Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
307 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 307 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1βρεφάκια και βόλτες;; Empty βρεφάκια και βόλτες;; Παρ Ιουλ 22, 2011 11:01 pm

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πότε αρχίσατε κορίτσια να βγάζετε έξω στον κόσμο τα μωράκια σας!!;;;
Πώς τα καταφέρνατε;
Τί κουβαλούσατε μαζί σας;
Τα ταίζατε και με μπιμπερό και θηλασμό έξω;
Κάθεστε σε καφέ ή μόνο στη γύρα για βόλτα και μετά σπίτι;
Θέλω να αρχίσω να βγαίνω αλλά φοβάμαι μήπως τα ταλαιπωρήσω και αρχίσουν και κλάινε ή πλάντάζουν και τελικά δεν θα μπορέσουμε να πιούμε ούτε μία γουλιά νερό! Υπάρχει και κίνδυνος να κολλήσουν τίποτα; Να αρρωστήσουν;
γενικά δεν είμαι φοβητσιάρα και όλο έξω είμαστε με τον αντρα μου αλλά τώρα με τα μωρά δε θέλω να τα κουράσω !

2βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Παρ Ιουλ 22, 2011 11:15 pm

zwitsa

zwitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
an rwtiseis kai ton paidiatro sou tha sou pei na to vgazeis oso poio polu mporeis!!!egw me to pou sarantisa to vgala ekw k malista perase k uperoxa xaxa!!! βρεφάκια και βόλτες;; 215994 k genika ta mwra prepei na allazoun parastaseis...n pernoun aera...k n vlepoun alla proswpa !!!eperne tin tsanta mazi mou t karotsaki k mia xaroula!!!ton thilaza sto amaksi emena etrwgw kathe 3 wres..!!k mpempilino ton eixa allaksei k se kafeteria ti n kanoume etsi einai auta kratousa panta sakoulaki mazi mou..!!!vgazeto k min fovasai,ennoeite pws an vixei kapios den prepei kan na plisiasei to mwro sou!!

3βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Παρ Ιουλ 22, 2011 11:51 pm

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμείς βγαίναμε έξω από την 12η ημέρα. Κοιμόταν συνέχεια και δεν είχε κανένα πρόβλημα μέχρι τον 3ο μήνα μη σου πω.. Πηγαίναμε παντούμ με τη μπέμπα στο καθισματάκι του αυτοκινήτου κι αυτό στο καρότσι. Για φαγητό, σε καφετέριες, για ψώνια. Οταν πεινούσε τη θηλαζα επιτοπου και ξανακοιμοταν. Ειχα ειδικες μπλουζες θηλασμου που δεν φαινεται τιποτα. οταν εκανε κακα της, την αλλαζα σε καρεκλα ή σε καναπε εκει που ημασταν. Οταν ημουν στο κεντρο της πολης, ειχα κανει τα κονε με μαγαζια τυπου mothercare κλπ που εχουν αλλαξιερα και πηγαινα εκει και την αλλαζα ή ακομα και θηλαζα!!! ποτε δε με περιορισε η μπεμπα.. να δουμε πως θα την παλεψω οταν θα κανω δευτερο γιατι δεν παιζει να κλειστω μεσα, θα μου στριψει. Μαλλον θα δουλεψει μαρσιππος και λουρακι (μη βαρατε ντε!)

4βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Σαβ Ιουλ 23, 2011 12:15 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν νοιώθεις αβολα - βγαλτα ενα απογευμα βολτιτσα με το καροτσι μονο να δεις πως τα πανε με το καροτσι δλδ.
σε δευτερη βολτα κατσε κ σε μια καφετερια- εγω ειχα διαλεξει μια με λιγο κοσμο μιας κ ηταν η 1η μας εξοδος κ δεν ηξερα τι μου επιφύλασσε η μπεμπούλα..
σιγα σιγα θα το πάρεις το κολάι που λένε!μην το φοβασαι -καντο! θα νοιωσουν κ τα μωρα κ η μαμά πολύ καλύτερα!
καλές βολτες!! Very Happy

5βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Σαβ Ιουλ 23, 2011 12:30 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκι μου το μόνο πρόβλημα είναι οτι για τη βόλτα χρειάζεται μετακόμιση.
Βγήτε τώρα γιατί όταν αρχίσουν να μπουσουλάνε θα τους ξεχάσετε τους καφέδες... Very Happy

6βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Σαβ Ιουλ 23, 2011 12:38 am

zwitsa

zwitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Athin@ έγραψε:Κοριτσάκι μου το μόνο πρόβλημα είναι οτι για τη βόλτα χρειάζεται μετακόμιση.
Βγήτε τώρα γιατί όταν αρχίσουν να μπουσουλάνε θα τους ξεχάσετε τους καφέδες... Very Happy

giati vre athina mou..??emena einai 10 minwn k mia xara einai mpousoulaei sunexeia k poio polu thelei n nai orthios n perpataei stin volta einai kurios!! Wink oso gia tin metakomisi ema...!!!!stin tsanta ta vazeis ola mesa k perneis k t karotsaki tou....ta mwra oso minwn i xronwn einai den mporeis n ta xeis sena spiti k na min tous allazei perivallon!!!

7βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Σαβ Ιουλ 23, 2011 3:12 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμεις επειδη γεννηθηκαμε χειμωνα δεν βγηκαμε πολυ εξω παρα μονο οταν ειχε ψηλωζεστανει.επερνα παντα ενα γαλα μαζι κ μπεμπηλινα.παντου παμε δεν μας εχει περιορισει σε τπτ

8βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Σαβ Ιουλ 23, 2011 4:06 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eμεις την παιρναμε απο νεογεννητη βολτα,αλλα φυσικα οχι οταν εκανε πολυ κρυο κτλ.Αλλα οταν θελαμε να βγουμε δν το σκεφτομασταν,πηγαιναμε παντου.Στην τσαντα φροντιζα να χω,πανες,μωρομαντηλα,(αργοτερα γαλα σε σκονη κ θερμος)αλλαξιερα,2-3αλλαξιες μεσα-εξω κ μια κουβερτουλα κ σεντονακι που την κοιμιζα στο καροτσι.Οταν μεγαλωσε λιγο,επαιρνα μαζι μου κ τα φρουτακια της,τα γιαουρτακια κ ημασταν κομπλε.Το μεσημερι ομως γυρνουσαμε σπιτι για φαγητο,γτ δν ηθελα να την ταιζω εξω,τοσες ωρες εχει η μερα για βολτες.Παντως μην αγχωνεσαι,αν παρεις τα απαραιτητα,μια χαρουλα θα περασετε.

9βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Σαβ Ιουλ 23, 2011 4:44 am

renaten

renaten
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμεις με το που σαραντησαμε καροτσι κ βολτα.. ειχα τα παντα μαζι μου ( δεν θαλαζα)οποτε της ειχα νερο στο θερμο κ την ταιζα εξω.το καλο ηταν οτι εμενα κοιμοταν συνεχεια οποτε δεν ειχα προβλημα.αλλα γενικα την ειχα μαζι μου παντου.καλη αρχη κ καλες βολτεςςςς βρεφάκια και βόλτες;; 328109 βρεφάκια και βόλτες;; 328109

10βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Σαβ Ιουλ 23, 2011 11:06 am

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μπράβο ρε κορίτσια!
ίσως δεν θα έιναι τόσο τραγικά τα πράγματα! Είναι που ειναι και δύο τα σβουράκια μου και δύο τα χέρια μου!!!
σίγουρα βέβαια θα έιμαι με τον άντρα μου μαζί! ο τολμών νικά λοιπόν!....
θα δώ πότε θα βολέψει! θέλω να πάω και στον γιατρό να με δεί! απο τότε που γέννησα δεν πηγα οπότε μάλλον λέμε να το συνδιάσουμε επίσκεψη και βόλτα!

11βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Σαβ Ιουλ 23, 2011 11:22 am

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα τους βρείτε τους ρυθμούς σας σιγά σιγά.Είναι που είναι αρχή ακόμα και αγχώνεσαι.Απόλυτα φυσιολογικό.Και γω τα ίδια,αγχωνόμουν πολύ.
Απολαύστε τις βολτούλες σας,γιατί πολύ σωστά είπε η Αθηνά...όταν αρχίσουν το μπουσούλημα....ασ'τα να πάνε!!!!χαχαχα!!!!!!!Καλές βόλτες!!!!!!!

12βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Σαβ Ιουλ 23, 2011 10:30 pm

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμεις ειχαμε το προνομιο οτι γεννηθηκε καλοκαιρι
μολις σαραντησε λοιπον βουρρρρ για βολτες
πηγαιναμε παντου και οσο αντεχε
επαιρνα μαζι μου τα απαραιτητα(γαλα,παμπερς,αλλαξιες)και ηταν μια χαρα

απο την στιγμη που μπουσουλησε ομως κοπηκαν αυτα γιατι ηθελε να μπουσουλαει παντου(καφετεριες,δρομους κτλ Laughing Laughing )

τωρα πια κουβαλαω μαζι μας το γιογιο και μια αλλαξια βρεφάκια και βόλτες;; 215994 βρεφάκια και βόλτες;; 215994

13βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Τετ Ιουλ 27, 2011 3:39 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βολτα και παλι βολτα.. Μην αγχωνεσαι καθολου. Στην αρχη ολα μπορει να σου φαινονται βουνο αλλα αν δεν κανεις την αρχη δεν θα μαθεις. Εξοπλισου με ολα αυτα που νομιζεις οτι θα ειναι απαραιτητα ( γαλα, πανες, μωρομαντηλα κτλ) και πανω απο ολα με καλη διαθεση και βγειτε εξω.. Να αρρωστησουν το αποκλειω..Μπορειτε για αρχη να βγειτε αμεσως μετα το γευμα τους για να μη σου φανει τοσο κουραστικο το κουβαλημα.. Αλλα εχει και αυτο τη γλυκα του.. Εμεις στην αρχη ετσι καναμε με τον αντρα μου. Τον βγαζαμε εξω με το που τον ταιζαμε. Αλλα τωρα δεν κολλαμε. Μπιμπερο, γαλατακι και βουρ.. Να κρυωσουν δεν παιζει.. Εδω εγω τον εβγαζα εξω 2 μηνων με 10 βαθμους.. Μην ανησυχεις. Και εσεις θα ξεφυγετε λιγακι απο την κλεισουρα του σπιτιου και τα μωρα χαιρονται. Αλλαζουν παραστασεις, γεμιζει το μυαλο τους με εικονες.. Θα σας κανει πολυ καλο.. Καλες βολτιτσες..

14βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Τετ Ιουλ 27, 2011 4:08 am

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
new2eenmommy έγραψε:Πότε αρχίσατε κορίτσια να βγάζετε έξω στον κόσμο τα μωράκια σας!!;;;
Πώς τα καταφέρνατε;
Τί κουβαλούσατε μαζί σας;
Τα ταίζατε και με μπιμπερό και θηλασμό έξω;
Κάθεστε σε καφέ ή μόνο στη γύρα για βόλτα και μετά σπίτι;
Θέλω να αρχίσω να βγαίνω αλλά φοβάμαι μήπως τα ταλαιπωρήσω και αρχίσουν και κλάινε ή πλάντάζουν και τελικά δεν θα μπορέσουμε να πιούμε ούτε μία γουλιά νερό! Υπάρχει και κίνδυνος να κολλήσουν τίποτα; Να αρρωστήσουν;
γενικά δεν είμαι φοβητσιάρα και όλο έξω είμαστε με τον αντρα μου αλλά τώρα με τα μωρά δε θέλω να τα κουράσω !

απ'οτι βλεπω ειναι πολυ μικρουλια τα μωρακια σου, γι'αυτο και ανησυχεις!!
δεν χρειαζεται ομως.. οι βολτουλες θα κανουν καλο κ στα μωρα αλλα και σε σενα! εποενως, προμηθευσου τα απαραιτητα σε μια τσαντα, και βγειτε εξω αφοβα!! στην αρχη, βγαλτα απλα βολτα στην γειτονια, ωστε να συνηθισουν στην μεγαλη αλλαγη. και σιγα σιγα πορεις φυσικα να τα παιρνεις μαζι σου και οταν θελεις να πας σε καφετερια.. εγω σχεδον καθε μερα με τον πρωτο, πηγαινα για καφε σε μια συνοικιακη καφετερια τα πρωινα που ηξερα πως δεν εχει πολυ κοσμο κ ειμασταν μια χαρα!! με τον δευτερο, σουπερ μαρκετ, ψωνια, λαικη παντα μαζι, παρεα στο καροτσακι κ αυτος

15βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 5:27 am

daddycool


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπεράσουμε αυτό με τις 40 μέρες, έλεος πιά!Τον γιό μου τον βγάζαμε από τημν πρώτη βδομάδα έξω, Δεκέμβριο μήνα στην Δανία με -10 βαθμούς & και μάλιστα η γυναίκα μου τον άφηνε στο καρότσι να κοιμάται έξω,στον κήπο, με το σκυλί στα πόδια του καροτσιού, για μία ώρα κάθε μέρα.Έχει φτάσει τα 12 & δεν έχει αρωστήσει πότέ από ίωση η γρίππη.
Καλό και άγιο το έθιμο, αλλά καλύτερη η λογική και το αυτονόητο, ειδικά στο κλίμα της Ελλάδας Wink

16βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 5:40 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σίγουρα,δεν ισχύουν όλα όσα αναφέρονται για τις πρώτες 40 ημέρες ζωής του νεογνού και μετέπειτα βρέφους,αλλά καλό είναι να αποφεύγονται οι υπερβολές!πάντως,καλό είναι σαν αρχή να προσέξεις τα εξής:βόλτα σε ανοιχτούς χώρους, όχι συνωστισμός, όχι στενή επαφή με άγνωστα πρόσωπα – πολλά φιλιά κλπ - , μακριά από ασθενείς και κρυωμένους, μακριά από νήπια που πηγαίνουν στον παιδικό σταθμό και κολλούν συνεχόμενες ιώσεις.

17βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 5:46 am

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμείς βγαίνουμε κάθε μερα..
κάθε απόγευμα κατα τις 7 πάμε με το καρότσι φωκίωνος, την περπατάω όλη, μπας και κάνω και λίγο γυμναστική, και στο γυρισμό κάθομαι σε ένα καφε που δεν έχει πολύ κόσμο.. στάνταρ στις 8 ο μικρός θέλει φαί, τον θηλάζω στο σλινκ, και κατα τις 9 γυρνάμε σπίτι..

δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο καλό κάνει και σε μένα που βγαίνω έξω και διαβάζω το βιβλίο μου κάτω από ένα δέντρο, αλλά και στον μικρό που όταν γυρίζουμε είναι κατάκοπος και κοιμάται πολύ πιο εύκολα

18βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 6:33 am

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
daddycool έγραψε:Κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπεράσουμε αυτό με τις 40 μέρες, έλεος πιά!Τον γιό μου τον βγάζαμε από τημν πρώτη βδομάδα έξω, Δεκέμβριο μήνα στην Δανία με -10 βαθμούς & και μάλιστα η γυναίκα μου τον άφηνε στο καρότσι να κοιμάται έξω,στον κήπο, με το σκυλί στα πόδια του καροτσιού, για μία ώρα κάθε μέρα.Έχει φτάσει τα 12 & δεν έχει αρωστήσει πότέ από ίωση η γρίππη.
Καλό και άγιο το έθιμο, αλλά καλύτερη η λογική και το αυτονόητο, ειδικά στο κλίμα της Ελλάδας Wink
ΟΙ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΡΧΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΚΟΣΜΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΞΕΡΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΑΝΕ ΑΥΤΑ !

19βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 7:21 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariloy έγραψε:
daddycool έγραψε:Κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπεράσουμε αυτό με τις 40 μέρες, έλεος πιά!Τον γιό μου τον βγάζαμε από τημν πρώτη βδομάδα έξω, Δεκέμβριο μήνα στην Δανία με -10 βαθμούς & και μάλιστα η γυναίκα μου τον άφηνε στο καρότσι να κοιμάται έξω,στον κήπο, με το σκυλί στα πόδια του καροτσιού, για μία ώρα κάθε μέρα.Έχει φτάσει τα 12 & δεν έχει αρωστήσει πότέ από ίωση η γρίππη.
Καλό και άγιο το έθιμο, αλλά καλύτερη η λογική και το αυτονόητο, ειδικά στο κλίμα της Ελλάδας Wink
ΟΙ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΡΧΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΚΟΣΜΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΞΕΡΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΑΝΕ ΑΥΤΑ !

ακριβώς!!

20βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 7:41 am

daddycool


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Lilliput έγραψε:
mariloy έγραψε:
daddycool έγραψε:Κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπεράσουμε αυτό με τις 40 μέρες, έλεος πιά!Τον γιό μου τον βγάζαμε από τημν πρώτη βδομάδα έξω, Δεκέμβριο μήνα στην Δανία με -10 βαθμούς & και μάλιστα η γυναίκα μου τον άφηνε στο καρότσι να κοιμάται έξω,στον κήπο, με το σκυλί στα πόδια του καροτσιού, για μία ώρα κάθε μέρα.Έχει φτάσει τα 12 & δεν έχει αρωστήσει πότέ από ίωση η γρίππη.
Καλό και άγιο το έθιμο, αλλά καλύτερη η λογική και το αυτονόητο, ειδικά στο κλίμα της Ελλάδας Wink
ΟΙ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΡΧΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΚΟΣΜΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΞΕΡΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΑΝΕ ΑΥΤΑ !

ακριβώς!!

Ο δικός μου πάντως , δεν τον είδα να...κακόπαθε, που βγήκε έξω από την πρώτη βδομάδα Very Happy .Όσο για να πάρουνε δυνάμεις, αμφότεροι, ο καθαρός αέρας είναι μάλλον καλύτερος από τον όποιο κλειστό χώρο.Άλλωστε εγώ δεν πρότεινα να βγούνε στην Ομόνοια, στον κήπο η το πάρκο η την θάλασσα, είπα. Wink

21βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 7:43 am

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
επειδη γεννηθηκαν και τα 2 χειμωνα,περιμενα κανενα μηνα....μετα τα εβγαζα εξω οταν εκανε καλη μερα!!!

22βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 7:49 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
daddycool έγραψε:
Lilliput έγραψε:
mariloy έγραψε:
daddycool έγραψε:Κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπεράσουμε αυτό με τις 40 μέρες, έλεος πιά!Τον γιό μου τον βγάζαμε από τημν πρώτη βδομάδα έξω, Δεκέμβριο μήνα στην Δανία με -10 βαθμούς & και μάλιστα η γυναίκα μου τον άφηνε στο καρότσι να κοιμάται έξω,στον κήπο, με το σκυλί στα πόδια του καροτσιού, για μία ώρα κάθε μέρα.Έχει φτάσει τα 12 & δεν έχει αρωστήσει πότέ από ίωση η γρίππη.
Καλό και άγιο το έθιμο, αλλά καλύτερη η λογική και το αυτονόητο, ειδικά στο κλίμα της Ελλάδας Wink
ΟΙ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΡΧΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΚΟΣΜΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΞΕΡΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΑΝΕ ΑΥΤΑ !

ακριβώς!!

Ο δικός μου πάντως , δεν τον είδα να...κακόπαθε, που βγήκε έξω από την πρώτη βδομάδα Very Happy .Όσο για να πάρουνε δυνάμεις, αμφότεροι, ο καθαρός αέρας είναι μάλλον καλύτερος από τον όποιο κλειστό χώρο.Άλλωστε εγώ δεν πρότεινα να βγούνε στην Ομόνοια, στον κήπο η το πάρκο η την θάλασσα, είπα. Wink

καλησπέρα!! στον κήπο η το πάρκο η την θάλασσα, ναι. απλά θεώρησα λίγο ακραίο ένα νεογνό να παραμένει σε ένα περιβάλλον με -10 βαθμούς! εκτός αν είναι ντυμμένο σαν κρεμμυδάκι!! αλλά και πάλι... εγώ δε θα το έκανα!! Wink

23βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 8:03 am

daddycool


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Lilliput έγραψε:
daddycool έγραψε:
Lilliput έγραψε:
mariloy έγραψε:
daddycool έγραψε:Κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπεράσουμε αυτό με τις 40 μέρες, έλεος πιά!Τον γιό μου τον βγάζαμε από τημν πρώτη βδομάδα έξω, Δεκέμβριο μήνα στην Δανία με -10 βαθμούς & και μάλιστα η γυναίκα μου τον άφηνε στο καρότσι να κοιμάται έξω,στον κήπο, με το σκυλί στα πόδια του καροτσιού, για μία ώρα κάθε μέρα.Έχει φτάσει τα 12 & δεν έχει αρωστήσει πότέ από ίωση η γρίππη.
Καλό και άγιο το έθιμο, αλλά καλύτερη η λογική και το αυτονόητο, ειδικά στο κλίμα της Ελλάδας Wink
ΟΙ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΡΧΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΚΟΣΜΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΞΕΡΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΑΝΕ ΑΥΤΑ !

ακριβώς!!

Ο δικός μου πάντως , δεν τον είδα να...κακόπαθε, που βγήκε έξω από την πρώτη βδομάδα Very Happy .Όσο για να πάρουνε δυνάμεις, αμφότεροι, ο καθαρός αέρας είναι μάλλον καλύτερος από τον όποιο κλειστό χώρο.Άλλωστε εγώ δεν πρότεινα να βγούνε στην Ομόνοια, στον κήπο η το πάρκο η την θάλασσα, είπα. Wink

καλησπέρα!! στον κήπο η το πάρκο η την θάλασσα, ναι. απλά θεώρησα λίγο ακραίο ένα νεογνό να παραμένει σε ένα περιβάλλον με -10 βαθμούς! εκτός αν είναι ντυμμένο σαν κρεμμυδάκι!! αλλά και πάλι... εγώ δε θα το έκανα!! Wink

'Ολα είναι θέμα...εξοπλισμού, ήταν μέσα στον σωστό υπνόσακο και πάνω σε προβατόμαλο Very Happy

24βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 8:21 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
daddycool έγραψε:
Lilliput έγραψε:
daddycool έγραψε:
Lilliput έγραψε:
mariloy έγραψε:
daddycool έγραψε:Κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπεράσουμε αυτό με τις 40 μέρες, έλεος πιά!Τον γιό μου τον βγάζαμε από τημν πρώτη βδομάδα έξω, Δεκέμβριο μήνα στην Δανία με -10 βαθμούς & και μάλιστα η γυναίκα μου τον άφηνε στο καρότσι να κοιμάται έξω,στον κήπο, με το σκυλί στα πόδια του καροτσιού, για μία ώρα κάθε μέρα.Έχει φτάσει τα 12 & δεν έχει αρωστήσει πότέ από ίωση η γρίππη.
Καλό και άγιο το έθιμο, αλλά καλύτερη η λογική και το αυτονόητο, ειδικά στο κλίμα της Ελλάδας Wink
ΟΙ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΡΧΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΚΟΣΜΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΞΕΡΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΑΝΕ ΑΥΤΑ !

ακριβώς!!

Ο δικός μου πάντως , δεν τον είδα να...κακόπαθε, που βγήκε έξω από την πρώτη βδομάδα Very Happy .Όσο για να πάρουνε δυνάμεις, αμφότεροι, ο καθαρός αέρας είναι μάλλον καλύτερος από τον όποιο κλειστό χώρο.Άλλωστε εγώ δεν πρότεινα να βγούνε στην Ομόνοια, στον κήπο η το πάρκο η την θάλασσα, είπα. Wink

καλησπέρα!! στον κήπο η το πάρκο η την θάλασσα, ναι. απλά θεώρησα λίγο ακραίο ένα νεογνό να παραμένει σε ένα περιβάλλον με -10 βαθμούς! εκτός αν είναι ντυμμένο σαν κρεμμυδάκι!! αλλά και πάλι... εγώ δε θα το έκανα!! Wink

'Ολα είναι θέμα...εξοπλισμού, ήταν μέσα στον σωστό υπνόσακο και πάνω σε προβατόμαλο Very Happy


όκευ τότε,κατάλαβα!!έτσι με έβγαζε και η μητέρα μου βόλτα στη νορβηγία.. Very Happy

25βρεφάκια και βόλτες;; Empty Απ: βρεφάκια και βόλτες;; Πεμ Ιουλ 28, 2011 10:19 am

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mariloy έγραψε:
daddycool έγραψε:Κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπεράσουμε αυτό με τις 40 μέρες, έλεος πιά!Τον γιό μου τον βγάζαμε από τημν πρώτη βδομάδα έξω, Δεκέμβριο μήνα στην Δανία με -10 βαθμούς & και μάλιστα η γυναίκα μου τον άφηνε στο καρότσι να κοιμάται έξω,στον κήπο, με το σκυλί στα πόδια του καροτσιού, για μία ώρα κάθε μέρα.Έχει φτάσει τα 12 & δεν έχει αρωστήσει πότέ από ίωση η γρίππη.
Καλό και άγιο το έθιμο, αλλά καλύτερη η λογική και το αυτονόητο, ειδικά στο κλίμα της Ελλάδας Wink
ΟΙ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΡΧΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΚΟΣΜΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΞΕΡΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΑΝΕ ΑΥΤΑ !

Εγω δηλαδη που θα γεννησω το τριτο μου παιδακι τον Οκτωβριο τι πρεπει να κανω??Που ο μεγαλος μου θα πηγαινει νηπιο, ο μικρος κολυμβητηριο κλπ...Θα πρεπει δηλαδη να χωσω τους τριγυρω μου για να μην βγαλω εξω το μωρο ΑΣΑΡΑΝΤΙΣΤΟ???θελω δε θελω, θα παρω ενα ωραιοτατο σλινγκ κ θα με ακολουθαει παντου!!
Το οτι το λεγανε οι γιαγιαδες δε μου λεει κατι, γιατι ξερω γιαγιαδες που τα κρατανε μεσα μαζι με τις λεχωνες κ με ολα τα υπολοιπα χαριτωμενα(οχι βραδυ ρουχα, οχι βραδυ επισκεψεις) αλλα στο αυτοκινητο και στο μηχανακι....αγκαλια,και οταν χρονισουν τα πλακωνουν στις σοκολατες και στη ζαχαρη!!!


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις