Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
111 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 111 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ξύλο στα παιδιά!!!! Empty ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 2:10 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα μαμαδες Very Happy κοριτσια δν ξερω αν το εβαλα σωστα το θεμα αν οχι συγνωμη Sad σημερα ειχα ξυπνισα πολυ ωραια το πρωί χουζουρευα απο εδω απ εκει ολα καλα...ρε κοριτσια ομως τι μαναδες κυκλοφορουν!!!ιταν μια μητερα με τα δυο τις παιδια απο κατω ενα αγορι ενα κοριτσι...ι μικρη μπορει να ηταν κ 2 μ 3 χρονον κ απο τι ακουσα ποιο πριν δν ηθελε να καθισει στο καροτσοκι της κ εκλεγε πολυ...ι μαμα της γκαριζε κ την χτυπουσε Mad Mad ρε ελεος ρε παιδια μικρο παιδακι ειναι...αφου πριν βγω στο μπαλκονι ακουγα τις σφαλιαρες απο πανω ....ετσι μου ηρθε να τις πο δν ντρεπεσε μικρο παιδακι ειναια στο θελει να περπατισει...αλλα για πολυ ξυλο ετρεμα απο τα νευρα μου μονο που το εβλεπααααα ντροπη παντος σε οποια το κανει!!αλλο μια μπατσουλα στον ποπο κ αλλο συνεχεια σφαλιαρεςςςςς Mad Mad Mad Mad Mad τι λετε ρε κοριτσια ειναι σωστοοο!!!sorry για το μεγαλο post αλλα ακομα το σκευτομαι κ τρεμο.... Mad Mad

2ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 2:12 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταρχας ξερω οτι ειναι επικινδυνο να δινεις χαστουκια στο προσωπο λογω αυτιων.καποιες φορες βεβαια δεν ελεγχεις τα νευρα σου αλλα ριξε καμια μπατσουλα στον πωπο οχι στο προσωπο ελεος.!!!!!!!!!!!!!!

3ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 2:20 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ηταν τοσο νευριασμενη αυτη που δν καταλαβενε που πηγαιναν η μπατσες....για τον ποπο συμφωνο καμια φορα...εγω ακομα δν εχω παιδια αλλα το παιδια θελουν τον τροπο τους οχι να σηκωνεις χερι κ πολυ ασχημα να το χτυπας κ δημοσιος κ ολας....

4ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 2:27 am

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
marinaki <3 <3 έγραψε:ηταν τοσο νευριασμενη αυτη που δν καταλαβενε που πηγαιναν η μπατσες....για τον ποπο συμφωνο καμια φορα...εγω ακομα δν εχω παιδια αλλα το παιδια θελουν τον τροπο τους οχι να σηκωνεις χερι κ πολυ ασχημα να το χτυπας κ δημοσιος κ ολας....

ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΙΑ. ΕΓΩ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΑΠΟ ΤΗ ΡΙΖΑ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΕΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΒΙΑ. ΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΛΗΘΟΥΝ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΨΥΧΟΥΛΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΓΙΑΤΡΕΨΕΙ ΜΕΤΑ;

5ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 2:40 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τελικά το μόνο που προσφέρει το ξύλο είναι εκτόνωση σε αυτον που τον ρίχνει. Αυτος που το τρώει δεν μαθαίνει τίποτα. Αντίθετα, αντιγράφει αυτή την συμπεριφορά.

6ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 2:45 am

Θεανώ2712


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημερα σε ολους, εχω και εγω μια παρομια περιπτωση ενος πατερα που χτυπουσε το παιδακι του μπροστα μου, δυστυχως εκεινη τη στιγμη παγωσα και δεν μπορεσα να αντιδρασω. Λυπαμαι πολυ και σκεφτομαι το καημενο το παιδακι τι τραυματα θα εχει η ψυχουλα του, εντωμεταξυ ηταν και η μαμα του μαζι και δεν τολμησε ουτε να αναπνευσει. Το σκεφτηκα πολυ και αποφασισα απο δω και περα, θα τους βγαζω φωτογραφια με το κινητο και θα τους απειλω με καταγγελια, δεν ξερω τι θα συμβει αλλα το υποσχεθηκα στον εαυτο μου και στο κακομοιρο το παιδακι που δεν το βοηθησα οταν επρεπε Sad

7ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 2:47 am

stardust

stardust
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και γω ειμαι κατα του ξυλου.δεν νομιζω αν βαρεσεις ενα παιδι θα γινει και καλυτερο η θα μαθει απο το ξυλο.εγω αν ποτε με φτασει στα ορια μου η μικρη την δινω μια στον ποπο αλλα οχι να την λιωσω κιολας Very Happy η καμια στο χερακι.πολλες φορες απο τα νευρα που χουμε ειτε επειδη εκανα κατι το παιδι ειτε απο τριτους νομιζω παραφερομαστε χωρις να το θελουμε.εγω εχει τυχει να την μαλωσω στο χερακι και μετα που την εβλεπα να κοιμαται βουρκωσα και μονολογουσα μονη μου.ειναι μωρα δεν καταλαβαινουν και θελουν να εξερευνουν να τρεχουν να κανουν πραγματα πρωτογνωρα γι αυτα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

8ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 3:12 am

xrysa 1981

xrysa 1981
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω νομιζω πως το ξυλο δεν ειναι τροπος για να συνετιστει ενα παιδι.
αντιθετα το μαθαινει να υποτασεται και να αποδεχεται οτι οποιος τον αγαπαει μπορει να το χτυπα.(αυτο ειναι μεγαλυτερο προβλημα για τα κοριτσακια γιατι μεγαλωνοντας μπορει να αποδεχτουν και τη βια απο τους συντροφους)
και εκτος αυτου τα παιδια που τους επιβαλονται με ξυλο περνανε πολυ πιο εντονη εφηβια.γιατι οσο μεγαλωνουν και φτανουν τις διαστασεις των γονειων αρχιζουν να αντιδρουν σε αυτη τη βια που εχουν δεχθει τοσα χρονια!!!!!!!
μπορει καποιος να πει πως ολα αυτα ειναι πολυ μακρεια αλλα ακομα και ετσι να ειναι θα πρεπει να τα σκεφτουμε απο τωρα!!!!!!!!!

9ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 3:16 am

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το ξυλο βγηκε απ τον παραδεισο.

βλεπω τις ξαδερφες μου που δεν τους εδωσαν ποτε ουτε χαστουκακι ουτε στον ποπο και τωρα δεν συμμαζευονται αλλο! δεν ειπαμε να τα σαπισεις στο ξυλο αλλα ενα χαστουκακι μια χειροκολιτσα ισα ισα να εχει και λιγο το φοβο.
τα σημερινα παιδια δυστηχως δεν σεβονται Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α , αν και μερικα παιδακια μονο και με τη φωνη και με το βλεμμα, περνουν φοβο.
εγω ειμαι υπερ παντως, και τιμωρια εννοειτε

10ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 3:20 am

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θεανώ2712 έγραψε:Καλημερα σε ολους, εχω και εγω μια παρομια περιπτωση ενος πατερα που χτυπουσε το παιδακι του μπροστα μου, δυστυχως εκεινη τη στιγμη παγωσα και δεν μπορεσα να αντιδρασω. Λυπαμαι πολυ και σκεφτομαι το καημενο το παιδακι τι τραυματα θα εχει η ψυχουλα του, εντωμεταξυ ηταν και η μαμα του μαζι και δεν τολμησε ουτε να αναπνευσει. Το σκεφτηκα πολυ και αποφασισα απο δω και περα, θα τους βγαζω φωτογραφια με το κινητο και θα τους απειλω με καταγγελια, δεν ξερω τι θα συμβει αλλα το υποσχεθηκα στον εαυτο μου και στο κακομοιρο το παιδακι που δεν το βοηθησα οταν επρεπε Sad

ενταξει δεν υπαρχουν αυτα τα ατομα! πραγματικα! ειναι για ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ!
εγω ειχα δει κοριτσια .. αφου το γραφω και ανατριχιαζω! εναν πατερα να σηκωνει το κοριτσακι του απ τα μαλλια και να του φωναζει! και αυτο κραταγε τα αυτακια του! και με το που πηγα να παω εκει να του πω να την αφησει, με επιασε ο αντρας μου απ τα χερια να μην παω, ειχα γινει τουρκα μιλαμε!

μην με παρεξηγησεται αλλα οπως εγραψα και ποιο πανω καμια χειροκολιτσα η ενα χαστουκακι η στο χερακι, δε θα παθει τιποτα το παιδι ελεος, ισα ισα που θα ψιλοτρομαξει και θα σκευτει πριν κανει κατσαφαλια την επομενη φορα!

11ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 3:22 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνω,καμμια στο κωλινο η στα χερακια ναι και τιμωριες αλλα στο προσωπου ουτε καν....

12ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 3:24 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και εγω δεν ειμαι υπερ του ξυλου .αλλα ξυλο απο ξυλο εχει διαφορα .δεν λεμε να το σκοτωσεις στο ξυλο και ειδικα χαστουκι ..μερικες φορες τα παιδια σε φερνουν εκτος ευατου .και εγω του δινω στο κολο μονο μερικες φορες προσπαθω να το αποφευγω αλλα καποια στιγμη τον αναζηταει απο μονος του .σιγουρα η βια φερνει βια .εγω τον βαζω τιμωρια γιατι κατι πρεπει να κανεις στο παιδι για του βαλεις ορια .

13ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 3:27 am

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eυχομαι ποτε να μην βιωσω τυη κακοποιηση ξενου παιδιου μπροστα μου!
Τι εχω δικαιωμα να κανω? Ποιον μπορω να ειδοποιησω?

14ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 3:35 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όλες λέμε ότι είμαστε αντίθετες στο ξύλο και θα συμφωνήσω δυστυχώς όμως πολλές φορές ξεσπάμε επάνω τους και κάποιες απο αυτές δεν έχουμε την λογικ΄η να σκεφτούμε ότι κάτσε να το χτυπήσω στο ποπό η στο χέρι και πολλές φορές το χέρι φεύγει χωρίς συναίσθηση και χωρίς να σκεφτούμε τι κάνουμε. Χτυπώντας το παιδί εμείς ξεσπάμε και μετά έχουμε και ενοχές για το τη κάναμε . Το ξύλο να τα παιδιά το συνηθίζουν και κάποιες φορές αντιδρούν παράξενα και μετά λέμε γιατί ; Την επόμενη φορά που θα πάμε να χτυπήσουμε το παιδί να χτυπήσουμε το ευατό μας για να δούμε αν θα καταφέρουμε κάτι .
Απλά μην κρίνουμε ποτέ κάνενα γονιό γιατί το κάνει μπορεί αυτό που είδες να είχε πριν κάποια συνέχεια δεν δικαιολογείτε αυτή μαμά αλλά εγω δνε τη κρίνω αν δω κάτι που το θεωρώ βίαιο θα επέμβω με το τρόπο μου ειδικά αν είναι γνωστή μου

15ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 3:37 am

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν νομιζω ποτε να χτυπησω το παιδι μου εστω στον ποπο της.Ειμαι κατα της βιας και αν βγω ποτε εκτος εαυτου και αντιδρασω τοσο ασχημα ειμαι 100% σιγουρη οτι θα κλαιω απο τις τυψεις μου για μερες και θα ντρεπομαι για τον εαυτο μου.

Ειναι απαραδεκτο να χτυπαμε αυτα τα ανυπερασπιστα πλασματακια και να τους μαυριζουμε την ψυχουλα με τετοιες αναμνησεις.

επισης η βια στα παιδια η οποιαδηποτε ειτε ψυχολογικη(που κατα τη γνωμη μου ειναι η χειροτερη) ειτε η σωματικη συμβαλει πολυ αρνητικα στην εξελιξη του χαρακτηρα του παιδιου και την αυτοπεποιθηση του.

Δεν κατακρινω φυσικα τις σφαλιαρες στον ποπο για να μην παρεξηγηθω, ασχετα αν εγω θα προσπαθησω να μην κανω ουτε αυτο και μακαρι να το πετυχω!

16ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 4:29 am

lilalo

lilalo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ειναι απαραδεκτη η βια σε οποιαδηποτε μορφη της ιδιως σε μικρα και ανυπερασπιστα παλασματα.Δεμ με χτυπησαν ποτε ως παιδι,ουτε στο ελαχιστο και δεν εχω χτυπησει ποτε,ουτε οταν νευριαζω πολυ,ιδιως παιδι.Τα παιδια δεν ξεχνανε ποτε,οσα χρονια κι αν παιρασουν θα θυμουνται εστω και την παραμικρη σφαλιαρα .Δειτε αυτο Το ξύλο στα παιδιά κάνει ... κακό

18 Οκτωβρίου 2008, 08:54




«Το ξύλο δεν είναι ο καλύτερος τρόπος για να τιμωρήσεις ένα παιδί. Οι επιπτώσεις ξέρουμε ότι είναι πολλές, έστω και αν δεν μπορούμε να τις αντιληφθούμε τη στιγμή που σηκώνουμε το χέρι μας».

Η Βασιλική Νικολάου, μητέρα δύο παιδιών 12 και 15 ετών, παρ΄ ότι απεχθάνεται τη σωματική τιμωρία παραδέχεται πως για να επαναφέρει στην τάξη τα παιδιά της, κάποιες στιγμές στο παρελθόν έχασε τον έλεγχο: «Μπορεί τα παιδιά να ήταν σε μικρή ηλικία όταν σήκωσα το χέρι μου, αλλά το έχω μετανιώσει. Όσο μικρή και αν είναι, η σωματική τιμωρία για ένα παιδί αφήνει κατάλοιπα στην προσωπικότητά του». Η κ. Νικολάου όταν κρίνει ότι πρέπει να τιμωρήσει τα παιδιά της, η τιμωρία που επιβάλλει συνδέεται με πράγματα που επιθυμούν. Όπως λέει, «διαπίστωσα πως είναι πιο αποτελεσματικό από τις φωνές, όταν τους απαγορεύω να δουν μια εκπομπή που θέλουν ή να πάνε βόλτα με τους φίλους τους».

Δεν είναι ιδιοκτησία. «Το παιδί δεν ανήκει σαν ιδιοκτησία ή απόκτημα στον γονιό ώστε να μπορεί να το μεταχειρίζεται με διαφορετικό τρόπο από ό,τι έναν ενήλικο» τονίζει η κ. Έφη Σαριγιαννίδου, οικογενειακή σύμβουλος. «Η εξουσία και ο ρόλος που έχει δεν αποτελούν δικαιολογία για την άσκηση κάθε μορφής ταπείνωσης και απόρριψης. Το όριο ανάμεσα στη σωματική τιμωρία και τη σωματική κακοποίηση είναι δυσδιάκριτο και εύκολα μπορεί κάποιος να το υπερβεί». Ιδανικός τρόπος, όπως επισημαίνει η κ. Σαριγιαννίδου, για να συνετίσουμε το παιδί είναι ο διάλογος, δηλαδή να αναζητά ο γονιός την αιτία που κάνει το παιδί να αντιδρά έτσι. Όπως εξηγεί: «Όταν εξαντλήσουμε τον διάλογο και βλέπουμε ότι το παιδί εξακολουθεί να μην υπακούει επιλέγουμε μια μορφή τιμωρίας η οποία θα του δείχνει τις συνέπειες των επιλογών του. Για παράδειγμα, αν ένα παιδί κάνει μια ζημιά στο σχολείο, αυτό που θα το κάνει να σκεφτεί την πράξη του είναι να του ζητηθεί να την πληρώσει με το χαρτζιλίκι του». Η τιμωρία όμως που εφαρμόζουμε αφορά και το παιδί αλλά και τη «σοφία» του γονιού. Η κ. Σαριγιαννίδου εξηγεί ότι «αν το παιδί δεν διαβάζει, ο ιδανικός τρόπος για να το οδηγήσουμε σε αυτό που θέλουμε δεν είναι να του κόψουμε τις εξωσχολικές δραστηριότητες, αλλά να του υποσχεθούμε με κάποιο τρόπο ότι θα ανταμειφθεί για την προσπάθειά του». Χάσμα στην επικοινωνία. Το ξύλο είναι η χείριστη μορφή τιμωρίας για τα παιδιά, ένα μέσο κυρίως εκτόνωσης των γονιών και όχι συνετισμού ή σωφρονισμού των παιδιών, επισημαίνει η κ. Αλεξάνδρα Καππάτου, ψυχολόγος- παιδοψυχολόγος. «Ο γονιός με τη σωματική τιμωρία εκτονώνει τον θυμό του, την επιθετικότητά του που προέρχεται από άλλα πράγματα και όχι απαραίτητα από τη συμπεριφορά του παιδιού εκείνη τη στιγμή. Είναι ένα μέσον εκφοβισμού που εκδηλώνει την αδυναμία των δύο μελών- γονέα και παιδιού- στις σχέσεις τους, στην ικανότητα διαχείρισης κρίσεων και βεβαίως υποδηλώνει ένα χάσμα στην επικοινωνία», λέει.

Η σωματική βία έχει τεράστιες επιπτώσεις στη ζωή των παιδιών, αν αυτό είναι ένα μόνιμο μέσον επικοινωνίας, λέει η κ. Καππάτου και διευκρινίζει: «Εκτός από το χάσμα που δημιουργείται στις σχέσεις του, το παιδί νιώθει φόβο, αδυναμία, ανασφάλεια και πολλές φορές αισθάνεται και άγχος. Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος μελλοντικά να αναπαραγάγει τη βία στις σχέσεις του με τους άλλους. Η βία αναπαράγει βία. Το παιδί που ήταν θύμα, αύριο μπορεί να μετατραπεί σε θύτης επαναλαμβάνοντας το μοντέλο συμπεριφοράς το οποίο έχει βιώσει μέσα στην οικογένειά του».

TA NEA

17ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 6:10 am

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΤΟΣ ΕΑΥΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ, ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ, ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ;
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΝΙΣΧΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΝΕΥΡΙΑΣΕΙ.
ΤΟ ΞΥΛΟ ΜΕΤΑ ΕΚΤΟΝΩΝΕΙ ΤΟ ΘΥΜΟ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ, ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ.
ΤΟ ΑΣΜΗΜΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΥΝ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΕΑΥΤΟΥ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΑ ΚΑΙ ΑΤΙΘΑΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΧΕΡΙ, ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

18ξύλο στα παιδιά!!!! Empty http://forum.eimaimama.gr/t6338-topic Κυρ Ιουν 05, 2011 6:28 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!
ΞΥΛΟ?ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΟΠΟ,ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΑ ΜΑΛΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ,ΑΝΙΠΕΡΑΣΠΙΣΤΑ Κ ΑΔΥΝΑΜΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΤΥΠΑΜΕ?????????
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ Κ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΓΟΝΕΙΣ Η ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΑ ΚΟΥΛΑ ΤΟΥ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΗΛΙΚΙΑΣ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ.
Κ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΞΥΛΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ,ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΘΥΜΕΝΑ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ Κ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΣΩΣΤΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΑΠ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.

19ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 6:30 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MAROULOU έγραψε:ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΤΟΣ ΕΑΥΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ, ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ, ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ;
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΝΙΣΧΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΝΕΥΡΙΑΣΕΙ.
ΤΟ ΞΥΛΟ ΜΕΤΑ ΕΚΤΟΝΩΝΕΙ ΤΟ ΘΥΜΟ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ, ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ.
ΤΟ ΑΣΜΗΜΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΥΝ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΕΑΥΤΟΥ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΑ ΚΑΙ ΑΤΙΘΑΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΧΕΡΙ, ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ,ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ....

20ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 6:33 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tatijana έγραψε:Συμφωνω,καμμια στο κωλινο η στα χερακια ναι και τιμωριες αλλα στο προσωπου ουτε καν....
ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΚΩΛΙΝΟ,ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΤΙΜΩΡΙΕΣ.....ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΤΑ ΚΑΤΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ Κ ΚΛΕΝΕ Κ ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΟΥΝ Κ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΘΥΜΟΣ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΤΑ ΕΞΗΓΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΑΣ.ΟΣΟ ΜΙΚΡΑ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ.ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ.....

21ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 6:45 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerina780 έγραψε:
tatijana έγραψε:Συμφωνω,καμμια στο κωλινο η στα χερακια ναι και τιμωριες αλλα στο προσωπου ουτε καν....
ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΚΩΛΙΝΟ,ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΤΙΜΩΡΙΕΣ.....ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΤΑ ΚΑΤΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ Κ ΚΛΕΝΕ Κ ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΟΥΝ Κ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΘΥΜΟΣ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΤΑ ΕΞΗΓΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΑΣ.ΟΣΟ ΜΙΚΡΑ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ.ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ.....

Μακαρι χωρις ουτε τιμωρια να μπορεις να το συμμαζεψεις το παιδι...Αλλωστε ακομη ειναι μικρο το δικο σου,σε λιγο θα αρχισουν τα οργανα..Και μετα ελα να μου πεις παλι..

22ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 7:13 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:
katerina780 έγραψε:
tatijana έγραψε:Συμφωνω,καμμια στο κωλινο η στα χερακια ναι και τιμωριες αλλα στο προσωπου ουτε καν....
ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΚΩΛΙΝΟ,ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΤΙΜΩΡΙΕΣ.....ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΤΑ ΚΑΤΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ Κ ΚΛΕΝΕ Κ ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΟΥΝ Κ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΘΥΜΟΣ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΤΑ ΕΞΗΓΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΑΣ.ΟΣΟ ΜΙΚΡΑ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ.ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ.....

Μακαρι χωρις ουτε τιμωρια να μπορεις να το συμμαζεψεις το παιδι...Αλλωστε ακομη ειναι μικρο το δικο σου,σε λιγο θα αρχισουν τα οργανα..Και μετα ελα να μου πεις παλι..

Έχω μια ένσταση για την ηλικία! Laughing Τατιάνα, μην νομίζεις ότι τα 2 χρόνια είναι εύκολη ηλικία, χαχα! Ακούς όργανα παντού! Έχεις ακούσει τια τα terrible two; (Πωπω πως το μιλάω το αγγλικό... Laughing )

23ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 7:26 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως ας αφήσουμε την κάθε μαμά να μεγαλώσει με τον τρόπο της το παιδί της.
Εγώ μπορώ να μιλήσω για το ξύλο μόνο σε σχέση με το δικό μου παιδί. Το ξύλο λοιπόν και το δικό μου παιδί, δεν γνωρίζονται καν και δεν πρόκειται όσο περνάει από το χέρι μου, να τους συστίσω... Wink

Φιλάκια μανούλες!
Please, μην τσακωθείτε!!

24ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 7:39 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ολες οι ηλικιες ειναι δυσκολες...

25ξύλο στα παιδιά!!!! Empty Απ: ξύλο στα παιδιά!!!! Κυρ Ιουν 05, 2011 7:46 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Ολες οι ηλικιες ειναι δυσκολες...

Και διαφορετικές. Μόνο εμείς είμαστε οι ίδιες σε όλες τις ηλικίες των παιδιών (εμείς δεν μεγαλώνουμε, χαχα!). Υπάρχουν όμως κάποιες ηλικίες με συγκεκριμένες δυσκολίες. Εμένα πχ. το παιδί δεν έχει νόημα να το χτυπήσω στην φάση εξερεύνησης που είναι. Μεγαλώνοντας που θα καταλαβαίνει δεν θα το κάνω για άλλους λόγους, δικούς μου.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις