Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
627 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 627 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Neni έγραψε:
βανια έγραψε:μεγάλος ο αριθμός των καισαρικών σε σχέση με τους φυσιολογικούς και δεν έχει να κάνει με το αν είναι δημόσιο η ιδιωτικό απλά στα ιδιωτικά δεν πληρωνετε παραπάνω μόνο ο γιατρός αλλά και το νοσοκομείο φανταστείτε σε ένα μαιευτήριο ιδιωτικό γίνονταθ την ημέρα 10 καισαρικές η διαφορά στη τιμή είναι τουλάχιστον 100 ευρω δηλαδή 1000 ευρω έξτρα μέσα σε ένα μήνα ; και σίγουρα οι .καισαρικές είναι πολύ περισσότερες απο 10. Και αν σε αυτό βάλουμε και τις κοπέλες που έχουν κάποια ιδιωτική ασφάλεια εκεί να δείτε μαχαίρι που πέφτει. Το 2004 που γέννησα στο Ιασώ είμασταν 7 κοπέλες που είχαμε ασφάλεια και η 7 γεννησαμε με καισαρική τυχαίο ; προσωπικά πήγα με σπασμένα νερά αλλά δεν είχα καθόλου πόνους παρόλο που ο γιατρός μου ήταν με το σκεπτικό να πάμε με φυσιολογικό δυστυχώς έπεσαν οι παλμοί του μωρού και όχι μόνο ερχόταν και ανάποδα έτσι αποφασίστηκε να πάμε με καισαρική τελευταία στιγμή .Επίσης οι γιατροί όλοι είναι καλοί αλλά ξέρετε κάτι εγω περίμενα να δω και μετά την γέννα για να πω με ρώταγαν συγγενείς και φίλοι πριν γεννήσω :καλός ο γιατρός ; και τους έλεγα μέχρι τωρα μου έχει δείξει το 50 % της αξίας του το τελικό αποτέλεσμα μετράει . έχω ακούσει προγνώσεις για καισαρικές ποπυ θα σας φεύγουν τα μαλλιά της ξαδερφη μου για π[αράδειγμα ο γυναικολόγος της που είχε γεννήσει στο Ελενα της είχε πει ότι θα γεννήσει με καισαρική απο το 4 μήνα επειδή λεει είχε στενή λεκάνη !!καμιά σχέση δηλαδή .άλλοι πάλι βρίσκουν πατήματα του στυλ είναι μεγάλο το παιδί η έχεις μυωπία και άλλα πολλά απο τα οποία κάποια είναι υπερβολές .Επίσης θεωρώ απαράδεκτο να κλείνουν ραντεβού για να πας για ποιό λόγο να μην αφήσεις τη φύση να λειτουργήσει απο μόνη της και ναι αν η γυανίκα περάσει την ΠΗΤ ναι εκει να πάει αλλά εδω βλέπουμε πρωτοτοκες να πηγαίνουν με το που μπαίνουν στο μήνα τους με πρόκληση .Όσο για το τη τα μωρά που γεννιουνται με καισαρική είναι πιο έξυπνα ; μεγάλη βλακεία απλά κάποιες φορές επειδή δνε τρώνε το ζόρι του φυσιολογικού βγαίνουν λιγότερο ταλαιπωρημένα . Μια έρευνα που είχαν κάνει σε παιδιά ποπυ αντιμετώπιζαν προβλήματα με την ομιλία η η με το βάδισμα διαπίστωσαν ότι τα περισότερα είχαν γεννηθει με καισαρική τομή . Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά έρχετε κόντρα με τα όσα είπε ο εν λόγο επιστημονας στην εκμπομπή
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα. Και κάτι ακόμα που το έχω απορία: εγώ θυμάμαι την ώρα του τοκετού να μου λέει η γιατρός «άκου, το μωρό ρίχνει τους παλμούς του για να μπορέσει να βγει». Γιατί για άλλους οι παλμοί είναι λόγος καισαρικής; Φαντάζομαι στην περίπτωσή σου υπήρχε ο επιπλέον λόγος της ανάποδης θέσης του μωρού, γενικά όμως;

Θα σου απαντήσω τι σήμαινε στην δική μου περίπτωση όταν το μωρό μου έριχνε τους παλμούς του. Εμένα μέχρι που έφτασα στο μαιευτήριο με πόνους όμως, το μωρό ήταν ψηλά και κάπως διαγώνια που σημαίνει ότι δεν είχε πάρει θέση. Ο λόγος ήταν ό΄τι ήταν δεμένος με τον λώρο 2 φορές. Βέβαια για καλή μου τύχη και χάρη στην εμπειρία του γιατρού μου και της μαίας του ΙΑΣΩ, γέννησα φυσιολογικά. Εμένα προς το τέλος με διαστολή 7 πια μου έκαναν την επισκληρίδιο για να παίρνω βαθιές αναπνοές αντί για μικρές κοφτές όπως μέχρι εκείνη την στιγμή (αλλιώς από ότι κατάλαβα δεν υπήρχε περίπτωση να μου κάνουν ειδικά τότε που ήμουν προς το τέλος). Εμένα όταν κατέβαινε ο μικρός με κάθε σύσπαση, καταλάβαιναν από τους παλμούς ότι δεν έπαιρνε οξυγόνο λόγω του λώρου. Μου έβαλαν και οξυγόνο και μόλις ερχόταν η σύσπαση έπαιρνα ελεγχόμενα πολύ βαθιές ανάσες. Γι'αυτό και κεφάλωσε το παιδί πριν με πάνε για τον τοκετό και μέσα στον τοκετό απλά έσπρωξα 4 φορές και βγήκε. Και όλα αυτά σε περίπου 50 λεπτά από την έπισκληρίδιο, γι' αυτό λέω ότι αν δεν υπήρχε πρόβλημα δεν υπήρχε περίπτωση να μου την έκαναν στο τέλος. Δόξα τω Θεώ όλα καλά πήγαν γιατί αγχώθηκα και ανησύχησα για το μωρό μου, αλλά ούτε μια στιγμή δεν σκέφτηκα ότι θα συνέβαινε το χειρότερο γιατί φαινόταν ο γιατρός μου ότι ήξερε τι έκανε και η ψυχραιμία του μου έδινε σιγουριά. Παρόλο που δεν πολυσυμπαθώ πλέων το ΙΑΣΩ σαν μαιευτήριο, μάλλον εκεί θα πάω πάλι στο δεύτερο, μόνο και μόνο για να έχω τον ίδιο γιατρό. Ξέρω ότι εύκολα θα βρισκόταν κάποιος άλλος που δεν θα έμπαινε στην διαδικασία αυτή και θα αποφάσιζε να κάνει καισαρική για να ξεμπερδεύει.

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαρία μου, η ιστορία του τοκετού σου (την οποία είχα διαβάσει και παλιότερα .. ζημιάρα νύφη!) μοιάζει με την δική μου. Και το δικό μου μωρό δεν είχε πάρει θέση, είχε περιτυλίξεις κλπ. Το ερώτημα είναι γιατί οι γιατροί μας δεν φώναξαν αμέσως ‘καισαρική!!!!’ αλλά το πάλεψαν. Και εγώ εκείνη την ώρα αν μου έλεγαν καισαρική θα έλεγα ΝΑΙ ΑΜΈΣΩΣ!!!, αλλά η επιθυμία μου ήταν να γεννήσω όσο πιο φυσικά γίνεται και η γιατρός μου με βοήθησε να το παλέψω.
Υπάρχει φυσικά το θέμα της ευθηνής.. γιατί ένας γιατρός να πάρει την εύθηνη όταν μπορεί να ξεμπερδεύει γρήγορα; Διότι απλά, ότι δουλεία και να κάνεις, μπορείς να την κανείς με προσπάθεια ή απλώς να την διεκπεραιώσεις (και αυτό ισχύει είτε είσαι γιατρός, είτε σουβλακοτυλιχτής )

stellanikosbeba

stellanikosbeba
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα γλυκειά μου και Χρόνια πολλά.Αν σου πω εγώ την ιστορία μου θα καταλάβεις...πού φτάσαμε!
Γέννησα στο Γενικό Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξ/πολης τον ιανουάριο. Οταν έφτασα στον νοσοκομείο την ημερα που με έπιασαν οι πονοι συνειδητοποίησα οτι επειδή ηταν 4 Ιανουαρίου είχαν κλεισει ολες οι εγκυμονουσες ημρομηνία για τοκετό. Με ραντεβού..αρχές της χρονιάς βλεπεις, δνε ηθελαν αν φορτωθεί το παιδάκι τους ολοκληρη τη την χρονιά.Εγω ομως ειχα πονους..!Με βλέπει ο γιατρός μου και μου λεει..καισαρικη..! καταλαβα οτι κατι δεν παει καλά με τον γιατρό. Επικαλέστηκα το οτι ο αδερφός μου ειναι γιατρός και οτι θα τον περιμενω να ερθει για να δει και αυτός την πλάγια θέση του μωρού...Μετά απο δεκαπέντε λεπτά τελικά το μωρό μου γυρισε...Καταλαβατε ο κυριος??Επειδη ειχε παρα πολλες γεννες ηθελε να κανει καισαρική για να ξεμπερδευει..!!!
Με τα πολλα γεννησα φυσιολογικά.Εκεινη την ημερα ημουν η μοναδικη που γεννησα φυσιολογικά.Ερχοντουσαν οι μαιες και ελεγαν ποιά ειναι η κοπέλα με τον τοκετό?Ετει αποκαλουν τον φυσιολογικό τοκετό.Τις αλλες τις ελεγαν εγχειριση!!! Ημουν η μονη..και οι κοπέλες μα την καισαρικη μονο απο αυτόν τον γιατρό ήταν 11 παρακαλώ!!!!!!
Φταινε λιγο οι μανουλε ςπου θελουν να αποφυγουν τον πονο και την ταλαπωρία ομως ολο το φταιξιμο ειναι στους γιατρούς.!!!!
Εγω ταλαιπωρηθηκα οσο δεν φανταζεστε..ουτε επισκηριδιο μου εκαναν....ακουσον ακουσον..ενω την ζητησα..!Και αυτό γιατί καθυστερει τον τοκετό η ναρκωση αυτη...Αν ακι πέρασα τοοοοοοοοοοοοοοοοσα πολλα και απιστευτο πονο....δνε μετανωισα...και με φυσιολογικό τοκετό θα ηθελα να ξαναγεννησω..αλλα σιγουρα οχι στο Γ.Π.Ν.Αλεξ/πολης! Οι ανθρωποι εκει ειναι..χασπιδες..!!!!

stellanikosbeba

stellanikosbeba
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Και κάτι ακομα κορίτσια..Μπορεί να ακουστω προκλητική αλλα μετάνιωσα που το πρώτο μου παιδί το γεννησα σε δημόσιο μαιευτηρειο..!μετανιωσα..σκυλομετάνιωσα!!!
Για καθαρά οικονομικούς λόγους επέλεξα να γεννησω σε νοσοκομείο.Αφησα λοιπόν τον γυναικολόγο μου και βγρηκα εναν γιατρό στο νοσοκομείο ο οποίος και καλά με παρακολουθουσε!
Καθε φορα που πηγαινα στο νοσοκομείο του διναμε 60 ευρω...!!! Συν οι βενζινες 30 ευρω..απο Ορεστιάδα πηγαίναμε Αλεξ/πολη!!Και επειδή ειχα προβλήματα στην εγκυμοσύνη οι επισκεψεις επαιρναν και εδιναν!!!
Με το που γεννησα του δωσαμε 400 ευρω και εξαφανιστηκε ο κυριος..και πριν φυγουμε πληρωσαμε 300 ευρω στο νοσοκομείο!!! Ακουσατε ακουσατε!!!
Και φυσικα δεν ημουν σε μονοκλινο..!!
Συνολικά, η γεννα μου βγηκε γυρω στα 2.000 και δεν ειμαι καθολου μα καθολου ευχαριστημενη ουτε απο το νοσοκομειο ουτε απο τον γιατρό.Σαν ενα κομματι κρεας μας φεροντουσαν...!!Και παρα λιγο ναα πεθανω απο λαθος γιατρού..!!Επειδη βιαζοταν ο κυριος δεν περιμεναν να κανω διαστολη φυσιολογικά.. Η μαια μου εκανε την διαστολη απο 3 σε 10 μεσα σε 20 λεπτα..σας μιλαω ειλικρινα..και μετα που γεννησα η μητρα μου αντεδρασε καπως...τελος παντων..τελος καλό ολα καλά αλλα στο τσαφ ειμαι να παω τωρα στο Νοσοκομειο και να τον ξεφτιλισω τον κυριο πανεπιστημιακό γιατρό!!!

Μετάνιωσα λοιπόν γιατί θα μπορουσα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης να κανω οικονομία και να δωσω αλλα 1000 ευρω και να γεννησω με τον γιατρό μου σε μια κλινικη!!!!! να μου φερονται σαν ανθρωπο και οχι σαν αγελάδα!!!!!!!
Με ειχαν ολομοναχη σε ενα χιερουργειο..ετρεχαν πανικοβλητοι γιατι ειχαν του κοσμου τις καισαρικες...ερχοταν το παιδί..το ενιωθα και φωναζα να ερθει μια μαια, ενας γιατρος////οταν μπηκε η μαια μεσα αρχισε να φωνάζει..Γενναει..γενναει..πού ειναι ο γιατρός της?ερχεται το παιδί..Τραγικές καταστασεις...και για μια πρωταρα ειναι...σοκαριστηκες!!!!!!!!!!

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Neni έγραψε:Μαρία μου, η ιστορία του τοκετού σου (την οποία είχα διαβάσει και παλιότερα .. ζημιάρα νύφη!) μοιάζει με την δική μου. Και το δικό μου μωρό δεν είχε πάρει θέση, είχε περιτυλίξεις κλπ. Το ερώτημα είναι γιατί οι γιατροί μας δεν φώναξαν αμέσως ‘καισαρική!!!!’ αλλά το πάλεψαν. Και εγώ εκείνη την ώρα αν μου έλεγαν καισαρική θα έλεγα ΝΑΙ ΑΜΈΣΩΣ!!!, αλλά η επιθυμία μου ήταν να γεννήσω όσο πιο φυσικά γίνεται και η γιατρός μου με βοήθησε να το παλέψω.
Υπάρχει φυσικά το θέμα της ευθηνής.. γιατί ένας γιατρός να πάρει την εύθηνη όταν μπορεί να ξεμπερδεύει γρήγορα; Διότι απλά, ότι δουλεία και να κάνεις, μπορείς να την κανείς με προσπάθεια ή απλώς να την διεκπεραιώσεις (και αυτό ισχύει είτε είσαι γιατρός, είτε σουβλακοτυλιχτής )


Το είπες πολύ σωστά! Άλλο το να διεκπεραιώσεις μια δουλειά, κι άλλο να πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Το κίνητρο παίζει ρόλο.

Εγώ από τον δικό μου κατάλαβα ότι αγαπάει πολύ την δουλειά του γιατί ενώ είναι 65 ετών όταν τον ρώτησα αν θα τον προλάβω πριν βγει σε σύνταξη στο δεύτερο, μου είπε περίμενε 4 χρονάκια να μεγαλώσει το παιδάκι να το χαρείς και να σε χαρεί και μετά. Shocked Που σημαίνει ότι δεν σκέφτεται να πάρει σύνταξη άμεσα. Και εμφανισιακά δεν του φαίνονται τα χρόνια. Από ηρεμία δε... Τέρας ηρεμίας. Εγώ φώναζα λίγο πριν την επισκληρίδιο, δεν έβλεπα από τον πόνο και αυτός σφύριζε! Όταν πήγαμε να τον βρούμε στο γραφείο του στο ΙΑΣΩ καταλάβαμε που είναι από το σφύριγμα! Laughing Αμφιβάλλω αν αυτός ο άνθρωπος αγχώνεται ποτέ. Ή τουλάχιστον ξέρει να το κρύβει καλά. Έχει και τόσα χρόνια εμπειρία βέβαια και μπορεί η δική μου περίπτωση να ήταν παιχνιδάκι γι' αυτόν.
Πάλι ξέφυγα από το θέμα...

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τι να πω βρε κορίτσια... Δηλαδή πρέπει να αισθανόμαστε τυχερές όσες πέφτουμε σε γιατρό που ξέρει και κάνει σωστά τη δουλειά του...!!! Και με το αζημίωτο φυσικά!!! Sad

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
stellanikosbeba έγραψε: Καλησπέρα γλυκειά μου και Χρόνια πολλά.Αν σου πω εγώ την ιστορία μου θα καταλάβεις...πού φτάσαμε!
Γέννησα στο Γενικό Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξ/πολης τον ιανουάριο. Οταν έφτασα στον νοσοκομείο την ημερα που με έπιασαν οι πονοι συνειδητοποίησα οτι επειδή ηταν 4 Ιανουαρίου είχαν κλεισει ολες οι εγκυμονουσες ημρομηνία για τοκετό. Με ραντεβού..αρχές της χρονιάς βλεπεις, δνε ηθελαν αν φορτωθεί το παιδάκι τους ολοκληρη τη την χρονιά.Εγω ομως ειχα πονους..!Με βλέπει ο γιατρός μου και μου λεει..καισαρικη..! καταλαβα οτι κατι δεν παει καλά με τον γιατρό. Επικαλέστηκα το οτι ο αδερφός μου ειναι γιατρός και οτι θα τον περιμενω να ερθει για να δει και αυτός την πλάγια θέση του μωρού...Μετά απο δεκαπέντε λεπτά τελικά το μωρό μου γυρισε...Καταλαβατε ο κυριος??Επειδη ειχε παρα πολλες γεννες ηθελε να κανει καισαρική για να ξεμπερδευει..!!!
Με τα πολλα γεννησα φυσιολογικά.Εκεινη την ημερα ημουν η μοναδικη που γεννησα φυσιολογικά.Ερχοντουσαν οι μαιες και ελεγαν ποιά ειναι η κοπέλα με τον τοκετό?Ετει αποκαλουν τον φυσιολογικό τοκετό.Τις αλλες τις ελεγαν εγχειριση!!! Ημουν η μονη..και οι κοπέλες μα την καισαρικη μονο απο αυτόν τον γιατρό ήταν 11 παρακαλώ!!!!!!
Φταινε λιγο οι μανουλε ςπου θελουν να αποφυγουν τον πονο και την ταλαπωρία ομως ολο το φταιξιμο ειναι στους γιατρούς.!!!!
Εγω ταλαιπωρηθηκα οσο δεν φανταζεστε..ουτε επισκηριδιο μου εκαναν....ακουσον ακουσον..ενω την ζητησα..!Και αυτό γιατί καθυστερει τον τοκετό η ναρκωση αυτη...Αν ακι πέρασα τοοοοοοοοοοοοοοοοσα πολλα και απιστευτο πονο....δνε μετανωισα...και με φυσιολογικό τοκετό θα ηθελα να ξαναγεννησω..αλλα σιγουρα οχι στο Γ.Π.Ν.Αλεξ/πολης! Οι ανθρωποι εκει ειναι..χασπιδες..!!!!

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katalavenw oti epeses se xasapides kai eyxomai i epomeni fora na einai opws tin oneireyesai...simasia exei oti eisai geri kai kratas to mwraki sou agalia!!apo tin alli egw eimai mazi me tis manoules pou epilegoun kaisariki giati einai dikaioma tis kathe mias na epileksi me poio tropo thelei na ferei ston kosmo to paidi tis.giati eitai kaisariki eite fisiologika ferneis ston kosmo enan anthrwpo kai ayto den allazei

stavas


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οι περισσότεροι γιατροί και ειδικά στα ιδιωτικά προτιμούν την καισαρική. Εμεις είμαστε 5-6 κοπέλες στην παρέα με παιδιά, είμαι η μόνη που γέννησα φυσιολογικά, όλες οι υπόλοιπες καισαρική. Οταν ήμουν έγκυος ήμουν σίγουρη ότι θα γεννούσα με καισαρική με αυτά που άκουγα. Ακόμη δεν έχω καταλάβει πως γέννησα φυσιολογικά. Εχω γράψει στο blog μου σχετικά με αυτό το θέμα και έχω βρει ένα άρθρο από το 2007 και ήδη οι καισαρικές είναι βιομηχανία.

http://istoriestismamas.blogspot.com

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το σημαντικο δεν ειναι με ποιο τροπο θα γεννησουμε αλλα να πανε ολα καλα και να ειναι καλα στην υγεια τους και το μωρο και η μαμα απο την αλλη θα ηθελα να εχω εγω την επιλογη και να ξερω την αληθεια.

http://www.worldjamboree.gr

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Άλλο να επιλέξει μία γυναίκα από μόνη της την καισαρική (αν και νομίζω ότι συμβαίνει σπάνια) και άλλο να την επιλέξει ο γιατρός της χωρίς να είναι απαραίτητο να γίνει.

Μανούλα_Δήμητρα

Μανούλα_Δήμητρα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ότι και να έχω διαβάσει αναφέροντε όλα στις περισσότερες καισαρικές σε αντίθεση με τους λιγότερους φυσιολογικούς τοκετούς!
Είμαι μια από τις κοπέλες που γέννησαν με καισαρική και δυστυχώς δεν θα ζήσω ποτέ την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού. Η δική μας ιστορία κατέληξε σε καισαρική γιατί ήμουν 24 ώρες στην αναμονή με τεχνητούς πόνους και υπόθετα αλλά δεν έκανα διαστολή.
γέννησα στις 19 ενώ είχα πιθανή 25 Δεκεμβρίου. Ο λόγος που πήγαμε στην κλινική ήταν το αίμα που έβγαλα και γιαυτό μας κράτησαν μέσα με εντολή του γιατρού. Δεν ήμουν προετοιμασμένη ψυχολογικά για την καισαρική και ιδιαίτερα μετά από τόσους πόνους και ταλαιπωρία που πέρασα. Για να μην πω που κατά την διάρκεια του χειρουργείου έκανα εμετούς από τα φάρμακα και μετά το χειρουργείο όλο το βράδυ. Έκλαιγα σαν μικρό παιδί από την στεναχώρια μου που δεν μπορούσα να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά από την μέθη όταν άκουγα όλους τους άλλους να φωνάζουν από χαρά και να κάνουν σχόλια για το μωρό ενώ εγώ ούτε καν το είχα δει, μόνο το άκουγα να κλαίει. χαίρομαι που έχω ένα γερό μωρό που είμαι γερή και το μεγαλώνω , χαλάλι η ταλαιπωρία και όλα, άλλα καμιά φορά που το σκέφτομαι με πιάνει το παράπονο που δεν θα ζήσω ποτέ τον φυσιολογικό τοκετό.είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου, το μόνο που με παρηγορεί τώρα είναι ότι θα πάω με ραντεβού για καισαρική και δεν θα είμαι μέσα στο άγχος πότε θα γεννήσω .


ΥΓ:Η αξία της μάνας δεν φαίνεται από το πως γεννάει αλλά από τον καθημερινό αγώνα που κάνει να είναι το παιδί της σωματικά και ψυχικά καλά. Για μένα τουλάχιστον αυτό μετράει περισσότερο, γιατί η γέννα κρατάει μια μέρα ενώ το μεγάλωμα του και η φροντίδα του κρατάει μια ζωή.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Neni έγραψε:
βανια έγραψε:μεγάλος ο αριθμός των καισαρικών σε σχέση με τους φυσιολογικούς και δεν έχει να κάνει με το αν είναι δημόσιο η ιδιωτικό απλά στα ιδιωτικά δεν πληρωνετε παραπάνω μόνο ο γιατρός αλλά και το νοσοκομείο φανταστείτε σε ένα μαιευτήριο ιδιωτικό γίνονταθ την ημέρα 10 καισαρικές η διαφορά στη τιμή είναι τουλάχιστον 100 ευρω δηλαδή 1000 ευρω έξτρα μέσα σε ένα μήνα ; και σίγουρα οι .καισαρικές είναι πολύ περισσότερες απο 10. Και αν σε αυτό βάλουμε και τις κοπέλες που έχουν κάποια ιδιωτική ασφάλεια εκεί να δείτε μαχαίρι που πέφτει. Το 2004 που γέννησα στο Ιασώ είμασταν 7 κοπέλες που είχαμε ασφάλεια και η 7 γεννησαμε με καισαρική τυχαίο ; προσωπικά πήγα με σπασμένα νερά αλλά δεν είχα καθόλου πόνους παρόλο που ο γιατρός μου ήταν με το σκεπτικό να πάμε με φυσιολογικό δυστυχώς έπεσαν οι παλμοί του μωρού και όχι μόνο ερχόταν και ανάποδα έτσι αποφασίστηκε να πάμε με καισαρική τελευταία στιγμή .Επίσης οι γιατροί όλοι είναι καλοί αλλά ξέρετε κάτι εγω περίμενα να δω και μετά την γέννα για να πω με ρώταγαν συγγενείς και φίλοι πριν γεννήσω :καλός ο γιατρός ; και τους έλεγα μέχρι τωρα μου έχει δείξει το 50 % της αξίας του το τελικό αποτέλεσμα μετράει . έχω ακούσει προγνώσεις για καισαρικές ποπυ θα σας φεύγουν τα μαλλιά της ξαδερφη μου για π[αράδειγμα ο γυναικολόγος της που είχε γεννήσει στο Ελενα της είχε πει ότι θα γεννήσει με καισαρική απο το 4 μήνα επειδή λεει είχε στενή λεκάνη !!καμιά σχέση δηλαδή .άλλοι πάλι βρίσκουν πατήματα του στυλ είναι μεγάλο το παιδί η έχεις μυωπία και άλλα πολλά απο τα οποία κάποια είναι υπερβολές .Επίσης θεωρώ απαράδεκτο να κλείνουν ραντεβού για να πας για ποιό λόγο να μην αφήσεις τη φύση να λειτουργήσει απο μόνη της και ναι αν η γυανίκα περάσει την ΠΗΤ ναι εκει να πάει αλλά εδω βλέπουμε πρωτοτοκες να πηγαίνουν με το που μπαίνουν στο μήνα τους με πρόκληση .Όσο για το τη τα μωρά που γεννιουνται με καισαρική είναι πιο έξυπνα ; μεγάλη βλακεία απλά κάποιες φορές επειδή δνε τρώνε το ζόρι του φυσιολογικού βγαίνουν λιγότερο ταλαιπωρημένα . Μια έρευνα που είχαν κάνει σε παιδιά ποπυ αντιμετώπιζαν προβλήματα με την ομιλία η η με το βάδισμα διαπίστωσαν ότι τα περισότερα είχαν γεννηθει με καισαρική τομή . Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά έρχετε κόντρα με τα όσα είπε ο εν λόγο επιστημονας στην εκμπομπή
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα. Και κάτι ακόμα που το έχω απορία: εγώ θυμάμαι την ώρα του τοκετού να μου λέει η γιατρός «άκου, το μωρό ρίχνει τους παλμούς του για να μπορέσει να βγει». Γιατί για άλλους οι παλμοί είναι λόγος καισαρικής; Φαντάζομαι στην περίπτωσή σου υπήρχε ο επιπλέον λόγος της ανάποδης θέσης του μωρού, γενικά όμως;

Θα σου απαντήσω τι σήμαινε στην δική μου περίπτωση όταν το μωρό μου έριχνε τους παλμούς του. Εμένα μέχρι που έφτασα στο μαιευτήριο με πόνους όμως, το μωρό ήταν ψηλά και κάπως διαγώνια που σημαίνει ότι δεν είχε πάρει θέση. Ο λόγος ήταν ό΄τι ήταν δεμένος με τον λώρο 2 φορές. Βέβαια για καλή μου τύχη και χάρη στην εμπειρία του γιατρού μου και της μαίας του ΙΑΣΩ, γέννησα φυσιολογικά. Εμένα προς το τέλος με διαστολή 7 πια μου έκαναν την επισκληρίδιο για να παίρνω βαθιές αναπνοές αντί για μικρές κοφτές όπως μέχρι εκείνη την στιγμή (αλλιώς από ότι κατάλαβα δεν υπήρχε περίπτωση να μου κάνουν ειδικά τότε που ήμουν προς το τέλος). Εμένα όταν κατέβαινε ο μικρός με κάθε σύσπαση, καταλάβαιναν από τους παλμούς ότι δεν έπαιρνε οξυγόνο λόγω του λώρου. Μου έβαλαν και οξυγόνο και μόλις ερχόταν η σύσπαση έπαιρνα ελεγχόμενα πολύ βαθιές ανάσες. Γι'αυτό και κεφάλωσε το παιδί πριν με πάνε για τον τοκετό και μέσα στον τοκετό απλά έσπρωξα 4 φορές και βγήκε. Και όλα αυτά σε περίπου 50 λεπτά από την έπισκληρίδιο, γι' αυτό λέω ότι αν δεν υπήρχε πρόβλημα δεν υπήρχε περίπτωση να μου την έκαναν στο τέλος. Δόξα τω Θεώ όλα καλά πήγαν γιατί αγχώθηκα και ανησύχησα για το μωρό μου, αλλά ούτε μια στιγμή δεν σκέφτηκα ότι θα συνέβαινε το χειρότερο γιατί φαινόταν ο γιατρός μου ότι ήξερε τι έκανε και η ψυχραιμία του μου έδινε σιγουριά. Παρόλο που δεν πολυσυμπαθώ πλέων το ΙΑΣΩ σαν μαιευτήριο, μάλλον εκεί θα πάω πάλι στο δεύτερο, μόνο και μόνο για να έχω τον ίδιο γιατρό. Ξέρω ότι εύκολα θα βρισκόταν κάποιος άλλος που δεν θα έμπαινε στην διαδικασία αυτή και θα αποφάσιζε να κάνει καισαρική για να ξεμπερδεύει.

πρώτα απο όλα θα συμφωνήσω με την κοπέλα που είπε ότι ανέξαρτητα με ποιό τρόπο που γένναει η κάθε κοπέλα όλες είμαστε μανούλες και τις περισσότερες φορές η μέθοδος που γεννάει δεν είναι επιλογή της αλλά του γιατρού της .
όσο αφορά σε εμένα με την αλλοιωση των παλμώ του μωρού μου έγινε το έξής :έσπασαν τα νερά στις 2,30 τη νύχτα έφτασα στο ΙΑΣΩ καμιά ώρα αργότερα βλέπετε ήθελα να κάνω κούρα ομορφιάς (τρομάρα μου) και πήγα χωρίς κανένα πόνο . Με ετοίμασαν με έβαλαν στην αίθουσα ωδινων που έβαλαν και τον ορό αλλά δνε είχα κανένα πόνο τίποτα απολύτως . Η ωρα είχε πάει ήδη 4,00 και η καρδιά του μωρού σταμάτησε 2 φορές είχαν σπάσει τα νερά αμινιακο υγρό δεν υπήρχε και συν την αναποδη θέση ήταν δύσκολα . Επίσης επειδή είχα προσωπικό πρόβλημα υγείας δεν ήθελε ο γιατρός μου σε συνδυασμό με όλα αυτά να το ρισκάρει . Βέβαια μου είπε ένα άλλο μωρό μπορώ να το κάνω με φυσιολογικό τοκετό και ναι αν έμενα έγκυος θα το προσπαθούσα

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ίσως είναι πολύ βλακεία αυτό που θα ρωτήσω τώρα και συγχωρέστε με, αλλά...γίνεται να σου σπάσουν τα νερά και να μην έχεις συσπάσεις?? Πως γίνεται??Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Μανούλα_Δήμητρα

Μανούλα_Δήμητρα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Βάνια αν θες να προσπαθησεις πρέπει να περάσουν 3, 4 χρόνια απο την καισαρική, αλλα πρέπει και ο γιατρός σου να είναι συνεργάσιμος.Οι περισσότεροι γιατροί φοβούντε μετα απο καισαρική τον φυσιολογικό τοκετό.
Πως γίνετε αυτό μονο στην Ελλάδα..? ενώ στην Γερμανία υπάρχουν πάρα πολλές κοπέλες που γεννάνε και με φυσιολογικό μετα απο καισαρική και χωρίς να θεωρείται το τεράστιο ρίσκο όπως μας το έχουν περάσει εδώ

stellanikosbeba

stellanikosbeba
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εχεις δίκιο γλυκειά μου..δενε χω εγω δικαίωμα αν κρινω την αποφαση της καθε υποψηφιας μανουλας..!! Και στην τελική, δεν θελει ηρωισμούς.Τί καταλαβα εγω που γενησα φυσιολογικά και περασα τα 1000 μυρια????Και μετα για 15 μερες δεν μπορουσα να κοιμηθω απο τα 20 ραματα?....
Γερό να γεννηθεί ενα μωράκι και ας ερθει με όποιον τρόπο θελει!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε:Ίσως είναι πολύ βλακεία αυτό που θα ρωτήσω τώρα και συγχωρέστε με, αλλά...γίνεται να σου σπάσουν τα νερά και να μην έχεις συσπάσεις?? Πως γίνεται??Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?
ναι γίνετε βασικά έχεις συσπάσεις αλλά είναι τόσο μικρές που δεν τη καταλαβαίνεις αν βάλεις και το άγχος δεν αφήνεις ελεύθερο και το σώμα σου προφανώς . Να φανταστείς εμένα μου έσπασαν τα νερά στις 2,30 είδα και λίγο αίμα και απλά το μόνο που ένιωθα αρχικά ήταν ένα βάρος σαν μπούκωμα αλλά πόνο δεν είχα καθόλου . Αφού ήρθε η μαμά μου τότε μέναμε κοντά και έκανε καφέ στον άντρα μου και δικό της εγω έκανα ντουζάκι και βγήκα και ζήτησα και εγω καφέ και μου λεει η μαμα΄μου θές καφέ ; τη της απάντησα ξέρεις πόσες ώρες θα φάμε εγω ακριβώς επειδή δνε πόναγα καθόλου λέω μέχρι να με πιάσουν και οι πόνοι θα φάω και κανα 10ωρο...ήπια τον ελληνικό μου καφέ έφτοιαξα τα μαλλάκια μου βάφτηκα και πήγα έφτασα στο νοσοκομείο 3,40 αφού η μαία τα είχε δεί όλα . Ξέρεις επειδή είχα παρακολουθήσει και κάποιες τεχνικές ανωδυνου τοκετού που εγω πιο πολύ τις κατάτασω σε ασκήσεις χαλάρωσης μπορεί να επηρέασε και αυτό τι να πω ; πάντως σε αυτές τις περιπ΄τωσεις αν δεν έχουν χρόνο κάνουν καισαρική

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε:Ίσως είναι πολύ βλακεία αυτό που θα ρωτήσω τώρα και συγχωρέστε με, αλλά...γίνεται να σου σπάσουν τα νερά και να μην έχεις συσπάσεις?? Πως γίνεται??Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?
Νομίζω μου είχε πει ο γιατρός ότι γίνεται, αλλά είναι πιο σπάνιο η ρήξη των υμένων να προηγηθεί των συσπάσεων. Δες και αυτό:
http://www.femme.gr/nineth.htm
Smile
Σε κάθε περίπτωση, εάν είσαι πρωτότοκος (που είσαι), έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να ετοιμαστείς για να πας στο μαιευτήριο να γεννήσεις. Σπάνια στις πρωτότοκες ο τοκετός εκτυλίσσεται πολύ γρήγορα (και υποθέτω πως το καταλαβαίνεις...)

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kai mena mou espasan ta nera kai den eixa kathjolou ponous!mporei na exeis sispaseis profanws alla den to katalaveneis..kalitera omws na pas xalari sto nosokomeio!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
snoopy έγραψε:kai mena mou espasan ta nera kai den eixa kathjolou ponous!mporei na exeis sispaseis profanws alla den to katalaveneis..kalitera omws na pas xalari sto nosokomeio!
Σίγουρα έχεις δίκιο, αλλά.. πόσο χαλαρή να είσαι; "Γεια σας, ήρθα να γεννήσω..." affraid affraid affraid

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
oxi vre si!!!ennow oti kalitera na pas xwris ponous gia na eisai xalari stis etoimasies..prwsopika egw ekana to mpanaki mou 2 fores kiolas giati apo ta nera lerwnomouna xiristika kai ekana apisteyti plaka me tous koumparous mou pou etoixe kai itan spiti!!!apisteyti empeiria pigame oloi mazi stis 12 kai misi ti nixta ..ola teleia Very Happy

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
snoopy έγραψε:oxi vre si!!!ennow oti kalitera na pas xwris ponous gia na eisai xalari stis etoimasies..prwsopika egw ekana to mpanaki mou 2 fores kiolas giati apo ta nera lerwnomouna xiristika kai ekana apisteyti plaka me tous koumparous mou pou etoixe kai itan spiti!!!apisteyti empeiria pigame oloi mazi stis 12 kai misi ti nixta ..ola teleia Very Happy
Αχαχα, οκ τότε!!! Laughing Laughing Laughing
Πάντως και εγώ που τελικά είχα συσπάσεις (στο μαιευτήριο μου τα έσπασαν τα νερά), κατάλαβα από νωρίς ότι θα πήγαινα να γεννήσω μέσα στη μέρα και έτσι πρόλαβα και το μπανάκι μου και τα σχετικά. Να φανταστείς, τότε μόνον αποφάσισα να φτιάξω τη βαλίτσα μου! Ομολογώ πάντως ότι δε θα με χάλαγε να μην πονούσα μέσα στους 37 βαθμούς που είχε εκείνη τη μέρα!!! Εμένα όταν ήρθε η κουμπάρα μου (λίγο πριν ξεκινήσω για το μαιευτήριο), μόνο πλάκα δεν κάναμε! Με βεντάλιες την έβγαζα πλέον... Κοινωνία ώρα μηδέν - Ιδιωτικά και δημόσια μαιευτήρια - Σελίδα 2 585182

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καταρχην ειτε γεννησει μια γυναικα φυσιολογικα,ειτε με καισαρικη το ιδιο γλυκια και προικισμενη απο τον Θεο ειναι.Δεν εισαι λιγοτερο μανα επειδη γεννησες με καισαρικη!


Η γνωμη μου ειναι και την εχω χιλιογρααψει στο φορουμ οτι σημαντικο και απολυτο ρολο παιζει ο γιατρος που εχουμε επιλεξει.Σε βλεπει σαν πορτοφολι η σαν μια γυναικα που θα φερει στον κοσμο ενα παιδι οποτε πρεπει να σεβαστει τον ορκο που εδωσε οταν πηρε το πτυχιο του?

Εγω γεννησα στο Αλεξανδρα (2 γεννες) με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ γιατρο!φυσιολογικα,εκλεισα τους εννια μηνες πηρα και μια εβδομαδα και τις 2 φορες μπηκα με προκληση,τα μωρα και τις 2 φορες μεγαλουτσικα(το πρωτο 4220κ. και το δευτερο 3750.)δεν μου εθιξε το θεμα της καισαρικης ποτε!μονο αν εχουμε σοβαρο λογο θα κανουμε καισαρικη μου ελεγε!


Οποτε η ουσια ειναι να εχεις καλο γιατρο και αν εισαι σε ιδιωτικο μαιευτηριο να την σκαπουλαρεις απο την καισαρικη που σου επιβαλει το καθε "ξενοδοχειο"- μαιευτηριο.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
purple έγραψε:...
Οποτε η ουσια ειναι να εχεις καλο γιατρο και αν εισαι σε ιδιωτικο μαιευτηριο να την σκαπουλαρεις απο την καισαρικη που σου επιβαλει το καθε "ξενοδοχειο"- μαιευτηριο.

Ακόμα και τότε πιο σημαντικό ρόλο παίζει ο γιατρός που έχεις επιλέξει. Δηλαδή, δεν μπορεί να σου επιβάλλει τίποτα το ίδιο το μαιευτήριο αν δεν ο αποφασίσει ο ίδιος ο γιατρός. Εμένα ο γιατρός μου είχε δει την προηγούμενη μέρα πριν γεννήσω ότι το μωρό ήταν ψηλά και ήταν δεμένο με το λώρο από το λαιμό. Αν μου έλεγε ότι γι' αυτό το λόγο πάμε για καισαρική, εκείνη την ώρα θα ήθελα να την κάνουμε επιτόπου από τον πανικό μου. Αντίθετα όμως, δεν μου είπε τίποτα και μου έδωσε την εντύπωση ότι όλα είναι καλά. Και ξέρουμε ότι πολλοί γιατροί κάνουν καισαρική για πολύ πιο ασήμαντους λόγους.

Και ξανατονίζω εδώ ότι, μιλάω για ορισμένους γιατρούς. Δεν απαξιώνεται η καισαρική ως μέθοδος γιατί είναι πραγματικά σωτήρια όταν υπάρχει επιπλοκή ή άλλος ιατρικός λόγος, όπως κάποιες ιστορίες που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν απαξιώνεται ο ρόλος της μάνας που γέννησε με καισαρική. Είναι τουλάχιστον γελείο να κρίνεται μια μάνα από αυτό. Και όπως είπα, αν το παιδί μου το είχα υιοθετήσει πάλι το ίδιο θα το αγαπούσα, γιατί μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί και εκεί φαίνεται η αξία της. Η γέννα και ο ρόλος της μάνας είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις