Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
97 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 97 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariori έγραψε:Κορίτσια έχω κι εγώ ένα θεματακι με τις συσπάσεις!!! Crying or Very sad Με τρομοκράτησε χτες η γιατρός! Είμαι στην 16. Ενώ δεν είχα ψιλιαστεί τίποτα και πήγα σφυριζοντας που λεει ο λογος, βγήκα μην σας πω πως! Η κοιλιά μου λεει είναι γενικά πολύ σφιχτή και δεν κάνει.Γιατί;;;; Παντού ομως, όχι σε ένα σημείο scratch Από αυτά που περιγράφετε καταλαβα ότι συσπαση είχα μια φορά. Δεν ήταν αυτό το πηγαινε έλα που λέτε όμως. Κρατησε συνεχομενα κανα 3 λεπτο και με το που καθισα περασε. Πιστεύω ότι το παρακάναμε με τον άντρα μου στο περπατημα και για αυτό μ'έπιασε. Κατα τ' άλλα δεν είχα πονακια κτλ, ούτε πετρώματα ποτέ. Δεν είχε περάσει καν η ιδέα απο το μυαλό μου ότι κάτι δεν παει καλά. Μόνο ενοχληση στο έντερο που τελικά μπορεί να είναι το μωρό κι όχι το έντερο. Η γιατρός όμως είπε ότι δεν πρεπει να νιώθω καμια απολυτως ενοχληση στην κοιλιά και σίγουρα κανενα πονάκι. Αλλιώς δεν είναι φυσιολογικό. Μου δωσε κάτι αντισπαστικά για ώρα αναγκης. Για μαγνησιο κουβέντα. Να το πάρω μονη μου, τι λέτε; Επίσης μηπως ξερει καμία, το έντερο επηρεαζει τη μητρα; Δηλαδη αν φάω όσπρια, που τα ταραζω, το έντερο θα ταραξει εμένα με τη σειρά του, υπάρχει περίπτωση αυτό να προκαλεί συσπάσεις στην μήτρα; Πάντως από τη στιγμή που βγηκα από το ιατρείο δεν έχω ηρεμήσει, όλο προσπαθώ να νιώσω τι συμβαίνει στην κοιλιά μου κι αν είναι κάτι ανησυχητικό. Και καλά όλα τ'αλλα, αν μου πουν κάτσε και μην ξανασηκωθείς μεχρι να γεννησεις θα το κάνω, αλλά η κοιλιά που είναι σφιχτή; Τι να κάνω εγώ τώρα; Καθε φορά την πιάνω και τρομάζω. Αποκλειεται να έχει να κάνει με το γυμναστήριο; Τι λετε;

το περπατημα δεν ειναι για ολους..αν εχεις εστω και υποψια συσπασης μην ξαναπερπατησεις αποστασεις..μονο μεσα στο σπιτι..και μονο τα απαραιτητα...
τωρα για το σφιχτη δεν ξερω τι ακριβως εννοεις,αλλα θα σου πω οτι εγω που δεν εχω παει ποτε γυμναστηριο στη ζωη μου ..οταν ημουν εγκυος στο πρωτο η κοιλια ηταν σκληρη..σαν πιο σφηχτη απο πριν μεινω εγκυος...εγω να φανταστεις νονιχα οτι ηταν το μωρο(τοσο ηξερα)...οποτε ημουν ορθια και την επιανα ..κυριως χαμηλα στην αρχη ηταν πετρα...μονιμα ομως...χωρις να ποναω η να κανει συσπαση και να φευγει,,,,
ε αυτο τελικα ηταν μορφη συσπασης η οποια επειδη ο γιατρος μου δεν καταλαβε τιποτα εξελιχθηκε σε συσπασεις πολλες μεγαλες και με πονο...
καλυτερα να ξεκουραζεσαι..οντως δεν πρεπει να αισθανεσαι καμια ενοχληση μικρη η μεγαλη..αλλιως ξαπλα και ξεκουραση..ειναι ακομη νωρις και μπορεις να το προλαβεις...ενω αν ενεργοποιηθει η μητρα δυσκολα σταματαει...
δυστηχως στα λεω εκ πειρας..γεννησα 33 εβδομαδες τελικα..αστα να πανε..
ξεκουραση και τιποτα αλλο!!!! κασι φυσικα οχι σεξ!!
φιλια

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariori έγραψε:συσπαση είχα μια φορά. Δεν ήταν αυτό το πηγαινε έλα που λέτε όμως. Κρατησε συνεχομενα κανα 3 λεπτο και με το που καθισα περασε. Πιστεύω ότι το παρακάναμε με τον άντρα μου στο περπατημα και για αυτό μ'έπιασε
Η κούραση και το πολύ περπάτημα μπορεί και να σε κάνει να νοιώσεις κάτι σαν κράμπα στην κοιλιά που δεν είναι ανησυχητικό. Προσπάθησε όμως να μην το παρακάνεις. Αλλά εντάξει αν δεν σου έχει πει η γιατρός οτι έχεις πρόβλημα να μην φαίρεσαι σαν άρρωστη. Απλώς όταν νοιώθεις κάτι να ξεκουράζεσαι. Αυτό που κυρίως δεν θέλεις να νοιώσεις είναι πόνοι σαν αυτούς της περιόδου. Αν νοιώσεις κάτι τέτοιο ξάπλωσε λιγάκι.
Η σύσπαση είναι περιστασιακό πέτρωμα και είναι ορατό. Σφίγγει για μερικά δευτερόλεπτα η κοιλιά και τη βλέπεις οτι μαζεύεται.. Δεν κρατάει 3 λεπτά συνεχόμενα αλλά μπορεί να σφίγγει και να χαλαρώνει συνέχεια για 3 λεπτά. Αυτό να ξέρεις αν συμβεί για τόση ώρα ΑΜΕΣΩΣ τηλέφωνο στην γιατρό. Αν γίνεται μία δύο φορές τη μέρα (εννοώ πχ ένα πέτρωμα το πρωί και ένα το βράδυ) δεν πειράζει, απλώς να το αναφέρεις.


Mariori έγραψε:Για μαγνησιο κουβέντα. Να το πάρω μονη μου, τι λέτε;

Καλύτερα να παίρνεις ότι σου λέει η γιατρός.

Mariori έγραψε:η κοιλιά που είναι σφιχτή; Τι να κάνω εγώ τώρα; Καθε φορά την πιάνω και τρομάζω. Αποκλειεται να έχει να κάνει με το γυμναστήριο; Τι λετε;
Πόσο σφιχτή είναι και τρομάζεις; Κι εμένα σφιχτή ήταν, δεν ήταν ζελές. Δε νομίζω οτι είναι σε καμία μαλακή απο ένα σημείο και ύστερα. Η γιατρός μόνο αυτό είπε; Δεν εξήγησε γιατί δεν κάνει να είναι σφιχτή;

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:οποτε ημουν ορθια και την επιανα ..κυριως χαμηλα στην αρχη ηταν πετρα...μονιμα ομως...χωρις να ποναω η να κανει συσπαση και να φευγει,,,,
ε αυτο τελικα ηταν μορφη συσπασης

Αα μήπως κάτι τέτοιο εννοεί και η γιατρός της; Γι'αυτό λέει οτι δεν είναι καλό.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοιτα- οταν ημουν εγκυος η κοιλιά μου ηταν παντα σφιχτή- και τελικά ειχα συσπάσεις (τις οποιες καταλαβα πως είναι όταν γεννουσα γιατι ηταν ιδιες).
προσεχα παρα πολυ και σε γενικες γραμμες δεν σηκωνα βαρη- ουτε την κατσαρολα με το νερο για τα μακορονια να σου πω την αληθεια. οποτε εκανα κατι κοπιαστικο ενιωθα να πετρωνει και να ποναει η κοιλια μου. αυτες ηταν συσπάσεις- και κρατουσαν ωρα και αυξανονταν σε συχνοτητα μετα απο κουραση,
κοιτα- υπαρχουν συσπάσεις που ειναι καλο να συμβαινουν (οι braxton hicksοπως λεγονται- αυτες προετοιμάζουν την μητρα για τον τοκετο- ειναι προπαρασκευαστικες κ ξεκινουν κ απο τον 6ο μηνα ακομη)
Τωρα για τα όσπρια που λες- να ξερεις οτι επηρεαζουν αυτο που αισθάνεσαι- ειναι πολυ κοντα τα εντερα στην μητρα κ δεν μπορεις ευκολα να προσδιορισεις που πονας- αλλα να προκαλεσουν συσπασεις τα οσπρια -δεν το νομιζω.
εσυ να εισαι προσεκτική καλού κακού και όλα θα πανε καλά
να εχεις μια ηρεμη και απολαυστική εγκυμοσυνη! Very Happy

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="bou-boukitsa
ειναι ακομη νωρις και μπορεις να το προλαβεις...ενω αν ενεργοποιηθει η μητρα δυσκολα σταματαει...

δηλαδή τι εννοείς bou-boukitsa; μπορώ να προλάβω τις συσπάσεις να μην χειροτερεψουν; Δηλαδή όσες πιο πολλες συμβαινουν τοσο το χειροτερο αν καταλαβα καλά γιατί μετά παίρνει φόρα η μητρα;

Athin@ πιστεύω ότι η γιατρός εννοούσε ακριβώς αυτό, ότι είναι συσπάσεις. Τώρα που μιλάω μαζί σας ξαναφέρνοντας τα λογια της στο νου,συνειδητοποιώ ότι αυτό μου είπε αλλά με ηρεμο τροπο. Απλά χτες με μπερδεψε γιατί δε το περιμενα να υπάρχει τετοιο θέμα. Δε μου απαγορεψε κάτι, είπε απλά να ξεκουράζομαι ακομα κι όταν νομιζω ότι δεν είμαι κουρασμένη. Να κάνω διαλλειματα δηλαδή. Συγκεκριμένα για την κοιλιά είπε ότι πρεπει να είναι μαλακιά και χαλαρή. Ε, η δικιά μου είναι δεν είναι χαλαρή, αυτό είναι σιγουρο.(επί τη ευκαιρία πως το έκανες αυτό το κολπο με την πολλαπλή απάντηση;;;; scratch Προσπαθώ κι εγώ αλλά μπα, δε με θέλει)

κουκιδα εσύ τελικά πότε γεννησες; Κανονικά στις μερες σου ή νωρίτερα σαν την μπουμπουκίτσα; δηλαδή είχες κι εσύ επιπτώσεις απο τις συσπάσεις ή ολα πήγαν καλα;
Δεν είναι νωρίς ρε κοριτσια για να έχω συσπάσεις; Σε μια βδομαδα μπαινω στον 5ο μηνα.. Δηλαδή όσες το έπαθαν είναι εξαίρεση ή απλά μπορεί να συμβεί;

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντησεις σας!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariori έγραψε:

κουκιδα εσύ τελικά πότε γεννησες; Κανονικά στις μερες σου ή νωρίτερα σαν την μπουμπουκίτσα; δηλαδή είχες κι εσύ επιπτώσεις απο τις συσπάσεις ή ολα πήγαν καλα;
Δεν είναι νωρίς ρε κοριτσια για να έχω συσπάσεις; Σε μια βδομαδα μπαινω στον 5ο μηνα.. Δηλαδή όσες το έπαθαν είναι εξαίρεση ή απλά μπορεί να συμβεί;

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντησεις σας!


γεννησα με ραντεβου για προκληση τοκετου μολις εκλεισα την 38η βδ.γιατι εκανα κατι ενεσεις.
ολα καλα πηγαν.
εσυ να ξεκουραζεσαι και ολα θα πανε καλα! Very Happy Very Happy

boubouka

boubouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mariori μου καλο θα ηταν να ακολουθησεις στις συμβουλες της γυναικολογου σου, οχι τιποτα αλλο αλλα για να μη το μετανιωσεις αργοτερα! οσον αφορα τα χαπια καλο ειναι να τα παρεις, ποτε δε ξερεις τι μπορει να σου συμβει! οπως εγραψα και πιο πανω ειχα κι εγω συσπασεις στην 1η μου εγκυμοσυνη, αλλα δεν πετρωνε η κοιλια μου, τωρα ο γιατρος μου ειπε πως υπαρχει περιπτωση να εχω και παλι στο μελλον αν δεν προσεξω. παντως θυμαμαι πως μου ειχε απαγορευσει τοτε ο γιατρος το σεξ, το κολυμπι στη θαλασσα, τις μςτακινησεις με το αυτοκινητο... το μονο που μου επετρεπε ηταν να ξαπλωνω στο κρεβατι μου, που ηταν ανυποφορο! να προσεχεις!
συγγνωμη αν ειναι καπως ο τροπος μου αλλα ειναι η μονη ωρα που μπορεσα να μπω και δεν αντεχω αλλο απο τη νυστα!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariori έγραψε:[color=black]kitsa
ειναι ακομη νωρις και μπορεις να το προλαβεις...ενω αν ενεργοποιηθει η μητρα δυσκολα σταματαει...

δηλαδή τι εννοείς bou-boukitsa; μπορώ να προλάβω τις συσπάσεις να μην χειροτερεψουν; Δηλαδή όσες πιο πολλες συμβαινουν τοσο το χειροτερο αν καταλαβα καλά γιατί μετά παίρνει φόρα η μητρα;


αυτο ακριβως!!!


Δεν είναι νωρίς ρε κοριτσια για να έχω συσπάσεις; Σε μια βδομαδα μπαινω στον 5ο μηνα.. Δηλαδή όσες το έπαθαν είναι εξαίρεση ή απλά μπορεί να συμβεί;


δεν ειναι νωρις..εγω ειχα σε δυο εγκυμοσυνες σχεδον απο την αρχη ...απο τις 12 εβδομαδες στη μια και απο 19 στην αλλη...μπορει να συμβει στο καθενα..

απο την αλλη ποτε δεν ξερεις οποτε καλυτερα να προσεχεις και αχρειαστο να ειναι...
γιατι η κουκιδα πηγε καλα..εφτασε 38...τελεια δηλαδη...αλλα αυτα που λεει μου ελεγε και ο γιατρος μου...δηλαδη να μην αισθανομαι σαν αρρωστη...να κανω και βολτιτσα...και αλλα πραγματα και τελικα σε εμενα ηταν λαθος!!..δεν θα επρεπε να κανω τιποτα...μπορει να ειμαι λιγο απολυτη αλλα επειδη την επαθα οταν ακουω μην αγχωνεσαι και να εισαι χαλαρη απλα διαφωνω!...
στην δευτερη εγκυμοσυνη που αλλαξα γιατρο και μου ελεγε να μην κανω απολυτως τιποτα(!)....ενω ειχα συσπασεις απο αρχη παλι ..επειδη καθομουν ξαπλα εφτασα 40 εβδομαδες!
!

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντησεις σας!

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πωπω ρε κορίτσια, μ'έχει πιάσει ένα άγχος με όλα αυτά! Κυρίως γιατί δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Να φοβηθώ; Να είμαι χαλάρη; Η γιατρός πάντως ήτανε άνετη. Αφού να φανταστείτε σε μια βδομάδα πρέπει να πάρω αεροπλάνο για να γυρίσω Ελλάδα και δεν την απασχόλησε καθόλου το θέμα. Ίσα ίσα που μου διηγιότανε σε ποια νησιά έχει πάει. Για αυτό λέω, καλά, να ακολουθησω τις οδηγίες της, αλλά ποιες;;;; Είπε να μην κουράζομαι πολύ. Όυτε να μην ταξιδεψω, ούτε να μην πάω θάλασσα, ούτε να μην κάνω σεξ. Αυτά από εδώ τα μαθαίνω. Δε ξέρω τι να κάνω! Να την εμπιστευτώ; Να αλλάξω γιατρό; Το απόγευμα πάντως θα την πάρω τηλέφωνο και θα πάω απο κει γιατί έχω κι άλλα θέματα μαζί της που δε με πείθουν Όπως πχ: ο γιατρός μου Ελλάδα με εξετασε 5 εβδομάδων και μου έδωσε αμέσως μαγνήσιο. Αυτή όχι. Τυχαίο που τώρα έχω συσπάσεις; Πιθανόν να τις είχα προλάβει; Να πάω να της σπάσω τα μουτρα;;;;;; Ουφ, τι άγχος! Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντησεις σας και καλή σας μέρα!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοιτα - το γεγονος οτι δεν σου εδωσε μαγνησιο δεν σημαινει κατι κακο- αυτα τα συμπληρωματα τα παιρνουμε μονο οταν ειναι αναγκη και οχι προληπτικά.

στην δικη μου περιπτωση ειχα τον γυναικολογο μου στην πολη μου αλλα και τηλεφωνικα ειχα επαφες με ενα πολυ φιλο γυναικολογο που εργαζεται στην Αγγλια- κανεις απο τους 2 δεν με τρομαξε για τις συσπάσεις- μου λεγαν οτι συμβαινει συχνα σε μια εγκυμοσυνη και απλα -προσεχε μην κουραζεσαι-
εσυ κουκλα μου μην τρελαινεσαι- θα προσεχεις και ολα θα πανε καλα- ακου το σώμα σου. οταν σφιγγει η κοιλια σου ή πονας - σταματα αυτο που κάνεις και άραξε . Very Happy

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Σ'ευχαριστώ πολύ κουκιδα! Έτσι που μου τα έγραψες ήσουν άκρως πειστική και χαλαρωτική! Εντάξει, δε θέλει άγχος! Απλά θα κάνω αυτό που λες. Αραχτή και λάιτ...Το άγχος χειροτερευει την κατασταση!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariori έγραψε:Σ'ευχαριστώ πολύ κουκιδα! Έτσι που μου τα έγραψες ήσουν άκρως πειστική και χαλαρωτική! Εντάξει, δε θέλει άγχος! Απλά θα κάνω αυτό που λες. Αραχτή και λάιτ...Το άγχος χειροτερευει την κατασταση!

θα συμφωνησω να μην εχεις αγχος αλλα δεν ξερω για τον γιατρο σου...στο λεω επειδη ετσι μου ελεγε και εμενα ο πρωτος γιατρος και εμενα βγηκε λαθος..δεν σημαινει πως θα συμβει και σε σενα αλλα εγω τα λεω επειδη εχω καει...μην με παρεξηγεις...
και το σεξ να ξερεςι πως ενεργοποιει τη μητρα..αυτο ειναι σιγουρο.....
για το μαγνησιο μην σε νοιαζει..στο εξωτερικο ειναι απαγορευμενο ..και εμενα στη δευτερη εγκυμοσυνη που ειχα παλι συσπασεις..ο γοατρος που ειχε ερθει απο αγγλια μου απαγορευσε να παρω μαγνησιο...δεν νομιζω πως πραγματικα κανει κατι...

ολα καλα θα πανε...
χιλια συγνωμη αν σε αγχωσα ..δεν το ηθελα...απλα οποιος εχει καει στο χυλο που λενε ...φυσαει και το γιαουρτι...

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
Mariori έγραψε:Σ'ευχαριστώ πολύ κουκιδα! Έτσι που μου τα έγραψες ήσουν άκρως πειστική και χαλαρωτική! Εντάξει, δε θέλει άγχος! Απλά θα κάνω αυτό που λες. Αραχτή και λάιτ...Το άγχος χειροτερευει την κατασταση!

θα συμφωνησω να μην εχεις αγχος αλλα δεν ξερω για τον γιατρο σου...στο λεω επειδη ετσι μου ελεγε και εμενα ο πρωτος γιατρος και εμενα βγηκε λαθος..δεν σημαινει πως θα συμβει και σε σενα αλλα εγω τα λεω επειδη εχω καει...μην με παρεξηγεις...
και το σεξ να ξερεςι πως ενεργοποιει τη μητρα..αυτο ειναι σιγουρο.....
για το μαγνησιο μην σε νοιαζει..στο εξωτερικο ειναι απαγορευμενο ..και εμενα στη δευτερη εγκυμοσυνη που ειχα παλι συσπασεις..ο γοατρος που ειχε ερθει απο αγγλια μου απαγορευσε να παρω μαγνησιο...δεν νομιζω πως πραγματικα κανει κατι...

ολα καλα θα πανε...
χιλια συγνωμη αν σε αγχωσα ..δεν το ηθελα...απλα οποιος εχει καει στο χυλο που λενε ...φυσαει και το γιαουρτι...


Ε,όχι και χίλια συγγνώμη!!! Αυτό έλειπε! Ίσα ίσα εγώ σ'ευχαριστώ που μου είπες την ιστορία σου γιατί με ενδιαφέρει να ξέρω και το καλό και το κακό της υπόθεσης και να ειμαι προετοιμασμένη. Αν δεν ήσασταν κι εσείς να μου πείτε λεπτομέρειες θα ήμουνα στην άγνοια! Άσε που αυτό με την μητρα που ενεργοποιείται, ειλικρινά αν δε το ανεφερες εσύ δεν ξέρω αν θα μου το έλεγε κανας άλλος, αν θα το ανακάλυπτα στην πορεία ή αν θα έφτανα στη γέννα άσχετη εντελώς!Δε λέω αγχωθηκα αλλά καλυτερα να ξέρω! Όπως έλεγε και η γιαγιά μου η αγαπημένη όποιος θέλει το καλό σου σε κάνει και κλαις κι όποιος το κακό σου σε κάνει και γελάς. Για αυτό καλύτερα λίγο αγχος τώρα παρά απροόπτα μετά.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariori έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Mariori έγραψε:Σ'ευχαριστώ πολύ κουκιδα! Έτσι που μου τα έγραψες ήσουν άκρως πειστική και χαλαρωτική! Εντάξει, δε θέλει άγχος! Απλά θα κάνω αυτό που λες. Αραχτή και λάιτ...Το άγχος χειροτερευει την κατασταση!

θα συμφωνησω να μην εχεις αγχος αλλα δεν ξερω για τον γιατρο σου...στο λεω επειδη ετσι μου ελεγε και εμενα ο πρωτος γιατρος και εμενα βγηκε λαθος..δεν σημαινει πως θα συμβει και σε σενα αλλα εγω τα λεω επειδη εχω καει...μην με παρεξηγεις...
και το σεξ να ξερεςι πως ενεργοποιει τη μητρα..αυτο ειναι σιγουρο.....
για το μαγνησιο μην σε νοιαζει..στο εξωτερικο ειναι απαγορευμενο ..και εμενα στη δευτερη εγκυμοσυνη που ειχα παλι συσπασεις..ο γοατρος που ειχε ερθει απο αγγλια μου απαγορευσε να παρω μαγνησιο...δεν νομιζω πως πραγματικα κανει κατι...

ολα καλα θα πανε...
χιλια συγνωμη αν σε αγχωσα ..δεν το ηθελα...απλα οποιος εχει καει στο χυλο που λενε ...φυσαει και το γιαουρτι...


Ε,όχι και χίλια συγγνώμη!!! Αυτό έλειπε! Ίσα ίσα εγώ σ'ευχαριστώ που μου είπες την ιστορία σου γιατί με ενδιαφέρει να ξέρω και το καλό και το κακό της υπόθεσης και να ειμαι προετοιμασμένη. Αν δεν ήσασταν κι εσείς να μου πείτε λεπτομέρειες θα ήμουνα στην άγνοια! Άσε που αυτό με την μητρα που ενεργοποιείται, ειλικρινά αν δε το ανεφερες εσύ δεν ξέρω αν θα μου το έλεγε κανας άλλος, αν θα το ανακάλυπτα στην πορεία ή αν θα έφτανα στη γέννα άσχετη εντελώς!Δε λέω αγχωθηκα αλλά καλυτερα να ξέρω! Όπως έλεγε και η γιαγιά μου η αγαπημένη όποιος θέλει το καλό σου σε κάνει και κλαις κι όποιος το κακό σου σε κάνει και γελάς. Για αυτό καλύτερα λίγο αγχος τώρα παρά απροόπτα μετά.

δυστηχως ετσι ειναι....και εμενα δεν μου ειπε κανεις τιποτα και τελικα γεννησα προωρα..τσαμπα..κριμα και αδικο και για μενα και το παιδακι....
οντως καλυτερα να ΄΄φοβασαι΄΄ λιγο παραπανω και ας μην εχεις κατι σοβαρο..παρα να εισαι χαλαρη και να βρεθεις προ απροοπτου...
σορρυ που το ξαναλεω αλλα για το σεξ ξαναρωτατο γιατι οταν εχεις συσπασεις δημιουργει προβλημα...θα το βρεις και στο διαδυκτιο οπου και αν ψαξεις...

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ναι, ναι το ξέρω για το σεξ, ότι δεν κάνει γιατί προκαλεί συσπάσεις. Ούτως ή αλλως μετά τον τρίτο η όρεξη πήγε περίπατο οπότε δεν με καίει και πολύ Laughing Αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι αν δεν προσεξεις οι συσπάσεις όλο και χειροτερεύουν σε ενταση και συχνότητα. Το ότι παίρνει φόρα η μητρα δηλαδή που λέγαμε. Χαζομαρα μου αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι είναι σαν μια μηχανή που αν την βάλεις μπρος δεν μπορείς να την σβήσεις μετά. Μαλλον δεν τα είπα ξεκαθαρα πριν και σε μπερδεψα. Την Δευτερα πάντως θα ξαναπάω στη γιατρό κι έχω κλείσει και με μια άλλη (εδώ οι γυναικολόγοι είναι αποκλειστικά γυναίκες! Που να χτυπιέσαι άντρα δε βρίσκεις). Θέλω δυο γνώμες πριν παρω το αεροπλάνο. Αν μου πει και η άλλη ότι δεν πειράζει θα ταξιδέψω. Άντε να δούμε..
Ποσο είναι τώρα τα παιδάκια σου bou-boukitsa; Να τα χαίρεσαι!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariori έγραψε:Ναι, ναι το ξέρω για το σεξ, ότι δεν κάνει γιατί προκαλεί συσπάσεις. Ούτως ή αλλως μετά τον τρίτο η όρεξη πήγε περίπατο οπότε δεν με καίει και πολύ Laughing Αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι αν δεν προσεξεις οι συσπάσεις όλο και χειροτερεύουν σε ενταση και συχνότητα. Το ότι παίρνει φόρα η μητρα δηλαδή που λέγαμε. Χαζομαρα μου αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι είναι σαν μια μηχανή που αν την βάλεις μπρος δεν μπορείς να την σβήσεις μετά. Μαλλον δεν τα είπα ξεκαθαρα πριν και σε μπερδεψα. Την Δευτερα πάντως θα ξαναπάω στη γιατρό κι έχω κλείσει και με μια άλλη (εδώ οι γυναικολόγοι είναι αποκλειστικά γυναίκες! Που να χτυπιέσαι άντρα δε βρίσκεις). Θέλω δυο γνώμες πριν παρω το αεροπλάνο. Αν μου πει και η άλλη ότι δεν πειράζει θα ταξιδέψω. Άντε να δούμε..
Ποσο είναι τώρα τα παιδάκια σου bou-boukitsa; Να τα χαίρεσαι!

σε ευχαριστω πολυ..και εσύ με το καλό ευχομαι!!
εμενα ειναι 5 μηνων,2 χρονων και σχεδον 5χρονων η μεγαλη..

για το αεροπλανο που λες ποσες ωρες ταξιδι θα κανεις?...μια ενταση την δημιουργει..αμα εχεις συσπασεις...αλλα αν πρεπει να πας καπου οκ..μετα θα ξαπλωσεις να ξεκουραστεις...τωρα αν ειναι να πας μονο για βολτουλα αστα καλυτερα...φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα που λενε!

παντως να ξερεις πως εγω ειχα ταξιδεξει στις 27 εβδομαδες,με συσπασεις στο πενταλεπτο και πονους πολλους...και τα καταφερα...βεβαια ηταν για να φτασω αθηνα στο νοσοκομειο...τι θυμηθικα παλι...
ολα καλα θα πανε!...το πρωτο σου ειναι ε??

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
Mariori έγραψε:Ναι, ναι το ξέρω για το σεξ, ότι δεν κάνει γιατί προκαλεί συσπάσεις. Ούτως ή αλλως μετά τον τρίτο η όρεξη πήγε περίπατο οπότε δεν με καίει και πολύ Laughing Αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι αν δεν προσεξεις οι συσπάσεις όλο και χειροτερεύουν σε ενταση και συχνότητα. Το ότι παίρνει φόρα η μητρα δηλαδή που λέγαμε. Χαζομαρα μου αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι είναι σαν μια μηχανή που αν την βάλεις μπρος δεν μπορείς να την σβήσεις μετά. Μαλλον δεν τα είπα ξεκαθαρα πριν και σε μπερδεψα. Την Δευτερα πάντως θα ξαναπάω στη γιατρό κι έχω κλείσει και με μια άλλη (εδώ οι γυναικολόγοι είναι αποκλειστικά γυναίκες! Που να χτυπιέσαι άντρα δε βρίσκεις). Θέλω δυο γνώμες πριν παρω το αεροπλάνο. Αν μου πει και η άλλη ότι δεν πειράζει θα ταξιδέψω. Άντε να δούμε..
Ποσο είναι τώρα τα παιδάκια σου bou-boukitsa; Να τα χαίρεσαι!

σε ευχαριστω πολυ..και εσύ με το καλό ευχομαι!!
εμενα ειναι 5 μηνων,2 χρονων και σχεδον 5χρονων η μεγαλη..

για το αεροπλανο που λες ποσες ωρες ταξιδι θα κανεις?...μια ενταση την δημιουργει..αμα εχεις συσπασεις...αλλα αν πρεπει να πας καπου οκ..μετα θα ξαπλωσεις να ξεκουραστεις...τωρα αν ειναι να πας μονο για βολτουλα αστα καλυτερα...φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα που λενε!

παντως να ξερεις πως εγω ειχα ταξιδεξει στις 27 εβδομαδες,με συσπασεις στο πενταλεπτο και πονους πολλους...και τα καταφερα...βεβαια ηταν για να φτασω αθηνα στο νοσοκομειο...τι θυμηθικα παλι...
ολα καλα θα πανε!...το πρωτο σου ειναι ε??


Αααα, τρία έχεις! Να τα χαιρεσαι τα παιδάκια σου! Είσαι μαμά με τα όλα σου δηλαδή Wink !!! Το πρωτο μου είναι, φαίνεται ε; Το ταξιδι δεν κρατάει πολύ, 3ώρες. Αλλά θα παρω δυο αεροπλάνα, το πρώτο 50 λεπτά και το δευτερο 2 ώρες. Βασικά δεν είναι και απαραίτητο το ταξίδι, απλά κάθε χρονο το καλοκαίρι το περνάμε εκεί, μένει ο άντρας μου καμιά 20αριά μερες κι εγώ κανα μηνα. Είναι η ευκαιρία μου να είμαι κι εγώ με τους δικούς μου, να τους χορτάσω. Αν δεν γινεται βεβαια δε θα πάω. Απλά δεν ξέρω πόσο σοβαρή είναι η κατασταση γιατί χτες δεν είχα ούτε μια συσπάση, σήμερα από το πρωί πάλι τίποτα. Δεν έχω πόνους ή ενοχλήσεις, όσο για την κοιλία...δεν ένιωσα πετρωματα και τέτοια. Δε ξέρω! Κι ο άντρας μου με ρωτάει συνέχεια πως είμαι και δε ξέρω να του πω. Εγώ δεν νιώθω τίποτα το περίεργο. Όπως πριν πάω στη γιατρό και μου μιλησει για συσπάσεις. Όπως και να έχει η ξεκούραση, ξεκούραση για να είμαι σίγουρη.

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέραααα! Να 'μαι και πάλι, εγώ με το μωρό μου και τις συσπάσεις μας! Λοιπόν, πήγα στη γιατρό το πρωί, είπε να μην ανησυχώ, ότι δεν έχω τίποτα κι ότι μπορώ να ταξιδέψω. Να θυμάμαι μονο ότι είναι πολύ σημαντικό να ξεκουράζομαι, να είμαι ήρεμη και βεβαια αν νιώσω ενοχληση να σταματάω αμεσως οτιδήποτε κανω, με το παραμικρό. Καθολου ζόρι δηλαδή. Όλα καλά μεχρι εδώ. Στο τέλος μου πεταξε όμως κάτι για μια ζωνη εγκυμοσυνης κι έφυγα πάλι με την απορία! Την προτείνουνε λεει από τον πέμπτο. Μεγάλη κοιλιά δεν έχω, μεχρι τώρα έχω πάρει ενάμιση κιλό, πόνους στη μέση δεν έχω...λέω να μην την πάρω προς το παρών. Εκτός κι αν βοηθαει και για τις συσπασεις ή γενικά κάνει καλό σε κάτι άλλο. Διάβασα πχ ότι στηριζει την κοιλιά και δεν πιέζεται πια τόσο πολύ η ουροδοχος κυστη... Ξέρει καμία; Την έχετε χρησιμοποιήσει; Σας ευχαριστώ!

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα κορίτσια..Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής (δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις σας -και ζητώ συνγώμη αν υπάρχει ήδη απάντηση- γιατί πραγματικά έχω αγχωθεί..)Εχθές το βράδυ ήμουνα ξαπλωμένη και χαλαρή στον καναπέ και ένιωσα να πετρώνει η κοιλιά μου..Αλλά δεν ήτανε κάτι που συνέβαινε πρώτη φορά απλώς εχθές το βράδυ την έπιασε και έιχε πετρώσει ολόκληρη!Ούτε πόνος όμως ούτε τπτ αλλό απλώς μία πίεση. Και έτσι χθες μου μπήκαν ψύλλοι "βρε μπας και είναι σύσπαση??".Το έχω νιώσει ξανά γενικώς, δεν έχω συνειδητοποιήσει αν είναι πάντα όλόκληρη η κοιλιά ή μόνο δεξιά ή αριστερά πχ. Πάντα νόμιζα ότι είναι το μωρό που τεντώνεται προς τα έξω confused confused -ή δεν μπορεί να το κάνει αυτό?? Σήμερα το πρωί θα πάω για β επιπέδου και θα το πω στον γιατρό γιατί σκέφτομαι ότι η πρώτη φορά που ένιωσα κάτι τέτοιο ήτανε κάπου στην 15-16η βδομάδα δηλαδή 2 μήνες πίσω!! affraid affraid affraid affraid Είναι δυνατόν να έχω συσπάσεις από τόσο καιρό και να μην έχω καταλάβει τίποτα???Είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη και πάντα είχα την εντύπωση ότι η σύσπαση πρέπει να συνοδεύεται και από πόνο..Δεν είναι έτσι όμως?? scratch scratch

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλή εξέταση!! αχ θα χορτασεις το νινι σου!!! τι καλα! Very Happy
παντως θελω να πω οτι ολες οι συσπασεις δεν ειναι 'υποπτες' -υπαρχουν και οι καλες συσπασεις να το πω- αυτες που ετοιμαζουν σιγα σιγα το εδαφος για τον τοκετο.
εσυ βεβαια καλα θα κανεις να το αναφερεις στον γιατρο σου!
καλη β επιπεδου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα σε όλες! Είμαι 18 εβδομάδων και πριν δέκα ημέρες ξαφνικά εκεί που ήμουν ξαπλωμένη ένιωσα να πετρώνει η κοιλιά μου χαμηλά και αριστερά και να κάνει ένα εξόγκωμα. Το συναίσθημα δεν ήταν ούτε ευχάριστο,ούτε δυσάρεστο, κάτι σαν τράβηγμα θα το έλεγα. Κράτησε περίπου μισό λεπτό και μετά η κοιλιά επανήλθε στο φυσιολογικό της. Το ένιωσα αρκετές φορές κατά τη διάρκεια της μέρας και φυσικά δεν έχει σταματήσει από τότε. Απλά το καταλαβαίνω κυρίως σε συνθήκες ηρεμίας και όχι όταν είμαι εν κινήσει. Τηλεφώνησα στο γιατρό και μου είπε ότι εφόσον δε νιώθω πόνο είναι φυσιολογικό και μάλλον αρχίζω να νιώθω το μωρό σιγά σιγά..Αλλά χθες έτυχε να βρεθώ σε κοινή παρέα με μια μαία και μου είπε ότι είναι συσπάσεις. Να σημειώσω ότι έχω πολύ καλή εγκυμοσύνη και ο γιατρός δε μου έχει πει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα. Επίσης έχω πλακούντα πρόσθιο χαμηλό και τα πετρώματα τα νιώθω χαμηλά,μήπως είναι από εκεί;

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα! 'Ενα μηνυματάκι με την προσωπική μου εμπειρία. Εγώ είχα συσπάσεις από τον πέμπτο μήνα κάθε μέρα. 'Εκανα πολύ καιρό (πάνω από μήνα) να καταλάβω ότι πρόκειται για συσπάσεις, νόμιζα ότι είχα κολικούς διότι μοιάζουν αυτοί οι πόνοι. Η μαία μου είπε ότι πρόκειται για συσπάσεις! Αργότερα άρχισε η κοιλιά μου να γίνεται πέτρα κάθε φορά... Θυμάμαι ότι μου είχε πει τότε η μαία ότι αν δεν έχω πάνω από δέκα τη μέρα ειναι ΟΚ. Όντως, παρόλο που με τον άντρα μου τότε είχαμε τρομοκρατηθεί νομίζοντας ότι θα γεννήσω πρόωρα γέννησα την 40στή εβδομάδα.

'Ομως θυμάμαι πολύ καλά ότι μου συνέβαινε συνήθως βράδυ και μετά από κούραση οπότε έχουν δίκιο οι κοπέλες, να ξεκουράζεστε όσο γίνεται!!! Επίσης θυμάμαι ότι το αυτοκίνητο με πείραζε πολύ σ'αυτό, ενώ πχ με το αεροπλάνο δεν είχα πρόβλημα. Αν όμως δεν έχετε υποχρεώσεις όσο γίνεται χαλαρώστε και ξεκουραστείτε σπιτάκι σας Very Happy

Επίσης κατά την γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό να ενημερώνετε τον γιατρό και τη μαία σας γι'αυτό! Εγώ τησ το επαναλάμβανα κάθε φορά που την έβλεπα και μια φορά που τρομάξαμε την πήραμε και τηλέφωνο. Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα, πέρασαν με λίγη ξάπλα Smile

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις