Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
588 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 588 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26terrible two? - Σελίδα 2 Empty Απ: terrible two? Τετ Απρ 13, 2011 1:56 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ax!εχεις ακουσει για την φαση του πεισματος που ξεκινα απο τα 2 περιπου χρονια?η κορη σου αυτο που κανει ειναι απολυτα φυσιολογικο,δειχνει οτι ανεξαρτητοποιειται σιγα σιγα.Διαβασε το βιβλιο αν θελεις:οταν τα παιδια πεισμωνουν του jan uwe rogge θα σε βοηθησει πολυ.Απλα οταν το κανει αυτο δεν θα πρεπει να της μιλας ή να εισαι κοντα της αν δεν θελει.Μετα απο λιγο το ξεχνανε και κανουν σαν να μην συμβαινει τιποτα.Πολλα παιδια κανουν μεχρι και εμετο οταν πεισμωνουν(η ανηψια μου).Το να τα μαλωνουμε παντως δεν ειναι σωστο.Υπομονη και παλι υπομονη θα περασει!

27terrible two? - Σελίδα 2 Empty Απ: terrible two? Τετ Απρ 13, 2011 2:56 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katerina780 έγραψε:ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ?ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΙΜΩΡΟΥΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ?Κ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ?ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΝ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΟΥΣ???
ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΤΙΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΑΥΤΟ!!!
ΤΟ ΟΤΙ ΖΗΤΑΕΙ ΜΕ ΚΛΑΜΑ Κ ΝΕΥΡΟ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ,ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ.ΟΤΑΝ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Κ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ.
ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΒΓΑΖΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ Κ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΞΥΠΝΗ...

Μου κανει εντυπωση που το αναφερεις αυτο. Ειδικα οτι η τιμωρια ειναι αντιπαιδαγωγικο τροπος. Παιδαγωγος δεν ειμαι, παιδια σε αυτη την ηλικια δεν εχω, αλλα τα παιδια πρεπει να μαθουν κανονες και να οριοθετουνται σε αυτους. Χωρις φυσικα να χασουν την παιδικοτητα τους ουτε το συναισθημα τους. Δηλαδη, αν το παιδι δεν το τιμωρησεις για μια ζημια που εκανε, πως θα καταλαβει οτι αυτο που εκανε δεν ειναι καλο και να μην το ξανακανει? Φανταζομαι οτι στην τρυφερη ηλικια των 2 ετων τα παιδια δεν καθονται να συζητησουνκαι να τους λες οτι αυτο που εκανες, δεν σε ακουνε. Μπενακης-βγενακης. Δεν ειμαι υπερ της συνεχους τιμωριας. Δηλαδη με το παραμικρο παρε μια τιμωρια για να εχεις, γιατι στην τελικη χανει και τον χαρακτηρα της τιμωριας και το παιδι δεν μαθαινει τι ειναι σημαντικο και τι οχι ( ουσιαστικο εξομειωνονται ολες οι ζημιες- αταξιες κτλ) αλλα ειμαι υπερ της διαπαιδαγωγησης του παιδιου συμφωνα με τους κανονες που οριζει η καθε οικογενεια.
Σου αναφερω ολα τα παραπανω προς Θεου χωρις καμια παρεξηγηση και χωρις να το παιζω ξερολας σε καμια περιπτωση. Μπορει να το παιζω καπως τωρα και οταν το παιδι μου με το καλο φτασει 2 χρονων να μην τον βαζω τιμωρια. Απλα ετσι οπως το σκεφτομαι τωρα, θεωρω οτι θα πρεπει να υπαρχει ενα συστημα επιβραβευσης και τιμωριας.

28terrible two? - Σελίδα 2 Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 17, 2011 5:43 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
sasanath έγραψε:Ειμαι κατάτης τιμωρίας!Αυτό ομως που εχω καταλάβει αν και μπορεί να κανω λάθος ειναι οτι το παιδακι σου υποφερει μαλλον απο τον ερχομο του 2ου παιδιου!Το να ζηλευει ενα παιδι το αδερφακι του ειναι απολυτα υγιες απλα καθε παιδι το εξωτερικευει διαφορετικα!Μου τα εκανε και μενα αυτα και αλλα περιεργα πχ τσιριζε οταν θηλαζα και ηθελε να τον ακολουθησω!Στην αρχη θυμωνα αλλα μετα καταλαβα οτι το παιδι μου υποφερει μεσα του ,νιωθει οτι απειλειται η θεση του ,η αγαπη η δικη μας!

Προσπαθησε να εισαι κοντα της και δωσε πολλη αγάπη!Οχι πως δεν δινεις αλλα θελει λεπτο χειρισμο!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΗΣ,ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΑΓΚΑΛΙΑ...

29terrible two? - Σελίδα 2 Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 17, 2011 5:51 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Gianna_V έγραψε:
katerina780 έγραψε:ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ?ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΙΜΩΡΟΥΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ?Κ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ?ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΝ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΟΥΣ???
ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΤΙΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΑΥΤΟ!!!
ΤΟ ΟΤΙ ΖΗΤΑΕΙ ΜΕ ΚΛΑΜΑ Κ ΝΕΥΡΟ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ,ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ.ΟΤΑΝ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Κ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ.
ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΒΓΑΖΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ Κ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΞΥΠΝΗ...

Μου κανει εντυπωση που το αναφερεις αυτο. Ειδικα οτι η τιμωρια ειναι αντιπαιδαγωγικο τροπος. Παιδαγωγος δεν ειμαι, παιδια σε αυτη την ηλικια δεν εχω, αλλα τα παιδια πρεπει να μαθουν κανονες και να οριοθετουνται σε αυτους. Χωρις φυσικα να χασουν την παιδικοτητα τους ουτε το συναισθημα τους. Δηλαδη, αν το παιδι δεν το τιμωρησεις για μια ζημια που εκανε, πως θα καταλαβει οτι αυτο που εκανε δεν ειναι καλο και να μην το ξανακανει? Φανταζομαι οτι στην τρυφερη ηλικια των 2 ετων τα παιδια δεν καθονται να συζητησουνκαι να τους λες οτι αυτο που εκανες, δεν σε ακουνε. Μπενακης-βγενακης. Δεν ειμαι υπερ της συνεχους τιμωριας. Δηλαδη με το παραμικρο παρε μια τιμωρια για να εχεις, γιατι στην τελικη χανει και τον χαρακτηρα της τιμωριας και το παιδι δεν μαθαινει τι ειναι σημαντικο και τι οχι ( ουσιαστικο εξομειωνονται ολες οι ζημιες- αταξιες κτλ) αλλα ειμαι υπερ της διαπαιδαγωγησης του παιδιου συμφωνα με τους κανονες που οριζει η καθε οικογενεια.
Σου αναφερω ολα τα παραπανω προς Θεου χωρις καμια παρεξηγηση και χωρις να το παιζω ξερολας σε καμια περιπτωση. Μπορει να το παιζω καπως τωρα και οταν το παιδι μου με το καλο φτασει 2 χρονων να μην τον βαζω τιμωρια. Απλα ετσι οπως το σκεφτομαι τωρα, θεωρω οτι θα πρεπει να υπαρχει ενα συστημα επιβραβευσης και τιμωριας.
ΦΥΣΙΚΑ Κ Η <ΤΙΜΩΡΙΑ> ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΗΣ.ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΣΕ ΤΙΜΩΡΟΥΣΑΝ?Κ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΜΩΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΔΑ ΜΙΚΡΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ?ΕΠΕΙΔΗ ΔΗΛ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟ Κ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΜΕ?ΤΑ ΜΩΡΑ ΑΠΟ 0-3 ΕΤΩΝ ΟΣΟ Κ ΝΑ ΤΑ <ΤΙΜΩΡΕΙΣ>ΟΣΟ Κ ΝΑ ΤΑ ΜΑΛΩΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ <<<ΤΙΠΟΤΑ>>>ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.ΟΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ,ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΕΓΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ.

30terrible two? - Σελίδα 2 Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 17, 2011 6:18 am

kira

kira
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια νομίζω πως όλες τα ίδια λέτε περίπου,αλλά με άλλες λέξεις!!
Ισως ο όρος ΤΙΜΩΡΙΑ να μην είναι σωστός!!
Ως ο παιδαγωγός και ως μαμά θέλω να σας πω πως τα παιδιά δεν πρέπει να θεωρουν ότι εμείς ως μεγάλοι-ισχυροι αποφασίζουμε για αυτά έτσι αυθαίρετα!!Είναι απαραίτητο να καταλάβουν ότι οι πράξεις μας έχουν συνέπειες και τα ίδια είναι υπεύθυνα(πάντα με σωστή καθοδήγηση από μερους μας ασφαλώς)για τη συμπεριφορά τους και ότι αυτή προκαλέσει!!!

Θα βοηθησει αν καταλάβουν ότι αυτό θα τους ακολουθήσει και στη μετέπειτα πορεία της ζωής τους!Και στη μαμά συμβαίνει το ίδιο,άν π.χ η μαμά πηγαίνει στη δουλειά της όποτε θέλει,αυτό θα έχει ως συνέπεια να απολυθεί!! και τότε δεν θα φταίει το αφεντικό της,αλλά η μαμά θα δεχτει τις συνέοειές της πράξης της αυτής!!!

Πιστέψτε με ότι ένα δίχρονο ίσως δεν τα καταλάβει απόλυτα όλα αυτά,αλλά σίγουρα θα καταλάβει πολύ περισσότερα από όσα νομίζουμε!!!
Και το βασικό είναι ότι θα πέσει ο σπόρος από νωρίς και θα βοηθηθεί από τον διάλογο!!!
Θέλει επιμονή και σταθερότητα!!

Οσο για το περίφημο time out,η γνώμη των ψυχολόγων είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται στο δωμάτιο των παιδιών,αλλά σε έναν ουδέτερο χώρο!!Είναι καλό ο προσωπικός τους χώρος να μη συνδέεται με την τακτική αυτή!!

Επίσης καθηγήτρια ψυχολογίας μου είπε,ότι δεν είναι παιδαγωγικό να χρησιμοποιούμε την ομοιοπαθητική μέθοδο!!!Και με αυτό εννοώ ότι δεν φωνάζουμε κι εμείς όταν φωνάζει το παιδί(όπως διάβασα παραπάνω),γιατί είναι σαν να του δίνουμε αυτό ως πρότυπο!!Το παιδί σκέφτεται ότι αφού και η μαμά το κάνει αυτό,άρα είναι σωστό και συνεχίζει και το ίδιο αυτή τη συμπεριφορά!!!!!!

Αυτά και ελπίζω να μη σας κούρασα!!!Θέλησα να μοιραστώ κάποιες γν[ωσεις που έχω,χωρίς να είσρε υποχρεωμένες να σεβαστείτε!!!! Very Happy

31terrible two? - Σελίδα 2 Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 17, 2011 6:21 am

kira

kira
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
να υιοθετήσετε,ήθελα να γράψω!!Λάθος έκφρασή!!

32terrible two? - Σελίδα 2 Empty Απ: terrible two? Κυρ Απρ 17, 2011 2:07 pm

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katerina780 έγραψε:ΦΥΣΙΚΑ Κ Η <ΤΙΜΩΡΙΑ> ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΗΣ.ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΣΕ ΤΙΜΩΡΟΥΣΑΝ?Κ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΜΩΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΔΑ ΜΙΚΡΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ?ΕΠΕΙΔΗ ΔΗΛ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟ Κ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΜΕ?ΤΑ ΜΩΡΑ ΑΠΟ 0-3 ΕΤΩΝ ΟΣΟ Κ ΝΑ ΤΑ <ΤΙΜΩΡΕΙΣ>ΟΣΟ Κ ΝΑ ΤΑ ΜΑΛΩΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ <<<ΤΙΠΟΤΑ>>>ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.ΟΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ,ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΕΓΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ.

Κατερινα δεν διαφωνω στο οτι δεν πρεπει τα παιδια να μας νιωθουν σαν δυναστες, δεν ειναι αυτος ο σκοπος αλλωστε. Αντι να κατηγορουμε η μια την αλλη θα ηταν καλυτερο να ανταλλασουμε εμπειριες οποτε θα ηταν καλο να μας πεις με ποιον τροπο αντιμετωπιζεις εσυ παρομοιες καταστασεις, γκρινια, πεισματα κ.λ.π.! Αν υπαρχει και αλλος τροπος εκτος απο το καρεκλακι της ηρεμιας, εγω προσωπικα θα ηθελα να τον μαθω. Ειμαι γενικα ανοιχτη στις γνωσεις!


Δεν ξερω για τα παιδια τον υπολοιπων μαμαδων, αλλα το δικο μου το παιδι 2 χρονων που τον εβαζα στο καρεκλακι της ηρεμιας και μετα του εξηγουσα καταλαβαινε γιατί π.χ. δεν ειναι σωστο να γκρινιαζουμε οταν θελουμε κατι και οτι μπορουμε να το ζητησουμε με ομορφο τροπο κι αν η μαμα εχει λεφτα να μας το αγορασει θα το παρουμε. Ο γιος μου μια φορα πηγαμε σουπερ και χτυπιοταν σαν κακομαθημενο, μια και μοναδικη φορα και δεν ξαναεγινε. Οταν θελει κατι το ζηταει ομορφα αν μπορω να το παρω το περνω, αν οχι του εξηγω οτι καποια αλλη στιγμη που θα εχω χρηματα θα το παρουμε, και εκεινος το δεχετε και ολα αυτα χωρις καρεκλακι ηρεμιας πια...γιατι πολυ απλα δεν γκρινιαζει για να χρειαζετε χρονο ηρεμιας... Ο διαλογος ειναι στη ζωη μας κανονικα....

33terrible two? - Σελίδα 2 Empty Απ: terrible two? Δευ Απρ 18, 2011 12:26 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καταρχην να ξεκαθαρισω την θεση μου, οτι δεν κατηγορησα καμια μαμα για τις μεθοδους που χρησιμοποιει για να μεγαλωσει τα παιδια της.
Κατερινα, απο την μια εχεις δικιο. Σε αυτο που λες οτι αν ειναι σωστο και πρεπον να τιμωρουμε τα παιδια μας για καθετι που καναμε. Αλλωστε νομιζω οτι το ανεφερα και στο Post μου οτι η τιμωρια θα πρεπει να επιλεγεται σε συγκεκριμενες καταστασεις και οχι για καθε αταξια που κανει ενα παιδι γιατι μετα χανεται και η ουσια. Ωστοσο -και το ξεκαθαριζω εκφραζω προσωπικη αποψη- θεωρω οτι ενα παιδι θα πρεπει να μαθαινει τι ειναι σωστο και τι οχι. Δεν μπορει ενα μωρο 2 ετων να ειναι ανεξελεγκτο και να κανει οτι θελει..Ο ορος τιμωρια μπορει να ακουγεται καπως, αλλα και εμας που μας εβαζαν τιμωρια οι γονεις μας δεν παθαμε και τιποτα. Οσο πιο μικρο μαθαινει ενα παιδι τι ειναι σωστο και τι οχι, τοσο πιο ευκολα θα προσαρμοστει στις αναγκες της κοινωνιας γενικα στην πορεια. Αν ειναι ανεξελεγκτο πως θα μπορεσει να προσαρμοστει με αλλα παιδακια σε ενα παιδικο σταθμο ή αργοτερα στο νηπιο και στο δημοτικο.
Τελος ξεκαθαριζω για ακομα μια φορα -οσο κουραστικη και αν γινομαι- τα Post μου αφορουν προσωπικες αποψεις. Εδω ειμαστε για να κανουμε κουβεντα.Η καθε μαμα ξερει και κανει το καλυτερο για το παιδακι της..

34terrible two? - Σελίδα 2 Empty Απ: terrible two? Δευ Απρ 18, 2011 1:01 am

despina1984

despina1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω κοριτσια ως κλασσικη χαζομαμα δεν εχω βρει ακομα την δυναμη να τον βαλω τιμωρια ας πουμε!!Οσες φορες εχω προσπαθησει να κανω κατι τετοιο ξεκιναει τις αγκαλιες και τα φιλια και λιωνω....Οποτε σταματησα να προσπαθω για να μην γινεται εμφανης στον μικρο η αδυναμια μου και εξεληχθει σε εκμεταλλευση απο μερος του!!Οποτε η εναλλακτικη μου ειναι η συζητηση....!!!Ωρες ολοκληρες αναλυουμε την κακη πραξη και λεμε κ ξαναλεμε οτι ο Τοτης(Παναγιωτης) δεν ειναι κακο παιδι αλλα αυτο που εκανε ηταν κακο...Ο αντρας μου καποια στιγμη του εδωσε κανα δυο στο pampers επειδη σκαρφαλωνε στο επιπλο της τηλεορασης και ηταν επικυνδυνο να πεσει και να χτυπησει ασχημα και μετα απο λιγες μερες χτυπησε κ αυτος το μωρο και οταν του εξηγουσα οτι δεν χτυπαμε το μπεμπη μας γυρισε και μου ειπε τον Τοτη γιατι??Με εστειλε κανονικα....Οποτε κουβεντα κ παλι κουβεντα κ οτι μεινει εμεινε!!!Ειναι τοσο εξυπνα τα μωρακια μας που δεν εχεις περιθωρια για λαθη!!!αλλα καθε μαμα ξερει..καθε παιδακι ειναι μοναδικο και μονο η μαμα του μπορει να ξερει πως να το χειριστει,ειναι ακατορθωτο να ακουλουθησουν ολοι εναν τροπο νομιζω....

35terrible two? - Σελίδα 2 Empty Απ: terrible two? Πεμ Απρ 21, 2011 10:09 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια τα εχω παιξει ειλικρινα κλαει ολη μα ολη μερα και συνεχεια
για το οτιδηποτε
θελει τα παπουτσια για να κοιμηθει μαι κλαει
'θελει νερο ενω μιλαει οτι θελει το ζηταει
τωρα απλα κλαει
θελει γαλα κλαει
κλαει συνεχεια και ακαταπαυστα
ενω στο παιδικο ειναι το καλυτερο παιδι η παιδοψυχολογος που τα ειδε ολα εκει μου ειπε πανεξυονη με τρομερη αντιληψη και ησυχη Shocked Shocked επαθα σοκ μολις της ειπα τι κανει σπιτι μου ειπε απλα υπομονη γελωντας
καθομαστε να παιξουμε ,παιζουμε λιγο αντε παλι κλαμα και πεισμα για τα παντα και οσο πιο ησυχα της μιλαμε τοσο ουρλιαζει
δεν ξερω τι να κανω πως να το αντιμετωπισω πλεον
και οσο σκεφτομαι οτι θα παμε στα πεθερικα μου αυριο και θα αρχισουν τις κρισεις τι καλα που ειναι τα αλλα εγγονια και το δικο μου πως ειναι σκεφτομαι η να τους βρισω η να σηκωθω να φυγω

zefi

zefi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Υπάρχουν μέρες που είναι δύσκολες και που όλα μας φταίνε. Και τότε γκρινιάζουμε και εμείς και το παιδί μας. Θα σας πω ένα παραμύθι για το πώς μπορείτε να κάνετε τις μέρες αυτές με το παιδί σας πιο εύκολες.

Ήταν, λέει μια φορά ένα κοριτσάκι τοσοδούλη και όμορφο η Αντριάνα. Εδώ, αλλάζετε το όνομα... Smile

Αλλά, εκείνη την μέρα ήταν κακόκεφο. Η μαμά και ο μπαμπάς ήταν πολύ κουρασμένοι και δεν έπαιζαν μαζί της. Τότε, εκείνη, κλείστηκε στο δωμάτιό της κι άρχισε να στριφογυρίζει και ν’ αναποδογυρίζει όλα τα πράγματα. Και τα παιχνίδια της τα πετούσε. Και γκρίνιαζε…

Της λέει, τότε, η μαμά της. «Μα τι έχεις πάθει, σήμερα»;

«Είμαι λυπημένη και νιώθω μοναξιά και θέλω να γκρινιάζω».

«Μικρή μου, εγώ θα σ’ αγαπώ όπως κι αν είσαι». «Χαλάει ποτέ η αγάπη»;

«Εγώ θα σ’αγαπάω πάντα».
Ζέφη Ραφτοπούλου

«Έλα, τώρα, στην αγκαλιά μου. Κοίτα τ΄αστεράκια πώς λάμπουνεστον ουρανό. Ξέρεις ότι πολλά έχουν πεθάνει πριν εκατομμύρια χρόνια αλλά το φως τους είναι εκεί…Έτσι είναι και η αγάπη της μανούλας. Και λάμπει και φωτίζει τα σκοτάδια και διαλύει κάθε φόβο».


Θα σ΄αγαπώ ότι κι αν γίνει. Γιατί, εσύ είσαι το πιο φωτεινό αστέρι στον ουρανό μου…

Εάν νιώθετε πιεσμένοι μια μέρα, βρείτε το κουράγιο να τους πείτε αυτήν την ιστορία και όλα θα αλλάξουν…

http://paizoumemazi.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις