Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
80 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 80 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:07 am

ολγα μ

ολγα μ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
γεια σου κοριτσακι η καθε γυναικα εκεινη τη στιγμη νιωθει οτι καμια αλλη δεν πονεσε τοσοοοο υστερα ομως τα ξεχνας ολα εγω ειμουν με πονους γεννας 24 ωρες χωρις μεχρι εκεινη τη στηγμη επισκληριδιο γιατι ηθελα να γεννησω "φισιολογικα" αλλα ελα που κατεληξα μετα απο τοσες ωρες να γεννησω με καισαρικη και ολικη γιτι δεν γινοταν πια αλλιως.πιο πολυ με πειραξε η καταληξη παρα οι πονοι Embarassed

27δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:08 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
avesta έγραψε:
mary85 έγραψε:αποτι κατάλαβα οι περισσότερες μανούλες κάνουν επισκληρίδιο...δεν είχα κάνει ίσως γιαυτο πόνεσα τόσο.δηλαδή με την επισκληρίσιο τι νιώθεις??δε πονάς καθόλου??και πως καταλαβένεις πότε να σπρώξεις??

Η επισκληρίδιος δεν γίνεται από την αρχή, έτσι δεν γλιτώνεις τους πόνους, απλά όταν είσαι λίγο πριν το τελικό στάδιο δεν καταλαβαίνεις τους πόνους της ώθησης.. τουλάχιστον εγώ αυτό ενιωσα. από την ώρα που μου έκαναν την επισκληρίδιο, δεν πονούσα, απλά μου ειχε μείνει η εξάντληση από τους πόνους και δεν ήμουν και μες τη καλή χαρα Very Happy περαν τούτου, σου λέει ο γυναικολόγος σου 'αν νιώσεις τράβηγμα σε αυτό το σημείο, τότε σπρώξε'.. η επισκληρίδιος ειναι σωτήρια.. νιώθεις δυνατή για να σπρώξεις και γλιτώνεις την αίσθηση της εξώθησης, που φαντάζομαι θα είναι πολύ επώδυνη..

Kι όμως έχω διαβάσει άπειρες ιστορίες που πολλές κοπέλες έκαναν επισκληρίδιο από την αρχή.

Και στη δική μου περίπτωση η δόση ήταν μόνο για το τέλος. Μπορούσα να κουνήσω τα πόδια μου μια χαρά, ένιωθα την πίεση στο έντερο με την σύσπαση αλλά ο πόνος ήταν πιο... γλυκός.

28δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:09 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ολγα μ έγραψε:γεια σου κοριτσακι η καθε γυναικα εκεινη τη στιγμη νιωθει οτι καμια αλλη δεν πονεσε τοσοοοο υστερα ομως τα ξεχνας ολα εγω ειμουν με πονους γεννας 24 ωρες χωρις μεχρι εκεινη τη στηγμη επισκληριδιο γιατι ηθελα να γεννησω "φισιολογικα" αλλα ελα που κατεληξα μετα απο τοσες ωρες να γεννησω με καισαρικη και ολικη γιτι δεν γινοταν πια αλλιως.πιο πολυ με πειραξε η καταληξη παρα οι πονοι Embarassed

Κατανοώ την απογοήτευση που θα ένιωσες. Εύχομαι στο επόμενο αν θες να κάνεις, να γεννήσεις φυσιολογικά!

29δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:13 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
διαβαζω τις απαντησεις σας και εχω να εκφρασω τη διαφωνια μου σχετικα με τι θεωρειται δυσκολη γεννα.προσωπικα ειχα μια πρωτη ευκολη γεννα,πηγα με τις ανασουλες μου ωραια και καλα στο μαιευτηριο στις 3 και μιση τη νυχτα,μεχρι να γινουν εισαγωγη εξεταση κτλ πηγε 4 ειχα 7 διαστολη μου εσπασαν τα νερα και 4.50 ξεμπουκαρε ο λεβεντης μου!ηταν λοιπον μια ευκολη γεννα και απο αποψη πονου και χρονου.την δευτερη μου την γεννησα σε λιγοτερο χρονο,απο 3 παρα που πηγα στην κλινικη στις 3.20 βγηκε αλλα με ΟΞΥ τοκετο...οι πονοι ερχονταν τρελα δυνατοι καθε λεπτο σχεδον απο την αρχη,δεν υπηρχε πιθανοτητα να προλαβει ο αναισθησιολογος να βρει κενο μεταξυ συσπασεων για να μου κανει επισκληριδιο,αισθανομουν σα μερμηγκακι που το χτυπησε τσουναμι και ναι θεωρω οτι ειχα δυσκολη γεννα γιατι κοντεψα να χασω το μωρο αφου οι συσπασεις ηταν τοσο δυνατες και εγινε αποκολληση πλακουντα και για να μην επιπωματισει τον τραχηλο ειχα τους πονους μου επρεπε να κανω και ζογκλερικα και επρεπε να πετυχουν γιατι η λεξη καισαρικη θα ηταν τρελος μπελας εκεινη τη στιγμη καθως οπως προειπα ο αναισθησιολογος αδυνατουσε να κανει τη δουλεια του...θα επρεπε να κανω γενικη αναισθησια η οποια γινεται σε αλλον οροφο απο τα γυναικολογικα χειρουργεια και δεν φροντισε κανεις να μας ενημερωσει νωριτερα γι'αυτο...οποτε συμμεριζομαι την αρχικη αποψη οτι ασχετα απο την ωρα που διαρκει ο τοκετος εχει σημασια και ποσο δυνατοι ειναι οι πονοι και μπορει μια γεννα να ειναι πραγματικα δυσκολη κι ας διαρκει μονο 1 ωρα... affraid

30δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:23 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:διαβαζω τις απαντησεις σας και εχω να εκφρασω τη διαφωνια μου σχετικα με τι θεωρειται δυσκολη γεννα.προσωπικα ειχα μια πρωτη ευκολη γεννα,πηγα με τις ανασουλες μου ωραια και καλα στο μαιευτηριο στις 3 και μιση τη νυχτα,μεχρι να γινουν εισαγωγη εξεταση κτλ πηγε 4 ειχα 7 διαστολη μου εσπασαν τα νερα και 4.50 ξεμπουκαρε ο λεβεντης μου!ηταν λοιπον μια ευκολη γεννα και απο αποψη πονου και χρονου.την δευτερη μου την γεννησα σε λιγοτερο χρονο,απο 3 παρα που πηγα στην κλινικη στις 3.20 βγηκε αλλα με ΟΞΥ τοκετο...οι πονοι ερχονταν τρελα δυνατοι καθε λεπτο σχεδον απο την αρχη,δεν υπηρχε πιθανοτητα να προλαβει ο αναισθησιολογος να βρει κενο μεταξυ συσπασεων για να μου κανει επισκληριδιο,αισθανομουν σα μερμηγκακι που το χτυπησε τσουναμι και ναι θεωρω οτι ειχα δυσκολη γεννα γιατι κοντεψα να χασω το μωρο αφου οι συσπασεις ηταν τοσο δυνατες και εγινε αποκολληση πλακουντα και για να μην επιπωματισει τον τραχηλο ειχα τους πονους μου επρεπε να κανω και ζογκλερικα και επρεπε να πετυχουν γιατι η λεξη καισαρικη θα ηταν τρελος μπελας εκεινη τη στιγμη καθως οπως προειπα ο αναισθησιολογος αδυνατουσε να κανει τη δουλεια του...θα επρεπε να κανω γενικη αναισθησια η οποια γινεται σε αλλον οροφο απο τα γυναικολογικα χειρουργεια και δεν φροντισε κανεις να μας ενημερωσει νωριτερα γι'αυτο...οποτε συμμεριζομαι την αρχικη αποψη οτι ασχετα απο την ωρα που διαρκει ο τοκετος εχει σημασια και ποσο δυνατοι ειναι οι πονοι και μπορει μια γεννα να ειναι πραγματικα δυσκολη κι ας διαρκει μονο 1 ωρα... affraid

τωρα να σου πω τη μαυρη μου αληθεια αυτο που περιεγραψες φοβαμαι μη το παθω τωρα στη δευτερη γεννα μου!!! δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 911307

31δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:24 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι νομίζω πως σε εσένα υπήρξε σοβαρή επιπλοκή και αποτελείς εξαίρεση σε όσα έχουμε πει. Φυσικά και είχες δύσκολη γέννα αν και σύντομη αλλά υπήρχε σοβαρό πρόβλημα. Αν δεν υπήρχε παρά τον μεγάλο πόνο ίσως να θεωρούσες και εσύ η ίδια ότι γέννησες εύκολα και ότι όλα πήγαν καλά.

32δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:25 am

ολγα μ

ολγα μ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MariaM έγραψε:
ολγα μ έγραψε:γεια σου κοριτσακι η καθε γυναικα εκεινη τη στιγμη νιωθει οτι καμια αλλη δεν πονεσε τοσοοοο υστερα ομως τα ξεχνας ολα εγω ειμουν με πονους γεννας 24 ωρες χωρις μεχρι εκεινη τη στηγμη επισκληριδιο γιατι ηθελα να γεννησω "φισιολογικα" αλλα ελα που κατεληξα μετα απο τοσες ωρες να γεννησω με καισαρικη και ολικη γιτι δεν γινοταν πια αλλιως.πιο πολυ με πειραξε η καταληξη παρα οι πονοι Embarassed

Κατανοώ την απογοήτευση που θα ένιωσες. Εύχομαι στο επόμενο αν θες να κάνεις, να γεννήσεις φυσιολογικά!
ναι ενιωσα μεγαλη απογοητευση αλλα για τη ζωη του μικρου καναμε καισαρικη εχω κι αλλο παιδακι και αυτο με καισαρικη γιατι το χρονικο διαστημα που περασε ηταν μικρο απο τη πρωτη γεννα . σε ευχαριστω πολυ παντως Very Happy

33δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:30 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Ευάκι νομίζω πως σε εσένα υπήρξε σοβαρή επιπλοκή και αποτελείς εξαίρεση σε όσα έχουμε πει. Φυσικά και είχες δύσκολη γέννα αν και σύντομη αλλά υπήρχε σοβαρό πρόβλημα. Αν δεν υπήρχε παρά τον μεγάλο πόνο ίσως να θεωρούσες και εσύ η ίδια ότι γέννησες εύκολα και ότι όλα πήγαν καλά.

αν δεν ειχαμε την επιπλοκη και το αγχος το τρελο εκεινη τη στιγμη νομιζω κι εγω πως θα προσπερνουσα το θεμα του πονου ή ισως και να εκανα τις αναπνοες σωστα και να μην τον ενιωθα τοσο εντονο αλλα η επιπλοκη αυτη τα εμπλεξε ολα τοσο πολυ στο μυαλο μου που ακομη και τωρα 2 χρονια σχεδον μετα δε θελω να μπω στη διαδικασια να κανω τριτο παιδακι,κι οταν κανω στη εισαγωγη θα μου πουν "πως λεγεστε?" και θα απαντησω "ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΤΩΡΑ"!!!!!!!ελπιζω οι μαιες να καταλαβουν και να μη γραψουν αυτο για ονομα μου! Razz

34δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:32 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
Ευάκι έγραψε:διαβαζω τις απαντησεις σας και εχω να εκφρασω τη διαφωνια μου σχετικα με τι θεωρειται δυσκολη γεννα.προσωπικα ειχα μια πρωτη ευκολη γεννα,πηγα με τις ανασουλες μου ωραια και καλα στο μαιευτηριο στις 3 και μιση τη νυχτα,μεχρι να γινουν εισαγωγη εξεταση κτλ πηγε 4 ειχα 7 διαστολη μου εσπασαν τα νερα και 4.50 ξεμπουκαρε ο λεβεντης μου!ηταν λοιπον μια ευκολη γεννα και απο αποψη πονου και χρονου.την δευτερη μου την γεννησα σε λιγοτερο χρονο,απο 3 παρα που πηγα στην κλινικη στις 3.20 βγηκε αλλα με ΟΞΥ τοκετο...οι πονοι ερχονταν τρελα δυνατοι καθε λεπτο σχεδον απο την αρχη,δεν υπηρχε πιθανοτητα να προλαβει ο αναισθησιολογος να βρει κενο μεταξυ συσπασεων για να μου κανει επισκληριδιο,αισθανομουν σα μερμηγκακι που το χτυπησε τσουναμι και ναι θεωρω οτι ειχα δυσκολη γεννα γιατι κοντεψα να χασω το μωρο αφου οι συσπασεις ηταν τοσο δυνατες και εγινε αποκολληση πλακουντα και για να μην επιπωματισει τον τραχηλο ειχα τους πονους μου επρεπε να κανω και ζογκλερικα και επρεπε να πετυχουν γιατι η λεξη καισαρικη θα ηταν τρελος μπελας εκεινη τη στιγμη καθως οπως προειπα ο αναισθησιολογος αδυνατουσε να κανει τη δουλεια του...θα επρεπε να κανω γενικη αναισθησια η οποια γινεται σε αλλον οροφο απο τα γυναικολογικα χειρουργεια και δεν φροντισε κανεις να μας ενημερωσει νωριτερα γι'αυτο...οποτε συμμεριζομαι την αρχικη αποψη οτι ασχετα απο την ωρα που διαρκει ο τοκετος εχει σημασια και ποσο δυνατοι ειναι οι πονοι και μπορει μια γεννα να ειναι πραγματικα δυσκολη κι ας διαρκει μονο 1 ωρα... affraid

τωρα να σου πω τη μαυρη μου αληθεια αυτο που περιεγραψες φοβαμαι μη το παθω τωρα στη δευτερη γεννα μου!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

να μη φοβασαι τπτ!ο οξυς τοκετος ειναι τοσο σπανιος που δεν θα επρεπε να τον σκεφτεσαι καν!ολα καλα θα πανε!

35δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:41 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
MariaM έγραψε:Ευάκι νομίζω πως σε εσένα υπήρξε σοβαρή επιπλοκή και αποτελείς εξαίρεση σε όσα έχουμε πει. Φυσικά και είχες δύσκολη γέννα αν και σύντομη αλλά υπήρχε σοβαρό πρόβλημα. Αν δεν υπήρχε παρά τον μεγάλο πόνο ίσως να θεωρούσες και εσύ η ίδια ότι γέννησες εύκολα και ότι όλα πήγαν καλά.

αν δεν ειχαμε την επιπλοκη και το αγχος το τρελο εκεινη τη στιγμη νομιζω κι εγω πως θα προσπερνουσα το θεμα του πονου ή ισως και να εκανα τις αναπνοες σωστα και να μην τον ενιωθα τοσο εντονο αλλα η επιπλοκη αυτη τα εμπλεξε ολα τοσο πολυ στο μυαλο μου που ακομη και τωρα 2 χρονια σχεδον μετα δε θελω να μπω στη διαδικασια να κανω τριτο παιδακι,κι οταν κανω στη εισαγωγη θα μου πουν "πως λεγεστε?" και θα απαντησω "ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΤΩΡΑ"!!!!!!!ελπιζω οι μαιες να καταλαβουν και να μη γραψουν αυτο για ονομα μου! Razz

Χαχαχαχαχα... Συνονόματες θα είμαστε! Εγώ μπορεί να μην είχα σοβαρή επιπλοκή, μόνο το λώρο που είναι σύνηθες, αλλά και εγώ στο δεύτερο θα την ζητήσω από την αρχή! Βέβαια δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Λένε ότι το δεύτερο το γεννάς πιο γρήγορα... και μένω και μακρυά από το μαιευτήριο, οπότε θα δείξει, χαχα!

36δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 6:47 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
MariaM έγραψε:Ευάκι νομίζω πως σε εσένα υπήρξε σοβαρή επιπλοκή και αποτελείς εξαίρεση σε όσα έχουμε πει. Φυσικά και είχες δύσκολη γέννα αν και σύντομη αλλά υπήρχε σοβαρό πρόβλημα. Αν δεν υπήρχε παρά τον μεγάλο πόνο ίσως να θεωρούσες και εσύ η ίδια ότι γέννησες εύκολα και ότι όλα πήγαν καλά.

αν δεν ειχαμε την επιπλοκη και το αγχος το τρελο εκεινη τη στιγμη νομιζω κι εγω πως θα προσπερνουσα το θεμα του πονου ή ισως και να εκανα τις αναπνοες σωστα και να μην τον ενιωθα τοσο εντονο αλλα η επιπλοκη αυτη τα εμπλεξε ολα τοσο πολυ στο μυαλο μου που ακομη και τωρα 2 χρονια σχεδον μετα δε θελω να μπω στη διαδικασια να κανω τριτο παιδακι,κι οταν κανω στη εισαγωγη θα μου πουν "πως λεγεστε?" και θα απαντησω "ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΤΩΡΑ"!!!!!!!ελπιζω οι μαιες να καταλαβουν και να μη γραψουν αυτο για ονομα μου! Razz

Χαχαχαχαχα... Συνονόματες θα είμαστε! Εγώ μπορεί να μην είχα σοβαρή επιπλοκή, μόνο το λώρο που είναι σύνηθες, αλλά και εγώ στο δεύτερο θα την ζητήσω από την αρχή! Βέβαια δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Λένε ότι το δεύτερο το γεννάς πιο γρήγορα... και μένω και μακρυά από το μαιευτήριο, οπότε θα δείξει, χαχα!

αυτη η γρηγοραδα του δευτερου με εφαγε εμενα!!!γιατι με πρωτη γεννα 1ωρα τι αλλο πιο γρηγορο μου εμενε απο τον οξυ τοκετο?!

37δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 7:02 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
MariaM έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
MariaM έγραψε:Ευάκι νομίζω πως σε εσένα υπήρξε σοβαρή επιπλοκή και αποτελείς εξαίρεση σε όσα έχουμε πει. Φυσικά και είχες δύσκολη γέννα αν και σύντομη αλλά υπήρχε σοβαρό πρόβλημα. Αν δεν υπήρχε παρά τον μεγάλο πόνο ίσως να θεωρούσες και εσύ η ίδια ότι γέννησες εύκολα και ότι όλα πήγαν καλά.

αν δεν ειχαμε την επιπλοκη και το αγχος το τρελο εκεινη τη στιγμη νομιζω κι εγω πως θα προσπερνουσα το θεμα του πονου ή ισως και να εκανα τις αναπνοες σωστα και να μην τον ενιωθα τοσο εντονο αλλα η επιπλοκη αυτη τα εμπλεξε ολα τοσο πολυ στο μυαλο μου που ακομη και τωρα 2 χρονια σχεδον μετα δε θελω να μπω στη διαδικασια να κανω τριτο παιδακι,κι οταν κανω στη εισαγωγη θα μου πουν "πως λεγεστε?" και θα απαντησω "ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΤΩΡΑ"!!!!!!!ελπιζω οι μαιες να καταλαβουν και να μη γραψουν αυτο για ονομα μου! Razz

Χαχαχαχαχα... Συνονόματες θα είμαστε! Εγώ μπορεί να μην είχα σοβαρή επιπλοκή, μόνο το λώρο που είναι σύνηθες, αλλά και εγώ στο δεύτερο θα την ζητήσω από την αρχή! Βέβαια δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Λένε ότι το δεύτερο το γεννάς πιο γρήγορα... και μένω και μακρυά από το μαιευτήριο, οπότε θα δείξει, χαχα!

αυτη η γρηγοραδα του δευτερου με εφαγε εμενα!!!γιατι με πρωτη γεννα 1ωρα τι αλλο πιο γρηγορο μου εμενε απο τον οξυ τοκετο?!


Ναι όντως!

38δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 7:14 am

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
οχι απλα ευκολη πανευκολη γεννα!εγω γεννησα σε 2μιση ωρες αλλα δεν πονουσα ολες αυτες τις ωρες οι δυνατοι πονοι ξεκινησανε στο τελευταιο σαρανταπενταλεπτο!
κ γω ελεγα πως αντεχουν να πονανε 10-12ωρες!

39δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 1:34 pm

athinar

athinar
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ. ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΝΕΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ.
ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ. ΜΑΚΑΒΡΙΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΞΕΧΝΙΟΥΝΤΑΙ.

40δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Παρ Μαρ 04, 2011 1:45 pm

ΣοφιαΚ&Σ

ΣοφιαΚ&Σ
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mama katerina έγραψε: για μενα δυσκολη γεννα ειναι να περνας τους πονους απο διαστολη 1 που ειναι οι χαλαροι πονοι μεχρι διαστολη 10 που εισαι στο τελος και μετα για καποιο προβλημα που μπορει να συμβει να γεννας με κσαισαρικη ενω εχεις περασει ολους τους πονους και ολα αυτα να κρατανε 20 ωρες!!!

Ετσι ακριβώς γέννησα με τη μόνη διαφορά οτι πονούσα για 12 ώρες αντι για 20 που αναφέρεις και τη στιγμή που έσπρωχνα για να βγεί το κεφαλάκι έπαθα αποκόλληση πλακούντα και πήγα για καισαρική Shocked Shocked

41δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Σαβ Μαρ 05, 2011 12:39 am

donna

donna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα μανούλες.
Κάποτε ένας γιατρός (όχι γυναικολόγος)μου είπε πως δεν υπάρχει πονόμετρο.Βέβαια αυτός μου το είπε ειρωνικά, αλλά είναι αλήθεια.
Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική αντίληψη του πόνου.Η κάθε γυναίκα βιώνει αυτη την εμπειρία ουσιαστικά μόνη της γιατί μόνο αυτή ξέρει τι περνάει εκείνες τις ώρες.Είναι λάθος να συγκρίνουμε αυτές τις καταστάσεις.Μην ξεχνάμε πως δεν είναι μόνο ο πόνος που έχεις να αντιμετωπίσεις εκείνες τις στιγμές.Είναι η αγωνία για το αν θα πάνε όλα καλά, είναι ο φόβος για το μωράκι σου να γεννηθεί γερό.Και ο μόνος σύμμαχος είναι ο γιατρός σου.
Έχω δυο παιδάκια που έχουν διαφορά 5.5 χρόνια.Η πρώτη μου γέννα για μένα ήταν δύσκολη.Όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου πήγα στο γιατρό μου και του μίλησα για τους φόβους μου. κάναμε μια "μυστική" συμφωνία πως θα μου κάνει αμέσως επισκληρίδιο για να μην καταλάβω τίποτα.ο άνθρωπος σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με βοήθησε πολύ , με καθησύχαζε κάθε φορά που πήγαινα και φυσικά τήρησε τη συμφωνία.η δεύτερη γέννα μου ήταν όχι απλά εύκολη αλλά παιχνιδάκι.
Η δική μου συμβουλή λοιπόν mary85
είναι να μιλήσεις για τους φόβους σου.Ο γυναικολόγος αου μπορεί να σε βοηθήσει και να σε καθοδηγήσει.Και ποτέ μα ποτέ μην μπαίνεις στη διαδικασία της σύγκρισης.Σου εύχομαι ολόψυχα να ξεπεράσεις την άσχημη εμπειρία που είχες και αν με το καλό κάνεις κι άλλο παιδάκι να πάνε όλα κατ'ευχήν.
Να έχετε μια όμορφη μέρα.

42δύσκολη γέννα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: δύσκολη γέννα?? Σαβ Μαρ 05, 2011 2:35 am

mary85


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ευχαριστώ πολύ donna!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις