Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
82 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 82 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

aris17anna14


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΠΑΤΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ.ΠΑΤΑΤΑ,ΑΥΓΟ,ΓΙΑΟΥΡΤΡΙ,ΑΓΓΟΥΡΑΚΙ, ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΗ.ΤΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΣΥΧΝΑ!

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα αλλά το έχω κάνει για εμάς τους μεγάλους,για πιο υγειηνά.
Κόβουμε τις πατατούλες σαν για να τις τηγανίσουμε.Τις βάζουμε όμως στο ταψί,σε αντικολλητική κόλλα,πως λέγεται αυτό, και τις περυχύνουμε με λίγο λαδάκι.Όταν ροδοψιθούν τις βγάζουμε και είναι σαν τηγανιτές!!!

ετσι φτιαχνω και εγω τις πατατες!!!!!νοστιμοτατες!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα αλλά το έχω κάνει για εμάς τους μεγάλους,για πιο υγειηνά.
Κόβουμε τις πατατούλες σαν για να τις τηγανίσουμε.Τις βάζουμε όμως στο ταψί,σε αντικολλητική κόλλα,πως λέγεται αυτό, και τις περυχύνουμε με λίγο λαδάκι.Όταν ροδοψιθούν τις βγάζουμε και είναι σαν τηγανιτές!!!

Τέλεια ιδέα και για πιο μεγάλα παιδάκια νομίζω αν κόψεις τις πατάτες πολύ λεπτές φέτες με την βοήθεια ένός τρίφτη και τα ονομάσεις "σπιτικά πατατάκια"!

aris17anna14 έγραψε:ΠΑΤΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ.ΠΑΤΑΤΑ,ΑΥΓΟ,ΓΙΑΟΥΡΤΡΙ,ΑΓΓΟΥΡΑΚΙ, ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΗ.ΤΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΣΥΧΝΑ!

Πολύ καλή ιδέα μου φαίνεται! Ειδικά αν το παιδί δεν τρώει ένα από τα παραπάνω συστατικά, ξεγελιέται με τα υπόλοιπα!

Αχ μπράβο κορίτσια! Πείτε και άλλες ιδέες!

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:
αλικακι έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα αλλά το έχω κάνει για εμάς τους μεγάλους,για πιο υγειηνά.
Κόβουμε τις πατατούλες σαν για να τις τηγανίσουμε.Τις βάζουμε όμως στο ταψί,σε αντικολλητική κόλλα,πως λέγεται αυτό, και τις περυχύνουμε με λίγο λαδάκι.Όταν ροδοψιθούν τις βγάζουμε και είναι σαν τηγανιτές!!!

ετσι φτιαχνω και εγω τις πατατες!!!!!νοστιμοτατες!

Σοβαρά????Αλήθεια,είναι πολύ νόστιμες!!!Στον άντρα μου δεν πολυαρέσουν...προτιμάει τα παχυντικά!!!!
Για το παιδί μου,όμως,άλλη μέρα,έτσι θα τις κάνω!!

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="MariaM"]
αλικακι έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα αλλά το έχω κάνει για εμάς τους μεγάλους,για πιο υγειηνά.
Κόβουμε τις πατατούλες σαν για να τις τηγανίσουμε.Τις βάζουμε όμως στο ταψί,σε αντικολλητική κόλλα,πως λέγεται αυτό, και τις περυχύνουμε με λίγο λαδάκι.Όταν ροδοψιθούν τις βγάζουμε και είναι σαν τηγανιτές!!!

Τέλεια ιδέα και για πιο μεγάλα παιδάκια νομίζω αν κόψεις τις πατάτες πολύ λεπτές φέτες με την βοήθεια ένός τρίφτη και τα ονομάσεις "σπιτικά πατατάκια"!


Έτσι τις κάνει ο άντρας μου καμιά φορά!!!Και από πάνω ριγανίτσα,αν την προτιμάτε και....ορίστε!!!!!Νοστιμότατα και υγιεινά πατατάκια!!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ψάχνοντας για υγειινή-αφράτη ζύμη πίτσας έπεσα πάνω στο κουρκουτόψωμο που φτιάχνει η πεθερά μου και νομίζω ότι με μικρές παραλλαγές ή και όπως είναι είναι καλή ιδέα:

Συστατικά

* 2 κούπες αλεύρι (εγώ θα έβαζα ολικής)
* 2 αυγά φρέσκα
* 1 φλυτζάνι λάδι
* 1 γιαούρτι
* τυρί φέτα (εγώ θα έβαζα ανθότυρο ή μισό-μισό)
* αλάτι (μπορεί να μην έβαζα και καθόλου, χαχα)
* νερό

Οδηγίες


1. Χτυπάμε μέσα σε μιά λεκάνη το αλεύρι, το γιαούρτι, τα αυγά, τη φέτα, λιγο αλάτι, το λάδι απο το οποίο θα κρατήσετε λίγο για το αλοιμα του ταψιού και λίγο για την επιφάνεια της πίτας. Προσθέστε και λίγο νερό μέχρι να κάνετε ενα μέτριο χυλό, οχι πολυ αραιό.


2. Προθερμαίνετε καλά τον φούρνο και ρίχνετε τον χυλό στο ηδη λαδωμένο ταψάκι.

3. Ψήνετε στο κάτω μέρος του φούρνου μέχρι να πάρει ωραίο χρώμα και να πατώσει καλά.

Λίγα μυστικά ακόμα
Η ποσότητα του τυριού εξαρτάται απο το γούστο σας. Αν το τυρί σας ειναι πολύ αλμυρό μην βάζετε πολύ αλάτι. Η δόση αυτή ειναι για ενα μικρό ταψάκι. Ειναι μιά πίτα λεπτοκαμωμένη!

Διαβάστε περισότερο: Κουρκουτόψωμο http://www.sintagespareas.gr/sintages/kourkoutopsomo.html#ixzz1QfVFHpuI


athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι βαλε και τον αντρα σου να δοκιμασει...και εμενα του παχυντικου ειναι αλλα του αρεσαν παρα πολυ!!!!!τωρα οσον αφορα το ζυμαρι πιτσας μπορω να ρωτησω τον αντρα μου(φουρναρης) πως το φτιαχνει

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="athina24"]αλικακι βαλε και τον αντρα σου να δοκιμασει...και εμενα του παχυντικου ειναι αλλα του αρεσαν παρα πολυ!!!!!



Τις έχει δοκιμάσει,αλλά δεν!!!!!!!
Αδιόρθωτος παιδάκι μου!!!!!!!!!
Τι να τον κάνω??????Μου λες?????χαχα!!!
Τουλάχιστον να μάθω το παιδάκι μου να τρώει σωστά.

aris17anna14


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΧΑΜΠΟΥΡΓΕΡ!
ΨΩΜΑΚΙ ΤΟΣΤ, ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ, ΝΤΟΜΑΤΑ, ΠΙΠΕΡΙΑ ΤΡΙΜΕΝΗ, ΤΥΡΑΚΙ.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:...τωρα οσον αφορα το ζυμαρι πιτσας μπορω να ρωτησω τον αντρα μου(φουρναρης) πως το φτιαχνει

Αν μπορούσες θα ήταν τέλειο! Εγώ έχω γενικά κόλλημα με το αλεύρι ολικής, (όπως θα έχει φανεί άλλωστε, χαχα) όχι μόνο επειδή είναι λίγο πιο υγειινό αλλά επειδή μου αρέσει και η γεύση! Θα μπορουσες να ρωτήσεις αν θα γινόταν το ίδιο αφράτη η ζύμη αν αντί για το αλεύρι που βάζει, έβαζα αλεύρι ολικής; 1000 ευχαριστώ από εμένα! προτάσεις για νόστιμα και υγιεινά 'σνάκς' από 12 μηνών - Σελίδα 2 417472

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
aris17anna14 έγραψε:ΧΑΜΠΟΥΡΓΕΡ!
ΨΩΜΑΚΙ ΤΟΣΤ, ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ, ΝΤΟΜΑΤΑ, ΠΙΠΕΡΙΑ ΤΡΙΜΕΝΗ, ΤΥΡΑΚΙ.

Τέλειο! Στο μπιφτέκι τι υλικά βάζεις; Δεν του έχω δώσει κιμά ακόμα. Μια φορά έκανα κάτι γιουβαρλάκια αλλά τελικά ανακάλυψα ότι απεχθάνεται το ρύζι και δεν του άρεσαν... Crying or Very sad

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και μια και έχω πέσει με τα μούτρα στις ζύμες δείτε και αυτήν. Με μικρές παραλλαγές νομίζω κάνει και για πιο μικρά παιδάκια!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/tiropsomakia.html

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
την συνταγη δεν την ρωτησα ακομη γιατι μολις ξυπνησε και θα με βριζει....τον ρωτησα ομως και μου ειπε οτι πιθανον να μην βγει το ιδιο αφρατη γιατι τα περισσοτερα αλευρια του εμποριου δεν ειναι πολυ "δυνατα"

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:την συνταγη δεν την ρωτησα ακομη γιατι μολις ξυπνησε και θα με βριζει....τον ρωτησα ομως και μου ειπε οτι πιθανον να μην βγει το ιδιο αφρατη γιατι τα περισσοτερα αλευρια του εμποριου δεν ειναι πολυ "δυνατα"

Ευχαριστώ! Very Happy

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Ιδέα εύκολη! προτάσεις για νόστιμα και υγιεινά 'σνάκς' από 12 μηνών - Σελίδα 2 262737

2 φρούτα πολτοποιημένα, λίγο γάλα και έτοιμο το παιδικό smoothie!

Εμένα θα με βόλευε πολύ γιατί λόγω καλοκαιριού προτιμάει τα ροφήματα...


Να σε ρωτήσω Μαράκι,αυτό πότε το δίνεις???Αντί για φρουτόκρεμα???Ή όποτε να'ναι???Επίσης χυμό πορτοκάλι από 12 μηνών και πάνω κάνει???Κι αυτό πότε το δίνουμε????Αντί για νεράκι π.χ. το απόγευμα είναι καλά????
Ααααχ, ώρες ώρες είμαι πολύ άσχετη ε??

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:
MariaM έγραψε:Ιδέα εύκολη! προτάσεις για νόστιμα και υγιεινά 'σνάκς' από 12 μηνών - Σελίδα 2 262737

2 φρούτα πολτοποιημένα, λίγο γάλα και έτοιμο το παιδικό smoothie!

Εμένα θα με βόλευε πολύ γιατί λόγω καλοκαιριού προτιμάει τα ροφήματα...


Να σε ρωτήσω Μαράκι,αυτό πότε το δίνεις???Αντί για φρουτόκρεμα???Ή όποτε να'ναι???Επίσης χυμό πορτοκάλι από 12 μηνών και πάνω κάνει???Κι αυτό πότε το δίνουμε????Αντί για νεράκι π.χ. το απόγευμα είναι καλά????
Ααααχ, ώρες ώρες είμαι πολύ άσχετη ε??
Όχι καλέ δεν είσαι άσχετη! Εμένα η παιδίατρος που πήγαμε την Δευτέρα μου είπε πολλούς χυμούς τώρα το καλοκαίρι. Συγκεκριμένα αυτό του το έδωσα σήμερα για απογευματινό γιατί ήθελα κάτι μικρό σε ποσότητα γιατί σε λίγο θα έπινε γάλα. Το ψιλοεκμεταλλεύτηκα γιατί σήμερα δεν είχε φάει πολλά φρούτα και γενικά δεν είχε πολύ όρεξη. Έβαλα ένα ροδάκινο με λίγο γάλα και τα χτύπησα και έτοιμο. Ο χυμός πορτοκάλι κάνει για 12 μηνών. Νομίζω ότι δεν κάνει πια αλλεργίες, εκτός αν έχετε ιστορικό. Εμένα μου είχε κάνει αλλεργία στο πορτοκάλι 8 μηνών αλλά τώρα πια τίποτα. Εμένα πίνει σχεδόν κάθε μέρα με το δεκατιανό του που περιέχει πάντα φρούτα. Γενικά από τον δικό μου έχω δει ότι με το που άρχισαν οι ζέστες, άρχισε να τρώει λιγότερο και να πίνει περισσότερο. Λογικό μου ακούγεται. Ροφήματα λοιπόν για εμάς! Πάντως αν ο δικός σου πίνει σκέτο νεράκι μην το αντικαθιστάς. Δώσε του επιπλέον αν θες λίγο χυμό μετά την φρουτόκρεμα.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
αλικακι έγραψε:
MariaM έγραψε:Ιδέα εύκολη! προτάσεις για νόστιμα και υγιεινά 'σνάκς' από 12 μηνών - Σελίδα 2 262737

2 φρούτα πολτοποιημένα, λίγο γάλα και έτοιμο το παιδικό smoothie!

Εμένα θα με βόλευε πολύ γιατί λόγω καλοκαιριού προτιμάει τα ροφήματα...


Να σε ρωτήσω Μαράκι,αυτό πότε το δίνεις???Αντί για φρουτόκρεμα???Ή όποτε να'ναι???Επίσης χυμό πορτοκάλι από 12 μηνών και πάνω κάνει???Κι αυτό πότε το δίνουμε????Αντί για νεράκι π.χ. το απόγευμα είναι καλά????
Ααααχ, ώρες ώρες είμαι πολύ άσχετη ε??


Όχι καλέ δεν είσαι άσχετη! Εμένα η παιδίατρος που πήγαμε την Δευτέρα μου είπε πολλούς χυμούς τώρα το καλοκαίρι. Συγκεκριμένα αυτό του το έδωσα σήμερα για απογευματινό γιατί ήθελα κάτι μικρό σε ποσότητα γιατί σε λίγο θα έπινε γάλα. Το ψιλοεκμεταλλεύτηκα γιατί σήμερα δεν είχε φάει πολλά φρούτα και γενικά δεν είχε πολύ όρεξη. Έβαλα ένα ροδάκινο με λίγο γάλα και τα χτύπησα και έτοιμο. Ο χυμός πορτοκάλι κάνει για 12 μηνών. Νομίζω ότι δεν κάνει πια αλλεργίες, εκτός αν έχετε ιστορικό. Εμένα μου είχε κάνει αλλεργία στο πορτοκάλι 8 μηνών αλλά τώρα πια τίποτα. Εμένα πίνει σχεδόν κάθε μέρα με το δεκατιανό του που περιέχει πάντα φρούτα. Γενικά από τον δικό μου έχω δει ότι με το που άρχισαν οι ζέστες, άρχισε να τρώει λιγότερο και να πίνει περισσότερο. Λογικό μου ακούγεται. Ροφήματα λοιπόν για εμάς! Πάντως αν ο δικός σου πίνει σκέτο νεράκι μην το αντικαθιστάς. Δώσε του επιπλέον αν θες λίγο χυμό μετά την φρουτόκρεμα.



Με αλλεργίες δεν έχουμε μέχρις στιγμής πρόβλημα.Τα φρούτα τα τρώει,αλεσμένα λιγάκι.Τώρα ξεκίνησα να μην τα αλέθω πολύ.Αλλά επειδή έχουν και βιταμίνες τα πορτοκάλια καλό είναι να πίνει...έτσι σκέφτηκα.Οπότε μπορώ να του δίνω το πρωί.Σ'ευχαριστώωωωωω!!!!!!!!!!!!!

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κ κατι που ανακαλυψα προσφατα οτι αρεσει στη κορη μου ειναι μοτσαρελα με ντοματουλα κ πεστο βασιλικου(ελαιολαδο κ βασιλικος στο μουλτι)μιαμ μιαμ!!πολυ ωραιο ειναι!

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αλικακι έγραψε:
MariaM έγραψε:Ιδέα εύκολη! προτάσεις για νόστιμα και υγιεινά 'σνάκς' από 12 μηνών - Σελίδα 2 262737

2 φρούτα πολτοποιημένα, λίγο γάλα και έτοιμο το παιδικό smoothie!

Εμένα θα με βόλευε πολύ γιατί λόγω καλοκαιριού προτιμάει τα ροφήματα...


Να σε ρωτήσω Μαράκι,αυτό πότε το δίνεις???Αντί για φρουτόκρεμα???Ή όποτε να'ναι???Επίσης χυμό πορτοκάλι από 12 μηνών και πάνω κάνει???Κι αυτό πότε το δίνουμε????Αντί για νεράκι π.χ. το απόγευμα είναι καλά????
Ααααχ, ώρες ώρες είμαι πολύ άσχετη ε??



για το χυμο που λες(δεν διαβασα ολες τις απαντησεις)εγω της δινω απο 8 μηνων(απο 6 μηνων τρωει πορτοκαλι)γιατι σταματησε να τρωει φρουτοκρεμα κ ηθελε τα φρουτα ενα ενα,αχ αυτο το κοριτσι μου!να φανταστεις εβραζα τα αχλαδια κ τα μηλα να μαλακωσουν να τα πατησω με το πηρουνι!ευτυχως απο 9 μηνων τρωει κομματακια!κ τωρα επειδη δεν ειναι κ πολυ του φαγητου,για δεκατιανο της δινω ενα αυγο μερα παρα μερα κ στιβω κ 2 πορτοκαλια κ πινει!(καθε μερα τα πορτοκαλια για βιταμινες κ αν θελει νερο,το ποτηρακι της ειναι παντα καπου που το βλεπει οποτε αν θελει να πιει τ περνει κ πινει

45προτάσεις για νόστιμα και υγιεινά 'σνάκς' από 12 μηνών - Σελίδα 2 Empty Μπαρες ενεργειας με quaker Τετ Ιουν 29, 2011 1:46 pm

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
250 γρ μαργαρινη (οχι soft), 1/4 κούπας χυμό πορτοκάλι, 3 κουταλ μέλι, 3 κουταλ γλυκόζη, 3 κούπες κουάκερ, 1/4 κούπας αλεύρι που φουσκώνει, 1/4 κουταλ σόδα, 1/2 κούπας σταφίδες μαύρες ή ψιλοκομμένα ξερά δαμάσκηνα, 1 κούπα ξερά φρούτα σε νιφάδες (μπανάνα/κράνα/κερασια), 1 κουπα ψιλοκομμένα ξερά βερύκοκκα ή παπάγια, 1 κούπα καστανή ζαχαρη, 1/4 κούπας σουσάμι.

Ζεσταίνω τη μαργαρίνη, ρίχνω το μέλι και τη γλυκόζη μέχρι να λιώσουν όλα και μετά τα κατεβάζω από τη φωτιά. Ανακατεύω σε ένα μπωλ όλα τα υπόλοιπα συστατικά και μετά ρίχνω τα υγρά που λιώσαμε πριν και ανακατεύω καλά. Στρώνω αντικολλητικό χαρτί σε ρηχό ταψί και στρώνω το μίγμα να έχει πάχος 1 εκατοστό. Ψήνω σε προθερμασμένο φούρνο 180 βαθμούς για 20-25 λεπτά, το βγάζω και το αφήνω να κρυώσει, μετά κόβω σε μπάρες. Το φυλάμε εκτός ψυγείου, καλλυμένο με μεμβράνη

Καλή επιτυχία!!!!

Δεν έχω πρόχειρη τη συνταγη για το κεικ μπανανας...

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ολοι ξετρελαίνονται οταν τη φτιάχνουμε οι πιτσαρίες στη γειτονιά μου έχουν αναδουλειές χιχι

3 και 1/2 κούπες αλεύρι (τσαγιου)
1 μαγιά ξηρή
1 κουταλιά κοφτή αλάτι
λίγο λάδι

Ρίχνουμε το αλεύρι και το αλάτι σε μπωλ. Διαλύουμε τη μαγιά σε μια κούπα χλιαρό νερό (οχι καυτό) και μετά τη ρίχνουμε στο αλεύρι. Ρίχνουμε νερό με το μάτι και ζυμώνουμε. Η ζύμη πρέπει να κολλάει στα δάχτυλα. αν βγει νερουλή ρίχνουμε λίγο αλεύρι ακόμα μέχρι ίσα να φύγει αυτό το νερουλό δεν ξέρω πως αλλιώς να περιγράψω την υφή της. Ρίχνουμε λάδι στα χέρια μας και ξεκολλάμε τη ζύμη από τα τοιχώματα και την κάνουμε μια μπάλα στο μπωλ. Το βάζω στο φούρνο στους 50 βαθμούς να φούσκώσει λίγο, αλλά δεν ειναι απαραιτητο. εγω το αφηνω μεχρι να γινει η σαλτσα. Ριχνω λάδι στο ταψι και απλώνω το ζυμάρι με λαδωμένα χέρια. Ειναι ελαστικο.
Πριν αρχισω τη ζυμη εχω ηδη βαλει τη σαλτσα με 1 κουτι ντοματακια, λιγο λαδι, αλατι πιπερι ριγανη και σκορδο σκονη, την αφηνω να πιει τα υγρα. απλωνω στη ζυμη και μετα ο,τι αλλο υλικο θελουμε. Εμεις βαζουμε τυρι ενταμ, μπεικον ψιλοκομμενο, πιπερια και κρεμμυδι. Η μπεμπα τρωει χωρις μπεικον. Γινεται απιθανη και οσες φορες τη φτιαχνουμε ολοι μας ζητανε τη συνταγη!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παιρνω της holle τα 3 δημητριακα (κεχρι, βρωμη, καλαμποκι) και τα αραιωνω με το γαλα που πινει (αυτη την εποχη δοκιμαζουμε το κατσικισιο) και μετα λιωνω και μια μπανανα μεσα. Γλυφει και το κουταλακι!!

Με το κουάκερ για μωρά σκόνη της holle βράζω μήλο ή αχλάδι και το πολτοποιώ και μετά αραιώνω με τον πολτό τη σκόνη κουάκερ και βγαίνει κρέμα με αντίστοιχη γεύση. Ρίχνω και λίγη κανέλλα για μυρωδιά

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
andith έγραψε:
αλικακι έγραψε:
MariaM έγραψε:Ιδέα εύκολη! προτάσεις για νόστιμα και υγιεινά 'σνάκς' από 12 μηνών - Σελίδα 2 262737

2 φρούτα πολτοποιημένα, λίγο γάλα και έτοιμο το παιδικό smoothie!

Εμένα θα με βόλευε πολύ γιατί λόγω καλοκαιριού προτιμάει τα ροφήματα...


Να σε ρωτήσω Μαράκι,αυτό πότε το δίνεις???Αντί για φρουτόκρεμα???Ή όποτε να'ναι???Επίσης χυμό πορτοκάλι από 12 μηνών και πάνω κάνει???Κι αυτό πότε το δίνουμε????Αντί για νεράκι π.χ. το απόγευμα είναι καλά????
Ααααχ, ώρες ώρες είμαι πολύ άσχετη ε??



για το χυμο που λες(δεν διαβασα ολες τις απαντησεις)εγω της δινω απο 8 μηνων(απο 6 μηνων τρωει πορτοκαλι)γιατι σταματησε να τρωει φρουτοκρεμα κ ηθελε τα φρουτα ενα ενα,αχ αυτο το κοριτσι μου!να φανταστεις εβραζα τα αχλαδια κ τα μηλα να μαλακωσουν να τα πατησω με το πηρουνι!ευτυχως απο 9 μηνων τρωει κομματακια!κ τωρα επειδη δεν ειναι κ πολυ του φαγητου,για δεκατιανο της δινω ενα αυγο μερα παρα μερα κ στιβω κ 2 πορτοκαλια κ πινει!(καθε μερα τα πορτοκαλια για βιταμινες κ αν θελει νερο,το ποτηρακι της ειναι παντα καπου που το βλεπει οποτε αν θελει να πιει τ περνει κ πινει



Σ'ευχαριστώ!!!!!Τόσο μικρούλα η κόρη σου τα σταμάτησε τα αλεσμένα???Μωρέ μπράβο της!!!!!!!!!Οπότε έσύ κάθε μέρα της δίνεις ε??Μμμμ....εγώ λέω να τα αρχίσω τώρα.Επειδή τρώει πολύ την φρουτόκρεμα πιστεύω αν περιμένω να παράσει λίγη ώρα θα την πίνει,να μην βαρυστομαχιάσει κιόλας.
6 μηνών του έβαλα κατά λάθος τον χυμό μέσα στην φρουτόκρεμα,δεν είχα καταλάβει καλά τον παιδίατρο,και μου έκανε εμετό.
Ο παιδίατρος μου είχε πει αργότερα να τα ξεκινήσω.
Τώρα κοντεύει 13 μηνών σε λίγες μέρες,οπότε δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα.Θα δείξει!!!!!

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε:Ολοι ξετρελαίνονται οταν τη φτιάχνουμε οι πιτσαρίες στη γειτονιά μου έχουν αναδουλειές χιχι

3 και 1/2 κούπες αλεύρι (τσαγιου)
1 μαγιά ξηρή
1 κουταλιά κοφτή αλάτι
λίγο λάδι

Ρίχνουμε το αλεύρι και το αλάτι σε μπωλ. Διαλύουμε τη μαγιά σε μια κούπα χλιαρό νερό (οχι καυτό) και μετά τη ρίχνουμε στο αλεύρι. Ρίχνουμε νερό με το μάτι και ζυμώνουμε. Η ζύμη πρέπει να κολλάει στα δάχτυλα. αν βγει νερουλή ρίχνουμε λίγο αλεύρι ακόμα μέχρι ίσα να φύγει αυτό το νερουλό δεν ξέρω πως αλλιώς να περιγράψω την υφή της. Ρίχνουμε λάδι στα χέρια μας και ξεκολλάμε τη ζύμη από τα τοιχώματα και την κάνουμε μια μπάλα στο μπωλ. Το βάζω στο φούρνο στους 50 βαθμούς να φούσκώσει λίγο, αλλά δεν ειναι απαραιτητο. εγω το αφηνω μεχρι να γινει η σαλτσα. Ριχνω λάδι στο ταψι και απλώνω το ζυμάρι με λαδωμένα χέρια. Ειναι ελαστικο.
Πριν αρχισω τη ζυμη εχω ηδη βαλει τη σαλτσα με 1 κουτι ντοματακια, λιγο λαδι, αλατι πιπερι ριγανη και σκορδο σκονη, την αφηνω να πιει τα υγρα. απλωνω στη ζυμη και μετα ο,τι αλλο υλικο θελουμε. Εμεις βαζουμε τυρι ενταμ, μπεικον ψιλοκομμενο, πιπερια και κρεμμυδι. Η μπεμπα τρωει χωρις μπεικον. Γινεται απιθανη και οσες φορες τη φτιαχνουμε ολοι μας ζητανε τη συνταγη!

Θα κανω πιτσα!!!! pig pig pig pig pig pig pig pig

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αλικακι έγραψε:
andith έγραψε:
αλικακι έγραψε:
MariaM έγραψε:Ιδέα εύκολη! προτάσεις για νόστιμα και υγιεινά 'σνάκς' από 12 μηνών - Σελίδα 2 262737

2 φρούτα πολτοποιημένα, λίγο γάλα και έτοιμο το παιδικό smoothie!

Εμένα θα με βόλευε πολύ γιατί λόγω καλοκαιριού προτιμάει τα ροφήματα...


Να σε ρωτήσω Μαράκι,αυτό πότε το δίνεις???Αντί για φρουτόκρεμα???Ή όποτε να'ναι???Επίσης χυμό πορτοκάλι από 12 μηνών και πάνω κάνει???Κι αυτό πότε το δίνουμε????Αντί για νεράκι π.χ. το απόγευμα είναι καλά????
Ααααχ, ώρες ώρες είμαι πολύ άσχετη ε??



για το χυμο που λες(δεν διαβασα ολες τις απαντησεις)εγω της δινω απο 8 μηνων(απο 6 μηνων τρωει πορτοκαλι)γιατι σταματησε να τρωει φρουτοκρεμα κ ηθελε τα φρουτα ενα ενα,αχ αυτο το κοριτσι μου!να φανταστεις εβραζα τα αχλαδια κ τα μηλα να μαλακωσουν να τα πατησω με το πηρουνι!ευτυχως απο 9 μηνων τρωει κομματακια!κ τωρα επειδη δεν ειναι κ πολυ του φαγητου,για δεκατιανο της δινω ενα αυγο μερα παρα μερα κ στιβω κ 2 πορτοκαλια κ πινει!(καθε μερα τα πορτοκαλια για βιταμινες κ αν θελει νερο,το ποτηρακι της ειναι παντα καπου που το βλεπει οποτε αν θελει να πιει τ περνει κ πινει



Σ'ευχαριστώ!!!!!Τόσο μικρούλα η κόρη σου τα σταμάτησε τα αλεσμένα???Μωρέ μπράβο της!!!!!!!!!Οπότε έσύ κάθε μέρα της δίνεις ε??Μμμμ....εγώ λέω να τα αρχίσω τώρα.Επειδή τρώει πολύ την φρουτόκρεμα πιστεύω αν περιμένω να παράσει λίγη ώρα θα την πίνει,να μην βαρυστομαχιάσει κιόλας.
6 μηνών του έβαλα κατά λάθος τον χυμό μέσα στην φρουτόκρεμα,δεν είχα καταλάβει καλά τον παιδίατρο,και μου έκανε εμετό.
Ο παιδίατρος μου είχε πει αργότερα να τα ξεκινήσω.
Τώρα κοντεύει 13 μηνών σε λίγες μέρες,οπότε δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα.Θα δείξει!!!!!

ναι,ειναι γενικα βιαστικο το παιδι μου,εκτος απο το να μιλησει!παντως το πορτοκαλι εμας ο παιδιατρος ηταν απ τα πρωτα φρουτα που μας εδωσε μαζι με αχλαδι κ μηλο!
να σας ρωτησω κατι αλλο,στο κεικ καροτου αν βαλω μαυρη ζαχαρη πειραζει??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις