Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
111 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 111 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tk έγραψε:
crazymommy έγραψε:
tk έγραψε:
crazymommy έγραψε: Το λέω αυτό γιατί μετά ένιωθα τελείως άδειο το στήθος (μου φάνηκε μάλιστα ότι ήθελε κι άλλο αλλά επειδή δεν έβγαζα σταμάτησε), οπότε φυσικά δεν την ξαναξύπνησα το πρωί. Κατά τις 9πμ (κι ενώ εκείνη κοιμόταν ακόμα) άντλησα γάλα από θήλαστρο 25' για να βγάλω μόλις 25ml (ενώ παλαιότερα μέσα σε 10' έβγαζα 100+ml, προφανώς έχει μειωθεί πολύ το γάλα μου.

το γαλα σου δεν εχει μειωθει...το μωρο σου κανιε μια χαρα τη δουλεια του....απλα να ξερεις οτι οσο απομακρυνεσαι απο τον τοκετο τοσο λιγοτερο αποτελεσματικο

ειναι το θηλαστρο.....κι εγω παλια ειχα πρησμενο στηθος και εβγαζα με θηλαστρο 100μλ...τωρα 30-40μλ με το ζορι....αλλα η μικρη πινει πολυ περισσοτερο....αλλο "εργαλειακι"¨το μωρο και αλλο το θηλαστρο....καμια σχεση!
Έχεις, δίκιο, το ξέρω ότι το θήλαστρο δεν είναι αντιπροσωπευτικό του πόσο γάλα έχω, αλλά όντως ξέρω ότι έχει μειωθεί αρκετά πλέον-λογικό αφού έπινε ελάχιστα τις τελευταίες μέρες! Ξέρω ότι το μωρό πίνει πολύυυυ πιο αποτελεσματικά, αλλά τη βλέπω πολλές φορές μέσα στη νύχτα που πλέον κουράζεται να ρουφάει και το παρατάει τελικά... Ειδικά από το ένα στήθος που πάντα είχα λιγότερο πλέον ελάχιστα πίνει και το παρατάει σχεδόν αμέσως! Από αυτό το στήθος πέρασαν 10' μέχρι να βγει η 1η σταγόνα στο θήλαστρο!...


το ενα στηθος κι μενα δεν βγαζει σχεδον τιποτα.....δεν ειναι το αγαπημενο της παρολαυτα επιμενω και σε αυτο...για παραδειγμα το πρωι τη βαζω πρωτα σε αυτο που πειναει πολυ! και οταν θηλαζει απο αυτο και ξαφνικα της το παρω και το πιεσω το στηθος μου φευγει το γαλα συντριβανι και παει περα.....για δοκιμασε το να δεις οτι οταν ειναι το μωρο στο στηθος εχεις γαλα...ενω αλλες ωρες πριν να το βαλλεις να θηλασει εστω και ενα λεπτο ....αμα πιεσεις το στηθος αυτο βγαζεις σταγονες ελαχιστες....το μωρο σου κατεβαζει το γαλα....κανενα θηλαστρο δεν ειναι σαν το μωρο!
ειμαι σιγουρη οτι παρολο που λες οτι θηλασε λιγοτερο αυτες τις μερες οτι δεν το εχεις χασει το παιχνιδι....εχεις πολυ γαλα κοριτσι μου ...παρε συμβουλες απο μια ειδικη συμβουλο θηλασμου.....ακομα και η μαια σου μπορει να σε παραπληροφορησει...παρολο που τα περισσοτερα που σου ειπε θεωρω οτι ειναι σωστα ...
Και εγώ το ίδιο κάνω, ξεκινάω πάντα από το αριστερό στήθος (κάποτε αρκούσε από μόνο του αυτό) μα προσπαθεί να θηλάζει για περίπου μισό λεπτό(!) και το αφήνει. Ξαναπροσπαθώ και συμβαίνει το ίδιο. Μετά (επειδή αρχίζει και εκνευρίζεται) τη βάζω να θηλάζει από το δεξί και το πιάνει κατευθείαν και θηλάζει για κανα 20' (με το πάσο της). Όλα αυτά κυρίως το βράδυ πλέον διότι μέσα στη μέρα, όπως είπαμε, δεν θέλει πλέον. Πάντως συντριβάνι δε βγαίνει από το αριστερό πλέον, ούτε σταγόνες δεν μπορώ να βγάλω. Εξακολουθώ και επιμένω, ωστόσο, και όσο μας βγάλει! Δεν πειράζει, στη φάση αυτή πλέον αρκεί και το δεξί μόνο του. Κατά τ' άλλα, ναι, το γνωρίζω ότι είναι φυσιολογικό το ένα στήθος να βγάζει περισσότερο γάλα από το άλλο. Smile
Σε ο,τι αφορά τη μαία, έχω να πω τα εξής: Πέραν του ότι την εμπιστεύομαι προσωπικά γιατί σε αυτήν το χρωστάω το ότι κατάφερα να θηλάσω και για όσο θήλασα, μου φαίνεται απολύτως λογικό το ότι το κάθε παιδάκι να ακολουθεί τους δικούς του ρυθμούς. Δηλαδή, όπως με τα δόντια, με το περπάτημα και με την ομιλία, δεν μπορείς να πεις ότι πρέπει να τα κάνουν σε συγκεκριμένη ηλικία (αλλά ότι μέχρι κάποια συγκεκριμένη ηλικία είναι το φυσιολογικό και σύνηθες), έτσι και με το θέμα της ανεξαρτητοποίησης. Δηλαδή, σίγουρα μπορώ να δεχτώ ότι συνήθως τα μωράκια αρχίζουν να ζητάνε την ανεξαρτησία τους περίπου μετά τους 12 μήνες, αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι κάποια παιδάκια δεν μπορεί να το ξεκινήσουν αυτό από τους 10 μήνες ενώ κάποια άλλα μετά τους 18 μήνες. Δεν μπορώ να αποκλείσω λοιπόν αυτό το ενδεχόμενο. Από κει και πέρα, εγώ θα προσπαθήσω να συνεχίσω το θηλασμό και ο χρόνος θα δείξει τελικά αν ήταν κάποια φάση που περνάει το μωρό ή επιθυμία για να ανεξαρτητοποιηθεί.

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zefi έγραψε:Πρέπει να είσαι πολύ περήφανη που θήλασες τόσο πολύ καιρό...το μωράκι σου μεγαλώνει και αλλάζει και όλα αυτά είναι απολύτως φυσιολογικά στάδια που περνάνε όλα τα παιδάκια...εγώ θήλασα για 6 μήνες, γάλα είχα για πολύ καιρό μετά αλλά δεν προχώρησε όταν αρχίσαμε τις κρέμες...εάν έχεις γαλατάκι και θέλεις μπορείς να το βγάζεις ταχτικά να το δίνεις με θήλαστρο...είχα πολύ άγχος για να τα καταφέρω και ήταν αρκετά δύσκολο μέχρι να τα καταφέρω...αλλά και υπέροχο...μην έχεις κανένα άγχος...εγώ δεν θήλασα και παιδάκι όταν ήμουν δεν αρρώσταινα ποτέ...όλα καλά να πάνε...μην αγχώνεσαι καθόλου...συνέχισε την προσπάθεια εάν αντέχεις...αλλά νομίζω οτι ήδη το μωράκι σου έχει πάρει πολλά αντισώματα...Με τα δοντάκια που θα βγάζει θα υπάρχει δυσκολία, βγάζε το και βάλτο στο ψυγείο σε μπουκαλάκια...
Εγώ όταν άρχισα την δουλειά ήταν τότε που απογαλακτίστηκε και είχα παράλληλα να τελειώσω και το Διδακτορικό μου και ήταν πολύ δύσκολα όλα και είχα μεγάλη πίεση...και αναγκαζόμουν να μένει με τις γιαγιάδες ώρες...και μου κόστιζε πάρα πολύ όλο αυτό και πάλευα να τα καταφέρω...να συνεχίσω να θηλάζω και πολλά άλλα..αλλά δεν προχώρησε...
Όμως, είμαι χαρούμενη που μπόρεσα να το κάνω...που προσπάθησα να της δώσω ότι μπορούσα...
Να σου ζήσει το παιδάκι σου!!! Και μην σε αγχώνουν ή επιτρέπεις να σε γεμίζουν τύψεις σχόλια άλλων...μια χαρά είναι το παιδάκι σου σε όλα και εσύ!!! Και είμαι σίγουρη οτι εσύ σαν μαμά ξέρεις τι είναι το καλύτερο περισσότερο απο όλες μας....για σένα και το παιδί σου... Wink
Σ' ευχαριστώ πολύ! Να χαίρεσαι κι εσύ το παιδάκι σου!!!
Σίγουρα είμαι πολύ χαρούμενη, περήφανη αλλά και τυχερή (που είχα τους σωστούς ανθρώπους δίπλα μου να με καθοδηγούν) που κατάφερα και θήλασα. Χρωστάω πολλά και σε αυτό εδώ το φόρουμ και ευχαριστώ πολύ γι' αυτό! Δεν θεωρώ λίγο το ότι φτάνουμε σχεδόν τους 10 μήνες θηλασμού και ελπίζω ότι θα τα καταφέρουμε κουτσά-στραβά να χρονίσουμε και μετά βλέπουμε... Θέλω να προσφέρω τα καλύτερα στο μωράκι μου, από την άλλη δεν θεωρώ ότι θα έρθει και το τέλος του κόσμου με τη διακοπή του θηλασμού. Απλώς θέλω αν γίνει αυτό, να είναι πρωτίστως το παιδί που το επέλεξε. Σα μανούλα, ακολουθώ τη διαίσθησή και το ένστικτό μου αλλά κυρίως προσπαθώ να "ακούσω" το μωράκι μου.
Μια χαρά τα κατάφερες κι εσύ, εξάλλου οι πρώτοι 6 μήνες είναι οι πιο βασικοί! Η αλήθεια είναι ότι με την επιστροφή στη δουλειά όλα είναι κάπως πιο δύσκολα, αλλά εμείς οι γυναίκες έχουμε αποδείξει ότι τα καταφέρνουμε πολύ καλά και στα δύσκολα!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δηλ για να καταλαβω , οταν εισαι ενημερωμενη παρατεινεις τον θηλασμο ακομα και αν το μωρο δεν θελει αλλο ;;; πως ;; δεν ειπε η κοπελια πως δεν ειναι ενημερωμενη και δεν τα καταφερε , ειπε πως το μωρο δεν δειχνει το ιδιο ενδοιαφερον με πριν ! και εκει λοιπον ειπα πως δεν πειραζει αν αποθηλασει και δεν παθαινει κατι το παιδι με ξενο γαλα !

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:καλημερα ! εγω θα ελεγα να μην αγχωνεσαι και τοσο γιατι το παιδακι σου εχει παρει μια σωστη σειρα ! στερεες τροφες και γαλα πρωι βραδυ ετσι ειναι το σωστο ! το αν θα αποθηλασει η οχι ειναι δικαιωμα του και επιλογη του εσυ δεν μπορεις να κανεις και πολλα ! αν βρισκει παρηγορια σε αλλα πραγματα και αν ικανοποιει τον πονο του με αλλον τροπο ειναι κατι που θα επρεπε να σε χαροποιει πολυ ειδικα τωρα που μεγαλωνει ! οταν σε δαγκωνει να το απομακρυνεις απ το στηθος και να δειχνεις οτι δυσαρεστηθηκες απο αυτο ! να σκεφτεσαι οτι ο θηλασμος καποτε τελειωνει και να εισαι ετοιμη να το αποδεχτεις ομαλα οχι οπως εγω που ηθελα να πεσω στα πατωματα ! αλωστε τα παιδια μας δεν εχουν μνημες απο αυτο και δεν θυμουνται οτι εκει χαλαρωναν , ικανοποιουσαν γενικα εκτος απο την πεινα και τον πονο και την αναγκη τους για επαφη ! και να θυμασαι επισης οτι δεν παθαινουν τιποτα τα μωρα που δεν θηλασαν η σταματησαν `πριν τον χρονο !
Συμφωνώ...! Μένει μόνο να δούμε αν τελικά θέλει να αποθηλάσει ή είναι κάτι το περιστασιακό! Βέβαια, αν κρίνω από το γεγονός ότι η μικρή μου έχει εκ γενετής πολύ δυναμικό χαρακτήρα (και είναι και αντιδραστική!), τότε το πιθανότερο είναι να βαδίζουμε προς τον αποθηλασμό...

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:δηλ για να καταλαβω , οταν εισαι ενημερωμενη παρατεινεις τον θηλασμο ακομα και αν το μωρο δεν θελει αλλο ;;; πως ;; δεν ειπε η κοπελια πως δεν ειναι ενημερωμενη και δεν τα καταφερε , ειπε πως το μωρο δεν δειχνει το ιδιο ενδοιαφερον με πριν ! και εκει λοιπον ειπα πως δεν πειραζει αν αποθηλασει και δεν παθαινει κατι το παιδι με ξενο γαλα !
Ίσως η περίπτωση της tk να είναι διαφορετική, με την έννοια ότι το μωράκι της αντιδράει διαφορετικά στην προσπάθειά της να το θηλάσει. Η tk καταφέρνει έστω και με δυσκολία να το θηλάσει. Εμένα, όταν πάω να τη βάλω στο στήθος το καταλαβαίνει αμέσως και με σπρώχνει κλαίγοντας. Σε αυτή τη φάση ξέρω πολύ καλά ότι αν ήθελε να θηλάσει θα θήλαζε. Δεν είναι πλέον νεογέννητο και είναι ολοφάνερο ότι καταλαβαίνει και ότι απλά δεν θέλει.Μου είναι αδύνατον να τη θηλάσω αν δεν το θέλει κι αυτή. Αυτό που δεν ξέρω αυτή τη στιγμή ξεκάθαρα είναι ο λόγος που δεν θέλει. Αυτό θα το μάθω με τον καιρό...
Όπως και να 'χει, εγώ ευχαριστώ και την tk και για το χρόνο της και για τις συμβουλές της. Μου είναι πολύ χρήσιμο να ακούω διαφορετικές απόψεις, ώστε να είμαι υποψιασμένη για παν ενδεχόμενο.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ και σ' ευχαριστώ πολύ! Smile

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
θα σας πω τι εγινε στη δικη μου περιπτωση.....μονο το βραδυ κατα κυρια βαση συναντησα προβλημα και με εσπρωχνε οπως εσενα....με κλαμα ...δνε ηθελε με τιποτα.....σημερα ειδα οτι πεταξε και δευτερο δοντακι....ολα μπορει να φταινε...απλα αμφιβαλλω οτι θα παιζει ρολο οτι το μωρο θα θελει να αποθηλασει....λιγο πιο σπανιο....αλλα ισως και να συμβαινει....δεν ειμαι συμβουλος θηλασμου ουτε και καμια φανατικη....δεχομαι τις επιλογες της καθε μαμας... γι αυτο ειπα στη κοπελα να ρωτησει συμβουλο που θα τη καθοδηγησει σωστα! Επειδη αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα γι αυτο πηρα πιο "δυνατη" θεση! Μετα απο περιπου μια εβδομαδα με το ιδιο προβλημα και εγω να αντλω καθε βραδυ για να μην μου μειωθει εχω να σας πω το εξης....χτες το βραδυ θηλασε μια χαρα και σημερα μεχρι τωρα παμε καλα........αρα να υποθεσω οτι οντως ηταν μια φαση??? ισως ναι!! ελπιζω ναι! μακαρι να μην κανει οπισθογυρισμα! Σιγουρα καλη μου φιλη ενα μωρακι αν δεν θελει να θηλασει δεν μπορεις να το πιεσεις με κανενα τροπο....αλλα αν η μαμα θελει πρεπει να καταλαβει το μωρο της απο μονη της.....οντως δνε θελει ή απλα περναει μια φαση??? πως ειναι μια μαμα τοσο σιγουρη οτι τελος ο θηλασμος! σας τα λεω ολα αυτα γιατι περασανε κι μενα απο το μυαλο μου....ρωτησα συμβουλο ....με καθοδηγησε και δνε το εβαλα κατω.....και μαλλον παμε προς το καλυτερο! καλη επιτυχια και σε σενα crazymommy και να κανεις οτι πιο καλο για το μωρο σου......αν οντως δνε θελει αλλο μη το πιεσεις....αλλα αν δεις και θελει και θες κι εσυ του κανεις πολυ μεγαλο δωρο! Και 10 μηνες που θηλαζουμε ειναι αρκετο διαστημα...και μπραβο μας....αλλα αν θελουμε παραπανω βρε κοριτσια γιατι να μη μαθουμε να υπερπηδαμε τα εμποδια ??

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
valerakievelinaki έγραψε:δηλ για να καταλαβω , οταν εισαι ενημερωμενη παρατεινεις τον θηλασμο ακομα και αν το μωρο δεν θελει αλλο ;;; πως ;; δεν ειπε η κοπελια πως δεν ειναι ενημερωμενη και δεν τα καταφερε , ειπε πως το μωρο δεν δειχνει το ιδιο ενδοιαφερον με πριν ! και εκει λοιπον ειπα πως δεν πειραζει αν αποθηλασει και δεν παθαινει κατι το παιδι με ξενο γαλα !

γιατι δνε δειχνει ενδιαφερον....εκει ειναι το θεμα.....θελει οντως να αποθηλασει.....?? ρωτησα τη συμβουλο και μου ειπε οτι ειναι σπανιο σε τοσο μικρα μωρα......και αυτο κατεθεσα......απλα μηπως η μαμα πρεπει να το ψαξει παραπανω ...μηπως φτιανει τα δοντια ή τιποτα αλλο!! οπως ειπα και πριν ειμαι σιγουρη οτι εχω ιδια περιπτσωση με τη crazymommy γιατι οταν διαβασα το αρχικο ποστ της το ξαναειπα ηταν σαν να διαβαζα τις σκεψεις μου! ολα αυτα περι αποθηλασμου περασαν κι μενα απο το μυαλο μου

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και οσο ενημερωμενη και αν εισαι δνε μπορεις να παρατεινεις ενα θηλασμο αν δνε θελει το μωρο......αλλα οντως δεν θελει??? αυτο μενει να διαπιστωσει η ιδια η μαμα! εμενα μαλλον τελικα θελει! ολοι περναμε τις φασεις μας ....γιατι οχι και τα μωρα??

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μακάρι tk μου να ήταν φάση στην περίπτωσή σου και μακάρι να είναι φάση και στη δική μου. Κανείς δεν είπε ότι είναι σίγουρα το ένα ή το άλλο. Αν είναι δοντάκι θα φανεί κι αυτό με το χρόνο. Δεν μπορούμε να το ξέρουμε από πριν. Πάντως, από τη στιγμή που θέλω, ναι, να συνεχίσω, δεν έχω πολλές επιλογές. Θα βγάζω όποτε μπορώ με θήλαστρο και όταν κάθεται θα τη θηλάζω... Εμένα αντίθετα, κάθεται να θηλάσει μόνο μεταμεσονύχτια, ενώ μέσα στη μέρα και όσο είναι τελείως ξύπνια παρουσιάζει την άρνηση για την οποία μιλάμε. Επίσης, φυσικά αν τελικά ανήκει στη σπάνια αυτή περίπτωση να θέλει να αποθηλάσει από τόσο νωρίς, κι αυτό θα φανεί σίγουρα! Smile

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να κάνω ένα update: Τελικά συνεχίζουμε και θηλάζουμε! Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 401147 Έτσι όμως όπως ήρθαν τα πράγματα, δε νομίζω ότι θα μάθω ποτέ αν ήταν φάση...
Αρχικά τα πράγματα ήταν όπως τα περιέγραψα παραπάνω. Πάλευα να τη θηλάσω, πάλευα να βγάλω και από θήλαστρο. Όμως, μετά από λίγες μέρες, η μικρή μου αρρώστησε (ήταν η 1η μας ίωση) με ψηλό πυρετό. Κατά τη διάρκεια του υψηλού πυρετού άλλαξε κάποιες "συνήθειες" της, τις οποίες διατήρησε αλλαγμένες μέχρι και σήμερα. Μεταξύ άλλων, άρχισε να ζητάει διαρκώς να θηλάσει Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 136747 (προφανώς ήταν το γιατρικό της μέσα στον πόνο της, το καημενούλι), και ευτυχώς συνέχισε να θηλάζει και αφού συνήλθε. Βέβαια όχι με το ίδιο πάθος, αλλά λίγο και οι ζέστες τώρα και τελικά πίνουμε αρκετά περισσότερο από πριν.
Δυστυχώς, μια άλλη συνήθεια που άλλαξε επίσης ήταν το πιπίλισμα του αντίχειρα που ξανάρχισε και τώρα άντε πάλι από την αρχή να της το κόψουμε! Για να δούμε...!

Εσύ tk τελικά συνεχίζεις να θηλάζεις;

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tk έγραψε:και οσο ενημερωμενη και αν εισαι δνε μπορεις να παρατεινεις ενα θηλασμο αν δνε θελει το μωρο......αλλα οντως δεν θελει??? αυτο μενει να διαπιστωσει η ιδια η μαμα! ?
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!σωστη παρατηρηση!

crazymommy έγραψε:Να κάνω ένα update: Τελικά συνεχίζουμε και θηλάζουμε! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Έτσι όμως όπως ήρθαν τα πράγματα, δε νομίζω ότι θα μάθω ποτέ αν ήταν φάση...
Αρχικά τα πράγματα ήταν όπως τα περιέγραψα παραπάνω. Πάλευα να τη θηλάσω, πάλευα να βγάλω και από θήλαστρο. Όμως, μετά από λίγες μέρες, η μικρή μου αρρώστησε (ήταν η 1η μας ίωση) με ψηλό πυρετό. Κατά τη διάρκεια του υψηλού πυρετού άλλαξε κάποιες "συνήθειες" της, τις οποίες διατήρησε αλλαγμένες μέχρι και σήμερα. Μεταξύ άλλων, άρχισε να ζητάει διαρκώς να θηλάσει [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] (προφανώς ήταν το γιατρικό της μέσα στον πόνο της, το καημενούλι), και ευτυχώς συνέχισε να θηλάζει και αφού συνήλθε. Βέβαια όχι με το ίδιο πάθος, αλλά λίγο και οι ζέστες τώρα και τελικά πίνουμε αρκετά περισσότερο από πριν.
Δυστυχώς, μια άλλη συνήθεια που άλλαξε επίσης ήταν το πιπίλισμα του αντίχειρα που ξανάρχισε και τώρα άντε πάλι από την αρχή να της το κόψουμε! Για να δούμε...!

Εσύ tk τελικά συνεχίζεις να θηλάζεις;

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας!

παει και αυτο,το λυσατε!με την ζεστη παρατηρω την δικια μου οτι θελει συχνα κ λιγο. Αντε καλα ...βυζαγματα!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χαχα, ευχαριστούμε! Smile
Εμένα πάλι πίνει-πίνει μέχρι να αδειάσει τελείως το στήθος (πλέον δυστυχώς δε θέλει και πολύ!) και μετά πολλές φορές φαίνεται να ψάχνει κι άλλο. Ε, τότε της δίνω και νεράκι από το εκπαιδευτικό ποτηράκι και μπορώ να πω ότι συνεχίζει και πίνει και από εκεί μετά μανίας! Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 446177 Ζεσταίνονται τα κακόμοιρα!!!

Υ.Γ.= Το έλυσα με τη βοήθειά σας πάντα... Για να μην ξεχνιόμαστε! Smile

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
μπραβο crazymommy!!!!πολυ χαιρομαι που το ξεπερασες .....ειμαι σιγουρη οτι ηταν φαση!
κι εμεις συνεχιζουμε να θηλαζουμε βεβαιαως και το καλυτερο της ειναι στη θαλασσα με το αερακι να τη φυσαει και αγκαλιτσα στη μαμα της!!
Ειδες που πρεπει να παιρνουμε συμβουλες απο ειδικους συμβουλους θηλασμου και οχι απο γιατρους!!!!
Εδω που ειμαι διακοπες στη θαλασσα εκανα μια συζητηση με μια κυρια.....
-ποσο ειναι το μωρακι σας??
-10 μισο.....
- α κι εμας η εγγονουλα μας ειναι τοσο αλλα ειναι πιο παχουλο

πεταγεται η μαμα μου....
-θηλαζει το εγγονακι σας??
-οχι δεν θηλαζει πινει γαλα.....
-η μαμα μου....το ξενο γαλα τα φουσκωνει και τα παχαινει δεν δινει κατι θρεπτικο
-μα ποια μανα θηλαζει πλεον το παιδι της???....εδω οι γιατροι δεν αφηνουν τις μαναδες να τα θηλασουν......
ΕΔΩ ΜΟΥ ΕΠΕΣΑΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ!!!!!!!!!!!
- η μαμα μου ολο καμαρι.........η κορη μου θηλαζει!!!!

κι η μαμα μου ηταν προκατελλειμενη στο πρωτο παιδι οτι δεν θα εχω γαλα κλπ κλπ.......εγω της απεδειξα το αντιθετο....και ακομα καλυτερα στο δευτερο.....και τωρα το παραδεχτηκε!
Με το παραπανω θελω απλα να πω οτι το περιββαλλον και οι γιατροι παιζουν καθοριστικο ρολο στο θηλασμο μιας μαμας που δεν εχει ενημερωθει ή και να εχει ενημερωθει θηλαζει για πρωτη φορα και ειναι φοβισμενη μηπως κανει κατι λαθος! Οταν μια μαμα θελει (πραγματικα να θελει....αλλιως δνε υπαρχει λογος να πιεζει τον εαυτο της) να θηλασει τοτε μπορει να τους πεισει ολους οτι μπορει και να μπει στο θηλασμο με την ιδια σιγουρια που μπαινει μια αγελαδα και θηλαζει το μοσχαρακι της .....
πιστευω ακομα crazymommy οτι ισως μελλοντικα συναντησουμε κι αλλα προβληματα αναλογα με την ηλικια των μωρων αυτα περνανε διαφορες φασεις.........το θεμα ειναι πως θα τα λυσουμε , απο που θα παρουμε συμβουλες κι αν τελικα τα καταφερουμε εχει καλως....αν δνε τα καταφερουμε απλα προσπαθησαμε με το σωστο τροπο!!
καλη συνεχεια!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αλήθεια είναι ότι δε μπορούμε να ξέρουμε αν ήταν φάση, αλλά αυτό πλέον δεν έχει καμία σημασία. Το θέμα είναι ότι θηλάζουμε, αν και η μικρή μου δίνει την εντύπωση ότι και τώρα να αποφασίσω να της το κόψω δε θα έχει πρόβλημα. Πώς να το περιγράψω αυτό τώρα, δεν πίνει όπως παλιά που έδειχνε ότι το έχει απόλυτη ανάγκη. Πίνει όταν θέλει εκείνη (παλιά ποτέ δεν "έλεγε" όχι) και βασικά πίνει κυρίως όταν διψάει. Ευτυχώς που έχουμε και ζέστες δηλαδή! Είναι σα να μου λέει "θα ήθελα λίγο νερό τώρα, αλλά μιας και μου είσαι εσύ κοντά και εύκαιρη ας πιω...". Χαχα, ξέρω ακούγεται υπερβολικό, αλλά αυτή την εντύπωση μου δίνει, καμία σχέση με πριν! Δε με πειράζει, όμως, φτάνει που πίνει!
Α, όσο για το θέμα του θηλασμού, δε νομίζω ότι ισχύει ότι τα μωρά που θηλάζουν είναι πιο αδύνατα. Αντίθετα, γιατρός μου έχει πει ότι τα μωρά που θηλάζουν συχνά είναι πιο "φουσκωμένα" από τα μωρά που πίνουν ξένο γάλα. Αυτό όμως -όπως μου εξήγησε- είναι μόνο εικονικό, γιατί αργότερα σαν άνθρωποι τείνουν να είναι πιο αδύνατοι. Η μπουμπού μου πάντως τις έχει τις δίπλες της και γενικά δεν την λες αδύνατη (καμία σχέση δηλαδή με μένα). Νομίζω πάντως ότι το αν το μωρό είναι παχουλό ή αδύνατο έχει να κάνει και με τα γονίδια, σωματότυπο κλπ. Και είναι τελείως άσχετο με το πόσο αδύνατος άνθρωπος θα είναι όταν μεγαλώσει.
Τέλος, συμφωνώ ότι οι περισσότεροι παιδίατροι δεν είναι αρκετά ενημερωμένοι σε θέματα θηλασμού. Όμως, δε σημαίνει πως ο,τι λένε είναι λάθος, ούτε μπορούμε να τους ισοπεδώνουμε όλους. Τελικά, πιστεύω ότι μπορεί οι γιατροί, σύμβουλοι κλπ να έχουν την επιστημονική γνώση και εμπειρία, αλλά τελικά η μανούλα είναι εκείνη που έχει την άμεση επαφή με το παιδί της και συχνά αξιολογεί/ερμηνεύει καλύτερα απ' όλους την κατάσταση και τις ανάγκες του δικού της παιδιού. Και μ' αυτό δεν εννοώ ότι πρέπει να αγνοήσει τις υποδείξεις των ειδικών, ίσα-ίσα που είναι σημαντικό να τις ακούσει, ώστε να αξιολογήσει πιο σωστά την κατάσταση. Απλώς, κάποιες φορές, "βλέπει" πράγματα που δεν μπορούν να δουν οι ειδικοί, λόγω της άμεσης επαφής και της σχέσης της με το παιδί...
Έτσι κι εγώ, από εδώ μέσα δεν περίμενα να ακούσω διάγνωση, μονάχα ιδέες για πιθανές αιτίες ή μανούλες που έχουν αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση και πώς τη χειρίστηκαν. Και από αυτά, να βγάλω κάποια χρήσιμα συμπεράσματα. tk σ' ευχαριστώ, ειλικρινά με βοήθησες πολύ! Smile

Καλή μας συνέχεια κι ελπίζω να μην αντιμετωπίσουμε άλλα προβλήματα!!! Very Happy

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κι μενα η δικια μου εχει διπλιτσες....δνε τη λες αδυνατη αλλα ουτε και φουσκωμενη ....κανονικη θα ελεγα....ο παιδιατρος μας ειπε οτι εινια 500 γρ παραπανω απο το κανονικο....αλλα οι γιαγιαδες που ειδα στη θαλασσα οπως και οι πιο πολλες γιαγιαδες τασ θελουν φουσκωτα!
Συμφωνω με οσα λες για τους γιατρους ...σε καμια περιπτωση δνε τους ισοπεδωνουμε ολους...απλα σε θεμα θηλασμου δνε εχουν εντρυφησει πολυ για πολλους λογους.. .γιατι νομιζω δνε το διδασκονται , γιατι παιζουν συμφεροντα εταιριων....γιατι δεν ειναι κατι που τους ενδιαφερει και θα βγαλουν χρηματα απο αυτο οπως οι ιωσεις.....σαφως και γνωριζουν αρκετα αλλα καλο ειναι εμεις να γνωριζομε περισσοτερα ετσι ωστε να διακρινουμε ασαφειες!
Οσο αναφορα το θηλασμο.,..κι μενα η δικη μου ετσι κανιε.....πιο πουλ θηλαζει το πρωι....πλεον ομως να ξερεις οτι τα γευματα εινια μικρα.....καμια σχεση με πριν....το σωστο ειναι να δινεις οποτε θελει και οσο θελει το παιδι....ενα λεπτο ....δωσε ενα λεπτο!! οσο ζηταει!!
κι μενα δεν νομιζω οτι εχει προβλημα να της δωσω ενα μπουκαλι.....θα το κατεβασει ολο ....και αυτο μου αρεσει....γιατι οταν θελω να το κοψω το θηλασμο δεν θα εχω προβλημα οπως αλλες μανουλες που δνε παιρνουν μπιμπερο και θελουν μονο στηθος!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tk έγραψε:κι μενα η δικια μου εχει διπλιτσες....δνε τη λες αδυνατη αλλα ουτε και φουσκωμενη ....κανονικη θα ελεγα....ο παιδιατρος μας ειπε οτι εινια 500 γρ παραπανω απο το κανονικο....αλλα οι γιαγιαδες που ειδα στη θαλασσα οπως και οι πιο πολλες γιαγιαδες τασ θελουν φουσκωτα!
Συμφωνω με οσα λες για τους γιατρους ...σε καμια περιπτωση δνε τους ισοπεδωνουμε ολους...απλα σε θεμα θηλασμου δνε εχουν εντρυφησει πολυ για πολλους λογους.. .γιατι νομιζω δνε το διδασκονται , γιατι παιζουν συμφεροντα εταιριων....γιατι δεν ειναι κατι που τους ενδιαφερει και θα βγαλουν χρηματα απο αυτο οπως οι ιωσεις.....σαφως και γνωριζουν αρκετα αλλα καλο ειναι εμεις να γνωριζομε περισσοτερα ετσι ωστε να διακρινουμε ασαφειες!
Οσο αναφορα το θηλασμο.,..κι μενα η δικη μου ετσι κανιε.....πιο πουλ θηλαζει το πρωι....πλεον ομως να ξερεις οτι τα γευματα εινια μικρα.....καμια σχεση με πριν....το σωστο ειναι να δινεις οποτε θελει και οσο θελει το παιδι....ενα λεπτο ....δωσε ενα λεπτο!! οσο ζηταει!!
κι μενα δεν νομιζω οτι εχει προβλημα να της δωσω ενα μπουκαλι.....θα το κατεβασει ολο ....και αυτο μου αρεσει....γιατι οταν θελω να το κοψω το θηλασμο δεν θα εχω προβλημα οπως αλλες μανουλες που δνε παιρνουν μπιμπερο και θελουν μονο στηθος!
Respect Respect Respect
Συμφωνώ απόλυτα! Τα μπεμπάκια μας φαίνεται πως εκτός από ίδια ηλικία έχουν και τις ίδιες συνήθειες! Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 215994

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο δικός μου καμμια εβδομάδα πριν κλείσει 1 έτους άρχισε να με δαγκώνει και έτσι τον έκοψα μαχαιρι και του έδινα μονο advance.
Τωρα αν με πετυχει γυμνή απλά τα δείχνει και φωνάζει μαμα-μεμε! πολύ γέλιο....

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
jojo_mama έγραψε:Ο δικός μου καμμια εβδομάδα πριν κλείσει 1 έτους άρχισε να με δαγκώνει και έτσι τον έκοψα μαχαιρι και του έδινα μονο advance.
Τωρα αν με πετυχει γυμνή απλά τα δείχνει και φωνάζει μαμα-μεμε! πολύ γέλιο....
Χαχαχα! Απίστευτος ο μικρούλης σου (ή... ο μεγάλος σου, εεε; ) Πάντως και η δικιά μου με δαγκώνει... Και το καταλαβαίνω όταν πάει να το κάνει αυτό γιατί με κοιτάει από πριν με ένα πονηρό υφάκι! Laughing

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Επειδή έχω αρχίσει να σκέφτομαι τον αποθηλασμό λόγω δοντιών τι κάνετε στην περίπτωση που σας δαγκώσουν? Ο μικρός μου έχει βγάλει τα δυο κάτω και βγαίνουν τώρα τα πάνω. Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα βάζω το στήθος μου στα σαγονια του καρχαρία τρελαίνομαι Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 534787 Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 534787

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Στην περιπτωση που σε δαγκωσει το μωρακι σου την ωρα που θηλαζει καλο ειναι να παραμεινεις τελειως ψυχραιμη,ακομη κι αν πονεσεις μην ουρλιαξεις γιατι αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να τρομαξει το μωρο και ισως να μην θελει μετα να θηλασει ξανα.Οποτε μολις νοιωσεις οτι σε δαγκωνει βαζεις το μικρο σου δαχτυλακι στην ακρη του στοματος του μωρου και μ'αυτον τον τροπο το βγαζεις απο το στηθος σου,του λες οχι ετσι,η μαμα ποναει και μετα ξαναδινεις στηθος.Αν το ξανακανει δεν δινεις αμεσως μετα στηθος.Τα μωρα καταλαβαινουν,απλα θελει να εισαι σταθερη στον χειρισμο.

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
selini-giorgos έγραψε:Στην περιπτωση που σε δαγκωσει το μωρακι σου την ωρα που θηλαζει καλο ειναι να παραμεινεις τελειως ψυχραιμη,ακομη κι αν πονεσεις μην ουρλιαξεις γιατι αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να τρομαξει το μωρο και ισως να μην θελει μετα να θηλασει ξανα.Οποτε μολις νοιωσεις οτι σε δαγκωνει βαζεις το μικρο σου δαχτυλακι στην ακρη του στοματος του μωρου και μ'αυτον τον τροπο το βγαζεις απο το στηθος σου,του λες οχι ετσι,η μαμα ποναει και μετα ξαναδινεις στηθος.Αν το ξανακανει δεν δινεις αμεσως μετα στηθος.Τα μωρα καταλαβαινουν,απλα θελει να εισαι σταθερη στον χειρισμο.
Αυτό θα κάνω. Σ΄ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!!!Πιστεύω τελικά να καταφέρω να τον θηλάσω μέχρι τον χρόνο

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Στην περιπτωση που σε δαγκωσει το μωρακι σου την ωρα που θηλαζει καλο ειναι να παραμεινεις τελειως ψυχραιμη,ακομη κι αν πονεσεις μην ουρλιαξεις γιατι αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να τρομαξει το μωρο και ισως να μην θελει μετα να θηλασει ξανα.Οποτε μολις νοιωσεις οτι σε δαγκωνει βαζεις το μικρο σου δαχτυλακι στην ακρη του στοματος του μωρου και μ'αυτον τον τροπο το βγαζεις απο το στηθος σου,του λες οχι ετσι,η μαμα ποναει και μετα ξαναδινεις στηθος.Αν το ξανακανει δεν δινεις αμεσως μετα στηθος.Τα μωρα καταλαβαινουν,απλα θελει να εισαι σταθερη στον χειρισμο.
Κι εγώ αυτό ακριβώς κάνω! Και νομίζω πως το έχει καταλάβει η μικρή, γιατί με κοιτάζει πονηρά πριν με δαγκώσει. Καλά, αν σε δαγκώσει δε χάθηκε κι ο κόσμος, θα πονέσεις λιγάκι αλλά θ' αντέξεις. Αν έχεις όρεξη, αυτό δεν είναι από μόνο του ικανό για να σε κάνει να σταματήσεις το θηλασμό... νομίζω...!
Εγώ πάντως πιο πολύ πονούσα στις αρχές, τότε που μάθαινε να θηλάζει και έπιανε συχνά λάθος το στήθος...

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
selini-giorgos έγραψε:Στην περιπτωση που σε δαγκωσει το μωρακι σου την ωρα που θηλαζει καλο ειναι να παραμεινεις τελειως ψυχραιμη,ακομη κι αν πονεσεις μην ουρλιαξεις γιατι αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να τρομαξει το μωρο και ισως να μην θελει μετα να θηλασει ξανα.Οποτε μολις νοιωσεις οτι σε δαγκωνει βαζεις το μικρο σου δαχτυλακι στην ακρη του στοματος του μωρου και μ'αυτον τον τροπο το βγαζεις απο το στηθος σου,του λες οχι ετσι,η μαμα ποναει και μετα ξαναδινεις στηθος.Αν το ξανακανει δεν δινεις αμεσως μετα στηθος.Τα μωρα καταλαβαινουν,απλα θελει να εισαι σταθερη στον χειρισμο.

πολυ σωστα!! τα περισσοτερα μωρα εκπαιδευονται μεσα σε 3 μερες το πολυ!! παντως εχουν δοντακια κοφτερα και ποναει!! χι χι!!
ακομα εγω οταν καταλαβαινω οτι παει να παιξει με το στηθος και να κανει καμια τσαχπινια και να παει να με δαγκωσει της το τραβαω ελαφρως προς τα μενα και της το δινω μετα απο 2 με 3 δευτερολεπτα και θηλαζει κανονικα! ετσι της δειχνω οτι δεν παιζουμε με το "μπιμπερο της φυσης"

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
crazymommy έγραψε:. Καλά, αν σε δαγκώσει δε χάθηκε κι ο κόσμος, θα πονέσεις λιγάκι αλλά θ' αντέξεις.

Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 534787 Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 534787 δεν θα το λεγα...με 12 δοντια μπορει κ να ουρλιαξεις..αλλα οκ ,μασανε οι μανες? Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 136747

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
litsakos έγραψε:
crazymommy έγραψε:. Καλά, αν σε δαγκώσει δε χάθηκε κι ο κόσμος, θα πονέσεις λιγάκι αλλά θ' αντέξεις.

Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 534787 Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 534787 δεν θα το λεγα...με 12 δοντια μπορει κ να ουρλιαξεις..αλλα οκ ,μασανε οι μανες? Θηλασμός: Λίγο πριν το τέλος; - Σελίδα 2 136747

αχχ εγω μασησα και παραμασησα!! με ενα δοντι και πηγα να ουρλιαξω...με το ζορι κρατηθηκα!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις