Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
22 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 22 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 27 ... 31  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 31]

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας!
Και εγώ πέρασα πολύ ωραία εχθές, γιατί πήγαμε εκδρομή στην Κακιά Θάλασσα, στην Κερατέα. Είναι εκεί που κάνει χαρτογράφηση ο καλός μου. Πήγα με το τζουτσούκο μου να τον βρω! Μια ώρα δρόμος με το αυτοκίνητο (μόνη μου). Ευτυχώς ήταν αρκετά ήσυχος στη διαδρομή, αλλά και εκεί που πήγαμε! Όλοι λέγανε το γνωστό : "Μα τι ήσυχο και γλυκό μωράκι!" Αυτό με το δαίμονα της Τασμανίας ξαναπές το!
Σήμερα πάλι είναι ανήσυχος... Άβυσσος η ψυχή του μωρού...

Γυμναστήριο έχω και εγώ, του αρέσει πολύ, αλλά δεν τον βάζω πολύ, γιατί λόγω παλινδρόμισης αποφεύγω να τον βάζω τελείως ξάπλα και έτσι προτιμώ το ρηλαξ σε ημικαθιστή θέση. Πάντως αν έχεις ρηλάξ με μπάρα με κρεμαστά, νομίζω ειναι σχεδόν το ίδιο πράγμα. Το δικό μου ρηλάξ είναι σκέτο.

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fratzolaki έγραψε:καλημέρα γλυκούλες!!
Χρόνια πολλά Ελεύθερνα!!!Και σε όλες όσες έχετε αγαπημένους που γιορτάζουν!!!
Αχ, χθες με τέντωσε!Την τάιζα,δεν ήθελε.Της έδινα μάραθο μπας κ ηρεμήσει, δεν ήθελε. Την έβαζα στο ρηλάξ, δεν ήθελε.Αγκαλιά δεν ήθελε.Ξαλωμένη, δεν ήθελε, ούτε με το μπάνι ηρέμησε.Με το ζόρι κοιμήθηκε στις 12 παρά κ φυσικά ξυπνούσε κάθε 2 ώρες.Την καημένη απ'ότι κατάλαβα την έχουν ρημάξει τα ούλα της.Την τρώνε τόσο πολύ!Και είναι άσπρα και αχνοφαίωονται από μέσα τα δοντάκια της.Κρίμα να ταλαιπωρούνται τα μωράκια!!!Δεν ξέρω αν θέλω να βγάλει δόντια,μου φαίνεται πως θα νιώσω ότι μεγαλώνει το μωρό μου και ότι δενθα είναι ποτέ ξανά έτσι μικρούλι και θα μου λείπει.
Εύχομαι σε όλες ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο με τις οικογένειές μας!!!!!
Φιλάκια πολλάααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΧ ΜΩΡΕ ΠΩΣ ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΣΕ ΟΛΑ!ΚΑΙ ΓΩ ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΝΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟ..ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΒΑΦΤΗΣΗ....ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΤΣΙ ΜΠΕΜΠΟΥΛΙΤΣΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑΑΑΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΛΕΩ ΧΑΖΗ ΕΙΣΑΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ???!!

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_evi έγραψε:Καλημέρα!!! Τί κάνετε? Πως τα περάσατε χθες? Εμείς εκτός από το πρωί που βγήκαμε για κάτι ψώνια, μείναμε σπίτι. Αν και γιορταζε η μαμά μου, δεν πήγαμε γιατί ο καλός μου λείπει το σ/κ και έχει πάρει το αμάξι μας.
Να έχετε μια όμορφη μέρα!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Ουπς... Πίκρα...
Εγώ στη θέση σου θα είχα πάθει νευρικό κλονισμό... Δεν θέλω όμως να σε πριζώνω (πρώτη φορά την γράφω αυτή τη λέξη... έτσι γράφεται?).
Απλά εγώ είμαι υστερικιά ώρες ώρες...

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kοριτσια τι κανετε???
Τελικα αποφασησισα το ονομα του παιδιου...Εμμανουελα λοιπον!
Εκει κατεληξα.Τιποτα απο οσα σκεφτομου δεν μου αρεσαν αρκετα ωστε να δωσω καποιο.

Οσες κανονιζετε βαπτιση στην Αθηνα ξερετε τι παιζει απο τις τιμες των φωτογραφων?

Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 272517

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tatijana έγραψε:Κοριτσια ειναι εχθες μου κοιμηθηκε σερι σχεδον 11 ωρες..απο τις 20:00-06:30....
κ@λ@φαρδη!!!
Εμένα κοιμόταν πολύ οταν ήταν μικρότερη, τώρα είμαστε στο 7ωρο.


mama_evi έγραψε:Για την Ελβετία που είπες, μπορεί εκεί οι γέννες να κοστίζουν λιγότερο απ' ότι στην Ελλάδα! Rolling Eyes Αν αναλογιστείς τα έξοδα της γέννας μιας και γέννησα σε ιδιωτικό αλλά και τα έξοδα προ γέννας, την περίοδο δηλαδή της εγκυμοσύνης, όπου εκτός των επισκέψεων-υπερηχων στο γιατρό, είχαμε και το πήγαινε-έλα τόσα χιλιομετρα, ε...δεν είναι και λιγα βρε Νένι μου! Ειλικρινά θα ήθελα και δεύτερο παιδάκι και μάλιστα σύντομα, αλλά τα έξοδα είναι πολλά, πίστεψέ με Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 534787
Α, Αθήνα γέννησες; Πού;
Το επόμενο θα το κάνουμε μαζί, στο Ελενα που γέννησα εγώ. Μια χαρά νοσοκομείο, αν και δημόσιο, και θα κάνεις οικονομία! Μη σου πώ, να κάνεις και τρίτο!
Η αλήθεια είναι ότι τα λεφτά του μαιευτηρίου είναι συχνά πολλά. Εγώ είχα για χρόνια γιατρό του ‘Μητέρα’, τον οποίο άλλαξα για άλλους λόγους λίγο πριν μείνω έγκυος. Φαντάζομαι ότι αν τον είχα κρατήσει, τώρα θα ήμουν και εγώ μείον στον προϋπολογισμό μου. Φιού!!! Rolling Eyes


eleftherna έγραψε:[Εγώ στη θέση σου θα είχα πάθει νευρικό κλονισμό... Δεν θέλω όμως να σε πριζώνω (πρώτη φορά την γράφω αυτή τη λέξη... έτσι γράφεται?).
Εμείς στην βόρεια Ελλάδα, έχουμε πολύ το ‘μπ’ αντί για το ‘π’ σε πολλές λέξεις, έτσι εγώ θα το έγραφα ‘μπριζώνω’ (από την μπρίζα, όπως λέμε την πρίζα!)

athina235 έγραψε:Kοριτσια τι κανετε???
Τελικα αποφασησισα το ονομα του παιδιου...Εμμανουελα λοιπον!
Εκει κατεληξα.Τιποτα απο οσα σκεφτομου δεν μου αρεσαν αρκετα ωστε να δωσω καποιο.

Οσες κανονιζετε βαπτιση στην Αθηνα ξερετε τι παιζει απο τις τιμες των φωτογραφων?

Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 272517

Είσαι πολύύύ γενναία και άνετη!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 654316 Συγχαρητήρια!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 654316
Για φωτογράφους κλπ, δεν έχω ιδέα, αν όμως θέλεις βοήθεια σε κάτι, εδώ είμαστε. Προσοχή μόνο στα κουφέτα ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΎ!!! Με τάραξαν τα άτιμα… και είμαι σίγουρη ότι ήταν τα κουφέτα, γιατί το τελευταίο μου γεύμα ήταν ώρες πριν. Και μόλις τα έβγαλα, ησύχασα! (Αχχχχ, κάποτε γυρίζαμε σπίτι και προσπαθούσαμε να κάνουμε εμετό τις τεκίλες για να κοιμηθούμε και τώρα προσπαθούμε να κάνουμε εμετό τα κουφέτα για να κοιμηθούμε πριν ξυπνήσει το μωρό…. Κάθε καιρός και η κραιπάλη του…)

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina235 έγραψε:Kοριτσια τι κανετε???
Τελικα αποφασησισα το ονομα του παιδιου...Εμμανουελα λοιπον!
Εκει κατεληξα.Τιποτα απο οσα σκεφτομου δεν μου αρεσαν αρκετα ωστε να δωσω καποιο.

Οσες κανονιζετε βαπτιση στην Αθηνα ξερετε τι παιζει απο τις τιμες των φωτογραφων?

Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 272517

Μπράβο!!! Εμμανουέλα λοιπόν!
Θα σου στείλω pm κάποια τηλέφωνα φωτογραφων, που υποτιθεται εχουν καλες τιμές. Να τα βρω μόνο...

Neni έγραψε:
(Αχχχχ, κάποτε γυρίζαμε σπίτι και προσπαθούσαμε να κάνουμε εμετό τις τεκίλες για να κοιμηθούμε και τώρα προσπαθούμε να κάνουμε εμετό τα κουφέτα για να κοιμηθούμε πριν ξυπνήσει το μωρό…. Κάθε καιρός και η κραιπάλη του…)
Τρομερό!!! Laughing Laughing Laughing

Παντως εγω γεννησα στο Μητερα κ πληρωσα 2000 το μαιευτηριο και 1800 το γιατρό. Πηρα πισω 1100 από την ιδιωτική ασφαλεια που εχω. Θα τη διακόψω όμως γιατί δεν με συμφέρει... Πλήρωνα τόσα χρόνια για 1100€!
Σε γενικές γραμμές είμαι υπερ των δημόσιων μαιευτηρίων και του δημοσίου γενικά. Αυτό που μου τη δίνει όμως είναι οτι οι γιατροί των δημοσιων μαιευτηρίων παίρνουν λεφτά χωρίς απόδειξη - στην ουσία παράνομα. Και οι αμοιβές των περισσότερων είναι 1500-2000€ αν δεν κάνω λάθος. Δηλαδή αν κάποια δεν έχει χρήματα για φακελάκι και πάει σε δημόσιο μαιευτήριο τι θα γίνει? Θα τη σφάξουνε?

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eleftherna έγραψε:

Παντως εγω γεννησα στο Μητερα κ πληρωσα 2000 το μαιευτηριο και 1800 το γιατρό. Πηρα πισω 1100 από την ιδιωτική ασφαλεια που εχω. Θα τη διακόψω όμως γιατί δεν με συμφέρει... Πλήρωνα τόσα χρόνια για 1100€!
Σε γενικές γραμμές είμαι υπερ των δημόσιων μαιευτηρίων και του δημοσίου γενικά. Αυτό που μου τη δίνει όμως είναι οτι οι γιατροί των δημοσιων μαιευτηρίων παίρνουν λεφτά χωρίς απόδειξη - στην ουσία παράνομα. Και οι αμοιβές των περισσότερων είναι 1500-2000€ αν δεν κάνω λάθος. Δηλαδή αν κάποια δεν έχει χρήματα για φακελάκι και πάει σε δημόσιο μαιευτήριο τι θα γίνει? Θα τη σφάξουνε?

Πιο φακελάκι καλή μου… κανονικότατη αμοιβή είναι, συμφωνημένη από πρίν! Mad
Και η δική μου 1.400 πήρε, δεν το λές ‘φακελάκι’!!! Η αλήθεια είναι ότι όταν έψαχνα για γιατρό, μου την συστήσανε και ευτυχώς έμεινα πολύ ικανοποιημένη, αλλά αυτή την απορία έχω και εγώ: αν απλώς πήγαινα στο ‘Ελενα’ στην εισαγωγή και έλεγα ότι θέλω απλώς να γεννήσω και δεν με παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός, τι θα γινόταν; Δεν θα με ξεγεννούσε κάποιος; Φαντάζομαι ότι δεν θα ήταν τόσο μαζι μου, και συχνά δεν κάνουν και επισκληρίδιο αν δεν έχεις συνεννοηθεί από πριν με το γιατρό σου, αλλά κατά τα άλλα ο γιατρός της βάρδιας θα έπρεπε να με ξεγεννήσει τζάμπα.

Για την γιατρό μου μπορώ να πω ότι τα άξιζε τα λέφτά της, αλλά εξακολουθεί να με συγχύζει το ότι είναι ‘μαύρα’. Θα μου πεις, και σε ιδιωτικό συχνά απόδειξη δεν σου δίνει ο γιατρός. Ναι, αλλά δεν παίρνει ΚΑΙ μισθό από το δημόσιο.

Κατά τα άλλα, είχες ιδιωτική ασφάλεια που κάλυπτε την γέννα; Πάλι καλά, δεν είναι συνηθισμένο αυτό, οι περισσότερες δεν την καλύπτουν.



Χθές έκανα το πρώτο μου μάθημα οδήγησης. Rolling Eyes
Τα νέα είναι καλά: Θυμόμουν πως ανάβει το φλας…

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα κοριτσια....
Εγω γεννησα σε δημοσιο κ με γιατρο που εφημερευαι...Ηταν φοβερος..Κια καισαρικη παρακαλω..Το μονο ποσο που δωσαμε για οοοολα αυτο ηταν 50 ευρω στην μαια..Σιγα που θα κατσω να τους δωσω κ "φακελακια" και τα ιδιωτικα τα θεωρω πολυ κοροιδιστικα λεφτα...Προσωπικη μου αποψη παντα ετσι??

kellitsa

kellitsa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι????

Γέννησα 5/2 το αγοράκι μου!!!!! Σε λίγο γίνεται 4 μηνών!!!!!!

Σχετικά με το βραδινό γάλα το προτελευταίο το δίνω στις 20.00 ρεύεται και κοιμάται, μετά για το τελευταίο τον ξυπνάω στις 00.00 και τρώει πάλι το πρωί στις 06.00 με 06.30.

΄Κάνω καλά που τον ξυπνάω??? Βέβαια τον αλλάζω κιόλας (κοιμισμένο) γιατί έχει κάνει αρκετά τσισάκια!!!

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Neni έγραψε:
Χθές έκανα το πρώτο μου μάθημα οδήγησης. Rolling Eyes
Τα νέα είναι καλά: Θυμόμουν πως ανάβει το φλας…

Μπραβο!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 654316

Την ιδιωτική ασφαλεια την εχω από κοριτσακι και ειναι παλαιού τυπου, που καλύπτει τοκετο. Γι'αυτο την κραταγα τοσα χρονια. Καλύπτει, τρόπος του λέγειν! Τα πρωτα 1800 ταδινω εγω κ η ασφαλεια δινει τα υπόλοιπα. Συμφερει μονο για μεγαλα ποσα λοιπόν. Για το γιατρο σε καθε περιπτωση δινει μονο 900. Θα την κόψω λοιπον κ θα βαζω τα λεφτα στην ακρη! Και τα επομενα παιδια (προσεξτε τον πληθυντικο παρακαλω!) στο δημόσιο!
tatijana έγραψε:Καλημερα κοριτσια....
Εγω γεννησα σε δημοσιο κ με γιατρο που εφημερευαι...Ηταν φοβερος..Κια καισαρικη παρακαλω..Το μονο ποσο που δωσαμε για οοοολα αυτο ηταν 50 ευρω στην μαια..Σιγα που θα κατσω να τους δωσω κ "φακελακια" και τα ιδιωτικα τα θεωρω πολυ κοροιδιστικα λεφτα...Προσωπικη μου αποψη παντα ετσι??

Μπραβο ρε Τατιανα! Δεν ξερω αν συνηθιζεται στη Θεσ/κη, στην Αθηνα νομίζω όχι!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kellitsa έγραψε:Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι????

Γέννησα 5/2 το αγοράκι μου!!!!! Σε λίγο γίνεται 4 μηνών!!!!!!

Σχετικά με το βραδινό γάλα το προτελευταίο το δίνω στις 20.00 ρεύεται και κοιμάται, μετά για το τελευταίο τον ξυπνάω στις 00.00 και τρώει πάλι το πρωί στις 06.00 με 06.30.

΄Κάνω καλά που τον ξυπνάω??? Βέβαια τον αλλάζω κιόλας (κοιμισμένο) γιατί έχει κάνει αρκετά τσισάκια!!!

εμενα σταματησε να τρωει στις 12 τα μεσανυχτα...ουτε τον αλλαζω..τον αλλαζω στις 6 πια το πρωι...Νομιζω οτι αφ9ου σου τρωει να το συνεχισεις...Αμα θες ομως κανε κ μια δοκιμη να μη τον ταισεις στις 12 και θα δεις...αμα σου ξυπνησει στις 6.30 τοτε κοψε του το αλλιως να το συνεχισεις....

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tatijana έγραψε:Καλημερα κοριτσια....
Εγω γεννησα σε δημοσιο κ με γιατρο που εφημερευαι...Ηταν φοβερος..Κια καισαρικη παρακαλω..Το μονο ποσο που δωσαμε για οοοολα αυτο ηταν 50 ευρω στην μαια..Σιγα που θα κατσω να τους δωσω κ "φακελακια" και τα ιδιωτικα τα θεωρω πολυ κοροιδιστικα λεφτα...Προσωπικη μου αποψη παντα ετσι??

Πολύ γενναία σε βρίσκω!
Κοίτα, εγώ αν ήμουν στην Καβάλα (ή σε κάποια άλλη μικρή πόλη) ίσως και να το τολμούσα, αλλά εκεί σίγουρα όλο και κάποιος θα ήταν γνωστός, ξάδερφος, γείτονας κλπ. Σε Θες/νίκη-Αθήνα, θα ένιωθα μεγάλη ανασφάλεια. Και νομίζω πως είναι σημαντικό πράγμα η επαφή σου με τον γιατρό, ειδικά στο πρώτο παιδί. Και εγώ υπέρ του δημοσίου είμαι, σε δημόσιο γέννησα, αλλά αν ένιωθα καλά με έναν γιατρό, νομίζω πως θα πήγαινα όπου ξεγεννούσε.
Εγώ, έφτασα στο μαιευτήριο και η μπέμπα δεν είχε πάρει θέση. Ίσως να με χώνανε κατευθείαν για καισαρική αν δεν είχα γιατρό που ήξερε την λόξα μου να γεννήσω φυσιολογικά και με περίμενε. Ίσως λέω… Γενικά τα κακά του δημοσίου είναι γνωστά… θέλει να είσαι και λίγο τυχερή.


kellitsa έγραψε:Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι????

Γέννησα 5/2 το αγοράκι μου!!!!! Σε λίγο γίνεται 4 μηνών!!!!!!

Σχετικά με το βραδινό γάλα το προτελευταίο το δίνω στις 20.00 ρεύεται και κοιμάται, μετά για το τελευταίο τον ξυπνάω στις 00.00 και τρώει πάλι το πρωί στις 06.00 με 06.30.

΄Κάνω καλά που τον ξυπνάω??? Βέβαια τον αλλάζω κιόλας (κοιμισμένο) γιατί έχει κάνει αρκετά τσισάκια!!!



Να σου ζήσει καταρχήν!
Κατά δεύτερον, θηλάζεις ή όχι; Ο γιατρός σου τι σου λέει σχετικά με το βάρος του;
Εγώ θηλάζω και από 2-2,5 μηνών δεν την ξυπνάω ποτέ. Το τελευταίο γεύμα της είναι στις 9 με 10 και μετά.. όποτε ξυπνήσει! Αλλά μέχρι τον 2ο, η γιατρός μου μου έλεγε να την ξυπνάω, αρχικά λόγω ίκτερου και γιατί ήταν μικρόσωμη. Εχω φίλες που δεν τα ξυπνήσανε ποτέ, τα τάιζαν όταν ξυπνάγανε. Και έχω ακούσει ακόμα και κάποια ορόσημα, πχ ‘να το ξυπνάς μέχρι να πάει 200 γραμμάρια πάνω από το βάρος της γέννησης’ ή ‘μέχρι να σαραντίσει’ κλπ. Νομίζω όμως ότι στο ξένο γάλα υπάρχει συνήθως πρόγραμμα και εκεί δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Ο γιατρός σου, τι λέει;

eleftherna έγραψε:

Θα την κόψω λοιπον κ θα βαζω τα λεφτα στην ακρη! Και τα επομενα παιδια (προσεξτε τον πληθυντικο παρακαλω!) στο δημόσιο!
!
Πού το βρίσκεις το κουράγιο να τα λές αυτά!!!
Θα κάνουμε την εξής συμφωνία: εγώ θα γεννήσω κάνα-δυό ακόμα που θέλω και θα σου τα στείλω να μου τα μεγαλώσεις για τους πρώτους 2-3 μήνες. Τι λές;;;
Πέρα από την πλάκα, πότε λές για το επόμενο; Εγώ με τον αδερφό μου είχαμε πολύ μικρή διαφορά και περάσαμε τέλεια, αλλά όλοι μου λένε ότι καλύτερα για τους γονείς είναι να πάει 2-3 χρονων το πρώτο (να βγάλει και τις πάνες) και μετά. Από την άλλη, κοντεύω και τα 32… οι αντοχές μειώνονται όσο πάει… στα 35 αν κάνω το δεύτερο, για τρίτο δε με βλέπω.

(Τι συζητάω η παλαβή… ακόμα δεν ξεπέρασα το σόκ του πρώτου, λέω και για τρίτο!!! Εσύ φταίς που με παρασέρνεις!!!!!) Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 215994

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kellitsa έγραψε:Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι????

Γέννησα 5/2 το αγοράκι μου!!!!! Σε λίγο γίνεται 4 μηνών!!!!!!

Σχετικά με το βραδινό γάλα το προτελευταίο το δίνω στις 20.00 ρεύεται και κοιμάται, μετά για το τελευταίο τον ξυπνάω στις 00.00 και τρώει πάλι το πρωί στις 06.00 με 06.30.

΄Κάνω καλά που τον ξυπνάω??? Βέβαια τον αλλάζω κιόλας (κοιμισμένο) γιατί έχει κάνει αρκετά τσισάκια!!!

Να σου ζήσει!
Και εγώ τον σηκώνω για να φάει κατά τις 11 για να κρατήσει περισσότερο τη νύχτα. Μερικές φορές πιάνει άλλες όχι. Τελευταία ξύπναγε κατά τις 5:30, αλλά χθες και προχθές ξύπνησε στις 3 το παλιόπαιδο!
Πάντως προσπαθώ να μην τον ανησυχήσω πολύ από τον ύπνο του, δεν του αλλάζω πάνα εκτός αν έιναι απαραίτητο. Προσπαθώ να φάει σχεδόν μέσα στον ύπνο του και μετά τον κρατάω κοιμισμένο να ρευτεί κανένα τέταρτο. Εγώ θηλάζω, οπότε είναι σχεδόν αδύνατο να μην ξυπνήσει καθόλου. Αφού του δίνεις μπιμπερό, αν θέλεις να τον ταϊσεις κοιμισμένο, μπορείς να το πετύχεις πιο εύκολα...

Neni έγραψε:
Πέρα από την πλάκα, πότε λές για το επόμενο; Εγώ με τον αδερφό μου είχαμε πολύ μικρή διαφορά και περάσαμε τέλεια, αλλά όλοι μου λένε ότι καλύτερα για τους γονείς είναι να πάει 2-3 χρονων το πρώτο (να βγάλει και τις πάνες) και μετά. Από την άλλη, κοντεύω και τα 32… οι αντοχές μειώνονται όσο πάει… στα 35 αν κάνω το δεύτερο, για τρίτο δε με βλέπω.

(Τι συζητάω η παλαβή… ακόμα δεν ξεπέρασα το σόκ του πρώτου, λέω και για τρίτο!!! Εσύ φταίς που με παρασέρνεις!!!!!) Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 215994
Εγώ το λέω σοβαρά οτι θέλω να τα κάνω με μικρή διαφορά. Αν το πρώτο πάει 2-3 χρόνων, είσαι ξανά λίγο ανεξάρτητος, μπορείς να κινηθείς λίγο πιο εύκολα, νιώθεις την παλιά σου ζωή να επανέρχεται σιγά σιγά (έτσι ελπίζω τουλάχιστον). Πάνω που έχεις ησυχάσει λιγάκι, και γεύεσαι τον αέρα της ελευθερίας, ξανά πάλι η κατραπακιά του νεογέννητου και η κλεισούρα! Ε, όχι, γιατί να υποβάλω τον εαυτό μου σε κάτι τέτοιο. Λίγη υπομονή και μετά θα είμαστε μια ωραία, άνετη οικογένεια!

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα-καλημέρα!!!
Εδώ και μια εβδομάδα, κοιμόμαστε οκτάωρα και πάλι! Απίστευτη ευτυχία!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 875502 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 875502

Εύη και Αθηνά, που χαθήκατε; Θα σας βάλω απουσία! Και καλά, στην Αθηνά φαντάζομαι ότι θα συνέβη κάτι συνηθισμένο όπως πάντα (θα έπεσε μετεωρίτης στο σπίτι της, ο Οσάμα είναι ζωντανός και την κρατάει όμηρο, η μικρή βούτηξε στην θάλασσα και βρήκε τον κολοσσό της Ρόδου κλπ), αλλά η Εύη;

Ελεύθερνα, ρώτησα χθες τον σεβαστό μου σύζυγο: «Πότε το βλέπεις για δεύτερο παιδί;» και μου απάντησε: «Όταν νομιμοποιήσουν τα ναρκωτικά, για να πίνω και να μην αγχώνομαι» . Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 911307

Πάντως η θεωρία σου ‘κάνω και το δεύτερο τώρα που είμαι σε φόρμα για να μη ξανακλειστώ’ έχει μια λογική. Φυσιολογικά γέννησες και εσύ, έτσι δεν είναι; Άρα, μπορείς να το κάνεις όποτε θέλεις. ( Εννοώ, ότι δεν είναι καισαρική που καλό είναι να έχει μια χρονική απόσταση η μία γέννα από την άλλη.)


Το μασούλημα σε ότι βρούμε συνεχίζεται ακάθεκτο! Πήγα και της πήρα ένα μασητικό παιχνίδι που μπαίνει στο ψυγείο, αλλά δεν είχε και μεγάλη επιτυχία. Μόλις ζεσταίνεται, το παρατάει, και ζεσταίνεται αμέσως. Μήπως να πάρω από αυτά που μπαίνουν στην κατάψυξη που μένουν πιο πολλή ώρα κρύα; Έχει καμιά σας; Υποτίθεται ότι είναι για τα δόντια και είναι νωρίς φυσικά, αλλά προτιμώ να μασουλάει αυτά που πλένονται και εύκολα.

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εμείς εχθές κοιμηθήκαμε οκτάωρο συνεχόμενο... Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 654316
Τον τελευταίο καιρό είχε ψιλοστρώσει, αλλά πάνω που πήγα να χαρώ τη Δευτέρα και την Τρίτη το βράδυ ξύπνησε στις 3 και στις 6:30!

Καλέ γράφω στον Η/Υ του καλού μου και έχει ορθογραφικό έλεγχο! Στον δικό μου γιατί δεν έχει??? Αααα, τη βρήκα τη λύση! Εύη δεν θα σε απογοητεύσω ποτέ ξανά!

Τι έλεγα?
Γιατί καλέ αγχώνεται ο καλός σου Νένι? Ο δικός μου είναι χαλαρουίτας! Βέβαια, αφού τα χοντρά τα έχω αναλάβει εγώ!

Ναι, με φυσιολογικό γέννησα και εγώ. Παρότι ούτε εμένα είχε πάρει θέση (την προηγούμενη είχα πάει στο γυναικολόγο), όλα πήγαν πολύ καλά και γέννησα πολύ εύκολα, στην τρίτη σπρωξιά ξεπρόβαλε! alien
Αλήθεια, σε σας κάνανε περινεοτομή? Νομίζω είναι συνήθης πρακτική. Εμένα μου έκανε ο γιατρός, αλλά εκ των υστέρων έμαθα ότι δεν είναι απαραίτητη σε όλες τις περιπτώσεις! Όχι τίποτα άλλο, παρότι στην αρχή δεν με δυσκόλεψε σχεδόν καθόλου (δεδομένων των συνθηκών), τώρα με ψιλοενοχλεί, στις σπάνιες περιπτώσεις που χρησιμοποιείται η περιοχή!
Embarassed

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="Neni"]Καλημέρα-καλημέρα!!!
Εδώ και μια εβδομάδα, κοιμόμαστε οκτάωρα και πάλι! Απίστευτη ευτυχία!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 875502 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 875502

Εύη και Αθηνά, που χαθήκατε; Θα σας βάλω απουσία! Και καλά, στην Αθηνά φαντάζομαι ότι θα συνέβη κάτι συνηθισμένο όπως πάντα (θα έπεσε μετεωρίτης στο σπίτι της, ο Οσάμα είναι ζωντανός και την κρατάει όμηρο, η μικρή βούτηξε στην θάλασσα και βρήκε τον κολοσσό της Ρόδου κλπ), αλλά η Εύη;

Ελεύθερνα, ρώτησα χθες τον σεβαστό μου σύζυγο: «Πότε το βλέπεις για δεύτερο παιδί;» και μου απάντησε: «Όταν νομιμοποιήσουν τα ναρκωτικά, για να πίνω και να μην αγχώνομαι» . Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 911307

Laughing Laughing Laughing xaxaxaxaxa
οντως παλι κατι επαθα!
Καταρχην ειμαι στο πατρικο...
Ξανα δημιουργηθηκε το σπυρακι στη θηλη και αυτη τη φορα ειπα θα γινει καλα και μετα θα ξανα θηλασω!Οποτε η θηλαζα απο το αλλο η εβγαζα με το θηλαστρο ολη μερα... Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 585182
Σημερα σταματησα την κρεμα που εβαζα και ξανα αρχισα να θηλαζω το μωρο και απο τα 2.
Επισης αρχισα power plate και επειδη γυμνασα κ στηθος μου πρηστηκε εχθες ο αδενας προς τη μασχαλη και αποφασισαμε με την γυμναστρια να μην το ξανα γυμνασω

Ο δικος μου αντρας θελει 2ο παιδι σε 2 χρονακια περιπου να μεγαλωσει λεει η μικρη μας!Αλλα εγω δεν ξερω ποτε θα νιωσω ετοιμη για 2ο...Εδω με το ενα παιδι τρεχω συνεχεια στο σπιτι και στο τελος της ημερας τελικα δεν εχω κανει τιποτα απο δουλειες!Ουτε καν ενυδατικη θυμαμαι να βαλω!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νενι βγηκες στους δρομους???
Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 50580


Ελευθερνα ευκολα γεννησες!
Σχεδον σε ολες τις γυναικες κανουν περινεοτομη...
η δικη μου ειναι προς τα αριστερα οχι πισω και φαινεται ακομη...αν και εχω καιρο να κοιταξω τι γινεται εκει κατω!Ο αντρας μου, μου το ειπε
Δεν θελω να δω την καταντια μου! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 4872

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε κοριτσια, πως τα ντυνετε αυτον τον καιρο? Ειμαι πολύ μπερδεμενη... Νομιζω οτι γενικα ζεσταινεται, αλλά ειμαι διστακτικη να τον εχω μονο με φανελακι κ τα ποδια του εξω.
Αρκετες φορες ιδρώνει, ειδικα όταν θηλάζει, ιδρωνει παντα. Ιδρώνει το μετωπάκι του και όλο το κεφαλάκι του. Πολύ... Σαν να εσκαβε κ κουραστηκε! Σας έχει τύχει?

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eleftherna έγραψε:Βρε κοριτσια, πως τα ντυνετε αυτον τον καιρο? Ειμαι πολύ μπερδεμενη... Νομιζω οτι γενικα ζεσταινεται, αλλά ειμαι διστακτικη να τον εχω μονο με φανελακι κ τα ποδια του εξω.
Αρκετες φορες ιδρώνει, ειδικα όταν θηλάζει, ιδρωνει παντα. Ιδρώνει το μετωπάκι του και όλο το κεφαλάκι του. Πολύ... Σαν να εσκαβε κ κουραστηκε! Σας έχει τύχει?


Αυτο που λες φυσικα και μου εχει τυχει!Πριν απο ενα μηνα περιπου και ηταν απο τα ρουχα...δοκιμασε να τον θηλασεις μονο με το φανελακι του και θα δεις διαφορα...

Εγω πλεον την εχω μονο με το κορμακι της κ τις μπουταρες εξω!η μονο με την πανα της

Το βραδυ για υπνο ομως της φοραω μονο βαμβακερο φορμακι χωρις κορμακι η καλτσακια κ την σκεπαζω με μια λεπτη κουβερτα.

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eleftherna έγραψε:Γιατί καλέ αγχώνεται ο καλός σου Νένι? Ο δικός μου είναι χαλαρουίτας! Βέβαια, αφού τα χοντρά τα έχω αναλάβει εγώ!


Ο καλός μου όπως τον αποκαλείς και εσύ, αγχώνεται με ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 585182 Από το αν έκανε κακά η μικρή, μέχρι το αν θα εκλείψουν οι πολικές αρκούδες από τον πλανήτη. Και ειδικά σε θέματα υγείας, δίνει ρέστα Αν δε φάει ο σκύλος για μια μέρα, θέλει να πάρει τον κτηνίατρο τηλέφωνο... φαντάσου λοιπόν τι άγχος τραβάει για το παιδί!!! (Ευτυχώς και ο κτηνίατρος μας και ο παιδίατρος μας, είναι άνθρωποι με κατανόηση). Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν μιλιόταν πριν από κάθε υπέρηχο ή εξέταση... είχε γενικά μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη.. (εγώ πάλι είχα μια χαρά εγκυμοσύνη!)
Εγώ είμαι γενικά πιο ψύχραιμη. Και για να συνδέσω τα δυο θέματα, σου, η μικρή μου είναι με το εσωρουχάκι και τα πόδια έξω, εδώ και περίπου δυο εβδομάδες. Την προηγούμενη εβδομάδα της φόραγα και μακρυμάνικο φορμάκι στον βραδινό ύπνο και δεν την σκέπαζα. Τώρα, ούτε και αυτό. Αφού εγώ είμαι με σορτς και ραντάκι, το παιδί γιατί να το ντύνω με μακρύ φορμάκι; Άσε που φοράει και το πάμπερς επιπλέον. Αλλά γενικά, ποτέ δεν την παρα-έντυνα. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις το ίδιο... άσε που είναι τέλεια με τα μπουτάκια τους έξω!!!
Α, και στις εξόδους ειδικά την μέρα, της φοράω πλέον καλοκαιρινά φορμάκια ή φορεματάκια. (τώρα βέβαια, δεν θα σου σύστηνα τα φορεματάκια στην δική σου περίπτωση, εκτός πια και αν θέλεις, εγώ ρατσίστρια δεν είμαι).


eleftherna έγραψε:

Αλήθεια, σε σας κάνανε περινεοτομή? Νομίζω είναι συνήθης πρακτική. Εμένα μου έκανε ο γιατρός, αλλά εκ των υστέρων έμαθα ότι δεν είναι απαραίτητη σε όλες τις περιπτώσεις! Όχι τίποτα άλλο, παρότι στην αρχή δεν με δυσκόλεψε σχεδόν καθόλου (δεδομένων των συνθηκών), τώρα με ψιλοενοχλεί, στις σπάνιες περιπτώσεις που χρησιμοποιείται η περιοχή!
Embarassed

Περινεοτομή κάνουν σχεδόν όλοι οι γιατροί, ειδικά στις πρωτοτοκες. Πριν γεννήσω, είχα παρακολουθήσει μερικές συναντήσεις στη 'Ευτοκία' που είναι ένας σύλλογος για την προώθηση του φυσικού τοκετού (προσοχή, 'φυσικού' όχι απλώς 'φυσιολογικού', δηλαδή χωρίς επισκληρίδιο, τεχνητούς πόνους, χωρίς κανένα φάρμακο γενικά). Εκεί λοιπόν μας το είχαν πει αυτό, οτι δηλαδή δεν είναι πάντα απαραίτητη η περινεοτομή, κατά την γνώμη τους πάντα βέβαια η οποία είναι στα πλαίσια της λιγότερης δυνατής παρέμβασης. Και μάλιστα θυμάμαι οτι μας είπαν και κάτι σε σχέση με την φορά της τομής... να είναι οριζόντια όχι κάθετα.. ή το αντίθετο δεν θυμάμαι πια.
Τις πρώτες φορές που χρησιμοποιήθηκε η περιοχή (τέλεια έκφραση, έτσι θα το λέω απο εδώ και πέρα!!!) και εγώ πόναγα, αλλά τώρα δεν βλέπω διαφορά με πριν, ούτε νιώθω κάτι. Έχεις πάει καθόλου στον γυναικολόγο σου; Δεν θέλω να σε τρομάξω, απλώς για να σε δει.






athina235 έγραψε:

: xaxaxaxaxa
οντως παλι κατι επαθα!
Καταρχην ειμαι στο πατρικο...
Ξανα δημιουργηθηκε το σπυρακι στη θηλη και αυτη τη φορα ειπα θα γινει καλα και μετα θα ξανα θηλασω!Οποτε η θηλαζα απο το αλλο η εβγαζα με το θηλαστρο ολη μερα... Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 585182
Σημερα σταματησα την κρεμα που εβαζα και ξανα αρχισα να θηλαζω το μωρο και απο τα 2.
Επισης αρχισα power plate και επειδη γυμνασα κ στηθος μου πρηστηκε εχθες ο αδενας προς τη μασχαλη και αποφασισαμε με την γυμναστρια να μην το ξανα γυμνασω

!


Τί να πώ... ξεπερνάς κάθε φαντασία!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 534787

Το power plate πως είναι; Κάνει δουλειά; Δεν έχω κάνει ποτέ.
Το αγόρασες τελικά που έλεγες ή πας σε γυμναστήριο;

athina235 έγραψε:Νενι βγηκες στους δρομους???
Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 50580

Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 4872
Σήμερα έχω το δεύτερο μάθημα!!
Θα μάθω να φοράω ζώνη!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 328109

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Neni έγραψε:
eleftherna έγραψε:Γιατί καλέ αγχώνεται ο καλός σου Νένι? Ο δικός μου είναι χαλαρουίτας! Βέβαια, αφού τα χοντρά τα έχω αναλάβει εγώ!


Ο καλός μου όπως τον αποκαλείς και εσύ, αγχώνεται με ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 585182 Από το αν έκανε κακά η μικρή, μέχρι το αν θα εκλείψουν οι πολικές αρκούδες από τον πλανήτη. Και ειδικά σε θέματα υγείας, δίνει ρέστα Αν δε φάει ο σκύλος για μια μέρα, θέλει να πάρει τον κτηνίατρο τηλέφωνο... φαντάσου λοιπόν τι άγχος τραβάει για το παιδί!!! (Ευτυχώς και ο κτηνίατρος μας και ο παιδίατρος μας, είναι άνθρωποι με κατανόηση). Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν μιλιόταν πριν από κάθε υπέρηχο ή εξέταση... είχε γενικά μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη.. (εγώ πάλι είχα μια χαρά εγκυμοσύνη!)
Εγώ είμαι γενικά πιο ψύχραιμη. Και για να συνδέσω τα δυο θέματα, σου, η μικρή μου είναι με το εσωρουχάκι και τα πόδια έξω, εδώ και περίπου δυο εβδομάδες. Την προηγούμενη εβδομάδα της φόραγα και μακρυμάνικο φορμάκι στον βραδινό ύπνο και δεν την σκέπαζα. Τώρα, ούτε και αυτό. Αφού εγώ είμαι με σορτς και ραντάκι, το παιδί γιατί να το ντύνω με μακρύ φορμάκι; Άσε που φοράει και το πάμπερς επιπλέον. Αλλά γενικά, ποτέ δεν την παρα-έντυνα. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις το ίδιο... άσε που είναι τέλεια με τα μπουτάκια τους έξω!!!
Α, και στις εξόδους ειδικά την μέρα, της φοράω πλέον καλοκαιρινά φορμάκια ή φορεματάκια. (τώρα βέβαια, δεν θα σου σύστηνα τα φορεματάκια στην δική σου περίπτωση, εκτός πια και αν θέλεις, εγώ ρατσίστρια δεν είμαι).


eleftherna έγραψε:

Αλήθεια, σε σας κάνανε περινεοτομή? Νομίζω είναι συνήθης πρακτική. Εμένα μου έκανε ο γιατρός, αλλά εκ των υστέρων έμαθα ότι δεν είναι απαραίτητη σε όλες τις περιπτώσεις! Όχι τίποτα άλλο, παρότι στην αρχή δεν με δυσκόλεψε σχεδόν καθόλου (δεδομένων των συνθηκών), τώρα με ψιλοενοχλεί, στις σπάνιες περιπτώσεις που χρησιμοποιείται η περιοχή!
Embarassed

Περινεοτομή κάνουν σχεδόν όλοι οι γιατροί, ειδικά στις πρωτοτοκες. Πριν γεννήσω, είχα παρακολουθήσει μερικές συναντήσεις στη 'Ευτοκία' που είναι ένας σύλλογος για την προώθηση του φυσικού τοκετού (προσοχή, 'φυσικού' όχι απλώς 'φυσιολογικού', δηλαδή χωρίς επισκληρίδιο, τεχνητούς πόνους, χωρίς κανένα φάρμακο γενικά). Εκεί λοιπόν μας το είχαν πει αυτό, οτι δηλαδή δεν είναι πάντα απαραίτητη η περινεοτομή, κατά την γνώμη τους πάντα βέβαια η οποία είναι στα πλαίσια της λιγότερης δυνατής παρέμβασης. Και μάλιστα θυμάμαι οτι μας είπαν και κάτι σε σχέση με την φορά της τομής... να είναι οριζόντια όχι κάθετα.. ή το αντίθετο δεν θυμάμαι πια.
Τις πρώτες φορές που χρησιμοποιήθηκε η περιοχή (τέλεια έκφραση, έτσι θα το λέω απο εδώ και πέρα!!!) και εγώ πόναγα, αλλά τώρα δεν βλέπω διαφορά με πριν, ούτε νιώθω κάτι. Έχεις πάει καθόλου στον γυναικολόγο σου; Δεν θέλω να σε τρομάξω, απλώς για να σε δει.






athina235 έγραψε:

: xaxaxaxaxa
οντως παλι κατι επαθα!
Καταρχην ειμαι στο πατρικο...
Ξανα δημιουργηθηκε το σπυρακι στη θηλη και αυτη τη φορα ειπα θα γινει καλα και μετα θα ξανα θηλασω!Οποτε η θηλαζα απο το αλλο η εβγαζα με το θηλαστρο ολη μερα... Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 585182
Σημερα σταματησα την κρεμα που εβαζα και ξανα αρχισα να θηλαζω το μωρο και απο τα 2.
Επισης αρχισα power plate και επειδη γυμνασα κ στηθος μου πρηστηκε εχθες ο αδενας προς τη μασχαλη και αποφασισαμε με την γυμναστρια να μην το ξανα γυμνασω

!


Τί να πώ... ξεπερνάς κάθε φαντασία!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 534787

Το power plate πως είναι; Κάνει δουλειά; Δεν έχω κάνει ποτέ.
Το αγόρασες τελικά που έλεγες ή πας σε γυμναστήριο;

athina235 έγραψε:Νενι βγηκες στους δρομους???
Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 50580

Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 4872
Σήμερα έχω το δεύτερο μάθημα!!
Θα μάθω να φοράω ζώνη!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 23 328109




xaxaxaxaxa θα πω και εγω στην αδερφη μου να παμε βολτες με το αυτοκινητο να ξεκινησω!

Καλε οχι τι να το αγορασω?πανακριβο ειναι!Επισκεψεις κανω.
Κοιτα ειναι λιγακι δυσκολο αλλα θα ξανα σφιξω καπως!Το power plate βοηθαει αν γυμναζοσουν παλια γιατι οι μυς εχουν μνημη.Κανω μιση ωριτσα ασκησεις που μου δειχνει η γυμναστρια και ειναι σαν να εχω κανει προγραμμα 3 ωρων.

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

eleftherna έγραψε:
neni έγραψε:

Αλήθεια, σε σας κάνανε περινεοτομή? Νομίζω είναι συνήθης πρακτική. Εμένα μου έκανε ο γιατρός, αλλά εκ των υστέρων έμαθα ότι δεν είναι απαραίτητη σε όλες τις περιπτώσεις! Όχι τίποτα άλλο, παρότι στην αρχή δεν με δυσκόλεψε σχεδόν καθόλου (δεδομένων των συνθηκών), τώρα με ψιλοενοχλεί, στις σπάνιες περιπτώσεις που χρησιμοποιείται η περιοχή!
Embarassed

Περινεοτομή κάνουν σχεδόν όλοι οι γιατροί, ειδικά στις πρωτοτοκες. Πριν γεννήσω, είχα παρακολουθήσει μερικές συναντήσεις στη 'Ευτοκία' που είναι ένας σύλλογος για την προώθηση του φυσικού τοκετού (προσοχή, 'φυσικού' όχι απλώς 'φυσιολογικού', δηλαδή χωρίς επισκληρίδιο, τεχνητούς πόνους, χωρίς κανένα φάρμακο γενικά). Εκεί λοιπόν μας το είχαν πει αυτό, οτι δηλαδή δεν είναι πάντα απαραίτητη η περινεοτομή, κατά την γνώμη τους πάντα βέβαια η οποία είναι στα πλαίσια της λιγότερης δυνατής παρέμβασης. Και μάλιστα θυμάμαι οτι μας είπαν και κάτι σε σχέση με την φορά της τομής... να είναι οριζόντια όχι κάθετα.. ή το αντίθετο δεν θυμάμαι πια.
Τις πρώτες φορές που χρησιμοποιήθηκε η περιοχή (τέλεια έκφραση, έτσι θα το λέω απο εδώ και πέρα!!!) και εγώ πόναγα, αλλά τώρα δεν βλέπω διαφορά με πριν, ούτε νιώθω κάτι. Έχεις πάει καθόλου στον γυναικολόγο σου; Δεν θέλω να σε τρομάξω, απλώς για να σε δει.

Τωρα καταλαβα Ελευθερνα τι λες!
Οντως τελεια εκφραση...
Και εγω ποναω τις ελαχιστες φορες που χρησιμοποιησα την περιοχη!
Πολυ ομως...
και οταν το ειπα στον γιατρο γιατι με ρωτησε αν αρχισαμε να εχουμε επαφες και εγω ταραγμενη(γιατι πονεσα και μονο που το ακουσα)ειπα οχι!Ποναω ακομη! μου απαντησε ολες ετσι λετε και γενικα με ενθαρρυνε να εχουμε συχνα επαφες για να επανελθει η σεξουαλικη μας ζωη ξανα.
Φυσικα σε λιγες μερες που θα παω για τεστ παπ θα του το ξανα πω






Έχει επεξεργασθεί από τον/την athina235 στις Παρ Μάης 27, 2011 1:41 am, 1 φορά

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina235 έγραψε:

Κοιτα ειναι λιγακι δυσκολο αλλα θα ξανα σφιξω καπως!Το power plate βοηθαει αν γυμναζοσουν παλια γιατι οι μυς εχουν μνημη.Κανω μιση ωριτσα ασκησεις που μου δειχνει η γυμναστρια και ειναι σαν να εχω κανει προγραμμα 3 ωρων.

Αν γυμναζόμουν παλιά;;;
Χμ… η ‘χρήση της περιοχής’ πιάνεται για άσκηση;;; sunny

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Neni έγραψε:
athina235 έγραψε:

Κοιτα ειναι λιγακι δυσκολο αλλα θα ξανα σφιξω καπως!Το power plate βοηθαει αν γυμναζοσουν παλια γιατι οι μυς εχουν μνημη.Κανω μιση ωριτσα ασκησεις που μου δειχνει η γυμναστρια και ειναι σαν να εχω κανει προγραμμα 3 ωρων.

Αν γυμναζόμουν παλιά;;;
Χμ… η ‘χρήση της περιοχής’ πιάνεται για άσκηση;;; sunny


Φυσικα!Αν ειχες γυμνασμενους μυς απο τη χρηση της περιοχης!

Βασικα δεν ξερω πολλα αλλα μπορω να μαθω και να σου πω!Ενδιαφερεσαι???
Θα βρεις σχετικα καλη τιμη στα γυμναστηρια της Αθηνας εσυ.Στη Ροδο να δω εγω τι θα ακουσω!!!Σιγουρα θα ειναι ακριβο.Εδω που ειμαι ειναι φθηνο για να δουλευει!αλλιως κανενας δεν θα παει να κανει προπονησεις.

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καταρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές σας περί ντυσίματος (ή μάλλον γδυσίματος) των παιδιών μας!

Neni έχεις τρομερό γέλιο! Μου φτιάχνεις τη διάθεση με αυτά που γράφεις!!!
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Και εγώ από το site της Ευτοκίας είχα διαβάσει για την περινεοτομή. Χαίρομαι που η περιοχή σου χρησιμοποιείται τόσο συχνά ωστε να χρησιμοποιείς εκφράσεις του τύπου "Τις πρώτες φορές..." "...αλλά τώρα..." ! Εμείς έχουμε κάνει σεξ ελάχιστες φορές, οπότε είμαστε ακόμα στις "πρώτες φορές..." Embarassed !!!

Αθηνά το πατρικό σου είναι στον Έβρο? Σε ποια πόλη?
Ποια κρέμα χρησιμοποιείς για τη θηλή? Με λανολίνη μήπως?

ΥΓ. Δε φαντάζομαι να σε κάνει μακρινές διαδρομές ο δάσκαλος οδήγησης Νένι, πχ προς Ν.Προάστια...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 31]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 27 ... 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις