Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
556 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 556 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
MariaM έγραψε: Το ιδανικό ειναι να έρχεται η συμβουλή όταν την ζητάς.
Εγώ πχ. θύμωνα πολύ με την μητέρα που που είχε γνώμη για όλα, για το πως κρατάω το μωρό, πως το αλλάζω, πως το κάνω μπάνιο κτλ. Εγώ όμως δεν ήθελα να μου δείξει πως το κάνει εκείνη. Μου είχαν δείξει στο μαιευτήριο και μετά η παιδίατρος κάποια πράγματα και με βόλευαν και δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να τα κάνω με τον δικό της τρόπο. Δηλαδή γιατί να με κάνει να νιώσω άχρηστη χωρίς λόγο; Και λάθος να έκανα δεν ήταν δα και τόσο τραγικο και θα το έβρισκα στην πορεία.

Το ξαναλέω, είσαι η χαμένη μου αδελφή και μεγάλωσες με τη μάνα μου η οποία μαλλον έκανε διπλή ζωή, δεν εξηγείται αλλιώς!
Τίποτα από ότι κάνεις εσύ δεν είναι σωστό, όλα τα κανεις λάθος, ακόμα κι αν τα κάνεις με τον τρόπο που σου εδειξαν... Οι άλλοι ξέρουν καλύτερα... Αν εισαι καπως με την καθαριότητα εισαι υπερπροστατευτική, αν δεν ήσουν θα ήσουν βρωμιάρα και "πώς θα μεγαλώσουν αυτα τα παιδια?" κτλ κτλ...
ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259

Αδερφούλα!!!!!;!;!;!;! ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 379767 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 379767 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 379767

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μα για τη μανα μου ακόμα και το μπιμπερο με λαθος τροπο το κρατουσα!!! Έλεος!!!!!
ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 311356 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 311356 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 311356
ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259
ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 654655 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 654655 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 654655

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Μα για τη μανα μου ακόμα και το μπιμπερο με λαθος τροπο το κρατουσα!!! Έλεος!!!!!
ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 311356 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 311356 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 311356
ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259
ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 654655 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 654655 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 654655

Σε εμένα είπε ότι κρατάω λάθος το μωρό! Shocked Shocked Shocked

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε εμένα είπε ότι κρατάω λάθος το μωρό!

Να αναπνέεις μπορούσες μόνη σου ή σου έδινε οδηγίες???

????????


Επισκέπτης
Πριν λιγο μιλησα με τη γιαγια μου και μου λεει το θεικό.. ''για να δουμε, εσυ θα γινεις υποχονδρια με το παιδι'' και της λεω ''φυσικα, γιατι στην εποχη μας γιαγια εχουμε εκατο χιλιαδες αρωωστιες , δεν ειναι οπως στη δικη σας και ακομα και το τσιγαρο ξερουμε ποσο κακο κανει και ειδικα εγω που θα γεννησω χειμωνα,μεχρι το καλοκαιρι θα ειμαι υπερβολικα υποχονδρια''. Μετα το γυρισε οτι εχω δικιο κτλ!!! Αλλα τι να της πεις;;; 75 χρονων γυναικα.... Με φουντωσε ομως ... γιατι σκεφτομαι τι αηδιες εχω να ακουσω και οταν γεννηθει... Βλεπω να τσακωνομαι με ολους!!!! ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 215994 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 215994 ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 215994

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Σε εμένα είπε ότι κρατάω λάθος το μωρό!

Να αναπνέεις μπορούσες μόνη σου ή σου έδινε οδηγίες???

Ανέπνεα καλύτερα όταν έφευγε! Smile

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πάντα λένε διάφορα και οι γονείς και ο περίγυρος. η μαμά μου αναρωτιόταν πως θα μεγαλώσω το παιδί μου που είμαι νευρική...
τώρα λέει στον άντρα μου πως δεν ανέχομαι από κανέναν κουβέντα και μόνο το μωρό δέχομαι να με κάνει ότι θέλει Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

όσο για το τσιγάρο είμαι και πρώην "θύμα καπνιστών γονιών" και πρώην καπνίστρια...
θυμάμαι πολύ καθαρά πόσο πολύ δεν το άντεχα το τσιγάρο όταν ήμουν μικρή αλλά η ενόχληση μου δεν γινόταν σεβαστή από τους γονείς μου.
τώρα είμαι και εγώ κάθετη στο τσιγάρο και στο να μην καπνίζει κανείς κοντά στο παιδί είτε βρίσκεται στο δικό μου σπίτι (που φυσικά δεν καπνίζει κανείς ποτέ μέσα) είτε σε άλλο σπίτι. και στην εγκυμοσύνη έλεγα σε όποιον καθόταν κοντά μου και ήθελε να καπνίσει ότι είμαι έγκυος και ενοχλεί και εμένα και το έμβρυο...
και φυσικά και οι ιώσεις το χειμώνα. τους 3 πρώτους μήνες θέλει πολύ προσοχή. το μωρό αγκαλιά μόνο οι πολύ στενοι συγγενείς, όχι πολλές επισκέψεις, το μωρό όχι πολύ ώρα σε δωμάτιο με πολύ κόσμο, να αερίζεται το σπίτι καθημερινά, όσο κρύο και να έχει και πολύ πολύ προσοχή να μην κολλήσει η μαμά ίωση γιατί θα περάσει στο μωρό.

και εμένα με είπαν υπερβολική και έκανα και εγώ φασαρίες αλλά και τι με αυτό. στο κάτω κάτω εγώ είμαι η μαμά και εγώ έχω την υποχρέωση να προστατέψω το παιδί μου είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν οι άλλοι.

????????


Επισκέπτης
MAROULOU έγραψε:πάντα λένε διάφορα και οι γονείς και ο περίγυρος. η μαμά μου αναρωτιόταν πως θα μεγαλώσω το παιδί μου που είμαι νευρική...
τώρα λέει στον άντρα μου πως δεν ανέχομαι από κανέναν κουβέντα και μόνο το μωρό δέχομαι να με κάνει ότι θέλει Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

όσο για το τσιγάρο είμαι και πρώην "θύμα καπνιστών γονιών" και πρώην καπνίστρια...
θυμάμαι πολύ καθαρά πόσο πολύ δεν το άντεχα το τσιγάρο όταν ήμουν μικρή αλλά η ενόχληση μου δεν γινόταν σεβαστή από τους γονείς μου.
τώρα είμαι και εγώ κάθετη στο τσιγάρο και στο να μην καπνίζει κανείς κοντά στο παιδί είτε βρίσκεται στο δικό μου σπίτι (που φυσικά δεν καπνίζει κανείς ποτέ μέσα) είτε σε άλλο σπίτι. και στην εγκυμοσύνη έλεγα σε όποιον καθόταν κοντά μου και ήθελε να καπνίσει ότι είμαι έγκυος και ενοχλεί και εμένα και το έμβρυο...
και φυσικά και οι ιώσεις το χειμώνα. τους 3 πρώτους μήνες θέλει πολύ προσοχή. το μωρό αγκαλιά μόνο οι πολύ στενοι συγγενείς, όχι πολλές επισκέψεις, το μωρό όχι πολύ ώρα σε δωμάτιο με πολύ κόσμο, να αερίζεται το σπίτι καθημερινά, όσο κρύο και να έχει και πολύ πολύ προσοχή να μην κολλήσει η μαμά ίωση γιατί θα περάσει στο μωρό.

και εμένα με είπαν υπερβολική και έκανα και εγώ φασαρίες αλλά και τι με αυτό. στο κάτω κάτω εγώ είμαι η μαμά και εγώ έχω την υποχρέωση να προστατέψω το παιδί μου είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν οι άλλοι.

Αχ καρδουλα μου... και για πες μου... 3 μηνες πως θα αποφυγω την πεθερα, που θα ειναι καταχειμωνο και θα κραταει τα εγγονια με πυρετο,ανεμοβλογιες κτλ και μετα θα θελει να ερθει στο μωρο;;;; Και καλα 40 μερες...αλλα πως το τραβας ολο το χειμωνα;;; Μενουμε και στην ιδια πολυκατοικια...
Το μονο καλο ειναι (αν το κανει τελικα)οτι ο αντρας μου καποια στιγμη θα της πει οτι πλεον δε γινεται να κραταει τα αλλα αρρωστα και να ερχεται σε εμας. Ειπε οτι θα πατησει ποδι και οτι αν δε καταλαβαινουν,δε θα την αφηνει να βλεπει το παιδι. Μακαρι να τα πει,αλλα το βλεπω πολυ σεναριο επιστημονικης φαντασιας!!!!
Παλι εγω θα γινω η σκυλα. Ελπιζω τουλαχιστον να μη τσακωνομαι και μαζι του τοτε, με τους αλλους σκασιλα μου ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 215994

Το πιο πιθανο ειναι να τα κραταει, να μη μας λεει οτι ειναι αρρωστα και να ερχεται κανονικα στο μωρο. Και αντε να ανακαλυψω εγω τι γινεται!!! Πως να το ξερω;;; Αφηστε, τρελο αγχος για πραγματα αυτονοητα!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
MAROULOU έγραψε:πάντα λένε διάφορα και οι γονείς και ο περίγυρος. η μαμά μου αναρωτιόταν πως θα μεγαλώσω το παιδί μου που είμαι νευρική...
τώρα λέει στον άντρα μου πως δεν ανέχομαι από κανέναν κουβέντα και μόνο το μωρό δέχομαι να με κάνει ότι θέλει Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

όσο για το τσιγάρο είμαι και πρώην "θύμα καπνιστών γονιών" και πρώην καπνίστρια...
θυμάμαι πολύ καθαρά πόσο πολύ δεν το άντεχα το τσιγάρο όταν ήμουν μικρή αλλά η ενόχληση μου δεν γινόταν σεβαστή από τους γονείς μου.
τώρα είμαι και εγώ κάθετη στο τσιγάρο και στο να μην καπνίζει κανείς κοντά στο παιδί είτε βρίσκεται στο δικό μου σπίτι (που φυσικά δεν καπνίζει κανείς ποτέ μέσα) είτε σε άλλο σπίτι. και στην εγκυμοσύνη έλεγα σε όποιον καθόταν κοντά μου και ήθελε να καπνίσει ότι είμαι έγκυος και ενοχλεί και εμένα και το έμβρυο...
και φυσικά και οι ιώσεις το χειμώνα. τους 3 πρώτους μήνες θέλει πολύ προσοχή. το μωρό αγκαλιά μόνο οι πολύ στενοι συγγενείς, όχι πολλές επισκέψεις, το μωρό όχι πολύ ώρα σε δωμάτιο με πολύ κόσμο, να αερίζεται το σπίτι καθημερινά, όσο κρύο και να έχει και πολύ πολύ προσοχή να μην κολλήσει η μαμά ίωση γιατί θα περάσει στο μωρό.

και εμένα με είπαν υπερβολική και έκανα και εγώ φασαρίες αλλά και τι με αυτό. στο κάτω κάτω εγώ είμαι η μαμά και εγώ έχω την υποχρέωση να προστατέψω το παιδί μου είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν οι άλλοι.

Αχ καρδουλα μου... και για πες μου... 3 μηνες πως θα αποφυγω την πεθερα, που θα ειναι καταχειμωνο και θα κραταει τα εγγονια με πυρετο,ανεμοβλογιες κτλ και μετα θα θελει να ερθει στο μωρο;;;; Και καλα 40 μερες...αλλα πως το τραβας ολο το χειμωνα;;; Μενουμε και στην ιδια πολυκατοικια...
Το μονο καλο ειναι (αν το κανει τελικα)οτι ο αντρας μου καποια στιγμη θα της πει οτι πλεον δε γινεται να κραταει τα αλλα αρρωστα και να ερχεται σε εμας. Ειπε οτι θα πατησει ποδι και οτι αν δε καταλαβαινουν,δε θα την αφηνει να βλεπει το παιδι. Μακαρι να τα πει,αλλα το βλεπω πολυ σεναριο επιστημονικης φαντασιας!!!!
Παλι εγω θα γινω η σκυλα. Ελπιζω τουλαχιστον να μη τσακωνομαι και μαζι του τοτε, με τους αλλους σκασιλα μου ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 215994

Το πιο πιθανο ειναι να τα κραταει, να μη μας λεει οτι ειναι αρρωστα και να ερχεται κανονικα στο μωρο. Και αντε να ανακαλυψω εγω τι γινεται!!! Πως να το ξερω;;; Αφηστε, τρελο αγχος για πραγματα αυτονοητα!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Τι δηλαδή είναι ικανή να κάνει κακό στο βρέφος μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει την ανάγκη της να το βλέπει;

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Nena έγραψε:
Σε εμένα είπε ότι κρατάω λάθος το μωρό!

Να αναπνέεις μπορούσες μόνη σου ή σου έδινε οδηγίες???

Ανέπνεα καλύτερα όταν έφευγε! Smile


χαχαχαχα έχω ξεκαρδιστεί!!!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μη γελάς Φλω, μη γελάς... έχω τη μανα μου για πεθερά..
Απο τις κορυφαίες φάσεις ήταν οταν αγόρασα καπελάκι για τον Αλέξανδρο (τοτε δεν είχα το Θοδωρή ακόμα) και του αγόρασα ένα τζοκεϊ καπέλο. Και μου λέει η μάνα μου ότι αυτα τα καπέλα δεν προστατεύουν καλά το σβέρκο, να του πάρω από αυτα που έχουν γείσο γύρω γύρω. Ε, σκέφτηκα, ένα δίκιο το έχει, και πήγα και του αγόρασα κι ένα απο αυτα τα καπέλα με το γείσο γύρω γύρω. Και η απάντηση της μάνας μου ήταν ότι αυτα τα καπέλα δεν προστατεύουν καλά τα μάτια και το προσωπο, να του πάρω ένα τζόκεϊ!!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Και μου έκανε και την ανήξερη μετα "εγώ? είπα εγώ ότι τα τζόκει δεν είναι καλά? δεν το θυμάμαι..."
ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 679259
Δε λέω, την αγαπώ, τη λατρεύω, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ με τα μωρά και γενικά, αλλά αυτό το μπίρι μπίρι όλη την ώρα και το σχόλιο σε Ο,ΤΙ κάνω, με κουράζει, από όποιον κι αν προέρχεται. Μια μέρα μου την είπε διότι καθάριζα το καρότο από κάτω προς τα πάνω, ενώ αυτή το καθαρίζει από πάνω προς τα κάτω. Και τα παίρνω, της δίνω το καρότο και τον αποφλοιωτή και της λέω "θες να το κανεις εσυ???" Εεκί το ψιλοκατάλαβε, αλλα φυσικά, σταμάτανε την κριτική? Όχι βέβαια..
Γι'αυτο, αν δεν το βρεις απο την πεθερά, θα το βρεις από τη μάνα, απο τη γειτόνισσα, από την θεια, από την άσχετη στο δρόμο, από κάποιον θα το βρεις...

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
Δε λέω, την αγαπώ, τη λατρεύω, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ με τα μωρά και γενικά, αλλά αυτό το μπίρι μπίρι όλη την ώρα και το σχόλιο σε Ο,ΤΙ κάνω, με κουράζει, από όποιον κι αν προέρχεται. ..

Σαν να ακουω τις σκεψεις μου!! Καλη, χρυση, λατρευει το παιδι μου και το μεγαλωνει με αγαπη και υπομονη..., αλλα αυτη η αποψη ΓΙΑ ΟΛΑ??? ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Αν ηταν πεθερα, θα ηταν στις θανασιμες!

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
etoile! έγραψε:
MAROULOU έγραψε:πάντα λένε διάφορα και οι γονείς και ο περίγυρος. η μαμά μου αναρωτιόταν πως θα μεγαλώσω το παιδί μου που είμαι νευρική...
τώρα λέει στον άντρα μου πως δεν ανέχομαι από κανέναν κουβέντα και μόνο το μωρό δέχομαι να με κάνει ότι θέλει Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

όσο για το τσιγάρο είμαι και πρώην "θύμα καπνιστών γονιών" και πρώην καπνίστρια...
θυμάμαι πολύ καθαρά πόσο πολύ δεν το άντεχα το τσιγάρο όταν ήμουν μικρή αλλά η ενόχληση μου δεν γινόταν σεβαστή από τους γονείς μου.
τώρα είμαι και εγώ κάθετη στο τσιγάρο και στο να μην καπνίζει κανείς κοντά στο παιδί είτε βρίσκεται στο δικό μου σπίτι (που φυσικά δεν καπνίζει κανείς ποτέ μέσα) είτε σε άλλο σπίτι. και στην εγκυμοσύνη έλεγα σε όποιον καθόταν κοντά μου και ήθελε να καπνίσει ότι είμαι έγκυος και ενοχλεί και εμένα και το έμβρυο...
και φυσικά και οι ιώσεις το χειμώνα. τους 3 πρώτους μήνες θέλει πολύ προσοχή. το μωρό αγκαλιά μόνο οι πολύ στενοι συγγενείς, όχι πολλές επισκέψεις, το μωρό όχι πολύ ώρα σε δωμάτιο με πολύ κόσμο, να αερίζεται το σπίτι καθημερινά, όσο κρύο και να έχει και πολύ πολύ προσοχή να μην κολλήσει η μαμά ίωση γιατί θα περάσει στο μωρό.

και εμένα με είπαν υπερβολική και έκανα και εγώ φασαρίες αλλά και τι με αυτό. στο κάτω κάτω εγώ είμαι η μαμά και εγώ έχω την υποχρέωση να προστατέψω το παιδί μου είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν οι άλλοι.

Αχ καρδουλα μου... και για πες μου... 3 μηνες πως θα αποφυγω την πεθερα, που θα ειναι καταχειμωνο και θα κραταει τα εγγονια με πυρετο,ανεμοβλογιες κτλ και μετα θα θελει να ερθει στο μωρο;;;; Και καλα 40 μερες...αλλα πως το τραβας ολο το χειμωνα;;; Μενουμε και στην ιδια πολυκατοικια...
Το μονο καλο ειναι (αν το κανει τελικα)οτι ο αντρας μου καποια στιγμη θα της πει οτι πλεον δε γινεται να κραταει τα αλλα αρρωστα και να ερχεται σε εμας. Ειπε οτι θα πατησει ποδι και οτι αν δε καταλαβαινουν,δε θα την αφηνει να βλεπει το παιδι. Μακαρι να τα πει,αλλα το βλεπω πολυ σεναριο επιστημονικης φαντασιας!!!!
Παλι εγω θα γινω η σκυλα. Ελπιζω τουλαχιστον να μη τσακωνομαι και μαζι του τοτε, με τους αλλους σκασιλα μου ειμαι οντως υπερπροστατευτικη;θελω τη γνωμη σας... - Σελίδα 3 215994

Το πιο πιθανο ειναι να τα κραταει, να μη μας λεει οτι ειναι αρρωστα και να ερχεται κανονικα στο μωρο. Και αντε να ανακαλυψω εγω τι γινεται!!! Πως να το ξερω;;; Αφηστε, τρελο αγχος για πραγματα αυτονοητα!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

αν προσέχει τα μωρά της κουνιάδας και μετά έρχεται στο δικό σου θα της επιβάλλεις να φοράει μάσκα, θα της πάρεις από το φαρμακείο μερικές.
το έκανα και εγώ με την πεθερά που μου κουβαλήθηκε με ίωση να χαρεί το εγγονι της, της έδωσα και μάσκα και δεν την άφηνα να το πάρει αγκαλιά ενώ ξεροστάλιαζε. Το μωρό ήταν όμως ακόμη ασαράντιστο και τελικά κόλλησα εγώ την ίωση της και ο άντρας μου της έκανε φασαρία που ήρθε να μείνει σε εμάς άρρωστη.
ευτυχώς το μωρό τη γλίτωσε γιατί είναι πολύ δύσκολο να έχεις άρρωστο λεχουδάκι.
αλλά και εγώ είχα κάτι νεύρα που φορούσα μάσκα και δεν μπορούσα να φιλήσω το νινάκι μου άλλο πράγμα!

πάντως η άποψη μου να είσαι κάθετη σε αυτά τα θέματα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις