Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
10 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 10 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ντίνα μην με ευχαριστείς. Την δύναμη την έχεις μέσα σου και την αντλείς από την ατελείωτη αγάπη που έχεις για το παιδί σου. Άρα και η δύναμη αυτή είναι ατελείωτη όσο έχει την ανάγκη σου γιατί κανείς δεν μπορεί να ειναι τόσο ψύχραιμος όσο εσύ που είσαι η μαμά του την κρίσιμη στιγμή. Απλά κάπως πρέπει να τα βγάλεις εσύ από μέσα σου όλα αυτά για να μην σε κλονίσουν γιατί φαντάζομαι ότι είναι μεγάλο το σοκ που περνάς μετά το συμβάν και συνειδητοποιείς τι έχει γίνει όταν πια έχει συνέλθει το παιδί. Το παιδί δεν κινδυνεύει έχει εσένα και μεγαλώνοντας δεν θα τα θυμάται όλα αυτά. Εσένα όμως λίγο λίγο σε στιγματίζουν γι' αυτό ότι συμβαίνει μην το βάζεις μέσα σου. Σκέψου πως σε αυτό το θέμα μπορείς να βοηθήσεις και άλλες μανούλες που αντιμετωπίζουν κάτι αντίστοιχο. I love you I love you I love you

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:Ντίνα μην με ευχαριστείς. Την δύναμη την έχεις μέσα σου και την αντλείς από την ατελείωτη αγάπη που έχεις για το παιδί σου. Άρα και η δύναμη αυτή είναι ατελείωτη όσο έχει την ανάγκη σου γιατί κανείς δεν μπορεί να ειναι τόσο ψύχραιμος όσο εσύ που είσαι η μαμά του την κρίσιμη στιγμή. Απλά κάπως πρέπει να τα βγάλεις εσύ από μέσα σου όλα αυτά για να μην σε κλονίσουν γιατί φαντάζομαι ότι είναι μεγάλο το σοκ που περνάς μετά το συμβάν και συνειδητοποιείς τι έχει γίνει όταν πια έχει συνέλθει το παιδί. Το παιδί δεν κινδυνεύει έχει εσένα και μεγαλώνοντας δεν θα τα θυμάται όλα αυτά. Εσένα όμως λίγο λίγο σε στιγματίζουν γι' αυτό ότι συμβαίνει μην το βάζεις μέσα σου. Σκέψου πως σε αυτό το θέμα μπορείς να βοηθήσεις και άλλες μανούλες που αντιμετωπίζουν κάτι αντίστοιχο. I love you I love you I love you

έτσι ακριβώς!!!!!!!να σαι καλά πάντως γιατι αυτά που νοιώθω συνήθως δεν τα λεω απλά κλαίω και κλαίω και κλάιω και κλείνομαι στον εαυτό μου!η αλήθεια είναι ότι ενώ θέλω πολύ και δεύτερο παιδάκι φοβάμαι νοιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω εύκολα με κρατάει όλο αυτό που συμβαίνει!όντως με έχει στιγματήσει και συνεχώς είμαι με τον φόβο...!δεν είναι κάτι που αντιμετωπίζεται εύκολα τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ την είμαι λεώ εντάξει όλα καλά και την άλλη με παίρνει από κάτω!όμως προσπαθώ!ευχαριστώ και πάλι

toniantoni


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΝΤΙΝΑ ΕΓΩ ΕΧΩ 3 Π;ΑΙΔΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ. ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ. ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΙ ΕΣΥ. ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΣΘΜΒΕΙ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΥ. 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ 1 ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΡΑΒΗΞΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ Ή ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΧΩΡΙΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ. ΑΥΤΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΦΙΛΑΚΙΑ. Α ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΟΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΗΜΕΝΩ

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toniantoni έγραψε:ΝΤΙΝΑ ΕΓΩ ΕΧΩ 3 Π;ΑΙΔΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ. ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ. ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΙ ΕΣΥ. ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΣΘΜΒΕΙ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΥ. 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ 1 ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΡΑΒΗΞΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ Ή ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΧΩΡΙΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ. ΑΥΤΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΦΙΛΑΚΙΑ. Α ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΟΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΗΜΕΝΩ


Α, πολύ σημαντικό αυτό που λες! Άρα είναι κατά κάποιο τρόπο ελεγχόμενο μέχρι που χάνεται ο έλεγχος από το παιδί; Δηλαδή στην αρχή είναι σαν να το προκαλεί το παιδί και απλά μετά χάνει τον έλεγχο;
Αυτό που θα πω ίσως είναι και ρίσκο αλλά αν καταλαβαίνεται που πάει η κατάσταση δεν θα μπορούσατε να πάτε πχ στο δίπλα δωμάτιο και να έχετε τα αυτιά σας ανοιχτά για να ακούσετε την εξέλιξη; Νομίζω ότι τόσες φορές που έχει συμβεί, γνωρίζεται και τον παραμικρό ήχο της διαδικασίας οπότε ξέρετε φαντάζομαι πότε να επέμβαιτε.

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημέρα κορίτσια!!
εγώ έχω το άγχος να είμαι δίπλα του γιατί η παιδονευρολόγος μας είχε πει πάντα να είμαστε δίπλα του όταν το παθαίνει για να νοιώθει ασφάλεια και όχι φόβο, φυσικά αυτό εξαρτάται από εμάς γιατί αν ασπούμε είναι ο άντρας μου κοντά στο παιδί εκείνη τη στιγμή μάλλον περισσότερο πανικό θα του προκαλέσει όπως ασπούμε και όποιος θα είναι εκείνη τη στιγμή με το παιδί δεν ξέρει πως θα αντιδράσει γιατί πολύ πάνω στον πανικό τους κάνουν βλακείες.....μάλιστα η γιατρός μας είχε δώσει κάποια παραδείγματα για να μας δώσει να καταλάβουμε ορισμένα πράγματα!πχ μας είχε πει για ένα παιδάκι που ενώ έπαιζε στη αυλή του σπιτιού του και οι γονείς το παρακολουθούσαν έπεσε μάγκωσε το δαχτυλάκι του καπου και πόνεσε αρκετά ώστε να βάλει τα κλάματα και να πάθει άπνοια όμως οι γονείς επειδή η αυλή ήταν αρκετά μεγάλη και ενώ έτρεξαν όσό πιο γρήγορα μπορούσαν το παιδί παθάινοντας την άπνοια έπεσε και χτύπησε αρκετά άσχημα το κεφάλι του! άλλο παράδειγμά ήταν πως άλλο παιδάκι το κρατούσαν οι γιαγιά και ο παππούς και ενώ οι γονείς τους είχαν δώσει οδηγίες για το τι θα κάνουν αν πάθει το παιδί τους άπνοια οι άνθρωποι απτον πανικό τους ο παππούς συγκεκριμένα τράνταξε τόσο δυνατά το παιδί για να πάρει ανάσα που το παιδάκι έπαθε ζημιά στην σπονδυλική του στήλη!
και πολλά άλλα παραδείγματα.............
τα αναφέρω αυτά όχι για να προκαλέσω φόβο αλλά γιατί πιστέυω πως πρέπει να τα γνωρίζουμε έτσι ώστε να τα αποφύγουμε!
και για να πω και τον προσωπικό μου "πόνο" μάλλον "θυμό"
εχθές που είχαμε πάει στα πεθερικά μου (μένουν σαλαμίνα) το λένε και το ξαναλένε συνέχεια να τους αφήσουμε το παιδί για καμιά εβδομάδα εκεί...........δεν μπορούν να καταλάβουν ούτε την αγωνία μας ούτε τον φόβο μας!φυσικά ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου θα το κάναμε αυτό ούτε στα πεθερικά μου ούτε αν ήταν στην ίδια θέση οι γονείς μου!αλλά όσο το ακούω μου χτυπάει πολύ άσχημα και νευριάζω γιατί η ίδια σου η οικογένεια δεν καταλαβαίνει την αγωνία σου!τέλος παντων αυτό το είπα τώρα για το βγάλω από μέσα μου! Mad Mad Mad Mad Mad

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ntina έγραψε:καλημέρα κορίτσια!!
εγώ έχω το άγχος να είμαι δίπλα του γιατί η παιδονευρολόγος μας είχε πει πάντα να είμαστε δίπλα του όταν το παθαίνει για να νοιώθει ασφάλεια και όχι φόβο, φυσικά αυτό εξαρτάται από εμάς γιατί αν ασπούμε είναι ο άντρας μου κοντά στο παιδί εκείνη τη στιγμή μάλλον περισσότερο πανικό θα του προκαλέσει όπως ασπούμε και όποιος θα είναι εκείνη τη στιγμή με το παιδί δεν ξέρει πως θα αντιδράσει γιατί πολύ πάνω στον πανικό τους κάνουν βλακείες.....μάλιστα η γιατρός μας είχε δώσει κάποια παραδείγματα για να μας δώσει να καταλάβουμε ορισμένα πράγματα!πχ μας είχε πει για ένα παιδάκι που ενώ έπαιζε στη αυλή του σπιτιού του και οι γονείς το παρακολουθούσαν έπεσε μάγκωσε το δαχτυλάκι του καπου και πόνεσε αρκετά ώστε να βάλει τα κλάματα και να πάθει άπνοια όμως οι γονείς επειδή η αυλή ήταν αρκετά μεγάλη και ενώ έτρεξαν όσό πιο γρήγορα μπορούσαν το παιδί παθάινοντας την άπνοια έπεσε και χτύπησε αρκετά άσχημα το κεφάλι του! άλλο παράδειγμά ήταν πως άλλο παιδάκι το κρατούσαν οι γιαγιά και ο παππούς και ενώ οι γονείς τους είχαν δώσει οδηγίες για το τι θα κάνουν αν πάθει το παιδί τους άπνοια οι άνθρωποι απτον πανικό τους ο παππούς συγκεκριμένα τράνταξε τόσο δυνατά το παιδί για να πάρει ανάσα που το παιδάκι έπαθε ζημιά στην σπονδυλική του στήλη!
και πολλά άλλα παραδείγματα.............
τα αναφέρω αυτά όχι για να προκαλέσω φόβο αλλά γιατί πιστέυω πως πρέπει να τα γνωρίζουμε έτσι ώστε να τα αποφύγουμε!
και για να πω και τον προσωπικό μου "πόνο" μάλλον "θυμό"
εχθές που είχαμε πάει στα πεθερικά μου (μένουν σαλαμίνα) το λένε και το ξαναλένε συνέχεια να τους αφήσουμε το παιδί για καμιά εβδομάδα εκεί...........δεν μπορούν να καταλάβουν ούτε την αγωνία μας ούτε τον φόβο μας!φυσικά ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου θα το κάναμε αυτό ούτε στα πεθερικά μου ούτε αν ήταν στην ίδια θέση οι γονείς μου!αλλά όσο το ακούω μου χτυπάει πολύ άσχημα και νευριάζω γιατί η ίδια σου η οικογένεια δεν καταλαβαίνει την αγωνία σου!τέλος παντων αυτό το είπα τώρα για το βγάλω από μέσα μου! Mad Mad Mad Mad Mad

Πωπω τι μπορεί να συμβεί! Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω! Όσο για τους παππούδες τι να πω; Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν τους εμπιστεύομαι γενικά. Τι και αν έχουν μεγαλώσει 1 ή 2 ή 5 παιδιά; Είναι παππούδες πια... Χθες η μάνα μου που είχαμε παέι επίσκεψη, πρόσεχε το παιδί που είναι πολύ ζωηρό. Συνήθως δεν περπατάει ποτέ γιατί τρέχει. Έχει μανία με 2 σκαλοπάτια που εχει η μαμά μου μέσα στο σπίτι και θέλει να τα ανεβαίνει και να κατεβαίνει συνέχεια. Βλέπει λοιπόν η μάνα μου το παιδί να τρέχει στην σκάλα και δεν κάνει τίποτα! Τρέχω εγώ που ήμουν πιο μακρυά και τον προλαβαίνω. Και εκεί αρχίζω να της λέω γιατί δεν τον σταμάτησε και αν έπεφτε στο σκαλοπάτι και έσπαζε τα δόντια του τι θα γινόταν κτλ. Και τι μου λέει; Την κλασική καραμέλα ότι έχει μεγαλώσει παιδια! Ε, αφού έχουν μεγαλώσει παιδιά έχουν έναν λόγο παραπάνω επειδή θεωρητικά ξέρουν πως να τα προσέξουν! Και να σημειώσω ότι δεν είμαι καθόλου υπερπροστατευτική. Τον αφήνω να πέφτει και να χτυπάει και να σηκώνεται μόνος του, αλλά δεν θα τον αφήσω να ανοίξει και το κεφάλι του! Αλλά Ντινάκι τελικά κατάλαβα ότι κακώς τσαντιζόμαστε! Ο λαός λέει ότι μάνα είναι μόνο μία οπότε είναι ανώφελο να καταλάβουν τις ανησυχίες και τους φόβους μας γιατί εμείς μεγαλώσαμε πια και έχουν ξεχάσει τις ευθύνες του να είσαι γονιός. Επίσης είναι κυρίως θέμα πρωτεραιοτήτων. Και μόνο εσύ και ο άντρας σου βάζεται πρωτεραιότητα το παιδί. Ακούγεται περίεργο αλλά έτσι είναι. Η μαμά μου έχει πρωτεραιότητα να την συμπαθεί το παιδί και να της έχει αδυναμία και με κίνητρο αυτό μπορεί να κάνει πράγματα που εγώ δεν επιτρέπω. Ας μην επεκταθώ άλλο γιατί θα γράψω πολλά. Το σίγουρο είναι ότι όταν κάνω δεύτερο παιδάκι τις μέρες που θα είμαι στο μαιευτήριο ο μικρός θα μείνει με τον άντρα μου και όχι στους γονείς μου ή στα πεθερικά μου.

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μαράκι μου ακριβώς με τον ίδιο τρόπο σκεφτόμαστε..........και εγώ αφήνω το μικρό στην μαμά μου μόνο για να έρθω στη δουλειά.....για κανέναν άλλο λόγο!δηλαδή θέλω να πω ότι δεν τον αφήνω για να κάνω δουλειές ή για να πάμε βόλτα με τον μπαμπά του κτλ κτλ κτλ!και φυσικά δεν κατηγορώ τις μανούλες που το κάνουν....απλά εγώ προσωπικά δεν το κάνω!και η μαμά μου δεν έχω παράπονο κάνει ότι της λέω και πχ. πάντα όταν είναι να δώσει κάτι στο παιδί καινούργιο να φάει (γιατί έχουμε και θέμα με αλλεργίες) πάντα θα με ρωτήσει....γενικά με υπολογίζει κι ας είμαι νέα μανούλα όπως υπολογίζει και την γνώμη του άντρα μου πχ αν θέλει να πάει το μικρό στις κούνιες θα με πάρει τηλ και θα μου πει πάντα πάρε και τον άντρα σου τηλ να του το πεις.βέβαια όχι ότι δεν κάνει και πραγματάκια που με ενοχλούν αλλά εντάξει είναι μικρά οπότε τα προσπερνάω όμως γενικά είμαι ήσυχη που έχω την μαμά μου και μου τον προσέχει όσο δουλεύω!όμως αυτό που λες δηλαδή ότνα πρώτα ο Θεός έρθει και δεύτερο παιδάκι το ίδιο έχω πει και εγώ στον άντρα μου..θα κάτσει ο μικρός μας μαζί του και φυσικά αν χρειάζεται βοήθεια μπορεί να τη ζητήσει αλλά την ευθύνη στην ουσία θα την έχει εκείνος.και είναι απόλυτα σύμφωνος!
και σαυτό που λες ότι λένε ότι έχουν μεγαζώσει και 1 και 2 και δεν ξέρω και εγώ πόσα παιδιά έχεις δίκιο!και εγώ με τις άπνοιες του παιδιού το ίδιο ακούω και κυρίως αυτό το "έλα μωρέ σιγά δεν έχει τιποτα το παιδί απλώς έτσι κλαίει" δεν μπορώ να το ακούω....΄"και εμείς μεγαλώσαμε παιδία δεν ξέρουμε να αντιμετωπίσουμε μια κατάσταση" άλλο κι αυτό ααααααααααααααααααααααααα όλα τα ξέρουν πια δεν μπορούν να καταλάβουν ότι το κάθε παιδί είναι αλλιώς ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία και με ειδικά αν έχει και ένα τέτοιο θέμα εεεεεεεεε όχι

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μα και μόνο που λένε ότι ξέρουν επειδή έχουν μεγαλώσει παιδιά δείχνει ότι δεν έχουν την διάθεση να δεχθούν ότι μετά από 30 χρόνια κάποια πράγματα έχουν αλλάξει... Ευτυχώς η μαμά σου σε ακούει. Εμένα δεν με ακούει και δεν μπορώ να την εμπιστευτώ. Εκείνη χάνει βέβαια γιατί δεν της αφήνω ποτέ τον μικρό αλλά αντιδρά και έτσι επειδή τον βλέπει λίγο και θέλει να τον κερδίσει... Είναι φαύλος κύκλος. Αν δεν καταλάβει ότι πρέπει να την εμπιστευτώ πρώτα για να της τον αφήσω, θα συνεχίσει να τον βλέπει λίγο όποτε δηλαδή πάμε επίσκεψη. Αλλά πως να την εμπιστευτώ και εγώ όταν κάνει πράγματα που δεν πρέπει μπροστά μου; Αρκεί να σου πω ότι τις προάλλες έδωσε κρυφά από μένα στο παιδί καραμέλα αλλά ευτυχώς την είδα. Εγώ για πολλούς λόγους σοβαρούς και μη σοβαρούς, δεν θέλω να δώσω στο παιδί μου καραμέλα ακόμα. Το γνωρίζει αυτό πολύ καλά. Ήθελε όμως κάπως να τον γλυκάνει για να την αγαπάει περισσότερο! Τι και αν έβαλε τα κλάματα όταν τους πήρα τις καραμέλες από τα χέρια τους; Όχι ότι την ένοιαξε κιόλας! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Ασφάλεια! Μεγάλο πράγμα. Φυσικά και εγώ δεν κατηγορώ τις μανούλες που αφήνουν τα παιδιά στους παππούδες. Αλλά εμένα οι δικοί μας δεν είναι άξιοι εμπιστοσύνης... Πιο πολύ εμπιστεύομαι την πεθερά μου, να σου πω την αληθεια και αν είναι ανάγκη και δεν μπορεί ο άντρας μου, εκεί θα αφήσουμε τον μικρό.
Μια μεγάλη παρένθεση όλα αυτά, γιατί ξεφύγαμε από το θέμα... Very Happy

paxripa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
γεια σας είμαι 29 χρονών έχω δύο παιδάκια το μικρότερο μου κάνει κατακρατήσεις αναπνοής είναε 14 μηνών και θεωρώ πως έχω βρεί έναν τρόπο για να του σταματώ το όλο σκηνικό θα ήθελα να ενημερώσω όλες τισ μανούλες για αυτό και αν υπάρχει όντως η λύση να ενημερωθούν όλοι. όταν αρχίζει να κλαίει και βλέπω πως το παει για να λιποθυμίσει και αργει΄να πάρει ανασα τον βάζω στα γόνατα μου μπρούμυτα και του σκύφω ελαφρως το κεφαλάκι μπροστά. πάρα πολύ λίγο και αμέσως πέρνει ανάσα. αν όντως πιάνει και σε εσας μακάρι. σε εμένα έχει πιάσει ως τώρα και είναι κάτι ακίνδυνο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις