Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
394 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 394 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:Εγώ σε ένα πράγμα δεν συμφωνώ etoile. Σε αυτό που λες ότι αυτό είναι νέο φαινόμενο. Εγώ δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι γιατί και παλιά έβλεπα τέτοιες συμπεριφορές από γονείς και παιδιά. Πάντα υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι γενικά που νομίζουν ότι ο κόσμος τους ανήκει και δεν σέβονται τίποτα. Όχι απαραίτητα γονείς. Απλά όταν γίνονται αυτοί οι άνθρωποι γονείς δεν ενδιαφέρονται να μάθουν στα παιδιά τους τι είναι σεβασμός. Φυσικά αναφέρομαι σε ακραία περιστατικά όπως αυτά που ανέφερες ότι πήγαινε το παιδάκι και ενοχλούσε τον κόσμο που έτρωγε και την μαμά που φώναζε στο δίχρονο παιδί της από τα 10 μέτρα. Δεν μιλάω για παιδιά ζωηρά που οι γονείς τους όμως δεν αδιαφορούν και προσπαθούν να τους βάλουν όρια. Δυστυχώς αναίσθητοι άνθρωποι υπήρχαν πάντα. Για εμένα το χειρότερό μου είναι το εξής. Έχεις γιορτή στο σπίτι και έρχεται κόσμος. Και έρχεται και μια οικογένεια με 2 μικρά παιδάκια που τα αφήνει ανεξέλεγκτα να ριμάξουν ότι βρουν στο ξένο σπίτι... Απαράδεκτο φαινόμενο και το συναντώ από παλιά.

Δε ξερω βρε κουκλα μου... Ισως να ειναι η ιδεα μου οτι δε γινονταν αυτα παλιοτερα. Αλλα το εχω ακουσει και απο αλλους να το λενε!!!! Ισως να γερναω και να τα προσεχω περισσοτερο τωρα,χαχαχα!!!!!!

Αυτο με την επισκεψη... αλλο θεμα...
Νιοπαντρη, εκανα γιορτη και μου ηρθαν καποιοι με παιδια, τα οποια τα παρατησαν στη μοιρα τους. Αποτελεσμα;;; Καινουργιο ψυγειο γεματο λακουβες απο κλωτσιες, τα πλακακια στο διαδρομο με χαρακιες απο τακουνι μποτας και η απαντηση της πεθερας οταν εγω τα ειδα και φρικαρα... ''ε,βαλε το σπιτι σε γυαλα να μη παθει τιποτα''...
Ε,δε νομιζω οτι παλι ειναι θεμα παραξενιας δικιας μου, αλλα οτι καποιοι ειναι εντελως αναισθητοι και δε σεβαστηκαν το σπιτι μου!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καταλαβαίνω τι εννοείτε και συμφωνώ όταν οι γονείς είναι αδιάφοροι.
Στο κατα πόσο μπορείς να διδάξεις σε ένα παιδάκι 2 και 3 χρονών να κάνει απόλυτη ησυχία το μεσημέρι έχω κάποιες αμφιβολίες Rolling Eyes
Ακόμη κι εμείς που δεν έχουμε προβλήματα με τις μικρές ε υπήρξαν στιγμές που θα εκτροχιαστήκαμε ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 534787

Κουκίδα καλά τα λες
Μήπως εμάς με μικρά παιδιά μας σέβονται οι καπνιστές που στα μαγαζιά ντουμανιάζουν και δεν μπορούμε να κάτσουμε?

????????


Επισκέπτης
giouli73 έγραψε:Ίσως και να λέμε το ίδιο. Δεν σ έχω καταλάβει ακόμα. Η κόρη μου ακόμη είναι μικρή 14 μηνών. Ο γιος μου ας πούμε αν πάμε για φαγητό κι αρχίσει να γυρνάει στα τραπέζια χωρίς όμως να κάνει κάτι αυτό δεν θα με πειράξει, αλλά θα τον παρατηρώ. Αν όμως αρχίζει και πειράζει τον κόσμο, ή σπρώχνει τα παιδάκια ή δεν ξέρω τι άλλο κάνουν άλλα παιδάκια, γιατί όπως είπα ακόμα δεν έχουμε πάει εμείς, αυτό με ενοχλεί θα του βάλω χέρι και μάλλον θα φύγουμε από το μαγαζί. Πάντως για την ώρα δεν κάνει τέτοια πράγματα όταν πάμε έξω. Πάντως βρε κορίτσια ακούω συχνά στην Ελλάδα που είμαστε γύφτοι, δεν σεβόμαστε, στο εξωτερικό τι καλά όλα δουλεύουν ρολόι κλπ κλπ κλπ.. Εντωμεταξύ το λέμε όλοι κάποιες φορές. Πως γίνεται να το λέμε όλοι αλλά τίποτα να μην γίνεται. Δε νομίζω πια έχουμε τέτοια κατάντια σαν λαός. Εντάξει υπάρχουν τα άσχημα, αλλά υπάρχουν και οι άνθρωποι με ευαισθησίες.

Ε,καλα,εννοειται οτι το παιδακι θα γυριζει και θα κανει και τις τσαχπινιες του, δε γινεται να το κολλησεις στο τραπεζι!!! Το περιεργο θα ηταν ενα παιδακι να ειναι ακινητο και να μη μιλαει!!!

Εγω τονιζω ξανα, οτι το λεω για καταστασεις που το παιδι εχει γκρεμισει ολο το μαγαζι και οι γονεις αταραχοι τρωνε τα ψαρακια τους...

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν θα ξεχασω οταν ημασταν μικρα ειχαμε κατι οικογενειακους φιλους με 2 παιδακια 2 χροναι μικροτερα μου. βγαιναμε εξω για φαγητο και οι γονεις μου βλαστημουσαν την ωρα κ τη στιγμη που βγαιναμε μαζι τους.
ο μεγαλος τους γιος (7 ηταν τοτε περιπου) σηκωνοταν παντα και φροντιζε να πεταει χαλικια κ οτι εβρισκε κατω στα διπλανα τραπεζια...
και η μανα του το μονο που ελεγε ηταν 'Νικολάκη μη...η μανουλα θα σε δείρει...' και γελουσε χαριτωμενα...

το θυμαμαι μια ζωη αυτο σαν ατακα οποτε βλεπω κατι παρομοιο να συμβαινει σημερα... cyclops

????????


Επισκέπτης
koukida έγραψε:Η νοοτροπία του Ελληναρα που θελω να πιστευω οτι θα εκλειψει κάποτε επιτέλους- ειναι αυτη που λεει 'ΕΛα μωρε -εδω ειναι Ελλάδα- 'ετσι'ειμαστε εμεις- οχι σαν τους κρυόκολους τους ευρωπαιους'.

ιδια νοοτροπια εχει και ο λαος- και το κρατος -να πω για παραδειγμα με την επιβολη του νομου οσον αφορα την απαγορευση του καπνισματος.

αρχισαν ολοι να φωναζουν 'εδω ειναι Ελλαδα και το τσιγαρο δεν μας το κοβουν' και άλλα τετοια χαριτωμενα- τα οποια τα προεβαλαν και τα δελτια ειδησεων καθημερινα καλλιεργωντας την νοοτροπία αυτη (ατιμα ΜΜΕ)τη στιγμη που το ιδιο το κρατος λεει οτι πετυχε να το απαγορεψει και φυσικα εξω γινεται της πόπης απο τα ντουμάνια μεσα στα μαγαζια...'
και εγω καπνιστρια ειμαι- αλλα σεβομαι απόλυτα το δικαιωμα του άλλου να μην θελει να αναπνευσει τον καπνό μου.
το κρατος μας εινα ιδιο με εμας- 'άλλα ντ'αλλα του παππου το γαλα..'

το πηγα αλλου ε? σορυ.

Ααααχ,πονεμενο θεμα και αυτο, τι εθιξες παλι;;;; Laughing
Ναι,ναι και χαιρονται που καπνιζουν και ο μαγαζατορας το δεχεται... Αλλα που να σκεφτουν οτι ο ιδιος μαγαζατορας δε θα ακουσει και αλλους νομους... και θα σερβιρει σαπια κρεατα και ληγμενα αναψυκτικα....
Και καπνιζουν μεχρι και στους παιδοτοπους... δε σεβονται το παιδι τους, θα σεβαστουν τους υπολοιπους;;;; Ειμαι εγκυος και ολο το χειμωνα δε μπορουσα να πιω εναν καφε για να μη μαστουρωσω απο την καπνα και πνιξω και το παιδακι μου!!!! Και αμα πεις κατι, σε βγαζουν και περιεργη...

Και στο εξωτερικο δεν ειναι ολα τελεια, αλλα ειναι στο 80%. Σεβονται τον διπλα τους, πολυ σημαντικο. Εχω παει πολλα ταξιδια και παντα στη πτηση της επιστροφης ηθελα να πλανταξω στο κλαμα... επειδη γυριζα στο χαλι μας...
Την Πρωτοχρονια ημασταν Μαδριτη,οπου καπνιζαν στα μαγαζια... Εκεινες τις μερες βγηκε ο νομος για το καπνισμα και εκει. Ε,απο τις 12 το βραδυ κανενα μαγαζι δεν αφηνε να καπνιζουν. Ολοι μουρμουραγαν,αλλα τελικα εβγαιναν εξω...
Δε παλευεται η κατασταση εδω...

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:[quote="koukida"
Δε παλευεται η κατασταση εδω...

εδω ειναι ΕΛΛΑΔΑ!!!!!! ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 215994 ....δεν είναι παιξε γέλασε... Razz

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koukida έγραψε:Η νοοτροπία του Ελληναρα που θελω να πιστευω οτι θα εκλειψει κάποτε επιτέλους- ειναι αυτη που λεει 'ΕΛα μωρε -εδω ειναι Ελλάδα- 'ετσι'ειμαστε εμεις- οχι σαν τους κρυόκολους τους ευρωπαιους'.

ιδια νοοτροπια εχει και ο λαος- και το κρατος -να πω για παραδειγμα με την επιβολη του νομου οσον αφορα την απαγορευση του καπνισματος.

αρχισαν ολοι να φωναζουν 'εδω ειναι Ελλαδα και το τσιγαρο δεν μας το κοβουν' και άλλα τετοια χαριτωμενα- τα οποια τα προεβαλαν και τα δελτια ειδησεων καθημερινα καλλιεργωντας την νοοτροπία αυτη (ατιμα ΜΜΕ)τη στιγμη που το ιδιο το κρατος λεει οτι πετυχε να το απαγορεψει και φυσικα εξω γινεται της πόπης απο τα ντουμάνια μεσα στα μαγαζια...'
και εγω καπνιστρια ειμαι- αλλα σεβομαι απόλυτα το δικαιωμα του άλλου να μην θελει να αναπνευσει τον καπνό μου.
το κρατος μας εινα ιδιο με εμας- 'άλλα ντ'αλλα του παππου το γαλα..'

το πηγα αλλου ε? σορυ.


κουκιδα μου, μια χαρα το πηγες για μενα...... και πολυ σωστα τα λες!! και πολυ απλα στο ολο θεμα της συμπεριφορας των ελληνων (ευτυχως οχι ολων βεβαια) κατα την γνωμη μου φταιει οτι σε αυτη την χωρα που ζουμε δυστυχως η παιδεια μας ειναι ανυπαρκτη πλεον!!!!!!!!!!! επομενως, πως θελουμε καποιος να σεβεται τους συνανθρωπους του?? σιγα σιγα θα γινουμε ακριβως σαν μερικους αλλοδαπους που ειναι στην ελλαδα, και συνεχεια τους βριζουμε!! δεν ειναι ομως χειροτεροι, απο καποιους συμπατριωτες μας.....

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΦΎΓΑΜΕ ΛΙΓΑΑΑΑΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΑΛΛΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΖΩΗΡΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΞΕΣΤΡΩΤΑ, ΤΑ ΤΑΠΕΡ ΕΚΤΟΣ ΝΤΟΥΛΑΠΙΩΝ , ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΞΕΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥΣ, ΤΑ ΚΑΛΥΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΣΠΑΣΜΕΝΗ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΩ ΕΠΙΒΛΕΠΑΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!! ΜΗ ΡΩΤΑΤΕ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ . ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΙΣΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΝΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΦΛΑΣ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΤΑ ΑΤΙΜΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ ΑΨΕ ΣΒΗΣΕ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ Η ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΝΑΓΙΤΣΕΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ . ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΝΑΜΠΕΤΗΣ

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elenidek έγραψε:ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΦΎΓΑΜΕ ΛΙΓΑΑΑΑΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΑΛΛΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΖΩΗΡΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΞΕΣΤΡΩΤΑ, ΤΑ ΤΑΠΕΡ ΕΚΤΟΣ ΝΤΟΥΛΑΠΙΩΝ , ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΞΕΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥΣ, ΤΑ ΚΑΛΥΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΣΠΑΣΜΕΝΗ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΩ ΕΠΙΒΛΕΠΑΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!! ΜΗ ΡΩΤΑΤΕ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ . ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΙΣΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΝΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΦΛΑΣ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΤΑ ΑΤΙΜΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ ΑΨΕ ΣΒΗΣΕ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ Η ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΝΑΓΙΤΣΕΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ . ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΝΑΜΠΕΤΗΣ

Να πω κι εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό που θυμήθηκα.. Twisted Evil
Ένα απόγευμα είχε έρθει στο σπίτι μας για καφέ (απροειδοποίητα!!)μία συγγενής του άνδρα μου με τα δυο παιδάκια της (τεσσάρων και οχτώ ετών)που φημίζονται για τη ζωηράδα τους..Η πιο μικρή λοιπόν άρχισε να ανοίγει τα συρτάρια των παιδιών μου και να πετάει έξω όλα τα παιχνίδια τους και στη συνέχεια αφού τα πέταξε ΟΛΑ, άρχισε να τα τσαλαπατάει και το μόνο πράγμα που είπε η μάνα της (η συγγενής του άνδρα μου) ήταν : "Αυτή η κόρη μου πάντα έτσι κάνει!!! ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 606100 " Εννοείται ότι φεύγοντας όχι μόνο δε μαζέψανε ούτε μισό παιχνιδάκι που είχε γεμίσει ο τόπος ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 911307 αλλά ούτε συγνώμη δε ζητήσανε τουλάχιστον για τα σπασμένα ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 654655 ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 654655

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsipita!! έγραψε:
elenidek έγραψε:ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΦΎΓΑΜΕ ΛΙΓΑΑΑΑΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΑΛΛΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΖΩΗΡΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΞΕΣΤΡΩΤΑ, ΤΑ ΤΑΠΕΡ ΕΚΤΟΣ ΝΤΟΥΛΑΠΙΩΝ , ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΞΕΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥΣ, ΤΑ ΚΑΛΥΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΣΠΑΣΜΕΝΗ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΩ ΕΠΙΒΛΕΠΑΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!! ΜΗ ΡΩΤΑΤΕ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ . ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΙΣΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΝΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΦΛΑΣ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΤΑ ΑΤΙΜΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ ΑΨΕ ΣΒΗΣΕ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ Η ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΝΑΓΙΤΣΕΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ . ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΝΑΜΠΕΤΗΣ

Να πω κι εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό που θυμήθηκα.. Twisted Evil
Ένα απόγευμα είχε έρθει στο σπίτι μας για καφέ (απροειδοποίητα!!)μία συγγενής του άνδρα μου με τα δυο παιδάκια της (τεσσάρων και οχτώ ετών)που φημίζονται για τη ζωηράδα τους..Η πιο μικρή λοιπόν άρχισε να ανοίγει τα συρτάρια των παιδιών μου και να πετάει έξω όλα τα παιχνίδια τους και στη συνέχεια αφού τα πέταξε ΟΛΑ, άρχισε να τα τσαλαπατάει και το μόνο πράγμα που είπε η μάνα της (η συγγενής του άνδρα μου) ήταν : "Αυτή η κόρη μου πάντα έτσι κάνει!!! ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 606100 " Εννοείται ότι φεύγοντας όχι μόνο δε μαζέψανε ούτε μισό παιχνιδάκι που είχε γεμίσει ο τόπος ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 911307 αλλά ούτε συγνώμη δε ζητήσανε τουλάχιστον για τα σπασμένα ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 654655 ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 654655


Δεν έριξες αλάτι πίσω από την πόρτα όταν φύγανε; Βρε ουστ!

Καλά εγώ αν έβλεπα να σπάει παιχνίδια θα ειχα πάει και θα τα είχα μαζέψει με τη μία και δεν θα άφηνα να τα ξαναπλησιάσει. Δεν είναι κρίμα για τα δικά σου τα παιδιά να εισβάλλει ένα άλλο παιδί στον χώρο τους και να τα καταστρέψει; Και δεν θα με ένοιαζε και καθόλου αν προσβαλόταν η συγγενής, το πολύ-πολύ να έφευγε μια ώρα αρχήτερα. Άσε που δεν νομίζω να προσβαλόταν με τόση αναισθησία που φάνηκε να κουβαλάει... Κριμα για τα παιδάκια μωρέ. Τι φταίνει αυτά αν το άλλο θέλει να καταστρέφει; Ας ρημάζει μονο εκεί που το παίρνει. Με κάτι τέτοιους γονείς βγαίνουν κάτι τέτοια παιδιά, γι' αυτό και όλα τα σχολεία είναι με σπασμένα θρανία και τζάμια και μουτζουρωμένους τοίχους. Γι' αυτό λέω, δεν είναι καινούργιο το φαινόμενο αυτό. Πάντα υπήρχαν τέτοιοι γονείς που έβγαζαν τέτοια παιδιά.

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
tsipita!! έγραψε:
elenidek έγραψε:ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΦΎΓΑΜΕ ΛΙΓΑΑΑΑΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΑΛΛΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΖΩΗΡΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΞΕΣΤΡΩΤΑ, ΤΑ ΤΑΠΕΡ ΕΚΤΟΣ ΝΤΟΥΛΑΠΙΩΝ , ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΞΕΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥΣ, ΤΑ ΚΑΛΥΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΣΠΑΣΜΕΝΗ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΩ ΕΠΙΒΛΕΠΑΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!! ΜΗ ΡΩΤΑΤΕ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ . ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΙΣΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΝΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΦΛΑΣ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΤΑ ΑΤΙΜΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ ΑΨΕ ΣΒΗΣΕ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ Η ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΝΑΓΙΤΣΕΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ . ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΝΑΜΠΕΤΗΣ

Να πω κι εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό που θυμήθηκα.. Twisted Evil
Ένα απόγευμα είχε έρθει στο σπίτι μας για καφέ (απροειδοποίητα!!)μία συγγενής του άνδρα μου με τα δυο παιδάκια της (τεσσάρων και οχτώ ετών)που φημίζονται για τη ζωηράδα τους..Η πιο μικρή λοιπόν άρχισε να ανοίγει τα συρτάρια των παιδιών μου και να πετάει έξω όλα τα παιχνίδια τους και στη συνέχεια αφού τα πέταξε ΟΛΑ, άρχισε να τα τσαλαπατάει και το μόνο πράγμα που είπε η μάνα της (η συγγενής του άνδρα μου) ήταν : "Αυτή η κόρη μου πάντα έτσι κάνει!!! ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 606100 " Εννοείται ότι φεύγοντας όχι μόνο δε μαζέψανε ούτε μισό παιχνιδάκι που είχε γεμίσει ο τόπος ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 911307 αλλά ούτε συγνώμη δε ζητήσανε τουλάχιστον για τα σπασμένα ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 654655 ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 654655


Δεν έριξες αλάτι πίσω από την πόρτα όταν φύγανε; Βρε ουστ!

Καλά εγώ αν έβλεπα να σπάει παιχνίδια θα ειχα πάει και θα τα είχα μαζέψει με τη μία και δεν θα άφηνα να τα ξαναπλησιάσει. Δεν είναι κρίμα για τα δικά σου τα παιδιά να εισβάλλει ένα άλλο παιδί στον χώρο τους και να τα καταστρέψει; Και δεν θα με ένοιαζε και καθόλου αν προσβαλόταν η συγγενής, το πολύ-πολύ να έφευγε μια ώρα αρχήτερα. Άσε που δεν νομίζω να προσβαλόταν με τόση αναισθησία που φάνηκε να κουβαλάει... Κριμα για τα παιδάκια μωρέ. Τι φταίνει αυτά αν το άλλο θέλει να καταστρέφει; Ας ρημάζει μονο εκεί που το παίρνει. Με κάτι τέτοιους γονείς βγαίνουν κάτι τέτοια παιδιά, γι' αυτό και όλα τα σχολεία είναι με σπασμένα θρανία και τζάμια και μουτζουρωμένους τοίχους. Γι' αυτό λέω, δεν είναι καινούργιο το φαινόμενο αυτό. Πάντα υπήρχαν τέτοιοι γονείς που έβγαζαν τέτοια παιδιά.
Ναί πήγα και μάλωσα τη μικρή όταν την είδα να πατάει τα παιχνίδια και της ζήτησα να τα βάλει στη θέση τους αλλά με έγραψε και τότε ήταν που η μάνα της πέταξε την ατάκα που προανέφερα ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 679259

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsipita!! έγραψε:
MariaM έγραψε:
tsipita!! έγραψε:
elenidek έγραψε:ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΦΎΓΑΜΕ ΛΙΓΑΑΑΑΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΑΛΛΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΖΩΗΡΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΞΕΣΤΡΩΤΑ, ΤΑ ΤΑΠΕΡ ΕΚΤΟΣ ΝΤΟΥΛΑΠΙΩΝ , ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΞΕΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥΣ, ΤΑ ΚΑΛΥΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΣΠΑΣΜΕΝΗ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΩ ΕΠΙΒΛΕΠΑΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!! ΜΗ ΡΩΤΑΤΕ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ . ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΙΣΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΝΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΦΛΑΣ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΤΑ ΑΤΙΜΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ ΑΨΕ ΣΒΗΣΕ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ Η ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΝΑΓΙΤΣΕΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ . ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΝΑΜΠΕΤΗΣ

Να πω κι εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό που θυμήθηκα.. Twisted Evil
Ένα απόγευμα είχε έρθει στο σπίτι μας για καφέ (απροειδοποίητα!!)μία συγγενής του άνδρα μου με τα δυο παιδάκια της (τεσσάρων και οχτώ ετών)που φημίζονται για τη ζωηράδα τους..Η πιο μικρή λοιπόν άρχισε να ανοίγει τα συρτάρια των παιδιών μου και να πετάει έξω όλα τα παιχνίδια τους και στη συνέχεια αφού τα πέταξε ΟΛΑ, άρχισε να τα τσαλαπατάει και το μόνο πράγμα που είπε η μάνα της (η συγγενής του άνδρα μου) ήταν : "Αυτή η κόρη μου πάντα έτσι κάνει!!! ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 606100 " Εννοείται ότι φεύγοντας όχι μόνο δε μαζέψανε ούτε μισό παιχνιδάκι που είχε γεμίσει ο τόπος ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 911307 αλλά ούτε συγνώμη δε ζητήσανε τουλάχιστον για τα σπασμένα ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 654655 ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 654655


Δεν έριξες αλάτι πίσω από την πόρτα όταν φύγανε; Βρε ουστ!

Καλά εγώ αν έβλεπα να σπάει παιχνίδια θα ειχα πάει και θα τα είχα μαζέψει με τη μία και δεν θα άφηνα να τα ξαναπλησιάσει. Δεν είναι κρίμα για τα δικά σου τα παιδιά να εισβάλλει ένα άλλο παιδί στον χώρο τους και να τα καταστρέψει; Και δεν θα με ένοιαζε και καθόλου αν προσβαλόταν η συγγενής, το πολύ-πολύ να έφευγε μια ώρα αρχήτερα. Άσε που δεν νομίζω να προσβαλόταν με τόση αναισθησία που φάνηκε να κουβαλάει... Κριμα για τα παιδάκια μωρέ. Τι φταίνει αυτά αν το άλλο θέλει να καταστρέφει; Ας ρημάζει μονο εκεί που το παίρνει. Με κάτι τέτοιους γονείς βγαίνουν κάτι τέτοια παιδιά, γι' αυτό και όλα τα σχολεία είναι με σπασμένα θρανία και τζάμια και μουτζουρωμένους τοίχους. Γι' αυτό λέω, δεν είναι καινούργιο το φαινόμενο αυτό. Πάντα υπήρχαν τέτοιοι γονείς που έβγαζαν τέτοια παιδιά.
Ναί πήγα και μάλωσα τη μικρή όταν την είδα να πατάει τα παιχνίδια και της ζήτησα να τα βάλει στη θέση τους αλλά με έγραψε και τότε ήταν που η μάνα της πέταξε την ατάκα που προανέφερα ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 679259

Α, εγώ θα τα μάζευα επιτόπου και θα έγραφα μάνα και κόρη, όσο και να έκλαιγε η μία και ότι και να έλεγε η άλλη. Δηλαδή, μόνο αυτή έκανε παιδί; Τα δικά σου παιδιά δεν είναι; Σόρυ για τον τόνο μου, δεν τα παίρνω μαζί σου εννοείται αλλά με την συγγενή σας που έχει το θράσσος να δικαιολογείται κιόλας! Για τα παιδιά τα παιχνίδια τους είναι οι μικροί τους θησαυροι, τα πιο πολύτιμα αντικείμενα! Φαντάζομαι θα στεναχωρήθηκαν με αυτό που συνέβη γιατί είναι άδικο.

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
Α, εγώ θα τα μάζευα επιτόπου και θα έγραφα μάνα και κόρη, όσο και να έκλαιγε η μία και ότι και να έλεγε η άλλη. Δηλαδή, μόνο αυτή έκανε παιδί; Τα δικά σου παιδιά δεν είναι; Σόρυ για τον τόνο μου, δεν τα παίρνω μαζί σου εννοείται αλλά με την συγγενή σας που έχει το θράσσος να δικαιολογείται κιόλας! Για τα παιδιά τα παιχνίδια τους είναι οι μικροί τους θησαυροι, τα πιο πολύτιμα αντικείμενα! Φαντάζομαι θα στεναχωρήθηκαν με αυτό που συνέβη γιατί είναι άδικο.
Ναι η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκαν Sad
Ευτυχώς δεν ξαναήρθαν από τότε ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 536304 αλλά αν ξανάρθουν επιτόπου θα μαζέψω όλα τα παιχνίδια και μάλιστα μπροστά τους!!

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ?????ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...ΠΡΩΤΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΑΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ Κ ΜΕΤΑ ΤΑ ΞΕΝΑ...ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ!ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ Κ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΡΙΜΑΓΜΕΝΑ...ΜΕ ΑΥΤΟΚΟΛΙΤΑ ΠΑΝΤΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΑ ΤΡΩΝΕ ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ..ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΧ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ??....ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΘΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΤΛ...ΠΡΩΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ Κ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ Κ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ!

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΝΕ ΛΕΝΕ. ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΜΑΝΑ Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΩΤΟΝ ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΠΝΙΖΕ ΜΑΝΙΩΔΩΣ, ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΒΡΙΖΕ ΣΑΝ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ 3ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΕΝΝΗΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΝΩΣΤΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΕΝΑ ΧΑΤΗΡΙ. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΕΙ . ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΗΡΕ? ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ Π.....Α! ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤ Α ΠΟΥ ΥΠΟΛΕΙΠΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΜΙΚΡΟΝ ΤΟ ΥΨΙΛΟΝ ΤΟ ΤΑΥ ΤΟ ΑΛΦΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΙ!!!!! ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ? ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΑΛΩΣΕ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
anastazia έγραψε:ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ?????ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...ΠΡΩΤΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΑΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ Κ ΜΕΤΑ ΤΑ ΞΕΝΑ...ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ!ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ Κ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΡΙΜΑΓΜΕΝΑ...ΜΕ ΑΥΤΟΚΟΛΙΤΑ ΠΑΝΤΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΑ ΤΡΩΝΕ ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ..ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΧ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ??....ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΘΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΤΛ...ΠΡΩΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ Κ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ Κ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ!
Σωστα όλα, δε λέω, αλλά τα αυτοκόλλητα ειδικά για ποιο λόγο είναι συνώνυμα της ελλειψης σεβασμού?? Δεν κατάλαβα και πολύ.. scratch

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Με τα αυτοκόλλητα ίσως θέλει να πει ότι έχουν γεμίσει το σαλόνι και δεν σέβονται ότι δεν τα κολλάμε στους τοίχους. Να σου πω όμως κάτι? Δεν έπρεπε να γενικεύουμε τόσο τα πράγματα. Συμφωνώ με όλες σας και τελικά και με την etoile αχ καλέ δεν θυμάμαι το όνομα μη βαράς. ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 215994 ΜΗΠΩΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? - Σελίδα 2 215994 Εμείς το μεσημέρι τρώμε στο τραπέζει της κουζίνας. Το βράδυ υπάρχουν αρκετές φορές που τρώμε στην τραπεζαρία. Άλλες φορές αν παραγγείλουμε πίτσα ή σουβλάκι τρώμε στον καναπέ. Εγώ το σπίτι το έχω για να χαίρομαι όλους τους χώρους. Την τραπεζαρία δεν την χρυσοπλήρωσα για να ταίζω μόνο τους ξένους. Θέλω να την χαρώ. Τι σημαίνει ότι επειδή τρώμε και στο σαλόνι το παιδί μου δεν θα σεβαστεί ξένο σπίτι? Απλά τρώμε... ούτε θα φτύσει τα φαγητά κάτω.... ούτε θα σκουπίσει τα χέρια του στους καναπέδες, κουρτίνες ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να κάνει. Αυτοκόλλητα κι εμένα μου αρέσου του έχω πει συγκεκριμένα σημεία που μπορεί να κολλάει. Θέλω να πιστεύω ότι εννοείτε πιο ακραίες καταστάσεις.

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο γιος μου ειναι 29 μηνων και εννοειται οτι ξερει πολυ καλα π.χ. οτι το μεσημερι κοιμομαστε η αν δε θελουμε να κοιμηθουμε πραγμα σπανιο ξαπλωνομουμε και δεν κανουμε φασαρια γιατι ο υπολοιπος κοσμος στην πολυκατοικια θελει την ησυχια του.ποτε μα ποτε δεν μου εχει παραπονεθει κανεις ισα ισα που μου δινουν συγχαρητηρια.δεν τον εχω δει ποτε να σπρωχνει η να χτυπαει παιδακι,δεν κανει σαν τρελο οταν παμε για φαγητο απλα φροντιζω να πηγαινουμε σε μερη που θα εχει μερος για παιχνιδι η κουνιες η τη θαλασσα που θα παει να πεταξει πετρες.ειναι αυτο που ειπε μια κοπελα πιο πανω τα παιδακια μας μιμουνται συμπεριφορες.εχω διαβασει πολλες φορες στις ελληνιδες μαμαδες γυναικες που παραπονιουνται που τα παιδακια τους κανουν φασαρια το μεσημερι και εχουν προβληματα με τους υπολοιπους ενοικους της πολυκατοικιας.συγνωμη αλλα για μενα αυτο ειναι απαραδεχτο.αν απο τωρα ο γιος μου με κανει ο,τι θελει σε λιγα χρονια θα με γραφει στα παλια του τα παπουτσια.ε οχι λοιπον

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν το θέμα από αλλού ξεκίνησε κι αλλού πάει....
Εδώ και καιρό ήθελα να γράψω το θέμα που έχω με μια φίλη μου (που θα γίνει και νονά της μικρής μου) και τα δύο της παιδάκια.

koukida έγραψε:

Μια φιλη μου εχει 3 παιδια.. Ε,επειδη ειναι ζωηρα μου ειπε απο μονη της οτι δε θα παει διακοπες για να μη χαλασει τις διακοπες στους ανθρωπους που θα θελουν να ηρεμησουν... Ενταξει,ακραιο,αλλα μπραβο της που δε κοιταξε μονο τον εαυτο της!!!

Λοιπόν το ίδιο μου έλεγε κι εμένα η φίλη μου. Ότι δεν πάει πουθενά γιατί έχει τα παιδιά και είναι ζωηρά. Έλεγα ότι απλά υπερβάλει ή ότι βαριέται κι έχει βρει δικαιολογία για να αποφεύγει τις επισκέψεις και τις μετακινήσεις. Ώσπου πριν από λίγο καιρό ήρθαν σπίτι....
Τι το 'θελα???
Θα σας τα πω πιο κάτω.

[quote="etoile]ουτε εγω εχω κατι με τα ζωηρα παιδακια- εχω προβλημα με τους γονεις που τα καμαρωνουν οταν συμπεριφερονται σαν μικροι βαρβαροι..
....
και πιστευω οτι ναι- ο σεβασμος ειναι μια εννοια που μαθαινεται απο τα 1α χρονια της ζωης ενος μωρου- μεσα απο μικρες καθημερινες καταστασεις .[/quote]

Συμφωνώ και με τα δύο παραπάνω.
Έβαζα τη μικρή στο νιπτήρα να την πλύνω και ποτέ δεν άπλωνε χέρι. Με την πεθερά μου έμαθε να αρπάζει την οδοντόβουρτσά μου. Αν δεν την πάρει, λυσσάει στην κυριολεξία.
Κι ερωτώ: Ποιος είναι υπεύθυνος σε αυτή την περίπτωση???
Όταν εγώ προσπαθώ να την κάνω να καταλάβει πως δεν απλώνουμε χέρι σε πράγματα που δεν είναι δικά μας κι έρχεται η πεθερά μου και μου καταρρίπτει ότι με κόπο προσπαθώ να "χτίσω" σχετικά με το χαρακτήρα του παιδιού μου?

MariaM έγραψε:Εγώ σε ένα πράγμα δεν συμφωνώ etoile. Σε αυτό που λες ότι αυτό είναι νέο φαινόμενο. Εγώ δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι γιατί και παλιά έβλεπα τέτοιες συμπεριφορές από γονείς και παιδιά. Πάντα υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι γενικά που νομίζουν ότι ο κόσμος τους ανήκει και δεν σέβονται τίποτα. Όχι απαραίτητα γονείς. Απλά όταν γίνονται αυτοί οι άνθρωποι γονείς δεν ενδιαφέρονται να μάθουν στα παιδιά τους τι είναι σεβασμός. Φυσικά αναφέρομαι σε ακραία περιστατικά όπως αυτά που ανέφερες ότι πήγαινε το παιδάκι και ενοχλούσε τον κόσμο που έτρωγε και την μαμά που φώναζε στο δίχρονο παιδί της από τα 10 μέτρα. Δεν μιλάω για παιδιά ζωηρά που οι γονείς τους όμως δεν αδιαφορούν και προσπαθούν να τους βάλουν όρια. Δυστυχώς αναίσθητοι άνθρωποι υπήρχαν πάντα. Για εμένα το χειρότερό μου είναι το εξής. Έχεις γιορτή στο σπίτι και έρχεται κόσμος. Και έρχεται και μια οικογένεια με 2 μικρά παιδάκια που τα αφήνει ανεξέλεγκτα να ριμάξουν ότι βρουν στο ξένο σπίτι... Απαράδεκτο φαινόμενο και το συναντώ από παλιά.

Συμφωνώ με τη Μαρία.
Πολλές φορές θυμάμαι τη μαμά μου να σχολιάζει το γεγονός ότι εμείς ήμασταν ήσυχα παιδάκια κι ότι κάναμε πάντα ότι μας έλεγε, ενώ κάποια άλλα, ρημάζανε το σπίτι στο οποίο πηγαίναμε επίσκεψη.
Στη φίλη μου τώρα:
Ο μικρός 2 και η μεγάλη 5.
Η μεγάλη από τη ζήλια φυσικά κάνει ότι και ο μικρός.
Τους έβγαλε τα παπούτσια και τα έβαλε να ξαπλώσουν στον καναπέ για να δουν παιδικά. Αυτά άρχισαν να περπατάνε ξυπόλητα (κάτι που το σιχαίνομαι γενικώς και χωρίς εξαιρέσεις, ακόμα και στην παραλία που λέει ο λόγος) σε όλο το σπίτι (πάλι καλά που είχε σφουγγαρίσει ο αντρούλης μου την προηγούμενη) και μετά πηδάγανε μέσα στο πάρκο της μικρής, όπου έχω συγκεντρωμένα όλα τα παιχνιδάκια της μικρής...
Τα ποδοπάτησαν όλα...
Ανέβηκαν στους καναπέδες (που άντε να κάτσω/ξαπλώσω/αράξω εγώ, αλλά βάζω και το μωρό) και χοροπηδούσαν.
Πήρε ο μικρός τα ρεσό, τα έβαλε σε ένα ποτηράκι και πήγε και τα άδειασε μέσα στην μπανιέρα.
Βάλαμε τούρτα και η μικρή είχε πάρει ένα κομμάτι από τη "διακοσμητική" σοκολάτα και τριγυρνούσε στο σπίτι, ενώ εγώ προσευχόμουν να μην ακουμπήσει πουθενά.
Βάλαμε το μωρό για υπνο και πήγαινε ο μικρός και σκαρφάλωνε στην κούνια και φώναζε να την ξυπνήσει ώσπου αναγκάστηκα να κλείσω την πόρτα (πάλι καλά έχει σπάσει το πόμολο) και να μπαινοβγαίνω από το μπαλκόνι.
Την ώρα που έφευγαν κι ενώ η μεγάλη γκρίνιαζε ότι νυστάζει κι ότι θέλει να φύγουν, δεν ήθελε να βάλει τα παπούτσια της. Κι όχι μόνο έκανε τη δύσκολη στη μαμά της, αλλά και στον μπαμπά της! Που εγώ θυμάμαι και μόνο στο άκουσμα "τώρα έρχεται ο πατέρας σας" έτρεμα! (χωρίς ο πατέρας μου να είναι κάνας μπαμπούλας, απλά έτσι το "έριχνε" η μάνα μου και καλά...)
Λοιπόν μας ζάλισαν.
Δε μας άφησαν να πιούμε ούτε τον καφέ με την ησυχία μας
Το σπίτι της κοπέλας είναι... τι να σας πω. Πως έχουν γυρίσει το σύνθετο/μπαρ ανάποδα, σχηματίζοντας ένα "οχυρό" για να κλείσουν εκεί τους υπολογιστές και τα αντικείμενα αξίας, ώστε να μην τα πειράζουν/σπάσουν?
Στον πάγκο της κουζίνας βρίσκεις το μιξεράκι του καφέ, κάτω από κασετίνες μαρκαδόρων και πλαστελίνες κολλημένες παντού?

Κι ερωτώ: Θεωρείτε εσείς σωστή συμπεριφορά να "αμύνεστε" κατά αυτόν τον τρόπο?
Δηλαδή , είναι σωστό, να λέμε "ας του κάνω το χατίρι προκειμένου να σταματήσει να γκρινιάζει" αντί να του δώσουμε τις σωστές κατευθύνσεις?
Και ξέρω ότι με αυτό ίσως ξεσηκώσω χειρότερη θύελλα αντιδράσεων, αλλά αυτό που έχω μάθει στη ζωή μου είναι πως "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος".

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν νομίζω τζιζ μου οτι θα κατάφερναν κάτι με το ξύλο οι συγκεκριμένοι γονείς με τα συγκεκριμένα παιδιά ! Ούτε βέβαια θεωρώ οτι με το ξύλο πετυχαίνεις το επιθυμητό αποτέλεσμα!Πιστεύω οτι αν ένας γονιός φτάσει σε σημείο να ξυλοκοπά το παιδί του ακόμη και με ενα μπατσάκι ή να το φωνάζει και να τσιροκοπα για να του επιβληθεί τότε θεωρω οτι έχει χαθεί το παιχνίδι από κάθε άποψη!

Μου θυμίζει επεισόδιο της Νταντας αμέσου δράσεως στο ΣΚΑΙ!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμ γιαυτο λεμε να μπουν βασεις απο την 1η στιγμη και να δωσουμε το παραδειγμα-

οι κανονες δεν μπαινουν κατοπιν εορτης- γιατι ετσι αν γινει- ψιλοχαθηκε το παιχνιδι.

ουτε ο κανονας σημαινει ντε κ καλά οτι θα βαλει το παιδι σε καλουπια ή θα το περιορίσει- ουτε θα του καταπατησει την ελευθερία του- ειναι τα θεμελια για να λειτουργησει σωστα στα πλαισια της οικογενειας- στα πλαισια του παιχνιδιου στο παρκο- στο σχολείο- στις παρεες του κατα την εφηβεια- στις επαγγελματικες του υποχρεωσεις- στις σχεσεις του με την/τον συζυγο- στο πως θα μεγαλωσει τα παιδιά του- στο πως θα συμπεριφερθεί στη νυφη/γαμπρο του/της- στα εγγονια του/της, σε φιλους -γνωστους και πάντες.....και φυσικά πόσο ευτυχισμενα θα γερασει μεχρι να αφησει τον ματαιο τουτο κοσμο.

γιαυτο κ λεγονται βασεις- γιατι μπαινουν απο την αρχη.
δεν ξερω τιποτα που να χτιζεται σωστα αν δεν μπουνε τα θεμελια.

δεν χρειαζεται ουτε 'ραβδος' ουτε 'φοβέρα' κορίτσια.
χρειαζεται επικοινωνια απο πριν καν μιλησει το παιδι-χρειαζεται ενθαρυνση για το καλο και άμεση επιβράβευση, για να μην χρειαζεται ουτε επίπληξη καθε 3 κ λιγο- ουτε φωνες- και παει λεγονταααας Smile

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επίσης σε όλα αυτά που ειπώθηκαν θέλω να προσθέσω και το πολύ σημαντικό ότι πρέπει όλα τα μέλη της οικογένειας να ακολουθούν την ίδια γραμμή διαπαιδαγώγησης και όχι ο ένας να λέει μαύρο και ο άλλος άσπρο γιατί έτσι τα παιδιά μπερδεύονται και τελικά ακολουθούν τη "γραμμή" που τα συμφέρει..

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω να διευκρινισω οτι τα αυτοκολλητα ηταν ενα παραδειγμα....εννοω ρε κοριτσια να μην σεβονται το σπιτι...δηλαδη σπασμενα ντουλαπια να φτυνουν να το ριμαζουν...αλλα το φταιξιμο το εχουν οι γονεις κ οχι τα παιδια.τα παιδια ειναι οπως τα μαθεις!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι βρε, κατάλαβα, απλά μου έκανε εντυπωση το ότι ανεφερες τα αυτοκόλλητα διότι εγώ αφήνω τα παιδιά μου (το μεγάλο κυρίως, ο μικρός ακόμα περα βρεχει) να κολλάει στο δωμάτιό του οτι θέλει.
Γενικά στο δωμάτιό τους έιναι απολύτως ελέυθερα να κάνουν ότι θέλουν. Και να ανεβουν στα κρεβάτια τους να χοροπηδήσουν, και να σκορπίσουν όλα τα παιχνίδια κάτω, και να κολλάνε αυτοκόλλητα και αφίσες που τους αρέσουν. Με την προϋπόθεση α) να προσέχουν να μη χτυπήσουν ο ένας τον άλλο και β) να μαζεψουν τα παιχνίδια τους πριν κοιμηθούν. Στην αρχή τους έλεγα να μαζευουν τα παιχνίδια τους μετα από κάθε παίξιμο, αλλά καταλήγαμε να μαζευουν παιχνίδια περισσότερη ώρα από ότι έπαιζαν, διοτι τα εβγαζαν το πρωί, τα μαζευαν το μεσημέρι, τα εβγαζαν το απόγευμα, τα μαζευαν το απογευμα, τα εβγαζαν το βραδυ, τα ξαναμάζευαν... Κι επειδη είναι λογικό να αρχίσουν να βαριούνται και να μη θελουν να τα μαζεψουν, η συμφωνία μας είναι να τα μαζευουν τουλαχιστον το βραδυ πριν κοιμηθούν. Καμια φορα και μεσα στη μέρα τους εβαζα να τα μαζευουν, αν περιμέναμε κόσμο πχ. Επίσης, μου αρέσει να κολλάει αυτοκόλλητα στη ντουλάπα του, είναι κάτι που κι εγω έκανα στο δωμάτιό μου και μου αρεσει.
Αλλά δεν θα παν να κολλήσουν αυτοκόλλητα στο σαλόνι ή στο δωμάτιο άλλου παιδιου. Το θέμα είναι να ξέρουν τι είναι αποδεκτό και τι όχι, ότι κάτι που η μαμα τους επιτρέπει μπορεί μια άλλη μαμα να μην το επιτρέπει. Και κυρίως ποια είναι τα όριά τους εντός κι εκτος σπιτιού.

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Ναι βρε, κατάλαβα, απλά μου έκανε εντυπωση το ότι ανεφερες τα αυτοκόλλητα διότι εγώ αφήνω τα παιδιά μου (το μεγάλο κυρίως, ο μικρός ακόμα περα βρεχει) να κολλάει στο δωμάτιό του οτι θέλει.
Γενικά στο δωμάτιό τους έιναι απολύτως ελέυθερα να κάνουν ότι θέλουν. Και να ανεβουν στα κρεβάτια τους να χοροπηδήσουν, και να σκορπίσουν όλα τα παιχνίδια κάτω, και να κολλάνε αυτοκόλλητα και αφίσες που τους αρέσουν. Με την προϋπόθεση α) να προσέχουν να μη χτυπήσουν ο ένας τον άλλο και β) να μαζεψουν τα παιχνίδια τους πριν κοιμηθούν. Στην αρχή τους έλεγα να μαζευουν τα παιχνίδια τους μετα από κάθε παίξιμο, αλλά καταλήγαμε να μαζευουν παιχνίδια περισσότερη ώρα από ότι έπαιζαν, διοτι τα εβγαζαν το πρωί, τα μαζευαν το μεσημέρι, τα εβγαζαν το απόγευμα, τα μαζευαν το απογευμα, τα εβγαζαν το βραδυ, τα ξαναμάζευαν... Κι επειδη είναι λογικό να αρχίσουν να βαριούνται και να μη θελουν να τα μαζεψουν, η συμφωνία μας είναι να τα μαζευουν τουλαχιστον το βραδυ πριν κοιμηθούν. Καμια φορα και μεσα στη μέρα τους εβαζα να τα μαζευουν, αν περιμέναμε κόσμο πχ. Επίσης, μου αρέσει να κολλάει αυτοκόλλητα στη ντουλάπα του, είναι κάτι που κι εγω έκανα στο δωμάτιό μου και μου αρεσει.
Αλλά δεν θα παν να κολλήσουν αυτοκόλλητα στο σαλόνι ή στο δωμάτιο άλλου παιδιου. Το θέμα είναι να ξέρουν τι είναι αποδεκτό και τι όχι, ότι κάτι που η μαμα τους επιτρέπει μπορεί μια άλλη μαμα να μην το επιτρέπει. Και κυρίως ποια είναι τα όριά τους εντός κι εκτος σπιτιού.


Συμφωνώ απόλυτα και κυρίως με τις τελευταίες προτάσεις.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις