Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
101 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 101 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η πεθερά μου είναι πολύ καλή γυναίκα. δεν έχουμε παραπονο. μας βοηθαει πολύ ακόμα και οικονομικα, δεν μπλεκεται στα ποδια μας (ευτυχως ο αντρας μου δεν ειναι μαμακιας). την εβλεπα ετσι μεχρι την ημερα πριν γεννησω.
οταν την γνωρισα, οταν παντρευτηκα με τον γιο της, οταν ημουν εγκυος ολα μια χαρα !!!! από την μερα που γυρισαμε απο το μαιευτηριο εχω αλλαξει απεναντι της 360 μοιρες. μου λεει εμμεσα," μηπως κουραστηκες να το παρω εγω το μωρο ?" προτιμω να μου πει " μου το δινεις λιγο να το παρω κι εγω αγκαλια?". Twisted Evil οταν ειχα την επιλοχειο καταθλιψη και δεν ηθελα να βλεπω κανεναν, για να δει το μωρο εφευγα απο το ιδιο μου το σπιτι... καθε φορα που την βλεπει, γιατι μας την κραταει μερικα πρωινα, κανει σαν παλαβη... ουτε εγω δεν κανω ετσι... οκ ειναι εγγονι της, το λαχταραει αλλα κανει σαν παλαβη, χτυπιεται confused confused
εγω που ειμαι η μαμα της τι επρεπε να κανω καθε φορα που γυρναω απο την δουλεια ??? κωλοτουμπες ή να τσιριζω ???

γενικα τα ειχε χαμενα !! δεν στροφαρει ευκολα, και ειναι νεα σχετικα. εκνευριζομαι οταν προσπαθω να της πω κατι και μου λεει "οχι οχι εγω δεν το εκανα αυτο". τι δεν το εκανες ???? cyclops cyclops cyclops

στον αντρα μου που το λεω η μαμα σου αυτο η μαμα σου το αλλο, ψιλοφορτωνει αλλα δεν μου το δειχνει. οταν ηρεμησω και το καλοσκεφτω λεω στο εαυτο μου "μηπως ημουν υπερβολικη?"

τελικα μηπως ειμαι υπερβολικη ? ειμαι αδικη ? γιατι αλλαξα τοσο πολυ απεναντι της ?

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ, μεγάλο το θέμα αυτό. Νομίζω ότι το παιδί σου έχει γίνει το μήλον της έριδος ανάμεσα σε εσένα και την πεθερά σου και κάνει την σχέση σας ανταγωνιστική. Η πεθερά σου θυμήθηκε μετά από χρόνια πως είναι να είσαι μαμά. Και αυτό το συμπεραίνω επειδή λες ότι όταν της λες πως να κάνει κάτι στο παιδί σου εκείνη λέει ότι "δεν το έκανε έτσι". Τελικά σε υπακούει στο τέλος ή ακολουθεί τις μεθοδους που ήξερε όταν τα παιδιά της ήταν μωρά; Αν σε αγνοεί τότε έχεις δίκιο.
Θεωρώ ότι είσαι υπερβολική μόνο που σου κακοφαίνεται που εκδηλώνει την χαρά της τόσο έντονα. Νομίζω ότι επειδή εργάζεσαι νιώθεις πως χάνεις έδαφος και θα χασεις τα πρωτεία στην καρδια του παιδιού σου. Σου λέω λοιπόν πως είσαι η μαμά και είσαι αναντικατάστατη! I love you I love you I love you

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χαχαχαχ...Καλημερα..
Εμενα οταν τον πηρε αγκαλια πρωτη φορα μου τον "πεταξε" στα χερια μου μετα απο λιγο λες και ηταν λεπρο το παιδι....
"Παρτο,παρΤΟ,ΠΑΡΤΟΟΟΟ" μου ειχε πει με τρεμαμενη φωνη..Ή το αλλο που εκανε?Τον πηρε παλι αγκαλια και τον κουναγε πολυ και της λεω μην τον κουνατε ετσι γιατι μολις εφαγε και τι μου απαντησε???
"ΑΑΑΑ,ΠΑΡΤΟΝ ΕΓΩ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ"
Shocked
Κι εχει κανει κ 2 παιδια...
Οποτε καλο ειναι απο τη μια να δειχνει αγαπη για το παιδι σου παρα ετσι οπως κανει η δικια μου..Απλα μαλλον ο τροπος που σου λεει καποια πραγματα σου την δινουν,εδω μπορει η ιδια σου η μανα να στο πει και να στραβωσεις..Οποτε..

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είμαστε και εμείς λίγο περίεργες.
Και μένα η πεθερά μου είναι αξιαγάπητη αλλά κάποια πράγματα χωρίς να έχει κάνει κάτι 'μεπτό' με εκνευρίζουν. Ή μάλλον με εκνεύριζαν ειδικά στο πρώτο παιδί όταν ήταν μωρό και ήμουν κάπως πιο υπερβολική με την φροντίδα και την προστασία του.
Όταν τα έλεγα στην μάνα μου με κατσιάδαζε και μου έλεγε πόσο τυχερή είμαι που έχω τέτοια πεθερικά.
Και όντως έτσι είναι. Το βλέπεις άλλωστε και εδώ στο φόρουμ τι καταστάσεις υπάρχουν μεταξύ πεθερικών και νυφών. Δόξα τω Θεώ να λες και να δεις ότι μεγαλώνοντας το παιδί σου θα χαλαρώσεις και εσύ και ειδικά αν έρθει ένα δεύτερο.
Απολάμβανε την αγάπη που δείχνει η πεθερά σου στο εγγόνι της (που τελικά από τι βλέπω στο φόρουμ δεν είναι αυτονόητη) και δέξου τη βοήθειά της.
Επίσης από τι λες φαίνεται ότι η πεθερά σου προσπαθεί να είναι ευγενική άσχετα αν σε ενοχλούν αυτά που λέει. Λες ότι κάνει σαν παλαβή και εγώ θα σου πω καλύτερα παλαβή παρά να μη πατάει καθόλου στο σπίτι και να μη το θέλει.
Ε ναι είσαι λίγο υπερβολική αλλά θα το θέσω αλλιώς. Απλά βιώνεται μια καινούργια κατάσταση, καινούργια συναισθήματα, καινούργιες ευθύνες και για σένα και για τον άντρα σου και για τα πεθερικά σου.
Συνήθως αυτά που κάνουν οι πεθερές μας ενοχλούν διότι δεν μπορούμε να απευθυνθούμε άμεσα και να μιλήσουμε για αυτά που σκεφτόμαστε χωρίς να παρεξηγηθούμε ένω στις μάνες μας τα λέμε χύμα και τσουβαλάτα και τσακωνόμαστε κιόλας και την ίδια στιγμή συμφιλιωνόμαστε και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Να σου ζήσει το μωράκι σου και να χαίρεσαι την κάθε του στιγμή!

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
επισης οπως και να το κανουμε οι πεθερες απο μονες τους ειναι εκνευριστηκες!και η δικια μου καλη ειναι αλλα με τσαντιζει...οτροπος της, η αγραμματωσυνη της ολα της.παντως ειναι απο της καλες περιπτωσεις,θα ελεγα...

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
στην μανα μου ο,τι με ενοχλει της το λεω καταμουτρα. μπορει να στεναχωρεθει αλλα ποτε δεν θα πει κακια κουβεντα για μενα. με την πεθερα μου δεν εχω τετοιο θαρρος... ο,τι και να της πω μου λεει "οχι οχι εγω.... αυτο εγω το αλλο".

με τον αντρα μου τσακωνομαι γι' αυτο το λογο. λογικο ειναι να μην θελει να του κατηγορουν την μανα , οπως αλλωστε κι εγω αλλα με ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ !!!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

δεν θελω ουτε να την κοιταω !!! Shocked Shocked ετσι που πεταγονται τα ματια ! Shocked


κι ναι νιωθω οτι μου κλεβει την μητροτητα που ειναι μονο δικια μου. ειναι δικο μου παιδι και οχι δικο της !!!!!!! δεν θελω να την αγαπαει η μπεμπα περισσοτερο απο εμενα !!!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannam24 έγραψε:
κι ναι νιωθω οτι μου κλεβει την μητροτητα που ειναι μονο δικια μου. ειναι δικο μου παιδι και οχι δικο της !!!!!!! δεν θελω να την αγαπαει η μπεμπα περισσοτερο απο εμενα !!!



χαχαχαχαχα συγγνώμη που γελάω αλλά ζηλεύεις;;;;;
δεν υπάρχει περίπτωση η μπέμπα να την αγαπήσει περισσότερο. αδυναμία μπορεί να έχει στη γιαγιά της αλλά εσύ είσαι η μαμά της. μανούλα είναι μόνο μία. και σίγουρα κανείς δεν αγαπάει το παιδί σου περισσότερο από εσένα!
θα έπρεπε να χαίρεσαι που υπάρχει ακόμα ένας άνθρωπος στον κόσμο που αγαπάει τόσο πολύ το παιδί σου
αυτά στα λέω εγώ που η δικιά μου ούτε να με φτύσει, ενώ όταν βλέπει τη μάνα μου ή τη νονά/θεία της πετάει στη σκούφια της. όταν είναι αγκαλιά μου φεύγει ευχαρίστως όταν την κρατάει κάποια από τις δύο παραπάνω κυρίες και πας να την πάρεις κλαίει! άτιμο θηλυκό!

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
λογικο ειναι να αλλαξες, αφου αλλαξανε κ τα δεδομενα στη ζωη σου πια, αλλα αλλαξε κ η συμπεριφορα της πεθερας σου απ'οτι καταλαβα.. οσο ησουν χωρις παιδι, φυσιολογικο ειναι να μην μπλεκοταν στα ποδια σου κ να μην ειχες πολλες επαφες μαζι της. τωρα ομως, η πεθερα νιωθει ανταγωνισμο κ θελει να επιβραβευτει.. καλη η βοηθεια της- και αυτο πρεπει να το εκτιμησεις- αλλα αφου αναγκαστικα σου κραταει το παιδι, σιγουρα παιρνει το δικαιωμα να εχει αποψη για ολα.... ομως για να μην εχετε παρατραγουδα βαλε οπωσδηποτε ορια απο τωρα!!!! μπορει να εισαι αρχαρια μανουλα, αλλα εξηγησε της οτι θελεις να μεγαλωσεις το μωρο σου με τον δικο σου τροπο κι οχι οπως εκανε αυτη πριν 25-30 χρονια..
αυτα στα λεω, γιατι κι εγω ημουν στην θεση σου.. η πεθερα μου ειναι απεριγραπτη.... ανακατευοταν συνεχεια στην ανατροφη του παιδιου (ακομα κ τωρα το κανει βεβαια) και συνεχεια εκνευριζομουν κ μαλωνα με τον αντρα μου.. ωσπου μια μερα πριν χρονια εκανε την βλακεια κ με προσβαλλε μεσα στο σπιτι μου κι απο τοτε, αλλαξα κι εγω σταση απεναντι της γιατι αγανακτισα με την ολη συμπεριφορα της (ηταν αρρωστος ο γιος μου, ειχε κατσει στο τραπεζι να φαει κ τσουπ, χωρις καν να με ενημερωσει,εμφανιστηκε η πεθερα με ενα ταπερ με σουπα. διωχνει το δικο μου πιατο μπροστα απο το παιδι κ του βαζει να φαει την σουπα της.. εγινα τουρκος!! και αμεσως την εδιωξα απο το σπιτι.. μπορω να πω οτι απο τοτε εβαλε λιγο μυαλο- λιγακι ομως!!!!)
ευτυχως πλεον φυγαμε μακρια της κ δεν εχω την καθημερινη επαφη οπως πριν- αλλιως η' θα ειχα χωρισει η' θα γινομασταν μαλλια κουβαρια

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioannam24 έγραψε:Η πεθερά μου είναι πολύ καλή γυναίκα. δεν έχουμε παραπονο. μας βοηθαει πολύ ακόμα και οικονομικα, δεν μπλεκεται στα ποδια μας (ευτυχως ο αντρας μου δεν ειναι μαμακιας). την εβλεπα ετσι μεχρι την ημερα πριν γεννησω.
οταν την γνωρισα, οταν παντρευτηκα με τον γιο της, οταν ημουν εγκυος ολα μια χαρα !!!! από την μερα που γυρισαμε απο το μαιευτηριο εχω αλλαξει απεναντι της 360 μοιρες. μου λεει εμμεσα," μηπως κουραστηκες να το παρω εγω το μωρο ?" προτιμω να μου πει " μου το δινεις λιγο να το παρω κι εγω αγκαλια?". Twisted Evil οταν ειχα την επιλοχειο καταθλιψη και δεν ηθελα να βλεπω κανεναν, για να δει το μωρο εφευγα απο το ιδιο μου το σπιτι... καθε φορα που την βλεπει, γιατι μας την κραταει μερικα πρωινα, κανει σαν παλαβη... ουτε εγω δεν κανω ετσι... οκ ειναι εγγονι της, το λαχταραει αλλα κανει σαν παλαβη, χτυπιεται confused confused
εγω που ειμαι η μαμα της τι επρεπε να κανω καθε φορα που γυρναω απο την δουλεια ??? κωλοτουμπες ή να τσιριζω ???

γενικα τα ειχε χαμενα !! δεν στροφαρει ευκολα, και ειναι νεα σχετικα. εκνευριζομαι οταν προσπαθω να της πω κατι και μου λεει "οχι οχι εγω δεν το εκανα αυτο". τι δεν το εκανες ???? cyclops cyclops cyclops

στον αντρα μου που το λεω η μαμα σου αυτο η μαμα σου το αλλο, ψιλοφορτωνει αλλα δεν μου το δειχνει. οταν ηρεμησω και το καλοσκεφτω λεω στο εαυτο μου "μηπως ημουν υπερβολικη?"

τελικα μηπως ειμαι υπερβολικη ? ειμαι αδικη ? γιατι αλλαξα τοσο πολυ απεναντι της ?

ελα βρε!μπορει να το κανει απο ευγενια να σε ρωταει με αυτο το τροπο!κ με το οχι οχι εγω δεν το εκανα αυτο δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις!εσυ κανε αυτο που θεωρεις σωστο!κ οι γιαγιαδες κ οι παππουδες τους πιανει ενας ενθουσιασμος με τα εγγονια!φαντασου ο μπαμπας μου εμας τα παιδια του δεν μας προσεχε τοσο!μαλλον οταν γινουμε γιαγιαδες θα καταλαβουμε!!απο τη στιγμη που δεν ανακατευεται στο σπιτι σου!!!

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Από αυτά που μας λές ,δεν νομίζω οτι κάνει κάτι υπερβολικό αλλά και εσύ με την σειρά σου έχεις δίκιο να νιώθεις έτσι! βγήκες στην δουλειά και αυτά που θα έπρεπε να ζεις εσύ με το παιδάκι σου , τα ζει η πεθερά σου! Σε καταλαβαίνω γιατί έτσι νιώθει κάθε μέρα ο άντρας μου ! Κάθε φορά που το παιδί κάνει κάτι είτε με τους δικούς μου είτε με τους δικούς του ,αγχώνεται και στεναχωριέται! Θα σου πω αυτό που του λέω ,οτι ο μπαμπάς και η μαμά δεν αναπληρώνονται απο κανέναν ! Να αναπληρώνεις τον χαμένο χρόνο όταν γυρίζεις απο την δουλειά!Προσπάθησε να μην γκρινιάζεις χωρίς ουσιαστικό λόγο στον άντρα σου γιατί είναι κρίμα να δημιουργειτε απο το τίποτα θέμα !

Επίσης ηθελα να συμπληρώσω οτι στο πρώτο μου παιδί ήμουν και γω πολύ ανασφαλής και πιο παραπονιάρα! Ίσως εφταιγαν και οι ορμόνες ( οι οποίες είναι πολύ άτιμες ) Παραποιούν πολλά πραγματα στο μυαλό μας! Για μένα τωρα πια έχει αξία να παίρνουν τα παιδιά μου αγάπη!Και κακά τα ψέμματα και οι παππούδες λαχταρούν τα παιδια!

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioannam24 έγραψε:...
κι ναι νιωθω οτι μου κλεβει την μητροτητα που ειναι μονο δικια μου. ειναι δικο μου παιδι και οχι δικο της !!!!!!! δεν θελω να την αγαπαει η μπεμπα περισσοτερο απο εμενα !!!

Αυτο και να θες να συμβει δεν προκειται να γινει ποτε!!!! Ξερεις τι ελεγε η γιαγια μου? ¨τάισε με, λουσε με, ξερω ποια ειναι η μανα μου¨! Ετσι ενιωθα και εγω με την ιδια μου τη μανα. Μου κραταγε τη μικρη γιατι δουλευα απο οταν ηταν 4 μηνων και φοβομουνα μηπως το μωρο τη νιωθει ¨πιο μαμα¨. Ομως, η μικρη μου μου εδειξε τοσο δυνατα, τοσο ομορφα την αγαπη της και το δεσιμο της μαζι μου που δεν ειχα καμια αμφιβολια οτι απο βρεφακι ακομα, ηξερε πολυ καλα ποια ειναι η μανουλα!!! Ασε τη γιαγια να χαιρεται και να καμαρωνει το εγγονακι, δεξου και εκμεταλλευσου την ΠΟΛΥΤΙΜΗ βοηθεια της, απλα δωσε της να καταλαβει οτι καποιες πρακτικες εχουν αλλαξει απ'οταν ηταν αυτη μωρομανα και δειξε της πως φροντιζουμε τωρα πια τα νινακια μας! Σιγουρα δεν θα κανει τα παντα οπως θες εσυ (ουτε καν η ιδια μας η μανα δεν τα κανει ολα), ομως θα την βρειτε την ακρη!

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
π.χ. της λεω "ποιος εδωσε αυτο το παιχνιδι στο παιδι ?" (το παιχνιδι το εχει ξεθαψει η πεθερα απο το πουθενα) και μου απανταει "οχι οχι εγω της το εδωσα για να παιξει"... ας παιξει με αυτα τα παιχνιδια που της εχω βγαλει εγω και να μην παιρνει πρωτοβουλιες.
το ιδιο ακριβως νιωθει και η ξαδελφη του αντρα μου με την πεθερα της. δεν θελει ουτε αγκαλια να την παιρνει η πεθερα της.

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειλικρινά δεν έχω την πρόθεση να σε προσβάλλω αλλά επειδή έχω περάσει κάτι παρόμοιο σε καταλαβαίνω! Είμαι σίγουρη οτι απλα προσπαθεί η μια να επιβληθεί της άλλης και ειλικρινά αυτό δεν θα σας βγει σε καλό και είναι κρίμα να χαλάσουν οι σχέσεις σας ενώ και οι δυο πλευρές λειτουργούν με γνώμονα το παιδί!Το να του δώσει ένα παιχνιδάκι που δεν διάλεξες εσύ δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι κακό! Μήπως λόγω ορμονών είσαι πιο παραξηγιάρα και δεν υπάρχει σωστή επικοινωνία μεταξύ σας! Νομίζω οτι από όλους εσύ υποφέρεις ! Προσπάθησε να γαληνέψεις την ψυχούλα σου και να την προσεγγίσεις με άλλο μάτι! Στο κάτω κάτω λείπεις και για να μεγαλώσει σωστά το παιδάκι σου πρέπει να έχετε καλή σχέση και συνεργασία!
Αν και πάλι την πιάσεις με το καλό και στα σοβαρά θέματα επεμβαίνει λάθος στο παιδί , εκεί κάνω πάσο!

Όσο για το θέμα της αγκαλιάς ,θα συμφωνήσω με την τατι ! Θα με πείραζε να μην θέλει να πάρει αγκαλιά το παιδί μου και όχι το αντίθετο! Καλέ είναι ωραίο να αγαπούν το παιδί σου!

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νομιζω πως νιωθεις πως μια αλλη γυναικα και ας ειναι και η γιαγια του διεκδικει την αγαπη του μωρου σου.σιγουρα ισως ο τροπος να ειναι υπερβολικος και να σε ξενιζε .προσπαθησε με τροπο να δωσεις να καταλαβει ο αντρας σου να χαμηλωσει λιγο το ενθουσιασμο της και μην ειναι τοσο υπερβολικη .μην αγχωνεσαι εσυ θα εισαι η μαμα του και αυτη η γιαγια και αυτο δεν αλλαζει .παραλογα δεν υπαρχουν για μενα αν κατι σε ενοχλει .και απο την στιγμη που σε ενοχλει δεν λεω να χαλασεις τις σχεσεις σου απλως με το τροπο σου να την κανεις να καταλαβει.σε ενα μερος σε καταλαβαινω γιατι ετσι εκανε και η πεθερα μου οταν γεννηθηκε ο μικρος .αυτη φωναζε υπερβολικα στην μουρη του μωρου εννοω γλυκολογα .αλλα το παιδι τρομαζε και εκλαιγε .και της λεγαν ολοι.την πιανω και της λεω .αμα θελεις να βλεπεις το παιδι η συμπεριφορα σου θα ειναι κανονικη οπως ολων .και μενα ο αντρας μου τσιτωνε και εγω εκνευριζομουνα γιατι και η μανα μου τρελλεενοταν αλλα του εκανε χαρουλες δεν ξεσηκωνε το κοσμο .αργησε να το καταλαβει οταν ομως ειδε το παιδι οτι δεν την ηθελε το αλλαξε ,βεβαια ακομα υπερβολικη ειναι με πολλα λογια αλλα ο μικρος την κορειδευει τωρα που ειναι 4.5 χρονων .τι κανει το παιδι καρδουλα μου αγπαπη μου λατρεια μου σε μια συζητηση εκατο λογια και να φωναζει .βεβαια εγω του λεω να μην κορειδευει και οτι γιαγια το κανει απο την αγαπη της .να μου μαμα αλλα με κουραζει δεν μπορω .θα δεις που το ιδιο το παιδι θα αντριδρασει στο υπερβολικο

????????


Επισκέπτης
ioannam24 έγραψε:Η πεθερά μου είναι πολύ καλή γυναίκα. δεν έχουμε παραπονο. μας βοηθαει πολύ ακόμα και οικονομικα, δεν μπλεκεται στα ποδια μας (ευτυχως ο αντρας μου δεν ειναι μαμακιας). την εβλεπα ετσι μεχρι την ημερα πριν γεννησω.
οταν την γνωρισα, οταν παντρευτηκα με τον γιο της, οταν ημουν εγκυος ολα μια χαρα !!!! από την μερα που γυρισαμε απο το μαιευτηριο εχω αλλαξει απεναντι της 360 μοιρες. μου λεει εμμεσα," μηπως κουραστηκες να το παρω εγω το μωρο ?" προτιμω να μου πει " μου το δινεις λιγο να το παρω κι εγω αγκαλια?". Twisted Evil οταν ειχα την επιλοχειο καταθλιψη και δεν ηθελα να βλεπω κανεναν, για να δει το μωρο εφευγα απο το ιδιο μου το σπιτι... καθε φορα που την βλεπει, γιατι μας την κραταει μερικα πρωινα, κανει σαν παλαβη... ουτε εγω δεν κανω ετσι... οκ ειναι εγγονι της, το λαχταραει αλλα κανει σαν παλαβη, χτυπιεται confused confused
εγω που ειμαι η μαμα της τι επρεπε να κανω καθε φορα που γυρναω απο την δουλεια ??? κωλοτουμπες ή να τσιριζω ???

γενικα τα ειχε χαμενα !! δεν στροφαρει ευκολα, και ειναι νεα σχετικα. εκνευριζομαι οταν προσπαθω να της πω κατι και μου λεει "οχι οχι εγω δεν το εκανα αυτο". τι δεν το εκανες ???? cyclops cyclops cyclops

στον αντρα μου που το λεω η μαμα σου αυτο η μαμα σου το αλλο, ψιλοφορτωνει αλλα δεν μου το δειχνει. οταν ηρεμησω και το καλοσκεφτω λεω στο εαυτο μου "μηπως ημουν υπερβολικη?"

τελικα μηπως ειμαι υπερβολικη ? ειμαι αδικη ? γιατι αλλαξα τοσο πολυ απεναντι της ?

Αχ κοριτσακι μου, να χαιρεσαι που κανει ετσι για το παιδακι σας!!! Εμενα που η πεθερα μου ειναι τοσο κρυα που δε την εχω δει ΠΟΤΕ να φιλαει εγγονι, ξερεις ποσο ασχημο ειναι;;; Πιστεψε με ειναι πολυ χαλια. Ισως οι ορμονες σου ειναι τσιτα και θυμωνεις χωρις λογο. Και αφου το εχει καποια πρωινα,λογικο δεν ειναι να το αγαπαει τοσο πολυ;;; Θα προτιμουσες να το βλεπει και να λεει με ξερο υφος ''α,γεια σου παιδι μου'';;;
Το οτι δε στροφαρει ευκολα, ειναι ισως επειδη εχει πολλα στο μυαλο της και ''χανεται''. Ετσι εγινε πχ η μαμα μου οταν χωρισε με τον μπαμπα μου πριν 3 χρονια... Και η μαμα μου ειναι λιγοτερο απο 50!!! Αλλα τι να κανω, να τη σκοτωσω;;;; Αυτο ειναι το λιγοτερο κοριτσι μου. Το σημαντικο ειναι να μη μπλεκεται οσο γινεται στα ποδια σας, να μη προσπαθει να επιβαλλει τη γνωμη της!!!
Και εγω τη γιαγια μου τη λατρευω, ειναι ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο, αλλα δε παυει να ξερω ποια ειναι η μαμα μου και ποσο με αγαπαει!!!Απο μικρο παιδι!!! Αποκλειεται το παιδι να την αγαπαει περισσοτερο!!!!

Εγω ειμαι εγκυος και φερνουν στη πεθερα τα εγγονια με πυρετο και δε με ειδοποιει καν... Το δικο μου παιδι γραμμενο το εχει... Ξερει ποσο με εχει πληγωσει αυτο;;; Θα σου αρεσε να ηταν ετσι αδιαφορη;;;;Θα το προτιμουσες;;;; Sad

fratzolaki

fratzolaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioannam24 έγραψε:Η πεθερά μου είναι πολύ καλή γυναίκα. δεν έχουμε παραπονο. μας βοηθαει πολύ ακόμα και οικονομικα, δεν μπλεκεται στα ποδια μας (ευτυχως ο αντρας μου δεν ειναι μαμακιας). την εβλεπα ετσι μεχρι την ημερα πριν γεννησω.
οταν την γνωρισα, οταν παντρευτηκα με τον γιο της, οταν ημουν εγκυος ολα μια χαρα !!!! από την μερα που γυρισαμε απο το μαιευτηριο εχω αλλαξει απεναντι της 360 μοιρες. μου λεει εμμεσα," μηπως κουραστηκες να το παρω εγω το μωρο ?" προτιμω να μου πει " μου το δινεις λιγο να το παρω κι εγω αγκαλια?". Twisted Evil οταν ειχα την επιλοχειο καταθλιψη και δεν ηθελα να βλεπω κανεναν, για να δει το μωρο εφευγα απο το ιδιο μου το σπιτι... καθε φορα που την βλεπει, γιατι μας την κραταει μερικα πρωινα, κανει σαν παλαβη... ουτε εγω δεν κανω ετσι... οκ ειναι εγγονι της, το λαχταραει αλλα κανει σαν παλαβη, χτυπιεται confused confused
εγω που ειμαι η μαμα της τι επρεπε να κανω καθε φορα που γυρναω απο την δουλεια ??? κωλοτουμπες ή να τσιριζω ???

γενικα τα ειχε χαμενα !! δεν στροφαρει ευκολα, και ειναι νεα σχετικα. εκνευριζομαι οταν προσπαθω να της πω κατι και μου λεει "οχι οχι εγω δεν το εκανα αυτο". τι δεν το εκανες ???? cyclops cyclops cyclops

στον αντρα μου που το λεω η μαμα σου αυτο η μαμα σου το αλλο, ψιλοφορτωνει αλλα δεν μου το δειχνει. οταν ηρεμησω και το καλοσκεφτω λεω στο εαυτο μου "μηπως ημουν υπερβολικη?"

τελικα μηπως ειμαι υπερβολικη ? ειμαι αδικη ? γιατι αλλαξα τοσο πολυ απεναντι της ?

Αχ κοριτσάκι μου, είναι σαν είσαι στο μυαλό μου και έγραψες αυτά που ήθελα να γράψω!
Κι εγώ ενώ δεν είχα πρόβλημα πριν γεννήσω, μετά την γέννα άρχισαν τα όργανα.
Όλο σπόντες του τύπου "είσαι σίγουρη ότι έχεις γάλα για να θηλάζεις?είσαι σίγουρη ότι το μωρό χορταίνει?".Ότι λέω πως πρέπει να γίνει για το μωρό με γράφει.Να την δένεις στο ρηλάξ και στο καρότσι- δεν χρειάζεται, κάθομαι μπροστά της!
Δεν θέλει να φάει άλλο το μωρό- της στουμπώνει με το ζόρι το φαί με αποτέλεσμα να το κάνει εμετό μετά.
Πονάει το παιδί από τα δοντάκια του, θέλει λίγη ηρεμία-να την μαθαίνεις με πολύ κόσμο καιδωστου να την γυρνάει από αγκαλιά σε αγκαλιά στις φιλενάδες της για να βγάλει τις υποχρεώσεις της.
Να κοιμάται το παιδί στο κρεβάτι του κ όχι στο καρότσι- τι έπαθαν τα δικά μας που τα βάζαμε να κοιμούνται στο καρότσι?
Για την βάφτιση που θα γίνει τον Αύγουστο,δεν μας άφησε να κάνουμε catering που θέλαμε στην αυλή του σπιτιού μας γιατί θα βρέχει όπως επέμενε με σθένος!!!!Όσες λοιπόν έχετε σχέδια για τις 20-08 να πάρετε κ ομπρέλες μαζί!!!
Και το πιο σπαστικό είναι ο τρόπος της.55 χρονών γυναίκα να μιλάει σαν μπεμπέκα και να νιαουρίζει σαν γατί.Μου 'ρχεται να της χώσω μια σφαλιάρα όταν την ακούω να λέει στο μωρό:ζωήηηηηηηη μου,πνοήηηηηηηηηη μου.
ΕΛΕΟΣ ΜΩΡΗ ΜΑΖΕΨΟΥ!!!!!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω θα πω απλα οτι εισαι υπερβολικη.η γυναικα σε ρωτησε αν εισαι κουρασμενη στο κατω κατω!η δικη μου πεθερα αντιστοιχη ερωτηση δεν εκανε ποτε!!!δε τη νοιαζει αν ειμαστε κουρασμενοι,αν θελουμε βοηθεια,για την ακριβεια οταν για λογο υγειας χρειαστηκα βοηθεια μου ειπε οχι...ουτε να τα δει ουτε να τα φτυσει τα παιδια,και το δικο της και τα δικα μου.γι'αυτο να χαιρεστε που αγαπανε τα παιδια σας και που τα προσεχουν.δε προκειται ποτε να τα προσεξουν οπως το θελετε 100% γιατι παιζει ρολο και η συνηθεια και πολλοι ανθρωποι αισθανονται ασφαλεια αν κανουν κατι που συνηθιζαν να κανουν.ουτε το παιδι θα την αγαπαει πιο πολυ απο σενα δε γινονται αυτα τα πραγματα!!!!δε μιλαω να κανει κατι τραγικο αλλα αν για παραδειγμα αυτο που κανει διαφορετικο ειναι να δινει πρωτα το αυγο και μετα τα φρουτα ε ρε κοριτσια ελεος!!! ξεκολληστε απο τα μικρα ανουσια και απολαυστε την μοναδικοτητα της σχεσης σας η καθε μια(μαμα και γιαγια) με το παιδι και ξαναβρειτε την καλη σχεση νυφης-πεθερας που ειχατε!!!
μην κανετε σας κατι ζηλιαρες εφηβες που για να κλεψουν μια ματια απο τον αμουστακο ακομη γοη του σχολειου χαχανιζουν ακαταπαυστα και βαζουν καθε μερα και πιο κοντο σορτσακι..... Shocked Wink

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:...
μην κανετε σας κατι ζηλιαρες εφηβες που για να κλεψουν μια ματια απο τον αμουστακο ακομη γοη του σχολειου χαχανιζουν ακαταπαυστα και βαζουν καθε μερα και πιο κοντο σορτσακι..... Shocked Wink

Αχ, βρε Ευάκι που τα βρίσκεις κάθε φορά! Λιώνω μιλάμε... ΕΙΜΑΙ ΑΔΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ???? 262737 Ιδέα: Δεν γίνεται να δώσεις την αδιάφορη πεθερά σου στην φίλη μας να πάρεις την δική της να είσαστε και οι δύο ή μάλλον και οι 4 ευχαριστημένες;

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Ευάκι έγραψε:...
μην κανετε σας κατι ζηλιαρες εφηβες που για να κλεψουν μια ματια απο τον αμουστακο ακομη γοη του σχολειου χαχανιζουν ακαταπαυστα και βαζουν καθε μερα και πιο κοντο σορτσακι..... Shocked Wink

Αχ, βρε Ευάκι που τα βρίσκεις κάθε φορά! Λιώνω μιλάμε... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Ιδέα: Δεν γίνεται να δώσεις την αδιάφορη πεθερά σου στην φίλη μας να πάρεις την δική της να είσαστε και οι δύο ή μάλλον και οι 4 ευχαριστημένες;

γινεται??????????????????? Laughing

mom3


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
μα να συμφωνησω βρε κοριτσια με την ευα??εεε ναι θα συμφωνησω...μου φαινεται απλα θελουμε τα τρωγομαστε! ειναι τοσο ανουσια αυτα πιστεψε με που δεν υπαρχει λογως να χαλαστεις με την πεθερα σου αλλα και κυριως με τον αντρα σου γιατι οι αντρες στο μυαλο τους εχουν μια αλλη πρακτικη ιεραρχια των πραγματων...εεε και ολα αυτα σαφως θα τα βρει ανουσια και παραλογα και ακομα χειροτερα αδικα ως προς τη μητερα του αφου βλεπει και ο οδιος ποσο πολυ σας βοηθαει!!! εμενα ο αντρας μου κακιωσε μαζι μου γιατι με κατι τετοια ανουσια ειναι μαλωσει με την μαμα μου...επισης μας βοηθαει τοσο πολυ!!!...τα λατρευουν τα εγγονακια τους...(εκτος εξεραισεων βεβαια) ας μην τους το χαλάμε!!!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mom3 έγραψε:μα να συμφωνησω βρε κοριτσια με την ευα??εεε ναι θα συμφωνησω...

γιατι καλε?τι θα παθεις αμα συμφωνησεις με την ευα???ελα πες την αληθεια σου ειπε η αδερφη μου οτι θα σε δειρει αμα συμφωνησεις μαζι μου??? Razz

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:Είμαστε και εμείς λίγο περίεργες.
Και μένα η πεθερά μου είναι αξιαγάπητη αλλά κάποια πράγματα χωρίς να έχει κάνει κάτι 'μεπτό' με εκνευρίζουν. Ή μάλλον με εκνεύριζαν ειδικά στο πρώτο παιδί όταν ήταν μωρό και ήμουν κάπως πιο υπερβολική με την φροντίδα και την προστασία του.
Όταν τα έλεγα στην μάνα μου με κατσιάδαζε και μου έλεγε πόσο τυχερή είμαι που έχω τέτοια πεθερικά.
Και όντως έτσι είναι. Το βλέπεις άλλωστε και εδώ στο φόρουμ τι καταστάσεις υπάρχουν μεταξύ πεθερικών και νυφών. Δόξα τω Θεώ να λες και να δεις ότι μεγαλώνοντας το παιδί σου θα χαλαρώσεις και εσύ και ειδικά αν έρθει ένα δεύτερο.
Απολάμβανε την αγάπη που δείχνει η πεθερά σου στο εγγόνι της (που τελικά από τι βλέπω στο φόρουμ δεν είναι αυτονόητη) και δέξου τη βοήθειά της.
Επίσης από τι λες φαίνεται ότι η πεθερά σου προσπαθεί να είναι ευγενική άσχετα αν σε ενοχλούν αυτά που λέει. Λες ότι κάνει σαν παλαβή και εγώ θα σου πω καλύτερα παλαβή παρά να μη πατάει καθόλου στο σπίτι και να μη το θέλει.
Ε ναι είσαι λίγο υπερβολική αλλά θα το θέσω αλλιώς. Απλά βιώνεται μια καινούργια κατάσταση, καινούργια συναισθήματα, καινούργιες ευθύνες και για σένα και για τον άντρα σου και για τα πεθερικά σου.
Συνήθως αυτά που κάνουν οι πεθερές μας ενοχλούν διότι δεν μπορούμε να απευθυνθούμε άμεσα και να μιλήσουμε για αυτά που σκεφτόμαστε χωρίς να παρεξηγηθούμε ένω στις μάνες μας τα λέμε χύμα και τσουβαλάτα και τσακωνόμαστε κιόλας και την ίδια στιγμή συμφιλιωνόμαστε και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Να σου ζήσει το μωράκι σου και να χαίρεσαι την κάθε του στιγμή!

ποσο συμφωνω μαζι σου... σε ολα!

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ioannam24 έγραψε:Η πεθερά μου είναι πολύ καλή γυναίκα. δεν έχουμε παραπονο. μας βοηθαει πολύ ακόμα και οικονομικα, δεν μπλεκεται στα ποδια μας (ευτυχως ο αντρας μου δεν ειναι μαμακιας). την εβλεπα ετσι μεχρι την ημερα πριν γεννησω.
οταν την γνωρισα, οταν παντρευτηκα με τον γιο της, οταν ημουν εγκυος ολα μια χαρα !!!! από την μερα που γυρισαμε απο το μαιευτηριο εχω αλλαξει απεναντι της 360 μοιρες. μου λεει εμμεσα," μηπως κουραστηκες να το παρω εγω το μωρο ?" προτιμω να μου πει " μου το δινεις λιγο να το παρω κι εγω αγκαλια?". Twisted Evil οταν ειχα την επιλοχειο καταθλιψη και δεν ηθελα να βλεπω κανεναν, για να δει το μωρο εφευγα απο το ιδιο μου το σπιτι... καθε φορα που την βλεπει, γιατι μας την κραταει μερικα πρωινα, κανει σαν παλαβη... ουτε εγω δεν κανω ετσι... οκ ειναι εγγονι της, το λαχταραει αλλα κανει σαν παλαβη, χτυπιεται confused confused
εγω που ειμαι η μαμα της τι επρεπε να κανω καθε φορα που γυρναω απο την δουλεια ??? κωλοτουμπες ή να τσιριζω ???

γενικα τα ειχε χαμενα !! δεν στροφαρει ευκολα, και ειναι νεα σχετικα. εκνευριζομαι οταν προσπαθω να της πω κατι και μου λεει "οχι οχι εγω δεν το εκανα αυτο". τι δεν το εκανες ???? cyclops cyclops cyclops

στον αντρα μου που το λεω η μαμα σου αυτο η μαμα σου το αλλο, ψιλοφορτωνει αλλα δεν μου το δειχνει. οταν ηρεμησω και το καλοσκεφτω λεω στο εαυτο μου "μηπως ημουν υπερβολικη?"

τελικα μηπως ειμαι υπερβολικη ? ειμαι αδικη ? γιατι αλλαξα τοσο πολυ απεναντι της ?
διάβαζα το ποστ σου και κοίταξα να δω μήπως το είχα γράψει εγω!!!!
βρίσκομαι ακριβώς στη θέση σου αλλά προσπαθώ να το ξεπεράσω..
απλά προσπάθησε να αφήνεις το μωρό μόνο όταν πραγματικά εχεις δουλειές και σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, γάμοι, βαπτίσεις,ψώνια, παίρνε το μαζί σου συνέχεια!!!
εγώ αυτό κάνω γιατί δεν θέλω κανένας καλοθελητής να μου πει ότι μου μεγάλωσε το παιδί η πεθερά μου.
έτσι και αλλιώς είναι τέτοια η δουλειά του άντρα μου που το κρατάει και εκείνος και η πεθερα-πεθερός το έχουν 1-2 το πολύ 3 ,σε σπάνιες περιπτώσεις, φορές την εβδομάδα από 4 ώρες μόνο...

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
την αφηνω μονο τα πρωινα που δυστυχως πρεπει να παω στην δουλεια.
οταν της ειπαμε για πλακα οτι σκεφτομαστε να μετακομισουμε μονιμα στην επαρχια το πρωτο πραγμα που ειπε ηταν "κι εγω ποτε θα βλεπω την εγγονα μου ?" οκ αλλα κι εμεις θελουμε την ησυχια μας.

ισως να ειμαι υπερβολικη αλλα στην πεθερα μου τα βλεπω ολα στραβα. αυτο το "οχι οχι..." με τρελαινει !!! πραγματικα μακαρι να πουλουσαμε το σπιτι και να παιρναμε ενα αλλο λιγο πιο μακρυα .....

ftsagari


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσάκι μόλις διάβασα το μήνυμά σου νόμιζα ότι το έγραψα εγώ.
Γέννησα πριν 9,5 μήνες. Η πεθερά μου είναι άγιος άνθρωπος, ποτέ δεν ανταλλάξαμε κουβέντα. Μόλις γέννησα έγινε το σώσε. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν ήθελα να παίρνει το μωρό αγκαλιά.
Με ρωτούσε ακριβώς το ίδιο " μήπως κουράστηκες να το πάρω εγώ?" και ήθελα να τη χτυπήσω. Η καημένη μου έκανε όλες τις δουλιές στο σπίτι, πήγαινε 5 φορές τη μέρα στο super market να μου φέρνει ότι χρειαζόμουν αλλά το μωρό δεν την άφηνα να το πιάσει. Και αυτό γιατί το μωρό είχε έντονους κολικούς και έκλαιγε μέρα νύχτα, και μια δυο φορές που το πήρε αγκαλιά το μωρό σταμάτησε να κλαίει. Ε αυτό ήταν εγώ έπαθα κατάθλιψη. Από την ημέρα που γύρισα στη δουλειά όλο έκλαιγα γιατί νόμιζα ότι το μωρό θα μάθει εκείνη για μαμά. Ε σε πληροφορώ ότι και το μωρό περνάει πολύ καλά μαζί της και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ παράπονο αλλά και μόλις γυρίζω από τη δουλειά δεν ξεκολλάει από πάνω μου με τίποτα. Είναι στο μυαλό όλα, μην στεναχωριέσαι άδικα. Εγώ τώρα μετανιώνω για την συμπεριφορά μου.
Sorry για το σεντόνι.....

http://mikrosaggelos.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις