Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
77 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 77 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1δύσκολη γέννα?? Empty δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 1:33 am

mary85


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
η αλήθεια είναι οτι η γέννα ήταν η πιο οδυνηρή και άσχημη εμπειρία που έχω ζήσει ως τώρα και ο λόγος που δε θέλω προς το παρων τουλάχιστον να κάνω άλλο παιδάκι...όταν τη σκέφτομαι καμιά φορά το βράδυ δε μπορώ να κοιμηθώ...αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι άλλο...έφτασα στο μαιευτήριο με πληρη διαστολή εσπασαν κατευθείαν τα νερα και γέννησα σε 55 λεπτά και όλοι μου λένε ότι είχα εύκολη γέννα μαζί και ο άντρας μου χωρίς να ξέρουν πόσο υπέφερα επειδή γέννησα γρήγορα ...δηλαδή πια γέννα είναι δύσκολη??οι γυναίκες που κάνουν πολλές ώρες να γεννήσουν έχουν όλες τις ώρες τον πολύ δύνατο πόνο που είχα αυτη τη μία ώρα ή σαν τουν πόνους τους πρώτους που αντέχονται??

2δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 1:42 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω με αυτους που σου λενε πως ειχες ευκολη γεννα! εδω εγω εκανα 5 ωρες να γεννησω και παλι μου λεγανε πως εχω ευκολη γεννα! για μενα δυσκολη γεννα ειναι να περνας τους πονους απο διαστολη 1 που ειναι οι χαλαροι πονοι μεχρι διαστολη 10 που εισαι στο τελος και μετα για καποιο προβλημα που μπορει να συμβει να γεννας με κσαισαρικη ενω εχεις περασει ολους τους πονους και ολα αυτα να κρατανε 20 ωρες!!!απλα θεωρω πως ειναι νωρις για να ξεχασεις ακομη θα φροντισει ο οργανισμος σου γιαυτο και σιγουρα θα κανεις κι αλλο παιδακι!!!!!!! να σου ζησει το ζουζουνι σου! Smile

3δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 2:14 am

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eγω πιστευω οτι ειναι αναλογα την αντοχη στον πονο που εχει η καθε μια γυναικα.Το πιστευω οτι μπορει να πομεσες πολυ.Εγ αν και γεννησα με επισκληριδιο και προκληση γιατι ειχε ερθει η ωρα της και δεν αποφασιζε να βγει!Πονεσα πολυ.30 μερες σχεδον δεν καθομουν,σηκωνομουν δυσκολα,εκλαιγα απο τον πονο και περπατουσα με ανοιχτα ποδιαCrying or Very sad 2,5 μηνες μετα ποναω ακομη... Ειναι ο λογος που σκεφτομαι να κανω η να μην κανω 2ο παιδι και εγω.

4δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 2:24 am

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Είναι νωρις ακομη γιαυτο!Υπαρχουν μανουλες που παιδευονται με τις ωρες και τρωνε ολους τους πονους!Η διαφορα με σενα ειναι οτι οταν ο τοκετος ειναι γρηγορος και οι πονοι ειναι το ιδιο πολυ εντονοι!Μου το εχουν πει και οι μαιες που ηταν στις γεννες μου!Γιατι και γω ειδικα στο πρωτο μεσα σε μια ωρα γεννησα αλλα και στο δευτεο το ιδιο!Απο την μια καλυτερα ετσι ξεμπερδευεις γρηγορα!Απο την αλλη βεβαια το ζορι ειναι μεγαλο!

Το κακο με την δευτερη γεννα πας πιο υποψιασμενη για το τι εχεις να αντιμετωπισεις ,εξου και η φοβια σου!

Αυτο που εχει σημασια ειναι να πανε ολα καλα και να γεννηθει το μωρο με υγεια!

5δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 2:29 am

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μια χαρα γεννα ειχες(οσον αφορα τον χρονο) τωρα το οτι πονεσες ειναι το μονο σιγουρο!!!γεννα ειναι(οπως λενε και οι παλιες και μου αναβουν τα λαμπακια)...υπαρχουν γυναικες που ποναν και δεν ανοιγει ο τραχηλος με τιποτα,αλλες που ποναν αρκετα και στις μικρες διαστολες αν εχουν σκληρο τραχηλο,εσυ μαλλον εισαι απο τις πολυ τυχερες ,καταρχυν εφτασες στην κλινικη με τελια και πηγες κατευθειαν να σπρωξεις!!!για φαντασου να περνουσες τους πονους μεσα στην κλινικη με το απαισια φορεματακι που σου δινουν να φορεσεις!!με την μαια να ειναι πανω απο το κεφαλι σου,και να εισαι και σε ενα κρεβατι ξαπλωμενη για ωρες,γιατι υπαρχουν γυναικες που κανουν και δυο 24ωρα για να γεννησουν!!!φρικη μεγαλη...
εγω γεννησα με επισκληριδιο οπωε η παραπανω κοπελα,αλλα τραβηξα τους τρελους πονους μετα την γεννα,επαθα αδρανεια μητρας..και μαζι με αυτο ειχα κι ενα υδημα σαν πεπονι που εκανε να φυγει σχεδον σαραντα μερες,ουτε να κατουρησω μπορουσα απο τον πονο...
για αυτο σου λεω...χλιδατη γεννα ειχες queen ,φτου φτου

6δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 3:02 am

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγω πιστευω πως παιζει ρολο τ ποσο αντεχεις τ πονο.εγω γεννησα κ τ 3παιδια χωρις επισκληριδιο εκανα πανω κατω 6ωρες στην καθε μια ν γεννησω.στην πρωτη δ μπορω ν πω εφαγα μια φρικει αλλα τ μονο π με ενοιζε ν ξεμπερδεψω.στο 2ηξερα τ θ περασω.κ τ 3ο ηταν παιχνιδακι ειχα 8εκατοστα διαστολη κ εγω εκοβα βολτες σ διαδρομους( μ τ κουνιαδα μ η οποια ηταν κ μαια μ)περεμενα ν φτασουμε τ 10 εκατοστα ν γεννησω.πιστευω πωσ ειναι καθαρα ψυχωλογικο.

7δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 3:09 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εννοείς ότι οι πόνοι ήταν τόσο έντονοι που όταν τους θυμάσαι κάτι σε πιάνει, ε; Σε καταλαβαίνω. Αρκεί να σου πω ότι τους 2 πρώτους μήνες αφότου γέννησα, όποτε συζητούσα για την γέννα έτρεχα στο μπάνιο γιατί με πονούσε αμέσως η κοιλιά μου... Απεφευγα να μιλάω για αυτό γιατί πραγματικά με έπιανε κάθε φορά πόνος στην κοιλιά μου! Πέρασα βλέπεις και εγώ τους πόνους αλλά να σου πω κάτι; Θεωρώ τώρα μετά από 1 χρόνο ότι ναι είχα μια πολύ εύκολη γέννα ειδικά μετά από τις ιστορίες τοκετού που διάβασα και άκουσα. Γέννησα σε 5 ώρες από την στιγμή που έφτασα στο μαιευτήριο ο γιατρός μου δεν ήθελε να μου κάνει επισκληρίδιο αλλά τελικά μου έκανε πολύ μικρή δόση μισή ώρα πριν γεννήσω γιατί το μωρό είχε δεθεί από το λαιμό με τον λώρο 2 φορές και με την σύσπαση έχανε παλμούς. Άρα έπρεπε να είμαι συγκεντρωμένη στο να παίρνω βαθιές ανάσες για να παίρνει οξυγόνο και μου βάλανε και μάσκα οξυγόνου. Χωρίς την επισκληρίδιο που έστω και σε μικρή δόση κατάφερε να μαλακώσει λίγο τον πόνο, δεν μπορούσα να αναπνέω βαθιά και ελεγχόμενα κάθε φορά που ερχόταν η σύσπαση. Πόνεσα πολύ λοιπόν και εγώ. Βέβαια καταλαβαίνω ότι η διαδικασία είχε ξεκινήσει πολύ πριν την ώρα που έφτασες στο μαιευτήριο. Αρκεί να σου πω ότι εμένα οι συσπάσεις ξεκίνησαν από τις 9 το βράδυ έφτασα στο μαιευτήριο 7μιση το πρωί με αφόρητους πόνους, μου έβαλαν και άλλους και μου έσπασαν και τα νερά (εδώ νόμιζα ότι έσπασε κάποιο ζωτικό όργανο μέσα στο σώμα μου, απίστευτος πόνος) και γέννησα 10και10 το πρωί. Σίγουρα υπάρχουν και πολύ ευκολότερες γέννες, πχ αυτές που πάνε χωρίς πόνους τους κάνουν πρώτα επισκληρίδιο και δεν νιώθουν τον πόνο και την ανανεώνουν λίγο πριν γεννήσουν.
Τώρα μετά από 1 χρόνο χαίρομαι για την εξέλιξη των πραγμάτων και είμαι ψυχολογικά έτοιμη να κάνω και δεύτερο παιδάκι. Μπορώ νομίζω να το περάσω όλο αυτό άλλη μια φορά στη ζωή μου αν ο γιατρός μου δεν δεχθεί πάλι να μου κάνει επισκληρίδιο από την αρχή. Τον πόνο δεν τον ξεχνάς ποτέ αλλά βλέποντας αυτό που κέρδισες συνειδητοποιείς ότι λίγα έπαθες τελικά και λες χαλάλι! Κάποια στιγμή θα νιώσεις και εσύ έτοιμη. Είναι νωρίς ακόμη για εσένα. Στο κάτω κάτω ολόκληρο άνθρωπο γέννησες. Δεν είναι και λίγο αυτό.
Έτσι θα συμφωνήσω και εγώ ότι είχες εύκολη γέννα! Wink Σκέψου ότι πολλές γυναίκες υποφέρουν για πολλές ώρες και στο τέλος για τον α ή β λόγο κάνουν καισαρική. Εμπιστεύσου το σώμα σου μπορεί να αντέξει πολλά. Εμείς οι γυναίκες είμαστε φτιαγμένες και ευλογημένες να αντέχουμε και 1 και 2 και 12 γέννες και δεν είμαι καθόλου φεμινιστρια. Ασθενές φύλο δεν είμαστε πάντως.

8δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 3:36 am

ζουζουνομαμα


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοπελα μου εγω ειχα για 4 ωρες δυνατους πονους με 9 διαστολη. ειχε κολλησει εκει κια ο μικρος μου δεν ελεγε να κατεβει κατω για να βγει. ασε που ειχε μπερδευτει και με τον λωρο. δεν αντεχα καθολου, ειχα γδαρει τους τοιχους με τα νυχια, μελανιαζα το χερι οποιου ερχοταν διπλα μου, γενικα υπεφερα. αλλα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο. φυσικα μεχρι εκει που επαιρνε γιατι δεν θα εβαζα σε κινδυνο την ζωη του παιδιου. να σου πω οτι για 2 ωρες περιπου η γυναικολογος μου, ειχε το χερι της μεσα και προσπαθουσε να βοηθησει το παιδι να κατεβει. τελικα τα καταφεραμε. και μετα απο 2 χρονια γεννησα και την κορη μου, τοσο γρηγορα κι ευκολα που ακομα δεν το πιστευω.

9δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 3:42 am

matsag


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ

10δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 3:43 am

neeraja

neeraja
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εγώ είχα για 12 ωρες τους πρώτους πόνους που αντέχονται και για 2 ωρες τους δυνατούς - γεννησα στο κέντρο φυσικού τοκετου χώρις επισκληριδιο ουτε καν ορρό.(Δεν ήθελα)
ισως τόσες ώρες που πόναγα εστω και σαν δυνατούς πόνους περιόδου- ο οργανισμος μου να προετοιμαστηκε για μετα, γιατι ναι μεν πονεσα παρα πολύ αλλα θα το ξαναέκανα ευχαρίστως ενα παιδάκι. I love you

11δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 3:43 am

mary85


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
.οι πόνοι είχαν ξεκινήσει απο τις 4.30 το πρωι αλλά δε πονουσα πολύ αφού νομιζα πως ήταν το έντερο γιατι έκανε σπασμούς!!και το είπα στη πεθερά μου και στον άντρα μου και αυτοί συνέχισαν τον ύπνο τους ο ένασ στο δωμάτιο και ο άλλος στο σαλόνι και εγώ μονη στη κουζίνα να κάνω βόλτες...δεν είχα τη μανούλα μου βλέπετε...7.30 είχα πονους κάθε 5 λεπτά και τότε τους ξύπνησα να με πάνε να γεννήσω...φύγαμε τελικά στις 8 όταν είχα στο 3λεπτο πόνους...9.40 φτάσαμε και 10.40 είχα γεννήσει.και μετά το χειρότερο μαρτύριο με τον γιατρό να ράβει και να ράβει...ευχαριστώ για τις απαντήσεις...να χαιρόμαστε τα αγγελούδια μας!!

12δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 3:52 am

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΕΣ ΑΛΛΑ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΠΟΝΑΓΑ -ΟΧΙ ΠΟΛΥ- ΑΠΟ ΤΙΣ 11 ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΙΣ 11.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΤΑ, ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΑΛΛΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ.ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ. ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΑΣ.
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ...ΠΕΡΙΜΕΝΕ

13δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 3:59 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ζουζουνομαμα έγραψε: δεν αντεχα καθολου, ειχα γδαρει τους τοιχους με τα νυχια, μελανιαζα το χερι οποιου ερχοταν διπλα μου,

Δεν είναι αστεία όλα τώρα που τα σκέφτεσαι; Εγώ στο δωμάτιο οδίνων ξερίζωσα ένα σίδερο από το κρεβάτι μου και στον τοκετό ξερίζωσα το χερούλι το οποίο ξανατοποθέτησα στη θέση του. Που βρήκα σημάδι δεν ξέρω, χαχα!

14δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 4:23 am

amalia

amalia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
55 ΛΕΠΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ 12 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΑΔΕΡΦΗ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ, ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΕΓΩ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ, ΘΑ ΗΘΕΛΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΝΟΙΩΣΗ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΓΕΝΝΑΣ. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ!!!

https://www.facebook.com/?ref=home#!/profile.php?id=1316112526

15δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 4:31 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομίζω καμία γέννα δεν είναι εύκολη, κι αυτά που λένε ότι μετά τα ξεχνάς όλα, δε συμφωνω. Τα θυμάσαι μια χαρά, και τους πόνους και όλα, αλλά η όλη εμπειρία σου φέρνει χαρά.
Εμένα έσπασαν τα νερά στις 6 το πρωι, με έπιασαν συσπάσεις ανά 4 λεπτά στις 3 το μεσημέρι, έκανα επισκληρίδειο στις 11 το βράδυ, μου τη σταματησαν κι έσπρωχνα για να κατέβει το μωρό που ήταν πολύ ψηλά και τελικά μου ξαναέκαναν πριν μπω στην άιθουσα τοκετού όπου και γέννησα την κόρη μου... στις 6 το πρωί. Έκανα 24 ώρες αλλά δεν πονούσα όλες αυτές. Θαυμάζω τις μαμάδες που γέννησαν χωρίς επισκληρίδειο, το σκεφτόμουν κι εγώ αλλά μετά από τόσες ώρες δεν άντεξα. Ξέρω όμως ότι άλλες κοπέλες πονάνε περισσότερες ώρες από μένα. Θεωρώ ότι είχα δύσκολη γέννα, αλλά σίγουρα υπάρχουν και δυσκολότερες. Δεν κάνουμε διαγωνισμό όμως! Αν εσύ θεωρείς ότι δυσκολέυτηκες, ετσι θα είναι, στην κοιλιά σου δεν ήμουν για να ξέρω πόσο πονούσες!
Wink

16δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 4:36 am

Νεραιδενια

Νεραιδενια
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμενα η ξαδερφουλα μου που γεννησαμε την ιδια μερα με λιγες ωρες διαφορα στο ιδιο μαιευτηριο τραβηξε οτι πιο δυσκολο εχω ακουσει μεχρι στιγμης....Ειχε μπει στο μαιευτηριο 2 ωρες πριν απο μενα και γεννησε 3 ωρες μετα....Την ωρα λοιπον που εγω γεννουσα με ενημερωσε η μαια μου οτι κι αυτη ηταν ετοιμη...Ειχε διαστολη 10...Πιστευα λοιπον οτι θα γεννουσαμε την ιδια ωρα!Οπως σας ειπα παραπανω γεννησε 3 ωρες μετα και αυτες τις ωρες ειχε τελια διαστολη αλλα το μωρο ηταν ψηλα...Τραβηξε τους τελευταιους και πιο δυνατους πονουν για 3 ολοκληρες ωρες και δεν ειχε κανει ουτε επησκληριδιο ουτε τιποτα!!!!Και οι πονοι ηταν ανα 30 δευτερολεπτα...
Αυτο ειναι για μενα η δυσκολη γεννα...
Εγω ευτυχως ημουν απο τις πολυ τυχερες της παρεας...Σχεδον δεν καταλαβα το πως γεννησα και τις δυο μου κορες...Την πρωτη την γεννησα σε 20 λεπτα και τη δευτερη σε 7 λεπτα!!!Ισως να με βοηθησε και η γυμναστικη δεν ξερω...Παντως δεν καταλαβα τι θα πει πονος...Ειχαν να το λενε οι μαιες και οι γιατροι εκει οτι ημουν η πιο ευκολη και γρηγορη επιτοκος!!!

17δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 4:37 am

xaris-larisa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ax.ti na pw kai egw.apo tis 7.30 to prwi pou mpu valane ton oro kataliksa na gennisw stis 16.45 kai afou efaga olous tous ponous sto telos kaisariki.gia auto nai eixes eykoli genna kai na to ksana kaneis :

18δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 4:41 am

eleni_23

eleni_23
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
συμφωνω με αυτους που σου λενε πως ειχες ευκολη γεννα! εδω εγω εκανα 5 ωρες να γεννησω και παλι μου λεγανε πως εχω ευκολη γεννα! για μενα δυσκολη γεννα ειναι να περνας τους πονους απο διαστολη 1 που ειναι οι χαλαροι πονοι μεχρι διαστολη 10 που εισαι στο τελος και μετα για καποιο προβλημα που μπορει να συμβει να γεννας με κσαισαρικη ενω εχεις περασει ολους τους πονους και ολα αυτα να κρατανε 20 ωρες!!!


θα συμφωνήσω μαζί σου τέτοια γέννα είχα εγώ... Sad

19δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 4:56 am

avesta


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός, κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική αντοχή στον πόνο, οπότε δεν εχει να κάνει με το πόσες ώρες είχε διάρκεια ένας τοκετός.. απλά το θεωρώ αδικαιολόγητο να μην μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ όταν σκέφτεσαι τί τραβηξες..στο κάτω κάτω, όσο και μεγαλος να ειναι ο πόνος, ειναι κάποιες ώρες και τελειώνεις. και μετά κρατάς στην αγκαλια σου το παιδάκι σου.. εγώ γέννησα με τεχνητούς πόνους, το μωρό ήταν ψηλά, όλοι προετοιμάζονταν για πολύωρο τοκετό.. τελικά σε 5-6 ώρες γέννησα, φυσιολογικά, με επισκληρίδιο. ναι, πονεσα πολύ. το ήξερα οτι θα πονέσω. έφαγα το ξύλο από την ντουλάπα που είχαν στο δωμάτιο πριν με πάνε στην αιθουσα ωδυνών. και ενώ νόμιζα οτι θα πονάω στην κοιλιά, τελικά ο πόνος, τουλάχιστον ο δικός μου, ήταν όλος στη μέση, την ώρα που διαστέλλονταν τα κόκαλα της λεκάνης για να περάσει το παιδί.. εκεί ένιωσα το μαρτύριο του προκρούστη.. περαν τούτου, την επόμενη μέρα, τα είχα ξεχάσει όλα. και τώρα, σε 10 μέρες που γεννάω το δεύτερο παιδί μου, ενώ ξέρω οτι θα πονέσω, δεν ανησυχώ καθόλου. γιατί ξέρω οτι, ό,τι ειναι, θα περάσει γρήγορα, και θα έχουμε το νέο μέλος στην οικογένεια.. για μένα, το χειρότερο δεν ήταν ο πόνος, αλλά το οτι αισθανόμουν εντελώς εκτεθημενη, σε ενα φορειο με ανοιχτά πόδια, και να περνά λαός από μπροστά, γιατί γέννησα σε δημόσιο μαιευτήριο που δεν εχουν καθολου τακτ σε αυτα.. η ολη διαδικασία, δεν μου άρεσε καθόλου γιατι ενιωθα σαν ενα κομμάτι κρέας, ακάλυπτη και αδύναμη. συν την εξάντληση από την αυπνία και την αφαγία.. anyway, όλα περασαν και παω για το δεύτερο και δεν ανησυχώ καθόλου.

20δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 5:07 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
avesta έγραψε:καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός, κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική αντοχή στον πόνο, οπότε δεν εχει να κάνει με το πόσες ώρες είχε διάρκεια ένας τοκετός.. απλά το θεωρώ αδικαιολόγητο να μην μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ όταν σκέφτεσαι τί τραβηξες..στο κάτω κάτω, όσο και μεγαλος να ειναι ο πόνος, ειναι κάποιες ώρες και τελειώνεις. και μετά κρατάς στην αγκαλια σου το παιδάκι σου.. εγώ γέννησα με τεχνητούς πόνους, το μωρό ήταν ψηλά, όλοι προετοιμάζονταν για πολύωρο τοκετό.. τελικά σε 5-6 ώρες γέννησα, φυσιολογικά, με επισκληρίδιο. ναι, πονεσα πολύ. το ήξερα οτι θα πονέσω. έφαγα το ξύλο από την ντουλάπα που είχαν στο δωμάτιο πριν με πάνε στην αιθουσα ωδυνών. και ενώ νόμιζα οτι θα πονάω στην κοιλιά, τελικά ο πόνος, τουλάχιστον ο δικός μου, ήταν όλος στη μέση, την ώρα που διαστέλλονταν τα κόκαλα της λεκάνης για να περάσει το παιδί.. εκεί ένιωσα το μαρτύριο του προκρούστη.. περαν τούτου, την επόμενη μέρα, τα είχα ξεχάσει όλα. και τώρα, σε 10 μέρες που γεννάω το δεύτερο παιδί μου, ενώ ξέρω οτι θα πονέσω, δεν ανησυχώ καθόλου. γιατί ξέρω οτι, ό,τι ειναι, θα περάσει γρήγορα, και θα έχουμε το νέο μέλος στην οικογένεια.. για μένα, το χειρότερο δεν ήταν ο πόνος, αλλά το οτι αισθανόμουν εντελώς εκτεθημενη, σε ενα φορειο με ανοιχτά πόδια, και να περνά λαός από μπροστά, γιατί γέννησα σε δημόσιο μαιευτήριο που δεν εχουν καθολου τακτ σε αυτα.. η ολη διαδικασία, δεν μου άρεσε καθόλου γιατι ενιωθα σαν ενα κομμάτι κρέας, ακάλυπτη και αδύναμη. συν την εξάντληση από την αυπνία και την αφαγία.. anyway, όλα περασαν και παω για το δεύτερο και δεν ανησυχώ καθόλου.

μπραβο βρε avesta κι εγω σε 5 ωρες γεννησα με επισκληριδιο ομως που εγινε σε διαστολη 7 και ειλικρινα εγω σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω και δεν θυμαμαι τιποτα οσον αφορα τους πονους.. το θεμα δεν ειναι αυτο αυτο παει περασε εμενα τωρα με εχει πιασει ενας ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΣ φοβος για τη δευτερη γεννα μου και παλευω καθε μερα να το αποβαλλω γιατι ειμαι της αποψης πως δεν πρεπει να εχεις τετοια ψυχολογια οταν πας να γεννησεις! δεν ξερω τι με εχει πιασει νομιζω πως θα ταλαιπωρηθω και θα πονεσω πολυ!!!!!!!!!

21δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 5:19 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ να σας πω την αλήθεια μου κορίτσια, εύκολη γέννα θεωρούσα πως είχα, μέχρι που είδα την πρώτη μου φωτογραφία με το μωρό... κατακκόκινα μάτια, απίστευτα ταλαιπωρημένη στο πρόσωπο, ούτε να χαμογελάσω δεν μπορούσα Shocked
Μπήκα στο μαιευτήριο στη μία το βράδυ για να μου βάλουν το υποθετάκι να μαλακώσει ο τράχηλος. Κατά τις 6 το πρωί ήρθε ο γιατρός μου και μου βάλανε ορό (εκεί άρχισα να πονάω, αλλά το άντεχα)περίπου στις 12 και ενώ είχε εξαλείψει η μαια με το χέρι της τον τράχηλο (!!!!) μου είπαν να κάνουμε επισκληρίδιο γιατι δεν προχωρούσε η διαστολή. Η επισκληρίδιος δεν με έπιασε (αυτό είναι μια άλλη ιστορια δύσκολη γέννα?? 966307 ) και αυτό το κατάλαβα επειδή η μαία προσπαθούσε να γυρίσει την μικρή μου περίπου κάθε δέκα λεπτά δύσκολη γέννα?? 606100 (ναι, αυτός ο πόνος υπήρχε τώρα που το ξανασκέφτομαι δύσκολη γέννα?? 4872 )
Τελικά γέννησα στις 16:15 με καισαρική τομή γιατί η μικρή ταλαιπωρήθηκε τόσες ώρες και ανέβαζε παλμούς.
Οι περισσότεροι όταν βγήκα με κοιτούσαν με ύφος "αχ τι περασες..." (δεδομένου ότι έκανα 15 ώρες πριν αποφασιστεί καισαρική, αλλά εγώ στην αίθουσα ανάνηψης ακόμα, έίπα στον άντρα μου, πως άνετα θα το ξαναέκανα.
και πραγματικά, απο την γέννα δεν έχω καμμιά άσχημη εμπειρία. Απο την επισκληρίδιο πολλές δύσκολη γέννα?? 215994

22δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 5:41 am

mary85


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αποτι κατάλαβα οι περισσότερες μανούλες κάνουν επισκληρίδιο...δεν είχα κάνει ίσως γιαυτο πόνεσα τόσο.δηλαδή με την επισκληρίσιο τι νιώθεις??δε πονάς καθόλου??και πως καταλαβένεις πότε να σπρώξεις??

23δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 5:43 am

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κ γω θεωρω οτι ειχα δυσκολη γεννα,αλλα δευτερο παιδακι θα εκανα!αν κ για μενα δεν ηταν πολλες οι ωρες,μπηκα με τεχνιτους για τι η μπουμπου μου δεν το αποφασιζε!μπηκα στις 8:30 κ γεννησα στις 15:10,πολλους πονους δεν ενιωσα καναμε κ επισληριδιο μετα,αλλα ισα που με επιασε κ μουδιασα στην αριστερη πλευρα,δεξια ποναγα κανονικα!επεφταν κ οι παλμοι του μωρου κ μου εβαλαν οξυγονο!οι πολθ δυνατοι πονοιηταν οταν εβγαινε κ επειδη ηταν μεγαλη(4030 κ 55 ποντους)χρησιμοποιησαν εμβρυουλκους κ ενας γιατρος παταγε τη κοιλια μου για να βγει!!ειχα κ πολλα ραμματα μετα αφηστε!!μονο η τοπικη με επιασε λιγακι!!εκανα 1 μηνα να κατσω κ παραπανω!!παρολα αυτα τη στιγμη που βγαινει το μωρο κ σταματανε τα παντα κ το βλεπεις,ειναι σαν να σταματαει ο χρονος!δεν θα την αλλαζα με τιποτα κ ας ποναγα κ πιο πολυ!!!

24δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 5:52 am

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
chicken έγραψε:Εγώ να σας πω την αλήθεια μου κορίτσια, εύκολη γέννα θεωρούσα πως είχα, μέχρι που είδα την πρώτη μου φωτογραφία με το μωρό... κατακκόκινα μάτια, απίστευτα ταλαιπωρημένη στο πρόσωπο, ούτε να χαμογελάσω δεν μπορούσα Shocked
Μπήκα στο μαιευτήριο στη μία το βράδυ για να μου βάλουν το υποθετάκι να μαλακώσει ο τράχηλος. Κατά τις 6 το πρωί ήρθε ο γιατρός μου και μου βάλανε ορό (εκεί άρχισα να πονάω, αλλά το άντεχα)περίπου στις 12 και ενώ είχε εξαλείψει η μαια με το χέρι της τον τράχηλο (!!!!) μου είπαν να κάνουμε επισκληρίδιο γιατι δεν προχωρούσε η διαστολή. Η επισκληρίδιος δεν με έπιασε (αυτό είναι μια άλλη ιστορια δύσκολη γέννα?? 966307 ) και αυτό το κατάλαβα επειδή η μαία προσπαθούσε να γυρίσει την μικρή μου περίπου κάθε δέκα λεπτά δύσκολη γέννα?? 606100 (ναι, αυτός ο πόνος υπήρχε τώρα που το ξανασκέφτομαι δύσκολη γέννα?? 4872 )
Τελικά γέννησα στις 16:15 με καισαρική τομή γιατί η μικρή ταλαιπωρήθηκε τόσες ώρες και ανέβαζε παλμούς.
Οι περισσότεροι όταν βγήκα με κοιτούσαν με ύφος "αχ τι περασες..." (δεδομένου ότι έκανα 15 ώρες πριν αποφασιστεί καισαρική, αλλά εγώ στην αίθουσα ανάνηψης ακόμα, έίπα στον άντρα μου, πως άνετα θα το ξαναέκανα.
και πραγματικά, απο την γέννα δεν έχω καμμιά άσχημη εμπειρία. Απο την επισκληρίδιο πολλές δύσκολη γέννα?? 215994

ναι αυτο με το χερι για να δουνε το τρχηλο πολυς πονος κ γω ενιωθα το γιατρο να τον τραβαει κ να προσπαθει να τον μαλακωση κ τελικα εκανα επισκληριδιο για να μαλακωσει ο τραχηλος!

25δύσκολη γέννα?? Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 5:54 am

avesta


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mary85 έγραψε:αποτι κατάλαβα οι περισσότερες μανούλες κάνουν επισκληρίδιο...δεν είχα κάνει ίσως γιαυτο πόνεσα τόσο.δηλαδή με την επισκληρίσιο τι νιώθεις??δε πονάς καθόλου??και πως καταλαβένεις πότε να σπρώξεις??

Η επισκληρίδιος δεν γίνεται από την αρχή, έτσι δεν γλιτώνεις τους πόνους, απλά όταν είσαι λίγο πριν το τελικό στάδιο δεν καταλαβαίνεις τους πόνους της ώθησης.. τουλάχιστον εγώ αυτό ενιωσα. από την ώρα που μου έκαναν την επισκληρίδιο, δεν πονούσα, απλά μου ειχε μείνει η εξάντληση από τους πόνους και δεν ήμουν και μες τη καλή χαρα Very Happy περαν τούτου, σου λέει ο γυναικολόγος σου 'αν νιώσεις τράβηγμα σε αυτό το σημείο, τότε σπρώξε'.. η επισκληρίδιος ειναι σωτήρια.. νιώθεις δυνατή για να σπρώξεις και γλιτώνεις την αίσθηση της εξώθησης, που φαντάζομαι θα είναι πολύ επώδυνη..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις