Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
142 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 142 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 2:22 am

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MIMIKOS έγραψε:
tattooed_snowhite έγραψε:ΜΙΜΙΚΟΣ ευχαριστω και παλι για τις πολυ συμαντικες πληροφοριες, αν και για καποιο λογο δεν μου ανοιγει η σελιδα.. Shocked
θα με ενδιεφερε να ριξω μια ματια, ειμαι ομως απο Κερκυρα, και δεν ξερω αν αναφερει καποιους γιατρους απο εδω?
ο γιατρος μου ειναι πολυ καλος ηταν χρονια στο ΙΑΣΩ στην Αθηνα ειδικος στους υπερηχους, οποτε πιστευω αυτο ειναι ενα συν με βαση τα λεγομενα σου Smile
δεν εχει να κανει αν ειναι καλος στον υπερηχο η περιγεννητικη ειναι ολοκληρη επιστημη.και οπως σου ειπα ειναι πολυ σοβαρη εξεταση και πρεπει να γινεται απο αυτους τους ιατρους. efoson ασχολείσαι με το internet μπς στο http://www.fetalmedicine.com/fmf/
ΕΚΕΙ θα βρεις αρκετα χρησιμα πραγματα για την εγκυμοσυνη.
διαβασε και αυτη τη συνεντευξη http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640
ολα αυτα τα παραθετω για να πας καλυτερα διαβασμενη στη μαμα και με επιχειρήματα θα σου πει μετα τιποτα?σιγα μην τολμησει!κορη μαμα σημειώσατε 1 - 0

με τοση ενημερωση που μου προσφερεις απλωχερα μονο 1-0 θα την παω? δε σφαξανε? χαχαχαχ! νασαι καλα! παω να ριξω την ματια μου! I love you

27αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 2:24 am

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mpoumpouka έγραψε:
Α! Φυσικά πρέπει αν αποφασίσεις να την κάνεις να βρεις κάποιον που ειδικεύεται κατά προτίμηση γενετιστή και οχι γυναικολόγο. Στο μητέρα που την έκανα έχουν ένα πολύ καλό με ποσοστό αποβολής 0%. (Αν δες μπορώ να ψάξω πως τον έλεγαν και να σου πω.)
εδω κανεις ενα λαθος γενετιστης = βιολογος δεν εχει καμια σχεση με τη διαδικασια της αμνιοπαρακεντησης.αυτος θα δει μετα το δειγμα.γυναικολογοι κανουν αυτη τη ληψη με μετεκπαιδευση στην εμβρυομητρικη - περιγεννητικη

28αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 2:35 am

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mpoumpouka έγραψε:Καλημέρα σε όλες!
Εχω κάνει αμνιοπαρακέντηση, λόγω του ότι η αυχενική ήταν λίγο πιο πάνω από το όριο και συμφώνησα με τον γιατρό να την κάνω για να είμαι τελείως ήσυχη. Όταν λοιπόν μου είπε για τα αποτελέσματα της αυχενικής ήμουν να με κλαίνε οι ρέγγες! Είχα φέρει την καταστροφή! Όταν δε, μου είπε για το 1% ποσσοστό αποβολής να πέσω να πεθάνω!
Λοιπόν! Τελικά τίποτα δεν ήταν τραγικό! Την έκανα και από εκεί και πέρα ήμουν τελείως ήσυχη οτι το παιδάκι μου ήταν μια χαρά... (Τσούξανε βέβαια λίγο τα 700 € αλλα μπροστά στο παιδί, το ξεχνάς εννοείτε.)
Α! Φυσικά πρέπει αν αποφασίσεις να την κάνεις να βρεις κάποιον που ειδικεύεται κατά προτίμηση γενετιστή και οχι γυναικολόγο. Στο μητέρα που την έκανα έχουν ένα πολύ καλό με ποσοστό αποβολής 0%. (Αν δες μπορώ να ψάξω πως τον έλεγαν και να σου πω.)
700 €; Εγώ πάντως έδωσα 500 € και ο γιατρός που μου την έκανε ήταν άψογος, τον συστήνω ανεπιφύλακτα.
Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τον MIMIKOS ότι πρέπει να είναι ειδικευμένος γυναικολόγος και όχι γενετιστής αυτός που κάνει τη λήψη.

29αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 2:46 am

mpoumpouka

mpoumpouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MIMIKOS έγραψε:
mpoumpouka έγραψε:
Α! Φυσικά πρέπει αν αποφασίσεις να την κάνεις να βρεις κάποιον που ειδικεύεται κατά προτίμηση γενετιστή και οχι γυναικολόγο. Στο μητέρα που την έκανα έχουν ένα πολύ καλό με ποσοστό αποβολής 0%. (Αν δες μπορώ να ψάξω πως τον έλεγαν και να σου πω.)
εδω κανεις ενα λαθος γενετιστης = βιολογος δεν εχει καμια σχεση με τη διαδικασια της αμνιοπαρακεντησης.αυτος θα δει μετα το δειγμα.γυναικολογοι κανουν αυτη τη ληψη με μετεκπαιδευση στην εμβρυομητρικη - περιγεννητικη

Μπορεί να κάνω λάθος, δεν είμαι σίγουρη έτσι μου είχε πει ο γυναικολόγος΄. Ότι θα μου την κάνει γενετιστής. Παρεπιμπτόντως είναι και στη λίστα που έβαλες, αλλά ούτως ή άλλως αν δεν ήταν εξειδικευμένος δε θα συνεργαζόταν με το Μητέρα.

http://www.myrockinbaby.gr

30αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 2:52 am

mpoumpouka

mpoumpouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tattooed_snowhite έγραψε:
mpoumpouka έγραψε:Καλημέρα σε όλες!
Εχω κάνει αμνιοπαρακέντηση, λόγω του ότι η αυχενική ήταν λίγο πιο πάνω από το όριο και συμφώνησα με τον γιατρό να την κάνω για να είμαι τελείως ήσυχη. Όταν λοιπόν μου είπε για τα αποτελέσματα της αυχενικής ήμουν να με κλαίνε οι ρέγγες! Είχα φέρει την καταστροφή! Όταν δε, μου είπε για το 1% ποσσοστό αποβολής να πέσω να πεθάνω!
Λοιπόν! Τελικά τίποτα δεν ήταν τραγικό! Την έκανα και από εκεί και πέρα ήμουν τελείως ήσυχη οτι το παιδάκι μου ήταν μια χαρά... (Τσούξανε βέβαια λίγο τα 700 € αλλα μπροστά στο παιδί, το ξεχνάς εννοείτε.)
Α! Φυσικά πρέπει αν αποφασίσεις να την κάνεις να βρεις κάποιον που ειδικεύεται κατά προτίμηση γενετιστή και οχι γυναικολόγο. Στο μητέρα που την έκανα έχουν ένα πολύ καλό με ποσοστό αποβολής 0%. (Αν δες μπορώ να ψάξω πως τον έλεγαν και να σου πω.)

μπουμπουκα μου καλημερα!!
πωπω διαβαζοντας σε φανταζομαι την αγωνια σου και τρελλενομαι! απ την αλλη ομως, κα εχεις και πολυ δικιο σε αυτο , μετα ησουν ησυχη! και αυτο ειναι πολυ πολυ πολυ βασικο!
θα περιμενω μεχρι την αυχενικη, δεν θα ηθελα να σε βαλω σε κοπο, ομως παντα υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου μου, οτι πρεπει να ειμαι ενημερη για καποιον καλο γιατρο που να ειδικευεται σε αυτον τον τομεα...
σ'έυχαριστω παρα πολυ, οταν χρειαστει θα μιλησουμε, θα με βοηθουσες αρκετα!
νασαι καλα! να χαιρεσε το νινι αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 215994

Σου εύχομαι να είναι τελεια τα αποτελέσματα και να μην χρειαστεί να μπεις στη διαδικασία! Αν πάντως χρειαστείς οτιδήποτε πες μου, ευχαριστως να βοηθήσω με οποιο τρόπο μπορώ.

http://www.myrockinbaby.gr

31αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 2:55 am

mpoumpouka

mpoumpouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
crazymommy έγραψε:
mpoumpouka έγραψε:Καλημέρα σε όλες!
Εχω κάνει αμνιοπαρακέντηση, λόγω του ότι η αυχενική ήταν λίγο πιο πάνω από το όριο και συμφώνησα με τον γιατρό να την κάνω για να είμαι τελείως ήσυχη. Όταν λοιπόν μου είπε για τα αποτελέσματα της αυχενικής ήμουν να με κλαίνε οι ρέγγες! Είχα φέρει την καταστροφή! Όταν δε, μου είπε για το 1% ποσσοστό αποβολής να πέσω να πεθάνω!
Λοιπόν! Τελικά τίποτα δεν ήταν τραγικό! Την έκανα και από εκεί και πέρα ήμουν τελείως ήσυχη οτι το παιδάκι μου ήταν μια χαρά... (Τσούξανε βέβαια λίγο τα 700 € αλλα μπροστά στο παιδί, το ξεχνάς εννοείτε.)
Α! Φυσικά πρέπει αν αποφασίσεις να την κάνεις να βρεις κάποιον που ειδικεύεται κατά προτίμηση γενετιστή και οχι γυναικολόγο. Στο μητέρα που την έκανα έχουν ένα πολύ καλό με ποσοστό αποβολής 0%. (Αν δες μπορώ να ψάξω πως τον έλεγαν και να σου πω.)
700 €; Εγώ πάντως έδωσα 500 € και ο γιατρός που μου την έκανε ήταν άψογος, τον συστήνω ανεπιφύλακτα.
Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τον MIMIKOS ότι πρέπει να είναι ειδικευμένος γυναικολόγος και όχι γενετιστής αυτός που κάνει τη λήψη.


Ναι, 730 αν θυμάμαι καλά! Στο Μητέρα. Και οταν πήγα να ρωτήσω πόσα δίνει το ΙΚΑ... θα γελάσετε... μου είπαν 30 ευρώ!!!! Φυσικά ούτε την κατέθεσα και την έβαλα στην εφορεία...

http://www.myrockinbaby.gr

32αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 2:58 am

tatianoula

tatianoula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tattooed_snowhite γεια σου κουκλιτσα!!! μια φιλη μου ειναι εγκυος ''ιδια ημερομηνια με μενα''..
πριν μαθει οτι ειναι εγκυος επειδη ειχε προβλημα με την μεση της πηγε και εκανε ακτινογραφιες....<<<η οποιες απαγορευονται στην εγκυμοσυνη>>> αυτη δεν ηξερα οτι ηταν εγκυος κ ειχε αυτο το ανχος γιατι της λεγανε ''μαμαδες θειες κ.τ.λ.''μπορει το παιδι να εχει προβλημα κ μπορει να βγει τυφλο κ χιλια πραγματα...η κοπελα τρομαξε το συζητησε με τον γιατρο και αυτος της ειπε να μην ακουει ΚΑΝΕΝΑΝ αλλα μονο της εξετασεις της.επισης της ειπε οτι εαν το παιδι θα ειχε προβλημα τοτε θα ειχε αποβαλει....εκανε αυχενικη και ηταν μια χαρα ...και τωρα απλα την παρακολουθει ο γιατρος της την αναπτηξη κ.τ.λ.


παντως καλυτερα συζητα το με τον γιατρο σου εμεις μονο συμβουλες μπορουμε να σου δωσουμε ..δικια σου αποφαση ειναι....
καλη τυχη και ευχομαι να μην χρειαστει να κανεις τιποτα και το μωρακι σου να ειναι υγειες!

33αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 3:02 am

aylin

aylin
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σωτηρία μου, πρώτα περίμενε να κάνεις την αυχενική και το παππ Α.Στη συνέχεια αφού πάρεις και τα αποτελέσματα βλέποντας και κάνοντας αφού πρώτα μιλήσεις με τον ιατρό σου.Πάντος κάνουν την εξέταση: α).Όλες οι έγκυες γυναίκες ηλικίας 35 χρονών και άνω κάνουν αμνιοπαρακέντηση, γιατί αντιμετωπίζουν έναν υψηλό κίνδυνο να κάνουν ένα παιδί με χρωμοσωματικές ανωμαλίες όπως το σύνδρομο Down. β).Αυτό το τεστ γίνεται επίσης αν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό γενετικών ασθενειών ή χρωμοσωματικών ανωμαλιών, ή αν ο υπέρηχός σας, το AFP ή τα multiple marker screening τεστ έχουν αποκαλύψει ύποπτα αποτελέσματα.

Όλα να πάνε καλά!!!Φιλιά

34αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 3:05 am

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπουμπουκα μου σευχαριστω παρα πολυ! μακαρι να ειναι ολα καλα Very Happy

Τατιανουλα μου καλημερα τι κανεις?
ααααααλλο κακο και αυτο το πιπιλισμα μυαλου σε ΚΑΘΕ εγκυο απο μαμαδες γιαγιαδες θειαδες γειτονισσες , μη εκεινο , οχι το αλλο, θα παθεις αυτο θα παθεις εκεινο! αμαν πια! δεν καταλαβαινουν οτι μονο κακο μας κανουν και αγχος? Shocked Mad

μακαρι κοριτσακι μου να ειναι ολα οκ και σε μενα και σε καθε εγκυουλα και οχι αλλες λαχταρες

35αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 3:07 am

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
aylin έγραψε:Σωτηρία μου, πρώτα περίμενε να κάνεις την αυχενική και το παππ Α.Στη συνέχεια αφού πάρεις και τα αποτελέσματα βλέποντας και κάνοντας αφού πρώτα μιλήσεις με τον ιατρό σου.Πάντος κάνουν την εξέταση: α).Όλες οι έγκυες γυναίκες ηλικίας 35 χρονών και άνω κάνουν αμνιοπαρακέντηση, γιατί αντιμετωπίζουν έναν υψηλό κίνδυνο να κάνουν ένα παιδί με χρωμοσωματικές ανωμαλίες όπως το σύνδρομο Down. β).Αυτό το τεστ γίνεται επίσης αν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό γενετικών ασθενειών ή χρωμοσωματικών ανωμαλιών, ή αν ο υπέρηχός σας, το AFP ή τα multiple marker screening τεστ έχουν αποκαλύψει ύποπτα αποτελέσματα.

Όλα να πάνε καλά!!!Φιλιά

καλημερα Αυλιν μου!
αυτο θα κανω τουλαχιστον για την αυχενικη που ειναι σε λιγες μερες, αληθεια οι υπολοιπες εξετασεις ποτε γινονται? αυτες που ανεφερες εννοω.. τις εχετε κανει εσεις?

36αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 3:12 am

aylin

aylin
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η αυχενική διαφάνεια γίνεται μαζί με το Παππ Α.το Παππ Α είναι αιματολογική εξέταση.Οι δυό τους σε συνδιασμό δείχνουν πιθανότητες κατά τις οποίες μια έγκυος μπορεί να κυοφορεί έμβρυο με χρωμοσωμικές ανωμαλίες.Εγώ τις έκανα και τις δύο στις 19/05!!!Φιλιά πολλά

37αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 3:18 am

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mpoumpouka έγραψε:
MIMIKOS έγραψε:
mpoumpouka έγραψε:
Α! Φυσικά πρέπει αν αποφασίσεις να την κάνεις να βρεις κάποιον που ειδικεύεται κατά προτίμηση γενετιστή και οχι γυναικολόγο. Στο μητέρα που την έκανα έχουν ένα πολύ καλό με ποσοστό αποβολής 0%. (Αν δες μπορώ να ψάξω πως τον έλεγαν και να σου πω.)
εδω κανεις ενα λαθος γενετιστης = βιολογος δεν εχει καμια σχεση με τη διαδικασια της αμνιοπαρακεντησης.αυτος θα δει μετα το δειγμα.γυναικολογοι κανουν αυτη τη ληψη με μετεκπαιδευση στην εμβρυομητρικη - περιγεννητικη

Μπορεί να κάνω λάθος, δεν είμαι σίγουρη έτσι μου είχε πει ο γυναικολόγος΄. Ότι θα μου την κάνει γενετιστής. Παρεπιμπτόντως είναι και στη λίστα που έβαλες, αλλά ούτως ή άλλως αν δεν ήταν εξειδικευμένος δε θα συνεργαζόταν με το Μητέρα.
ισως δεν καταλαβες ειναι γυναικολογος και εκεινος με εξειδικευση.και σκεψου πως μονο αυτοι οι γιατροι που εχουν κανει τετοιες μετεκπαιδευσεις ειναι σε θεση να παρακολουθησουν μια κυηση απο την αρχη ως το τελος.δηλ η παρακολουθηση δεν ειναι στελνω για αυχαινικη β επιπεδου και doppler αλλα εκπαιδευομαι να κανω ολο τον ελεγχο.

38αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 3:21 am

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
tattooed_snowhite έγραψε:μπουμπουκα μου σευχαριστω παρα πολυ! μακαρι να ειναι ολα καλα Very Happy

Τατιανουλα μου καλημερα τι κανεις?
ααααααλλο κακο και αυτο το πιπιλισμα μυαλου σε ΚΑΘΕ εγκυο απο μαμαδες γιαγιαδες θειαδες γειτονισσες , μη εκεινο , οχι το αλλο, θα παθεις αυτο θα παθεις εκεινο! αμαν πια! δεν καταλαβαινουν οτι μονο κακο μας κανουν και αγχος? Shocked Mad

μακαρι κοριτσακι μου να ειναι ολα οκ και σε μενα και σε καθε εγκυουλα και οχι αλλες λαχταρες
το ιδιο κανουμε και εμεις εδω μεσα αν το σκεφτεις

39αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 3:29 am

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mpoumpouka έγραψε:
crazymommy έγραψε:
mpoumpouka έγραψε:Καλημέρα σε όλες!
Εχω κάνει αμνιοπαρακέντηση, λόγω του ότι η αυχενική ήταν λίγο πιο πάνω από το όριο και συμφώνησα με τον γιατρό να την κάνω για να είμαι τελείως ήσυχη. Όταν λοιπόν μου είπε για τα αποτελέσματα της αυχενικής ήμουν να με κλαίνε οι ρέγγες! Είχα φέρει την καταστροφή! Όταν δε, μου είπε για το 1% ποσσοστό αποβολής να πέσω να πεθάνω!
Λοιπόν! Τελικά τίποτα δεν ήταν τραγικό! Την έκανα και από εκεί και πέρα ήμουν τελείως ήσυχη οτι το παιδάκι μου ήταν μια χαρά... (Τσούξανε βέβαια λίγο τα 700 € αλλα μπροστά στο παιδί, το ξεχνάς εννοείτε.)
Α! Φυσικά πρέπει αν αποφασίσεις να την κάνεις να βρεις κάποιον που ειδικεύεται κατά προτίμηση γενετιστή και οχι γυναικολόγο. Στο μητέρα που την έκανα έχουν ένα πολύ καλό με ποσοστό αποβολής 0%. (Αν δες μπορώ να ψάξω πως τον έλεγαν και να σου πω.)
700 €; Εγώ πάντως έδωσα 500 € και ο γιατρός που μου την έκανε ήταν άψογος, τον συστήνω ανεπιφύλακτα.
Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τον MIMIKOS ότι πρέπει να είναι ειδικευμένος γυναικολόγος και όχι γενετιστής αυτός που κάνει τη λήψη.


Ναι, 730 αν θυμάμαι καλά! Στο Μητέρα. Και οταν πήγα να ρωτήσω πόσα δίνει το ΙΚΑ... θα γελάσετε... μου είπαν 30 ευρώ!!!! Φυσικά ούτε την κατέθεσα και την έβαλα στην εφορεία...
Χαχα κι εγώ δεν μπήκα καν στον κόπο να πάω να πάρω από το ΙΚΑ! Πάντως τα τσούζει λίγο το Μητέρα, εεε; Και γενικά κοστίζει ακριβά η αμνιοπαρακέντηση... Rolling Eyes

40αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 3:50 am

mpoumpouka

mpoumpouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

Ναι, 730 αν θυμάμαι καλά! Στο Μητέρα. Και οταν πήγα να ρωτήσω πόσα δίνει το ΙΚΑ... θα γελάσετε... μου είπαν 30 ευρώ!!!! Φυσικά ούτε την κατέθεσα και την έβαλα στην εφορεία...[/quote]
Χαχα κι εγώ δεν μπήκα καν στον κόπο να πάω να πάρω από το ΙΚΑ! Πάντως τα τσούζει λίγο το Μητέρα, εεε; Και γενικά κοστίζει ακριβά η αμνιοπαρακέντηση... Rolling Eyes [/quote]

Ναι είναι ακριβό το Μητέρα ειδικά στις εξετάσεις, αλλά σε βρίσκουν στην ανάγκη. Όταν μου'πε ο γιατρός μου να την κάνω και να πάω και στο Μητέρα, έτσι όπως ήμουν ψυχολογικά σιγά μην το έψανα παραπάνω. Σε βρίσκουν σε ανάγκη και σε βαράνε. Και πόσα θα βγάζουν... Όταν κάποια κέντρα χρεώνουν 500 είναι τεράστια η απόκλιση με τα 700. Και αυτοί με τα 500 θα έχουν κέρδος οπότε φανταστείτε το κέρδος στα 700 ευρώ. Θα μου πεις εδώ για να γεννήσεις στην Ελλάδα χρειάζεται να πάρεις δάνειο... Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης... πολύ μεγάλο δυστυχώς!

http://www.myrockinbaby.gr

41αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 3:55 am

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mpoumpouka έγραψε:
Ναι, 730 αν θυμάμαι καλά! Στο Μητέρα. Και οταν πήγα να ρωτήσω πόσα δίνει το ΙΚΑ... θα γελάσετε... μου είπαν 30 ευρώ!!!! Φυσικά ούτε την κατέθεσα και την έβαλα στην εφορεία...
Χαχα κι εγώ δεν μπήκα καν στον κόπο να πάω να πάρω από το ΙΚΑ! Πάντως τα τσούζει λίγο το Μητέρα, εεε; Και γενικά κοστίζει ακριβά η αμνιοπαρακέντηση... Rolling Eyes [/quote]

Ναι είναι ακριβό το Μητέρα ειδικά στις εξετάσεις, αλλά σε βρίσκουν στην ανάγκη. Όταν μου'πε ο γιατρός μου να την κάνω και να πάω και στο Μητέρα, έτσι όπως ήμουν ψυχολογικά σιγά μην το έψανα παραπάνω. Σε βρίσκουν σε ανάγκη και σε βαράνε. Και πόσα θα βγάζουν... Όταν κάποια κέντρα χρεώνουν 500 είναι τεράστια η απόκλιση με τα 700. Και αυτοί με τα 500 θα έχουν κέρδος οπότε φανταστείτε το κέρδος στα 700 ευρώ. Θα μου πεις εδώ για να γεννήσεις στην Ελλάδα χρειάζεται να πάρεις δάνειο... Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης... πολύ μεγάλο δυστυχώς![/quote]
μηπως ηταν μαζι μετα 21 μικροελλειπτικα οελεγχος αυτα ειναι εξτρα.
οσο για το κοστος υπαρχουν πολυ για αυτο και το ψαχνουμε,ομως αν σου ελεγαν πιο φθηνα απο τους αλλους θα ελεγες κατι δε γινεται σωστα ,γενικα δε μας πιανεις εμας τιις γυναικες.εχω ενα αρκετα παραδειγματα γι αυτο το λεω.

42αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 4:00 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω περσι το εκανα στο ΛΗΤΩ οπου και γεννησα και ηταν 580 ευρω και μου την εκανε ο γυναικολογος μου μαζι με καποιον αλλον που δεν τον θυμαμαι καθολου το ονομα του,ηταν ο υπευθυνος γιαυτα .μια χαρα πηγε .και ο γιατρος μου σε ολη την διαρκεια μου κραταγε το χερι και με καθυσηχαζε.

43αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 5:53 am

tatianoula

tatianoula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tattooed_snowhite και''γω κατα λαθοσ σε βρηκα φιλεναδα...ε ξερεις κουτσομπολα για να δω και''δω τι γινεται....παντως ακομα κ η χρωμοσωματικες ανωμαλιες φενονται στην αυχενικη διαφανεια...οταν θα σου κανει υπερηχο θα δεις καποια στιγμη να ειναι καποια σημεια πρασινα και κοκκινα ...κ καπως τα υπολογιζει ο γιατρος δεν ξερω ..παντως ηρεμησε σε παρακαλω γιατι ανχωνεται και το νινακι μας...δεν θελω πανικο ουφ ουφ βαθιες αναπνοες κ βαμβακι στα αυτια μας για να μην ακουμε κανεναν...ολα θα πανε καλα!!!Οταν θα παω σε εκλησσια θα αναψω ενα κερακι και για σας ..φιλακια!

44αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 6:05 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοπελα μου αν η αυχενικη διαφανεια και η papp-a ειναι μια χαρα δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις αμνιοπαρακεντηση!! εχει 1/100 πιθανοτητες αποβολης, μην προχωρησεις χωρις λογο σε μια τετοια διαδικασια!! I love you και μην αγχωνεσαι!! ειναι πολυ κακος παραγοντας!

45αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 6:16 am

elenamg1978

elenamg1978
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
χρωμοσωματικες ανωμαλιες φενονται στην αυχενικη διαφανεια ma oxi panta......

46αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 6:24 am

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
tatianoula έγραψε:tattooed_snowhite και''γω κατα λαθοσ σε βρηκα φιλεναδα...ε ξερεις κουτσομπολα για να δω και''δω τι γινεται....παντως ακομα κ η χρωμοσωματικες ανωμαλιες φενονται στην αυχενικη διαφανεια...οταν θα σου κανει υπερηχο θα δεις καποια στιγμη να ειναι καποια σημεια πρασινα και κοκκινα ...κ καπως τα υπολογιζει ο γιατρος δεν ξερω ..παντως ηρεμησε σε παρακαλω γιατι ανχωνεται και το νινακι μας...δεν θελω πανικο ουφ ουφ βαθιες αναπνοες κ βαμβακι στα αυτια μας για να μην ακουμε κανεναν...ολα θα πανε καλα!!!Οταν θα παω σε εκλησσια θα αναψω ενα κερακι και για σας ..φιλακια!
οι χρωμοσωμιακες ανωμαλιες δε φαινονται ενδειξεις εχεις.π.χ αυξημενη αυχενικη δε σημαινει παντα Down ;h παρουσια ρινικου δεν αποκλυει down.

47αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 6:26 am

fay_b

fay_b
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kalispera !!!!! katarxin me to kalo na dexteis to mwraki sou kai na min agxwnesai gt ola tha pane teleia!!! to agxos einai oti xeirotero sti fasi pou eisai.iremise kai perimene na ftaseis sto 3o mina pou tha kaneis tin auxeniki diafaneia pou einai polu simantiki kai an ola pane kala de tha xreiastei na kaneis autin tin exetasi..ektws an eisai panw apo 35 pou einai upoxrewtiko ap oso gnwrizw. emena den mou eixe vgei kali i auxeniki kai ekana lipsi trofovlastis einai i idia diadikasia apla auto ginetai nwritera se sxesi me tin amnioarakentisi kai vgainoun pio grigora ta apotelesmata.pantws na xereis..pws kai na xreiastei na kaneis..leme twra..den einai tpt fovero opte san diadikasia oute prokeitai na pathei kati to mwro.ola einai polu prosegmena pleon.kai an tin kaneis exeis to kefali sou usixo kai mathaineis kai pio grigora to fulo tou mwrou Wink Wink Wink stin periptwsi sou omws den nomizw pws tha edeixne kati i amnioparakentisi gt auti i exetasi einai gia xrwmoswmikes anwmalies kai gia anaimies kai pathiseis tou aimatos nomizw.den tha edeixne kapoia pithani anapiria(xtypaw xulo..) auta fainontai sti b epipedou. min agxwnesai ola kala tha pane sto euxomai!!!!! αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 654316 αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 654316 I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you

48αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 6:28 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κορίτσι μου πρώτα θα κάνεις την αυχενική το α τεστ η Α παπ που το λένε τώρα εγω γέννησα πριν 7 χρόνια έχουν αλλάξει κάποια πράγματα και μετά θα κάνει το β επιπέδου . Ηλικιακά δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις αμινοπαρακέντηση αν υπάρχει ιστορικό το λες στο γιατρό και το βάζει στα στατιστικά . Προσωπικά είμαι αντίθετη με την αμινοπαρακέντηση και δεν την έκανα και μάλιστα ο γυναικολόγος μου μου είχε πει το εξής :γυναίκα η οποία μπαίνει με στρεςς και έντονο φόβο έχει μαγαλύτερες πιθανότητες να αποβάλλει οπότε δνε την έκανα και βασίστηκα στις υπόλοιπες εξετάσεις . άλλωστε την αρτημέλια του παιδιού την βέπεις στο Β επιπέδου η αμινοπαρακέντηση κοιτάει χρωσωματικές ανωμαλίες του παιδιού.

49αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 6:30 am

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Lilliput έγραψε:κοπελα μου αν η αυχενικη διαφανεια και η papp-a ειναι μια χαρα δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις αμνιοπαρακεντηση!! εχει 1/100 πιθανοτητες αποβολης, μην προχωρησεις χωρις λογο σε μια τετοια διαδικασια!! I love you και μην αγχωνεσαι!! ειναι πολυ κακος παραγοντας!
ας μην ειμαστε απολυτη το papp A ειναι στατιστικο.πιθανολογουμε απλα μαζι τον υπερηχο αυξανουμε το ποσοστο.
το 1/100 ειναι πολυ μικρο ποσοστο και ειναι ποσοστο ασφαλειας μην τα τραγικο ποιουμε υπαρχουν τοσες κοπελες που εχουν κανει οι οποιες φανταζομαι λενε οτι ειναι υπερβολικοι για το μυθο της αμνιοπαρακεντησης.σιγουρα προσφερει παραπολλα η αμνιοπαρακεντηση δεν μπορουμε να τα απαξιωνουμε ολα.οι υπερηχοι καλυπτουν το 65%.αν το 1/100 σας φοβιζει το υπολοιπο 35% θα μας ειχε πανικοβαλει

50αμνιοπαρακέντηση - Σελίδα 2 Empty Απ: αμνιοπαρακέντηση Τετ Ιουν 08, 2011 6:46 am

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tatooed μου τσαμπα σε αγχωνει η μαμα σου και οχι τιποτα αλλο εμεις προσπαθουμε να σε εχουμε συνεχεια σε κατασταση ζεν και αυτη μας το χαλαει! Οταν βγηκε θετικο το τεστ ειχα ενα αγχος μηπως χρειαστει να κανω αμνιοπαρακεντηση, γιατι ειμαι και 37 χρονων, ειπαμε με το γιατρο μου να κανουμε πρωτα αυχενικη και papei και βλεπουμε. Συμφωνα με την ηλικια μου οι πιθανοτητες ηταν 1 προς 150 περιπου, συμφωνα με τα αποτελεσματα 1 προς 3500 μιλωντας με τη γιατρο που μου εκανε την αυχενικη, με το γιατρο της εξωσωματικης και με το γιατρο μου συμφωνησαν και οι τρεις οτι τα αποτελεσαματα ειναι παρα πολυ καλα και δεν χρειαζεται να κανω αμνιοπαρακεντηση. Οταν καναμε και τον υπερηχο β επιπεδου τα αποτελεσματα ηταν ακομη πιο ψηλα. Κανε με το καλο την αυχενικη και την papei και μετα θα αποφασισεις αν και ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε μια ΧΑΡΑ!!!!!!

http://www.worldjamboree.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις