Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
114 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 114 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
blackrose έγραψε:κοριτσακια καλησπερα...!!

θελω την γνωμη σας και απο τις πιο εμπειρες και μη..!

η πεθερα μου(η οποια οπως λεω και στις ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ κ.α. ειναι μια πορδη που χωνεται παντου!) σταματησε απο την δουλεια...............ωχ...

εγω θα γυρισω στο γραφειο απο αρχες γεναρη 2012.....και εκεινη εχει πει πως αν δεν δουλευει θελει να τον εχει το μπεμπη στο σπιτι της.....εγω ειμαι στην πολη και εκεινη στο χωριο...αποσταση 10 λεπτα με αμαξι...

Κοριτσια ΔΕΝ ΘΕΛΩ με τιποτα!!!!! εγω θα δουλευω 7.30 με 12.30 πενθημερο και με μειωμενο ωραριο βαση νομου......και λεω εγω τωρα σαν απειρη.......... μπορω 9 μηνων που θα ειναι ως τοτε να το παω σε βρεφονηπιακο σταθμο???? ειναι ασφαλες?? και για 5 ωρες την ημερα δεν ειναι πολλες.....και το σκεφτομαι απο τωρα σοβαρα γιατι ειλικρινα αν αφηνω καθημερινα σε εκεινη το μπεμπουλη παει θα εχουμε τραβαλα και δεν θελω καθολου...η γυναικα δεν υποφερεται.......δεν περιγραφεται......δεν θελω να της εμπιστευομαι το παιδι μου 5 ωρες την ημερα 5 μερες την εβομαδα και ολο το χρονο ...........


δεν ειναι ανθρωπος αυτην ειναι μια κακια και ζηλιαρα πεθερα που εχει κανει πολλες λαλακιες για τα δικα της χαζα.......

αφου λεει απο τωρα -θα τον εχω εγω εδω και εσυ θα πηγαινεις για δουλεια, γκαρνταρομπα ο μπεμπης λεει θα εχει δικη του εδω και δεν θα ανακατευεσαι εσυ με το ντυσιμο του.....πηγαμε να παρει κουνια σαν γιαγια να βαλει στο χωριο για το μπεμπη και μας εκανε ρομπα....ελεγε μην ανακατευεστε εγω θα διαλεξω για το μωρο μου........εχει παρει ηδη κρεμες για το μωρο χωρις να με ρωτησει τι και πως θα βαζω εγω......εχει παρει οτι απορυπαντικο υπαρχει για μωρουδιακα..........εχει παρει κουβερτες τα παντα και τα εχει ολα στιβα ετοιμα στο σπιτι της και επισημαινει καθε φορα οτι δεν θα ανακατευομαστε εμεις οταν πηγαινουμε εκει το μωρο.......και το τελευταιο θελει και σετ πολυκαροτσι δικο της....!!


ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ......ΠΩς ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗΝ ΕΚΕΙ???????????????? δεν θελω κοριτσια...................αντι να μας βοηθησουν που περναμε δυσκολα κοιτανε τα πεθερικα να ειναι κομπλε εκει και εμεις να στριμωχνομαστε....

Ειλικρινα με κανει να νιωθω οτι ειμαι σαν παρενθετη κατι τετοιο γ αυτην.........και γ αυτο μιλησα στον αντρα μου και του ανεφερα τωρα που σταματησε αυτη απο την δουλεια οτι το μωρο θα το παμε σε σταθμο...να το ψαξουμε και ...ουφ συμφωνησε..!!!!!! ξερει τι μανα εχει....ξερει τι δικαιο εχω....απλα 9 μηνων μπορω να το παω να ειναι ασφαλες εκει????? αχ πειτε μου γνωμες.........!!!!!!!!!!! σας φιλω ολες...!!! Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven


το θεμα το εβαλα εδω στα πεθερικα αφου η αιτια που σκεφτομαι για σταθμο ειναι η....μπεεεε -θερα μου...
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΜΕΝΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΗΣΕΙΣ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΨΩΝΗΣΕΙ ΚΟΥΝΙΕΣ,ΚΡΕΜΕΣ ΚΤΛ.ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ.ΑΥΤΗ ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ!!!ΕΣΤΩ Κ ΤΩΡΑ ΠΕΣ ΤΗΣ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ,ΠΕΣ Κ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΔΗΘΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ,ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ Κ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ Κ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΚΑΛΑ.ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΙΩΣΟΥΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΟΜΩΣ Κ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ.ΓΙΑΤΙ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΑΛΩΤΟΣ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΕΠΕΡΝΕΣ ΜΙΑ ΝΤΑΝΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΗ ΣΑΣ Η ΑΚΟΜΑ Κ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕΣ ΑΠ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΕΤΕ,ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΜΙΡΟ ΣΟΥ....

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χωρις να ξερω τι σου εχει κανει η πεθερα νομιζω οτι πρεπει να το σκεφτεις.Sorry που στο λεω αλλα εχουν δει πολλα τα ματια μου με παιδικους τοσο δημοσιους οσο και ιδιωτικους.
Αν θεωρεις οτι ο παιδικος θα το φροντιζει περισσοτερο απο την γιαγια παω πασο γιατι παλι δεν ξερω τι σας εχει κανει η γυναικα.
Εγω τον μεγαλο τον εστειλα στα 3 κ μου αρρωστησε 2-3 φορες ολο το χρονο, κ η παιδιατρος μου ειπε οσο πιο μεγαλο (εφ οσον υπαρχει νορμαλ γιαγια)τοσο καλυτερα για το ανοσοποιητικο.Μου τον κραταγε η μαμα μου οπως κ τωρα τον μικρο γιατι κ εγω πηγα νωρις για δουλεια..Αλλωστε οπως ειπα παραπανω με τοσα που εχω ακουσει περιμενα το παιδι να γινει συννενοησιμο για να καταλαβαινω πως περναει στον παιδικο.
Αλλωστε οπως λες κ εσυ 5 ωρες ειναι την ημερα..ε ποσα στραβα θα του κανει?
Επισης συμφωνω με την κοπελα που ειπε οτι εφοσον ησουν αποφασισμενη να μην της τον πας εκει, επρεπε να της το πεις πριν μπει στη διαδικασια εξοδων.
Επισης θα σου προτεινα το "βλεποντας και κανοντας", αν δηλαδη δεις οτι δεν....ε τοτε θα εχεις πιο καθαρη την συνειδηση σου για να το πας παιδικο.Τουλαχιστον θα της εδινες μια ευκαιρια.
Καλη αποφαση οποια κ να ειναι αυτη! δεν θελω να μου κραταει το μωρο.... βοηθηστε με λιγο ..! - Σελίδα 2 328109

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα κι απο μενα...!!!

Μaya την αλλη οψη του νομισματος την βλεπω στην αδερφη μου που τα πεθερικα της ειναι γεροντια και οι δικοι μου μακρυα και ουτε δουλευει και εχει εκεινη εξ ολοκληρου την μικρη και οπως λες θα ηθελε να εχει μια βοηθεια ......
αλλα η δικη μου δεν ειναι για βοηθεια αστα....ουτε συζητηση χωραει...η πεθερα μου οτι κανει και οτι αγοραζει και οτι αποφασιζει το κανει χωρις την δικη μας συναινεση και χωρις να μας υπολογιζει,οχι γιατι της δωσαμε δικαιωμα αλλα ειναι ο χαρακτηρας της....

tziz καλα τα λες και για τους 3μιση μηνες αλλα η πολη που μενω και γενικοτερα η κοινωνια ειναι μικρη ολοι γνωριζονται μεταξυ τους και ατην δουλεια που ειμαι θα προτιμουσα ναι να ξερω οτι θα φευγω 2 ωρες νωριτερα την ημερα πχ 12.30 διοτι και η θεση μου που ειναι ποστο υπευθυνο εκει που ειμαι αν καθησω μετα να ειμαι ολοημερο 8 ωρο επειδη τους ξερω πολυ καλα θα κανουν οτι μπορουν να με κρατανε παραπανω...ενω με το 2ωρο ειναι αναγκασμενοι να δεχονται την απουσια μου....και ειναι και 1μιση χρονο υποθεση το ωραριο αυτο...και οι ωρες απο 8 παρα ως 12μιση περνανε νερακι.......εχει διαφορα στην λεπτομερεια....ετσι δεν θα μου φαινεται και πολυ μεγαλη η ημερησια παραμονη του μπεμπη στο σταθμο.....!!!


erwtoylis φιλη οπως γραφω παραπανω μενω σε μικρη κοινωνια....εδω οι τιμες δεν ειναι εξωφρενικες ουτε καν σε σταθμους λιγο που μιλησα.....να φανταστεις μενω σε ενοικιο σε διαμερισμα 98 τ.μ και πληρωνω μολις 220 ευρω το μηνα....στας αθηνας ναι ξερω οτι ενα μηνιατικο το τρωεει ο παιδικος....αλλα πως να της εμπιστευτω το μωρο οταν κανει οτι της γουσταρει και δεν ρωταει και δεν σεβεται εμενα την μανα??



florentiab αυτα ακουω κατα πλειοψηφια...οτι δεν ειναι ασχημη ιδεα για παιδικο απο 9 μηνων και το παιδι βοηθαει στην κοινωνικοτητα και δεν ειναι και οι ωρες πολλες που θελω να τον αφηνω και εννοειται πως θα ψαξω την καλυτερη δυνατη λυση..!


katerina780 καλη μου νομιζω πως δεν καταλβες κατι... δεν πηγε και ψωνησε επειδη της ειπαμε θα κραταει το μωρο......αλλα επειδη ηθελε...επειδη θεωρει πως πρεπει να του εχει τα καλυτερα απο ολους οπως λεει....επειδη οπως λεει θα κανει τον μικρο να μην ..ξεκολλαει απο την γιαγια..!!!!!.......και οπως ξαναεγραψα φιλη , σαν γονεις πηραμε και το σετ καροτσι μας και εκεινη ψαχνεται να παρει το δικο της ενω της ειπα πως δεν θελουμε να παρει εχουμε το δικο μας....εκεινη υποστηριζει οτι θελει να εχει τα δικα της πραματα γι το μικρο στο χωριο....λες και ειμαι καμια παρενθετη με κανει και νιωθω ασε, ρεζιλι μας εκανε οταν την πηγαμε να διαλεξει κουνια(ενταξει κουνια στο χωριο χρησιμη θα ειναι για οταν θα πηγαινουμε)μας ειπε να μην ανακατευομαστε και αρχισε να κοιοταει καροτσια μεχρι που της ειπε ο ανδρας μου.. - εσυ θα γεννησεις??? αντε μην τα παρω ασχημα τωρα της ειπε....και ο μαγαζατορας μας κοιτουσε σαν να λεει ορμα!!!!.......της ειπα επισης οτι σκεφτομαστε για σταθμο και εκει θα καταληξουμε και εκεινη νομιζοντας οτι ειναι η αφεντρα εκανε μια κινηση με το χερι ..αρνητικη και κουνησε το κεφαλι ξυνισμενη...αλλα εγω απλα αποχωρησα απο το δωματιο...αλλιως θα την επνιγα..!!!!!!!


xara αν η γυναικα ητανε φυσιολογικη και δεν εκανε του κεφαλιου της θα ηταν η πρωτη μου επιλογη.....αλλα πως να την εμπιστευτω οταν κανει απλα οτι γουσταρει...??? ολες οι γιαγιες αλιμονο αγαπανε τα εγγονια τους και εχουν μεγαλη χαρα που τα παιδια τους φερνουν στον κορμο μωρα.....αλλα αυτην απο την ωρα που εμεθε οτι ειμαι εγκυος εχει χαζεψει με την εννοια αποφασιζει για ολα και μουρμουριζει για τα παντα......
φανταζομαι να τον εχω εκει και καθε μεσημερι να τον παιρνω και να μου λεει θα κανεις αυτο,του αρεσει αυτο, του εμαθα αυτο.........οχι....δεν το θελω ......

αυριο μπαινω στον μηνα μου......πριν 10 μερες εμεινα καμια βδομαδα στο χωριο με τον ανδρα μου....τωρα τοσες μερες ειμαι σπιτι μου....και δεν ενδιαφερθηκε να με παρει ενα τηλ ουτε να δει πως ειμαι..καταλαβες..??? και η μανα μου που ειναι πιο μακρυα μου, μου μιλαει καθημερινα απο το τηλ...και μαλιστα με ρωτησε..καλα δεν ηρθε να σε δει καθολου η πεθερα σου?? μονη σου εισαι....

ετσι ειναι...οχι μονο στην μοστρα να εισαι πρωτη κυρια μου....αν εισαι ανθρωπος πρεπει να το δειχνεις κιολας....και την ανθρωπια αν την ειχες θα ειχες και μια "κορη" ακομη....δεν ειμαι κακια...αλλα την κακια της και την ζηλια και την αγενεια και οτι αλλο θες που βγαζει τα απεχθανομαι....και δεν θελω να τα παρει και το παιδι μου τα χουγια τα δικα της......ουτε να την κανω αφεντρα στο σπιτικο μου. Smile


αυτα κοριτσια......το χερι μου,,,ωχ,.....παλι μουδιασε Sad

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω τον μικρο μου τον πηγα 8 μηνων στον βρεφικο γιατι στη Σαμο ο δημοσιος περνει απο 8 μηνων τα μικρακια!
Τα λεφτα ηταν 50 ευρω τον μηνα! Αρρωστησε αρκετες φορες αλλα δεν ειχε να κανει με τον παιδικο γιατι απο 2 εως 3 χρονων που ειχα σταματησει την δουλεια τον κρατησα σπιτι και μου αρρωστενε το ιδιο. Τωρα που θα ξεκινουσε το νηπιο μου ελεγαν πολλες "καλοθελητριες" οτι τωρα θα αρρωστενει συνεχεια και τετοια. Ειναι Απριλιος και ακομη δεν εχει αρρωστησει αλλα και να αρρωστησει η σχολικη χρονια κοντευει να τελειωσει! Η ωτιτιδα και η βρογχιολιτιδα ειναι αρρωστιες που μπορει ενα παιδακι να τις κολλησει και να τις ξανακολλησει, οπως επισης και η γαστρεντεριτιδα!
Δεν ειναι μονο που θα σου τον κραταει ειναι και που θα σου λεει αυριο μεθαυριο οτι αυτη στον μεγαλωσε! Ασε που μπορει να τον κανει σαν τα μουτρα της ή μπορει και αργοτερα να του βαζει λογια οταν μεγαλωσει.
Τον αντρα μου τον μεγαλωσε η γιαγια του οπως επισης και τα αλλα δυο αδερφια του, το τι λογια τους εβαζε η γιαγια για τη μανα τους δεν λεγετε. Περιτο να σου πω οτι η πεθερα μου με την πεθερα της δεν μιλανε χρονια τωρα, αλλα εκεινη μπορει ανετα να γυριζει και να λεει οτι η πεθερα μου ειναι αχαρηστη γιατι εκεινη της μεγαλωσε τα παιδια. Ο αντρας μου πηγε να μεινει με τους γονεις του οταν ηταν 10 χρονων, μεχρι τοτε τους εβλεπε Σαββ-Κυρ και στην Καλοκαιρινη αδεια των γονειων του.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
blackrose έγραψε:της ειπα επισης οτι σκεφτομαστε για σταθμο και εκει θα καταληξουμε και εκεινη νομιζοντας οτι ειναι η αφεντρα εκανε μια κινηση με το χερι ..αρνητικη και κουνησε το κεφαλι ξυνισμενη...αλλα εγω απλα αποχωρησα απο το δωματιο...αλλιως θα την επνιγα..!!!!!!!



Την καλύτερη κίνηση έκανες γιατί δεν κάνει να συγχίζεσαι στην κατάστασή σου.

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
nopi30 έγραψε:Εγω τον μικρο μου τον πηγα 8 μηνων στον βρεφικο γιατι στη Σαμο ο δημοσιος περνει απο 8 μηνων τα μικρακια!
Τα λεφτα ηταν 50 ευρω τον μηνα! Αρρωστησε αρκετες φορες αλλα δεν ειχε να κανει με τον παιδικο γιατι απο 2 εως 3 χρονων που ειχα σταματησει την δουλεια τον κρατησα σπιτι και μου αρρωστενε το ιδιο. Τωρα που θα ξεκινουσε το νηπιο μου ελεγαν πολλες "καλοθελητριες" οτι τωρα θα αρρωστενει συνεχεια και τετοια. Ειναι Απριλιος και ακομη δεν εχει αρρωστησει αλλα και να αρρωστησει η σχολικη χρονια κοντευει να τελειωσει! Η ωτιτιδα και η βρογχιολιτιδα ειναι αρρωστιες που μπορει ενα παιδακι να τις κολλησει και να τις ξανακολλησει, οπως επισης και η γαστρεντεριτιδα!
Δεν ειναι μονο που θα σου τον κραταει ειναι και που θα σου λεει αυριο μεθαυριο οτι αυτη στον μεγαλωσε! Ασε που μπορει να τον κανει σαν τα μουτρα της ή μπορει και αργοτερα να του βαζει λογια οταν μεγαλωσει.
Τον αντρα μου τον μεγαλωσε η γιαγια του οπως επισης και τα αλλα δυο αδερφια του, το τι λογια τους εβαζε η γιαγια για τη μανα τους δεν λεγετε. Περιτο να σου πω οτι η πεθερα μου με την πεθερα της δεν μιλανε χρονια τωρα, αλλα εκεινη μπορει ανετα να γυριζει και να λεει οτι η πεθερα μου ειναι αχαρηστη γιατι εκεινη της μεγαλωσε τα παιδια. Ο αντρας μου πηγε να μεινει με τους γονεις του οταν ηταν 10 χρονων, μεχρι τοτε τους εβλεπε Σαββ-Κυρ και στην Καλοκαιρινη αδεια των γονειων του.


συμφωνω μαζι σου σε οσα λες ετσι τα σκεφτομαι στο μυαλο μου...και σε δημοσιο ξερω καπου τοσο ειναι το μηνα...!! και εγω 9 μηνων ως τοτε θα τον εχω τον μικρουλη..!! σε ευχαριστω ... Very Happy Very Happy

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="blackrose"]
αφου λεει απο τωρα -θα τον εχω εγω εδω και εσυ θα πηγαινεις για δουλεια, γκαρνταρομπα ο μπεμπης λεει θα εχει δικη του εδω και δεν θα ανακατευεσαι εσυ με το ντυσιμο του.....πηγαμε να παρει κουνια σαν γιαγια να βαλει στο χωριο για το μπεμπη και μας εκανε ρομπα....ελεγε μην ανακατευεστε εγω θα διαλεξω για το μωρο μου........εχει παρει ηδη κρεμες για το μωρο χωρις να με ρωτησει τι και πως θα βαζω εγω......εχει παρει οτι απορυπαντικο υπαρχει για μωρουδιακα..........εχει παρει κουβερτες τα παντα και τα εχει ολα στιβα ετοιμα στο σπιτι της και επισημαινει καθε φορα οτι δεν θα ανακατευομαστε εμεις οταν πηγαινουμε εκει το μωρο.......και το τελευταιο θελει και σετ πολυκαροτσι δικο της....!!


Αφου τα πηρε ολα αυτα ας υιοθετησει και ενα μωρο!
Δεν θελω να σε εκνευρισω και αλλο (εισαι και εγγυος αν καταλαβα καλα?)αλλα δεν σε υπολογιζει καθολου!Απλως περιμενει να γεννησεις το εγγονι να του συμπεριφερεται λες και ειναι το παιδι της affraid
Ακου εκει δεν θα ανακατευεστε...Που δεν θα ανακατευεστε?Στο μεγαλωμα του παιδιου ΣΑΣ?
Δεν της εχεις πει τιποτα?
Καλητερα σε βροφονηπιακο να το πας το παιδακι...Αν και θα ειναι πολυ μικρο αλλα αν της το αφηνεις θα παρει πολυ παραπανω αερα(Αν και δεν νομιζω οτι εχει περιθωριο για αλλο αερα!Το εχει ξεπερασει το οριο... Shocked )

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
athina235 έγραψε:
Αφου τα πηρε ολα αυτα ας υιοθετησει και ενα μωρο!
Δεν θελω να σε εκνευρισω και αλλο (εισαι και εγγυος αν καταλαβα καλα?)αλλα δεν σε υπολογιζει καθολου!Απλως περιμενει να γεννησεις το εγγονι να του συμπεριφερεται λες και ειναι το παιδι της affraid
Ακου εκει δεν θα ανακατευεστε...Που δεν θα ανακατευεστε?Στο μεγαλωμα του παιδιου ΣΑΣ?
Δεν της εχεις πει τιποτα?
Καλητερα σε βροφονηπιακο να το πας το παιδακι...Αν και θα ειναι πολυ μικρο αλλα αν της το αφηνεις θα παρει πολυ παραπανω αερα(Αν και δεν νομιζω οτι εχει περιθωριο για αλλο αερα!Το εχει ξεπερασει το οριο... Shocked )


αντε πες μου με τι καρδια να της αφηνω εκει το παιδακι που περιμενω......ειναι για τα σιδερα ...τις προαλλες που συζηταγα και με τον αντρα μου με πηρε το παραπονο και αρχισα να κλαιω...ελεγα δεν ειμαι ικανη εγω να το μεγαλωσω και ειναι αυτη η μανα σου?? με κανει να νιωθω σαν να ειμαι ο κουριερ και μεταφερω το ..παιδι της ενα πραγμα......να πει τι σας λειπει να σας το παρουμε δεν λεει...να πει θελω να τα εχω ολα κομπλε εγω εδω σπιτι μου το λεει....και σε μενα τωρα δεν παταει καν...οταν γεννησω ομως να δεις πως θα ερχεται σαν το μπαστακα ...και ειμαι σιγουρη 100% οτι δεν θα αντεξω και θα ακουσει βαρια κουβεντα........

αμα την γνωριζες θα καταλαβαινες....ο τροπος που κοιταει...ολα πανω της ειναι καρτα...οποτε βλεπει την μανα μου την κοιταει περιεργα απο πανω ως κατω...επειδη τυχαινει η μαμα μου να ειναι λιγο στρουμπουλη της κακοφαινεται.....και κρυφογελαει σαν να λεει ειναι ντιβα.....

ρε κοριτσια της καναμε χαβα με τον αντρα μου τις προαλλες και της λεει ο αντρας μου...εγω ειπα τι δωρο θα κανω στην γυναικα μου..μια λιποαναρροφηση..και μου κλεινει το ματι....ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ! εκεινη κοιταζει σοβαρα και λεει εννοειται θα κανω κι εγω αν κανεις εσυ....και εμεινα με αμοκ!!!!!!!!! οχι το χαψε αλλα τσντιστηκε γιατι δεν της ειπα και καλα....και μετα ερχεται ο πεθερος και του λεει ακους θα κανω λιποαναρροφηση!! κουνησε το κεφαλι ο ανθρωπος τι να κανει.........δηλαδη εγω και λιποανναροφηση να παω να κανω θα την νιωθω φαντασμα διπλα μου ωωωωωωωωωωωωωωωω θεεεεεεεεεεε μουυυυυ!!!!!!!! η γυναικα ειναι φρικη.

τελοσπαντων.....οσο τα σκεφτομαι στεναχωριεμαι...παλι καλα και θα το ξαναπω που εχω τον ανδρα μου ΜΕΓΑΛΟ στηριγμα και καταλαβαινει τα παντα και κατανοει......γι αυτο κραταω αποστασεις για χαρη του.....αφου ειμαστε ενωμενοι εμεις λεω περιττευει η μανα σου...ετσι ειναι στην τελικη. Very Happy

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
χαχαχαχα τραγικη η πεθερα!
Ελα μην στεναχωριεσαι και να σου πω κατι?
τωρα εισαι εγγυος και τα παιρνεις ολα τοσο βαρια.Μολις γεννησεις θα τρελαθεις με το παιδακι σου και δεν θα εχεισ χρονο και διαθεση να ασχοληθεις με την ντιβα...

Αστην να τα λεει μονη της και να χαιρεται...Απο οτι καταλαβα και να τσακωθεις μαζι τησ μονο εσυ θα χαλαστεις.

Ας παει να κανει λιποαναροφηση να σας αφησει και λιγο ησυχους Twisted Evil

Και τι πειραζει αν η μανα σου ειναι στρουμπουλη?Στα καλλιστεια θα παει?Εγω λεω στη δικι μου που ολο διαιτα κανει(χωρις να χανει Very Happy) τι την θες τη διαιτα?Φαε!!!!Στα 51 θα ξανα χτισεις το κορμι?

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
athina235 έγραψε:χαχαχαχα τραγικη η πεθερα!
Ελα μην στεναχωριεσαι και να σου πω κατι?
τωρα εισαι εγγυος και τα παιρνεις ολα τοσο βαρια.Μολις γεννησεις θα τρελαθεις με το παιδακι σου και δεν θα εχεισ χρονο και διαθεση να ασχοληθεις με την ντιβα...

Αστην να τα λεει μονη της και να χαιρεται...Απο οτι καταλαβα και να τσακωθεις μαζι τησ μονο εσυ θα χαλαστεις.

Ας παει να κανει λιποαναροφηση να σας αφησει και λιγο ησυχους Twisted Evil

Και τι πειραζει αν η μανα σου ειναι στρουμπουλη?Στα καλλιστεια θα παει?Εγω λεω στη δικι μου που ολο διαιτα κανει(χωρις να χανει Very Happy) τι την θες τη διαιτα?Φαε!!!!Στα 51 θα ξανα χτισεις το κορμι?

βρε δε παει να κανει μια ολικη πλαστικη να τελειωνουμε λεω εγω...η μανουλα μου ειναι ψυχουλα μπροστα της........δεν χωνεται πουθενα και το μονο που λεει ειναι να ειστε ευτυχυσμενα εσεις και οτι μπορουμε θα σας το προσφερουμε....... και οταν πηγα την μαμα μου να παρει μια κουνια...για οταν πηγαινουμε στην μαμα μου να εχει μια κ αυτη...δεν ειπε οπως η πεθερα μην ανακατευεστε ειπε διαλεξε ποια σου αρεσει....και εγω περισσευω αρκει που θα βλεπω λιγο τον εγγονο και θα τον καμαρωνω...!! τι καλυτερο απο αυτο? δεν θελω να μου κραταει το μωρο.... βοηθηστε με λιγο ..! - Σελίδα 2 669659 και εννοειται οτι διαλεξα μια πανεμορφη οικονομικοτατη κουνια με προικα στρωμα ολα μαζι 300 ευρω παρακαλω σκετο στολιδι δεν θελω να μου κραταει το μωρο.... βοηθηστε με λιγο ..! - Σελίδα 2 328109 ........που ηθελε η πεθερα πιο ακριβη απο την δικια μου....ετσι και το γουστο μου ικανοποιησα,βεβαια αρεσε και στην μαμα μου,και δεν την χρεωσα για μια κουνια αλλα τοσα ευρω (που δεν θα ειναι η βασικη κουνια που θα κοιμαται)... Very Happy Very Happy

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ..ΑΝ ΠΑΛΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ.ΑΑΑ ΟΛΑ Κ ΟΛΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΝΟ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΛΙΩΣ ΚΑΝΕ 2 ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΥΡΙΕ... Wink

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
blackrose έγραψε:tziz καλα τα λες και για τους 3μιση μηνες αλλα η πολη που μενω και γενικοτερα η κοινωνια ειναι μικρη ολοι γνωριζονται μεταξυ τους και ατην δουλεια που ειμαι θα προτιμουσα ναι να ξερω οτι θα φευγω 2 ωρες νωριτερα την ημερα πχ 12.30 διοτι και η θεση μου που ειναι ποστο υπευθυνο εκει που ειμαι αν καθησω μετα να ειμαι ολοημερο 8 ωρο επειδη τους ξερω πολυ καλα θα κανουν οτι μπορουν να με κρατανε παραπανω...ενω με το 2ωρο ειναι αναγκασμενοι να δεχονται την απουσια μου....και ειναι και 1μιση χρονο υποθεση το ωραριο αυτο...και οι ωρες απο 8 παρα ως 12μιση περνανε νερακι.......εχει διαφορα στην λεπτομερεια....ετσι δεν θα μου φαινεται και πολυ μεγαλη η ημερησια παραμονη του μπεμπη στο σταθμο.....!!!

Μιας κι έχεις μια υπεύθυνη θέση όπως λες, είσαι ποοολύυυυυ σίγουρη ότι θα φεύγεις στην ώρα σου?????
Στο λέω γιατί ξέρω κι άλλες κοπέλες που είχαν το μειωμένο και είτε αντί για 9 έρχονταν στις 11 αλλά αντί να σχολάσουν στις 5 έφευγαν στις 7
ή
έρχονταν στις 9 με την προϋπόθεση ότι θα φύγουν στις 3 κι έφευγαν πάλι στις 5:30...

Ξανασκέψου το...
Εγώ προσωπικά δεν έχω φύγει ποτέ στην ώρα μου από τη δουλειά (ως τώρα που δεν είχα παιδί) παρά μόνο όταν έλειπε το αφεντικό.
Και η συνάδελφός μου ένα χρόνο τώρα που έχει το παιδί, ενώ έχει γυναίκα στο σπίτι να της το κρατάει και το ξέρει και το αφεντικό πως αν αργήσει η συνάδελφός μου, θα "στήσει" τη γυναίκα που θέλει κι αυτή να πάει σπιτάκι της επιτέλους, παρόλαυτά πριν τις 5:30 δεν έχει καταφέρει να φύγει ποτέ...


blackrose έγραψε:erwtoylis φιλη οπως γραφω παραπανω μενω σε μικρη κοινωνια....εδω οι τιμες δεν ειναι εξωφρενικες ουτε καν σε σταθμους λιγο που μιλησα.....να φανταστεις μενω σε ενοικιο σε διαμερισμα 98 τ.μ και πληρωνω μολις 220 ευρω το μηνα....

Πες μας πού μένεις να έρθουμε κι εμείς!!!!
Εγώ για (ψευτο) 90τμ δίνω 500!!!
Και μένω και στο Μενίδι, γιατί σε άλλες περιοχές της Αθήνας για τα ίδια τμ ζητάνε και 800 και 1000ευρά...

blackrose έγραψε:...φανταζομαι να τον εχω εκει και καθε μεσημερι να τον παιρνω και να μου λεει θα κανεις αυτο,του αρεσει αυτο, του εμαθα αυτο.........οχι....δεν το θελω ......

....και δεν θελω να τα παρει και το παιδι μου τα χουγια τα δικα της......ουτε να την κανω αφεντρα στο σπιτικο μου. Smile

Οι τελευταίες αυτές φράσεις είναι και οι πιο σημαντικές...
Εγώ βλέπω την κόρη μου που όλοι λένε ότι μοιάζει στον άντρα μου.
Ο άντρας μου μοιάζει στη μαμά του.
Είναι φορές που όταν την κοιτάζω είναι σαν να βλέπω την πεθερά μου.
Αν πάρει και τα χούγια της και τον χαρακτήρα της, ε τότε θα πάω να φουντάρω πραγματικά....


nopi30 έγραψε:...Δεν ειναι μονο που θα σου τον κραταει ειναι και που θα σου λεει αυριο μεθαυριο οτι αυτη στον μεγαλωσε! Ασε που μπορει να τον κανει σαν τα μουτρα της ή μπορει και αργοτερα να του βαζει λογια οταν μεγαλωσει.

Αχχχχχ κι εγώ το έχω σκεφτεί αυτό...
Για τη δική μου την πεθερά....
Δεν την έχω ικανή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Η συνήθεις φράσεις ξεκινούν με το "Η μάνα αυτό... η μάνα σου εκείνο... να πεις της μάνας σου... και γιατί η μάνα σου δε σ'αφήνει να...?" Κι άλλα τέτοια, για να βγούμε εμείς κακές κι εκείνες καλές ότι δήθεν τους κάνουν τα χατίρια...
Ουστ!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:Εγω τον μικρο μου τον πηγα 8 μηνων στον βρεφικο γιατι στη Σαμο ο δημοσιος περνει απο 8 μηνων τα μικρακια!
Τα λεφτα ηταν 50 ευρω τον μηνα! Αρρωστησε αρκετες φορες αλλα δεν ειχε να κανει με τον παιδικο γιατι απο 2 εως 3 χρονων που ειχα σταματησει την δουλεια τον κρατησα σπιτι και μου αρρωστενε το ιδιο. Τωρα που θα ξεκινουσε το νηπιο μου ελεγαν πολλες "καλοθελητριες" οτι τωρα θα αρρωστενει συνεχεια και τετοια. Ειναι Απριλιος και ακομη δεν εχει αρρωστησει αλλα και να αρρωστησει η σχολικη χρονια κοντευει να τελειωσει! Η ωτιτιδα και η βρογχιολιτιδα ειναι αρρωστιες που μπορει ενα παιδακι να τις κολλησει και να τις ξανακολλησει, οπως επισης και η γαστρεντεριτιδα!


έτσι ακριβώς είναι. το πόσο αρρωσταίνει ένα παιδάκι εξαρτάται και από τον ίδιο το παιδί. και η βαπτιστήρα που ήταν με τη γιαγιά της μέχρι τα 3, συνέχεια άρρωστη ήταν η καημενούλα.

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tziz μου μονο αν παρω μειωμενο θα τηρηθει ξερω τι σου λεω...ετσι κανει και μια αλλη και δεν της λενε κιχ!! και εγω ειχα μιλησει με τον προεδρο της υπηρεσιας και μου ειπε ναι ετσι να κανω..ειναι πολυ φιλικος ο ανθρωπος και μιλαει σαν πατερας...παλι καλα...αλλα ειναι ο μαδικος καλος εκει μεσα...ολοι αλλοι οχι....αλλα με αποφαση προεδρου και εφοσον θεση μου ειναι κοντα του,(το ποστο μου καλε οχι ο βαθμοσ Razz Razz ) αυτο θα κανω.....12 .30 θα σχολαω και εξαλλου υπαρχει ατομο κοντα μου που μπορει να αναπληρωνει οτι προκυπτει.ολα αυτα τα εχω συζητησει.αν κασω κανονικα και δεν παρω μειωμενο θα εχουν ολη το πατημα οτι σχολανε και εσυ κατσε τωρα στο ποστο σου να τα κανεις ολα για ολους....και εγω αυτο δεν το κανω.......12:30 καλο μεσημερι.....!αρκετα! οτι λεει ο νομος τωρα!!!!! τερμα. Wink

hhmaria


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
απορω να ακουω τετοια λογια οχι για πεθερα αλλα για γιαγια!!

είανι δυνατον μια γιαγια να μην αγαπα το εγγονι της;
η χειροτερη γιαγια ειναι η καλυτερη νταντα!...

9 μηνων ειναι πολυ μικρο να παει σταθμο... τωρα τι να σας πω... καντε οτι νομίζετε για το παιδι σας..
ο καθε γονιος αυτο θελει...

http://www.kordelitsa.com

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
hhmaria έγραψε:απορω να ακουω τετοια λογια οχι για πεθερα αλλα για γιαγια!!

είανι δυνατον μια γιαγια να μην αγαπα το εγγονι της;
η χειροτερη γιαγια ειναι η καλυτερη νταντα!...

9 μηνων ειναι πολυ μικρο να παει σταθμο... τωρα τι να σας πω... καντε οτι νομίζετε για το παιδι σας..
ο καθε γονιος αυτο θελει...

Δεν θα διαφωνησω μαζί σου κι εγώ θα εμπιστευόμουν περισσότερο το παιδί στην πεθερά μου απο οτι στον παιδικό τόσο μικρούλι και σίγουρα θα είναι καλύτερο για το παιδί αλλά η κοπέλα για να αισθάνεται έτσι θα έχουν γίνει διάφορα οπως κι σε εμένα έχουν συμβεί και πολλές φορές έχω πεί δεν θα της δώσω ποτε το παιδί να το κρατήσει και θα το πάω παιδικό όμως παράλληλα σκέφτομαι μήπως το λέω εγωιστικά και αν είναι το καλύτερο για το παιδί ή όχι!!!
..και το θέμα είναι πως το παιδάκι μου το υπεραγαπάει και το μαθαίνει χωρίς αγκαλιές και γενικά είναι πολύ καλή, έχει έρθει σπίτι 100 φορές τις 98 το μωρο κοιμάται ε κάποια στιγμή είπα είναι κρίμα ας το ξυπνήσω λίγο να το δεί και μου είπε ¨ όχι όχι μην το ξυπνάς, είναι αμαρτία κοιμαται σαν αγγελούδι, το λαχτερώ για αγκαλίτσα αλλά είναι καλύτερα για το παιδί να μην το ενοχλήσουμε¨!!

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
hhmaria έγραψε:απορω να ακουω τετοια λογια οχι για πεθερα αλλα για γιαγια!!

είανι δυνατον μια γιαγια να μην αγαπα το εγγονι της;
η χειροτερη γιαγια ειναι η καλυτερη νταντα!...

9 μηνων ειναι πολυ μικρο να παει σταθμο... τωρα τι να σας πω... καντε οτι νομίζετε για το παιδι σας..
ο καθε γονιος αυτο θελει...



οχι ειναι αδυνατον να μην αγαπα το εγγονι της μια γιαγια.....οσο για το η χειροτερη γιαγια ειναι η καλυτερη νταντα δεν το γνωριζω αυτο προσωπικα......παντως σε εναν ανθρωπο που δεν σεβεται τιποτα απο οτι θες εσυ για το παιδι σου και την οικογενεια σου ,και που συμπεριφερεται σαν να ειναι ολα αποκλειστικα δικα της και επεμβαινει στη ζωη του ζευγαριου...και χρονια τωρα το αποδεικνυει με τις πραξεις τα λογια και την συμπεριφορα ,ναι ειναι λιγο εως πολυ δυσκολο να της αφησω το παιδι μου 5 μερες την εβδομαδα,και για ποσα χρονια χρειαστει.....γιατι το παιδι θεωρω πως πρεπει να μαθαινει απο την μανα και τον πατερα...και στην δικη της περιπτωση νομιζω δεν θα ηταν οτι καλυτερο να μου το <<μεγαλωσει>> με αυτο το χαρακτηρα που διατηρει...και σε αυτο συμφωνει και το ιδιο της το παιδι.ο ανδρας μου δηλαδη.

5 ωρες την ημερα θεωρω πως δεν ειναι πολλες για παιδικο σταθμο...και εξαλλου εκει θα ειμαι διπλα ,ενα βημα,και θα το νιωθω διπλα μου,και δεν νομιζω 9 μηνων κατα τη ταπεινη μου αποψη να ειναι τοσο μικρο για να μπορεσει να ανταπεξελθει το μωρο,ή οι αναγκες του στο σταθμο....οπως και να εχει υπαρχουν και θετικα και αρνητικα.....σημασια εχει ομως οτι οι αρχες που θα παρει το παιδι και το κατα ποσο επηραζεται μεγαλωνοντας παιζει ρολο.........και διπλα στην πεθερα μου το μονο που θα καταφερνε θα ηταν να λεει πως εκεινη το μεγαλωσε, συν τα χουγια της και τις ιδιοτροπιες της....δεν θα το επιδιωξω......!!! φιλακια κουκλες!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το κοριτσακι μου απο τη μερα που γεννηθηκε ητανε πολη ησυχο σχεδον δεν καταλαβαινα πως ειχα παιδι στο σπιτι!! οταν ητανε 1 χρονου πηγα για δουλεια (6ωρο) και την αφησα στην πεθερα μου που μενει απο κατω μας και πραγματικα δεν εχω κανενα προβλημα μαζι της ισα ισα με βοηθαει πολυ και ετσι ειπα κι εγω να βοηθησω την κατασταση στο σπιτι... ελα ομως που μερα με τη μερα το παιδι μου αλλαζε γινοτανε αλλο παιδι κακομαθημενο δεν το αναγνωριζα αρχισε να παιρνει τα χουγια της δεν της χαλαγε χατηρι με αποτελεσμα οταν το εκανα εγω να μη με θελει εφτασα σε σημειο να ερχομαι απο τη δουλεια να πηγαινω να την παρω και να μη θελει να ερθει!!! δεν ετρωγε στο σπιτι και πολλα αλλα!!! το εβλεπα πως δεν πηγαινε κατι καλα και ΑΜΕΣΩΣ σταματησα τη δουλεια και εβαλα το παιδι μου παλι στη σειρα του και στη ζεστασια του σπιτιου του!!!

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:το κοριτσακι μου απο τη μερα που γεννηθηκε ητανε πολη ησυχο σχεδον δεν καταλαβαινα πως ειχα παιδι στο σπιτι!! οταν ητανε 1 χρονου πηγα για δουλεια (6ωρο) και την αφησα στην πεθερα μου που μενει απο κατω μας και πραγματικα δεν εχω κανενα προβλημα μαζι της ισα ισα με βοηθαει πολυ και ετσι ειπα κι εγω να βοηθησω την κατασταση στο σπιτι... ελα ομως που μερα με τη μερα το παιδι μου αλλαζε γινοτανε αλλο παιδι κακομαθημενο δεν το αναγνωριζα αρχισε να παιρνει τα χουγια της δεν της χαλαγε χατηρι με αποτελεσμα οταν το εκανα εγω να μη με θελει εφτασα σε σημειο να ερχομαι απο τη δουλεια να πηγαινω να την παρω και να μη θελει να ερθει!!! δεν ετρωγε στο σπιτι και πολλα αλλα!!! το εβλεπα πως δεν πηγαινε κατι καλα και ΑΜΕΣΩΣ σταματησα τη δουλεια και εβαλα το παιδι μου παλι στη σειρα του και στη ζεστασια του σπιτιου του!!!


εδω η αδερφη μου παει την μικρη για κανενα 3ημερο η 5 ημερο κοντα στα πεθερικα της στο χωριο να μεινει εκει να την δουνε κιολας ,τα οποια ειναι και μεγαλυτερης ηλικιας...και οταν την ξαναπαιρνει σπιτι η μικρη ειναι ενας σκετος ταρζαν!!!!!

και το δικο σου παραπανω παραδειγμα κατερινα μου ειναι γεγονος οτι ισχυει και συμβαινει.....οποτε συν και αυτο στα επιχειρηματα μου...!

Pattou

Pattou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kalhspera.
eimai pa8ousa k egw...
to paidi mou exei oloklhrh proika sto spiti ths pe8eras mou kai dikh tou kounia prin akoma gennh8ei... se katalavainw apolyta ! egw eixa ro synais8hma oti akoma dn gennh8hke 8eloun na mou to paroun !
eixa megala zoria - pio poly apo psyxologikh apopsh - mou thn edine sta nevra o tropos pou diekdhkouse k diekdikei to paidi mou les k einai diko ths, les k gennhsa gia na exei ekeinh na paizei ! Nomizoun oti ta kseroun ola, oti ta exoun kanei ola swsta k fysika emeis oi nyfes dn eimaste pote ikanes oute na krathsoume spiti alla oute k na megalwsoume paidi. K den yparxei nohma na katseis na psakseis logika ;h na to syzhthseis me kapoion tropo mazi ths - nomizei oti opws ta ekane ekeinh prin 40 xronia afto einai to swsto. einai o klassikos an8rwpos pou dn sevetai apla tous allous. Den einai proswpiko mazi mas.. k sthn korh ths an kanei paidi to idio 8a feretai !! APLA TA KSEREI OLA KALYTERA APO TOUS ALLOUS ! Afto pou dn kserei omws einai oti to paidi afto einai to diko mou... k 8a megalwsei opws egw 8elw, 8a faei o,ti egw egrynw, 8a koimh8ei otan egw pistevw oti einai kalo ktl ktl. Twra o yiokas mou einai 4 mhnwn kai akoma exw probs alla molis gennh8ei to paidi sou k meta ta prwta zoria, 8a deis oti 8a valeis ta oria pou 8eleis esy gia to paidi sou k thn oikogneia sou ! k afto sou to lew egw pou eimai kota genika sthn syberifora mou ! Aftoi oi an8rwpoi dn exoun oria k an tous valeis nomizoun oti eisai ex8ros ! dn sevode oti exeis dikh sou oikogeneia, dn sevode ton rolo sou ws mana k to xwris kanena epixeirhma dikaiwma sou na pratteis esy opws pisteveis gia thn psyxh pou eferes ston kosmo.
Sthn telikh - 8apsimo 8a fas outws ;h allws - opote kane afto pou esy 8eleis, mhn ksexnas oti eisai h mana tou paidiou k dn exeis na dineis anafora se kanenan gia to ti, pws, k giati 8a kaneis ta pragmata !!!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:... το εβλεπα πως δεν πηγαινε κατι καλα και ΑΜΕΣΩΣ σταματησα τη δουλεια και εβαλα το παιδι μου παλι στη σειρα του και στη ζεστασια του σπιτιου του!!!

Όταν μια γυναίκα έχει την "ευχέρια" να το πω??? να σταματήσει τη δουλειά, οκ, λύνεται το πρόβλημα.
Όμως κάποιες που έρχονται στα ζόρια, οικονομικά, τι κάνουν???

Μακάρι να έχω λεφτά κορίτσια, να μου τα φάνε οι παιδικοί. Γιατί κι εγώ δε θέλω να το αφηνω στην πεθερά, ούτε και στη μάνα μου βεβαίως βεβαίως, για τους λόγους που αναφέρει η μαμά κατερίνα...

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Pattou έγραψε:kalhspera.
eimai pa8ousa k egw...
to paidi mou exei oloklhrh proika sto spiti ths pe8eras mou kai dikh tou kounia prin akoma gennh8ei... se katalavainw apolyta ! egw eixa ro synais8hma oti akoma dn gennh8hke 8eloun na mou to paroun !
eixa megala zoria - pio poly apo psyxologikh apopsh - mou thn edine sta nevra o tropos pou diekdhkouse k diekdikei to paidi mou les k einai diko ths, les k gennhsa gia na exei ekeinh na paizei ! Nomizoun oti ta kseroun ola, oti ta exoun kanei ola swsta k fysika emeis oi nyfes dn eimaste pote ikanes oute na krathsoume spiti alla oute k na megalwsoume paidi. K den yparxei nohma na katseis na psakseis logika ;h na to syzhthseis me kapoion tropo mazi ths - nomizei oti opws ta ekane ekeinh prin 40 xronia afto einai to swsto. einai o klassikos an8rwpos pou dn sevetai apla tous allous. Den einai proswpiko mazi mas.. k sthn korh ths an kanei paidi to idio 8a feretai !! APLA TA KSEREI OLA KALYTERA APO TOUS ALLOUS ! Afto pou dn kserei omws einai oti to paidi afto einai to diko mou... k 8a megalwsei opws egw 8elw, 8a faei o,ti egw egrynw, 8a koimh8ei otan egw pistevw oti einai kalo ktl ktl. Twra o yiokas mou einai 4 mhnwn kai akoma exw probs alla molis gennh8ei to paidi sou k meta ta prwta zoria, 8a deis oti 8a valeis ta oria pou 8eleis esy gia to paidi sou k thn oikogneia sou ! k afto sou to lew egw pou eimai kota genika sthn syberifora mou ! Aftoi oi an8rwpoi dn exoun oria k an tous valeis nomizoun oti eisai ex8ros ! dn sevode oti exeis dikh sou oikogeneia, dn sevode ton rolo sou ws mana k to xwris kanena epixeirhma dikaiwma sou na pratteis esy opws pisteveis gia thn psyxh pou eferes ston kosmo.
Sthn telikh - 8apsimo 8a fas outws ;h allws - opote kane afto pou esy 8eleis, mhn ksexnas oti eisai h mana tou paidiou k dn exeis na dineis anafora se kanenan gia to ti, pws, k giati 8a kaneis ta pragmata !!!



συμφωνω μαζι σου !!!! σε οτι λες...και τελικα η πεθερα σου που εχει ολοκληρη προικα σπιτι της τι καταλαβε???? ποιος ο σκοπος??? ειναι για να σε βοηθησει αυτο????? δεν νομιζω.......παντως καλα τα λες...!



Tziz έγραψε:
Όταν μια γυναίκα έχει την "ευχέρια" να το πω??? να σταματήσει τη δουλειά, οκ, λύνεται το πρόβλημα.
Όμως κάποιες που έρχονται στα ζόρια, οικονομικά, τι κάνουν???

Μακάρι να έχω λεφτά κορίτσια, να μου τα φάνε οι παιδικοί. Γιατί κι εγώ δε θέλω να το αφηνω στην πεθερά, ούτε και στη μάνα μου βεβαίως βεβαίως, για τους λόγους που αναφέρει η μαμά κατερίνα...



εγω παντως ουτε την ευχερεια θα εχω να μην δουλευω ουτε και θα θεωρησω οτι αν το παω σε παιδικο θα μου τα φαει ο παιδικος τα λεφτα.....οταν προκειται για τετοιες περιπτωσεις πεθερας πχ.....ειναι μεγαλο το διλλημα...απλα οσες δεν το ζουνε δεν μπορουν να καταλαβουν το σκεπτικο μας και το πως νιωθουμε...με τετοιες συμπεριφορες......! οπως και να εχει ας πανε ολα κατ ευχην και η αποφαση θα ειναι δικη μου και του αντρα μου και αστην πεθερα να κοιταει την προικα με αυτα που κανει και λεει ολη την ωρα... Very Happy Very Happy Very Happy

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οταν γέννησα απο την πρώτη μέρα κιόλας η πεθερά μου μου έλεγε θα το κάνεις συτό έτσι, εκείνο έτσι μίλαγε αστάματητα ωσπου της ωωω μην αρχίζεις και γίνεσαι σαν κάτι πεθερες που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα, οτιδήποτε απορία έχω θα ρωτάω την γιατρό και απο ότιο ξέρω καλά δεν έχεις σπουδάσει παιδιατρική, έτσι το έκοψε!!
Κοιτάξτε μια συμβουλή θα την δεχτούμε δεν νομίζω πως το να πούνε κάτι είναι για το κακο των παιδιών αλλά μέχρι εκεί παραπάνω όχι κάθε λέξη να έιναι κάντο έτσι κι έτσι!!!
Είναι καθαρά το θέμα πως τους επιτρέπεις το καθε τι, αν δεν μιλήσεις απο την αρχή τότε παίρνουν αέρα!!

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Οταν γέννησα απο την πρώτη μέρα κιόλας η πεθερά μου μου έλεγε θα το κάνεις συτό έτσι, εκείνο έτσι μίλαγε αστάματητα ωσπου της ωωω μην αρχίζεις και γίνεσαι σαν κάτι πεθερες που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα, οτιδήποτε απορία έχω θα ρωτάω την γιατρό και απο ότιο ξέρω καλά δεν έχεις σπουδάσει παιδιατρική, έτσι το έκοψε!!
Κοιτάξτε μια συμβουλή θα την δεχτούμε δεν νομίζω πως το να πούνε κάτι είναι για το κακο των παιδιών αλλά μέχρι εκεί παραπάνω όχι κάθε λέξη να έιναι κάντο έτσι κι έτσι!!!
Είναι καθαρά το θέμα πως τους επιτρέπεις το καθε τι, αν δεν μιλήσεις απο την αρχή τότε παίρνουν αέρα!!


τι γινεται ομως οταν αυτη συνεχιζει το βιολι της??? παιρνεις κι εσυ την βιολα και κανετε ορχηστρα......χαχαχαχαχα Very Happy Laughing Smile

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
να γελασουμε και λιγο...... Very Happy Smile Laughing Razz

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις