Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
522 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 522 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 5:29 am

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εχω γεννησει εδω και 8 μηνες αλλα μου λειπει απιστευτα η εγκυμοσυνη και η κοιλια μου. δυστυχως ειχα απο τις χειροτερες εμπειριες τοκετου και δεν εχω να διηγηθω τιποτα. οποτε βλεπω εγκυουλα νοσταλγω την περιοδο της εγκυμοσυνης και ζηλευω (με την καλη εννοια). εσεις νιωθετε ετσι ?
ωρες ωρες θελω να την ξαναβαλω στην κοιλια μου και να γεννησω οπως μου αξιζε. μου λειπει οταν με κλωτσουσε, οταν εβλεπα την κοιλια μου να μεγαλωνει, οταν την χαιδευα. τον αντρα μου δεν τον αφηνω να μου χαιδεψει την κοιλια μου γιατι θυμαμαι αλλα. καθε φορα που περναω απο το μαιευτηριο κοιταω το δωματιο που ημουν. μου λειπει τρελλα !!!!!! ισως επειδη εχασα την πιο σημαντικη στιγμη, την γεννηση της.... κι αυτη η στιγμη δεν γυρναει πισω... την εχασα για παντα.....

2ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 5:37 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσακι μου, δεν ξερω τι εχει συμβει..Ωστοσο δεν αισθανεσαι ομορφα οταν βλεπεις το μπεμπακι σου??Οταν το παιρνεις αγκαλια, οταν κανεις πραγματα για αυτο? Οταν το ταιζεις, οταν της χαμογελας?
Η περιοδος της εγκυμοσυνης και εμενα μου λειπει αλλα για αλλους λογους. Οπως για παραδειγμα οτι μπορουσα να παω οπου θελω χωρις περιορισμους και χωρις να κουβαλαω την μιση προικα απο το σπιτι.Αλλα και αυτο τελικα ειναι αλλη γλυκα..
Γιατι δεν εστιαζεις στο σημερα? Σε αυτο που ζεις τωρα?

3ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 5:42 am

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
φυσικα και χαιρομαι που την βλεπω, που την εχω αγκαλια και προσπαθω να μην χανω στιγμη... αλλα δεν μου αξιζε αυτο που περασα... με εχει παρει πολυ απο κατω και ακομα δεν μπορω να το ξεπερασω... δυστυχως το μυαλο μου δεν μπορει να εστιασει στο σημερα... μενει κολλημενο σ' εκεινη την ημερα... περιμενα κατι συναρπαστικο... τωρα καθομαι και διαβαζω τις ιστοριες τοκετου και προσπαθω να δω πως ειναι αυτο το συναισθημα... αυτο το καταπληκτικο που ολες περιγραφουν κι εγω δεν το ενιωσα...

4ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 5:47 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ουτε εγω βιωσα τοκετο διοτι εκανα καισαρικη με προγραμματισμενο ραντεβου. Ειλικρινα δεν ξερω τι εγινε εκεινη την ημερα και εφοσον δεν αναφερεις κατι προφανως εχεις τους λογους σου. Απλα, οσο δυσκολο και αν ακουγεται σε θεωρητικο επιπεδο, προσπαθησε να το αφησεις απο το μυαλο σου. Μια κολλημενη ιδεα που εχουμε στο μυαλο μας, συνεχως μας τρωει και μας τρωει και μας ''τελειωνει''.. Ετσι χανουμε την ουσια. Χανουμε την καθημερινοτητα γιατι αναλωνομαστε σε κατι αλλο που το μυαλο μας ειναι κολλημενο..
Ιωαννα μου και εγω μην νομιζεις...Εχω και εγω τα κολληματα μου. Τα λεω στην νυφη για να τα ακουει η πεθερα που λενε και στο χωριο μου. Απλα, νομιζω οτι θα πρεπει να το αφησεις σιγα σιγα να ξεθωριασει απο το μυαλο σου και να ζησεις το σημερα να σκεφτεις το αυριο..

5ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 6:10 am

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ κοριτσάκι μου με πήραν τα κλάματα τώρα, το ίδιο μου εχει συμβεί και σε εμένα, η εγκυμοσύνη μου ήταν χάλια ημουν μεσα κλινική επι 2 μήνες, πέρασα πολύ άσχημα που ποτε δεν θα ξεχασω...εκανα καισαρική εντελώς ξαφνικά, την ωρα που μου την έκαναν έπαθα μια επιπλοκη με την υγεία μου....αστα δεν θέλω να τα θυμαμαι καθόλου..να καταλαβεις πως μετα απο 15 μερες ασχοληθηκα με το παιδι..ομως κουκλιτσα μου μολις κοιτω το αγγελούδι μου χαμογελώ και ξερεις τι λέω;;; Φτανει που ο μπεμπακος μου βγήκε γερός και δυνατος και χαλαλι του, μεχρι να μου πουν πως ήταν γερό μου είχε φύγει η μσή μου ζωή!!!!
...και να σου πω και κατι να γελάσουμε λιγο;;;;; Σου εχω λύση να αισθανθείς καλύτερα.....κοιλίτσα δεν θες;; μαιευτήριο δεν θές;;; κλωτσιδια δεν θές;;;;; Κάνε κι άλλο παιδάκι, βάλε μπρός Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

6ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 6:30 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η καισαρικη ειναι τροπος εκμαιευσης και αυτο δεν αλαζει !! με τον εναν η τον αλλον τροπο γινεσαι μαμα ! να σκεφτεσαι πως ειναι εκει μαζι σου και μπορεις να την βλεπεις να την αγγιζεις να την μυριζεις κλπ ! εχεις ενα υγιεστατο παιδακι και αλλο ενα παιδακι θα ηταν πολυ ευχαριστο γεγονος σκεψου το !!!!!! να εισαι γερη και ευτυχισμενη !!

7ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 6:33 am

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η κάθε περίοδος έχει και τα καλά της και τα κακά της..με όποια μανούλα και να μιλήσεις(καλά,υπάρχουν και εξαιρέσεις,φυσικά) όλο και κάτι άσχημο θα έχει να σου διηγηθεί..είτε απ'την περίοδο της εγκυμοσύνης είτε από την φάση του τοκετού...όλα είναι μέσα στο μυαλό μας και πρέπει να έχουμε την δύναμη να πάμε παρακάτω..και λέω πρέπει γιατί δεν αξίζει στα μωράκια μας να έχουμε το μυαλό μας κάπου αλλού,παρά μόνο σε αυτά και στο τώρα..που μεγαλώνουν μέρα με τη μέρα και απαιτούν κυρίως από εμάς τις μαμάδες να είμαστε πλάι τους και να τους κρατάμε το χεράκι..

8ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 6:38 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannam24 έγραψε:Εχω γεννησει εδω και 8 μηνες αλλα μου λειπει απιστευτα η εγκυμοσυνη και η κοιλια μου. δυστυχως ειχα απο τις χειροτερες εμπειριες τοκετου και δεν εχω να διηγηθω τιποτα. οποτε βλεπω εγκυουλα νοσταλγω την περιοδο της εγκυμοσυνης και ζηλευω (με την καλη εννοια). εσεις νιωθετε ετσι ?
ωρες ωρες θελω να την ξαναβαλω στην κοιλια μου και να γεννησω οπως μου αξιζε. μου λειπει οταν με κλωτσουσε, οταν εβλεπα την κοιλια μου να μεγαλωνει, οταν την χαιδευα. τον αντρα μου δεν τον αφηνω να μου χαιδεψει την κοιλια μου γιατι θυμαμαι αλλα. καθε φορα που περναω απο το μαιευτηριο κοιταω το δωματιο που ημουν. μου λειπει τρελλα !!!!!! ισως επειδη εχασα την πιο σημαντικη στιγμη, την γεννηση της.... κι αυτη η στιγμη δεν γυρναει πισω... την εχασα για παντα.....

σε καταλαβαίνω απόλυτα ..θα μπορούσα να τα είχα γράψει εγώ αυτά πριν 5 χρόνια...είχα μια πολυ μαπολύ ασχημη εγκυμοσύνη...με πόνους ,συσπάσεις..κλπ..έμεινα μέσα στο νοσοκομείο πάνω απο 2 μηνες με ενδοθλεβια..και ξαφνικά...τσουπ! καισαρική και βγήκε το μωράκι μου...χαρά προς στιγμή και μετά το μωρό στη θερμοκοιτίδα..εγώ κλάμα...βγαίνει ολα καλά...ξενύχτια τρελά και κουραση αφάνταστη μεχρι να΄΄παρει απάνω του΄΄...όλοι γύρω να με οίκτίρουν(δεν ξερω αν γράφεται έτσι)...,,και με όλα αυτα που περνόύσα ειχα και πεθερά ,κουνιάδα και συνηφάδα να λένε παντού ...΄΄ε ετσι αδύνατη που είναι πως να βγάλει παιδί΄΄΄μεγάλη κακία τους και ασυγχώρητη!!
και παρόλα αυτά ηθελα να κάνω και άλλο...το ήθελα πολύ ..μου ελειπαν όλα οπως ακριβώς λες..πέρναγα απο νοσοκομειο για γέννα και αισθανόμουν σαν το σπίτι μου..μου έλειπαν όλα...!!και με έτρωγε και το γιατί αυτή η ΄΄αδικία΄΄να μη τα ζήσω όπως ήθελα????

αλλά ο καλός Θεούλη είναι πολύ μεγάλος...και εκεί που κανένας απο συγγενεις και φίλους δεν πίστευε πως θα ξανακάνω παιδί μετά από όλα αυτά....ήρθε η πόμενη εγκυμοσύνη και έβαλε τα πράγματα σρη θέση τους...γέννησα και στην ωρα μου ,,,μεγάλο παιδάκι...φυσιολογικά...και τολμώ να πώ πως όλοι ΄΄σκάσανε΄΄και εγώ δικαιώθηκα και αισθάνθηκα ότι μου είχαν ΄΄στερήσει΄΄ όπως λες και εσύ..τωρα έχω και τρίτο και οιμ ΄΄κακόι΄΄ συγγενείς δεν μιλανε πια από τη ζήλια τους..
σορρυ αλλά τα θυμ΄θικα και πήγα να σκάσω...
γιαυτο σου λεω μην στεναχωριέσια..έχει ο καιρό γυρίσματα και την άλλη φορα θα είναι όλα τέλεια!!!
φιλια

9ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 6:41 am

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΣΟΥ ΛΕΙΠΙΕΙ Η ΕΚΥΜΟΣΥΝΗ?! ΑΧ ΒΑΧ.... ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΑΣ ΑΣΦΑΛΗΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΡΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ.... ΔΕΣ ΤΟ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΑΜΑ. ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΤΩΡΑ, ΤΟΥ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ,ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΣΕ ΠΕΙ ΜΑΜΑ, ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ....
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ....ΟΥΦ...

10ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 12:57 pm

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ έκλαιγα μετά την πρώτη καισαρική. Πριν λίγες μέρες στις 11 του μηνός έκανα την τρίτη. Το τρίτο μου μωράκι στην εγκυμοσύνη κινδύνεψε αλλά τα καταφέραμε αφού γέννησα πρόωρα. Παρόλα αυτά όχι μόνο μου λείπει η εγκυμοσύνη, αλλά ζηλεύω και λίγο με την καλή ένοια τις εγκυούλες! Δεν ξέρω αν είναι και τόσο φυσιολογικό αυτό με εμένα.

11ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 12:59 pm

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
na sou zisei to ninaki!!!!!!!!!!poso prwora genises???

12ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Δευ Μάης 02, 2011 1:27 pm

ολγα μ

ολγα μ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[b]καλησπερα,οι πιο πολλες που γεννησαμε με καισαρικη ετσι νιωθουμε και εγω φυσικα ,ισως γιατι περιμενα να γεννησω οπως "οριζεϊ" η φυση ,ισως γιατι εκανα και ολικη ναρκωση και ενιωθα λες και εκανα ενχηρηση ,ισως γιατι το μωρο μου το ειδα μετα απο 24 ωρες και ισως γιατι ενιωθα και λιγο ανικανη να γεννησω φυσιολογικα .....ειναι παρα πολοι οι λογοι που και εγω ενωθα ετσι .μετα απο πολυ καιρο δεν λεω οτι το ξεπερασα αλλα το αφησα πισω και ευχαριστω το θεο που εχω 2 υπεροχα πλασματα (ψυχουλακια)οπως τα λεω εγω να με αγαπουν και να τα αγαπαω

13ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Τρι Μάης 03, 2011 2:44 am

ΕΙΡΗΝΗ 29

ΕΙΡΗΝΗ 29
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ioannam24 έγραψε:Εχω γεννησει εδω και 8 μηνες αλλα μου λειπει απιστευτα η εγκυμοσυνη και η κοιλια μου. δυστυχως ειχα απο τις χειροτερες εμπειριες τοκετου και δεν εχω να διηγηθω τιποτα. οποτε βλεπω εγκυουλα νοσταλγω την περιοδο της εγκυμοσυνης και ζηλευω (με την καλη εννοια). εσεις νιωθετε ετσι ?
ωρες ωρες θελω να την ξαναβαλω στην κοιλια μου και να γεννησω οπως μου αξιζε. μου λειπει οταν με κλωτσουσε, οταν εβλεπα την κοιλια μου να μεγαλωνει, οταν την χαιδευα. τον αντρα μου δεν τον αφηνω να μου χαιδεψει την κοιλια μου γιατι θυμαμαι αλλα. καθε φορα που περναω απο το μαιευτηριο κοιταω το δωματιο που ημουν. μου λειπει τρελλα !!!!!! ισως επειδη εχασα την πιο σημαντικη στιγμη, την γεννηση της.... κι αυτη η στιγμη δεν γυρναει πισω... την εχασα για παντα.....


Καλησπερα και απο εμενα!!Ολα αυτα που περιγραφεις τα βιωσα κι εγω πολυ εντονα τους πρωτους δυο μηνες μετα την γεννα!Ευτυχως τωρα μπορω να πω οτι προσπαθω να ασχολομαι συνεχεια με τον μπεμπη μου και να διωχνω ολες αυτες τις ασχημες και οδυνηρες σκεψεις! Αυτο ομως που δεν ξεχναω ουτε στιγμη ειναι η γεννα! Δεν γεννησα με καισαρικη αλλα εχω πολυ ασχημη εμπειρια απο τη γεννα μου!Μπηκα στο νοσοκομειο για προκληση γιατι ειχα κλεισει τον ενατο!Γεννησα υστερα απο 12 ωρες φρικτων πονων και το χειροτερο???????παρακαλουσα να μου κανουν επισκλειριδιο και δεν μου καναν γιατι λεει εχει απαγορευτει στο νοσοκομειο αυτο και δεν κανουν πλεον επειδη ειναι επικινδυνο!Οσο θυμαμαι που τσιριζα και παρακαλουσα για βοηθεια , η οποια ποτε δεν ηρθε τρελαινομαι!!Ολες αυτες τις ωρες, τις 12 ατελειωτες ωρες περνουσαν γιατροι και μαιες και εβαζαν χερι!4 μαιες και 2 γιατροι!Απο εκεινη τη μερα οποτε ερχοταν γιατρος στο δωματιο ετρεμα μη μου βαλει χερι...
Το συμπερασμα ειναι οτι κααθε μια εχει τη δικη της εμπειρια αλλα αυτο που προεχει ειναι να κοιταξουμε μπροστα και να χαρουμε τα αγγελουδακια μας!Κρατα μονο τις καλες στιγμες και προχωρα!!!Ειναι ευτυχια να εισαι Μ Α Μ Α!!!

14ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Τρι Μάης 03, 2011 4:07 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι νομίζω ότι είναι φυσιολογικό.
Και έγω αναπολούσα (και ακόμα αναπολώ) το υπέροχο συναίσθημα της εγκυμοσύνης.
Απλά θα σου έλεγα:

"ΞΕΚΟΛΛΑ"

Μάλλον έχεις ακούσει πολλά για τη φυσιολογική γέννα. Εξάλλου και η καισαρική είναι μια εξίσου επώδυνη εμπειρία.

"ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ"

Σκέψου όταν όλα σου πήγαν καλά. Δες τι γίνεται γύρω σου και αισθάνσου ευτυχής με όλα αυτά που σου συμβαίνουν. Έχεις το μωράκι σου γερό και αν πραγματικά σου λείπει η κοιλιά βάλε μπρος για δεύτερο.

15ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Τρι Μάης 03, 2011 9:41 am

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν μ' ενοχλει το γεγονος οτι γεννησα με καισαρικη αλλα οτι εχασα αυτη τη στιγμη... την γεννηση του παιδιου μου... δεν την ειδα εγω πρωτη φορα, δεν ακουσα το κλαμα της .... τα εχασα ολα.... και δεν ηταν επιλογη μου ....

16ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Τρι Μάης 03, 2011 10:00 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κα εγω γεννησα με καισαρικη και ολη ναρκωση και το μονο που με στεναχωρησε ειναι οτι δεν ημουν η πρωτη που αντικρισε τις μικρες!!!!!!βεβαια ολο αυτο μου φαινετε λιγο τωρα ππου τις βλεπω να μεγαλωνουν μερα με τη μερα!!!!!!!!τωρα εαν σου λειπει τοσο πολυ η κοιλια σου και η εγκυμοσυνη ξεκινα τη προσπαθεια για ακομα ενα παιδακι!!!!!!!

17ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Τρι Μάης 03, 2011 10:09 am

DiapersAndCakes

DiapersAndCakes
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι' εγώ γέννησα με καισαρική πριν 10 μήνες επειδή ο μ*** ο γιατρός βιαζόταν!! Ακόμα νιώθω άσχημα με την εμπειρία, αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι οτι έχω στην αγκαλιά μου οτι πιο πολύτιμο έχω κι'οτι "κάθε εμπόδιο για καλό", αφού αν μ'άφηνε για κανονικό τοκετό δεν ξέρω ουσιαστικά ποια θα ήταν η εξέλιξη και κατάληξη του...
Στην τελική θα το προσπαθήσω στο επόμενο και πιστεύω οτι θα καταφέρω να ζήσω αυτή την μοναδική εμπειρία...

http://www.diapersandcakes.gr

18ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Τρι Μάης 03, 2011 12:05 pm

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
vre koritsia!!!na pw tin alithia kai gw stenaxwrithika mono ti stigmi pou ksipnisa(kaisariki me oliki narkwsi)kai den mporousa na dw ti mikri...ekei eklega..auto omws gia 2 lepta kai meta telos ..diagrafi apo to mialo giati pleon egina manoula kai den exei kamia ma kamia simasia o tropos..kai an me rwtouse kapoios tha to xanakana arkei na ferw ston kosmo me asfaleia ena plasma!! ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! 417472

19ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Πεμ Μάης 05, 2011 7:24 am

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
snoopy έγραψε:na sou zisei to ninaki!!!!!!!!!!poso prwora genises???

Γειά!!! Τώρα είδα το μήνημά σου. Γέννησα 35+ 6 εβδομάδων. Δεν μπήκα καν στο μήνα μου. Ένα μωρό θεωρείται τελειόμηνο από τις 37 και πάνω. Το δικό μου δεν μπόρεσε αλλά ευτυχώς όλα καλα.

20ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Πεμ Μάης 05, 2011 8:52 am

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσακι μου, σιγουρα η στιγμη της γεννησης του μωρου μας ειναι συγκλονιστικη. Ειναι ομως μονο η αρχη ολων των συγκλονιστικων στιγμων που θα σου χαρισει το πλασματακι που ηρθε να κυριευσει στη ζωη σου! Ασε πισω σου τις στιγμες που εχασες και απολαυσε τις μικρες, καθημερινες στιγμες με το μωρακι σου! Αυτο που χαϊδευες στην κοιλιτσα σου,ειναι τωρα στην αγκαλια σου και τωρα χρειαζεται περισσοτερο απο ποτε τα χαδια και την αγκαλιτσα της μανουλας!
Μιλα με το γιατρο σου, αυτο που νιωθεις το εχουμε νιωσει πολλες. Ζητα συμβουλη απο καποιον ειδικο, ομως να θυμασαι οτι τη μεγαλυτερη δυναμη θα στη χαρισει το μικρακι σου!
Να'σαι γελαστη και ευτυχισμενη!

ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! 2963 ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! 804467 ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! 2963 ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! 804467

21ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Πεμ Μάης 05, 2011 1:54 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια κι εγώ νιώθω έτσι που έχω γεννήσει φυσιολογικά.
Δε νομίζω πως έχει να κάνει με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό αλλά με την ψυχολογία της κάθεμιας...

Κοίταζα μια έγκυο στο σούπερ μάρκετ έπιασα την κοιλιά μου κι έβαλα τα κλάματα.
Με βλέπει ο άντρας μου και μου λέει "σταμάτα παιδάκι μου θα σε περάσουν για τρελή έτσι όπως κοιτάς!"

Και να φανταστείτε ότι έβριζα Θεούς και δαίμονες όσο ήμουν έγκυος γιατί δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου.

Κι όσο ο άντρας μου μου αρνείται δεύτερο παιδάκι (λόγω οικονομικών δυσκολιών) εγώ τόσο πιο πολύ το θέλω...

Η άλλη μούρλια που έχω είναι να κάθομαι και να κοιτάζω φωτογραφίες από όταν ήμουν έγκυος. Και καλά αυτό... πάει κι έρχεται...
Να κοιτάζω φωτογραφίες της μικρής και να κλαίω, αυτό τι σας λέει???
Ενώ την έχω δίπλα μου!!!
Ενώ μπορώ να την πάρω αγκαλιά!
Κι ενώ μπορώ να τη φιλήσω, να την αγγίξω, να τη χαϊδέψω, να τη μυρίσω εγώ νοσταλγώ τις μέρες που ήταν στην κοιλίτσα μου... Κι ας με ταλαιπωρούσε...

Κι όταν διαβάζω θέματα σαν αυτό της blakcrose νιώθω ΤΥΨΕΙΣ που όταν είχε λόξυγκα εγώ "χτύπαγα" και ταρακουνούσα την κοιλιά μου μπας και σταματήσει.... (ειδικά πριν να καταλάβω τι ήταν αυτά τα χτυπηματάκια που ένιωθα).

Κοπελιά δεν είσαι η μόνη...
Τις τελευταίες μέρες όλο κλαίω κι εγώ (κι έχουν περάσει 5 μήνες από τη γέννα)
Τη μια σκέφτομαι ότι πέρσυ τέτοιο καιρό έμαθα ότι είμαι έγκυος, ότι πήγα στο γιατρό κι άκουσα την καρδούλα της και την άλλη σκέφτομαι τη λοχεία....
Εσύ λες για τον τοκετό, αλλά εγώ θα σου πω πως για 40 μέρες είχα πάθει "μωροφοβία".
Ναι φρόντιζα τη μικρή, αλλά δεν ευχαριστήθηκα (τουλάχιστον όχι όσο και όπως θα ήθελα) τις πρώτες μέρες στο σπίτι... Μετάνοιωσα που δεν το πάλεψα παραπάνω με το θηλασμό κι άλλα τέτοια...

Έγραψα πολλά και θα σταματήσω εδώ.
Να ξέρεις ότι δεν είσαι η μόνη που νιώθει έτσι... Η κάθε μια για τους δικούς της λόγους και αιτίες, νιώθει αυτό το "κενό", την απογοήτευση, την απομόνωση, την απόρριψη και τη μελαγχολία...

22ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Πεμ Μάης 05, 2011 2:04 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν ειναι θεμα καισαρικης, ειναι το θαυμα της ζωης πιστευω που ολες το αναπολουμε, οι πρωτες στιγμες που αντικριζουμε το παιδακι μας, οι κλωτσιες μεσα στην κοιλιτσα ολα αυτα ειναι μαγικα και διαρκουν πολυ λιγο, σε καταλαβαινω απολυτα, αλλα οχι και να κολησουμε μονο εκει ε;

23ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Πεμ Μάης 05, 2011 9:06 pm

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μιλουπακι έγραψε: οι πρωτες στιγμες που αντικριζουμε το παιδακι μας

αν εννοείς την γεννηση εγω το εχασα και μου εχει κοστισει πολυ !!! περιμενα κατι συναρπαστικο και δεν εζησα τιποτα. το ειχα αλλιως στο μυαλο μου ... ειμαι πολυ ευαισθητο ατομο και οποιαδηποτε "αναποδια" την παιρνω πιο βαρια. ισως να ηταν η μοναδικη ευκαρια στην ζωη μου να το ζησω και το εχασα...

24ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Πεμ Μάης 05, 2011 9:34 pm

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:Κορίτσια κι εγώ νιώθω έτσι που έχω γεννήσει φυσιολογικά.
Δε νομίζω πως έχει να κάνει με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό αλλά με την ψυχολογία της κάθεμιας...

Εσύ λες για τον τοκετό, αλλά εγώ θα σου πω πως για 40 μέρες είχα πάθει "μωροφοβία".
Ναι φρόντιζα τη μικρή, αλλά δεν ευχαριστήθηκα (τουλάχιστον όχι όσο και όπως θα ήθελα) τις πρώτες μέρες στο σπίτι... Μετάνοιωσα που δεν το πάλεψα παραπάνω με το θηλασμό κι άλλα τέτοια...


Θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα Τζιζ! Τι θα πει "δεν δεθηκα με το μωρο μου απο την πρωτη στιγμη" ή " εχασα την πρωτη μας στιγμη";
Εγω γεννησα φυσιολογικα και οταν τον τυλιξαν στην πετσετα και ενω ημουν ακομη ξαπλα και με ετοιμαζαν για ραψιμο, μου τον εφερε η μαια κι εγω δεν τονπηρα στην αγκαλια μου, απλα του χαιδεψα το κεφαλι! Γιατι;
Γιατι την πρωτη μας στιγμη την ηθελα μονο για μας... Και ποιος ειπε οτι η μαμα δενετε με το μωρο της συμφωνα με το πως θα ειναι η πρωτη τους στιγμη, λαθος μεγαλο λαθος... Το δεσιμο ερχετε με τον καιρο, θελει χρονο να γνωρισεις αυτο το μικρο και ανυπερασπιστο πλασματακι... Και ποιος ειπε οτι η μανα δενετε με το μωρο μονο με το θηλασμο; Αυτα τα λενε καποιοι ειδικοι για να μας γεμισουν τυψεις...
Συγνωμη αλλα εχω εκνευριστει με ολους αυτους τους ειδικους που προσπαθουν να μας φορτωσουν τυψεις και ενοχες... Οχι δεν ειναι ετσι, ο καθε ανθρωπος εχει τον τροπο του και τον χαρακτηρα του... Εγω προσωπικα δεθηκα με το μωρακι μου παρα πολλους μηνες αφοτου γεννησα. Και τον πρωτο καιρο θηλασα...
Τί, δεν ειμαι καλη μανα; Οχι, βεβαια απλα ειμαι ειλικρινης με τον εαυτο μου και δεν νιωθω τυψεις, ηθελα χρονο για να συνειδητοποιησω την νεα κατασταση. Να ζητησω μηπως συγνωμη που ειμαι ανθρωπος;
Δε νομιζω....
Το να αναπολουμε την εγκυμοσυνη ειναι κατι φυσιολογικο, αν και εγω δεν το ενιωσα ουτε τοτε ουτε τωρα, παρ' ολα αυτα το θεωρω φυσιολογικο...
Γι' αυτο κοπελιες κοιταξτε να ζησετε καθε στιγμη με το μωρακι σας, σημερα, τωρα, γιατι μωρακια θα ειναι για λιγο... Κοιταζω το γιο μου... σε μερικες μερες εχουμε γεννεθλια... ναι εχουμε γιατι απο τη μερα που γεννηθηκε εκεινος γεννηθηκα κι εγω... και εχουν περασει 5 χρονια.... Τι γρηγορα που περναει ο καιρος...

25ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ???!! Πεμ Μάης 05, 2011 9:42 pm

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νομιζω οτι με παρεξηγησατε !! με την μπεμπα ειμαστε οχι απλα δεμενες αλλα αυτοκολλητες !!!!! θελω να ειμαι συνεχεια μαζι της και νιωθω την υπερτατη αγαπη γι΄αυτην !!! δεν εννοω οτι επειδη γεννησα με καισαρικη δεν ειμαι δεμενη με το παιδι μου ενω αν γεννουσα φυσιολογικα θα ημουν .. απλα εχασα την γεννηση της γιατι ενω ολα πηγαιναν καλα με πηραν αρων-αρων και τελικα γεννησα με ολικη !!! ηθελα να το ζησω ολο αυτο...

με την κορη μου δεν θα μας χωρισει κανεις και τιποτα, την αγαπω οσο τιποτε αλλο και ειμαστε ενα !!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις