Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
66 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 66 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="kalliopitsa"]
bou-boukitsa έγραψε:
βανια έγραψε:Ακριβως Μαρία μου το θέμα με το προφυλακτικό το έγραψα και καλά ότι όπως εκέινο δεν αφήνει το σπέρμα να εισβάλλει λειτουργεί σαν φράγμα έτσι και το σπιραλ αλλά με τελειως διαφορετικό και πιο έγκυρο τρόπο.
Ναι το χάπι της επόμενης ημέρας κάνει ακριβως τα ίδια απλά καλό είναι να μην χρησιμοποιεέιτε σαν μέθοδος αντισύλληψης . και το χάπι της επόμενης μέρας εμποδίζει την ωωορηξία και την γονοιμοποίηση αλλά και την εμφυτευση στη μήτρα . Το χάπι έχει βοηθήσει πολύ στο να μειωθούν οι εκτρωσεις. /quote]

βρε βανια μου κατι αλλο εννοεις μαλλον...το χαπι επομενης μερας το λεει και το ονομα του....εχει γινει η ΄΄δουλεια΄΄ και το περνεις μετα...αρα τι εννοεις εμποδιζει οωριξια και γονιμοποιηση..αυτα μπορει να εχουν ηδη γινει...οποτε αν παρεις το χαπι μετα...παλι εκτρωτικο δεν ειναι???

εχουμε ξεφυγει απο το θεμα...απλα για να ξεκαθαρισω τι ειπα εγω...
εγω προσωπικα θεωρω το σπιραλ και το χαπι επομενης μερας εκτρωτικα...
το προφυλακτικο οχι...αντισυλλιπτικο μονο γιαυτο εχει και ποσοστα αποτυχιας...
αυτα


Συμφωνώ πολύ με την μπουμπουκίτσα και με το ότι ουδεμία σχέση έχει αν το βάζουν οι γιατροί αφού κάνουν και εκτρώσεις.(δεν θυμάμαι ποια το ανέφερε)
Επειδή όμως έχω διαβάσει διάφορα βιβλία καθώς περιμένω το πρώτο μου παιδάκι θα σας παραπέμψω στο βιβλίο "Ο τοκετός είναι αγάπη" το οποίο γράφτηκε από Ελληνίδα Μαία καθηγήτρια ΤΕΙ, Αλέκα Συκάκη Δούκα.
Στο τέλος του βιβλίου της λέει για τα μέτρα αντισύλληψης και για το σπιράλ (ενδομήτρειο σπείραμα) γράφει τα εξής:
Το σπείραμα ακουμπώντας στο ενδομήτριο το ερεθίζει και εμποδίζει την υπεραιμία και υπερτροφία του βλεννογόνου, προϋποθέσεις απαραίτητες για την δημιουργία κατάλληλου περιβάλλοντος για την εγκατάσταση του γονιμοποιημένου ωαρίου.

Μου είχε δημιουργηθεί κι εμένα η απορία αν μπορεί να γίνει γονιμοποίηση (οπότε στην ουσία δεν αφήνεις ένα γονιμοποιημένο ωάριο πια να επιβιώσει στη μήτρα) και επειδή το αφήνει έτσι θεώρησα ότι είναι πιθανό αλλά δε θέλει να το πει ξεκάθαρα.
Επίσης σε άλλο βιβλίο, από τη στιγμή που γίνεται γονιμοποίηση δεν αναφέρει τη λέξη ωάριο αλλά γράφει "το γονιμοποιημένο κύτταρο, ο ζυγώτης".

Τα γράφω αυτά για να είναι κάπως πιο τεκμηριωμένη η άποψη ότι το σπιράλ είναι εκτρωτικό. Η καθεμία μπορεί να έχει πάντα την άποψή της, αλλά μπορεί και να ζητήσει να μάθει περισσότερα από ειδικούς.

Φιλιά και καλό ξημέρωμα!

kalliopitsa μπραβο που εβαλες και αποδειξεις...εγω τοσο καιρο το λεω και σε φιλες μου και δεν ειχα γραπτες αποδειξεις για να με πιστεψουν καλυτερα...τωρα θα χρισιμοποιω τις δικες σου...
φιλια και χρονια πολλα για εχτες!

errika

errika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
AAAXXX to idio angxos exoume k egw 5 me 6 kapou ekei k ekoma na mou erthei an k prosexoume me ton antra m ti prosexoume dhladh kanoume mono gia deigma sex Razz axaxaxaxaxa

akoma na m erthoun k exw stathero kuklo lete na paw k egw gia to deutero den to thelw Sad duskola ta katafernoume me 1

POLLA sugxaarithria skatzoxeiroula Razz mpravo 4 paidia thrio eisai ennow p ta koumantareis Razz TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 654316
to lew gt egw exw vgalei aspres trixes me ena paidi ki as eimai 21 Razz olo parapono eimai !!!!! k egw angxothka polu me auto to endexomeno

SKATZOXOIROULA


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΩ.ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΒΕΓΓΟ. TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 536304 .ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΣΑς ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΑς ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΜΩς.ΑΠΟ ΠΡΟΧΤΕς ΠΟΥ ΣΑς ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙς ΣΑς ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΤΑ ΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΠΩς ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΛΩς Ας ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΩΡΑΚΙ .ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ .ΣΑς ΦΙΛΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑς ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΙς ΕΞΕΛΙΞΕΙς.

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μπραβο κοπελα μου .καλως να δεχτεις αν ειναι .ευχομαι τα καλυτερα

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsipita!! έγραψε:Σχετικά με το σπιράλ θα ήθελα να συμπληρώσω ότι και η εκκλησία το θεωρεί εκτρωτικό μέσο..
καλά άσε η εκκλησία υποστηρίζει ότι το σεξ είναι αμαρτία και να έρχεσαι σε επαφή με μοναδικό σκοπό την τεκνοποιήση και όχι για ηδονή. Αν πηγαίνουμε με βάση τη λένε οι παπάδες χαθήκαμε .

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

καλά άσε η εκκλησία υποστηρίζει ότι το σεξ είναι αμαρτία και να έρχεσαι σε επαφή με μοναδικό σκοπό την τεκνοποιήση και όχι για ηδονή. Αν πηγαίνουμε με βάση τη λένε οι παπάδες χαθήκαμε . [/quote]


χαθηκαμε δεν λες αυτοι τι κανουν λενε γιατι η αμαρτια γιαυτους η λεξη ειναι αυτη ειναι λιγη την κανουν καθε μερα

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kalliopitsa έγραψε:Χαιρετώ! Αν και είμαι νέο μέλος, επειδή προέρχομαι από οικογένεια με 6 παιδιά, θα ήθελα να σου πω ότι παρόλο που είχαμε έναν μόνο μισθό στο σπίτι όλα τα αδέρφια έκαναν τις ασχολίες τους και δεν μας έλειψε το γλυκό και το παγωτό από το σπίτι....Ίσως να μην είχαμε πολλά κι ακριβά ρούχα αλλά δεν αλλάζω κανένα από τα αδέρφια μου με 3 τζιν και 5 φορέματα παραπάνω!!!
Να την χαίρεσαι την οικογένειά σου και σου εύχομαι αν μπορείς να την μεγαλώσεις κι άλλο!!! Very Happy


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Σου εύχομαι να κάνεις όσα παιδιά θελήσεις κι όσα σου φέρει ο θεός.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρας το λεει και το ονομα του....εχει γινει η ΄΄δουλεια΄΄ και το περνεις μετα...αρα τι εννοεις εμποδιζει οωριξια και γονιμοποιηση..αυτα μπορει να εχουν ηδη γινει...οποτε αν παρεις το χαπι μετα...παλι εκτρωτικο δεν ειναι???
Το χάπι της επόμενης μέρας το παίρνεις αν πιστευεις ότι έχει γίνει η κουτσουκέλα Laughing αντίθετα το χάπι της εκτρωσης το οποίο εγκριθηκε τωρα απο τον ΕΟΦ το παίρνεις αν ήδη είσαι έγκυος και θέλεις να αποβάλλεις χωρίς να γίνει η διαδικασία της έκτρωσης σε παίρνουν για την απόξεση (η τεχνική δηλαδή αλλάζει όχι το αποτέλεσμα )Βασικά το χάπι αυτό εγκρίθηκε αποκλειστικά και μόνο για γυναίκες που προέτρεχαν λόγοι υγείας και χρησιμοποιείτε δυστυχώς και απο κάποιους γιατρούς άστα να πάνε .
Ξέρετε μου αρέσει αυτό που αλλάζουμε απόψεις και γνώσεις . Φιλάκια


++++

ααρτ

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
σκατζοχοιρούλα μπορώ να σε καταλάβω πόσο κουρασμένη νιώθεις. Εδώ εγώ υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου με 2. Εύχομαι τα καλύτερα αν και πιστεύω ότι είναι θέμα θηλασμού ότι είναι άστατη η περίοδος ακόμα.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giouli73 έγραψε:σκατζοχοιρούλα μπορώ να σε καταλάβω πόσο κουρασμένη νιώθεις. Εδώ εγώ υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου με 2. Εύχομαι τα καλύτερα αν και πιστεύω ότι είναι θέμα θηλασμού ότι είναι άστατη η περίοδος ακόμα.
άστα εδω ένα έχω και τα έχω πάιξει αχ!τελέιωνει και το σχολείο και θα είναι ολημερίς στο σπίτι αν ακούσετε καμιά να πέφτει απο το μπαλκόνι εγω θα είμαι ξέρεις τι έκενε πριν λίγο ; σκάβει τις γλάστρες ! TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 328109

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="bou-boukitsa"]
kalliopitsa έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
βανια έγραψε:Ακριβως Μαρία μου το θέμα με το προφυλακτικό το έγραψα και καλά ότι όπως εκέινο δεν αφήνει το σπέρμα να εισβάλλει λειτουργεί σαν φράγμα έτσι και το σπιραλ αλλά με τελειως διαφορετικό και πιο έγκυρο τρόπο.
Ναι το χάπι της επόμενης ημέρας κάνει ακριβως τα ίδια απλά καλό είναι να μην χρησιμοποιεέιτε σαν μέθοδος αντισύλληψης . και το χάπι της επόμενης μέρας εμποδίζει την ωωορηξία και την γονοιμοποίηση αλλά και την εμφυτευση στη μήτρα . Το χάπι έχει βοηθήσει πολύ στο να μειωθούν οι εκτρωσεις. /quote]

βρε βανια μου κατι αλλο εννοεις μαλλον...το χαπι επομενης μερας το λεει και το ονομα του....εχει γινει η ΄΄δουλεια΄΄ και το περνεις μετα...αρα τι εννοεις εμποδιζει οωριξια και γονιμοποιηση..αυτα μπορει να εχουν ηδη γινει...οποτε αν παρεις το χαπι μετα...παλι εκτρωτικο δεν ειναι???

εχουμε ξεφυγει απο το θεμα...απλα για να ξεκαθαρισω τι ειπα εγω...
εγω προσωπικα θεωρω το σπιραλ και το χαπι επομενης μερας εκτρωτικα...
το προφυλακτικο οχι...αντισυλλιπτικο μονο γιαυτο εχει και ποσοστα αποτυχιας...
αυτα


Συμφωνώ πολύ με την μπουμπουκίτσα και με το ότι ουδεμία σχέση έχει αν το βάζουν οι γιατροί αφού κάνουν και εκτρώσεις.(δεν θυμάμαι ποια το ανέφερε)
Επειδή όμως έχω διαβάσει διάφορα βιβλία καθώς περιμένω το πρώτο μου παιδάκι θα σας παραπέμψω στο βιβλίο "Ο τοκετός είναι αγάπη" το οποίο γράφτηκε από Ελληνίδα Μαία καθηγήτρια ΤΕΙ, Αλέκα Συκάκη Δούκα.
Στο τέλος του βιβλίου της λέει για τα μέτρα αντισύλληψης και για το σπιράλ (ενδομήτρειο σπείραμα) γράφει τα εξής:
Το σπείραμα ακουμπώντας στο ενδομήτριο το ερεθίζει και εμποδίζει την υπεραιμία και υπερτροφία του βλεννογόνου, προϋποθέσεις απαραίτητες για την δημιουργία κατάλληλου περιβάλλοντος για την εγκατάσταση του γονιμοποιημένου ωαρίου.

Μου είχε δημιουργηθεί κι εμένα η απορία αν μπορεί να γίνει γονιμοποίηση (οπότε στην ουσία δεν αφήνεις ένα γονιμοποιημένο ωάριο πια να επιβιώσει στη μήτρα) και επειδή το αφήνει έτσι θεώρησα ότι είναι πιθανό αλλά δε θέλει να το πει ξεκάθαρα.
Επίσης σε άλλο βιβλίο, από τη στιγμή που γίνεται γονιμοποίηση δεν αναφέρει τη λέξη ωάριο αλλά γράφει "το γονιμοποιημένο κύτταρο, ο ζυγώτης".

Τα γράφω αυτά για να είναι κάπως πιο τεκμηριωμένη η άποψη ότι το σπιράλ είναι εκτρωτικό. Η καθεμία μπορεί να έχει πάντα την άποψή της, αλλά μπορεί και να ζητήσει να μάθει περισσότερα από ειδικούς.

Φιλιά και καλό ξημέρωμα!

kalliopitsa μπραβο που εβαλες και αποδειξεις...εγω τοσο καιρο το λεω και σε φιλες μου και δεν ειχα γραπτες αποδειξεις για να με πιστεψουν καλυτερα...τωρα θα χρισιμοποιω τις δικες σου...
φιλια και χρονια πολλα για εχτες!

ευχαριστώ πολύ!με έτρωγε κι εμένα η απορία, γι'αυτό και ήθελα να το μοιραστώ και με άλλους....

καλά άσε η εκκλησία υποστηρίζει ότι το σεξ είναι αμαρτία και να έρχεσαι σε επαφή με μοναδικό σκοπό την τεκνοποιήση και όχι για ηδονή. Αν πηγαίνουμε με βάση τη λένε οι παπάδες χαθήκαμε

επίσης έχω βιβλίο (απλά δε το βρίσκω εδώ και καιρό) που μας έδωσαν από την μητρόπολη με την άδεια του γάμου και λέει με αναφορές σε μεγάλους αγίους (Μ.Βασίλειο, Αγ.Ιωάννη Χρυσόστομο, κά) ότι δεν είναι αυτή η θέση της εκκλησίας. Οπότε μην γενικεύτετε και για τους παπάδες διότι την ώρα που κάποιος μιλά είναι πολύ πιθανό να εκφράζει τις δικές του απόψεις και όχι την θέση της εκκλησίας.

giouli73 εύχομαι τα καλύτερα και σε σένα!!!

Βάνια, δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο χάπι..Και οι γιατροί το χρησιμοποιούν γιατί είναι πιο εύκολη η απόξεση από την έκτρωση;;; έλεος...





giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βάνια μη μου λες για γλάστρες το κόψαμε αυτό το χόμπι. Λες να το ξαναρχίσει θα τρελαθώ. Ακολουθεί όμως και η μικρή από πίσω. Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα της κοπέλας.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρας το λεει και το ονομα του....εχει γινει η ΄΄δουλεια΄΄ και το περνεις μετα...αρα τι εννοεις εμποδιζει οωριξια και γονιμοποιηση..αυτα μπορει να εχουν ηδη γινει...οποτε αν παρεις το χαπι μετα...παλι εκτρωτικο δεν ειναι???
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=113να διάβασε εδω εγω το ήξερα απο μια φίλη μαία μας το είχε πει στη σχολή ότι θα το κυκλοφορούσαν και στην ελλάδα

SKATZOXOIROULA


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΕΝΩ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΑ ΤΙ ΧΑΡΑ.ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΩ.ΤΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕΔΕΛΙ ΜΟΥ .ΚΑΛΗΝΥΧΤΟΥΛΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕς ΜΟΥ. TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 215994 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 328109 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 654316 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 875502 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 35468 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 850933

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
....εχει γινει η ΄΄δουλεια΄΄ και το περνεις μετα...αρα τι εννοεις εμποδιζει οωριξια και γονιμοποιηση..αυτα μπορει να εχουν ηδη γινει...οποτε αν παρεις το χαπι μετα...παλι εκτρωτικο δεν ειναι???

Όχι, δεν είναι καθόλου εκτρωτικό!
Ίσα ίσα, που κυκλοφόρησε... στην Ελλάδα πρίν 10 χρόνια τουλάχιστον... για να μειώσει τις εκτρώσεις.
Μην μπερδεύεστε που ξανακούστηκε τώρα, είναι το 'ανανεωμένο' του. Με μεγαλύτερη δράση.

Αυτό το χάπι λαμβάνεται μέσα στα επόμενα τρία εικοσιτετράωρα απο την συνουσία, για να προλάβει τα σπερματοζωάρια ΠΡΙΝ προλάβουν να φτάσουν στο ωάριο και να το γονιμοποιήσουν, πρίν γίνει η ωορρηξία και γι΄ αυτό και το χρονικό περιθώριο λήψης του είναι αυστηρό και όσο το δυνατόν ταχύτερα ληφθεί, τόσο πιο αποτελεσματικό είναι.
Φανταστείτε δηλαδή μέσα σε όλα, ότι αυτό το χάπι τρέχει να προλάβει και να φτιάξει ένα φράχτη προστασίας μπροστά απο το ωάριο, ενώ ταυτόχρονα έχει 'ποτίσει' τόσο τα σπερματοζωάρια, όσο και ο ωάριο με με μια ουσία που τα αποδυναμώνει.

Χρησιμοποιείται δλδ πρίν καν υπάρξει εγκυμοσύνη, για να μην υπάρξει εγκυμοσύνη και όχι για να μην συνεχιστεί μια υπαρκτή.

Αν καθυστερήσεις αρκετά να το πάρεις, δεν προλάβει να δράσει όπως πρέπει και γίνει η γονιμοποίηση του ωαρίου, δεν συνεχίζεται η δράση του, είναι παντελώς άχρηστο! Σταματάει εκεί και ούτε επηρεάζει το έμβρυο.

Αντίθετα το χάπι που δίνεται για την έκτρωση, σταματάει την ίδια την εγκυμοσύνη, σκοτώνει το έμβρυο.

Μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Πάντως, δεν θεωρείται ούτε αντισυλληπτικό, αφού χορηγείτε μόνο για έκτακτες περιπτώσεις. Δεν μπορείς δηλαδή, να κάνεις ελεύθερα τη δουλειά σου και άιντε να παίρνεις και δύο χαπάκια κάθε φορά και καθάρισες, είναι επικίνδυνο και δίνεται με ιατρική συνταγή και σε έκτακτα μόνο περιστατικά.... μια φορά δηλαδή στις τόσες που θα πχ. σπάσει το προφυλακτικό, δεν μπόρεσες να συγκρατηθείς, δεν πρόλαβε να τραβηχτεί κλπ κλπ.

Προσωπικά, ο λόγος που πάντα δεν δικαιολογώ μια έκτρωση και έχω αυτή τη στάση κάθε φορά που ακούω και διαβάζω τέτοιες περιπτώσεις, είναι αυτό το χάπι!
Κρίμα που δεν έτυχε κατάλληλης πληροφόρησης, για να το γνωρίσουν οι γυναίκες και ειδικά τα νέα κοριτσάκια και χάνονται τόσο άδικα ψυχές Sad



Έχει επεξεργασθεί από τον/την NeNaKi_Gr στις Δευ Ιουν 13, 2011 3:54 pm, 2 φορές συνολικά

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
SKATZOXOIROULA έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΕΝΩ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΑ ΤΙ ΧΑΡΑ.ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΩ.ΤΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕΔΕΛΙ ΜΟΥ .ΚΑΛΗΝΥΧΤΟΥΛΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕς ΜΟΥ. TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 215994 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 328109 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 654316 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 875502 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 35468 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 850933


χαχαχαχαχαχα Μπράβο σου!
Αν και συνήθως εδώ μέσα τα συγχαρήκια τα δίνουμε για τις εγκυμοσύνες, αυτή τη φορά θα πρωτοτυπήσουμε και θα κάνουμε τη διαφορά...

Αφού αυτό ήταν που ήθελες πολύ περισσότερο.... Συγχαρητήρια λοιπόν και σου εύχομαι όταν θελήσεις να μείνεις πια πραγματικά έγκυος, με το καλό και με μια προσπάθεια Very Happy Very Happy

Μπορείς επιτέλους να χαρείς με την άνεση σου και ήρεμη πια, το κουκλάκι σου και πρόσεχε ε... τώρα που λαχτάρησες να το θυμάσαι Wink Very Happy

Καλό βράδυ γλυκιά μου TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 417472

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="NeNaKi_Gr"]
....εη.

Αυτό το χάπι λαμβάνεται μέσα στα επόμενα τρία εικοσιτετράωρα απο την συνουσία, για να προλάβει τα σπερματοζωάρια ΠΡΙΝ προλάβουν να φτάσουν στο ωάριο και να το γονιμοποιήσουν, πρίν γίνει η ωορρηξία και γι΄ αυτό και το χρονικό περιθώριο λήψης του είναι αυστηρό και όσο το δυνατόν ταχύτερα ληφθεί, τόσο πιο αποτελεσματικό είναι.
Φανταστείτε δηλαδή μέσα σε όλα, ότι αυτό το χάπι τρέχει να προλάβει και να φτιάξει ένα φράχτη προστασίας μπροστά απο το ωάριο, ενώ ταυτόχρονα έχει 'ποτίσει' τόσο τα σπερματοζωάρια, όσο και ο ωάριο με με μια ουσία που τα αποδυναμώνει.

Sad
[/size]

sorry βρε κοριτσακι αλλα εμενα δεν μου ακουγεται λογικο αυτο...οκ δεν ειναι σαν το αλλο που δημιουργει αποβολη...αλλα τι παει να πει να προλαβει να μην φτασουν στο οωαριο..και τι παει να πει πριν γινει οωριξια..?? μαλλον με τις λεξεις παιζουμε γιατι και τον πιο σταθερο κυκλο να εχεις δεν μπορεις να ξερει αν εγινε οωριξιοα...και σχεσεις εχεις και πριν γινει η οωριξια ..και κατα τη διαρκεια ..και μετα...δηλαδη αν οταν γινει η δουλεια εσενα εχει γινει οωριξια ..τοτε τι κανει το χαπακι αυτο??? η δεν ειναι παντα αποτελεσματικο???
επίσης η γονιμοποιηση πως ξερεις ακριβωε ποτε γινοναι?,,,οι γιατροι λενε πως τα ΄΄θυλικα '' σπερματοζωαρια ζουνε περισσοτερο στη μητρα ..αρα πες οτι τα προλαβαινει και τα αποδυναμωνει..τα αλλα ομως οχι ..η γονιμοιποιουνατι αμεσως η πεθενουν...αρα οταν προκειται για κοριτσι οκ ..ανα ειναι αγορι που η γονιμοιποιηση γινεται επιτοπου τοτε ειναι εκτρωτικο..?
εγω εξακολουθω να πιστευω πως ειναι εκτρωτικο...πολυ καλα πλασαρισμενο.....και σε μια στιγμη που δεν μπορεις να αποδειξεις οτι οντωσ ειναι ..γιατι πρακτικα δεν ξερει αν εισαι εγκυος..και σιγουρα προλαβαινεις τη διαδικασια της εκτρωσης που ειναι χεοριτερη για τη μανα...για το μωρακι ομως ειναι το ιδιο!



α...!!και μπραβο στο κοριτσι μας που δεν ειναι εγκυος...αφου αυτο ηθελε!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giouli73 έγραψε:Βάνια μη μου λες για γλάστρες το κόψαμε αυτό το χόμπι. Λες να το ξαναρχίσει θα τρελαθώ. Ακολουθεί όμως και η μικρή από πίσω. Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα της κοπέλας.
επειδή ακόμα δεν έχω ξυπνήσει καλά και η καφείνη δεν με εχει πιάσει τι ενοείς ρε γιουλάκι ποιές γλάστρες; καλά σήμερα δεν καταλαβαίνω είναι μάλλον η συγκίνηση η απελπισία που τελειώνει ο Σταύρος το σχολείο ..... Sad Rolling Eyes

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
Μπουμπουκίτσα μου, καταλαβαίνω την καχυποψία σου, με τόσα πράματα που μας πασάρουν και βλέπουμε, είναι να μην είμαστε?

Εν πάση περίπτωση... Αυτό το χάπι λειτουργεί σαν σπερματοκτόνο (αυτή τη λέξη έψαχνα χθες), δεν κάνει τίποτα περισσότερο απο το να αποδυναμώνει το σπέρμα, να το 'σκοτώνει' αν θέλεις, πριν φτάσει στο ωάριο. Και το σπερματοζωάριο για να φτάσει εκεί θέλει τουλάχιστον ένα 24ωρο πρακτικά, γι΄ αυτό τον λόγο η επίσκεψη στον γιατρό πρέπει να είναι άμεση! Δηλαδή, αν συμβεί το βράδυ, πρωί πρωί με την αυγή πρέπει να χτυπήσεις την πόρτα του γυναικολόγου.
Και αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα, ότι δίνεται μόνο με συνταγή του γυναικολόγου σου.
Αυτό στην αρχή της κυκλοφορίας του δεν ήταν έτσι, το προμηθευόσουν κανονικά και άμεσα απο το φαρμακείο, αλλά ο κόσμος το μπέρδεψε με ‘αντισυλληπτικό’ και το έπαιρνε για ψιλουπήδημα, καταλαβαίνεις... κάθε τρεις και λίγο για να ‘υχαριστιέται το σεξ, έκανε ότι έλανε και έπαιρνε και ένα χάπι. Ε, απο ένα σημείο και μετά άρχισε να παρουσιάζει σοβαρά προβλήματα στον οργανισμό, κάτι που και τότε και τώρα αναφέρεται στις αντενδείξεις της υπερδοσολογίας, αλλά ποιος κάνει τον κόπο να κοιτάξει τα ψιλά γράμματα...
Γι΄ αυτό το έκοψαν και πλέον το δίνουν μόνο με ιατρική συνταγή.
Εγώ προσωπικά και όταν ήμουν φοιτήτρια, είχα τύχει σε μια συμφοιτήτριά μου που προμηθεύτηκε αυτό το χάπι, γιατί έκανε σεξ χωρίς προφύλαξη, αλλά απο την άλλη φοβόταν μην μείνει έγκυος και την ‘κρεμάσει’ όπως έλεγε ο πατέρας της και λίγες βδομάδες μετά δεν έβαλε μυαλό και ξανα πήγε στο γιατρό, ο οποίος φυσικά αρνήθηκε να της το χορηγήσει για δεύτερη φορά, γιατί ήταν υπερβολικό και δεν είναι αντισυλληπτικό. Της είπε απλά και όμορφα ‘να αναλάβεις την ευθύνη των πράξεων σου’.

Αν έχει ήδη προηγηθεί γονιμοποίηση, δεν έχει καμία μα καμία δράση πια. Δεν λειτουργεί, να το πω απλά. Ενδιαφέρεται μόνο για το σπέρμα και για τίποτα παραπάνω.
Μελέτες που έγιναν σε γυναίκες που είτε κυοφορούσαν, είτε είχε μόλις γονιμοποιηθεί το ωάριο τους, έδειξαν ότι το χάπι αποβλήθηκε από τον οργανισμό όπως μπήκε σε αυτόν, χωρίς καμία επίπτωση στο έμβρυο, αλλά και εφαρμογή στο ωάριο φυσικά. Κατόπιν 'έορτής' είναι παντελώς άχρηστο!

Ο τρόπος λήψης του αφορά σε ‘έκτακτες καταστάσεις’, ανεξάρτητα από το αν βρίσκεται κάποια σε γόνιμες μέρες ή όχι. Δεν το ξέρει, απλά όταν συμβεί μια στο τόσο, το παίρνει προληπτικά, γιατί έχει συμβεί πάρα πολλές φορές μια γυναίκα να μένει έγκυος και εκτός γόνιμων ημερών Wink
Για παράδειγμα και το πιο κλασικό, αν ένα νεαρό και ασυγκράτητο ζευγαράκι δεν φροντίσει να χρησιμοποιήσει προφυλακτικό και έχει ελεύθερο σεξ ή χρησιμοποιεί και αυτό σπάσει και για να μην έχει μετά δράματα και ιστορίες, που ως συνήθως έτσι γίνετε και στο τέλος την πληρώνει μια ψυχή που δεν φταιει, μπορεί η κοπέλα μέσα στο επόμενο 24ωρο, άσχετα αν βρίσκεται ή όχι στις γόνιμες μέρες της, να ‘τρέξει’ στον γιατρό και να το πάρει αμέσως προληπτικά.

Για να καταλάβεις τη διαφορά... σπάνια κάνει δουλειά σε γυναίκες που το πήραν μετά 48 ώρες από την συνουσία. Αποδυναμώνετε η δράση του και ο λόγος που αναφέρεται ότι πρέπει να το πάρεις μέσα σε 72 ώρες είναι κατά προσέγγιση, δεδομένου ότι υπάρχουν όπως ακριβώς είπες και τα θηλυκά σπερματοζωάρια που ζούνε αρκετά και κάνουν περίπου τόσες ώρες να φτάσουν στο ωάριο. Ο άλλος λόγος που αφορά τα ποσοστά επιτυχίας του αν ληφθεί στο πρώτο 24ωρο, είναι αυτό που είπαμε... για να πετύχει και τα αρσενικά σπερματοζωάρια. Απλά μαθηματικά, δεν θέλει διδακτορικό για να το καταλάβουμε.
Αν αργήσουμε να το πάρουμε και πολύ περισσότερο αν βρισκόμαστε σε γόνιμες μέρες, τα αρσενικά όπως σωστά είπες, προλαβαίνουν να φτάσουν στον στόχο τους πριν ληφθεί η αγωγή, συνεπώς εκ των υστέρων δεν είχε καμιά εφαρμογή το χάπι. Τσάμπα επιβάρυνση του οργανισμού και της τσέπης μας. Αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις, απλά προλαμβάνεις, γιατί είναι προτιμότερο απο το να μείνεις έγκυος και να προχωρήσεις σε έκτρωση.

Παρ΄ όλα αυτά έχει αποδειχτεί ότι, τις περισσότερες φορές βρίσκει εφαρμογή, γιατί σχεδόν πάντα αυτές οι ιστορίες γίνονται εντός γόνιμων ημερών, γιατί τότε η γυναίκα θέλει περισσότερο από οποιεσδήποτε άλλες φορές σεξ και υπάρχει περίπτωση να φερθεί ασυγκράτητα... Ορμόνες είναι αυτές Very Happy

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω διαφορετικά, δεν είμαι γιατρός για να σου το περιγράψω με άλλο τρόπο.
Για να σου φύγει όμως η καχυποψία, και αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις 5-10 πράματα παραπάνω, ψάξε να ενημερωθείς στο διαδίκτυο και να καταλάβεις ακριβώς περί τίνος πρόκειται ή πολύ καλύτερα ακόμα, ρώτα τον ίδιο τον γυναικολόγο σου που είναι πολύ πιο αρμόδιος απο οποιονδήποτε άλλο και αυτός θα σου εξηγήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 'τι είναι και τι κάνει.

Άλλωστε, αυτό το χάπι πλέον θεωρείτε 'κλασική' μέθοδος και αποδεκτεί απο οποιονδήποτε γυναικολόγο που σέβεται τον εαυτό του και δεν θέλει να τ' αρπάξει απο τις εκτρώσεις Wink.
Έχει ‘παλιώσει’ πια ως μέθοδος, αφού έχει ήδη αρκετά χρόνια που κυκλοφορεί, άσχετα αν εδώ στην Ελλάδα και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο, δεν έγινε ποτέ μια σωστή ενημέρωση γι΄ αυτό.
Αν ψάξεις να βρεις τα στατιστικά των εκτρώσεων άλλων χωρών μετά την κυκλοφορία του χαπιού, σε σχέση με τη δική μας, θα φρίξεις.
Αλλά τι λεω... εδώ οι Ελληνίδες βαριόμαστε να πάμε για ένα τέστ Παπ (τα ποσοστά είναι αποκαρδιωτικά), ενώ κοιτάμε τη μαστογραφία με μισό μάτι με τη δικαιολογία της περιττής ακτινοβολίας και πεθαίνουμε κατά δεκάδες κάθε χρόνο απο καρκίνους του μαστού και της μήτρας και θα ασχοληθούμε με την αντισύλληψη?

Δεν φταις εσύ Μπουμπου μου, για το ότι αντιμετωπίζεις με καχυποψία το θέμα, αλλά αυτοί που είναι αρμόδιοι να ενημερώνουν σωστά και άμεσα τον κόσμο για τέτοιου είδους θέματα και δεν το κάνουν. Άλλα κι άλλα όμως φροντίζουν να τα μαθαίνουμε πρώτοι!
Ψάξε και μάθε γι' αυτό.... η σωστή ενημέρωση σώζει ζωές!

Να με συγχωρείτε που καταχράστικα το θέμα! Embarassed
Δεν θα ενοχλήσω περαιτέρω, έκλεισα Very Happy
TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 417472 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 417472 TI ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟς::::: - Σελίδα 3 417472

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις