Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
7 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 7 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 20 ... 31  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 31]

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
stellanikosbeba έγραψε:Ούτε μία μέρα δε καταφερα να θηλάσ γλυκειά μου..δυστυχώς..ειχα μια σοβαρή επιπλοκή..ξαναμπήκα στο χειρουργείο 7 ωρες μετά την γέννα..και..τελος πάντων..αναγκαστικά μου έκοψαν το γάλα!!!
Οσο για τον γιατρό μου...αστα κοπέλα μου..αστα...!!!

Μη τα σκεφτεσαι αυτά! Εσύ και το μωράκι σου να είστε καλά! Τελος καλό...όλα καλα!

stellanikosbeba έγραψε:Από ύπνο πώς πάτε? κοιμάστε το βραδυ?
Εμείς ειμαστε στην φαση που ξυπναμε μια φορα γυρω στις 4-5 και μετα 8-9!! Πάλι καλά..στην αρχη κοιμόταν κάθε βραδυ επι 2,5 μηνες μετα τις 4-5!!Ουφφφ!

Εγώ μέχρι τις 40 μέρες τον ξυπνούσα στο 3ωρο (δεν ξυπνησε ποτέ μόνος του τη νύχτα). Μετά τις 40 μέρες τον άφηνα και ξυπνουσε στο 4ωρο με 5ωρο. Τώρα εχουμε 1 μήνα περίπου που κοιμάται 9, κοιμισμένος τρώει στις 12 και μετά ξυπνάει 7-8! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 9 215994

gnik έγραψε:Χριστός Ανέστη και να χαιρόμαστε τις οικογένειες μας !!
Η κοπελάρα μου γεννήθηκε στις 8 Ιανουαρίου τα ξημερώματα. 4200 κιλάκια και 55 εκ. ( Σωστός τσολιάς!!)

Να σου ζήσει!!! Μπράβο ύψος και κιλάκια!!! Τώρα πόσο έχετε φτάσει???

ΕΙΡΗΝΗ 29 έγραψε:Καλησπερα και απο μενα!!!ειμαι η ειρηνη απο Βολο και εχω ενα μπεμπη που γεννηθηκε στις 7 Φεβρουαριου!!ελπιζω να με δεχτειτε στην ομορφη παρεα σας!

Καλησπέρα Ειρήνη! Να σου ζήσει ο μπέμπης! Φυσικά και εισαι ευπρόσδεκτη !!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 9 893968

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα Πω-πώ… νέες συμμετοχές βλέπω.. καλωσορίσατε κορίτσια!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 9 654316
gnik έγραψε:Χριστός Ανέστη και να χαιρόμαστε τις οικογένειες μας !!
Η κοπελάρα μου γεννήθηκε στις 8 Ιανουαρίου τα ξημερώματα. 4200 κιλάκια και 55 εκ. ( Σωστός τσολιάς!!)
φτου-φτου...

ΕΙΡΗΝΗ 29 έγραψε:Καλησπερα και απο μενα!!!ειμαι η ειρηνη απο Βολο και εχω ενα μπεμπη που γεννηθηκε στις 7 Φεβρουαριου!!ελπιζω να με δεχτειτε στην ομορφη παρεα σας!
Εμεις ελπίζουμε να μας αντέξεις!!!

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Neni έγραψε: Εμεις ελπίζουμε να μας αντέξεις!!!

Βρε Neni αμέσως να την τρομάξεις την κοπέλα! Γιατί να μη μας αντέξει? Εντάξει, δε λέω, είμαστε λιγάκι πολυλογούδες... λιγάκι όμως! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 9 893968

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ, ο υπνος...
Πολύ χαιρομαι που εχετε στρωσει τόσο καλό προγραμμα Εύη μου! Για να πω την αλήθεια ζηλεύω και λιγάκι...
Εμενα ενώ για μερικές μέρες κοιμάται καλά (10 ύπνος - 11-11:30 τάϊσμα μισοκοιμισμένος - ξύπνημα γύρω στις 5 για φαϊ και κατευθείαν ύπνος μέχρις τις 8-9) μετά κανει πισογυρίσματα... Σημερα για παραδειγμα ξύπνησε στις 3, ενώ είχε τελειώσει το γευμα του στις 12! Και μετά ξαναξύπνησε για καλά στις 7.

Όμως το πρόγραμμα αυτό πάνω κάτω το κάνει από τον πρώτο μήνα. Έχουμε δει πολύ μικρή βελτίωση στο θέμα του ύπνου...
Τουλάχιστον από την αρχή κοιμόταν εύκολα τη νύχτα, ποτέ δεν έκανε τη νύχτα μέρα που λένε κάποιοι...

Υποθέτω οτι ξυπνάει νωρίς το βράδυ επειδή δεν έχει φάει αρκετά κατά τη διάρκεια της ημέρας ώστε να κρατηθεί. Ειδικά στις 11 τρώει πολύ λίγο γιατί είναι μισοκοιμισμένος (θηλάζει).
Αλήθεια, εσύ Εύη το βράδυ που τρώει κοιμισμένος, τον θηλάζεις ή του δίνεις μπιμπερό? Εγώ δοκίμασα κάποιες φορές να βγάλω γάλα με το θήλαστρο και να του το δώσω με μπιμπερό, για να το πιει πιο εύκολα. Έλα όμως που με το θήλαστρο (βραδιάτικα) βγάζω μόλις 30ml! Θα πρέπει να ξεκινάω τις αντλήσεις από το πρωί για να συγκεντρώσω ικανοποιητική ποσότητα για το βραδινό του...
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να του δίνω και συμπλήρωμα το βράδυ... Φοβάμαι όμως μην κάνω βλακεία και δημιουργήσω πρόβλημα στην παραγωγή μου...

Ουφφφ... Σας έχω πρήξει με την κλάψα μου... Συγνώμη... Embarassed

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Άσχετο: Καλέ εγώ πάχυνα!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι καταβροχθίζω! Χθες και σήμερα λείπει ο καλός μου και δεν έχω φάει κανονικό φαγητό, αλλά μόνο γλυκά και τοστ! Όλη μέρα τρώω σοκολατάκια!!! Χθες έφτιαξα κάτι αποτυχημένα soft cookies (απλώσανε και γίνανε σαν ιπτάμενοι δίσκοι!). Από γεύση δεν είναι και άσχημα, οπότε ως τώρα έχω φάει το ένα ταψί! Σταματημό δεν έχω!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eleftherna έγραψε:Άσχετο: Καλέ εγώ πάχυνα!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι καταβροχθίζω! Χθες και σήμερα λείπει ο καλός μου και δεν έχω φάει κανονικό φαγητό, αλλά μόνο γλυκά και τοστ! Όλη μέρα τρώω σοκολατάκια!!! Χθες έφτιαξα κάτι αποτυχημένα soft cookies (απλώσανε και γίνανε σαν ιπτάμενοι δίσκοι!). Από γεύση δεν είναι και άσχημα, οπότε ως τώρα έχω φάει το ένα ταψί! Σταματημό δεν έχω!

Tην συνταγη παρακαλω θα ηθελα Very Happy
Πασα εβαλες?Και εγω ετσι νομιζα ογω Πασχα αλλα μονο πργξιμο ηταν τελλικα WinkΖυγιστηκες?
Ουτε εγω τρωω φαγητο.Μονο τοστ.Αρρωστησε το μωρο μου κ δεν προλαβαινω ουτε να πλυθω...ολο κλαιει

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="Neni"]
eleftherna έγραψε:
Neni έγραψε:
Ούτε εγώ εχω βιβλιάριο. Μου είπαν από το μαιευτήριο (Μητέρα) να τους πάρω τηλέφωνο μετά το Πάσχα γιατί ολο φέρνουνε και τους εξαντλούνται (όποιος προλάβει παίρνει!). Πάντως αν θέλεις Νένη να ρίξεις μια ματιά, δες εδώ: http://www.noesi.gr/files/docs/apa_vivliario-igeias_m-chat.pdf
Αυτο μου είπαν και 'μενα. Μα καλά, κάθε πότε εκδίδουν βιβλιάρια; Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 9 679259
Ασε που εγώ γεννησα σε δημόσιο (Ελενα) και το τηλεφωνο το σηκώνουν όταν το θυμηθούν! Μήπως απλώς να μείνω με τις φωτοτυπιες; Σε τί χρειαζεται το βιβλιάριο αλήθεια;

Εγω κοριτσια εχω βιβλιαριο.Γραφει μεσα ο γιατρος τα εμβολια κ τις μετρησεις καθε φορα(κιλα,υψος,περ.κεφ κτλ)Αυτο δεν εννοειτε?

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ένα κιλό πήρα, δυστυχώς δεν είναι πρήξιμο...
Τη συνταγή για τα cookies την πήρα από εδώ: http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=3169
Δυστυχώς δεν μου πέτυχαν, έγιναν πολύ λεπτά. Δεν ξέρω τι έκανα λάθος. Ίσως επειδή δεν χτύπησα αρκετά καλά το μείγμα (για να μην κάνω θόρυβο Rolling Eyes !). Επίσης έβαλα βιτάμ (δεν ξέρω αν εννοεί βούτυρο αγελάδος) και δεν κοσκίνησα το αλεύρι - πού χρόνος για τέτοια!
Τι έπαθε η μικρούλα σου? Περαστικά!
Να υποθέσω οτι γυρίσατε Ρόδο?
Ναι, αυτό το βιβλιάριο εννοούμε! Smile

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Απο την ωρα που αρχισα να συμμετεχω στη συζητηση περαστικα μου λετε!Ολο κατι εχουμε.
Ναι γυρισαμε την Δευτερα.Κολλησε ιωση το μωρο μου μαλλον αποτην αδερφη μου η οποια ειχε κρυωσει.Δεν την αφηνα να παιρνει το μωρο αλλα πρεπει να κολλησε πριν εμφαιστει καν σε αυτην.
Παιρνει σιροπι για το βηχα και οοοοολη μερα της ξεβουλωνουμε την μυτουλα.Δεν μπορει να αναπνευσει και κλαει...Ουτε κοιμαται πολυ Crying or Very sad

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina235 έγραψε:Απο την ωρα που αρχισα να συμμετεχω στη συζητηση περαστικα μου λετε!Ολο κατι εχουμε.
Ωχχχ... Ελπίζω να μη σε ματιάσαμε (καλό μάτι εννοώ)!!!

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_evi έγραψε:
Neni έγραψε: Εμεις ελπίζουμε να μας αντέξεις!!!

Βρε Neni αμέσως να την τρομάξεις την κοπέλα! Γιατί να μη μας αντέξει? Εντάξει, δε λέω, είμαστε λιγάκι πολυλογούδες... λιγάκι όμως! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 9 893968

Λιγάκι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
eleftherna έγραψε:
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να του δίνω και συμπλήρωμα το βράδυ... Φοβάμαι όμως μην κάνω βλακεία και δημιουργήσω πρόβλημα στην παραγωγή μου...

Καλή μου, ξέρεις ποσό υπέρ του θηλασμού είμαι, αλλά είμαι και υπέρ του ύπνου και της ψυχικής υγείας των γονιών! Είναι πιθανό να επηρεάσει την παραγωγή το ‘συμπλήρωμα’ (στο σεμινάριο θηλασμού μας είπαν ότι δεν πρέπει να το λέμε συμπλήρωμα, γιατί στην πραγματικότητα δεν συμπληρώνει, αλλά αντίθετα αφαιρεί από την παραγωγή). Αλλά σε καταλαβαίνω για τον ύπνο, είναι μεγάλο πράγμα! Αν νομίζεις ότι θα βοηθήσει, δώσε του (αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα βοηθήσει και επιπλέον ο βραδινός θηλασμός είναι ο πολυτιμότερος). Εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς βέβαια γιατί η δικιά μου κοιμάται 7-9 ώρες από 2,5 μηνών και όσο πάει αυξάνεται.

athina235 έγραψε:Απο την ωρα που αρχισα να συμμετεχω στη συζητηση περαστικα μου λετε!Ολο κατι εχουμε.
Ναι γυρισαμε την Δευτερα.Κολλησε ιωση το μωρο μου μαλλον αποτην αδερφη μου η οποια ειχε κρυωσει.Δεν την αφηνα να παιρνει το μωρο αλλα πρεπει να κολλησε πριν εμφαιστει καν σε αυτην.
Παιρνει σιροπι για το βηχα και οοοοολη μερα της ξεβουλωνουμε την μυτουλα.Δεν μπορει να αναπνευσει και κλαει...Ουτε κοιμαται πολυ Crying or Very sad
Αθηνούλα περαστικά καλή μου!!! Εγώ πάντα λέω πως όταν μου τυχαίνουν πολλά στραβά μαζί, είναι γιατι θα έρθει ένα μεγάλο καλό σε αντιστάθμισμα. sunny

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Neni έγραψε:ο βραδινός θηλασμός είναι ο πολυτιμότερος

Γιατί το λες αυτό? Από ποια άποψη?

ΕΙΡΗΝΗ 29

ΕΙΡΗΝΗ 29
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΖΑΛΙΖΕΤΕ, ΙΣΑ ΙΣΑ Η ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ!ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΥ ΜΟΥ!ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΑ ΠΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΣΤΙΣ 7 ΜΑΙΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 61 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ 5400!!ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΕΧΩ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΔΥΟ ΚΙΛΑ, ΑΛΛΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΕς ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ!ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ!!!

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πόσο γεννήθηκε ο μπέμπης σου?
Ο δικός μου γεννήθηκε 3 κιλά και στους 3 μήνες ήταν 5 κιλά (με αποκλειστικό θηλασμό).
Εμένα ο γιατρός μου είπε οτι παει καλά και να μην αγχώνομαι. Απλά το σουλούπι του είναι αδύνατο.
Γιατί σε άγχωσε η παιδίατρος? Μήπως τον τελευταίο μήνα πήρε πολύ λίγο βάρος σε σχέση με τους άλλους δύο?

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eleftherna έγραψε:
Neni έγραψε:ο βραδινός θηλασμός είναι ο πολυτιμότερος

Γιατί το λες αυτό? Από ποια άποψη?

Εχω διαβάσει οτι ορμόνες της γαλουχίας είναι σε υψηλοτέρα επίπεδα το βράδυ και μου το είπε και η γιατρός μου τον τρίτο μήνα που η μικρή πήρε λίγο βάρος γιατί είχε αρχίσει να κοιμάται περισσότερο. Αλλά είναι και όλο το πακέτο επαφή-μυρωδιά-αγγαλιά που το βράδυ είναι πιο όμορφα και ήρεμα.

ΕΙΡΗΝΗ 29 έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΖΑΛΙΖΕΤΕ, ΙΣΑ ΙΣΑ Η ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ!ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΥ ΜΟΥ!ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΑ ΠΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΣΤΙΣ 7 ΜΑΙΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 61 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ 5400!!ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΕΧΩ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΔΥΟ ΚΙΛΑ, ΑΛΛΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΕς ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ!ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ!!!
Δεν είμαι ειδικός, ούτε έχω κάνει δίαιτα ποτέ, αλλά φαντάζομαι ότι αφου σου την έδωσε διατροφολόγος δεν πρόκειται για καμία εξαντλητική δίαιτα ώστε να επηρεάζει άμεσα την γαλουχία .. ίσως μάλιστα εσύ να τρέφεσαι και πιο υγιεινά από εμένα και μερικές άλλες εδώ μέσα (Eleftherna ακούς;;;;; ) που έχουμε τσακίσει τα γλυκά και τρώμε ακατάσχετα και ακατάπαυστα. Αλλά ναι, η βασική ερώτηση είναι πόσο γεννήθηκε το μωρό, γιατι το σημαντικό είναι να ακoλουθεί μια καμπύλη χωρίς μεγάλες αυξομειώσεις, όποια καμπύλη και να είναι αυτή.

ΕΙΡΗΝΗ 29

ΕΙΡΗΝΗ 29
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ!Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3150!ΑΠΛΑ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 250 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΕ ΤΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΝΑΠΤΞΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ!ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΣΙΛΟΥΕΤΑ!!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΩ, ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ,ΟΥΤΕ ΠΑΝΩ, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΟΜΩΣ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΟΑΣΗ ΣΑΣ!

volelena


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα σε όλες τις μανούλες. Ο δικός μου γεννήθηκε στις 14/1/11 αλλά δεν κατάφερα να θηλάσω πάνω από 15 ημέρες γιατί από το άγχος που είχα μου κόπηκε!. Δεν πειράζει γερός είναι και δυνατός. Είναι 3,5 μηνών τώρα και είχε ύψος 64 πόντους και βάρος 6,400 κιλά στους 3 μήνες. Πάει πολύ καλά λέει η παιδίατρος και είναι πιο ψηλός από όσο έπρεπε να είναι. Αυτό που έχουμε σαν πρόβλημα είναι ότι κοιμάται από τις 11.30 μέχρι τις 5.00 που ζητάει να φάει 150-180 ml και μετά ξανά στις 8.00. Έχουμε ακόμη κολικούς τα βράδια και συνεχίζονται οι αναγωγές που είχαμε από την αρχή. Βέβαια τώρα πήρα να του δώσω από τα μπουκάλια του dr brown και του δίνουμε και σιρόπι για τους κολικούς και σιρόπι για το στομάχι μήπως η ανησυχία που έχει όλη μέρα είναι και από τις αναγωγές!!!!

volelena


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ξέχασα να γράψω ότι γέννησα εκτάκτως με καισαρική στις 14/1, είχα μπροστά μου άλλες 15ημέρες και υπολογιζα για φυσιολογικό τοκετό και ο μικρούλης βγήκε 3.100 και 49 εκ.

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eleftherna έγραψε:
athina235 έγραψε:Απο την ωρα που αρχισα να συμμετεχω στη συζητηση περαστικα μου λετε!Ολο κατι εχουμε.
Ωχχχ... Ελπίζω να μη σε ματιάσαμε (καλό μάτι εννοώ)!!!


χαχαχα
Οχι απο τη μερα που γεννηθηκε ολο και κατι εχουμε να αντιμετωπισουμε!
Ευτυχως οχι πολυ σοβαρο μεχρι στιγμης.Δεν θα μεινει τιποτα για το δευτερο παιδι που να μην το εχω περασει, θα τα ξερω ολα!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Neni έγραψε:



athina235 έγραψε:Απο την ωρα που αρχισα να συμμετεχω στη συζητηση περαστικα μου λετε!Ολο κατι εχουμε.
Ναι γυρισαμε την Δευτερα.Κολλησε ιωση το μωρο μου μαλλον αποτην αδερφη μου η οποια ειχε κρυωσει.Δεν την αφηνα να παιρνει το μωρο αλλα πρεπει να κολλησε πριν εμφαιστει καν σε αυτην.
Παιρνει σιροπι για το βηχα και οοοοολη μερα της ξεβουλωνουμε την μυτουλα.Δεν μπορει να αναπνευσει και κλαει...Ουτε κοιμαται πολυ Crying or Very sad
Αθηνούλα περαστικά καλή μου!!! Εγώ πάντα λέω πως όταν μου τυχαίνουν πολλά στραβά μαζί, είναι γιατι θα έρθει ένα μεγάλο καλό σε αντιστάθμισμα. sunny



Αχ λες? Μακαρι! Τι καλο θα ερθει αραγε???
Ευχαριστω Νενη μου, αντε να γινει καλα γιατι δεν μπορω αλλο να την ακουω να υποφερει στον υπνο της.Εχθες 4 φορες ξυπνησε με κλαματα.Τωρα εχει 3 ωρες που κοιμαται ευτυχως...ταλαιπωρειται πιο πολυ τις νυχτες

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΙΡΗΝΗ 29 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ!Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3150!ΑΠΛΑ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 250 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΕ ΤΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΝΑΠΤΞΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ!ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΣΙΛΟΥΕΤΑ!!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΩ, ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ,ΟΥΤΕ ΠΑΝΩ, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΟΜΩΣ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΟΑΣΗ ΣΑΣ!

Να σου ζησει Ειρηνη και καλως ηρθες στην παρεα! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 9 875502
Και εγω θηλαζω και ξερω οτι δεν παιζει ρολο τοσο η διατροφη της μαμας για το γαλα.Αν δεν τρως υγειινα(λεμε τωρα,γενικα μιλαω)στον εαυτο σου θα κανεις κακο οχι στο μωρακι.
Παντως 250 γρ σε 20 μερες δεν ειναι ασχημα!Ξανα ζυγισε το κατα τη γνωμη μου μολις κλεισει μηνα απο την τελευταια μετρηση.Εγω και που τυχαινε καμια φορα να παμε στο γιατρο αν δεν ηταν η μηνιαια επισκεψη δεν μου τη ζυγιζε.

ΕΙΡΗΝΗ 29

ΕΙΡΗΝΗ 29
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε ευχαριστω πολυ athina. Σε δεκαπεντε μερες εχουμε παλι εμβολιο και θα δουμε παλι τα κιλα του. Βασικα πανω από όλα να ειναι γερα τα παιδακια και ολα τα ααλλα γινονται πιστευω! Δεν νομιζω ότι υπηρχε λογος να με αγχωσει τοσο πολυ η παιδιατρος αλλα...Καλο απογευμα να εχουμε!!!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΙΡΗΝΗ 29 έγραψε:Σε ευχαριστω πολυ athina. Σε δεκαπεντε μερες εχουμε παλι εμβολιο και θα δουμε παλι τα κιλα του. Βασικα πανω από όλα να ειναι γερα τα παιδακια και ολα τα ααλλα γινονται πιστευω! Δεν νομιζω ότι υπηρχε λογος να με αγχωσει τοσο πολυ η παιδιατρος αλλα...Καλο απογευμα να εχουμε!!!

Καλε ναι!Ασε που το παιδι σου στην καμπυλη αναπτυξης ειναι 4ο στο βαρος και σχεδον 2ο στο υψος(Το ειδα στο βιβλιαριο)

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Neni έγραψε:Αλλά είναι και όλο το πακέτο επαφή-μυρωδιά-αγγαλιά που το βράδυ είναι πιο όμορφα και ήρεμα.
Μιλάς μάλλον για το μεταμεσονύκτιο τάισμα...
Πιο όμορφα!?! Θα μας τρελάνεις? Εγώ έχω τέτοια νύστα και εκνευρισμό στις 4 που με ξυπνάει που μόνο όμορφα δεν είναι!!! affraid
Είμαι μια απαίσια μάνα! Καλά, αυτό το ξέραμε, δεν είναι κάτι καινούριο! Τουλάχιστον, δεν θέλω να πουλήσω το παιδί μου για να πάω τουρ!!!

Άσχετο: Σήμερα πήγαμε και εμείς στο βιβλιοπωλείο για να πάρουμε κανένα παραμύθι να διαβάζουμε. Ενω ήταν πολύ κεφάτος σε όλη τη βόλτα, μόλις πλησιάσαμε στο ράφι με τα βιβλία έβαλε τα κλάματα (ευτυχώς πολύ λίγο)! Χμμμ... καλά φιλαράκια θα γίνουνε με την Αρβελέρ σου Νένη! cheers

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πω-πω. Χθές μπήκα στο φόρουμ και μόλις διάβασα το ποστ της blackrose με έπιασε τέτοιο κλάμα και ψυχοπλάκωμα που δεν ξαναπλησίασα τον υπολογιστή…. (Πλησίασα όμως το ό,τι είχε μείνει στο σπίτι από σοκολατένια πασχαλινά αυγά και τσουρέκια pig pig … )

ΕΙΡΗΝΗ 29 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ!Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3150!ΑΠΛΑ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 250 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΕ ΤΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΝΑΠΤΞΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ!ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΣΙΛΟΥΕΤΑ!!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΩ, ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ,ΟΥΤΕ ΠΑΝΩ, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΟΜΩΣ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΟΑΣΗ ΣΑΣ!
Εμένα μια χαρά μου φαίνονται. Η δική μου είναι κοντά, στους 3 μήνες ήταν 5,500 κ. και 61 εκ. Νομίζω πως αν κάνεις απλώς μια καλή διατροφή σε συνδυασμό με τον θηλασμό, θα χάσεις κιλά, πόσα θές να χάσεις αλήθεια; (και χαρά στο κουράγιο σου παρεμπιπτόντως!). Και νομίζω πως καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον γιατρό γιατί σε άγχωσε τόσο πολύ.
eleftherna έγραψε:
Neni έγραψε:Αλλά είναι και όλο το πακέτο επαφή-μυρωδιά-αγγαλιά που το βράδυ είναι πιο όμορφα και ήρεμα.
Μιλάς μάλλον για το μεταμεσονύκτιο τάισμα...
Πιο όμορφα!?! Θα μας τρελάνεις? Εγώ έχω τέτοια νύστα και εκνευρισμό στις 4 που με ξυπνάει που μόνο όμορφα δεν είναι!!! affraid
Είμαι μια απαίσια μάνα! Καλά, αυτό το ξέραμε, δεν είναι κάτι καινούριο! Τουλάχιστον, δεν θέλω να πουλήσω το παιδί μου για να πάω τουρ!!!

Άσχετο: Σήμερα πήγαμε και εμείς στο βιβλιοπωλείο για να πάρουμε κανένα παραμύθι να διαβάζουμε. Ενω ήταν πολύ κεφάτος σε όλη τη βόλτα, μόλις πλησιάσαμε στο ράφι με τα βιβλία έβαλε τα κλάματα (ευτυχώς πολύ λίγο)! Χμμμ... καλά φιλαράκια θα γίνουνε με την Αρβελέρ σου Νένη! cheers
Μμμμ, περισσότερο από την πλευρά του παιδιού εννοούσα για το βράδυ. Για ‘μας έχεις δίκαιο, είναι σκότωμα! Νομίζω πως η έλλειψη ύπνου ήταν αυτό που έκανε τους πρώτους μήνες τόσο δύσκολους , εγώ τουλάχιστον όσο αύξανε η μικρή της ώρες του ύπνου της, τόσο καλύτερα ένιωθα. Αν δεν κοιμάσαι καλά, και μάλιστα για καιρό, δεν μπορείς ούτε να χαρείς, ούτε να δεις τα πράγματα καθαρά. Το ότι ονειρεύεσαι να ξεκουραστείς και αυτό σου δημιουργεί νεύρα, δεν σημαίνει ότι είσαι απαίσια μάνα.. Και επειδή σε βλεπω να έχεις την ίδια ροπή στο αυτομαστίγωμα που έχω και εγώ, να σου πώ αυτό που μου λέει ο άντρας μου κάθε φορά που με πιάνει και εμένα το ‘δεν-είμαι-καλή-μαμά’ τροπάριο :το γεγονός ότι διαρκώς αμφισβητείς τις δυνάμεις σου χωρίς να εφησυχάζεσαι , δείχνει ότι είσαι καλή μάνα! Νομίζω πως έχει δίκαιο. Προσωπικά, έχοντας μεγαλώσει με μια μάνα που πάντα πίστευε ότι είχε όλες τις (σωστές) απαντήσεις, ξέρω ότι θα μου έκανε πολύ καλό αν κάποτε η μάνα μου μου έλεγε : «δεν ξέρω την λύση, αλλά αν με βοηθήσεις μπορεί να την βρούμε μαζί!» Αυτό προσπαθώ να λέω στην κόρη μου όταν με πιάνει απόγνωση και να σκέφτομαι πόσο καλό θα μου έκανε εμένα, αν το άκουγα.
Τα βιβλία ήταν η μεγάλη μου αγάπη από παιδί. Θα ήθελα πολύ να τα αγαπάει και η μικρή μου το ίδιο, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί της τους ήρωες που με μεγάλωσαν. Αλλά αν δεν γίνει έτσι, θα ήθελα απλώς να βρεί τις δικές της αγάπες. Δεν θα προσπαθήσω να την πείσω πως η αλήθειες μου είναι απόλυτες. Και ΑΥΤΟ θα με κάνει καλή μάνα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 31]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 20 ... 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις