Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
532 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 532 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 11:57 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμεινα εγκυος στο πρωτο μωρακι στα 28 το οποιο και εχασα
μετα εκανα την αννα μαρια στα 31
και τωρα ειμαι 32 και γενναω παλι τον γυιο μου
σημασια δεν εχει ηλικια αλλα η θεληση και η αγαπη

27ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 12:08 pm

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Παντρευτήκαμε με τον Γιώργο όταν ήμασταν 31 μετά από 3 χρόνια σχέσης. Έκανα τον Νικόλα όταν ήμουν 32 και ευελπιστώ να κάνω ένα δεύτερο μωράκι πρώτα ο Θεός μέχρι τα 35. Όχι ότι με ενδιαφέρει η δική μου ηλικία γιατί φαίνομαι και αισθάνομαι πολύ μικρότερη, απλά θέλω να έχουν μικρή διαφορά τα μωρά... Wink

28ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 12:13 pm

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν ξερω βρε κοριτσια ολες οι ηλικιες καλες ειναι για να κανουμε παιδι αρκει να μπορουμε να το μεγαλωσουμε

http://www.gatospito.com

29ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 12:28 pm

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
1989 gennithika...
2009 gennisa.....
sta eikosi tis mia mama mporei na antapexelthei se oles tis katastaseis, xenyxtia agxos kai ateleiwtes voltes xwris parapona...einai lene h katallili viologiki ilikia...alla kai me ta ypoloipa ti ginetai? afou ta 20 theoreitai h teleia ilikia na kaneis oikogeneia giati h koinonia mas mas thewrei mikrous se alla zitimata? kaneis den empistevetai mia douleia me eythynes se mia 20 xroni...ki omws koita na deis...h fysi tis empisteytike 1 vrefos!!
h ilikia einai dyskoli ypothesi loipon...oso pio mikri toso kalytera nomizw einai an vgaleis tous paragontes ergasia,xrimata,ekpaideysi miteras kai koinoniki apodoxi....
etsi egw...to "mikro" thelw apo edw na pw na pw ena terastio mpravo stis kopeles pou kanoun ta paidakia tous se megali ilikia afou einai pio ikanes apo mena na tous prosferoun oti xreiazontai..
SAS EPRIXA ALLA EPREPE NA TA PW ...OFOU...KALA SKAWW...

30ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 12:41 pm

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενασ παλι με μπερδεψες ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 911307 ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 911307 ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 911307 ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 911307

http://www.gatospito.com

31ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 1:02 pm

Georgia1984

Georgia1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Eγώ κορίτσια παντρεύτηκα τον Αύγουστο και ήμουν έγκυος,χωρίς να το γνωρίζω!Πάντα ήθελα να κάνω νωρίς παιδιά..αλλά και να μην γινόταν δεν θα έσκαγα κιόλας!Ήταν σημαντικό για μένα να έχω δουλειά και μετά όλα τα άλλα!Τελικά ήμουν τυχερή!Στα 26 γέννησα το παπάκι μου!

Η ηλικία για μένα δεν παίζει ρόλο...όποτε μπορεί και θέλει μια γυναίκα θα γίνει τέλεια μανούλα!

32ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 1:25 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
peppy-mama έγραψε:1989 gennithika...
2009 gennisa.....
sta eikosi tis mia mama mporei na antapexelthei se oles tis katastaseis, xenyxtia agxos kai ateleiwtes voltes xwris parapona...einai lene h katallili viologiki ilikia...alla kai me ta ypoloipa ti ginetai? afou ta 20 theoreitai h teleia ilikia na kaneis oikogeneia giati h koinonia mas mas thewrei mikrous se alla zitimata? kaneis den empistevetai mia douleia me eythynes se mia 20 xroni...ki omws koita na deis...h fysi tis empisteytike 1 vrefos!!
h ilikia einai dyskoli ypothesi loipon...oso pio mikri toso kalytera nomizw einai an vgaleis tous paragontes ergasia,xrimata,ekpaideysi miteras kai koinoniki apodoxi....
etsi egw...to "mikro" thelw apo edw na pw na pw ena terastio mpravo stis kopeles pou kanoun ta paidakia tous se megali ilikia afou einai pio ikanes apo mena na tous prosferoun oti xreiazontai..
SAS EPRIXA ALLA EPREPE NA TA PW ...OFOU...KALA SKAWW...
Δε νομίζω ότι η ικανότητα και η υπευθυνότητα κρίνεται από την ηλικία. Αυτόν τον ρατσισμό που αναφέρεις δεν τον έχω συναντήσει στα 20 μου. Επίσης η αντοχή και η υπομονή επίσης δεν είναι θέμα ηλικίας. Μπορεί μία γυναίκα να είναι σωστή και σαν μητέρα και σε όλους τους άλλους τομείς στα 20 εξίσου με μία στα 40.

33ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 1:45 pm

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nikoleta έγραψε:
peppy-mama έγραψε:1989 gennithika...
2009 gennisa.....
sta eikosi tis mia mama mporei na antapexelthei se oles tis katastaseis, xenyxtia agxos kai ateleiwtes voltes xwris parapona...einai lene h katallili viologiki ilikia...alla kai me ta ypoloipa ti ginetai? afou ta 20 theoreitai h teleia ilikia na kaneis oikogeneia giati h koinonia mas mas thewrei mikrous se alla zitimata? kaneis den empistevetai mia douleia me eythynes se mia 20 xroni...ki omws koita na deis...h fysi tis empisteytike 1 vrefos!!
h ilikia einai dyskoli ypothesi loipon...oso pio mikri toso kalytera nomizw einai an vgaleis tous paragontes ergasia,xrimata,ekpaideysi miteras kai koinoniki apodoxi....
etsi egw...to "mikro" thelw apo edw na pw na pw ena terastio mpravo stis kopeles pou kanoun ta paidakia tous se megali ilikia afou einai pio ikanes apo mena na tous prosferoun oti xreiazontai..
SAS EPRIXA ALLA EPREPE NA TA PW ...OFOU...KALA SKAWW...
Δε νομίζω ότι η ικανότητα και η υπευθυνότητα κρίνεται από την ηλικία. Αυτόν τον ρατσισμό που αναφέρεις δεν τον έχω συναντήσει στα 20 μου. Επίσης η αντοχή και η υπομονή επίσης δεν είναι θέμα ηλικίας. Μπορεί μία γυναίκα να είναι σωστή και σαν μητέρα και σε όλους τους άλλους τομείς στα 20 εξίσου με μία στα 40.


den me katalaves... ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 4872
ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 4872
apla to na fereis ena paidi ston kosmo einai to mono eykolo...apo ta 11 mexri ta 60 tropoi yparxoun kai vlepoume oti ginetai!to thema einai na eisai se thesi na to megalwseis swsta kai ayto se emas tis mikroteres einai 10 fores pio dyskolo..osi energeia ki an exeis..kai pistepse me egw stin douleia mou antimetwpizw sxolia typou.."esy eisai mikri mi milas."epeidi milises gia ton ratsismo

34ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 1:46 pm

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nikoleta έγραψε:
peppy-mama έγραψε:1989 gennithika...
2009 gennisa.....
sta eikosi tis mia mama mporei na antapexelthei se oles tis katastaseis, xenyxtia agxos kai ateleiwtes voltes xwris parapona...einai lene h katallili viologiki ilikia...alla kai me ta ypoloipa ti ginetai? afou ta 20 theoreitai h teleia ilikia na kaneis oikogeneia giati h koinonia mas mas thewrei mikrous se alla zitimata? kaneis den empistevetai mia douleia me eythynes se mia 20 xroni...ki omws koita na deis...h fysi tis empisteytike 1 vrefos!!
h ilikia einai dyskoli ypothesi loipon...oso pio mikri toso kalytera nomizw einai an vgaleis tous paragontes ergasia,xrimata,ekpaideysi miteras kai koinoniki apodoxi....
etsi egw...to "mikro" thelw apo edw na pw na pw ena terastio mpravo stis kopeles pou kanoun ta paidakia tous se megali ilikia afou einai pio ikanes apo mena na tous prosferoun oti xreiazontai..
SAS EPRIXA ALLA EPREPE NA TA PW ...OFOU...KALA SKAWW...
Δε νομίζω ότι η ικανότητα και η υπευθυνότητα κρίνεται από την ηλικία. Αυτόν τον ρατσισμό που αναφέρεις δεν τον έχω συναντήσει στα 20 μου. Επίσης η αντοχή και η υπομονή επίσης δεν είναι θέμα ηλικίας. Μπορεί μία γυναίκα να είναι σωστή και σαν μητέρα και σε όλους τους άλλους τομείς στα 20 εξίσου με μία στα 40.



sumfono apoluta....

35ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 2:02 pm

tsiki

tsiki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν υπάρχει κανονας...καθε γυναικα ειναι ξεχωριστή.Εγώ γεννησα τον πρωτο μου γιο στα 30...μεχριτα 28 μου δεν μπορουσα να φανταστω τον εαυτό μου με παιδι ShockedΕκει στα 29 χτυπησε το βιολογικο μου ρολοϊ Laughing και συνεχισε να χτυπά μεχρι που έκανα και το τριτο μου παιδι Cool Τωρα πλεον ευτυχώς σταματησε Smile Smile

36ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 2:11 pm

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koritsia mou allo pragma sta 20 allo9 sta 40.. ...telos..

sta 40 sou exeis tin douleia s ta lefta s eisai profanws pantremeni kai kaneis 1 paidi ok!

sta 20 sou 99% erxetai aprosmena, den exeis spoudasei, oi goneis peftoun apo ta synnefa, oikonomika den eisai anexartiti...

ti na leme...egw zorizomai san na exw 10 paidia!se dikaiwnei to apotelesma alla tis nyxtes pou diavazw otan oloi koimithoun kai tis fores pou zitaw fylladio se katastimata paidikwn rouxwn kai mou lene "einai mono gia mamades" skeftomai oti isws eprepe na eixa perimenei ligaki..

tespa..toulaxiston tha pigainoume mazi gia kafedaki kai tha vazoume tiesto sto terma!!

37ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 2:19 pm

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
τσα!!!να μαι κ γω!!!
εγω εμεινα εγκυος στο πρωτο οταν ημουν 19 κ γεννησα περιπου στα 20!τωρα ειμαι 23 κ εχω 3 ζουζουνακια!!
ηταν τελειως συνειδητοποιημενο να κανω παιδακι,μιας κ ανεκαθεν ονειρευομουν μια ευτυχισμενη οικογενεια!!
πιστευω πως δεν εχει σχεση το ποσο μεγαλη η' μικρη ειναι μια μανουλα!!οποτε το νιωσει μεσα της οτι θελει παιδακι,αυτοματως ο θεος κ η φυση την προικιζουν να ανταπεξελθει οσο το δυνατον καλυτερα!! Very Happy

38ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 10:36 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
peppy-mama έγραψε:koritsia mou allo pragma sta 20 allo9 sta 40.. ...telos..

sta 40 sou exeis tin douleia s ta lefta s eisai profanws pantremeni kai kaneis 1 paidi ok!

sta 20 sou 99% erxetai aprosmena, den exeis spoudasei, oi goneis peftoun apo ta synnefa, oikonomika den eisai anexartiti...

ti na leme...egw zorizomai san na exw 10 paidia!se dikaiwnei to apotelesma alla tis nyxtes pou diavazw otan oloi koimithoun kai tis fores pou zitaw fylladio se katastimata paidikwn rouxwn kai mou lene "einai mono gia mamades" skeftomai oti isws eprepe na eixa perimenei ligaki..

tespa..toulaxiston tha pigainoume mazi gia kafedaki kai tha vazoume tiesto sto terma!!
Το ότι αντιμετωπίζεις περισσότερες δυσκολίες σε κάνει ακόμα πιο δυνατή και αυτοί που σε αντιμετωπίζουν ''ρατσιστικά'' είναι απλά στενόμυαλοι! Δηλαδή παλιά που όλες γεννούσαν στα 20 τι έγινε; Δε μεγάλωσαν μια χαρά τα παιδάκια τους; Εγώ ανέφερα ότι δεν αντιμετώπισα ρατσισμό στη δουλειά αλλά δεν αμφισβητώ τη δική σου εμπειρία. Ο ερχομός ενός παιδιού δεν έχει πισωγύρισμα! Πρέπει να παλέψεις τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις και θα δεις που όσο μεγαλώνετε μαζί θα είναι ότι πιο υπέροχο να είστε κοντά στην ηλικία.

39ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 10:37 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoula3 έγραψε:τσα!!!να μαι κ γω!!!
εγω εμεινα εγκυος στο πρωτο οταν ημουν 19 κ γεννησα περιπου στα 20!τωρα ειμαι 23 κ εχω 3 ζουζουνακια!!
ηταν τελειως συνειδητοποιημενο να κανω παιδακι,μιας κ ανεκαθεν ονειρευομουν μια ευτυχισμενη οικογενεια!!
πιστευω πως δεν εχει σχεση το ποσο μεγαλη η' μικρη ειναι μια μανουλα!!οποτε το νιωσει μεσα της οτι θελει παιδακι,αυτοματως ο θεος κ η φυση την προικιζουν να ανταπεξελθει οσο το δυνατον καλυτερα!! Very Happy
Βρε θηρίο! πως τα κατάφερες χρόνο και παιδί; Μπράβο!!! flower

40ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 11:02 pm

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παντα δουλευα με παιδια και απο μικρη ονειρευομουνα την οικογενεια,γιαυτο και απο μικρη ηθελα να αποκτησω εμπειριες απο την ζωη,ωστε οταν ερθει η πολυποθητη ωρα να κανω οικογενεια να μην εχω απωθημενα.και περιπου ετσι εγινε.και γεννησα 20 χρονων μετα απο εναμιση χρονο προσπαθειων και ο γιατρος μου ειχε πει οτι εχω 90% υπογονιμοτητα.αλλα βλεπετε η φυση... δν καταλαβαινει.θεωρω οτι οταν εισαι νεος εχεις μεγαλυτερη υπομονη να ανταπεξελθεις στις οποιες δυσκολιες σου φερει ενα παιδι.βεβαια μετα τα 30-40 εχεις κατασταλαξει επαγγελματικα και οικονομικα,αλλα και στα 20κατι μπορει να σε στηριξει ο συζυγος σου μεχρι να μπορεσεις και εσυ να κανεις οτι νομιζεις.εγω ειμαι πολυ χαρουμενη γτ στα 40 μου η κορη μου θα ειναι 20.και θα κανουμε παρεα.και τωρα παμε μαζι παντου.ετοιμαζομαστε μαζι,φοραμε συχνα ιδια ρουχα ιδια παπουτσια ιδια μαγιο,και ειναι πολυ ομορφο,πηγαινουμε για καφε σινεμα,παντου.ειδικα εδω στην ροδο τις κυριακες υπαρχουνε πολλες παραλιες που εχουνε beach bar κ απο κατω εχει ωραιες ξαπλωστρες και καναπεδες.εκει παμε παιρνουμε τον καφε μας με το μπαμπα και η μικρη τον φυσικο χυμο της,κ απολαμβανουμε την μουσικη μας.και με το μπαμπα της δν εχουνε μεγαλη διαφορα.εκεινος την εκανε στα 25 του.ημαστε φιλοι,σαν μια παρεα,αλλα υπαρχει και ο σεβασμος του γονιου-παιδιου.δηλαδη μπορει να περναμε καλα μαζι και οι 3 σαν φιλοι αλλα οταν πει ο ενας η ο αλλος γονιος κατι η μικρη υπακουει.δεν μαρεσει αυτη η λεξη πολυ οποτε θα πω καλυτερα,σεβεται οτι της λεω επειδη εχουμε μιλησει και ξερει οτι οτι της πω ειναι για το καλο της..και να γυρνουσε ο χρονος να μου ελεγαν να περιμενω 10χρονια να κανω 10χρονια την ζωη μου δεν θα το εκανα.θα την εκανα τοτε ξανα.ο καθε ανθρωπος λαμβανει διαφορετικα τον ερχομο ενος παιδιου στην ζωη του και πραττει αναλογως οπως νιωθει

41ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 11:09 pm

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καποιες κοπελες που σπουδαζουν και μεχρι να βρουν δουλεια και να κατασταλαξουν επαγγελματικα και προσωπικα θέλουν περισσοτερο χρονο για να φτασουν σε σημειο να γινουν μανουλες...τα χρονια περνανε γρηγορα
αν απο την αλλη οι κοπελες εχουν παντρυτει νωρις γιατι οχι να μην κανουν και παιδακια...αυτος ειναι ο σκοπος του ανθρωπου
και οι 2 περιπτωσεις ειναι σεβαστες

42ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 11:28 pm

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γέννησα την κόρη μου 27,5 χρονών και αρχές του 2011 θα ξεκινήσω προσπάθειες για το δεύτερο. (Ελπίζω να συλλάβω το ίδιο εύκολα με την πρώτη φορά και να είναι ενα γερό παιδάκι)
Θα είμαι 30 χρονών και ελπίζω μέχρι τα 32-33 μου να έχω γεννήσει και το δεύτερο.

Το προσωπικό μου όριο είναι τα 35.
Πάντα ήθελα να τεκνοποιήσω μετά τα 30, αλλά ο άντρας μου είχε άλλα σχέδια και μετά από πολλούς τσακωμούς και συζητήσεις επ'αυτού, τελικά με δόλιο τρόπο με άφησε έγκυο σε μία πολύ άσχημη περίοδο της ζωής μου και χωρίς να υπολογίσει τις δικές μου ανάγκες. (Είχε αφηνιάσει βλέπετε! Οι ορμόνες του τον έκαναν να μη βλέπει πέρα απο το στόχο του)

Με όλα αυτά που είπα θέλω να υποστηρίξω την άποψη οτι κάθε γυναίκα πρέπει να γίνεται μανούλα, οταν αυτή νιώθει πανέτοιμη.

Τώρα όσον αφορά γυναίκες που επιζητούν την εγκυμοσύνη μετά τα 50-55 και δε μιλάω για γυναίκες που έπεσαν στην εξαίρεση και τους έτυχε μια σπανιότατη φυσιολογική εγκυμοσύνη σε προχωρημένη (βιολογικά) ηλικία, αλλά για όσες το επιδιώκουν με άλλα μεσα, δε με βρίσκουν σύμφωνη.
Κάθε πράγμα στον καιρό του... είναι η άποψή μου.
Είναι λίγο εγωιστικό να μη σκεφτόμναστε και τα παιδάκια που θα φέρουμε στον κόσμο. Θυμάμαι την ξαδέρφη μου πώς ένιωθε, όταν πήγαινε η μαμά της να την πάρει από το το σχολείο και της έλεγαν τα άλλα παιδάκια "ήρθε η γιαγιά σου να σε πάρει;" Rolling Eyes scratch

43ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Τετ Ιουν 16, 2010 11:58 pm

marilena


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Olivia έγραψε:Μέχρι τα 25 δεν μπορούσα καν να φανταστώ τον εαυτό μου παντρεμένο... Τελικά λίγους μήνες αφού τα έκλεισα, άρχισα να φλερτάρω με την ιδέα του γάμου και πολύ περισσότερο με την ιδέα ενός παιδιού. Δεν το παραδεχόμουν, αλλά το ήθελα διακαώς!

Ευτυχώς το "πετύχαμε" με τη μία και έτσι λίγο μετά τα 26 έγινα μανούλα. Για μένα ρόλο παίζει μόνο το timing: όταν το νιώσεις πραγματικά και όχι γιατί σε πρήζει η μαμά σου να της κάνεις εγγόνι, τότε πρέπει να το κάνεις!!

Θα συμφωνήσω με την Ολίβια. Η απόφαση να γίνεις γονιός δεν λαμβάνεται ποτέ έχοντας ένα μόνο κριτήριο κατά νου. Σίγουρα είναι καλύτερο για μια γυναίκα να γίνεται μάνα πριν τα 30, όμως αν η ίδια δεν αισθάνεται έτοιμη ή αν δεν έχει βρει ακόμη το σύντροφο που θα γίνει πατέρας των παιδιών της, γιατί πρέπει ντε και καλά να κάνει παιδί τότε?
Στο μυαλό το δικό μου ένα παιδί είναι η αρχή μιας οικογένειας, η οποία δεν μπορεί υπάρξει χωρίς κοινή συνειδητή απόφαση των γονιών. Ευτυχώς πια η πρόοδος της ιατρικής μπορεί να βοηθήσει γυναίκες να τεκνοποιήσουν και σε μεγαλύτερη ηλικία. Βεβαια, η τεκνοποίηση μετά τα 50 μάλλον είναι πρόβλημα κυρίως για το ίδιο το παιδί που θα μεγαλώνει με μια μαμά-γιαγιά.

44ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Πεμ Ιουν 17, 2010 12:14 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eimai 36 χρονων και πριν ενα χρονο παντρευτηκα και αποφασισα να μεινω εγκυος.δοξα τω θεο εμεινα αμεσως .ειμαι πολυ ενεργητικος ανθρωπος,αγαπαω τα παιδακια.εχω ζησει την ζωη μου ,με την εννοια δεν εχω αποθημενα (τυπου θελωωωω να παω για καφε,εκδρομη,να βγω και καατι τετοια που ακουω συνεχεια να παραπονιουνται καποιες πιο νεες μαμαδες)δεν εχει θεμα η ηλικαι αλλα το μυαλο
και να κανεις κατι και να ξερεις γιατι το κανεις
το ονειρο θελω να γινω νυφουλα και μαμα απο μικρη ,πολυ μικρη ηλικαι ,πολλες φορες βγαινει καταστροφικο...
ολα λοιπον ειναι θεμα "θελω"συνειδητοποιημενου ανθρωπου και να εχει σεβασμο στην ψυχη που φερνει στον κοσμο...γιαυτην ειναι υπολογος για ολη του την ζωη και οχι στους τριτους.και τι θα πουν ...

45ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Πεμ Ιουν 17, 2010 1:48 am

geoa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
peppy-mama έγραψε:koritsia mou allo pragma sta 20 allo9 sta 40.. ...telos..

sta 40 sou exeis tin douleia s ta lefta s eisai profanws pantremeni kai kaneis 1 paidi ok!

sta 20 sou 99% erxetai aprosmena, den exeis spoudasei, oi goneis peftoun apo ta synnefa, oikonomika den eisai anexartiti...

ti na leme...egw zorizomai san na exw 10 paidia!se dikaiwnei to apotelesma alla tis nyxtes pou diavazw otan oloi koimithoun kai tis fores pou zitaw fylladio se katastimata paidikwn rouxwn kai mou lene "einai mono gia mamades" skeftomai oti isws eprepe na eixa perimenei ligaki..

tespa..toulaxiston tha pigainoume mazi gia kafedaki kai tha vazoume tiesto sto terma!!

Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά θα εξαιρέσω τις περιπτώσεις που συνειδητά οι 20χρονες επιλέγουν αυτό τον ρόλο της μαμάς.
Πιστεύω πως αλλιώς αντιμετωπίζεις την μητρότητα όταν είσαι πιο μεγάλος. Είσαι συνειδητοποιημένη (όσο μπορείς) για το τι θα αντιμετωπίσεις (επιμένω, όσο μπορείς γιατί νομίζω ότι δεν μπορείς να φανταστείς πως είναι να έχεις παιδί(α) όσο και αν σου το έχουν περιγράψει. Αν δεν το βιώσεις δεν μπορείς να το καταλάβεις, νομίζω). Ως 20χρονη έχεις άλλες προτεραιότητες, πρέπει πρώτα να "στρώσεις" την δική σου ζωή για να μπορείς να στηρίζεις και κάποια άλλη (αυτή του παιδιού σου και ίσως και του άντρα σου αν είναι και αυτός σε μικρή ηλικία).
Εξαιρούνται όπως προείπα, όσες έχουν προτεραιότητα να γίνουν μανούλες!
Εγώ έγινα μαμά στα 30 μου για πρώτη φορά και στα 34 για δεύτερη. Μετάνιωσα που περίμενα μέχρι τα 30 για το πρώτο παιδί αλλά δεν ξέρω αν θα τα είχα καταφέρει αν είχε έρθει νωρίτερα. Ίσως κανα-δυο χρόνια νωρίτερα (28 χρονών) να μην είχε διαφορά αλλά πιο κάτω σίγουρα δεν θα το αντιμετώπιζα το ίδιο. Είναι πολύ μεγάλη ευθύνη το παιδί όπως και να το κάνουμε! ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 93981

46ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Πεμ Ιουν 17, 2010 1:59 am

KPAP

KPAP
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2001.ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2007.ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΙΟΥΝΙΟ 2008 ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΑΡΤΙΟ 2009.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ.ΔΕΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΣΕ ΤΠΤ ΚΑΙ ΔΟΞΑΖΩ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
ΟΣΟΝ ΟΜΩΣ ΑΦΟΡΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΟ, ΚΟΛΛΑΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ. ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ, Ο,ΤΙ ΠΕΙ "ΕΚΕΙΝΟΣ". [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

47ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Πεμ Ιουν 17, 2010 2:01 am

KPAP

KPAP
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
KPAP έγραψε:ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2001.ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2007.ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΙΟΥΝΙΟ 2008 ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΑΡΤΙΟ 2009.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ.ΔΕΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΣΕ ΤΠΤ ΚΑΙ ΔΟΞΑΖΩ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
ΟΣΟΝ ΟΜΩΣ ΑΦΟΡΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΟ, ΚΟΛΛΑΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ. ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ, Ο,ΤΙ ΠΕΙ "ΕΚΕΙΝΟΣ". [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ 30 ΕΤΩΝ-ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

48ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Πεμ Ιουν 17, 2010 2:28 am

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
στην κορη μου εμεινα εγκυος στα 26 και στο μπεμπακο στα 28,5...ελπιζω πολυ συντομα να μεινω και στο επομενο (κι αν θελει ο Θεος ας μου στειλει διδυμακια!!!)πηρα φορα και δε λεω να σταματησω!!!! Very Happy

49ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Πεμ Ιουν 17, 2010 2:39 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω εμεινα εγκυος στα 25 και γεννησα τον γιο μου στα 26, στην μικρη εμεινα εγκυος παλι 29 και την γεννησα στα 30, εμενα η ηλικια μεχρι 40 χρονων για την μαμα ειναι μια χαρα να κανει παιδι, εκτος αν εχει και αλλα πιο πριν και κανει ενα ακομα οποτε βαζω και μεχρι 45 εκει παραπανω νομιζω δεν ειναι οτι καλυτερο. η καλυτερη ηλικια τωρα ειναι υποκειμενικη αναλογος ποτε νιωθει ετοιμος καποιος, εμενα το βιολογικο ρολοι χτυπησε στα 25 καποιου αλλου στα 30 ειναι στον ανθρωπο και τι θελει την δεδομενη στιγμη

50ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Πεμ Ιουν 17, 2010 6:43 am

Tsofi

Tsofi
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είμαι 37 όπως θα δείτε στο διπλανό δελτίο ταυτότητας του φόρουμ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 272517 και πριν λίγο καιρό έφερα στον κόσμο τον μεγάλο μου έρωτα...την κόρη μου!!

Είχα 2 αποβολές μία στα 31 και ακόμη μία στα 32....και είναι αλήθεια πως με ενοχλεί όταν σκέφτομαι πως όταν η κόρη μου θα είναι 20 εγώ θα είμαι 57!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη.....όσο το νωρίτερο τόσο το καλύτερο!!

Όπως είπα εγώ είμαι 37 και η μαμά μου 54.....μεγαλώσαμε μαζί....αλλά.... ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ - Σελίδα 2 966307

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις