Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
346 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 346 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1terrible two? Empty terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 6:30 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοινως τα εχω παιξει terrible two???????η την εχω κακομαθει ????????για να κερδισει αυτο που θελει κοπανιεται ,φωναζει,ουρλιαζει,δεν θελει να τρωει η θελει μονη της
αρχισε παλι τα βραδυα να ερχεται στο κρεβατι μας
το καλο ειναι οτι ακουει την τιμωρια με το που κοπαναει κατι ,γιατι οταν εχει νευρα τα πεταει ολα κατω
και της φωναξω φευγει αμεσως στο δωματιο της πλεον μονη της παει τιμωρια ηρεμει ξαναερχεται με παιρνει αγκαλια και μου ζηταει συγνωμη
πχ χτες ηθελε να παρει το μηλο να το φαει μονη της με φλουδια τι καλο μου δεν κανει θα στο κοψω της το εκοψα ουρλιαζεεεεεε στα πατωματα το χιελω ολο ελεγε στο τελος πεταξε ολα τα μηλα κατω και εκλαιγε την μαλωσα πηγε στο δωματιο της ηρεμησε και μετα αγκαλιες και εγω να της εξηγω ηρεμα τι εκανε
εντωμεταξυ την ακουει και ο μπεπης και κλαει και αυτος εχω ακομα πολυ υπομονη αλλα αρχιζω να τα παιζω σιγα σιγα
to allo επισης δεν μπορει να κοψει με τιποτα μα με τιποτα την πιπιλα φανταστειτε πως κανει οταν της λεω αστην λιγο να κοιμηθει κια η πιπιλα κουραστηκε
μιλαμε μελανιαζει

2terrible two? Empty http://forum.eimaimama.gr/t5378-topic Σαβ Απρ 09, 2011 6:41 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ?ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΙΜΩΡΟΥΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ?Κ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ?ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΝ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΟΥΣ???
ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΤΙΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΑΥΤΟ!!!
ΤΟ ΟΤΙ ΖΗΤΑΕΙ ΜΕ ΚΛΑΜΑ Κ ΝΕΥΡΟ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ,ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ.ΟΤΑΝ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Κ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ.
ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΒΓΑΖΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ Κ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΞΥΠΝΗ...

3terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 6:52 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katerina780 έγραψε:ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ?ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΙΜΩΡΟΥΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ?Κ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ?ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΝ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΟΥΣ???
ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΤΙΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΑΥΤΟ!!!
ΤΟ ΟΤΙ ΖΗΤΑΕΙ ΜΕ ΚΛΑΜΑ Κ ΝΕΥΡΟ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ,ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ.ΟΤΑΝ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Κ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ.
ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΒΓΑΖΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ Κ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΞΥΠΝΗ...
η τιμωρια κατερινα μου δεν ειναι ξυλο ουτε ψυχολογικη ειναι αυτο που λεμε time out 2 λεπτα να ηρεμησει
παει παντα στο δωματιο της για να ηρεμησει και αυτο κανει παντα καλο τουλαχιστον στο δικο μου παιδι
δεν ειμαστε βαρβαροι αλοιμονο να τιμωρουμαι τα παιδια μας
τα αγαπαμε αλλωστε τα καναμε με κοπο και οπως εγραψα υπομονη εχω παρα πολυ και παντα μιλαμε πολυ αλλα δεν μπορω και να αφησω εαν διχρονο να κλαει στα πατωματα να χτυπιεται με δυναμη στους τοιχους προχτες ανοιξε η μυτη της
καπως πρεπει να το διαχειριστουμε μαζι αυτο και αυτο το time out
1 με 2 λεπτα στο δωματιο μας ηερεμει την παιρνω αγκαλια και μιλαμε
ειναι απολυτως παιδαγωγικο γιατι μου το συστησε η ψυχολογος του παιδικου
αλλα κια μια γραμμη ψυχολογων για παιδια που ειχα παρει τηλ

4terrible two? Empty http://forum.eimaimama.gr/t5378-topic Σαβ Απρ 09, 2011 7:01 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΧΤΥΠΑΣ,ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ.
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΛΕΞΗ <ΤΙΜΩΡΙΑ> ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΟΡΟΣ,ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΠΡΑΞΗ...
ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΗΣΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ,ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΧΡΙ 3 ΕΤΩΝ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.
ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΣΑΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΕΙΣΕ ΤΟ,ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ....

5terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 7:25 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
PANA το χειριζεσε καλα το θεμα. Εμεις εχουμε το καρεκλακι της ηρεμιας απο 18 μηνων και το ακολουθουσαμε μεχρι καποια ηλικια. Φετος στο νηπιαγωγειο μιλοντας με την δασκαλα μου εξηγησε οτι υπαρχει η γωνια της σκεψης και οταν ενα παιδακι κανει κατι οπως το να χτυπησει ενα αλλο παει στη γωνια της σκεψης. Ειναι κατι που εφαρμοζεται στα σχολεια μας. Καπως πρεπει να μαθουν τα παιδια μας οτι υπαρχουν ορια και οτι δεν μπορουν να κανουν αυτα οτι θελουν!
Κι εγω οταν μιλαω για το καρεκλακι της ηρεμιας το λεω σαν "τιμωρια" και σαφως δεν εννοω ξυλο ή κατι εξωφρενικο.
Δεν ηθελα ποτε το παιδι μου να γινει κακομαθημενο, να παω στο σχολειο και να με πει η δασκαλα οτι ειναι αγενες και δεν σεβετε κανεναν. Θα ντρεπομουνα....
Ετσι του μαθαμε να σεβεται τους αλλους και οτι πρεπει να εχει ορια και η γκρινια. Οτι μπορει αν θελει να κλαψει εαν ετσι νιωθει αλλα αυτο δεν σημαινει πως θα γινει το δικο του επειδη κλαιει. Ειμαι γενικος της πιθαρχιας και δεν μου αρεσει το παιδι μου να με κανει οτι θελει.
Μην τα παρατας θελει πολυ υπομονη. Κανενας δεν γεννηθηκε γονιος και επισης κανενας δεν ειναι τελειος γονιος. Κι εγω του εχω βαλει τις φωνες γιατι ειχαν σπασει τα νευρα μου και ηταν λαθος μου. Αλλοιμονο αν ελεγα πως ολα τα κανω σωστα, θα ζουσα σε αλλο κοσμο φανταστικο.
Ευτυχως ο σηζηγος μου συνεχιζει εκει που εγω δεν αντεχω αλλο και παραδιδω τα οπλα. Εχουμε καλη συνεργασια σε αυτο, οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες.
Απο την αρχη μιλαμε πολυ μα παρα πολυ και τωρα που ειναι σχεδον 5 εχει πανω απο 1 χρονο που δεν χρεισιμοποιουμε πια το καρεκλακι της ηρεμιας, γιατι πολυ απλα δεν χρειαζεται. Τωρα μπορει να σηζηταει και να ζηταει σαν μεγαλο παιδακι αυτα που θελει και να καταλαβαινει.

Αχ, αυτα τα τρομερα δυο... terrible two? 911307

6terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 7:40 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Οσο για τα βραδινα νυχτοπερπατηματα εγω τον γυριζα πισω στο κρεβατι του.Οταν αρχισε να κοιματε σε κανονικο κρεβατι εγινε αυτο και για μια βδομαδα το εκανα και μετα τελος, δεν ξαναηρθε. Τωρα μονο αν τυχει και δει καποιο κακο ονειρο, σπανιο φαινομενο αλλα τοτε συνηθως θα ειναι ηδη πρωι οποτε τον βαζω στο κρεβατακι μας και μιλαμε!

7terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 7:50 am

stavas


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εμείς τα ίδια τραβάμε. Την βάζουμε τιμωρία (time out 2 λεπτά) για να ηρεμήσει αλλά και μετά έχουμε τα ίδια. Με μια φίλη παιδοψυχολόγο το συζητάγαμε και είναι απόλυτα φυσιολογικά όλα (της ηλικίας) απλά θέλει πολύ υπομονή και ηρεμία μέχρι να περάσει και αυτή η φάση.

http://istoriestismamas.blogspot.com

8terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 10:47 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katerina780 έγραψε:ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΧΤΥΠΑΣ,ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ.
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΛΕΞΗ <ΤΙΜΩΡΙΑ> ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΟΡΟΣ,ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΠΡΑΞΗ...
ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΗΣΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ,ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΧΡΙ 3 ΕΤΩΝ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.
ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΣΑΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΕΙΣΕ ΤΟ,ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ....
κατερινα εσυ οταν εχεις πολλα νευρα μα πολλα νευρα δεν θες 5 η 1 λεπτο να ηρεμησεις νομιζω ποως ναι
ετσι λειτουργουν και τα μωρα θελουν τον χρονο και το χωρο τους να ηρεμησουν
αλοιμονο εαν αφηνα ενα διχρονο να αυτοτραματιζεται και παντα συμφωνα και με την παιδοψυχολογο καθε παιδι θελει λιγο χρονο να σκεφτει και να ηρεμησει οπως και οι μεγαλοι αυτο δεν ειναι τιμωρια
τιμωρια το αποκαλουν στα σχολεια αλλα δεν εινα οπως λεει και η nopi
Ετσι του μαθαμε να σεβεται τους αλλους και οτι πρεπει να εχει ορια και η γκρινια. Οτι μπορει αν θελει να κλαψει εαν ετσι νιωθει αλλα αυτο δεν σημαινει πως θα γινει το δικο του επειδη κλαιει.
με το time out μαθαινεις στο παιδι σου να εχει ορια να σκεφτεται και να καταλαβαινει οτι δεν μπορει να γινεται παντα το δικο τπυ γιατι πχ εαν πιασει το μαχαιρι που ηθελε και ουρλιαζε και χτυπαγε το κεφαλι της θα τραυματιστει αλλα για να το καταλαβει αυτο οταν ουρλιαζει και μελανιαζει και το τονιζω δεν σταματαει δεν γινεται πρεπει να του δωσεις χρονο να ηρεμησει και μετα να μιλησετε
τωρα εαν εσυ ολο αυτο το θεωρεις τιμωρια?η οτο κανω τον τιμωρο οπως γραφεις σε ανυπερασπιστα παιδια τπτε τι να πω?

9terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 11:04 am

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γενικά ποιά είναι "σωστή" ηλικία για να ξεκινήσει αυτή η πειθαρχεία; Θέλω να πώ πότε καταλαβαίνουν τα παιδια το "όχι" και το "μη";
Γιατί ο δικός μου όποτε του λέμε "μη" συνεχίζει και το κάνει και μάλιστα βιάζεται να προλάβει να κάνει τη ζημιά....Δεν έχω την απαίτηση να καταλαβει απόλυτα την έννοια της λέξης αλλα τουλάχιστον να τον αποθαρρύνει ο τόνος της φωνής μας...

10terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 11:19 am

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΜΠΟΡΕΙ Α ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΟΥΦΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ 4 ΖΩΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ...ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΠΑΝΙΣΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ Κ ΤΑ ΝΕΥΡΑ::ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΦΩΝΑΖΕ Κ ΟΥΡΛΙΑΖΕ Η ΜΙΚΡΗ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Η ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΠΕΤΑΓΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΔΩ Κ ΑΠΟ ΚΕΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΛΙ Κ Η ΜΑΜΑ ΚΟΚ...ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΙΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ Κ Η ΜΑΜΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ..

11terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 11:55 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαμαμια έγραψε:ΜΠΟΡΕΙ Α ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΟΥΦΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ 4 ΖΩΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ...ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΠΑΝΙΣΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ Κ ΤΑ ΝΕΥΡΑ::ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΦΩΝΑΖΕ Κ ΟΥΡΛΙΑΖΕ Η ΜΙΚΡΗ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Η ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΠΕΤΑΓΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΔΩ Κ ΑΠΟ ΚΕΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΛΙ Κ Η ΜΑΜΑ ΚΟΚ...ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΙΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ Κ Η ΜΑΜΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ..
a αυτο το εχω κανει και εγω μια μερα που ουρλιαζε αρχιζα να φωναζω και εγω σταματησε και ξεκαρδιστηκε στα γελια

12terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 11:57 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
jojo_mama έγραψε:Γενικά ποιά είναι "σωστή" ηλικία για να ξεκινήσει αυτή η πειθαρχεία; Θέλω να πώ πότε καταλαβαίνουν τα παιδια το "όχι" και το "μη";
Γιατί ο δικός μου όποτε του λέμε "μη" συνεχίζει και το κάνει και μάλιστα βιάζεται να προλάβει να κάνει τη ζημιά....Δεν έχω την απαίτηση να καταλαβει απόλυτα την έννοια της λέξης αλλα τουλάχιστον να τον αποθαρρύνει ο τόνος της φωνής μας...
βασικα εμενα η παιδοψυχολογος τπυ παιδικου μου ειχε πει να μην λεω μη και οχι παντα να την αφηνψω να εξερευνει τον χωρο με ασφαλεια αλλα παντα να της εξηγω
πχ αννα μαρια εαν παρεις το μαχαιρι θα κοπεις

13terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 1:34 pm

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειμαι κατάτης τιμωρίας!Αυτό ομως που εχω καταλάβει αν και μπορεί να κανω λάθος ειναι οτι το παιδακι σου υποφερει μαλλον απο τον ερχομο του 2ου παιδιου!Το να ζηλευει ενα παιδι το αδερφακι του ειναι απολυτα υγιες απλα καθε παιδι το εξωτερικευει διαφορετικα!Μου τα εκανε και μενα αυτα και αλλα περιεργα πχ τσιριζε οταν θηλαζα και ηθελε να τον ακολουθησω!Στην αρχη θυμωνα αλλα μετα καταλαβα οτι το παιδι μου υποφερει μεσα του ,νιωθει οτι απειλειται η θεση του ,η αγαπη η δικη μας!

Προσπαθησε να εισαι κοντα της και δωσε πολλη αγάπη!Οχι πως δεν δινεις αλλα θελει λεπτο χειρισμο!

14terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 2:04 pm

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλητερα λοιπον να γελαει .....

15terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 9:38 pm

hhmaria


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΣΤΑΝΤΑΡ οι φωνες τους και οι φασαριες με την γκρινια που δημιουργουν έχουν ΜΙΑ ΑΙΤΙΑ
την προσοχη μας...

δυστυχως με λαθος τροπο..και ξερεις γιατι;;; γιατι τοτε πραγματικα θα γυρισουμε και θα ασχοληθουμε μαζι τους!

ΣΥΖΗΤΑ μιλα της συνεχεια, με το μαλακο..να μιλας!.. και ας μην σε καταλαβαινει..
κανε την να νιωσει ξεχωριστα...
βεβαια οχι οταν ειναι θυμωμενη..οταν ειναι ηρεμη...

η πιπιλα θελει δουλεια... με πολυ παραμυθι, με πολλες ιστοριες, με πολλα καμωματα...(τα παιδακια που πανε στο παρτυ αυτο δεν εχουν πιπιλα...εμεις τι να κανουμε εκειWink... θελει πολυ δουλεια...
επισης εαν πατε ταξιδι, πες οτι την ξεχασε η γιαγια να την βαλει στην τσαντα!..πω πω παει!
σου λεω θελει παραμυθι και δουλεια...

http://www.kordelitsa.com

16terrible two? Empty Απ: terrible two? Σαβ Απρ 09, 2011 11:18 pm

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
hhmaria έγραψε:ΣΤΑΝΤΑΡ οι φωνες τους και οι φασαριες με την γκρινια που δημιουργουν έχουν ΜΙΑ ΑΙΤΙΑ
την προσοχη μας...

δυστυχως με λαθος τροπο..και ξερεις γιατι;;; γιατι τοτε πραγματικα θα γυρισουμε και θα ασχοληθουμε μαζι τους!

ΣΥΖΗΤΑ μιλα της συνεχεια, με το μαλακο..να μιλας!.. και ας μην σε καταλαβαινει..
κανε την να νιωσει ξεχωριστα...
βεβαια οχι οταν ειναι θυμωμενη..οταν ειναι ηρεμη...

η πιπιλα θελει δουλεια... με πολυ παραμυθι, με πολλες ιστοριες, με πολλα καμωματα...(τα παιδακια που πανε στο παρτυ αυτο δεν εχουν πιπιλα...εμεις τι να κανουμε εκειWink... θελει πολυ δουλεια...
επισης εαν πατε ταξιδι, πες οτι την ξεχασε η γιαγια να την βαλει στην τσαντα!..πω πω παει!
σου λεω θελει παραμυθι και δουλεια...

αχ ξερεις ποσο ουρλιαζει με την πιπιλα μιλαμε μελανιαζει εχει ολη μερα την πιπιλα στο στομα τωρα εχω κανει κατι αλλο δεν ξερω εαν ειναι σωστο και θελω τις γνωμες σας
της εδωσα μια πιπιλα του μπεμπη με την προφαση οτι τις δικες μας τις πηρε μια γατουλα που περναγε
την πιπιλα του μπεμπη δεν την θελει πολυ την βαζει για λιγο την αφηνει και παλι τα ιδια μονο το βραδυ ουσιαστικα την βαζει
τι λετε να το συνεχισω ?η θα της χαλασω τα δοντια με την μικρη πιπιλα?

17terrible two? Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 10, 2011 5:11 am

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="pana"]
hhmaria έγραψε:ΣΤΑΝΤΑΡ οι φωνες τους και οι φασαριες με την γκρινια που δημιουργουν έχουν ΜΙΑ ΑΙΤΙΑ
την προσοχη μας...

δυστυχως με λαθος τροπο..και ξερεις γιατι;;; γιατι τοτε πραγματικα θα γυρισουμε και θα ασχοληθουμε μαζι τους!

ΣΥΖΗΤΑ μιλα της συνεχεια, με το μαλακο..να μιλας!.. και ας μην σε καταλαβαινει..
κανε την να νιωσει ξεχωριστα...
βεβαια οχι οταν ειναι θυμωμενη..οταν ειναι ηρεμη...

η πιπιλα θελει δουλεια... με πολυ παραμυθι, με πολλες ιστοριες, με πολλα καμωματα...(τα παιδακια που πανε στο παρτυ αυτο δεν εχουν πιπιλα...εμεις τι να κανουμε εκειWink... θελει πολυ δουλεια...
επισης εαν πατε ταξιδι, πες οτι την ξεχασε η γιαγια να την βαλει στην τσαντα!..πω πω παει!
σου λεω θελει παραμυθι και δουλεια...

αχ ξερεις ποσο ουρλιαζει με την πιπιλα μιλαμε μελανιαζει εχει ολη μερα την πιπιλα στο στομα τωρα εχω κανει κατι αλλο δεν ξερω εαν ειναι σωστο και θελω τις γνωμες σας
της εδωσα μια πιπιλα του μπεμπη με την προφαση οτι τις δικες μας τις πηρε μια γατουλα που περναγε
την πιπιλα του μπεμπη δεν την θελει πολυ την βαζει για λιγο την αφηνει και παλι τα ιδια μονο το βραδυ ουσιαστικα την βαζει
τι λετε να το συνεχισω ?η θα της χαλασω τα δοντια με την μικρη πιπιλα?

EMENA O ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ..
ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΑΛΩΝΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΦΟΡΑΝΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ.. ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΓΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΡΥΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΨΑΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΩΣΠΟΥ ΚΟΥΡΑΖΟΤΑΝ Κ ΒΑΡΙΟΤΑΝ Κ ΕΤΣΙ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ Κ ΤΗΝ ΞΕΧΝΟΥΣΕ..
ΠΑΝΤΩΣ ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙΣ, ΚΑΝΤΟ ΑΛΛΑ ΜΑΧΑΙΡΙ.. ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΙΣ ΠΕΤΑΞΑ ΟΛΕΣ Κ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ.. ΤΙΣ ΕΨΑΧΝΕ 1-2 ΜΕΡΕΣ, ΕΚΛΑΙΓΕ ΦΩΝΑΖΕ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΗΡΕ ΑΠΟΦΑΣΗ Κ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ..

18terrible two? Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 10, 2011 5:54 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
jojo_mama έγραψε:Γενικά ποιά είναι "σωστή" ηλικία για να ξεκινήσει αυτή η πειθαρχεία; Θέλω να πώ πότε καταλαβαίνουν τα παιδια το "όχι" και το "μη";
Γιατί ο δικός μου όποτε του λέμε "μη" συνεχίζει και το κάνει και μάλιστα βιάζεται να προλάβει να κάνει τη ζημιά....Δεν έχω την απαίτηση να καταλαβει απόλυτα την έννοια της λέξης αλλα τουλάχιστον να τον αποθαρρύνει ο τόνος της φωνής μας...
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ <ΟΧΙ> Κ ΣΤΟ <ΜΗ> ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΥΝ 5 ΕΤΩΝ ΕΩΣ Κ 7 Κ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΜΕΧΡΙ 9 ΕΤΩΝ.

19terrible two? Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 10, 2011 6:04 am

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
katerina780 έγραψε:
jojo_mama έγραψε:Γενικά ποιά είναι "σωστή" ηλικία για να ξεκινήσει αυτή η πειθαρχεία; Θέλω να πώ πότε καταλαβαίνουν τα παιδια το "όχι" και το "μη";
Γιατί ο δικός μου όποτε του λέμε "μη" συνεχίζει και το κάνει και μάλιστα βιάζεται να προλάβει να κάνει τη ζημιά....Δεν έχω την απαίτηση να καταλαβει απόλυτα την έννοια της λέξης αλλα τουλάχιστον να τον αποθαρρύνει ο τόνος της φωνής μας...
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ <ΟΧΙ> Κ ΣΤΟ <ΜΗ> ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΥΝ 5 ΕΤΩΝ ΕΩΣ Κ 7 Κ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΜΕΧΡΙ 9 ΕΤΩΝ.

ΧΑΧΑΧΑΧΑ.. Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΤΑ 6 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ.... ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ..ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΣ ΟΧΙ ΕΚΕΙΝΟ, ΜΗ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΞΗΓΕΙΣ..
ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΑ ΤΑ ΑΤΙΜΑ Κ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ...ΓΙΆΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ (ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΣΑΝ ΤΙΣ ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)
ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ....

20terrible two? Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 10, 2011 7:31 am

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο γιος μου ειναι ενα σχετικα καλο μωρο δεν ειναι δηλαδη γκρινιαρης ουτε ζημιαρης.ο ορος terrible two ισχυει 100% γιατι απο οταν εγιννε δυο και δεν εχει ουτε ενα μηνα εχει λιγο γινει μικρο καθικι αλλα ευτυχως ξερει και το οχι και το μη,δεν υπαρχει περιπτωση να του πω οχι η μη και να μην σταματησει.απλα παντα του εξηγω για ποιο λογο του λεω οχι.και δεν νομιζω κοριτσι μου οτι φταιει οτι εχεις και αλλο μωρακι γιατι εμενα εινναι μονος του ακομη δεν εχω δευτερο παιδι.υπομοννη και θα περασει.τι ειναι ενας χρονος????? Very Happy

21terrible two? Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 10, 2011 8:50 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
fouskitsa έγραψε:ο γιος μου ειναι ενα σχετικα καλο μωρο δεν ειναι δηλαδη γκρινιαρης ουτε ζημιαρης.ο ορος terrible two ισχυει 100% γιατι απο οταν εγιννε δυο και δεν εχει ουτε ενα μηνα εχει λιγο γινει μικρο καθικι αλλα ευτυχως ξερει και το οχι και το μη,δεν υπαρχει περιπτωση να του πω οχι η μη και να μην σταματησει.απλα παντα του εξηγω για ποιο λογο του λεω οχι.και δεν νομιζω κοριτσι μου οτι φταιει οτι εχεις και αλλο μωρακι γιατι εμενα εινναι μονος του ακομη δεν εχω δευτερο παιδι.υπομοννη και θα περασει.τι ειναι ενας χρονος????? Very Happy

Θα συμφωνησω! Κι εγω δεν εχω αλλο παιδακι και μου εκανε τα ιδια. Οσο για το οχι και το μη μια χαρα τα καταλαβαινε απο τα 2 του απλα δοκιμαζε τα ορια μας...

22terrible two? Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 10, 2011 1:15 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια λένε ότι τα 2 χρόνια είναι η "βρεφική εφηβεία" που το παιδί επαναστατεί και αρχίζει να έχει άποψη όπως και την θέληση αφενώς να επιλέγει και δεύτερον να αποφασίζει μόνο του. Μέχρι τα 2 το όχι της μαμάς δεν το αμφισβητεί, είναι νόμος.

23terrible two? Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 10, 2011 1:24 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
jojo_mama έγραψε:Γενικά ποιά είναι "σωστή" ηλικία για να ξεκινήσει αυτή η πειθαρχεία; Θέλω να πώ πότε καταλαβαίνουν τα παιδια το "όχι" και το "μη";
Γιατί ο δικός μου όποτε του λέμε "μη" συνεχίζει και το κάνει και μάλιστα βιάζεται να προλάβει να κάνει τη ζημιά....Δεν έχω την απαίτηση να καταλαβει απόλυτα την έννοια της λέξης αλλα τουλάχιστον να τον αποθαρρύνει ο τόνος της φωνής μας...

Μην ανησυχείς είναι μικρός ακόμα. Για αυτή την ηλικία το όχι και το μη δεν ειναι μία μόνιμη κατάσταση. Και εμένα τα ίδια κάνει. Όταν του απαγορεύσω κάτι, μετά από λίγη ώρα ξαναπάει εκεί μήπως έχουν αλλάξει τα δεδομένα! Laughing Δεν φταίει το παιδί. Απλά μαθαίνει.

24terrible two? Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 10, 2011 1:27 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pana έγραψε:
μαμαμια έγραψε:ΜΠΟΡΕΙ Α ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΟΥΦΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ 4 ΖΩΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ...ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΠΑΝΙΣΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ Κ ΤΑ ΝΕΥΡΑ::ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΦΩΝΑΖΕ Κ ΟΥΡΛΙΑΖΕ Η ΜΙΚΡΗ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Η ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΠΕΤΑΓΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΔΩ Κ ΑΠΟ ΚΕΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΛΙ Κ Η ΜΑΜΑ ΚΟΚ...ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΙΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ Κ Η ΜΑΜΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ..
a αυτο το εχω κανει και εγω μια μερα που ουρλιαζε αρχιζα να φωναζω και εγω σταματησε και ξεκαρδιστηκε στα γελια

Το πήρε για παιχνίδι μάλλον! Πρέπει να ήσουν πολύ αστεία! Θα μας τρελάνουν... Είναι και αυτό μια λύση πάντως. Όποτε έχει νεύρα θα τα σπάτε παρέα και θα το ξεχνάει, χαχαχαχα! (πλάκα κάνω!)

25terrible two? Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 10, 2011 1:33 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:
..
ΠΑΝΤΩΣ ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙΣ, ΚΑΝΤΟ ΑΛΛΑ ΜΑΧΑΙΡΙ.. ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΙΣ ΠΕΤΑΞΑ ΟΛΕΣ Κ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ.. ΤΙΣ ΕΨΑΧΝΕ 1-2 ΜΕΡΕΣ, ΕΚΛΑΙΓΕ ΦΩΝΑΖΕ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΗΡΕ ΑΠΟΦΑΣΗ Κ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ..

Εμένα μια μέρα μου είπε η μαμά μου πήγαινε πέταξε την πιπίλα από το μπαλκόνι μεγάλωσες τώρα και εγώ το έκανα... Ακόμα θυμάμαι την εικόνα... Η κόκκινη πιπίλα μου ανάμεσα σε κάτι μπάζα και εγώ να την κοιτάζω από ψηλά και να το έχω σκυλομετανοιώσει Laughing Laughing Laughing Πρέπει να ήμουν 3 ετών.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις