Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
137 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 137 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Πεμ Ιουλ 26, 2012 11:37 pm

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:
ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:κοιτα εγω το εχω παρει αυτο το βιβλιο και το ειχα εφαρμσει
ο μικρος μου δεν εκλαιγε...φωναζε

βεβαια εμεις δεν θηλαζαμε και δεν ξερω πως και αν γινεται σε παιδακια που θηλαζουν

καθε παιδι ειναι διαφορετικο και το αντιμετωπιζεις διαφορετικα
εμεις ξεκινησαμε την μεθοδο του βιβλιου και μεσα σε μια βδομαδα εμαθε να κοιμαται μονος του και αν ξυπναει την νυχτα να μπορει να αποκοιμιεται μονος του χωρις να φοβαται

ολα πηγαιναν καλα μεχρι που αρχισε παιδικο
απο τοτε δεν ξεκολλαει απο το κρεβατι μας...


ίσως να μην ήταν ακόμη έτοιμος να κοιμάται μόνος του.
συνήθως τα παιδάκια που τα "πιέζουν " να κοιμηθούν μόνα τους κάποια στιγμή έχουν πισωγύρισμα.
ίσως πάλι να αγχώθηκε με τον παιδικό και να θέλει την αγκαλιά σας περισσότερο.
εγώ δεν θα τον πίεζα. θα άφηνα κάποιο διάστημα και μετά θα ξαναπροσπαθούσα.

από το συγκεκριμένο βιβλίο έχω διαβάσει μόνο κάποια κεφάλαια. προσωπικά δεν μου ταιριάζει. γιατί να αφήσω το παιδί να κλαίει; στην τελική αυτη είναι η δουλειά του και η δική μου να το παρηγορήσω.
από την άλλη, δεν ξέρω πως είναι να είσαι αϋπνη για 3 χρόνια, γι αυτό δεν κρίνω τους γονείς που το εφάρμοσαν.
η μικρή μου κοιμόταν από ημερών όλη τη νύχτα. σπάνια μας έχει ξενυχτίσει κι αυτό επειδή ήταν άρρωστη. όπως καταλαβαίνετε ήταν πολύ εύκολο να πάει στο δωματιό της αφού κοιμάται όλη τη νύχτα. όποτε όμως ξυπνήσει κατά τη διάρκεια της νύχτας την παίρνω στο κρεβάτι μας.
για να είμαι ειλικρινής εγώ διαπαιδαγώγηση 4 το ξημέρωμα δεν μπορώ να κάνω. διαπαιδαγωγώ λαϊκή απογευματινή 6-9 το απόγευμα! Laughing

Αυτο που γραφει η Φλω πιστευω κ εγω Αναστασια.


λαϊκη απογευματινη? Laughing Laughing Laughing
καλα και εγω εκει γελασα Very Happy Very Happy πολυ....φλωρανς εισαι ευφυης κοπελια και ετοιμολογη Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

27ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Πεμ Ιουλ 26, 2012 11:39 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:
ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:κοιτα εγω το εχω παρει αυτο το βιβλιο και το ειχα εφαρμσει
ο μικρος μου δεν εκλαιγε...φωναζε

βεβαια εμεις δεν θηλαζαμε και δεν ξερω πως και αν γινεται σε παιδακια που θηλαζουν

καθε παιδι ειναι διαφορετικο και το αντιμετωπιζεις διαφορετικα
εμεις ξεκινησαμε την μεθοδο του βιβλιου και μεσα σε μια βδομαδα εμαθε να κοιμαται μονος του και αν ξυπναει την νυχτα να μπορει να αποκοιμιεται μονος του χωρις να φοβαται

ολα πηγαιναν καλα μεχρι που αρχισε παιδικο
απο τοτε δεν ξεκολλαει απο το κρεβατι μας...


ίσως να μην ήταν ακόμη έτοιμος να κοιμάται μόνος του.
συνήθως τα παιδάκια που τα "πιέζουν " να κοιμηθούν μόνα τους κάποια στιγμή έχουν πισωγύρισμα.
ίσως πάλι να αγχώθηκε με τον παιδικό και να θέλει την αγκαλιά σας περισσότερο.
εγώ δεν θα τον πίεζα. θα άφηνα κάποιο διάστημα και μετά θα ξαναπροσπαθούσα.

από το συγκεκριμένο βιβλίο έχω διαβάσει μόνο κάποια κεφάλαια. προσωπικά δεν μου ταιριάζει. γιατί να αφήσω το παιδί να κλαίει; στην τελική αυτη είναι η δουλειά του και η δική μου να το παρηγορήσω.
από την άλλη, δεν ξέρω πως είναι να είσαι αϋπνη για 3 χρόνια, γι αυτό δεν κρίνω τους γονείς που το εφάρμοσαν.
η μικρή μου κοιμόταν από ημερών όλη τη νύχτα. σπάνια μας έχει ξενυχτίσει κι αυτό επειδή ήταν άρρωστη. όπως καταλαβαίνετε ήταν πολύ εύκολο να πάει στο δωματιό της αφού κοιμάται όλη τη νύχτα. όποτε όμως ξυπνήσει κατά τη διάρκεια της νύχτας την παίρνω στο κρεβάτι μας.
για να είμαι ειλικρινής εγώ διαπαιδαγώγηση 4 το ξημέρωμα δεν μπορώ να κάνω. διαπαιδαγωγώ λαϊκή απογευματινή 6-9 το απόγευμα! Laughing

Αυτο που γραφει η Φλω πιστευω κ εγω Αναστασια.


λαϊκη απογευματινη? Laughing Laughing Laughing
καλα και εγω εκει γελασα Very Happy Very Happy πολυ....φλωρανς εισαι ευφυης κοπελια και ετοιμολογη Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 417472 ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 417472

28ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 12:34 am

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σας κ απο μενα..
η κορη μου ειναι 13 μηνων κ πριν κανα διμηνο νομιζω ειχε αρχισει να παρουσιαζει καποια προβληματακια στον υπνο,δλδ ενω κοιμοταν παντα μονη της,στο δωματιο της με το που την εβαζα στο κρεβατι,αρχισε ξαφνικα να θελει κουνημα,αγκαλιες,τραγουδια,βολτες με τ αμαξι,γαλα,τοστ,οτιδηποτε αρκει να μην κοιμηθει.κ οοοοταν την επαιρνε ο υπνος τελικα,ξυπνουσε κ 5-6 φορες μες στο βραδυ.
επειδη ειμαι εγκυος,ολη αυτη η κατασταση μ εκανε πτωμα κ δεν ηξερα κ τι ειναι σωστο,να την νταντευω,να την αφηνω να κλαψει;οποτε πηγα σε παιδοψυχολογο κ μου ειπε τα εξης:
καταρχην,επρεπε να βεβαιωθω αν πειναει,αν ειναι καθαρη,αν βγαζει δοντια,αν ποναει,ειναι αρρωστη,αν υπηρχε ενταση στο σπιτι κτλ..
δεν υπηρχε τπτ απ αυτα!
οποτε μου ειπε να εφαρμοσω εν μερει αυτα που λεει το βιβλιο.
δλδ,μπανιο,φαι,παραμυθι,να την αγκαλιαζω κ να της μιλαω κ μετα πιπιλα κ υπνο.
την πρωτη φορα που εκλαψε πηγα σε ενα λεπτο,τη χαιδεψα,τη φιλησα κ την ξαναεβαλα για υπνο.ξαναμπηκα μετα απο 3 λεπτα,μετα απο 5..εεε μετα κοιμηθηκε κ το πρωι ξυπνησε μες στην τρελη χαρα!
δυο βραδια χρειαστηκε να το κανω κ απο τοτε δεν ειχε προβλημα(εκτος απο μια φορα που την πονουσαν τα δοντακια).
κ εγω δεν πιστευω πως πρεπει ν αφηνουμε τα μωρα να σκασουν απ το κλαμα,αλλα καποιες φορες πρεπει να ζυγιζουμε τα υπερ κ τα κατα.δλδ αν συνεχιζα να της δινω ακριβως αυτο που ηθελε(κουνημα,βολτες με τ αμαξι κλπ)κ εμενα θα μ εκανε κουρελι ολο αυτο κ η μικρη δε θα ικανοποιουνταν με τπτ κ θα ζητουσε ολο κ περισσοτερα.
οπως ειπε κ ο ψυχολογος,ολα αυτα μπορουμε να τα εφαρμοσουμε σε μωρακια μεγαλυτερα των 6 μηνων..αν το παιδι ειναι σε ηλικια που μπορει να συννενοηθει,υποθετω κοντα στα δυο χρονια,τοτε με συζητηση μπορεις να εξηγησεις κ να καταλαβει καποια πραγματα.
αυτααααα,πωπωωω πολλα εγραψαSmile

29ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 12:40 am

A.A

A.A
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μυρτω έγραψε:γεια σας κ απο μενα..
η κορη μου ειναι 13 μηνων κ πριν κανα διμηνο νομιζω ειχε αρχισει να παρουσιαζει καποια προβληματακια στον υπνο,δλδ ενω κοιμοταν παντα μονη της,στο δωματιο της με το που την εβαζα στο κρεβατι,αρχισε ξαφνικα να θελει κουνημα,αγκαλιες,τραγουδια,βολτες με τ αμαξι,γαλα,τοστ,οτιδηποτε αρκει να μην κοιμηθει.κ οοοοταν την επαιρνε ο υπνος τελικα,ξυπνουσε κ 5-6 φορες μες στο βραδυ.
επειδη ειμαι εγκυος,ολη αυτη η κατασταση μ εκανε πτωμα κ δεν ηξερα κ τι ειναι σωστο,να την νταντευω,να την αφηνω να κλαψει;οποτε πηγα σε παιδοψυχολογο κ μου ειπε τα εξης:
καταρχην,επρεπε να βεβαιωθω αν πειναει,αν ειναι καθαρη,αν βγαζει δοντια,αν ποναει,ειναι αρρωστη,αν υπηρχε ενταση στο σπιτι κτλ..
δεν υπηρχε τπτ απ αυτα!
οποτε μου ειπε να εφαρμοσω εν μερει αυτα που λεει το βιβλιο.
δλδ,μπανιο,φαι,παραμυθι,να την αγκαλιαζω κ να της μιλαω κ μετα πιπιλα κ υπνο.
την πρωτη φορα που εκλαψε πηγα σε ενα λεπτο,τη χαιδεψα,τη φιλησα κ την ξαναεβαλα για υπνο.ξαναμπηκα μετα απο 3 λεπτα,μετα απο 5..εεε μετα κοιμηθηκε κ το πρωι ξυπνησε μες στην τρελη χαρα!
δυο βραδια χρειαστηκε να το κανω κ απο τοτε δεν ειχε προβλημα(εκτος απο μια φορα που την πονουσαν τα δοντακια).
κ εγω δεν πιστευω πως πρεπει ν αφηνουμε τα μωρα να σκασουν απ το κλαμα,αλλα καποιες φορες πρεπει να ζυγιζουμε τα υπερ κ τα κατα.δλδ αν συνεχιζα να της δινω ακριβως αυτο που ηθελε(κουνημα,βολτες με τ αμαξι κλπ)κ εμενα θα μ εκανε κουρελι ολο αυτο κ η μικρη δε θα ικανοποιουνταν με τπτ κ θα ζητουσε ολο κ περισσοτερα.
οπως ειπε κ ο ψυχολογος,ολα αυτα μπορουμε να τα εφαρμοσουμε σε μωρακια μεγαλυτερα των 6 μηνων..αν το παιδι ειναι σε ηλικια που μπορει να συννενοηθει,υποθετω κοντα στα δυο χρονια,τοτε με συζητηση μπορεις να εξηγησεις κ να καταλαβει καποια πραγματα.
αυτααααα,πωπωωω πολλα εγραψαSmile

συμφωνω απολυτα μαζί σου!! απλά η δική μου ζουζούνα δεν τρώει καλα κατα την διάρκεια τις μέρας και ακόμη ξυπνά το βράδυ και θηλάζουμε, που κανονικά για την ηλικία της έπρεπε να μην ξυπνάει το βράδυ και να μην τρώει σίγουρα να πίνει μόνο νερό αν θέλει!! απλα δεν εφαρμόζο καμιά τεχνική γιατι ο φόβος μου είναι οτι αν πεινά και την αφήσω να κλαίει είναι απάνθρωπο!!!! απλα αποπειράνθηκα και την έβαλα ενω ήταν κοιμησμένη στο κρεβατάκι της αλλα μάταια γιατι είναι σαν να έχει ρανταρ ... ξυπνάει και κλαίει απαρηγόρητα έτσι την παίρνω μαζί μου!!!
αλλα για πολλά παιδάκι λειτουργεί η μέθοδος αυτή , μόνο η κάθε μάνα ξέρει αν θα λειτουργίση στο παιδί τις! για μένα απλα δεν κάνει!!!

30ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 12:59 am

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι..μπορει κατι για το δικο μου το παιδι να ειναι σωτηριο,ενω για καποιο αλλο απανθρωπο!π.χ να πειναει κ να κλαιει γι αυτο το λογο ή να κλαιει απαρηγορητα οοοολο το βραδυ..εκει σιγουρα δεν μπορεις να το εφαρμοσεις!
που θα παει,θα μεγαλωσουν κ θα βρουν τους ρυθμους τους..κανα δυο χρονια υπομονη θελει(σ αυτο το θεμα,γιατι μετα θα εχουμε αλλαSmile)

31ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 1:00 am

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 8 ΜΗΝΩΝ.
ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΩ.ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΝΑ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ,ΝΑ ΦΕΥΓΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ.ΓΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΓΑΝΙΑΖΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ,ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΟΥΡΕΛΙ Κ ΕΝΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΡΑΚΟΣ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕ Κ ΤΗΝ ΕΠΙΑΝΕ Ο ΥΠΝΟΣ.
ΜΕΤΑ ΤΙΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΠ ΤΟ 20ΛΕΠΤΟ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ 2ΩΡΟ ΟΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΡΕΜΑΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΠ ΤΗ ΣΥΓΧΗΣΗ.
ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΜΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ,ΜΠΑΝΙΟ ΓΑΛΑ ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ Κ ΑΦΟΥ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΑΝ ΤΗ ΣΒΟΥΡΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 40 ΛΕΠΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Κ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΔΟΝΤΙΑ Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ.
Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ.

32ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 1:09 am

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σ αυτη την περιπτωση μαλλον δεν ειναι κ πολυ καλο να την αφηνεις να κλαιει..δικιο εχεις.
ειναι τα δοντια,ειναι οτι βλεπουν κ ονειρα,ποιος ξερει τι τα ενοχλει κ αυτα!
η δικη μου φαινοταν οτι το εκανε ετσι χωρις κανενα λογο..για αυτο κ το εκοψε κατευθειαν με το που την αφησαμε να κλαψει λιγο.
παντως κ εγω δε νομιζω πως θα μπορουσα να την αφησω κανα δυωρο να πλανταζει στο κλαμα..
υπομονηηηηηSmile

33ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 1:38 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν να πω κ τα δικά μου! Εμείς θηλάζουμε αποκελιστικότατα από τη μέρα που γεννήθηκε 15 μήνες δηλαδή! Είχαμε πολλά σκαμπανευάσματα στον ύπνο κ λογικό γιατί ανάλογα πως μεγαλώνει το μωρό θέλει περισσότερο γάλα στην αρχή κ μετά το ελλατώνει! Τους βραδύνους θηλασμούς ανα τρίωρο τους κόψαμε κατα τον 7ο-8ο μήνα μόνη της τους έκοψε άντε να ξυπνούσα μόνο μια φορά εκείνο το διάστημα στην πήγαμε κ στο δωματιο της όπου κοιμόταν σαν πουλάκι όλα κυλούσαν ομάλα πότε πήγαινα μια φορά για μεταμεσονύχτιο θηλασμό πότε καθόλου ήταν με τις φάσεις! 12 μηνών την βαπτίσαμε οι γιαγιάδες λένε όταν βαπτιστουν τα παιδιά ηρεμούν κ αλλάζουν όντως κοιμόταν σαν πουλάκι κ το βράδυ κ το μεσημέρι μπάνιο θηλασμο κ νάνι το βράδυ το μεσημέρι παιχνίδια θηλασμό κ νάνι! Το 13ο μήνα ξεκινήσαμε πάλι τους εμβολιασμούς (τι το θέλαμε) γκρίνια λέω εντάξει είναι το εμβόλιο περνάνε οι 48 ώρες να σημειώσω ότι επειδή ήταν από εμβόλιο λέμε να την πάρουμε στο κρεβάτι αυτό ήταν κόλλησε..πέρασε το 48ωρο κ πάλι την ίδια "ρουτίνα" τίποτα εμείς εγώ κ ο άντρας μου γιατί ευτυχώς έχω δίπλα πραγματικό άντρα που δε λέει ειρωνείες κ ούτε βάζει τη γυναίκα-ΜΑΝΑ σε εισαγωγικά λέμε λοιπόν ας την αφήσουμε λίγο να κλάψει καλό της κάνει (σε λογικά πάντα πλαίσια) αλλά λυγίζαμε κ την παίρναμε μαζί μας, δεν ήθελε ούτε κ στήθος τότε αλλά ήταν χορτασμένη κ η γκρίνια ήταν από τη πολύ νύστα! Να μη μακρυγορώ σε κάποιο άλλο thread είχαμε κουβέντα με μαμάδες για τον ύπνο κ λέγαμε για το "Κοιμήσου παιδί μου" το έψαξα στο νετ το είδα κ στα βιβλιόπωλειο κ εφάρμοσα τα απάνω απάνω δηλαδή βάζουμε το παιδί για νάνι κ το αφήνουμε να κλάψει μίλησα με την παιδίατρο όπου κ η δική μου είναι υπέρ του θηλασμού κ μου είπε ότι όταν το παιδί δε κρούβεται από το κλάμα να το αφήνουμε εμάς ευτυχώς δε τα έκανε αυτά! Το ελεγχαμε κάθε βράδυ όπου σιγά σιγά μειωνόταν κ το κλάμα ! Θέλω όμως να πω ότι είχα δίπλα μου το άντρα μου σε όλο αυτό καταλάβαινε την αγωνία μου για να κοιμηθεί να ξεκουραστώ κ λίγο γιατί όλη μέρα μόνη θηλασμό φαγητό παιχνίδι γκρίνια αν φύγω λίγο από δίπλα της καταλαβαίνει τι περνάω ότι ακόμα κ τώρα τον περιμένω πως κ πως να έρθει από τη δουλειά για να παίξει μαζί της να κάνω ένα μπάνιο ή το βράδυ να κοιμηθεί κ να ασχοληθώ με τον ευατό μου λίγο! Νομίζω ότι στο κο Μιχάλη θέλω να πω να κατανοήσει κ την γυναίκα του κ τις υπόλοιπες γυναίκες τον μοναχογιό όπως λές δεν τον έκανες μόνο σου 9 μήνες με σκαμπανευάσματα τοκετοί κ όλη η φροντίδα για το μεγάλωμα του μοναχογιού σου άλλος είναι ο πρωταγωνιστής εσύ μάλλον έτσι όπως τα γράφεις έχεις το ρόλο του guest star! ουφ αυτα...θα μεγάλωσουν κ θα πηγαίνουν στο κρεβάτι μόνα τους που θα πάει!

34ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 1:48 am

A.A

A.A
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maryz-iraklio kritis έγραψε:Λοιπόν να πω κ τα δικά μου! Εμείς θηλάζουμε αποκελιστικότατα από τη μέρα που γεννήθηκε 15 μήνες δηλαδή! Είχαμε πολλά σκαμπανευάσματα στον ύπνο κ λογικό γιατί ανάλογα πως μεγαλώνει το μωρό θέλει περισσότερο γάλα στην αρχή κ μετά το ελλατώνει! Τους βραδύνους θηλασμούς ανα τρίωρο τους κόψαμε κατα τον 7ο-8ο μήνα μόνη της τους έκοψε άντε να ξυπνούσα μόνο μια φορά εκείνο το διάστημα στην πήγαμε κ στο δωματιο της όπου κοιμόταν σαν πουλάκι όλα κυλούσαν ομάλα πότε πήγαινα μια φορά για μεταμεσονύχτιο θηλασμό πότε καθόλου ήταν με τις φάσεις! 12 μηνών την βαπτίσαμε οι γιαγιάδες λένε όταν βαπτιστουν τα παιδιά ηρεμούν κ αλλάζουν όντως κοιμόταν σαν πουλάκι κ το βράδυ κ το μεσημέρι μπάνιο θηλασμο κ νάνι το βράδυ το μεσημέρι παιχνίδια θηλασμό κ νάνι! Το 13ο μήνα ξεκινήσαμε πάλι τους εμβολιασμούς (τι το θέλαμε) γκρίνια λέω εντάξει είναι το εμβόλιο περνάνε οι 48 ώρες να σημειώσω ότι επειδή ήταν από εμβόλιο λέμε να την πάρουμε στο κρεβάτι αυτό ήταν κόλλησε..πέρασε το 48ωρο κ πάλι την ίδια "ρουτίνα" τίποτα εμείς εγώ κ ο άντρας μου γιατί ευτυχώς έχω δίπλα πραγματικό άντρα που δε λέει ειρωνείες κ ούτε βάζει τη γυναίκα-ΜΑΝΑ σε εισαγωγικά λέμε λοιπόν ας την αφήσουμε λίγο να κλάψει καλό της κάνει (σε λογικά πάντα πλαίσια) αλλά λυγίζαμε κ την παίρναμε μαζί μας, δεν ήθελε ούτε κ στήθος τότε αλλά ήταν χορτασμένη κ η γκρίνια ήταν από τη πολύ νύστα! Να μη μακρυγορώ σε κάποιο άλλο thread είχαμε κουβέντα με μαμάδες για τον ύπνο κ λέγαμε για το "Κοιμήσου παιδί μου" το έψαξα στο νετ το είδα κ στα βιβλιόπωλειο κ εφάρμοσα τα απάνω απάνω δηλαδή βάζουμε το παιδί για νάνι κ το αφήνουμε να κλάψει μίλησα με την παιδίατρο όπου κ η δική μου είναι υπέρ του θηλασμού κ μου είπε ότι όταν το παιδί δε κρούβεται από το κλάμα να το αφήνουμε εμάς ευτυχώς δε τα έκανε αυτά! Το ελεγχαμε κάθε βράδυ όπου σιγά σιγά μειωνόταν κ το κλάμα ! Θέλω όμως να πω ότι είχα δίπλα μου το άντρα μου σε όλο αυτό καταλάβαινε την αγωνία μου για να κοιμηθεί να ξεκουραστώ κ λίγο γιατί όλη μέρα μόνη θηλασμό φαγητό παιχνίδι γκρίνια αν φύγω λίγο από δίπλα της καταλαβαίνει τι περνάω ότι ακόμα κ τώρα τον περιμένω πως κ πως να έρθει από τη δουλειά για να παίξει μαζί της να κάνω ένα μπάνιο ή το βράδυ να κοιμηθεί κ να ασχοληθώ με τον ευατό μου λίγο! Νομίζω ότι στο κο Μιχάλη θέλω να πω να κατανοήσει κ την γυναίκα του κ τις υπόλοιπες γυναίκες τον μοναχογιό όπως λές δεν τον έκανες μόνο σου 9 μήνες με σκαμπανευάσματα τοκετοί κ όλη η φροντίδα για το μεγάλωμα του μοναχογιού σου άλλος είναι ο πρωταγωνιστής εσύ μάλλον έτσι όπως τα γράφεις έχεις το ρόλο του guest star! ουφ αυτα...θα μεγάλωσουν κ θα πηγαίνουν στο κρεβάτι μόνα τους που θα πάει!

παρόμοια η ιστορία μας μονο που εμένα ειναι 18 μηνών και ΝΑΙ ακομα κοιμάτε μαζί μας!! δεν δοκίμασα την τεχνική αν το προσπάθησα 1 νύχτα αλλα ήταν τόσο το κλάμα που απλα την έπιασα και δεν το ξανα προσπάθησα!! πρέπει πρώτα να το πάρω απόφαση και μετα να το πράξω!!! δεν μας είπε όμως στην περίπτωση σου πέτυχε?? γιατι όσο ναναι το παιδάκι σου και εσένα είναι μεγάλω και αν το έβαζες μαζί σου θα έμαθε!! εμένα έγινε ο κατακτητής του κρεβατιού μας!! τώρα είπα να πάρω δικό της κρεββάτι και να το βάλω στο δωμάτιο της και θα κοιμούμε μάζί της στο δωμάτιο της μέχρι να το συνηθίση γιατι απλα δεν μπορω να εφάρμοσο αυτη την μέθοδο του που το αφήνεις και κλαίει!! αλλα για πες εσύ περισότερα??? πετυχε? κοιμάτε μόνο του τώρα το ζουζούνι σου??

35ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 1:58 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
A.A έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:Λοιπόν να πω κ τα δικά μου! Εμείς θηλάζουμε αποκελιστικότατα από τη μέρα που γεννήθηκε 15 μήνες δηλαδή! Είχαμε πολλά σκαμπανευάσματα στον ύπνο κ λογικό γιατί ανάλογα πως μεγαλώνει το μωρό θέλει περισσότερο γάλα στην αρχή κ μετά το ελλατώνει! Τους βραδύνους θηλασμούς ανα τρίωρο τους κόψαμε κατα τον 7ο-8ο μήνα μόνη της τους έκοψε άντε να ξυπνούσα μόνο μια φορά εκείνο το διάστημα στην πήγαμε κ στο δωματιο της όπου κοιμόταν σαν πουλάκι όλα κυλούσαν ομάλα πότε πήγαινα μια φορά για μεταμεσονύχτιο θηλασμό πότε καθόλου ήταν με τις φάσεις! 12 μηνών την βαπτίσαμε οι γιαγιάδες λένε όταν βαπτιστουν τα παιδιά ηρεμούν κ αλλάζουν όντως κοιμόταν σαν πουλάκι κ το βράδυ κ το μεσημέρι μπάνιο θηλασμο κ νάνι το βράδυ το μεσημέρι παιχνίδια θηλασμό κ νάνι! Το 13ο μήνα ξεκινήσαμε πάλι τους εμβολιασμούς (τι το θέλαμε) γκρίνια λέω εντάξει είναι το εμβόλιο περνάνε οι 48 ώρες να σημειώσω ότι επειδή ήταν από εμβόλιο λέμε να την πάρουμε στο κρεβάτι αυτό ήταν κόλλησε..πέρασε το 48ωρο κ πάλι την ίδια "ρουτίνα" τίποτα εμείς εγώ κ ο άντρας μου γιατί ευτυχώς έχω δίπλα πραγματικό άντρα που δε λέει ειρωνείες κ ούτε βάζει τη γυναίκα-ΜΑΝΑ σε εισαγωγικά λέμε λοιπόν ας την αφήσουμε λίγο να κλάψει καλό της κάνει (σε λογικά πάντα πλαίσια) αλλά λυγίζαμε κ την παίρναμε μαζί μας, δεν ήθελε ούτε κ στήθος τότε αλλά ήταν χορτασμένη κ η γκρίνια ήταν από τη πολύ νύστα! Να μη μακρυγορώ σε κάποιο άλλο thread είχαμε κουβέντα με μαμάδες για τον ύπνο κ λέγαμε για το "Κοιμήσου παιδί μου" το έψαξα στο νετ το είδα κ στα βιβλιόπωλειο κ εφάρμοσα τα απάνω απάνω δηλαδή βάζουμε το παιδί για νάνι κ το αφήνουμε να κλάψει μίλησα με την παιδίατρο όπου κ η δική μου είναι υπέρ του θηλασμού κ μου είπε ότι όταν το παιδί δε κρούβεται από το κλάμα να το αφήνουμε εμάς ευτυχώς δε τα έκανε αυτά! Το ελεγχαμε κάθε βράδυ όπου σιγά σιγά μειωνόταν κ το κλάμα ! Θέλω όμως να πω ότι είχα δίπλα μου το άντρα μου σε όλο αυτό καταλάβαινε την αγωνία μου για να κοιμηθεί να ξεκουραστώ κ λίγο γιατί όλη μέρα μόνη θηλασμό φαγητό παιχνίδι γκρίνια αν φύγω λίγο από δίπλα της καταλαβαίνει τι περνάω ότι ακόμα κ τώρα τον περιμένω πως κ πως να έρθει από τη δουλειά για να παίξει μαζί της να κάνω ένα μπάνιο ή το βράδυ να κοιμηθεί κ να ασχοληθώ με τον ευατό μου λίγο! Νομίζω ότι στο κο Μιχάλη θέλω να πω να κατανοήσει κ την γυναίκα του κ τις υπόλοιπες γυναίκες τον μοναχογιό όπως λές δεν τον έκανες μόνο σου 9 μήνες με σκαμπανευάσματα τοκετοί κ όλη η φροντίδα για το μεγάλωμα του μοναχογιού σου άλλος είναι ο πρωταγωνιστής εσύ μάλλον έτσι όπως τα γράφεις έχεις το ρόλο του guest star! ουφ αυτα...θα μεγάλωσουν κ θα πηγαίνουν στο κρεβάτι μόνα τους που θα πάει!

παρόμοια η ιστορία μας μονο που εμένα ειναι 18 μηνών και ΝΑΙ ακομα κοιμάτε μαζί μας!! δεν δοκίμασα την τεχνική αν το προσπάθησα 1 νύχτα αλλα ήταν τόσο το κλάμα που απλα την έπιασα και δεν το ξανα προσπάθησα!! πρέπει πρώτα να το πάρω απόφαση και μετα να το πράξω!!! δεν μας είπε όμως στην περίπτωση σου πέτυχε?? γιατι όσο ναναι το παιδάκι σου και εσένα είναι μεγάλω και αν το έβαζες μαζί σου θα έμαθε!! εμένα έγινε ο κατακτητής του κρεβατιού μας!! τώρα είπα να πάρω δικό της κρεββάτι και να το βάλω στο δωμάτιο της και θα κοιμούμε μάζί της στο δωμάτιο της μέχρι να το συνηθίση γιατι απλα δεν μπορω να εφάρμοσο αυτη την μέθοδο του που το αφήνεις και κλαίει!! αλλα για πες εσύ περισότερα??? πετυχε? κοιμάτε μόνο του τώρα το ζουζούνι σου??

έπιασα την πάρλα κ δεν έγραψα το αποτέλεσμα χιχι ναι πέτυχε κάνουμε τον μπάνιο μας θηλάζουμε ξεκινάμε από τις 9 όταν είμαστε σπίτι την βάζω στη κούνια καμιά φορα μουρμουρίζει κ κοιμάται τώρα με τη πολύ ζέστη θέλει κ νερό να της δίνω για να κοιμηθεί! Όταν είμαστε βόλτες έξω κοιμάται στο αυτοκίνητο κ την βάζω μετα κοιμισμένη στη κούνια της αν της φοράω ελαφριά ρούχα την αφήνω κ με τα ρούχα να κοιμάται για να μη της το χαλάω! Προσπαθώ να κάνω κόλπα κ το καλύτερο!

36ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 2:00 am

A.A

A.A
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maryz-iraklio kritis έγραψε:
A.A έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:Λοιπόν να πω κ τα δικά μου! Εμείς θηλάζουμε αποκελιστικότατα από τη μέρα που γεννήθηκε 15 μήνες δηλαδή! Είχαμε πολλά σκαμπανευάσματα στον ύπνο κ λογικό γιατί ανάλογα πως μεγαλώνει το μωρό θέλει περισσότερο γάλα στην αρχή κ μετά το ελλατώνει! Τους βραδύνους θηλασμούς ανα τρίωρο τους κόψαμε κατα τον 7ο-8ο μήνα μόνη της τους έκοψε άντε να ξυπνούσα μόνο μια φορά εκείνο το διάστημα στην πήγαμε κ στο δωματιο της όπου κοιμόταν σαν πουλάκι όλα κυλούσαν ομάλα πότε πήγαινα μια φορά για μεταμεσονύχτιο θηλασμό πότε καθόλου ήταν με τις φάσεις! 12 μηνών την βαπτίσαμε οι γιαγιάδες λένε όταν βαπτιστουν τα παιδιά ηρεμούν κ αλλάζουν όντως κοιμόταν σαν πουλάκι κ το βράδυ κ το μεσημέρι μπάνιο θηλασμο κ νάνι το βράδυ το μεσημέρι παιχνίδια θηλασμό κ νάνι! Το 13ο μήνα ξεκινήσαμε πάλι τους εμβολιασμούς (τι το θέλαμε) γκρίνια λέω εντάξει είναι το εμβόλιο περνάνε οι 48 ώρες να σημειώσω ότι επειδή ήταν από εμβόλιο λέμε να την πάρουμε στο κρεβάτι αυτό ήταν κόλλησε..πέρασε το 48ωρο κ πάλι την ίδια "ρουτίνα" τίποτα εμείς εγώ κ ο άντρας μου γιατί ευτυχώς έχω δίπλα πραγματικό άντρα που δε λέει ειρωνείες κ ούτε βάζει τη γυναίκα-ΜΑΝΑ σε εισαγωγικά λέμε λοιπόν ας την αφήσουμε λίγο να κλάψει καλό της κάνει (σε λογικά πάντα πλαίσια) αλλά λυγίζαμε κ την παίρναμε μαζί μας, δεν ήθελε ούτε κ στήθος τότε αλλά ήταν χορτασμένη κ η γκρίνια ήταν από τη πολύ νύστα! Να μη μακρυγορώ σε κάποιο άλλο thread είχαμε κουβέντα με μαμάδες για τον ύπνο κ λέγαμε για το "Κοιμήσου παιδί μου" το έψαξα στο νετ το είδα κ στα βιβλιόπωλειο κ εφάρμοσα τα απάνω απάνω δηλαδή βάζουμε το παιδί για νάνι κ το αφήνουμε να κλάψει μίλησα με την παιδίατρο όπου κ η δική μου είναι υπέρ του θηλασμού κ μου είπε ότι όταν το παιδί δε κρούβεται από το κλάμα να το αφήνουμε εμάς ευτυχώς δε τα έκανε αυτά! Το ελεγχαμε κάθε βράδυ όπου σιγά σιγά μειωνόταν κ το κλάμα ! Θέλω όμως να πω ότι είχα δίπλα μου το άντρα μου σε όλο αυτό καταλάβαινε την αγωνία μου για να κοιμηθεί να ξεκουραστώ κ λίγο γιατί όλη μέρα μόνη θηλασμό φαγητό παιχνίδι γκρίνια αν φύγω λίγο από δίπλα της καταλαβαίνει τι περνάω ότι ακόμα κ τώρα τον περιμένω πως κ πως να έρθει από τη δουλειά για να παίξει μαζί της να κάνω ένα μπάνιο ή το βράδυ να κοιμηθεί κ να ασχοληθώ με τον ευατό μου λίγο! Νομίζω ότι στο κο Μιχάλη θέλω να πω να κατανοήσει κ την γυναίκα του κ τις υπόλοιπες γυναίκες τον μοναχογιό όπως λές δεν τον έκανες μόνο σου 9 μήνες με σκαμπανευάσματα τοκετοί κ όλη η φροντίδα για το μεγάλωμα του μοναχογιού σου άλλος είναι ο πρωταγωνιστής εσύ μάλλον έτσι όπως τα γράφεις έχεις το ρόλο του guest star! ουφ αυτα...θα μεγάλωσουν κ θα πηγαίνουν στο κρεβάτι μόνα τους που θα πάει!

παρόμοια η ιστορία μας μονο που εμένα ειναι 18 μηνών και ΝΑΙ ακομα κοιμάτε μαζί μας!! δεν δοκίμασα την τεχνική αν το προσπάθησα 1 νύχτα αλλα ήταν τόσο το κλάμα που απλα την έπιασα και δεν το ξανα προσπάθησα!! πρέπει πρώτα να το πάρω απόφαση και μετα να το πράξω!!! δεν μας είπε όμως στην περίπτωση σου πέτυχε?? γιατι όσο ναναι το παιδάκι σου και εσένα είναι μεγάλω και αν το έβαζες μαζί σου θα έμαθε!! εμένα έγινε ο κατακτητής του κρεβατιού μας!! τώρα είπα να πάρω δικό της κρεββάτι και να το βάλω στο δωμάτιο της και θα κοιμούμε μάζί της στο δωμάτιο της μέχρι να το συνηθίση γιατι απλα δεν μπορω να εφάρμοσο αυτη την μέθοδο του που το αφήνεις και κλαίει!! αλλα για πες εσύ περισότερα??? πετυχε? κοιμάτε μόνο του τώρα το ζουζούνι σου??

έπιασα την πάρλα κ δεν έγραψα το αποτέλεσμα χιχι ναι πέτυχε κάνουμε τον μπάνιο μας θηλάζουμε ξεκινάμε από τις 9 όταν είμαστε σπίτι την βάζω στη κούνια καμιά φορα μουρμουρίζει κ κοιμάται τώρα με τη πολύ ζέστη θέλει κ νερό να της δίνω για να κοιμηθεί! Όταν είμαστε βόλτες έξω κοιμάται στο αυτοκίνητο κ την βάζω μετα κοιμισμένη στη κούνια της αν της φοράω ελαφριά ρούχα την αφήνω κ με τα ρούχα να κοιμάται για να μη της το χαλάω! Προσπαθώ να κάνω κόλπα κ το καλύτερο!

άρα για να καταλάβω εφάρμοσες την τεχνική και έπιασε??? τι καλά!! αχ με έπιασε το άνχος τώρα γιατι και εγω πρέπει κάτι να κάνω ξυπνάω το πρωί πιασμένη!! και εμένα ο σύζηγός μου κατανοή την κατάσταση αλλα με αφήνει να το χειριστώ εγω όπως νομίζω πιο σωστά αλλα είναι δίπλα μου σε ότι αποφασίσω!! απλα πρέπει να το παρω απόφαση και για το καλό του παιδιού!!!

37ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 2:19 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
A.A έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:
A.A έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:Λοιπόν να πω κ τα δικά μου! Εμείς θηλάζουμε αποκελιστικότατα από τη μέρα που γεννήθηκε 15 μήνες δηλαδή! Είχαμε πολλά σκαμπανευάσματα στον ύπνο κ λογικό γιατί ανάλογα πως μεγαλώνει το μωρό θέλει περισσότερο γάλα στην αρχή κ μετά το ελλατώνει! Τους βραδύνους θηλασμούς ανα τρίωρο τους κόψαμε κατα τον 7ο-8ο μήνα μόνη της τους έκοψε άντε να ξυπνούσα μόνο μια φορά εκείνο το διάστημα στην πήγαμε κ στο δωματιο της όπου κοιμόταν σαν πουλάκι όλα κυλούσαν ομάλα πότε πήγαινα μια φορά για μεταμεσονύχτιο θηλασμό πότε καθόλου ήταν με τις φάσεις! 12 μηνών την βαπτίσαμε οι γιαγιάδες λένε όταν βαπτιστουν τα παιδιά ηρεμούν κ αλλάζουν όντως κοιμόταν σαν πουλάκι κ το βράδυ κ το μεσημέρι μπάνιο θηλασμο κ νάνι το βράδυ το μεσημέρι παιχνίδια θηλασμό κ νάνι! Το 13ο μήνα ξεκινήσαμε πάλι τους εμβολιασμούς (τι το θέλαμε) γκρίνια λέω εντάξει είναι το εμβόλιο περνάνε οι 48 ώρες να σημειώσω ότι επειδή ήταν από εμβόλιο λέμε να την πάρουμε στο κρεβάτι αυτό ήταν κόλλησε..πέρασε το 48ωρο κ πάλι την ίδια "ρουτίνα" τίποτα εμείς εγώ κ ο άντρας μου γιατί ευτυχώς έχω δίπλα πραγματικό άντρα που δε λέει ειρωνείες κ ούτε βάζει τη γυναίκα-ΜΑΝΑ σε εισαγωγικά λέμε λοιπόν ας την αφήσουμε λίγο να κλάψει καλό της κάνει (σε λογικά πάντα πλαίσια) αλλά λυγίζαμε κ την παίρναμε μαζί μας, δεν ήθελε ούτε κ στήθος τότε αλλά ήταν χορτασμένη κ η γκρίνια ήταν από τη πολύ νύστα! Να μη μακρυγορώ σε κάποιο άλλο thread είχαμε κουβέντα με μαμάδες για τον ύπνο κ λέγαμε για το "Κοιμήσου παιδί μου" το έψαξα στο νετ το είδα κ στα βιβλιόπωλειο κ εφάρμοσα τα απάνω απάνω δηλαδή βάζουμε το παιδί για νάνι κ το αφήνουμε να κλάψει μίλησα με την παιδίατρο όπου κ η δική μου είναι υπέρ του θηλασμού κ μου είπε ότι όταν το παιδί δε κρούβεται από το κλάμα να το αφήνουμε εμάς ευτυχώς δε τα έκανε αυτά! Το ελεγχαμε κάθε βράδυ όπου σιγά σιγά μειωνόταν κ το κλάμα ! Θέλω όμως να πω ότι είχα δίπλα μου το άντρα μου σε όλο αυτό καταλάβαινε την αγωνία μου για να κοιμηθεί να ξεκουραστώ κ λίγο γιατί όλη μέρα μόνη θηλασμό φαγητό παιχνίδι γκρίνια αν φύγω λίγο από δίπλα της καταλαβαίνει τι περνάω ότι ακόμα κ τώρα τον περιμένω πως κ πως να έρθει από τη δουλειά για να παίξει μαζί της να κάνω ένα μπάνιο ή το βράδυ να κοιμηθεί κ να ασχοληθώ με τον ευατό μου λίγο! Νομίζω ότι στο κο Μιχάλη θέλω να πω να κατανοήσει κ την γυναίκα του κ τις υπόλοιπες γυναίκες τον μοναχογιό όπως λές δεν τον έκανες μόνο σου 9 μήνες με σκαμπανευάσματα τοκετοί κ όλη η φροντίδα για το μεγάλωμα του μοναχογιού σου άλλος είναι ο πρωταγωνιστής εσύ μάλλον έτσι όπως τα γράφεις έχεις το ρόλο του guest star! ουφ αυτα...θα μεγάλωσουν κ θα πηγαίνουν στο κρεβάτι μόνα τους που θα πάει!

παρόμοια η ιστορία μας μονο που εμένα ειναι 18 μηνών και ΝΑΙ ακομα κοιμάτε μαζί μας!! δεν δοκίμασα την τεχνική αν το προσπάθησα 1 νύχτα αλλα ήταν τόσο το κλάμα που απλα την έπιασα και δεν το ξανα προσπάθησα!! πρέπει πρώτα να το πάρω απόφαση και μετα να το πράξω!!! δεν μας είπε όμως στην περίπτωση σου πέτυχε?? γιατι όσο ναναι το παιδάκι σου και εσένα είναι μεγάλω και αν το έβαζες μαζί σου θα έμαθε!! εμένα έγινε ο κατακτητής του κρεβατιού μας!! τώρα είπα να πάρω δικό της κρεββάτι και να το βάλω στο δωμάτιο της και θα κοιμούμε μάζί της στο δωμάτιο της μέχρι να το συνηθίση γιατι απλα δεν μπορω να εφάρμοσο αυτη την μέθοδο του που το αφήνεις και κλαίει!! αλλα για πες εσύ περισότερα??? πετυχε? κοιμάτε μόνο του τώρα το ζουζούνι σου??

έπιασα την πάρλα κ δεν έγραψα το αποτέλεσμα χιχι ναι πέτυχε κάνουμε τον μπάνιο μας θηλάζουμε ξεκινάμε από τις 9 όταν είμαστε σπίτι την βάζω στη κούνια καμιά φορα μουρμουρίζει κ κοιμάται τώρα με τη πολύ ζέστη θέλει κ νερό να της δίνω για να κοιμηθεί! Όταν είμαστε βόλτες έξω κοιμάται στο αυτοκίνητο κ την βάζω μετα κοιμισμένη στη κούνια της αν της φοράω ελαφριά ρούχα την αφήνω κ με τα ρούχα να κοιμάται για να μη της το χαλάω! Προσπαθώ να κάνω κόλπα κ το καλύτερο!

άρα για να καταλάβω εφάρμοσες την τεχνική και έπιασε??? τι καλά!! αχ με έπιασε το άνχος τώρα γιατι και εγω πρέπει κάτι να κάνω ξυπνάω το πρωί πιασμένη!! και εμένα ο σύζηγός μου κατανοή την κατάσταση αλλα με αφήνει να το χειριστώ εγω όπως νομίζω πιο σωστά αλλα είναι δίπλα μου σε ότι αποφασίσω!! απλα πρέπει να το παρω απόφαση και για το καλό του παιδιού!!!

όχι καταγράμμα από ότι έχω καταλάβει αυτό το βιβλίο λέει να μη πηγαίνεις καθόλου στο παιδί το ξεχνας ούτε να το χαϊδεύεις εγώ κάθε 10 λεπτα στις αρχές ειδικά πήγαινα παράδειγμα κρταούσε όρθια την κούνι κ εκλαιγε εγώ την έβαζα καθιστή την χαϊδευα κ έφευγα το κανα λίγο με το ένστικτο όπως με οδηγούσε! Προσπάθησε να κάνεις μπανιο θηλασμό να έχει κουραστεί κ λιγάκι να κάτσεις λίγο μαζί της να την βάλεις στη κούνια κ μέτρα λεπτα όλα καλά θα πάνε κ όχι άγχος γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι το μεταδίδεις Smile

38ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 2:49 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καποια στιγμη ειχα παρει αυτο το βιβλιο, ειχα πια απελπιστει απο το ξενυχτι με τον γιο μου (καθε 1-1.30 ωρα ξυπνουσε κ εκανε παταγο).Το διαβασα,το εδωσα κ στον μπαμπα του να το διαβασει γιατι θελει κ τους δυο για να εφαρμοστει, εκεινος μου ειπε οτι δεν του αρεσει αλλα αφου εγω ειμαι αυτη που εχει το μωρο πανω της (γιατι για πολλους μηνες κοιμοταν πανω μου,και ολη την μερα ηταν πανω μου!αφου υπαρχουν φωτο που βλεπω κ λεω "α!εδω ο Γιαννης ειχε κατσει 10' στο καροτσι!!!",ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου οι στιγμες που ΔΕΝ ηταν στην αγκαλια μου).
Δεν καταφερα να το εφαρμοσω,δεν ενιωθα ουτε εγω ανετα.Αυτο που καναμε ομως ηταν να αρχισει να τον κοιμιζει και ο μπαμπας του,ενα βραδυ ο ενας ενα ο αλλος,για να αποσυμφοριθει η κατασταση.Οπως αρχισε να ξυπναει και στο ξενυχτι ο αντρας μου -να μου φερει ενα νερο,να κοιμησει αυτος τον γιο μας. Καπως εστρωσε το πραγμα.Κοιμοταν βεβαια στο κρεβατι μας-αυτο μας εσωσε εμας. Ο μικρος λοιπον μεγαλωσε και στα 3 του τον ρωτησαμε αν θελει να παει στο δωματιο του οπου κ ειπε ναι κ απο τοτε κοιμαται εκει. Τον αφησαμε να αποφασισει. Το ιδιο και με την κορη μας,αυτη ακομα δεν ειναι ετοιμη να "φυγει".Καποια βραδια θα παει αλλα κυριως θα μεινει μαζι μας.
Αυτο που καταλαβα εγω σαν μανα 4 χρονια τωρα ειναι οτι εφαρμοζουμε αυτο που μας παει σαν οικογενεια μπαμπας-μαμα-παιδι και οχι αυτο που μας λενε οι αλλοι οτι επιασε σε αυτους.
Οπως επισης δεν κολλαμε σε στερεοτυπα "ειναι κακο να κοιμουνται μαζι μας" ή επισης ακραιο "θα καταστραφει ψυχολογικα επειδη εκλαψε λιγο".

39ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.. Παρ Ιουλ 27, 2012 9:05 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Αυτο που καταλαβα εγω σαν μανα 4 χρονια τωρα ειναι οτι εφαρμοζουμε αυτο που μας παει σαν οικογενεια μπαμπας-μαμα-παιδι και οχι αυτο που μας λενε οι αλλοι οτι επιασε σε αυτους.
Οπως επισης δεν κολλαμε σε στερεοτυπα "ειναι κακο να κοιμουνται μαζι μας" ή επισης ακραιο "θα καταστραφει ψυχολογικα επειδη εκλαψε λιγο".


συμφωνώ απόλυτα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις