Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
115 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 115 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; Empty Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; Δευ Ιουν 20, 2011 1:48 am

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια καλημέρα! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!! Η μικρή μου είναι λίγο λιγότερο από 10 μηνών και μέχρι τώρα θηλάζουμε και δεν έχουμε πιει ξένο γάλα. Θα ήθελα να συνεχίσουμε μέχρι τουλάχιστον να γίνει 1 έτους (και μετά βλέπουμε) αλλά φαίνεται πως η μικρή μου εξαρχής έχει κάνει άλλα σχέδια... Το στόρυ έχει ως εξής:
Θηλάζαμε 6 μήνες αποκλειστικά και με μανία. Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; 401147 Για όλα τα προβλήματά μας, τα νεύρα μας, τα πονάκια μας η λύση ήταν μία, το στήθος της μανούλας. Μάλιστα, θηλάζαμε κάθε 1-2 ώρες μέσα στη μέρα και 2-3 ώρες μέσα στη νύχτα. Ως εδώ καλά. Με το που κλείσαμε και τον 6ο μήνα ξεκινήσαμε και τις στερεές τροφές. Στην αρχή, πίναμε και το γαλατάκι μας (από στήθος πάντα είπαμε) σα συμπλήρωμα μετά από κάθε γευματάκι), μα στη συνέχεια, όταν οι μερίδες μας έγιναν αυτές που έπρεπε τελικά το κόψαμε πολύ γρήγορα το συμπλήρωμα. Προφανώς δεν πεινούσαμε. Κανένα πρόβλημα και πάλι, αν και αυτό έγινε ιδιαίτερα νωρίς σε εμάς (περίπου 7,5 μηνών). Δε ζητούσαμε γιατί δεν πεινούσαμε, όμως, όπως και να είχε, σε κάθε πόνο μας το στήθος της μανούλας μας ήταν και πάλι η παρηγοριά μας! Καταλήξαμε λοιπόν να πίνουμε στάνταρ γαλατάκι περίπου 3 φορές στο 24ωρο. Η 1η ήταν μετά το μπανάκι μας και πριν τον ύπνο (μεταξύ 9 και 10), η 2η περίπου 2-3πμ και η τελευταία περίπου 6-7πμ. Τώρα όμως που η μανούλα έχει 20 μέρες που γύρισε στη δουλειά (τυχαίο; δε γνωρίζω) έχουμε αρχίσει να κόβουμε κι άλλο τα γευματάκια θηλασμού. Για την ακρίβεια σπάνια ξυπνάμε για να φάμε το γεύμα των 6-7πμ (κι εδώ που τα λέμε είμαι τόσο κουρασμένη κι εγώ για να την ξυπνήσω να πιει με το ζόρι!) και τώρα έχουμε αρχίσει να αρνούμαστε και το γεύμα πριν τον ύπνο! Αυτό είναι που με πειράζει και περισσότερο γιατί προσπαθώ να τη βάλω στο στήθος και αρνείται πεισματικά. Μερικές φορές το πίανει, ίσα για να μου ρίξει μια δαγκωνιά (έχουμε πλεον και 2 δοντάκια κάτω οπότε πονάωωωω Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; 688264 ) και μετά γυρίζει το κεφάλι, κάνει κοιλιακό και σηκώνεται, τέλος! Κανα δυο φορές που προσπάθησα να τη βάλω στο στήθος και αρνήθηκε, μετά της έδωσα το ποτηράκι με το νερό και ήπιε σαν τρελή (γιατί όμως να μη θέλει το στήθος, αφού ξεδιψάει και από εκεί!). Και γενικά, πλέον, όποτε έχει νεύρα δεν θέλει πια το στήθος μου για παρηγοριά Sad
Έχει τώρα μερικές μέρες που μου το κάνει... Δεν ξέρω τι να κάνω, φταίει που γύρισα στη δουλειά και αντιδρά έτσι; Φταίνε τα δοντάκια που της έχουν κόψει την όρεξη; Την πιέζω χωρίς να πρέπει; Δεν της έχω αυξήσει τις ποσότητες στο φαγητό, το οποίο εξακολουθεί να τρώει κανονικά... Ρώτησα και την παιδίατρο από το τηλέφωνο αλλά μου είπε ότι μάλλον είναι ψυχολογικό, λόγω του ότι φεύγω για δουλειά.. Τι να κάνω, δεν θέλω να φεύγω αλλά πρέπει! Α, ξέχασα, από χτες έχουμε και κάποια αλλεργία που πιθανόν να οφείλεται στο ροδάκινο ή στο βερίκοκο που της ξεκίνησα από την Πέμπτη, αλλά μάλλον αυτό δεν παίζει ρόλο, ε; Φοβάμαι πως με αυτό τον τρόπο θα αποθηλάσουμε πολύ σύντομα... Sad Και να πεις ότι δεν έχω γάλα...!
Σόρρυ για το σεντόνι, απλά ήθελα να είμαι αναλυτική...! study

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αν εχεις θήλαστρο γιατί δεν βγάζεις γάλα να το βάζεις στην κατάψυξη ωστε να κάνει μια ωραιότατη τράπεζα δικού σου γάλακτος! Ετσι μπορει να μην δένεις στήθος αλλά και πάλι δικό σου γάλα θα πίνει!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχεις δίκιο, αλλά θα το πίνει; Γιατί δεν πίνουμε από μπιμπερό (ποτέ δεν το συμπαθήσαμε) και επιτέλους έχουμε μάθει το εκπαιδευτικό ποτηράκι. Αν είναι θα πρέπει να δοκιμάσω από αυτό, αλλά και πάλι με αμφίβολα αποτελέσματα.
Επίσης, έχω ήδη μια "μικρή" τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη, μπορώ να δοκιμάσω όπως λες. Βέβαια, τώρα που δουλεύω θα δυσκολευτώ να προλαβαίνω και να αντλώ (έχω πλέον αρκετό γάλα και για άντληση; Τις τελευταίες μέρες που δεν πίνει μειώθηκε νομίζω κάπως) γιατί ήδη με το ζόρι τα προλαβαίνω όλα... Και βέβαια, έτσι σίγουρα κάνουμε τη δουλειά, αλλά χάνεται η επαφή...
Είναι μια λύση ανάγκης... που δεν φανταζόμουν ότι θα χρειαζόταν να εφαρμόσω τώρα, μετά από 9,5 και βάλε μήνες θηλασμού... Rolling Eyes

Σ' ευχαριστώ που απάντησες!

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τώρα πια είναι αργά να του μάθεις πιπιλα και μπουκάλι! Εμενα ειναι 10 μηνων περίπου και νερό του δίνω απο τα μπουκάλια sport ,που ειναι κάτι σαν εμβολο! Δεν είμαι ειδική για τον θηλασμο αλλα να χαίρεσαι που το παιδί αποθηλαζει σταδιακά και οχι απότομα !Βεβαια το ερωτημα είναι αν θες να αποθηλάσεις ή να συνεχίσεις! Πιστευω όμως οτι ειναι μια παροδική φάση του παιδιού και θα επανέλθει κάποια στιγμή!


Οπως και να έχει ευχομαι να γίνιυν τα πραγματα οπως τα θες!

ΥΓ Τον Σεπτεμβριο θα πρεπει να λειψω για να δωσω μαθήματα στην σχολή μου ,ο μικρός μου θηλάζει και δεν ξέρω πως να
τα βολεψω τα πραγματα ωστε να μην τον ταλαιπωρησω, γιαυτο σου λεω απο την μια καλό ειναι που εγινε φυσιολογικα και οχι βεβιασμενα οπως μάλλον θα γίνει στην περιπτωση μου

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχεις δίκιο, δ σκοπεύω να την μάθω μπουκάλι πλέον! Γιατί να μπλέκουμε με αυτό αφού τα καταφέραμε μέχρι τώρα; Και μετά να μην ξεκολλάμε από αυτό; Μόνο σε περίπτωση ανάγκης, δλδ αν δε μου πίνει γάλα από πουθενά αλλού ίσως αναγκαστώ να το δοκιμάσω και αυτό. Επίσης πιπίλα ποτέ δεν πήραμε και το έχω παρατήσει και αυτό!

Σίγουρα, αν θέλει το παιδί να αποθηλάσει θα αποθηλάσει! Και σίγουρα καλύτερα να το θέλει το παιδί και να μην γίνει βεβιασμένα... Απλά ήλπιζα να γινόταν κάπως αργότερα αυτό... Να συμπληρώναμε το χρόνο... Θα δούμε μήπως είναι απλά μια φάση... Σ' ευχαριστώ! Κρατάω και τη λύση του θήλαστρου, αν και μακάρι να μη χρειαστεί! Προς το παρόν προσπαθώ να περιλαμβάνω στη διατροφή και τροφές με ασβέστιο και ελπίζω να επαρκούν!

Τώρα είδα ότι ο μικρούλης σου είναι σχεδόν ίδια ηλικία με τη δικιά μου...! Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; 215994 Έχουμε 1 μέρα διαφορά; Στην περίπτωσή σου θα έλεγα να μην το σκέφτεσαι από τώρα για το Σεπτέμβρη, μέχρι τότε μπορεί ήδη να έχετε αρχίσει να αποθηλάζετε και σίγουρα το παιδί θα είναι ήδη 1 έτους, οπότε δε θηλάσατε και λίγο! Αν πάλι θηλάζετε λίγες φορές, τότε ίσως κι εσύ θα μπορούσες να σκεφτείς τη λύση του θήλαστρου για τις λίγες μέρες που θα λείπεις...! Ο,τι κι αν γίνει, είμαι σίγουρη ότι θα βρεις κι εσύ μια λύση για το μωράκι σου! I love you

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εγω ετσι ελεγα για το μπουκαλι, αλλα σκεφτομαι να της δωσω γιατι πινει πιο παθητικα και δε νομιζω να καθισει να πιει ολοκληρο γευμα γαλα απο το εκπαιδευτικο ποτηρακι, αντε να πιει 2-3 γουλιες..
Ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση, οπως τα ειπαμε και χθες. Πρεπει να θεωρεις τον εαυτο σου τυχερη που το παιδακι σου αποφασιζει μονο του σιγα σιγα να αποθηλασει γιατι αλλα παιδακια θελουν να το κρατησουν για 1,5-2 και παραπανω χρονια και αυτο κουραζει αρκετα τη μαμα.. Ειναι σιγουρα δυσκολο για εμας γιατι οσο ναναι δε θελουμε τα μωρακια μας να μεγαλωσουν και ειναι το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου ο θηλασμουλης, ιδιαιτερα τη νυχτα που το ματι δεν ανοιγει με τιποτα.. αλλα ειναι κατι που θα γινει, αν οχι τωρα, αργοτερα, δεν τη γλιτωνουμε..
Δοκιμασε να του δωσεις διαφορα γαλατα, και οταν κλεισει το χρονο τυρι, γιαουρτια, γαλα με τον τραχανα, κρεμες αραβοσιτου με γαλα κλπ κλπ κλπ. Το μπροκολο εχει επισης πολυ ασβεστιο και για αργοτερα τα αμυγδαλα. Το γαλα δεν ειναι αναντικαταστατο. Ωστοσο πρεπει να κανεις δοκιμες γιατι το μωρο μπορει να σε εκπληξει απο τη μια μερα στην αλλη.. οπως η δικια μου χθες που ηπιε (κοιμισμενη)180μλ advance που δεν εχει ξαναπιει ποτε απο μπιμπερο και επαθα σοκ, λες και δεν ειναι το δικο μου μωρο! σημερα την εβαλα δοκιμαστικα στο στηθος μεσα στη μερα και δεν ηθελε!! με πιανει μια γλυκια θλιψη, μια μελαγχολια αλλα απο την αλλη χαιρομαι κιολας γιατι γινεται παιδακι κι επιτελους θα ζησουμε κι εμεις λιγο πιο ανετα, θα παμε και καμια βολτα βραδινη, θα πιουμε και κανα ποτακι παραπανω..

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταρχήν, αν τελικά χρειαστεί έλεγα να δοκιμάσω από το εκπαιδευτικό ποτηράκι της. Προς το παρόν το χρησιμοποιούμε για το νεράκι (λέτε να τα μπλέξει μετάWink αλλά δεν πίνει μόνο μια-δυο γουλιές, πίνει-πίνει κατεβατό και στο τέλος πνίγεται κιόλας Shocked από τη μανία της, χαχα! Βέβαια, αν βάλω γάλα αντί για νερό φαντάζομαι ότι μπορεί να αλλάξει η συμπεριφορά της... Αν δε βγάλω άκρη με αυτό, τότε θα το παλέψω με το μπιμπερό, όπως λες!
Αχ ναι, μεγαλώνουν τόοοοοσο γρήγορα και δεν τα χορταίνουμε. Και από τη μια νιώθω κάπως... εγωίστρια να επιμένω να συνεχίσουμε με το θηλασμό ενώ εκείνη πιθανώς δεν θέλει, από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι πρέπει να συνεχίσει να πίνει το γαλατάκι της και σίγουρα δεν υπάρχει καλύτερο γαλατάκι από αυτό. Θα μου πεις υπάρχει και το θήλαστρο, αλλά βρε παιδί μου, ταλαιπωρία μεγάλη! Κι έπειτα σκέφτομαι ότι ίσως να είναι απλώς κάτι παροδικό... μια αντίδραση στην απουσία μου μέσα στη μέρα... τι να πω!
Όπως είπες κι εσύ, προσπαθώ να δίνω μέσα στη μέρα τροφές με ασβέστιο και μπρόκολο δίνω πολύ συχνά (μου το πρότεινε και η παιδίατρος, όταν της παρέθεσα το πρόβλημα) και προς το παρόν συνεχίζω να ελπίζω ότι είναι μια φάση που θα της περάσει. Αν όχι, ίσως να πρέπει να αρχίσω να συνηθίζω σιγά-σιγά στην ιδέα του ξένου γάλατος... Ξέρω ότι τότε, από τη μια είμαι τυχερή που η μικρή μου απογαλακτίζεται μόνη της, μα από την άλλη θεωρούσα ότι είναι λίγο νωρίς... Αλλά βέβαια, λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο!

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω υπόψιν μου το πρόβλημά σου (που ελπίζω να μην ισχύει πια και να πιει κανονικά το γαλατάκι της από το μπιμπερό!) αλλά δεν ήθελα να καταχραστώ το δικό σου θέμα κι έτσι άνοιξα καινούριο... Smile Η αλήθεια είναι ότι αν ξεκινήσει και αποδεχτεί το μωράκι σου το μπιμπερό, είναι πολύ πιθανό να μην ξαναθελήσει το στήθος... Ξέρω ήδη τέτοια περίπτωση... Πιστεύω όμως πως θα τα καταφέρεις μια χαρά, όπως μια χαρά τα έχεις πάει μέχρι τώρα με το θέμα "διατροφή"....

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κι εμένα την πέρασε η μικρή αυτή τη φάση της αποστροφής το προηγούμενο καλοκαίρι!!Αλλά την κοίμιζα κ της έδινα μεμέ.. κ ξυπνούσα κάθε 2ωρο τη νύχτα κι ας κουτουλούσα μετά... εγώ λέω να το παλέψεις κ να μην διακόψεις το θηλασμό!!
Εγώ είχα τέτοιο απωθημένο με τις δίδυμες, που είχα ορκιστεί πως ό,τι κ να γίνει το 3ο δεν θα δει μπιμπερό ούτε ζωγραφιστό!! Και τα καταφέραμε!!! Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; 654316 Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; 654316 Είμαστε 19μηνών κ συνεχίζουμε!!!! Να κρατήσεις γεύματα όταν σχολάς κ τη νύχτα, κι ας ζορίζεσαι!!!! Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; 417472

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
λοιπον καλη μου ....διαβασα το ποστ σου και σε καταλαβαινω απολυτα! ειμαι ακριβως στην ιδια φαση και αυτη τη περιοδο μιλαω με συμβουλο θηλασμου....αν θες σου δινω με πμ τα στοιχεια της!
Κι μενα το βραδυ δνε θελει να θηλασει.....αρνειται....και τη μερα αν πετυχουμε πλεον 3 φορες επι 10-15 λεπτα το πολυ θα εινια κατορθωμα! το βραδυ ενα πεισμα μια αρνηση απιστευτη! Ιδια ηλικια τα μωρα μας....εγω δνε εχω αρχισιε ακομα δουλεια....οποτε δνε νομιζω να φταιε ατο σε σενα....ψυχολογικα κλπ που σου ειπε η ¨σχετικη"!
Η συμβουλος μου εχει πει τα εξης.....το μωρο ειναι μικρο ακομα για να αποφασησει οτι θα κοψει το θηλασμο...αυτο το κανουν τα μωρα απο 12 μηνων και πανω...τωρα το μωρο με εχει αναγκη! Μου ειπε να κανω αντληση το βραδυ που δνε θελει να θηλασει και να βγαζω 30-50μλ ή με το χερι ή με θηλαστρο και αυτο για να δινεις το ερεθισμα στο στηθος και να μην παρει εντολη ο οργανισμος σου οτι μειωνεις ενα ακομη γευμα! Μου ειπε ακομα οτι μπορει να φταινε τα δοντια...και οντως ποναει! Αν προσπαθει να με δαγκωσει θα της λεω με τονο εντονο 'οχι τη μαμα" και εκεινη την ωρα θα εχω ενα μασητικο παιχνιδι να την ανακουφιζω...μετα θα τη ξαναβαζω στο στηθος! Αν παλι δνε θελει δνε τη ζοριζω απλα θα βγαζω με το θηλαστρο και μου ειπε το γαλα να μην το δινω σε μπουκαλι αλλα να το βαζω στο φαγητο της ή στη κρεμα της για να μη πετιεται! εγω ομως το αφηνω στο μπαμπα της και το δινει! Ακομα ενα κολπο ειναι να εχεις ενα κρεμαστο στο λαιμο σου για να της τραβαει τη προσοχη και να ερθει κοντα σου! Επισης μου ειπε οτι μερικα μωρα για ενα διαστημα κανουν μια απεργια και μετα επανερχονται! Δεν τον κοβεις το θηλασμο τωρα με αποφαση του μωρου...αλλα μονο εσυ αποφασιζεις....μετα τους 12 μηνες αποφασηζουν ισως μερικα μωρα τωρα οχι! ακομα να σου πω οτι εκανα υπομονη και μετα απο μαι εβδομαδα βλεπω βελτιωση! να καταληξω λεγοντας οτι βρηκα και ενα κολπο να τη φερνω στο στηθος....την γαργαλαω λιγο στη κοιλιτσα και με το που της λεω γρι γρι και της γελαω ανοιγει ενα στομα να και της χωνω μεσα το στηθος εκεινη την ωρα....θηλαζει μετα απο 3 λεπτα παλι ορθια....ξανα εγω γαργαλαω!!το εκανα σημερα και ολη μερα πηγαμε ρολοι!!μια χαρα!! επισης παρατηηρσα οτι κατα τις 10 δνε θελει να θηλασει....οκ δινει ο μπαμπας το μπουκαλι μετα τη βαζω στο κρεββατι για υπνο και παιζει και μετα απο λιγο τη σηκωνω και θηλαζει ξανα! δοκιμασε το μηπως θελει λιγο πιο αργα να θηλασει! καλη τυχη και συμβουλη μου να μη ρωτας το παιδιατρο σου αλλα συμβουλο θηλασμου! δεν ειναι η ωρα να αποθηλασουμε αν δεν το θελουμε!! Very Happy

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
το μωρο καλο ειναι αμα θηλαζει να μη παιρνει μπιμπερο....εκπαιδευτικο ποτηρακι το νερο! βεβαια εγω την αμαρτια μου τη λεω...το γαλα μου το δινει ο μπαμαπς της στο μπιμπερο γιατι δνε θελω να την αφησω νηστικη! σε αυτη την ηλικια των 10 μηνων δνε παθαινουν συγχυση θηλων ....αυτο συμβαινει συνηθως σε ηλικια πριν τα σαραντα και πριν εδραιωθει η γαλουχια!
επισης πιπιλα εχω δωσει απο τις 40 μερες και μετα και δεν επαθε συχγυση κι αυτο γιατι ηθελα εμενα να μη με κανει πιπιλα αλλα να τρωει το γαλα της απο μενα!
οτι αλλο θες και μπορω να βοηθησω μου λες!

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και κατι ακομα να πω που διαφωνω και ειπωθηκε παραπανω....το γαλα της μαμας ειναι αναντικαταστατο!!!ουτε με τυρι αγελαδινο ουτε με μπροκολο θα αντικατασταθει!! Γι αυτο ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ!! εγω σιγουρα αυτο θα κανω....δεν το βαζω κατω!!!
Κι οπως ειπα και στη συμβουλο.....σιγουρα οποτε και να αποθηλασω θα στεναχωρηθω παααρα πολυ!! αλλα θα ερθει εκεινη η ωρα.....ομως τωρα οπως μου ειπε κι εκεινη ειναι νωρις ....εκτος αν εγω το αποφασισω να το κοψω!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella και tk σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Καταρχήν, να πω ότι είμαι διαθετημένη να το παλέψω, δεν παρέδωσα τα όπλα ακόμη Smile
Η παιδίατρος στην προκειμένη περίπτωση δεν πιστεύω ότι φταίει, διότι με υποστήριξε πολύ με το θηλασμό. Εγώ είμαι που τη ρώτησα αν φταίει που γύρισα στη δουλειά και της λείπω και αυτή μου απάντησε πως ναι, θα μπορούσε να παίζει ρόλο και αυτό. Και η αλήθεια είναι ότι από τότε που γύρισα στη δουλειά, η συμπεριφορά της μικρής μου έχει αλλάξει κάπως απέναντί μου. Αν και χαίρεται όταν με πρωτοβλέπει, μετά μου κάνει μούτρα συχνά, γυρνάει και δε θέλει να με βλέπει, αντίθετα προτιμάει το μπαμπά της. Και όταν έρχεται η μητέρα μου που την κρατάει τις ώρες που λείπω, η μικρή σπρώχνει να φύγει από την αγκαλιά μου για να πάει στην αγκαλιά της γιαγιάς της. Αυτό ίσως φανεί συνηθισμένο, όμως πριν γυρίσω στη δουλειά ήταν πολύ κολλημένη πάνω μου και δεν άφηνε για τίποτα και κανέναν στον κόσμο την αγκαλιά μου. Τότε με κοίταζε και μου χαμογελούσε, τώρα μου κάνει ξυνίσματα. Θα μου πείς φάση είναι αυτή, αλλά όλα αυτά συνθέτουν μια συμπεριφορά "αντίδρασης" στην απουσία μου. Μου φαίνεται λογικό, μωράκι είναι και έχει ανάγκη τη μαμά του. Στα πλαίσια αυτής της αντίδρασης νομίζω ότι βλέπω και την άρνηση να πιεί γάλα από το στήθος μέσα στη μέρα και όσο είναι ξύπνια και έχει συναίσθηση του τι συμβαίνει (όταν ξυπνάει το βράδυ δεν έχει πρόβλημα και πίνει γαλατάκι ευτυχώς αλλά τελευταία δε μου ξυπνάει συχνά). Επειδή όμως δεν είμαι ειδικός και σίγουρα δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, tk μπορεί να έχεις και δίκιο και να μην έχει καμία σχέση με το παραπάνω...και οπωσδήποτε θα πρέπει να εφεύρω κάποιους μηχανισμούς να την ξεγελάω ώστε να κάθεται στην αγκαλιά μου και να πίνει (δύσκολο αυτό γιατί όταν κάθομαι δε θέλει να κάθεται στην αγκαλιά μου! είμαστε και στη φάση που σηκωνόμαστε και σκαρφαλώνουμε!). Προς το παρόν όμως θα πρέπει μάλλον να την ξυπνάω μέσα στη νύχτα για να μη χάνει τουλάχιστον τα νυχτερινά γεύματα... Και μετά ελπίζω να επανέλθει κάπως και στο θηλασμό εντός ημέρας (κυρίως με ενδιαφέρει ο βραδυνός θηλασμός πριν κοιμηθεί, αφού ούτως ή άλλως εγώ μέσα στη μέρα λείπω).
Και κάτι ακόμα, ψυλλιάζομαι ότι θα μπορούσαν να φταίνε και τα δοντάκια που βγάζει, από την άλλη όμως τρώει μια χαρά τα γεύματά της μέσα στη μέρα, μόνο στο γάλα την έπιασε η ανορεξία; (εδώ να σημειώσω ότι παρόλο που με έχει δαγκώσει στο στήθος και πόνεσα πολύ, δεν της έβαλα τις φωνές, αλλά με μια σχετική ηρεμία-όσο αυτό ήταν δυνατόν- την τράβηξα απαλά από το στήθος, διότι άλλωστε ήταν φανερό ότι δεν την ενδιέφερε να φάει...)

Τέλος, θα συμφωνήσω ότι το γάλα της μαμάς είναι αναντικατάστατο. Τι γίνεται όμως όταν το παιδί δεν μπορεί να το πάρει; Σίγουρα πρέπει να βρεθούν άλλες λύσεις ώστε να πάρει τουλάχιστον ασβέστιο και κάποια βασικά θρεπτικά συστατικά από τη διατροφή.

Λοιπόν, για να τελειώνω με το σεντόνι Laughing σας υπόσχομαι ότι θα το παλέψω να συνεχίσω λίγο ακόμα! tk ελπίζω να τα καταφέρουμε μαζί! Σε λίγο λέω να πάω να την ξυπνήσω, μήπως και πιει λιγάκι!

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
πιστευω οτι δνε ειναι σωστο να το ξυπνας για να φαει! το σκεφτηκα κι εγω να το κανω.....αλλα εδω πολεμαμε να κοιμουνται το σερι και θα τους το χαλαμε??
απο τη στιγμη που εκεινη δνε ξυπναει δνε εχιε αναγκη να φαει....σκεψου εσενα να σε ξυπνουσαν τη νυχτα και να σου λεγανε φαε το μεσημεριανο σου ή το πρωινο σου.....γι αυτο το λογο εγω δνε το εκανα αυτο! Ρωτησε ομως και μια συμβουλο θηλασμου ....αυτη θα σε καθοδηγησει σωστα! Η παιδιατρος σου μπορει να σου δωσει λαθος απαντησεις....ειμαι σιγουρη γι αυτο....ολοι υπερ του θηλασμου το παιζουν....κι ο δικος μου το ιδιο....αλλα αν εγω δνε ειχα ενημερωθει δεν θα αναγνωριζα τις λαθος απαντησεις του!
επισης πιστευω οτι καταλαβαινει την απουσια σου σε αυτη τη φαση αλλα αν ειναι το πρωτο σου παιδακι εχεις ποοολυ χρονο οταν γυρισεις απο τη δουλεια να τον αφιερωσεις σε εκεινη........να ερθετε κοντα και νααναπληρωσετε το χρονο που χασατε ενω ησουν στη δουλεια......το πιστευω οτι ισως θα της λειπεις απλα δνε ειναι σιγουρο οτι δνε θηλαζει γι αυτο.......εγω που ειμναι ολη μερα μαζι της γιατι μου κανει τα ιδια μα ακριβως τα ιδια νουμερα.....αφου σκεψου οτι ετσι και δεν ειχα ηδη επικοινωνησει με τη συμβουλο για να τη ρωτησω ( επικοινωνω με πμ γραπτως) θα εκανα αντιγραφη ολο το ποστ σου γιατι με αντιπορσωπευει απολυτα στη παρουσα φαση!!

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
crazymommy έγραψε:Τέλος, θα συμφωνήσω ότι το γάλα της μαμάς είναι αναντικατάστατο. Τι γίνεται όμως όταν το παιδί δεν μπορεί να το πάρει; Σίγουρα πρέπει να βρεθούν άλλες λύσεις ώστε να πάρει τουλάχιστον ασβέστιο και κάποια βασικά θρεπτικά συστατικά από τη διατροφή.


απο τη στιγμη που τρωει ενα γευμα μεσημεριανο και το φρουτο του καλυπτει τις αναγκες του σε βιταμινες...εμεις εχουμε ηδη ξεκινησει και αυγο και ψαρι...
το αγελαδινο γαλα μεσω κρεμας ή μεσω μπουκαλιου δνε του πορσφερει κατι παραπανω απο αυτα που παιρνει με το φαγητο και τα φρουτα........κι οπως ελεγα παντα στη μαμα μου ....καλυτερα 10 γουλιτσες απο τα γαλα μου που ειναι το φαρμακο της ζωης της παρα 250μλ της αγελαδας!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είναι πολύ μικρό το μωρό σου ακόμα για να ξεκινήσει αποθηλασμό. Η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για φάση και θα ξαναρχίσει να πίνει περισσότερο. Πήγαινε με τα νερά του και αν ανησυχείς για την παραγωγή, πρόσφερε λίγο διαφορετική ώρα ή κάνε μια άντληση μέσα στη μέρα. Πιστεύω γρήγορα θα γυρίσετε στα κανονικά σας.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα ! εγω θα ελεγα να μην αγχωνεσαι και τοσο γιατι το παιδακι σου εχει παρει μια σωστη σειρα ! στερεες τροφες και γαλα πρωι βραδυ ετσι ειναι το σωστο ! το αν θα αποθηλασει η οχι ειναι δικαιωμα του και επιλογη του εσυ δεν μπορεις να κανεις και πολλα ! αν βρισκει παρηγορια σε αλλα πραγματα και αν ικανοποιει τον πονο του με αλλον τροπο ειναι κατι που θα επρεπε να σε χαροποιει πολυ ειδικα τωρα που μεγαλωνει ! οταν σε δαγκωνει να το απομακρυνεις απ το στηθος και να δειχνεις οτι δυσαρεστηθηκες απο αυτο ! να σκεφτεσαι οτι ο θηλασμος καποτε τελειωνει και να εισαι ετοιμη να το αποδεχτεις ομαλα οχι οπως εγω που ηθελα να πεσω στα πατωματα ! αλωστε τα παιδια μας δεν εχουν μνημες απο αυτο και δεν θυμουνται οτι εκει χαλαρωναν , ικανοποιουσαν γενικα εκτος απο την πεινα και τον πονο και την αναγκη τους για επαφη ! και να θυμασαι επισης οτι δεν παθαινουν τιποτα τα μωρα που δεν θηλασαν η σταματησαν `πριν τον χρονο !

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
valerakievelinaki έγραψε:το αν θα αποθηλασει η οχι ειναι δικαιωμα του και επιλογη του εσυ δεν μπορεις να κανεις και πολλα !

το αν θα αποθηλασει το μωρο δνε ειναι επιλογη του στην ηλικια που βρισκεται τωρα το μωρο της κοπελας!! Τα μωρα αποφασιζουν κατα καποιο τροπο μετα τους 12 μηνες.....τωρα εχει αναγκη τη μαμα του......καλο ειναι να ενθαρρυνουμε τις μαμαδες να συνεχιζουν το θηλασμο και να δινουμε κουραγιο....και φρασεις οτι δεν θα παθει τιποτα αν αποθηλασει πριν το χρονο δεν αρμοζουν σε μια θηλαζουσα μαμα! Και τα μωρακια που δνε θηλαζουν καθολου ουτε αυτα παθαινουν κατι.....το θεμα ειναι τι λαμβανουν αυτα που θηλαζουν οσο πιο πολυ γινεται!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σας ευχαριστώ και πάλι και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!
Τελικά χτες το βράδυ, αφού δεν ήθελε να πιει και πάλι μετά το μπανάκι, την ξύπνησα κατά τις 12:30πμ και ήπιε γαλατάκι (μετά βέβαια δυσκολεύτηκε λιγάκι να κοιμηθεί αλλά οκ). Ξαναξύπνησε μόνη της κατά τις 4:30πμ, οπότε και ήπιε όσο γάλα είχε απομείνει στο στήθος! Το λέω αυτό γιατί μετά ένιωθα τελείως άδειο το στήθος (μου φάνηκε μάλιστα ότι ήθελε κι άλλο αλλά επειδή δεν έβγαζα σταμάτησε), οπότε φυσικά δεν την ξαναξύπνησα το πρωί. Κατά τις 9πμ (κι ενώ εκείνη κοιμόταν ακόμα) άντλησα γάλα από θήλαστρο 25' για να βγάλω μόλις 25ml (ενώ παλαιότερα μέσα σε 10' έβγαζα 100+ml, προφανώς έχει μειωθεί πολύ το γάλα μου. Της το έδωσα να το πιει μαζί με τη φρουτόκρεμα. Το θετικό είναι ότι δέχτηκε και το μπιμπερό αλλά και το εκπαιδευτικό ποτηράκι με ιδιαίτερη χαρά (δοκίμασα και τα 2, άλλαξα μονάχα τη θηλή αφού είναι ίδιας μάρκας) και στη συνέχεια ευτυχώς έφαγε και τη φρουτόκρεμά της.
Πιθανώς να είναι μόνο φάση, αλλά σε αυτή την περίπτωση (δε θέλω και να την καταπιέσω να πίνει με το ζόρι!) πρέπει κάπως να φροντίσω να διατηρηθεί το γάλα μου στο στήθος. Είτε με θήλαστρο, είτε με το να τη βάζω να πίνει. Σκοπεύω να πάρω τηλέφωνο και τη μαία μου, να μου πει κι εκείνη την έμπειρη γνώμη της
. . . . . . .

Κορίτσια συνεχίζω το post μετά από διακοπή και αφού στο μεταξύ μίλησα με τη μαία μου που είναι πολύ έμπειρη στο θέμα του θηλασμου και μου είπε τα εξής: Συνήθως τα μωράκια αποφασίζουν να ανεξαρτητοποιηθούν (αλλιώς να αποθηλάσουν) μετά τους 12 μήνες, αλλά αυτό μπορεί να συμβεί σπάνια και νωρίτερα. Επειδή γνωρίζει το μωρό μου από την πρώτη στιγμή και ξέρει και τι χαρακτηράς είναι, θεωρεί ότι βιάζεται να ανεξαρτητοποιηθεί. Και μου είπε ότι εφόσον συμβαίνει αυτό, θα πρέπει να το αφήσω ελεύθερο και όχι να το καταπιέσω. Φυσικά θα συνεχίσω να προσφέρω όσο θέλει το μωρό και θα βγάζω και από θήλαστρο ώστε αφενός να μην μου τελειώσει το γάλα, αφετέρου να της δίνω από εκπαιδευτικό ποτηράκι (μου είπε όχι στο μπιμπερό διότι μετά πάλι δε θα ξεκολλάει και αφού το έχω αποφύγει μέχρι τώρα...) ώστε να πίνει και το γαλατάκι της. Και το βράδυ θα συνεχίσω τους θηλασμούς κατά βούλησην της μπέμπας.
Τέλος, θεωρεί πολύ φυσιολογική την αντίδραση της μικρής μου στο γεγονός ότι λείπω από κοντά της τόσες ώρες λόγω δουλειάς... Αλλά πιστεύει ότι το γεγονός ότι δεν προσκολλάται πάνω μου βασίζεται στην προσπάθειά της για ανεξαρτητοποίηση (η οποία μπορεί και να προήλθε και από την απουσία μου) και ότι αυτό υποδεικνύει μια φυσιολογική σχέση μεταξύ παιδιού και μητέρας (μου το εξήγησε και με επιχειρήματα και βασισμένη και σε έρευνες πάνω στη σχέση παιδιού-μαμάς σε μωρά <1 έτους). Έτσι, λοιπόν, θεωρεί ότι πιο πολύ άγχος έχω εγώ παρά το παιδί, καθώς αυτό βρίσκει άλλους δημιουργικούς τρόπους απασχόλησης κατά την απουσία μου. Και μεταξύ μας όσο λείπω η μικρή είναι πολύ χαρούμενη στο σπίτι με τη γιαγιά της...
Συμπέρασμα; Θα βγάζω με θήλαστρο πρωι και απόγευμα (όχι μεγάλες ποσότητες, ίσα για να συνεχίσω την παραγωγή), θα της το δίνω εαν το θέλει και το βράδυ θα συνεχίσω να θηλάζω ως είχα, δηλαδή όταν ξυπνάει και το ζητάει...
Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας! Smile

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
crazymommy έγραψε: Το λέω αυτό γιατί μετά ένιωθα τελείως άδειο το στήθος (μου φάνηκε μάλιστα ότι ήθελε κι άλλο αλλά επειδή δεν έβγαζα σταμάτησε), οπότε φυσικά δεν την ξαναξύπνησα το πρωί. Κατά τις 9πμ (κι ενώ εκείνη κοιμόταν ακόμα) άντλησα γάλα από θήλαστρο 25' για να βγάλω μόλις 25ml (ενώ παλαιότερα μέσα σε 10' έβγαζα 100+ml, προφανώς έχει μειωθεί πολύ το γάλα μου.

το γαλα σου δεν εχει μειωθει...το μωρο σου κανιε μια χαρα τη δουλεια του....απλα να ξερεις οτι οσο απομακρυνεσαι απο τον τοκετο τοσο λιγοτερο αποτελεσματικο ειναι το θηλαστρο.....κι εγω παλια ειχα πρησμενο στηθος και εβγαζα με θηλαστρο 100μλ...τωρα 30-40μλ με το ζορι....αλλα η μικρη πινει πολυ περισσοτερο....αλλο "εργαλειακι"¨το μωρο και αλλο το θηλαστρο....καμια σχεση!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tk έγραψε:
crazymommy έγραψε: Το λέω αυτό γιατί μετά ένιωθα τελείως άδειο το στήθος (μου φάνηκε μάλιστα ότι ήθελε κι άλλο αλλά επειδή δεν έβγαζα σταμάτησε), οπότε φυσικά δεν την ξαναξύπνησα το πρωί. Κατά τις 9πμ (κι ενώ εκείνη κοιμόταν ακόμα) άντλησα γάλα από θήλαστρο 25' για να βγάλω μόλις 25ml (ενώ παλαιότερα μέσα σε 10' έβγαζα 100+ml, προφανώς έχει μειωθεί πολύ το γάλα μου.

το γαλα σου δεν εχει μειωθει...το μωρο σου κανιε μια χαρα τη δουλεια του....απλα να ξερεις οτι οσο απομακρυνεσαι απο τον τοκετο τοσο λιγοτερο αποτελεσματικο ειναι το θηλαστρο.....κι εγω παλια ειχα πρησμενο στηθος και εβγαζα με θηλαστρο 100μλ...τωρα 30-40μλ με το ζορι....αλλα η μικρη πινει πολυ περισσοτερο....αλλο "εργαλειακι"¨το μωρο και αλλο το θηλαστρο....καμια σχεση!
Έχεις, δίκιο, το ξέρω ότι το θήλαστρο δεν είναι αντιπροσωπευτικό του πόσο γάλα έχω, αλλά όντως ξέρω ότι έχει μειωθεί αρκετά πλέον-λογικό αφού έπινε ελάχιστα τις τελευταίες μέρες! Ξέρω ότι το μωρό πίνει πολύυυυ πιο αποτελεσματικά, αλλά τη βλέπω πολλές φορές μέσα στη νύχτα που πλέον κουράζεται να ρουφάει και το παρατάει τελικά... Ειδικά από το ένα στήθος που πάντα είχα λιγότερο πλέον ελάχιστα πίνει και το παρατάει σχεδόν αμέσως! Από αυτό το στήθος πέρασαν 10' μέχρι να βγει η 1η σταγόνα στο θήλαστρο!...

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
crazymommy έγραψε:
tk έγραψε:
crazymommy έγραψε: Το λέω αυτό γιατί μετά ένιωθα τελείως άδειο το στήθος (μου φάνηκε μάλιστα ότι ήθελε κι άλλο αλλά επειδή δεν έβγαζα σταμάτησε), οπότε φυσικά δεν την ξαναξύπνησα το πρωί. Κατά τις 9πμ (κι ενώ εκείνη κοιμόταν ακόμα) άντλησα γάλα από θήλαστρο 25' για να βγάλω μόλις 25ml (ενώ παλαιότερα μέσα σε 10' έβγαζα 100+ml, προφανώς έχει μειωθεί πολύ το γάλα μου.

το γαλα σου δεν εχει μειωθει...το μωρο σου κανιε μια χαρα τη δουλεια του....απλα να ξερεις οτι οσο απομακρυνεσαι απο τον τοκετο τοσο λιγοτερο αποτελεσματικο

ειναι το θηλαστρο.....κι εγω παλια ειχα πρησμενο στηθος και εβγαζα με θηλαστρο 100μλ...τωρα 30-40μλ με το ζορι....αλλα η μικρη πινει πολυ περισσοτερο....αλλο "εργαλειακι"¨το μωρο και αλλο το θηλαστρο....καμια σχεση!
Έχεις, δίκιο, το ξέρω ότι το θήλαστρο δεν είναι αντιπροσωπευτικό του πόσο γάλα έχω, αλλά όντως ξέρω ότι έχει μειωθεί αρκετά πλέον-λογικό αφού έπινε ελάχιστα τις τελευταίες μέρες! Ξέρω ότι το μωρό πίνει πολύυυυ πιο αποτελεσματικά, αλλά τη βλέπω πολλές φορές μέσα στη νύχτα που πλέον κουράζεται να ρουφάει και το παρατάει τελικά... Ειδικά από το ένα στήθος που πάντα είχα λιγότερο πλέον ελάχιστα πίνει και το παρατάει σχεδόν αμέσως! Από αυτό το στήθος πέρασαν 10' μέχρι να βγει η 1η σταγόνα στο θήλαστρο!...


το ενα στηθος κι μενα δεν βγαζει σχεδον τιποτα.....δεν ειναι το αγαπημενο της παρολαυτα επιμενω και σε αυτο...για παραδειγμα το πρωι τη βαζω πρωτα σε αυτο που πειναει πολυ! και οταν θηλαζει απο αυτο και ξαφνικα της το παρω και το πιεσω το στηθος μου φευγει το γαλα συντριβανι και παει περα.....για δοκιμασε το να δεις οτι οταν ειναι το μωρο στο στηθος εχεις γαλα...ενω αλλες ωρες πριν να το βαλλεις να θηλασει εστω και ενα λεπτο ....αμα πιεσεις το στηθος αυτο βγαζεις σταγονες ελαχιστες....το μωρο σου κατεβαζει το γαλα....κανενα θηλαστρο δεν ειναι σαν το μωρο!
ειμαι σιγουρη οτι παρολο που λες οτι θηλασε λιγοτερο αυτες τις μερες οτι δεν το εχεις χασει το παιχνιδι....εχεις πολυ γαλα κοριτσι μου ...παρε συμβουλες απο μια ειδικη συμβουλο θηλασμου.....ακομα και η μαια σου μπορει να σε παραπληροφορησει...παρολο που τα περισσοτερα που σου ειπε θεωρω οτι ειναι σωστα ...

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
οταν ρωτησα τη συμβουλο γιατι το ενα στηθος βγαζει λιγοτερο μου απαντησε γιατι ολα στη φυση ειναι ασυμμετρα κ ο θηλασμος ειναι οτι πιο φυσικο υπαρχει

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tk έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:το αν θα αποθηλασει η οχι ειναι δικαιωμα του και επιλογη του εσυ δεν μπορεις να κανεις και πολλα !

το αν θα αποθηλασει το μωρο δνε ειναι επιλογη του στην ηλικια που βρισκεται τωρα το μωρο της κοπελας!! Τα μωρα αποφασιζουν κατα καποιο τροπο μετα τους 12 μηνες.....τωρα εχει αναγκη τη μαμα του......καλο ειναι να ενθαρρυνουμε τις μαμαδες να συνεχιζουν το θηλασμο και να δινουμε κουραγιο....και φρασεις οτι δεν θα παθει τιποτα αν αποθηλασει πριν το χρονο δεν αρμοζουν σε μια θηλαζουσα μαμα! Και τα μωρακια που δνε θηλαζουν καθολου ουτε αυτα παθαινουν κατι.....το θεμα ειναι τι λαμβανουν αυτα που θηλαζουν οσο πιο πολυ γινεται!!


το οτι ειναι επιλογη του ειναι επιλογη του και οσο κιαν στεναχωρηθει η μαμα αν δεν γουσταρει αλλο το παιδακι δεν θα πιασει το στηθος ! καλο ειναι να μην φανατιζομαστε με τον θηλασμο !

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
valerakievelinaki έγραψε:
tk έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:το αν θα αποθηλασει η οχι ειναι δικαιωμα του και επιλογη του εσυ δεν μπορεις να κανεις και πολλα !

το αν θα αποθηλασει το μωρο δνε ειναι επιλογη του στην ηλικια που βρισκεται τωρα το μωρο της κοπελας!! Τα μωρα αποφασιζουν κατα καποιο τροπο μετα τους 12 μηνες.....τωρα εχει αναγκη τη μαμα του......καλο ειναι να ενθαρρυνουμε τις μαμαδες να συνεχιζουν το θηλασμο και να δινουμε κουραγιο....και φρασεις οτι δεν θα παθει τιποτα αν αποθηλασει πριν το χρονο δεν αρμοζουν σε μια θηλαζουσα μαμα

! Και τα μωρακια που δνε θηλαζουν καθολου ουτε αυτα παθαινουν κατι.....το θεμα ειναι τι λαμβανουν αυτα που θηλαζουν οσο πιο πολυ γινεται!!


το οτι ειναι επιλογη του ειναι επιλογη του και οσο κιαν στεναχωρηθει η μαμα αν δεν γουσταρει αλλο το παιδακι δεν θα πιασει το στηθος ! καλο ειναι να μην φανατιζομαστε με τον θηλασμο !


πιστεψε με ...δεν ειναι θεμα φανατισμου......ειναι θεμα σωστης ενημερωσης! αν ειναι επιλογη της μαμας να αποθηλασει εχει καλως....αλλα απο τη στιγμη που εκεινη δεν θελει ....σε αυτη τη περιοδο δεν τιθεται θεμα αποθηλασμου απο τη πλευρα του μωρου! εχω κανει δυο παιδια και στο δευτερο τα καταφερα καλυτερα επειδη ημουν πιο ενημερωμενη......ξερω καλα τα προβληματα και ποσο δυσκολο ειναι να θηλασει μια μαμα....κι εγω ετσι ελεγα οταν δεν τα καταφερνα οι αλλες ειναι φανατισμενες....τωρα βλεπω οτι δεν ειναι θεμα φανατισμου αλλα σωστης ενημερωσης οταν μια μαμα που θηλαζει ή μια συμβουλος θηλασμου δινει σωστες οδηγιες στη θηλαζουσα μαμα! Δεν υπαρχει διαθεση απο μερους μου αντιπαραθεσης σε αυτο το φορουμ! να βοηθησω θελω και ελπιζω να μη παρεξηγουμαι ως φανατικη!

zefi

zefi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πρέπει να είσαι πολύ περήφανη που θήλασες τόσο πολύ καιρό...το μωράκι σου μεγαλώνει και αλλάζει και όλα αυτά είναι απολύτως φυσιολογικά στάδια που περνάνε όλα τα παιδάκια...εγώ θήλασα για 6 μήνες, γάλα είχα για πολύ καιρό μετά αλλά δεν προχώρησε όταν αρχίσαμε τις κρέμες...εάν έχεις γαλατάκι και θέλεις μπορείς να το βγάζεις ταχτικά να το δίνεις με θήλαστρο...είχα πολύ άγχος για να τα καταφέρω και ήταν αρκετά δύσκολο μέχρι να τα καταφέρω...αλλά και υπέροχο...μην έχεις κανένα άγχος...εγώ δεν θήλασα και παιδάκι όταν ήμουν δεν αρρώσταινα ποτέ...όλα καλά να πάνε...μην αγχώνεσαι καθόλου...συνέχισε την προσπάθεια εάν αντέχεις...αλλά νομίζω οτι ήδη το μωράκι σου έχει πάρει πολλά αντισώματα...Με τα δοντάκια που θα βγάζει θα υπάρχει δυσκολία, βγάζε το και βάλτο στο ψυγείο σε μπουκαλάκια...
Εγώ όταν άρχισα την δουλειά ήταν τότε που απογαλακτίστηκε και είχα παράλληλα να τελειώσω και το Διδακτορικό μου και ήταν πολύ δύσκολα όλα και είχα μεγάλη πίεση...και αναγκαζόμουν να μένει με τις γιαγιάδες ώρες...και μου κόστιζε πάρα πολύ όλο αυτό και πάλευα να τα καταφέρω...να συνεχίσω να θηλάζω και πολλά άλλα..αλλά δεν προχώρησε...
Όμως, είμαι χαρούμενη που μπόρεσα να το κάνω...που προσπάθησα να της δώσω ότι μπορούσα...
Να σου ζήσει το παιδάκι σου!!! Και μην σε αγχώνουν ή επιτρέπεις να σε γεμίζουν τύψεις σχόλια άλλων...μια χαρά είναι το παιδάκι σου σε όλα και εσύ!!! Και είμαι σίγουρη οτι εσύ σαν μαμά ξέρεις τι είναι το καλύτερο περισσότερο απο όλες μας....για σένα και το παιδί σου... Wink

http://paizoumemazi.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις