Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
555 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 555 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κι εγώ νομίζω πως έπραξες πάρα πολύ καλά !!! Εννοείται όταν τα μωράκια είναι πολύ μικρά, πρέπει να προσέχουμε πολύ και ειδικά όσον αφορά το κάπνισμα. Εμένα με έσωσε ο άντρας μου όσον αφορά αυτό ακριβώς το θέμα. Δηλ τσιγάρο και επισκέπτες. Όποιος έρχεται σπίτι μας, χειμώνα-καλοκαίρι, έξω στο μπαλκόνι για τσιγάρο. Εγώ από την φύση μου είμαι πολύ ντροπαλή και δεν μιλάω. Ευτυχώς έχω εκείνον. Οι μόνοι που παίρναν αγκαλιά το παιδί όσο ήταν πολύ μωράκι, ήταν η μαμά μου και η πεθερά μου. Καπνίστριες και οι 2 αλλά τι να έκανα? Όσον αφορά το ντετόλ, κανένας δεν έβαζε και εγώ νευρίαζα και ανυπομονούσα να φύγουν !!! Τώρα που μεγάλωσε η μπεμπούλα μου όμως όλα καλά. Δεν έχω τόσο άγχος με τα μικρόβια.
Σε καταλαβαίνω πάντως που ενοχλήθηκες περισσότερο από την συμπεριφορά τους. Ήταν σαν να σε αναίρεσαν !!! Λες και δεν υπήρχες στο δωμάτιο !!! Λες και δεν ήξεραν το κόλλημα σου !!! Απλά εκείνοι χαρήκαν που είδαν το παιδί και επειδή δεν ξέρουν από πρόωρα και μικρόβια σε αποκάλεσαν υπερπροστατευτική !!!
Να μην τους δίνεις σημασία !!!! ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 401147

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
NeNaKi_Gr έγραψε:

Άσχετο... Μόλις έγινε σεισμός ή είναι τόσο συγκλονιστικά αυτά που γράφω που συντάραξαν τα πάντα γύρω μου? Shocked ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 534787 Laughing

Είναι συγκλονιστικά αυτά που γράφεις ....χιχιχι πάντως μόλις το είδα σε σκέφτηκα http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/55154/seismos-sto-grammatiko-attikhs#When:22:35:39Z



Ναι, έγινε σεισμός.....φιλάκια...

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
didumomama έγραψε:
NeNaKi_Gr έγραψε:

Άσχετο... Μόλις έγινε σεισμός ή είναι τόσο συγκλονιστικά αυτά που γράφω που συντάραξαν τα πάντα γύρω μου? Shocked ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 534787 Laughing

Είναι συγκλονιστικά αυτά που γράφεις ....χιχιχι πάντως μόλις το είδα σε σκέφτηκα http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/55154/seismos-sto-grammatiko-attikhs#When:22:35:39Z



Ναι, έγινε σεισμός.....φιλάκια...

χαχαχαχαχαχαχα λεω και γω, προς στιγμήν τρόμαξα! Laughing

Καλά όμως ε, αυτό το φόρουμ δεν παίζετε Respect Respect Respect ... τρομερή η ανταπόκριση... ούτε σε δελτίο ειδήσεων τόσο άμεση και έγκαιρη ενημέρωση Razz
Αυτά είναι... άψογη! queen Very Happy

Πάω να δω τι παίχτηκε Wink

ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 417472 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 417472 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 417472

despina1984

despina1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οχι για κανενα λογο δεν εισαι υπερπροστατευτικη και στο λεει μια μαμα που καπνιζει!!Ακομα και εγω που καπνιζω τον πρωτο καιρο αλλαζα ρουχα οταν πηγαινα στο μωρο ( η μαλλον για τσιγαρο γιατι με το μωρο ημουν συνεχεια) και για ολους τους υπολοιπους ειχα πανουλες αγκαλιας!!Θεωρω λιγο υπερβολικη την ιστορια της κοπελας που απαγορευσε στη γιαγια να βλεπει τα μωρακια επειδη καπνιζε απλα πιστευω οτι ενα καλο μπανιο καθαρα ρουχα και βουρτσισμα στα δοντακια ειναι αρκετα αλλα αυτα τα θεωρω απαραιτητα για τον καθενα που παει να δει ενα μωρακι!!Εδω η μαμα μου που δεν καπνιζει ουτε καπνισε ποτε και εχει ειδικη στολη μπεμπη!!(ετσι την εχω ονομασει εγω!!)Αυτο το εμαθε και σε μενα και εγω οφειλω με την σειρα μου να το μαθω εγκαιρως στα παιδια μου!!Και μην νομιζεις οτι μονο εσυ ακους τετοια πραγματα!!εγω ειχα κολλημα με τα παιδακια που πανε σχολειο και με την κουνιαδα μου που ειναι δασκαλα λογο δουλειας!!Το ειπα ομορφα το ειπα ασχημα κανεις δεν με σεβαστηκε και εγω απλα εκρυβα τον μπεμπη!! Smile

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αλεξάνδρα μου έχεις να ακούσεις και να δείς πολλά ακόμα . Κάθε τι που εσύ θεωρείς φυσιολογικό κάποιοι θα το θεωρούν υπερβολικό κάτι που εσυ το κάνεις για την ασφάλεια του μωρού σου θα το χαρακτηρίζουν υπερπροστατευτικό . Αλλά πόσο σημασία έχει για σένα τι λένε; εμένα προσωπικά που ήμουν πολύ χαλαρή εξ αρχής μο μωρό δεν ηταν πρόωρο για να χρειαστώ να πάρω μέτρα . Είμαι πολύ χαλαρή σαν άτομο και κόσμο απο τη π΄ρωτη στιγμή δέχτηκα και αγκαλία άφησα να τον παίρνουν αλλά πάντα με πανούλα γιατυχόν αλλεργία σε κάποιο ρούχο των καλεσμένων και παιδάκια άφησα να έρθουν να τον δουν αρκεί να ήταν καλά .Εμένα δεν με ένοιαξε αν το έπειρνε αγκαλιά ο γαμπρός μου που κάπνιζε αφού τον έπιανε και ο άντρας μου που και αυτός είναι καπνιστής ποιά η διαφορά απλά όσο ωρα ηταν σπίτι αν ήθελαν να κάνουν τσιγάρο έβγαιναν έξω . Αλλά έτσι είμαι εγω χαλαρή. Εσυ αν σε ενοχλέι καλά κάνεις και το λες . Πρόσεχε όμως να μην σου γίνει έμμονη ιδέα ξέρεις πόσες έχουν καταλήψει να είναι αρρωστοφοβικές ; στη παρούσα φάση που είναι μικρούλη και προωράκι καλά κάνεις .
Να σας αναφέρω κάτι που είχα ακούσει εγω μέσα στο μαιευτήριο απο το γιατρό της άλλης κοπέλας που μέναμε στο ίδιο δωμάτιο ; αυτή είχε άλλο ένα παιδάκι το οποίο πήγαινε παιδικό σταθμό και της είπε να απομακρύνει το μεγαλύτερο απο το σπίτι μέχρι να γίνει το μωρό τουλάχιστον 2 μηνών Sad εγω αμ τι άλλο αυτό το θεωρώ απαράδεκτο να μην εχω το παιδί μουσ το σπίτι ; και επειδή με τη κοπέλα αυτή μιλαγαμε για ένα διάστημα στο τηλέφωνο το έκανε και όμως το μωράκι της και ουρολοίμωξη έπαθε και βροχίτιδα και δεν της έφτανε αυτό μετά είχε να κάνει καιμε τις ζήλειες του μεγαλύτερου που ένιωσε ξένο αφου το έστειλαν στη γιαγιά ...
Να σου ζήσει το μωράκι σου και κοίτα να απολαύσεις αυτούς τους πρώτους μήνες είναι μοναδικοί.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:...
Να σας αναφέρω κάτι που είχα ακούσει εγω μέσα στο μαιευτήριο απο το γιατρό της άλλης κοπέλας που μέναμε στο ίδιο δωμάτιο ; αυτή είχε άλλο ένα παιδάκι το οποίο πήγαινε παιδικό σταθμό και της είπε να απομακρύνει το μεγαλύτερο απο το σπίτι μέχρι να γίνει το μωρό τουλάχιστον 2 μηνών Sad εγω αμ τι άλλο αυτό το θεωρώ απαράδεκτο να μην εχω το παιδί μουσ το σπίτι ; και επειδή με τη κοπέλα αυτή μιλαγαμε για ένα διάστημα στο τηλέφωνο το έκανε και όμως το μωράκι της και ουρολοίμωξη έπαθε και βροχίτιδα και δεν της έφτανε αυτό μετά είχε να κάνει καιμε τις ζήλειες του μεγαλύτερου που ένιωσε ξένο αφου το έστειλαν στη γιαγιά ...
Να σου ζήσει το μωράκι σου και κοίτα να απολαύσεις αυτούς τους πρώτους μήνες είναι μοναδικοί.

Εμ, δεν θα ζηλέψει το παιδί που ένιωσε το λιγότερο ότι το αντικατέστησαν με το καινούργιο παιδί. Δεν καταλαβαίνουν τα παιδάκια. Απαράδεκτη συμβουλη και πολύ λάθος ο γιατρός. Εντάξει, κάνουμε δεύτερο παιδί και ξέρουμε ότι είναι πιο ευάλωτο να κολλήσει κάποια ασθένεια όταν έχουμε παιδάκι που πάει σχολείο. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι κάνουμε τα πάντα για το δεύτερο παιδί εις βάρος του πρώτου. Θα το αντιμετωπίσω και εγώ αυτό στο μέλλον και είμαι προετοιμασμένη γιατί μάλλον θα πηγαίνει σχολείο ο μικρός μου όταν μας έρθει το δεύτερο παιδάκι. Νομίζω θα βρω μια λιγότερο ακραία λύση.

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ αυτό το θέμα με το τσιγάρο πολύ μεγάλο.............και εγώ έχω φοβερό κόλλημα και μάλιστα διάβασα και ένα άρθρο πρόσφατα για το τριτογεννές κάπνισμα το οποίο έλεγε με λίγα λόγια ότι ακόμα κι αν κάποιος βγαίνει έξω να καπνίσει ή έχει καπνίσει πριν έρθει ασπούμε στο σπίτι μας οι επικίνδυνες τοξίνες του τσιγάρου παραμένουν πάνω στα ρούχα του στα μαλλιά του στο δέρμα του και μεταδίδονται στους μη καπνιστές και πόσο μάλλον σε ένα βρέφος!!!!!!!!!!!ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΒΛΑΠΤΕΙ...τέλος και εντάξει αυτός που θέλει να καπνίσει καλά κάνει και θέλει τι φταίει όμως το μωράκι σου και το κάθε μωράκι!και μένα ο άντρας μου καπνίζει και όλοι οι γύρω μας και συγγενείς και φίλοι και ΕΓΩ πριν μείνω έγκυος...!!!!οπότε μην θεωρείς τον εαυτό σου υπερβολικό μια χαρά αντέδρασες!
εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι να έχεις πάνες μαζί σου και να απαιτείς να τις φοράνε όσοι παίρνουν αγκαλιά το μωρό σου ειδικά τώρα που είναι μικρούλι!!!εμένα ασπούμε η πεθερά μου εχθές αφού κάπνισε δύο τρία τσιγάρα παίρνει αγκαλιά το γιο μου και του δίνει ένα φιλί στο μάγουλο.............ε αυτό ήταν έγινε χαμός....τι υπερπροστατευτική και βλακείες δεν λογάριασα τίποτα "τι κάνεις εκεί της λέω?η ανάσα σου βρωμάει τσιγαρίλα από μακρυά και εσύ φιλάς το παιδί στο πρόσωπο εκατό φορές λέμε τα ίδια και τα ίδια έλεος δηλαδή "!!!ε μα δεν άντεξα.....δεν πανα πουν ότι θέλουν όλοιτους δεν με νοιάζει εγώ όσο μπορώ θα προστατεύω το παιδί μου με κάθε τρόπο αλλά και η πολύ ευγένεια τελικά δεν έχει αποτελέσματα.....!!!!

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
επίσης, η κάθε μανούλα έχει η δεν έχει κάποια κολλήματα...!!!ή φοβίες ή παραξενιές ή οτιδήποτε άλλο!!!!!ασπούμε κάποιες μανούλες έχουν νεογέννητο και το βάζουν να κοιμηθεί αγκαλιά με το σκυλάκι τους...δεν το θεωρούν λάθος γιατί ξέρουν ότι σκυλάκι τους είναι εμβολιασμένο είναι καθαρο κτλ κτλ αυτό βέβαια μια άλλη μανούλα μπουρεί να το θεωρεί απαράδεκτο....!!!!οπότε εγώ καταλήγω στο ότι εσύ και ο άντρας σου αποφασίζετε για το καλό του παιδιού σας και όλοι οι άλλοι θα πρέπει να το σέβονται ακόμα κι αν αυτό που νοιώθεις είναι υπερβολή.

fay_b

fay_b
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kalimera zouzou!!! auto einai ena lepto thema.egw proswpikA den exw katholou tetoia provlimata.to mono pou apefeuga itan ta mikra paidakia na min erxontai se epafi amesi me to mwro gt kouvalane iwseis apo to sxoleio kai tis prwtes 20 meres opoios to eperne agalia to eperne me ena kouvertaki mono kai mono gt tis prwtes meres einai ligo euaisthito to dermataki tous.auto mono...afou na skefteis apo 30 imerwn kai itan kai xeimwnas ton vgazame sxedon kathimerina gia kafe.me tous kapnistes den exw provlima..de lew na kapnizoune epanw tou... alla to na to parei px agalia i mama mou pou kapnizei kai tha to kratisei mia sto toso,e...den trexei kai tpt... auto pou thelw na pw einai einai krima na tous ferneis se toso duskoli thesi gt theloun kai autoi na to xaroun...ex allou siga..posi wra tha to krataei i kouniada sou...den pathenei kati boreis gi aytin na kaneis mia exairesi opws kaneis kai me ton antra sou.o antras sou kathe fora pou krataei to mwraki ton vazeis na kanei mpanio kai na pasaleivetai me dettol??den nomizw!!! kai o antras sou sigoura ton krataei arketes wres...pisteuw katalavaineis ti thelw na pw. den xreiazetai na agxwnesai kai na xaliesai.pan metron aristo lene... apo kalo sou ta lew xwris parexigisi e???!!!! pantws to thema opws kai na xei..pws epeidi esu eisai i mama tou mono esu tha apofasizeis kai oi alloi tha prepei na sumvadizoun me tis apofaseis sou eite tous aresei eite oxi..de to suzitw... apla auta sta eipa gia na skefteis moni sou oti isws tha mporouses kai su na upoxwriseis ligo s auto to thema gt den xreiazetai na anusixeis toso.den einai toso sovaro oso to na kapnizoun mprosta tou i mesa sto spiti.auta...!!!! Very Happy

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fay_b έγραψε:kalimera zouzou!!! auto einai ena lepto thema.egw proswpikA den exw katholou tetoia provlimata.to mono pou apefeuga itan ta mikra paidakia na min erxontai se epafi amesi me to mwro gt kouvalane iwseis apo to sxoleio kai tis prwtes 20 meres opoios to eperne agalia to eperne me ena kouvertaki mono kai mono gt tis prwtes meres einai ligo euaisthito to dermataki tous.auto mono...afou na skefteis apo 30 imerwn kai itan kai xeimwnas ton vgazame sxedon kathimerina gia kafe.me tous kapnistes den exw provlima..de lew na kapnizoune epanw tou... alla to na to parei px agalia i mama mou pou kapnizei kai tha to kratisei mia sto toso,e...den trexei kai tpt... auto pou thelw na pw einai einai krima na tous ferneis se toso duskoli thesi gt theloun kai autoi na to xaroun...ex allou siga..posi wra tha to krataei i kouniada sou...den pathenei kati boreis gi aytin na kaneis mia exairesi opws kaneis kai me ton antra sou.o antras sou kathe fora pou krataei to mwraki ton vazeis na kanei mpanio kai na pasaleivetai me dettol??den nomizw!!! kai o antras sou sigoura ton krataei arketes wres...pisteuw katalavaineis ti thelw na pw. den xreiazetai na agxwnesai kai na xaliesai.pan metron aristo lene... apo kalo sou ta lew xwris parexigisi e???!!!! pantws to thema opws kai na xei..pws epeidi esu eisai i mama tou mono esu tha apofasizeis kai oi alloi tha prepei na sumvadizoun me tis apofaseis sou eite tous aresei eite oxi..de to suzitw... apla auta sta eipa gia na skefteis moni sou oti isws tha mporouses kai su na upoxwriseis ligo s auto to thema gt den xreiazetai na anusixeis toso.den einai toso sovaro oso to na kapnizoun mprosta tou i mesa sto spiti.auta...!!!! Very Happy
κοριτσακι αυτο που με πειραξε πιο πολυ ειναι οτι αισθανθηκα πως δε μετραει η αποψη μου εκεινη την ωρα...κιοτι με γραψανε κανονικαα!!!ενω το εχω τονισει με τους καπνιστες!!γιαυτο εγω τα πηρα περισσοτερο...συμφωνω μαζι σου στο οτι καλα δεν θα παθαινε και κατι τραγικο το μωρακι με μια αγκαλιτσα της...οκ!!!θελω ομως η καλυτερα απαιτω να σεβονται τη γνωμη μου...και να μη χρειαζεται και να δικαιολογουμαι κι απο πανω γιατι θελω ΑΥΤΟ και οχι κατι ΑΛΛΟ για το μωρο μου!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ALEXANDRA STR. έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:αλέξανδρα καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι .για μένα δεν είσαι προστατέυτικη και στο λεω επείδη τα έχω περάσει και έγω .ακου κορίτσι μου και το μώρακι μου και εγω το γέννησα οχτάμηνικο και δεν άφησα κάνενα να έρθει στο σπίτι μεχρι να σαραντήσω και αυτο ηταν εντόλη της παίδιατρου.γιατι τα μώρακια μας που γεννήθηκαν πιο νώρις δεν ξέρω για τον δίκο σου εμενα γεννήθηκε 2160 οταν βγήκε εχασε και βάρος μου χε πει αν δεν το προστάτευεις παει νοσόκομειο .γιαυτο μην ακους κανεναν κανε αυτο που πιστευεις εσυ καλο για το μώρο σου και βαλε τα ορια σου και μην αφήνεις κανένα να κάνει κουμάντο . και εμένα ειπάν διάφορα μου λέγαν να ερθούν σπίτι τους έλεγα θα σας εγω ποτε θέλω .αυτο κάνε και συ και ας είναι κούνιαδα αδερφή και οποιος αλλος .προέχει το μώρο σου .έμενα έκανε να αρρώστησει για πρώτη φόρα οταν ηταν 14 μηνων .αν δεν το προσέχα και αφήνα οπιοδήποτε να τον πίανει και κάνει τα δίκα του δεν ξερω τι θα γίνοταν .
Αννα μου εμενα γεννηθηκε 2350 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2270!εννοειται κι εγω την ιδια εντολη ειχα απο την παιδιατρο και δενειχα επισκεψεις μεχρι να σαρανταρισω και μεσα στο σπιτι!αν ερχοταν καποιος θα εβαζε ωραιοτατες μασκουλες που ειχα προμηθευτει απο το φαρμακειο!να σου ζησει και σενα το μωρακι σου!!!

κοριτσια να σας ζησου τα μωρακια σας!!
αλεξανδρα μια χαρα εισαι...και εγω ειχα προωρακι και αν και γεννηθηκε 2400 βγηκαμε 2000 απο το νοσοκομειο...στην αρχη δεν ερχοταν κανεις σπιτι...οχι μονο μεχρι να σαραντησει απο τοτε που γεννηθηκε....αλλα μεχρι να σαραντησει απο τοτε που θα έπρεπε να γεννηθει..! ετσι μου ειχε πει ο γιατρος!!...μαλιστα εγω πρωτα το βαφτισα και μετα το κυκλοφορησα γιατι φοβομουν...
δεν εισαι υποχρεωμενη καν να το πας σπιτι κανενος...ειναι πολυ μικρο ακομη..οποιος θελει ας ερθει να το δει...με τους ορους σου παντα!!
αυτα ..
φιλια και παλι να το χαίρεσαι!!

????????


Επισκέπτης
ALEXANDRA STR. έγραψε:Σημερα στενοχωρηκα πολυ!βγαλαμε τον μικρο που ειναι δυο μηνων τωρα αλλα γεννημενο προωρακι-οχταμηνητικο(εχει σημασια που το επισημαινω)βολτα στον παππου του(πεθερο μου)και στη θεια του(κουνιαδα μου)γιατι λογω καιρου ειχαν μερες να τον δουν.Εχω ξεκαθαρισει απο την αρχη αλλες φορες μεταξυ σοβαρου και αστειου και αλλες πολυ σοβαρη οτι αγκαλιτσες απο καπνιστες δεν επιτρεπονται!μονο ο αντρας μου (καπνιστης)τον παιρνει γιατι τον σωζει το πατρικο φιλτρο...τεσπα!
τον παιρνει με τη μια ο πεθερος μου αγκαλια και ολα καλα ως εκει αφου δε καπνιζει...σε καποια φαση τον δινει(ενω ξερει το θεμα μου - κολλημα μου με το τσιγαρο)στην καπνιστρια φουλ κουνιαδα μου χωρις καν να εχει χρησιμοποιησει ντετολ,οινοπνευμα κατι...εγω γυριζω την πλατη μου γιατι εκεινη τη στιγμη κοιταζα κατι στον υπολογιστη και τον βλεπω στην αγκαλια της!αμεσως νευριασα γιατι ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν το εχω κρατησει κρυφο!ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ!αλλα πιο πολυ με ενοχλησε που μου εδωσαν να καταλαβω οτι δε το σεβονται με αυτον τον τροπο!κατευθειαν λεω στον αντρα μου "ρε μωρακι σε παρακαλω πηγαινε φερε μου το ντετολ..."σε υφος εμφανως ενοχλημενη!το εφερε και εκανε η κουνιαδα μου μονο τις παλαμες της ενω απο πανω μεχρι κατω μυριζει τσιγαρο,τα ρουχα της,τα μαλλια της και το βρεφος κολλημενο να αναπνευει πανω στο στηθος της!!!τι να σου κανει μονο στις παλαμες;;παιρνω το ντετολ και τις βαζω μονη μου σε ολοκληρο καταμηκος χερι και στο στερνο(εκει που θα ανεπνεε το μωρο)και μου λεει εκεινη την ωρα ο πεθερος μου"Αλεξανδρα εισαι υπερπροστατευτικη και αυτο δεν ειναι καλο!!!"του απαντησα οτι εχω ξεκαθησει τη θεση μου εξαρχης στο θεμα καπνιστες...
πειτε μου ειμαι υστερω,φταινε οι ορμονες η το οτι δεν περασα καταθληψη και μου βγαινουν νευρα...;;τι ειναι ρε κοριτσια;;δεν ευχαριστηθηκα καθολου τη βολτα,γυρισα σπιτι ετοιμη να τα μπηξω!ασε που εχω γινει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΥΠΕΡΕΥΑΙΣΘΗΤΗ!!!και δε θελω να εχω ασχημες σχεσεις με την κουνιαδα μου και πεθερο μου αλλα νιωθω οτι δεν καταλαβαινουν!
σορυ για το μεγαλο ποστ!

Αχ κοριτσακι μου, το ιδιο προβλημα εχω με τη μανα μου. Καπνιζει και βρωμαει και εκεινη και το σπιτι της (ναι, ειμαι αντικειμενικη και ειλικρινης!!!). Της εχω πεταξει εξω εξω οτι αμα δε το κοψει δε θα της αφηνω το παιδι. Της το λεει και η γιαγια μου. Η λυση της ειναι οτι οταν θα εχει το μωρο δε θα καπνιζει. Τι να το κανω αμα βρωμαει απο πριν 1 ωρα που καπνισε. Ασε γιατι τα εχω παρει με το θεμα. Και της εξηγω οτι οι παιδιατροι λενε οτι τα χημικα του τσιγαρου μενουν πανω σε ρουχα, επιπλα κτλ και τα αναπνεει το παιδι,ακομα και αν δεν καπνιζει καποιος εκεινη τη στιγμη. Εχω σαλταρει με το θεμα... Και η ατακα της που με τρελανε ''ε, τοτε δε θα αφηνεις κανενα να πιανει το παιδι'' και της λεω ''ναι, δε θα αφηνω''. Δε θα αφησω ΚΑΝΕΝΑΝ να κανει κουμαντο στην υγεια του παιδιου μου!!!!Απαιτω να με σεβαστουν, οπως περιμενουν απο μενα να τους σεβομαι!!!! ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 215994

Ετσι οταν παντρευτηκα απαγορευσα να καπνιζουν στο σπιτι μου. Ειχα τασακι στο μπαλκονι.Γιατι πολυ απλα δε το μπορω, μου ερχεται εμετος και μεσα στο σπιτι μου δε το αντεχω. Βρωμανε τα παντα μετα. Παρεξηγηθηκαν καποιοι και δε ξαναπατησαν. Ε,χεστηκα!!!
Και μια θεια μου καποια στιγμη μου λεει ''ε,αμα δεν αφηνεις να καπνιζουν,δε θα ξαναρθει κανενας'' και της λεω ''αμα δε μπορουν να σεβαστουν το σπιτι μου, να μην ερθει κανεις''. Ειλικρινα δε με νοιαζει να μην ερθει κανεις ποτε τους. Αρκετα ανεχομαι ολο το χειμωνα που δε μπορω να παω για εναν καφε εξω γιατι μου βγαινει ξινος απο τη βρωμα και την ανακατωσουρα, οχι και μεσα στο σπιτι μου!!!!
Με το μπεμπακι μου θα εχει πολυ γελιο (ή κλάμα!!!!).......... ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 186566

????????


Επισκέπτης
stardust έγραψε:Πιστευω οτι στην αρχη ολες οι μανουλες ειμαστε υπερπροστατευτικες ισως επειδη δεν γνωριζουμε η επειδη φοβομαστε.παντως πιστευω πως οσο ειναι πολυ μικρο θελει προσοχη και γω τους ελεγα να βαλουν αντισηπτικο αλλα οχι βεβαια σε αυτο το σημειο.απλα αν εβλεπα οτι δεν σεβοντουσαν τα θελω μου τους το ελεγα με λιγο ψιλο υφος Laughing .στην πορεια δεν ειμαι τοσο υπερπροστατευτικη γιατι πιστευω πως πρεπει να αφηνουμε το παιδι και να λερωθει και να ακουμπησει βρωμιες και πολλα αλλα.Απλα το δικο σου μωρακι ακομα ειναι λιχουδη και ειναι λογικο να σε πειραξε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το τσιγαρο δεν ειναι μονο θεμα βρωμιας, αλλα χημικων που κολλανε παντου και που δε κανει να αναπνεει ή να αγγιζει το παιδι!!!! Ρωτηστε τον παιδιατρο να σας πει....

????????


Επισκέπτης
ALEXANDRA STR. έγραψε:συν το οτι μου λεει ο πεθερος μου οτι ειμαι ΥΠΕΡ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ!!!! ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 679259

Καλα,μη κολλας σε αυτα!!Εγω θα γεννησω Δεκεμβρη και οταν ειπα στη πεθερα οτι στην αρχη δε θελω να εχω κοσμο γιατι εχει πολλες ιωσεις λογω χειμωνα, με ειπε μυγγιαγγιχτη...Αλλα οταν η αλλη η νυφη δινει εντολη να μη παει το (9χρονο)παιδι της σε παιδοτοπο για να μη κολλησει ιωση, το ακουει ευλαβικα,ουτε την λεει μυγγιαγγιχτη ουτε τιποτα!!! Και την προηγουμενη εβδομαδα ειχε το εγγονι με πυρετο και ουτε που με ειδοποιησε να μη παω, να σεβαστει οτι ειμαι εγκυος. Και δε της αρεσε που καταλαβε οτι τσαντιστηκα!! Ε, μετα απο αυτο ας μου λεει ο,τι θελει,την εχω γραμμενη. Και εγω τη λεω μουλαρα και αναισθητη. Το θεμα ειναι το παιδι μου να ειναι καλα και να νοιωθω εγω οτι εκανα το καλυτερο γι αυτο!!!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την etoile! στις Τρι Ιουλ 05, 2011 5:02 am, 1 φορά

????????


Επισκέπτης
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..Κ ΓΩ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ Κ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΟΠΩΣ Κ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΦΕΡΩ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΤΑ ΧΕΡΙΑ.ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΧΛΜ!!Κ ΓΩ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΣΤΕ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΕΙΝΟΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΑ Κ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕ Κ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΜΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕΤΑ ΟΤΙ Κ ΜΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΞΕΡΟΥΜΕ΄..Κ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΩ ΕΣΥ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΣ ΠΡΙΝ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.. ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 311356

Ναι, τοτε νομιζαν οτι το τσιγαρο κανει καλο στην υγεια και δεν ειχαν γριπη των χοιρων και 100.000 αλλες αρρωστιες!!!! Γι αυτο ηταν τοσο ανετοι!!!! Twisted Evil

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Etoile εμένα η μαμά μου το έκοψε, χαχαχα! Και εγώ ήμουν καθετη για το τσιγάρο και ας μην ήταν πρόωρο το παιδί μου. Αλλά εμένα πάντα κάπνιζαν και οι 2 γονείς μου και γενικά το τσιγάρο το έχω πάρει πολυ στραβά.

Neraidoni

Neraidoni
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Με το θέμα του τσιγάρου είμαι...ΥΣΤΕΡΙΚΗ!!!
Πρώην καπνίστρια (το έκοψα αμέσως μόλις ο γιατρός μου είπε να κάνω μια χοριακή γιατί ίσως ήμουν έγκυος), που κρατιέται με νύχια και με δόντια για να μην το ξαναρχίσει. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τρώει στην μάπα το τσιγάρο του οποιουδήποτε και πολύ περισσότερο ένα μωρό/παιδί. Είναι απαράδεκτο!
Όσο για το τι λένε οι γύρω...μπορούν να σε τρελάνουν! Όλοι έχουν μια άποψη! Α, δεν έχει μάθει σε φασαρία, Α, σε γυάλα το έχετε, Έλα μωρέ τι θα πάθει. Ναι και παλαιότερα οι γυναίκες γεννούσαν στα χωράφια, αλλά ποια τα ποσοστά θνησιμότητας? Ο κόσμος εξελίσσεται και ενημερώνεται... και για το τσιγάρο, τα αποτελέσματα των ερευνών είναι μάλλον ανησυχητικά, από την κοιλιά (ενεργητικό ή παθητικό κάπνισμα) ακόμα.
Και ποτέ δεν πιάνουμε το μωράκι στα χέρια..
ούτε και στα ποδαράκια εάν βάζει και αυτά στο στόμα του.
Δεν είναι υπερβολή ή υπερπροστασία, είναι συνείδηση. Δεν μας ρωτήσανε για να τα φέρουμε στον κόσμο. Είμαστε απολύτως υπεύθυνοι για αυτά.

Ακούω τα πάντα, φιλτράρω, πράττω ό,τι θεωρώ σωστό... Very Happy

Συγνώμη εάν σας κούρασα, αλλά έχω ακούσει τα απίστευτα...

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ALEXANDRA STR. έγραψε:συν το οτι μου λεει ο πεθερος μου οτι ειμαι ΥΠΕΡ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ!!!! ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 679259

Κατσε τωρα γιατι με κατι τετοια εμενα μου γυρναει το ματι.... ΠΡΩΤΟΝ: ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΠΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΒΡΕΦΟΣ 2 ΜΗΝΩΝ????????
ΔΕΥΤΕΡΟΝ: ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΟΣΟ ΘΕΛΩ !!!!

Εγω κοπελα μου τον ιδιο τον αντρα μου που οταν γεννηθηκε η μικρη καπνιζε σα φουγαρο, τον εβαζα να αλλαξει ρουχα με το που θα εμπαινε σπιτι και απο μονος του αν δεν επλενε χερια και δοντια δεν επαιρνε το μωρο αγκαλια! ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΑΝ, ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Neraidoni έγραψε:Με το θέμα του τσιγάρου είμαι...ΥΣΤΕΡΙΚΗ!!!
Πρώην καπνίστρια (το έκοψα αμέσως μόλις ο γιατρός μου είπε να κάνω μια χοριακή γιατί ίσως ήμουν έγκυος), που κρατιέται με νύχια και με δόντια για να μην το ξαναρχίσει. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τρώει στην μάπα το τσιγάρο του οποιουδήποτε και πολύ περισσότερο ένα μωρό/παιδί. Είναι απαράδεκτο!
Όσο για το τι λένε οι γύρω...μπορούν να σε τρελάνουν! Όλοι έχουν μια άποψη! Α, δεν έχει μάθει σε φασαρία, Α, σε γυάλα το έχετε, Έλα μωρέ τι θα πάθει. Ναι και παλαιότερα οι γυναίκες γεννούσαν στα χωράφια, αλλά ποια τα ποσοστά θνησιμότητας? Ο κόσμος εξελίσσεται και ενημερώνεται... και για το τσιγάρο, τα αποτελέσματα των ερευνών είναι μάλλον ανησυχητικά, από την κοιλιά (ενεργητικό ή παθητικό κάπνισμα) ακόμα.
Και ποτέ δεν πιάνουμε το μωράκι στα χέρια..
ούτε και στα ποδαράκια εάν βάζει και αυτά στο στόμα του.
Δεν είναι υπερβολή ή υπερπροστασία, είναι συνείδηση. Δεν μας ρωτήσανε για να τα φέρουμε στον κόσμο. Είμαστε απολύτως υπεύθυνοι για αυτά.

Ακούω τα πάντα, φιλτράρω, πράττω ό,τι θεωρώ σωστό... Very Happy

Συγνώμη εάν σας κούρασα, αλλά έχω ακούσει τα απίστευτα...

Τα είπες πολύ ωραία! Μου άρεσε ειδικά αυτό που είπες για τα ποσοστά θνησιμότητας παλιά με τώρα που δεν μπορούμε να αγνοούμε. Πολλές φορές ακούμε από τους γονείς μας "εγώ έτσι σας μεγάλωσα, τι πάθατε"; , μιλώντας για το ότι κάπνιζαν μέσα στο αυτοκίνητο. Ή ακούς "έλα μωρέ, τι το δένετε το παιδί στο καθισματάκι αυτοκινήτου το ΚΑΗΜΕΝΟ! Κρατήστε το στην αγκαλιά, 2 λεπτά δρόμος είναι!". Πως να καταλάβουν το πόσο απαραίτητο για την ύπαρξη του παιδιού είναι πλέων το καθισματάκι αφού όταν γεννήθηκα εγώ ο πατέρας μου δεν είχε ούτε αυτοκίνητο; Και επειδή ο κόσμος πάει μπροστά και εξελίσσεται είναι μεγάλο λάθος να μένουμε σε αυτά που ίσχυαν πριν από 20 ή 30 χρόνια. Άρα νομίζω πως την δική τους έλλειψη ενημέρωησης χαρακτηρίζουν ως δική μας υπερπροστασία. Γι' αυτό υπάρχει το χάσμα γενεών.

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πολύ καλά κάνεις και είσαι έτσι με το παιδί σου!!! Εσύ είσαι αυτή που είσαι υπεύθυνη για την υγεία του και εσύ είσαι αυτή που θέτει τους κανόνες! Και όποιος δε θέλει να συμμορφωθεί κακό του κεφαλιού του!!!! (συγχίστηκα τώρα γιατί θυμήθηκα και κάτι δικά μου παρόμοια περιστατικά Mad Mad Mad ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 654655 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 654655 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 186566

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:Etoile εμένα η μαμά μου το έκοψε, χαχαχα! Και εγώ ήμουν καθετη για το τσιγάρο και ας μην ήταν πρόωρο το παιδί μου. Αλλά εμένα πάντα κάπνιζαν και οι 2 γονείς μου και γενικά το τσιγάρο το έχω πάρει πολυ στραβά.

Τυχερη!!! Εμενα ειναι ξεροκεφαλη και πιο πολυ θα με εκνευρισει , παρα θα το κοψει τελικα. Αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να βλεπει το μικρο αμα δε συμμορφωθει!!Και σιγουρα δε θα τον αφησω λεπτο στο δικο της σπιτι!! Για να δουμε....

????????


Επισκέπτης
Neraidoni έγραψε:Με το θέμα του τσιγάρου είμαι...ΥΣΤΕΡΙΚΗ!!!
Πρώην καπνίστρια (το έκοψα αμέσως μόλις ο γιατρός μου είπε να κάνω μια χοριακή γιατί ίσως ήμουν έγκυος), που κρατιέται με νύχια και με δόντια για να μην το ξαναρχίσει. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τρώει στην μάπα το τσιγάρο του οποιουδήποτε και πολύ περισσότερο ένα μωρό/παιδί. Είναι απαράδεκτο!
Όσο για το τι λένε οι γύρω...μπορούν να σε τρελάνουν! Όλοι έχουν μια άποψη! Α, δεν έχει μάθει σε φασαρία, Α, σε γυάλα το έχετε, Έλα μωρέ τι θα πάθει. Ναι και παλαιότερα οι γυναίκες γεννούσαν στα χωράφια, αλλά ποια τα ποσοστά θνησιμότητας? Ο κόσμος εξελίσσεται και ενημερώνεται... και για το τσιγάρο, τα αποτελέσματα των ερευνών είναι μάλλον ανησυχητικά, από την κοιλιά (ενεργητικό ή παθητικό κάπνισμα) ακόμα.
Και ποτέ δεν πιάνουμε το μωράκι στα χέρια..
ούτε και στα ποδαράκια εάν βάζει και αυτά στο στόμα του.
Δεν είναι υπερβολή ή υπερπροστασία, είναι συνείδηση. Δεν μας ρωτήσανε για να τα φέρουμε στον κόσμο. Είμαστε απολύτως υπεύθυνοι για αυτά.

Ακούω τα πάντα, φιλτράρω, πράττω ό,τι θεωρώ σωστό... Very Happy

Συγνώμη εάν σας κούρασα, αλλά έχω ακούσει τα απίστευτα...

Αφησε το στα χωματα να παρει μικροβια, να το πηγαινεις σε μικρα παιδια να αρρωσταινει- του κανει καλο, εισαι περιεργη με το τσιγαρο/δε θα πλησιαζει κανεις στο σπιτι σου, εισαι υπερβολικη αμα χρησιμοποιεις ντετολ, γιατι ακους τον παιδιατρο (!!!)/τα λεει λαθος ο γιατρος, δεν ειναι χλωμο/αρρωστο-ματι εχει (!!!) και πολλααααα αλλα!!!! Και τα ακους απο πριν, φαντασου αμα γεννησεις τι θα γινεται. Ειδικα οι μαμαδες, τα ξερουν ολα βρε παιδι μου. Απορω γιατι πληρωνουμε παιδιατρους, αφου εχουμε δωρεαν μεσα στο σπιτι!!!

Να φανταστειτε τωρα που ειμαι εγκυος εχει ''κλειδωσει'' το μυαλο της μανας μου οτι αν δε φαω ο,τι μου ''μυρισει'' θα παθω ζημια. Δε καταλαβαινει με τιποτα οτι ειναι μια βλακεια και μιση αυτο. Ουτε καν οταν της εξηγω οτι αμα ετρωγα καθε μερα ο,τι μου μυριζε, θα ειχα βαλει 20 κιλα ηδη!!!! Μου σπαει τα νευρα σας λεω!!! Και εχει πλακα και αλλες εγκυες στο σόι , που το τηρουν αυτο απο ''φοβο'', αλλα το τσιγαρο και το ποτο δε το κοβουν!!!!

Εγω ειμαι και ψιλονευρικη και δεν αντεχω να εχω για πολλη ωρα κλειστο το στομα.... πεφτει τρελο γελιο (ή κλαμα!!!)..........

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
MariaM έγραψε:Etoile εμένα η μαμά μου το έκοψε, χαχαχα! Και εγώ ήμουν καθετη για το τσιγάρο και ας μην ήταν πρόωρο το παιδί μου. Αλλά εμένα πάντα κάπνιζαν και οι 2 γονείς μου και γενικά το τσιγάρο το έχω πάρει πολυ στραβά.

Τυχερη!!! Εμενα ειναι ξεροκεφαλη και πιο πολυ θα με εκνευρισει , παρα θα το κοψει τελικα. Αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να βλεπει το μικρο αμα δε συμμορφωθει!!Και σιγουρα δε θα τον αφησω λεπτο στο δικο της σπιτι!! Για να δουμε....

Και εγώ έτσι της είπα! "Διάλεξε το εγγόνι σου ή το τσιγάρο;" Σε εμένα έπιασε ευτυχώς για καλό δικό της δηλαδή γιατί το μωρό ούτως ή άλλως δεν θα επηρεαζόταν γιατί δεν θα υποχωρούσα σε οτιδήποτε έχει να κάνει με την υγεία του. Το καλό του θελουν και οι παππουδες του αλλά δεν είναι τόσο ενημερωμένοι και τους βολεύει να αμφισβητούν κάποια πράγματα οπότε... σαν την μαμά -και τον πατέρα κάποιες φορές-, κανένας!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
Neraidoni έγραψε:Με το θέμα του τσιγάρου είμαι...ΥΣΤΕΡΙΚΗ!!!
Πρώην καπνίστρια (το έκοψα αμέσως μόλις ο γιατρός μου είπε να κάνω μια χοριακή γιατί ίσως ήμουν έγκυος), που κρατιέται με νύχια και με δόντια για να μην το ξαναρχίσει. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τρώει στην μάπα το τσιγάρο του οποιουδήποτε και πολύ περισσότερο ένα μωρό/παιδί. Είναι απαράδεκτο!
Όσο για το τι λένε οι γύρω...μπορούν να σε τρελάνουν! Όλοι έχουν μια άποψη! Α, δεν έχει μάθει σε φασαρία, Α, σε γυάλα το έχετε, Έλα μωρέ τι θα πάθει. Ναι και παλαιότερα οι γυναίκες γεννούσαν στα χωράφια, αλλά ποια τα ποσοστά θνησιμότητας? Ο κόσμος εξελίσσεται και ενημερώνεται... και για το τσιγάρο, τα αποτελέσματα των ερευνών είναι μάλλον ανησυχητικά, από την κοιλιά (ενεργητικό ή παθητικό κάπνισμα) ακόμα.
Και ποτέ δεν πιάνουμε το μωράκι στα χέρια..
ούτε και στα ποδαράκια εάν βάζει και αυτά στο στόμα του.
Δεν είναι υπερβολή ή υπερπροστασία, είναι συνείδηση. Δεν μας ρωτήσανε για να τα φέρουμε στον κόσμο. Είμαστε απολύτως υπεύθυνοι για αυτά.

Ακούω τα πάντα, φιλτράρω, πράττω ό,τι θεωρώ σωστό... Very Happy

Συγνώμη εάν σας κούρασα, αλλά έχω ακούσει τα απίστευτα...

Αφησε το στα χωματα να παρει μικροβια, να το πηγαινεις σε μικρα παιδια να αρρωσταινει- του κανει καλο, εισαι περιεργη με το τσιγαρο/δε θα πλησιαζει κανεις στο σπιτι σου, εισαι υπερβολικη αμα χρησιμοποιεις ντετολ, γιατι ακους τον παιδιατρο (!!!)/τα λεει λαθος ο γιατρος, δεν ειναι χλωμο/αρρωστο-ματι εχει (!!!) και πολλααααα αλλα!!!! Και τα ακους απο πριν, φαντασου αμα γεννησεις τι θα γινεται. Ειδικα οι μαμαδες, τα ξερουν ολα βρε παιδι μου. Απορω γιατι πληρωνουμε παιδιατρους, αφου εχουμε δωρεαν μεσα στο σπιτι!!!

Να φανταστειτε τωρα που ειμαι εγκυος εχει ''κλειδωσει'' το μυαλο της μανας μου οτι αν δε φαω ο,τι μου ''μυρισει'' θα παθω ζημια. Δε καταλαβαινει με τιποτα οτι ειναι μια βλακεια και μιση αυτο. Ουτε καν οταν της εξηγω οτι αμα ετρωγα καθε μερα ο,τι μου μυριζε, θα ειχα βαλει 20 κιλα ηδη!!!! Μου σπαει τα νευρα σας λεω!!! Και εχει πλακα και αλλες εγκυες στο σόι , που το τηρουν αυτο απο ''φοβο'', αλλα το τσιγαρο και το ποτο δε το κοβουν!!!!

Εγω ειμαι και ψιλονευρικη και δεν αντεχω να εχω για πολλη ωρα κλειστο το στομα.... πεφτει τρελο γελιο (ή κλαμα!!!)..........

Και εγώ έτσι είμαι! Άμα γεννήσεις εκεί να δεις πανηγύρι! Όλοι θα είναι παραπάνω από πρόθυμοι να σε συμβουλέψουν και μάντεψε! Ο καθένας θα λεει τα δικά του και κυρίως χωρίς να έχεις ζητήσει την γνώμη κανενός! Συμβουλή. Μην αφήσεις να σου κάνουν επίσκεψη πριν 40σεις γιατί θα σου κάνουν τα νεύρα τσατάλια! Και αναγκαστικά, μάνα, πεθερά και αδέρφια θα έρχονται αλλά εκεί έχεις ένα θάρρος παραπάνω να πεις, "αφήστε με ήσυχη"! Πραγματικά είναι ότι χειρότερο να σου κάνουν υποδείξεις την στιγμή που εσύ από μόνη σου νιώθεις μεγάλη ανασφάλεια για την νέα αυτή αρχή και δεν το καταλαβαίνουν. Το ιδανικό ειναι να έρχεται η συμβουλή όταν την ζητάς. Εγώ πχ. θύμωνα πολύ με την μητέρα που που είχε γνώμη για όλα, για το πως κρατάω το μωρό, πως το αλλάζω, πως το κάνω μπάνιο κτλ. Εγώ όμως δεν ήθελα να μου δείξει πως το κάνει εκείνη. Μου είχαν δείξει στο μαιευτήριο και μετά η παιδίατρος κάποια πράγματα και με βόλευαν και δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να τα κάνω με τον δικό της τρόπο. Δηλαδή γιατί να με κάνει να νιώσω άχρηστη χωρίς λόγο; Και λάθος να έκανα δεν ήταν δα και τόσο τραγικο και θα το έβρισκα στην πορεία. Ήθελα απλά να μάθω γρήγορα και για να γίνει αυτό έπρεπε να μάθω μόνη μου πάνω στο παιδί μου χωρις παρεμβολές. Αυτό το είχα πραγματικά ανάγκη εκείνες τις πρώτες μέρες. Είχα ανάγκη να είμαι μόνο εγώ και το παιδί. Όσο και περίεργο ή εγωιστικό αν ακούγεται, δεν ήθελα να ακούω άλλες φωνές παρά μόνο του παιδιού μου και την φωνή μέσα μου που μου έλεγε τι να κάνω. Και έκανα αυτό που ήθελα και να σου πω την αλήθεια ακόμα και τώρα ακούω μόνο την παιδίατρο σε όλα και συνήθως όσα μου λένε είναι αντίθετα με αυτά που λέει η παιδίατρος κυρίως για την διατροφή του παιδιού. Γιατί να μην φάει το παιδί σπληνάντερο; Πες εσύ... Πόσα μπορώ να γράψω ακόμα...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε: Το ιδανικό ειναι να έρχεται η συμβουλή όταν την ζητάς.
Εγώ πχ. θύμωνα πολύ με την μητέρα που που είχε γνώμη για όλα, για το πως κρατάω το μωρό, πως το αλλάζω, πως το κάνω μπάνιο κτλ. Εγώ όμως δεν ήθελα να μου δείξει πως το κάνει εκείνη. Μου είχαν δείξει στο μαιευτήριο και μετά η παιδίατρος κάποια πράγματα και με βόλευαν και δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να τα κάνω με τον δικό της τρόπο. Δηλαδή γιατί να με κάνει να νιώσω άχρηστη χωρίς λόγο; Και λάθος να έκανα δεν ήταν δα και τόσο τραγικο και θα το έβρισκα στην πορεία.

Το ξαναλέω, είσαι η χαμένη μου αδελφή και μεγάλωσες με τη μάνα μου η οποία μαλλον έκανε διπλή ζωή, δεν εξηγείται αλλιώς!
Τίποτα από ότι κάνεις εσύ δεν είναι σωστό, όλα τα κανεις λάθος, ακόμα κι αν τα κάνεις με τον τρόπο που σου εδειξαν... Οι άλλοι ξέρουν καλύτερα... Αν εισαι καπως με την καθαριότητα εισαι υπερπροστατευτική, αν δεν ήσουν θα ήσουν βρωμιάρα και "πώς θα μεγαλώσουν αυτα τα παιδια?" κτλ κτλ...
ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 2 679259

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις