Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
125 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 125 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειμαστε θεομουρλες εττσι???
Μας βριζουν και μας κανουν το βιο αβιωτο..Και φυσικα θελουμε να τις σφαξουμε
Μας φαιρονται σουπερ και παλι θελουμε να τις σφαξουμε....?
Shocked
Προσωπικα συμφωνω με το Ευακι...Εμας θελουν να μας κρεμασουν αναποδα και να μας γδαρουν σαν κατσικια..

[/quote"ftsagari"]

οταν της ειπαμε για πλακα οτι σκεφτομαστε να μετακομισουμε μονιμα στην επαρχια το πρωτο πραγμα που ειπε ηταν "κι εγω ποτε θα βλεπω την εγγονα μου ?" οκ αλλα κι εμεις θελουμε την ησυχια μας. [/quote]

Μετα να δεις την γλυκα οταν εχεις συνηθισει να σου κρατανε το παιδι και να τρεχουν για εξωτερικες δουλειες και μετα θα πρεπει να τα κανεις εσυ ολα,εκει θελω να σε δω..Χωρις παρεξηγηση..

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Sorry για την ioannam24 πηγαινε το μηνυματακι.... Very Happy

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εκει πολυ απλα δεν θα δουλευω και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να την παιρνω μαζι μου ΠΑΝΤΟΥ !!!

τα πρωινα εργαζομαι αλλιως δεν θα την ειχα αναγκη !!! μπορω καλυτερα μονη μου !!!!!!!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannam24 έγραψε:εκει πολυ απλα δεν θα δουλευω και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να την παιρνω μαζι μου ΠΑΝΤΟΥ !!!

τα πρωινα εργαζομαι αλλιως δεν θα την ειχα αναγκη !!! μπορω καλυτερα μονη μου !!!!!!!

Ποσο ειναι το νινακι σου?

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
10 μηνων !!!

elenalamprini

elenalamprini
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν είσαι υπερβολική είναι ο τρόπος που το λέει και σε εκνευρίζει.Είναι σαν να ακούω τη δικιά μου πεθερά.Με τη διαφορά οτι αυτή έκανε χειρότερα και δεν το έκανε για να βοηθήσει αλλά για να αποδείξει οτι αυτή ξέρει και εγώ δεν ξέρω.Άρχισα να την μισώ περισσότερο απο τότε που έμαθε οτι είμαι έγκυος γιατί έλεγε οτι ηλιθιότητα μπορεί να φανταστεί κανείς.Το παιδί μου θα κοιμάτε στο δικό μου το δωμάτιο(μέναμε όλοι μαζί τότε) γιατί εσύ είσαι μικρή και δεν ξέρεις.Θα το ταίζω καλαμποκάλευρο,θα το έχω όλη μέρα αγκαλίτσα θα πηγαίνουμε βόλτες.Ε μόλις γέννησα είδε οτι δεν γινόταν αυτο που ήθελε και το γύρισε στο όνομα.

http://changedyourlife.blogspot.com/

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannam24 έγραψε:εκει πολυ απλα δεν θα δουλευω και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να την παιρνω μαζι μου ΠΑΝΤΟΥ !!!

τα πρωινα εργαζομαι αλλιως δεν θα την ειχα αναγκη !!! μπορω καλυτερα μονη μου !!!!!!!


καλά αυτό το "θα την έχω συνέχεια μαζί μου" πολλές το είπαν, καμία δεν το εφάρμοσε! όλες αγαπάμε τα παιδιά μας αλλά χρειαζόμαστε και λίγες στιγμές μόνες μας για αποσυμπίεση.
να είσαι ευτυχισμένη που έχεις κάποιον να κρατήσει το μωράκι σου. και μάλιστα κάποιον που το αγαπάει πολύ. χιλιάδες γυναίκες δεν έχουν κανέναν και δεν το καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι γιατί έχεις κάποιον που αγαπάει το παιδί σου και δεν έχεις ουσιαστικά προβλήματα μαζί του (από όσο καταλαβαίνω, δεν είμαι και στο σπίτι σου).
έχω φίλη που δεν μπορεί να πάει ούτε στον οδοντίατρο μόνη της! αγκαλιά με το μωρό έκανε σφραγίσματα γιατί η πεθερά της είχε "δουλειές"

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:

καλά αυτό το "θα την έχω συνέχεια μαζί μου" πολλές το είπαν, καμία δεν το εφάρμοσε! ...

Μην το λες, μην το λες... Wink

fennnia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΘΕΡΕΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΕΣ,ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΡΑΒΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝΕ ΘΕΛΟΥΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΟΥΝΕ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
florentiab έγραψε:

καλά αυτό το "θα την έχω συνέχεια μαζί μου" πολλές το είπαν, καμία δεν το εφάρμοσε! ...

Μην το λες, μην το λες... Wink



προσωπικά χρειάζομαι κάποιες στιγμές μόνη μου. θα τρελαινόμουν αν δεν γινόταν να πάω μια βόλτα με μια φίλη ή στα μαγαζιά. δεν μιλάω για κάθε μέρα αλλά μια φορά το μήνα οπωσδήποτε

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να ξεχωρίσουμε 2 στοιχεία αυτής της πεθεράς. Το ένα είναι ότι αναμφισβήτητα αγαπάει πολύ το εγγόνι της και χαίρεται όταν το βλέπει και το δείχνει έντονα και αυτό είναι θετικό! Δεν είναι καθόλου κατακριτέο.
Εκεί που πρέπει να σταθούμε είναι αν θέλει να το μεγαλώσει ας πούμε με το δικό της τρόπο, αυτόν που ήξερε όταν μεγάλωνε τα δικά της παιδιά. Γιατί, εντάξει αν δεν ειναι κάτι σημαντικό πχ. όπως είπε και μια κοπέλα πιο πάνω να δείνει το αβγό για δεκατιανό αντί για απογευματινό που θέλουμε εμείς. Εκεί δεν χάθηκε και ο κόσμος. Αν όμως επεμβαίνει πιο... δραστικά στην διατροφή του και του δίνει να φάει τροφές που ακόμα δεν επιτρέπονται; Αν ντύνει το παιδί σαν κρεμμύδι καλοκαιριάτικα; Νομίζω ότι αν ξεπερνάει κάποια όρια και παρακούει εντολές σημαντικές τότε δεν είναι και τόσο καλή. Απλά υποθετικά μιλάω βέβαια. Το πόσο σοβαρά είναι αυτά που κάνει θα μας τα πει η Ιωάννα.

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλά σίγουρα χρειαζόμαστε στιγμές μόνες μας, αλλά εγώ προσωπικά όταν θέλω να βγω για καφέ και ο άντρας μου δουλεύει παίρνω τη μικρή μαζί μου. ακόμα και για ένα γάλα να θέλω να πάω στο σούπερ μάρκετ θα την πάρω μαζί μου( και ας μένει η πεθερά από κάτω).
όχι ότι έχω πρόβλημα να την κρατάει, απλά όταν δεν δουλεύω θέλω να αναπληρώνω τις στιγμές μαζί της.
αν κάποια στιγμή θέλω να πάω κομμωτήριο ή για ένα καφέ μόνη μου με τις φίλες μου το κανονίζω όταν ο σύζυγος δεν δουλεύει για να την κρατήσει εκείνος.
εμένα το θέμα μου (εκτός από το όχι αυτό, όχι εκείνο,να το κάνετε έτσι...κλπ, τα οποία δεν ακολουθούμε αν δεν είναι σύμφωνα με τη γνώμη μας) είναι ότι δεν θέλω να φαίνεται ότι "παρκάρω" το παιδί μου στους παππούδες.
αν δεν ήθελα να μεγαλώσω το παιδί μου ας μη το έκανα...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
MariaM έγραψε:
florentiab έγραψε:

καλά αυτό το "θα την έχω συνέχεια μαζί μου" πολλές το είπαν, καμία δεν το εφάρμοσε! ...

Μην το λες, μην το λες... Wink



προσωπικά χρειάζομαι κάποιες στιγμές μόνη μου. θα τρελαινόμουν αν δεν γινόταν να πάω μια βόλτα με μια φίλη ή στα μαγαζιά. δεν μιλάω για κάθε μέρα αλλά μια φορά το μήνα οπωσδήποτε

Προσωπικά δεν έχω αυτή την ανάγκη. Οπότε για εμένα δεν ισχύει ότι "πολλές το είπαν αλλά καμία δεν το εφάρμοσε". Και έχω 4 παππούδες πολύ πρόθυμους να τον κρατήσουν ανά πάσα στιγμή. Απλά εγώ δεν έχω αυτή την ανάγκη. Και ξέρω και άλλες σαν και εμένα, άρα δεν είναι κανόνας.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εννοείται πως για τον τρόπο που θα μεγαλώσει ένα παιδί τον πρώτο και μοναδικό λόγο τον έχουν οι γονείς του.
αν επεμβαίνει η γιαγιά στην ανατροφή είναι απαράδεκτο, αλλά με βάση όσα μας έχει πει η Ιωάννα δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο.
τέλος ότι και να λέμε εμείς ή η γιαγιά τον τελικό λόγο πρέπει να τον έχει η μαμά και μπαμπάς.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
florentiab έγραψε:
MariaM έγραψε:
florentiab έγραψε:

καλά αυτό το "θα την έχω συνέχεια μαζί μου" πολλές το είπαν, καμία δεν το εφάρμοσε! ...

Μην το λες, μην το λες... Wink



προσωπικά χρειάζομαι κάποιες στιγμές μόνη μου. θα τρελαινόμουν αν δεν γινόταν να πάω μια βόλτα με μια φίλη ή στα μαγαζιά. δεν μιλάω για κάθε μέρα αλλά μια φορά το μήνα οπωσδήποτε

Προσωπικά δεν έχω αυτή την ανάγκη. Οπότε για εμένα δεν ισχύει ότι "πολλές το είπαν αλλά καμία δεν το εφάρμοσε". Και έχω 4 παππούδες πολύ πρόθυμους να τον κρατήσουν ανά πάσα στιγμή. Απλά εγώ δεν έχω αυτή την ανάγκη. Και ξέρω και άλλες σαν και εμένα, άρα δεν είναι κανόνας.


γι αυτό το διόρθωσα και έγραψα τη λέξη προσωπικά.
μια ερώτηση μόνο. όταν είσαι στο φόρουμ δεν είναι χρόνος για σένα;
το ότι το παιδί είναι στον ίδιο χώρο μαζί σου δεν σημαίνει οτι είσαι και εκεί. η ερώτηση είναι χωρίς διάθεση προσβολής από μέρους μου. εξάλλου κι εγώ εδώ μέσα είμαι.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:εννοείται πως για τον τρόπο που θα μεγαλώσει ένα παιδί τον πρώτο και μοναδικό λόγο τον έχουν οι γονείς του.
αν επεμβαίνει η γιαγιά στην ανατροφή είναι απαράδεκτο, αλλά με βάση όσα μας έχει πει η Ιωάννα δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο.
τέλος ότι και να λέμε εμείς ή η γιαγιά τον τελικό λόγο πρέπει να τον έχει η μαμά και μπαμπάς.

Αυτό ξαναπές το! Εμένα όπως είπα δεν μου τον κρατάνε αλλά όσες φορές μπροστά μας έχουν προσπαθησει να παρέμβουν τους έχουμε βάλει χέρι, ακόμα και για τα ασήμαντα γιατί το παιδί είναι μικρό και μπερδεύεται όπως είναι λογικό όταν κάποιοι του λένε ναι και άλλοι όχι. Θα πω ένα χαζό παράδειγμα. Είναι χαζό γιατί είναι ασήμαντο όμως για εμένα είναι σημαντικό γιατί αν εγώ έχω απαγορεύσει κάτι, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να το αναιρέσει, γιατί ο μικρός μου είναι σε μια ηλικία που δεν ξέρει την έννοια σωστό και λάθος. Έκοβε κάτι λουλούδια στον κήπο στα πεθερικά μου και εγώ του είπα "όχι τα καημένα τα λουλουδάκια, δεν τα κόβουμε, τα κάνουμε "οοοοο" (και τα χάιδεψα)" και ο μικρός με μιμήθηκε γιατί σε αυτή την ηλικία μιμείται. Ο πεθερός μου επειδή δεν τον ένοιαζε αν θα χαλάσει τα λουλούδια εφόσον διασκεδάζει το παιδί, είπε "δεν πειράζει, κόψε τα αγόρι μου" και κάθε φορά που έκοβε ένα ο μικρός έλεγε "μπράβοοοο". Αυτό για εμένα ήταν κακό παράδειγμα για το παιδί, ακόμα και αν ήταν τόσο ασήμαντο. Επίσης, ακύρωσε αυτό που είχα πει εγώ πρότινος και φυσικά είπα ότι δεν μου αρέσει να κόβει τα λουλούδια και να μην τον επιβραβεύουν αλλά ούτε να τον ενθαρρύνουν να το κάνει. Ευτυχώς δεν είναι άνθρωποι που επιμένουν και ότι κάνουν το κάνουν πάνω στον ενθουσιασμό τους οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα.

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τελοσπάντων νομίζω ότι το θέμα της κοπέλας( και τελικά και δικό μου...) είναι η ζήλεια που αισθάνεται προς την πεθερά της επειδή νομίζει πως μονοπωλεί την αγάπη του παιδιού της και θεωρεί ότι το παιδί θα την αγαπάει περισσότερο.

όμως όπως και να το κάνουμε μάνα είναι μόνο μία και το παιδί αυτό το καταλαβαίνει.
άλλο λίγες στιγμές με χορούς και τραγούδια με τη γιαγιά και άλλο η ανάγκη του παιδιού για την αγάπη της μαμάς του...

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
florentiab έγραψε:εννοείται πως για τον τρόπο που θα μεγαλώσει ένα παιδί τον πρώτο και μοναδικό λόγο τον έχουν οι γονείς του.
αν επεμβαίνει η γιαγιά στην ανατροφή είναι απαράδεκτο, αλλά με βάση όσα μας έχει πει η Ιωάννα δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο.
τέλος ότι και να λέμε εμείς ή η γιαγιά τον τελικό λόγο πρέπει να τον έχει η μαμά και μπαμπάς.

Αυτό ξαναπές το! Εμένα όπως είπα δεν μου τον κρατάνε αλλά όσες φορές μπροστά μας έχουν προσπαθησει να παρέμβουν τους έχουμε βάλει χέρι, ακόμα και για τα ασήμαντα γιατί το παιδί είναι μικρό και μπερδεύεται όπως είναι λογικό όταν κάποιοι του λένε ναι και άλλοι όχι. Θα πω ένα χαζό παράδειγμα. Είναι χαζό γιατί είναι ασήμαντο όμως για εμένα είναι σημαντικό γιατί αν εγώ έχω απαγορεύσει κάτι, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να το αναιρέσει, γιατί ο μικρός μου είναι σε μια ηλικία που δεν ξέρει την έννοια σωστό και λάθος. Έκοβε κάτι λουλούδια στον κήπο στα πεθερικά μου και εγώ του είπα "όχι τα καημένα τα λουλουδάκια, δεν τα κόβουμε, τα κάνουμε "οοοοο" (και τα χάιδεψα)" και ο μικρός με μιμήθηκε γιατί σε αυτή την ηλικία μιμείται. Ο πεθερός μου επειδή δεν τον ένοιαζε αν θα χαλάσει τα λουλούδια εφόσον διασκεδάζει το παιδί, είπε "δεν πειράζει, κόψε τα αγόρι μου" και κάθε φορά που έκοβε ένα ο μικρός έλεγε "μπράβοοοο". Αυτό για εμένα ήταν κακό παράδειγμα για το παιδί, ακόμα και αν ήταν τόσο ασήμαντο. Επίσης, ακύρωσε αυτό που είχα πει εγώ πρότινος και φυσικά είπα ότι δεν μου αρέσει να κόβει τα λουλούδια και να μην τον επιβραβεύουν αλλά ούτε να τον ενθαρρύνουν να το κάνει. Ευτυχώς δεν είναι άνθρωποι που επιμένουν και ότι κάνουν το κάνουν πάνω στον ενθουσιασμό τους οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα.
συμφωνώ απόλυτα.
οι παππούδες δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση ούτε να κάνουν του κεφαλιού τους ούτε να αναιρούν τους γονείς!!!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="MariaM"]
florentiab έγραψε:]

Έκοβε κάτι λουλούδια στον κήπο στα πεθερικά μου και εγώ του είπα "όχι τα καημένα τα λουλουδάκια, δεν τα κόβουμε, τα κάνουμε "οοοοο" (και τα χάιδεψα)" και ο μικρός με μιμήθηκε γιατί σε αυτή την ηλικία μιμείται. Ο πεθερός μου επειδή δεν τον ένοιαζε αν θα χαλάσει τα λουλούδια εφόσον διασκεδάζει το παιδί, είπε "δεν πειράζει, κόψε τα αγόρι μου" και κάθε φορά που έκοβε ένα ο μικρός έλεγε "μπράβοοοο". Αυτό για εμένα ήταν κακό παράδειγμα για το παιδί, ακόμα και αν ήταν τόσο ασήμαντο. Επίσης, ακύρωσε αυτό που είχα πει εγώ πρότινος και φυσικά είπα ότι δεν μου αρέσει να κόβει τα λουλούδια και να μην τον επιβραβεύουν αλλά ούτε να τον ενθαρρύνουν να το κάνει. Ευτυχώς δεν είναι άνθρωποι που επιμένουν και ότι κάνουν το κάνουν πάνω στον ενθουσιασμό τους οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα.


δίκιο βουνό !!!!! το ίδιο έκανε η μάνα μου με τις σφαλιαρίτσες. άφηνε τη μικρή να δίνει χαστουκάκια στην ίδια και στον πατέρα μου γιατί τους φαινόταν πολύ αστείο, αλλά εγώ τσαντιζόμουν γιατί δεν θέλω να μάθει έτσι το παιδί. γιατί όταν φτάσει το παιδί 5-6-7 χρονών και βρίσει τη γιαγιά του ή τη χτυπήσει δεν θα φταίει το παιδί. τέλος πάντων τους το έκοψα και τελειώσε το θέμα

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
συγνωμη αλλα για να παω στα μαγαζια ή μια βολτα ή να εχω λιγο τον προσωπικο μου χρονο υπαρχει και ο μπαμπας της να την κρατησει. πρεπει να ειναι η πεθερα μου ή η μαμα μου ?

ο αντρας μου ποτε δεν μου εχει πει οχι δεν μπορω να την κρατησω, τα απογευματα παντα γιατι το πρωι δουλευουμε.

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:δίκιο βουνό !!!!! το ίδιο έκανε η μάνα μου με τις σφαλιαρίτσες. άφηνε τη μικρή να δίνει χαστουκάκια στην ίδια και στον πατέρα μου γιατί τους φαινόταν πολύ αστείο, αλλά εγώ τσαντιζόμουν γιατί δεν θέλω να μάθει έτσι το παιδί. γιατί όταν φτάσει το παιδί 5-6-7 χρονών και βρίσει τη γιαγιά του ή τη χτυπήσει δεν θα φταίει το παιδί. τέλος πάντων τους το έκοψα και τελειώσε το θέμα
αυτό άλλο θέμα....και πολύ σημαντικό.
κάνει κάτι κακό το παιδί και γελαμε, μετά το ξανακάνει στον κόσμο και το μαλώνουμε. το παιδί δεν ξέρει τι να σκεφτεί . μια έτσι μια αλλιώς.

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ioannam24 έγραψε:συγνωμη αλλα για να παω στα μαγαζια ή μια βολτα ή να εχω λιγο τον προσωπικο μου χρονο υπαρχει και ο μπαμπας της να την κρατησει. πρεπει να ειναι η πεθερα μου ή η μαμα μου ?

ο αντρας μου ποτε δεν μου εχει πει οχι δεν μπορω να την κρατησω, τα απογευματα παντα γιατι το πρωι δουλευουμε.
στα λόγια μου έρχεσαι. τελικά είναι σαν να έχω γράψει όλο το ποστ εγω!!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="florentiab"]
MariaM έγραψε:
florentiab έγραψε:

Έκοβε κάτι λουλούδια στον κήπο στα πεθερικά μου και εγώ του είπα "όχι τα καημένα τα λουλουδάκια, δεν τα κόβουμε, τα κάνουμε "οοοοο" (και τα χάιδεψα)" και ο μικρός με μιμήθηκε γιατί σε αυτή την ηλικία μιμείται. Ο πεθερός μου επειδή δεν τον ένοιαζε αν θα χαλάσει τα λουλούδια εφόσον διασκεδάζει το παιδί, είπε "δεν πειράζει, κόψε τα αγόρι μου" και κάθε φορά που έκοβε ένα ο μικρός έλεγε "μπράβοοοο". Αυτό για εμένα ήταν κακό παράδειγμα για το παιδί, ακόμα και αν ήταν τόσο ασήμαντο. Επίσης, ακύρωσε αυτό που είχα πει εγώ πρότινος και φυσικά είπα ότι δεν μου αρέσει να κόβει τα λουλούδια και να μην τον επιβραβεύουν αλλά ούτε να τον ενθαρρύνουν να το κάνει. Ευτυχώς δεν είναι άνθρωποι που επιμένουν και ότι κάνουν το κάνουν πάνω στον ενθουσιασμό τους οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα.


δίκιο βουνό !!!!! το ίδιο έκανε η μάνα μου με τις σφαλιαρίτσες. άφηνε τη μικρή να δίνει χαστουκάκια στην ίδια και στον πατέρα μου γιατί τους φαινόταν πολύ αστείο, αλλά εγώ τσαντιζόμουν γιατί δεν θέλω να μάθει έτσι το παιδί. γιατί όταν φτάσει το παιδί 5-6-7 χρονών και βρίσει τη γιαγιά του ή τη χτυπήσει δεν θα φταίει το παιδί. τέλος πάντων τους το έκοψα και τελειώσε το θέμα

Α, και εμένα την έκαναν αυτή την εξυπνάδα... Αλλά ευτυχώς το έκοψα και εγώ και τώρα ο μικρός το έχει ξεχάσει. Αλλά γενικά έχουν μια τάση οι παππούδες να μαθαίνουν στα παιδιά τέτοια πράγματα, από ότι βλέπω από τους δικούς μας. Μόνο η πεθερά μου δεν χαίρεται με σκανταλιές και είναι και αυτή που εμπιστεύομαι περισσότερο από τους 4.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannam24 έγραψε:συγνωμη αλλα για να παω στα μαγαζια ή μια βολτα ή να εχω λιγο τον προσωπικο μου χρονο υπαρχει και ο μπαμπας της να την κρατησει. πρεπει να ειναι η πεθερα μου ή η μαμα μου ?

ο αντρας μου ποτε δεν μου εχει πει οχι δεν μπορω να την κρατησω, τα απογευματα παντα γιατι το πρωι δουλευουμε.


παρεξήγησες αυτό που ήθελα να πω.
και εγώ το ίδιο κάνω. ο μπαμπάς της την κρατάει όποτε θέλω να βγω, παρότι υπάρχει ολόκληρη στρατιά από θείες που θέλουν να την κρατήσουν. οι θείες της και η μαμά μου την κρατάνε όσο λιγότερο γίνεται.
υπάρχουν όμως και μέρες που δεν λειτουργεί ο σταθμός και πρέπει κάποιος να κρατήσει τη μικρή για να πάω στη δουλειά. εκείνες τις ημέρες χαίρομαι που υπάρχουν οι θείες της που την αγαπούν τόσο πολύ και θέλουν να τη φροντίσουν. σέβονται το πρόγραμμα του παιδιού και ακούν τις οδηγίες μου. καμιά φορά μου σπάνε κι εμένα τα νεύρα αλλά κανείς δεν είναι τέλειος. ούτε καν εγώ!!! χαχαχαχα

????????


Επισκέπτης
fennnia έγραψε:ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΘΕΡΕΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΕΣ,ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΡΑΒΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝΕ ΘΕΛΟΥΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΟΥΝΕ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

Και σιγουρα ετσι θα γινουμε και εμεις αμα γινουμε γιαγιαδες. Για σκεφτειτε.. να εχεις μεγαλωσει το παιδακι σου με 100 κοπους... να παντρευτει..να κανει παιδια... και η νυφη σου να θυμωνει με λεπτομερειες (γιατι πολλα πραγματα που ακουω γυρω μου ή που βλεπω γραμμενα στο ιντερνετ ειναι λεπτομερειες για να θυμωσεις!!) και να μη θελει να αγγιζεις το παιδι... Βεβαια να εχει την απαιτηση να της καθαριζεις το σπιτι, να της ψωνιζεις, να πληρωνεις τα παντα στο σπιτι της και να εχεις το παιδι ολο το πρωι που βολευεται για να παει στη δουλεια,αλλα μετα τις 5 να μη το αγγιζεις... Εεεε δε γινονται ολα!!!
Ή θα εχει η μαμα το παιδι στο σπιτι εντελως ή θα το μεγαλωνει η γιαγια και αναγκαστικα θα ανεχεσαι πραγματα.

Εγω πχ διαλεξα δουλεια με ελαχιστα χρηματα,αλλα δουλευω μονο καποια απογευματα και καθομαι καλοκαιρι και γιορτες... Ε, ενας λογος που το διαλεξα (παρολο που ειμαστε στριμωγμενοι οικονομικα) ειναι επειδη δε θελω το παιδι μου να μεγαλωσει με γιαγιαδες. Αλλα ειμαι δικαιη,δε θελω ουτε με τη μανα μου, η οποια καποιες φορες ειναι χειροτερη απο την πεθερα μου και δε την αντεχω.... !!! Θελω να το εχω εγω για να εχω δικαιωμα να μη τις αφηνω να κανουν πραγματα που δεν ειναι σωστα κατ'εμε. Αν επρεπε να τα κρατανε εκεινες, δε θα μπορουσα να πω και πολλα....

Σαν μια φιλη μου... μενει μαζι με την πεθερα γιατι δε βγαινουν οικονομικα για ενοικιο, γιατι εχτισαν εξοχικο με 300.000 ευρω... η γυναικα δουλευει,εχει προβλημα στο ποδι, αλλα παρολα αυτα της κανει τα παντα στο σπιτι, μονο τα παιδια δε κραταει (μαλλον φοβαται λογω του ποδιου της!!) και τους δινει και 300 ευρω το μηνα!!! Ε, η φιλη μου εχει παραπονα επειδη δε της κραταει και τα παιδια!! Ε, ενταξει,ελεος!!! Αυτο δεν ειναι αχαριστια;;;;

Θελει λιγο πιο χαλαρα και πανω απ ολα να θυμωνουμε με τα πολυ σοβαρα,οχι με το παραμικρο. Και να αναρωτιομαστε καποιες φορες... οι δικοι μου γονεις δε κανουν τα ιδια; Σε αυτους γιατι δε θυμωνω;;;;;; ΕΙΜΑΙ ΑΔΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ???? - Σελίδα 2 215994

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις