Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
22 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 22 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοριτσια μου θελω να μοιραστω μαζι σας την σημερινη μου εμπειρια,φαγαμε για πρωτη φορα φρουτακι αχλαδαι,ο μικρος ξετρελαθηκε,αρχσε να γλυφεται και ηθελε συνεχεια και αλλο ο γιατρος ειπε να του δωσω αρχικα 2-3 κουταλιες εγω του εδωσα σχεδον μισο αχλαδι,περιτο να σας πω οτι ο αντρας μου μας τραβηξε βιντεο και μετα που το ειδα συγκινηθηκα πολυ γιατι το μωρουλι μου μεγαλωνει,ποσο μεγαλωσε χαμπαρι δεν πηρα..Εν παση περιπτωση,η ερωτηση μου ειναι η εξης,ο γιατρος μας ηθελε να ξεκινησουμε αρχικα με ρυζαλευρο για καμια εβδομαδα και μετα φρουτακια αλλα εγω του εδωσα κατευθειαν φρουτο παραλειποντας το ρυζαλευρο,το ειπα στο γιατρο μας και συμφωνησε αλλα μου ειπε μετα τι θα δινω για απογευμα αφου δεν θελω να δωσω ρυζαλευρο και τελικα συμφωνησαμε για το ρυζαλευρο της holle με μιση μπανανα,ομως με τα λεγομενα του θελει το μωρο απο 6 μηνων να τρωει 2 γευματα και 6,5 να μπει και η σουπα,αυτοματα εγω χανω 3 γευματα θηλαμσου,τι γινετε στην περιπτωση αυτη?Και μαλιστα μου ειπε οτι οταν μπει και το τριτο γευμα θα πρεπει να τρωει γαλα 3 φορες την ημερα,πρωι απογευμα και βραδ,μα γινετε αυτο?Εμενα ο δικος μου ειναι βυζακιας θελει συνεχεια μεμε,σκεφτηκα να δινω φαγητο και μετα απο πισω γαλα,αλλα γινετε αυτο?Αχ βοηθηστε με γιατι δεν θελω ν αποθηλασω,ειπα οτι θελω μεχρι τον χρονο να το παω αλλα ετσι οπως θα παμε θα αποθηλασω γρηγοροτερΑ,πεστε μου και εσεις τις εμπειριες σας..Ευχαριστω και συγνωμη για το σεντονι.. Ξεκινημα στερεων,τι γινεται με την παραγωγη μου??? 215994

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

loukoumama


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η μικρή μου ΄θα γίνει 6 μηνών στις 18/8/11. Εδώ και 2 βδομάδες ξεκίνησα να της δίνω στερεές τροφές. Παρόλο που τρώει 2 γεύματα στερεά τροφή την ημέρα, δεν έχει μειώσει το θηλασμό. Συνεχίζω να θηλάζω 6-7 φορές τη μέρα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ενώ το βράδυ κοιμόταν για κανένα 5ωρο συνεχόμενα, τώρα στο 3ωρο πάνω ξυπνάει και θέλει βυζί. Δεν τρώει πάντα, κάποιες φορές απλά κάνει πιπίλα μέχρι να ξανακοιμηθεί. Τα γεύματα που της δίνω είναι 110 γρ. σούπα βελουτέ λαχανικών για μεσημέρι και ανάλογη ποσότητα φρούτου το απόγευμα. Αυτό το ρυζάλευρο δεν χρειάζεται αγελαδινό γάλα για να γίνει??? Και σε τι εξυπηρετεί να δίνεις κρέμα εμπορίου στο μωρό. Αν είναι να τρώει κρέμα με βάση το αγελαδινό γάλα, καλύτερα να του φτιάχνεις εσύ στο σπίτι. Όσον αφορά το θηλασμό, μην αγχώνεσαι...ο κανόνας είναι ν΄αφήσεις το μωρό να κάνει κουμάντο, κι αν εκείνο θαλήσει να τον κόψει νωρίτερα απ΄οτι υπολογίζεις δεν πειράζει. Το πολύτιμο εξάμηνο για τα αντισώματα κοντεύεις να το κλείσεις. Ξεκινημα στερεων,τι γινεται με την παραγωγη μου??? 35468

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσι μου μη στεναχωριεσαι, και εγω ετσι αγχωνομουν στην αρχη που αρχισα να του δινω φρουτοκρεμα. και εγω του εδωσα για αρχη φρουτοκρεμα (ήταν 6,5 μηνων) και πιο μετα εβαλα βιολογικο ρυζαλευρο και μετα εβαλα το μεσημεριανο λαχανικα, κοτοπουλο, βοδινο κλπ.... πλεον θηλαζει μολις ξυπνησει, για δεκατιανο τρωει κουακερ με γαλα, μετα το μεσημεριανο του και λιγο πριν κοιμηθει για μεσημερι θηλαζει. μετα οταν ξυπνησει του δινω φρουτοκρεμα και το βραδυ πριν κοιμηθει θηλαζει. βεβαια αυτο δεν ειναι παντα σταθερο καποιες φορες θελει να θηλασει και σε ασχετες ωρες γιατι μπορει να τον ενοχλουν τα δοντακια του, ή και καποιες φορες θελει να θηλασει μετα το φαγητο του. γενικα δεν σταματαει ο θηλασμος απλα μειωνονται τα γευματα (και ξεκουραζεσαι και εσυ λιγακι)και μη ξεχνας ο θηλασμος ειναι η πρωταρχικη του τροφή μεχρι τον πρωτο χρονο και οι στερεες ειναι απλα για να δοκιμαζει. χαλαρωσε και απολαυσε το, το παιδακι σου μεγαλωσε!!!!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγακι αγχωμενη,σημερα το πρωι που του εδωσα κρεμουλα,αρνηθηκε να φαει απο πισω γαλα,και αφουδεν μειωνεται το γαλα τοτε γιατι ολες μου λενε οτι οταν μπουνε οι στερεες σταματαει το γαλα επειδη δεν θηλαζεις,ειναι παραπληροφορηση αυτο?Η΄ μπορει να συμβει σε καποια γυναινα?Δηλαδη εσεις μου λετε κανονικα να πηγαινω με το προγραμμα του και οποτε θελει να θηλαζει θα θηλαζει ετσι?

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nena1988 έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγακι αγχωμενη,σημερα το πρωι που του εδωσα κρεμουλα,αρνηθηκε να φαει απο πισω γαλα,και αφουδεν μειωνεται το γαλα τοτε γιατι ολες μου λενε οτι οταν μπουνε οι στερεες σταματαει το γαλα επειδη δεν θηλαζεις,ειναι παραπληροφορηση αυτο?Η΄ μπορει να συμβει σε καποια γυναινα?Δηλαδη εσεις μου λετε κανονικα να πηγαινω με το προγραμμα του και οποτε θελει να θηλαζει θα θηλαζει ετσι?
Το γαλα ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ αλλα ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΑΙ. Θα συνεχισεις να θηλαζεις αλλα λιγοτερες φορες. Επισης γυρω στον εκτο μηνα θα νιωσεις το στηθος σου οτι ειναι "αδειο", ειναι ομως φυσιολογικο και γι'αυτο καποιες μαμαδες λενε οτι σταματησε το γαλα. Γαλα θα παραγεται οποτε ζηταει το μωρο! Προσωπικα δε πιστευω οτι το γαλα κοβεται ετσι ξαφνικα, ακομα και αν και οταν κανεις αποθηλασμο θελει καποιο μεγαλο διαστημα για να κοπει το γαλα. Και για να μην αγχωνεσαι να σου πω οταν θηλαζω το μωρο μου που σε λιγες μερες θα γινει 10 μηνων οταν σταματαει λιγο για να μου ριξει κανα χαμογελο, τα γαλατα του τρεχουνε!!! χαχαχα!!! Οποια παραπανω βοηθεια ή πληροφορια θελεις, θα χαρω να σε βοηθησω!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλη αρχη με τις στερεες Smile
δεν διαβασα ολα τα παραπανω που σου εγραψαν οι αλλες μαμαδες,οποτε μπορει να πω τα ιδια Razz
Θα θηλαζεις πριν το γευμα κ μετα το γευμα,τωρα που ειστε στην αρχη.Δινεις στηθος κ μετα λιγες κουταλιες τροφης ,μεχρι να συνηθισει το στομαχι του στην στερεη τροφη.Μετα αν θελει παλι στηθος.
Τωρα για το [οσες φορες θα θηλαζει μαλλον ειναι δικο του θεμα Laughing η μικρη μου αρχισε να τρωει κανονικα τα γευματα της στον 8ο.Μεχρι τοτε ετρωγε λιγο αλλα θηλαζε αρκετα.Γενικα περιορισε τα γευματα θηλασμου μετα τον χρονο,αρκετα μετα δλδ. Οποτε θα σου δειξει κ σενα το μωρακι σου ποσο θελει να θηλασει.Εσυ καλο ειναι να δινεις στηθος πριν τα γευματα στην αρχη κ μετα τα γευματα αφου το θελει.Μην το αρνηθεις και ας εχει φαει αρκετο φαγακι.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σημερα ειδα και εγω το θεμα...βρισκομαι ακριβως στην ιδια κατασταση...αρχισαμε 2 μερες τωρα φρουτακι ..εχει φαει λιγο και μετα γαλα...αλλα αναρωτιεμαι και εγω καθε ποτε θα θυλαζει.
εμενα ειανι 6 μηνων τωρα και ο παιδιατρος μου ειπε φρουτο και μετα κατευθειαν σε σουπες...κρεμα και ρυζαλευρο κλπ δεν ειναι απαραιτητα οταν θυλαζε αποκλειστικα ως τωρα και εφοσον συνεχιζει ...μονο αν καποιο παιδακι εχει προβλημα βαρους(ελλειψη δηλ)

οποτε συνεχιζουμε θυλασμο σαν βασικη διατροφη??? και τα αλλα ειναι δευτερευοντα??

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:

οποτε συνεχιζουμε θυλασμο σαν βασικη διατροφη??? και τα αλλα ειναι δευτερευοντα??


exactly! Smile συμπληρωματικά στον θηλασμό.

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσαρες ευχαριστω για τις απαντησεις,αυτες τις δυο τελευταιες μερες δεν τρωει το αχλαδακι του και του το εβρασα και ετσι το τρωει,λετε να χανονται τα θρεπτικα συστατικα του?Του εδωσα και στηθος μετα εφαγε ελαχιστα,βασικα παρατηρω οτι εχουν αλλαξει οι ωρες του,ετρωγε κανονικα καθε 1,5 ωρα και τωρα μπορει να κανει να φαει και 3 ωρες!Λεω σημερα να του βαλω και μηλαρακι μεσα να δουμε θα το φαει. Rolling Eyes Παντως ακομα και η γιαγια μου πο ειναι υπερμαχος του θηλασμου θηλασε και τα 3 της παιδια μεχρι 2 χρονων,μου ειπε πρωτα το στηθος σου και μετα ολα τα αλλα. Smile

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:Σημερα ειδα και εγω το θεμα...βρισκομαι ακριβως στην ιδια κατασταση...αρχισαμε 2 μερες τωρα φρουτακι ..εχει φαει λιγο και μετα γαλα...αλλα αναρωτιεμαι και εγω καθε ποτε θα θυλαζει.
εμενα ειανι 6 μηνων τωρα και ο παιδιατρος μου ειπε φρουτο και μετα κατευθειαν σε σουπες...κρεμα και ρυζαλευρο κλπ δεν ειναι απαραιτητα οταν θυλαζε αποκλειστικα ως τωρα και εφοσον συνεχιζει ...μονο αν καποιο παιδακι εχει προβλημα βαρους(ελλειψη δηλ)

οποτε συνεχιζουμε θυλασμο σαν βασικη διατροφη??? και τα αλλα ειναι δευτερευοντα??
oh yes!!!!!

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nena1988 έγραψε:κοριτσαρες ευχαριστω για τις απαντησεις,αυτες τις δυο τελευταιες μερες δεν τρωει το αχλαδακι του και του το εβρασα και ετσι το τρωει,λετε να χανονται τα θρεπτικα συστατικα του?Του εδωσα και στηθος μετα εφαγε ελαχιστα,βασικα παρατηρω οτι εχουν αλλαξει οι ωρες του,ετρωγε κανονικα καθε 1,5 ωρα και τωρα μπορει να κανει να φαει και 3 ωρες!Λεω σημερα να του βαλω και μηλαρακι μεσα να δουμε θα το φαει. Rolling Eyes Παντως ακομα και η γιαγια μου πο ειναι υπερμαχος του θηλασμου θηλασε και τα 3 της παιδια μεχρι 2 χρονων,μου ειπε πρωτα το στηθος σου και μετα ολα τα αλλα. Smile
Λογικο μου φαινεται να αλλαζει το προγραμμα του, θα δεις που θα μπει σε πιο καλο προγραμμα! και καλα τα λεει η γιαγια σου!!!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δωστε καμια συμβουλη κοριτσια,δεν την τρωει την κρεμα...Του εδωσα το πρωι σκετο αχλαδι δεν εφαγε μου το εφτυνε σχεοδν στα μουτρα,ειπα τωρα να δοκιμαδω και λιγο μηλο τα ιδια,τι να τον κανω για να την φαει,επισης τη χτυπαω στο μουλτι αλλα δεν γινεται σαν κρεμα εχει μεσα μικρα μικρα κομματια,μηπως δεν το κανω σωστα?Επισης το αχλαδι το εφαγε το πρωι αλλα ειχα βαλει μεσα και λιγο νερακικαι το ειχα βρασει και εγινε πολυ αραιο και ετσι το ετρωγε,αλλα ειναι σωστο αυτο?

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zoekopa έγραψε:
nena1988 έγραψε:κοριτσαρες ευχαριστω για τις απαντησεις,αυτες τις δυο τελευταιες μερες δεν τρωει το αχλαδακι του και του το εβρασα και ετσι το τρωει,λετε να χανονται τα θρεπτικα συστατικα του?Του εδωσα και στηθος μετα εφαγε ελαχιστα,βασικα παρατηρω οτι εχουν αλλαξει οι ωρες του,ετρωγε κανονικα καθε 1,5 ωρα και τωρα μπορει να κανει να φαει και 3 ωρες!Λεω σημερα να του βαλω και μηλαρακι μεσα να δουμε θα το φαει. Rolling Eyes Παντως ακομα και η γιαγια μου πο ειναι υπερμαχος του θηλασμου θηλασε και τα 3 της παιδια μεχρι 2 χρονων,μου ειπε πρωτα το στηθος σου και μετα ολα τα αλλα. Smile
Λογικο μου φαινεται να αλλαζει το προγραμμα του, θα δεις που θα μπει σε πιο καλο προγραμμα! και καλα τα λεει η γιαγια σου!!!

βρε κοριτσια ..εγω αν δωσω πρωτα στηθος μετα δεν τρωσει φρουτακι....
αλλα αμα δινω φρουτακι πρωτα τρωει εχτω και λιγο και μετα τρωειμκαι απο το στηθος..
οσες το βαζετε πρωτα στο στηθος πως το σταματατε μετα πριν χορτασει??

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nena1988 έγραψε:Δωστε καμια συμβουλη κοριτσια,δεν την τρωει την κρεμα...Του εδωσα το πρωι σκετο αχλαδι δεν εφαγε μου το εφτυνε σχεοδν στα μουτρα,ειπα τωρα να δοκιμαδω και λιγο μηλο τα ιδια,τι να τον κανω για να την φαει
αν μπορεις δωσε σε καποιον αλλον να τον ταισει. σε εχει συνδιασει στο μυαλο του με το γαλα οποτε ξερει οτι αν δε φαει το αχλαδι του, θα τον δωσεις γαλατακι. μην αγχωνεσαι ομως, σιγα σιγα θα συνηθισει τις στερεες και μπορει να καθυστερησει να τις δεχτει ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!! οπως ειπαμε πιο πανω οι στερεες τροφες ειναι συμπληρωματικες ως τον πρωτο χρονο και στην ηλικια που ειναι το μωρο σου απλα μαθαινει να τρωει με το κουταλι και να μη πνιγεται οταν καταπινει. εμενα τα φρουτα παντα τα τσακιζε γιατι μαλλον ειναι γλυκατζης σαν τους γονεις του Embarassed αλλα στο μεσημεριανο με ταλαιπωρησε πολυ μεχρι να το συνηθισει και ετσι σκεφτηκα να τον ταισει κανα δυο φορες η πεθερα μου και πετυχε το κολπο!!!
nena1988 έγραψε:επισης τη χτυπαω στο μουλτι αλλα δεν γινεται σαν κρεμα εχει μεσα μικρα μικρα κομματια,μηπως δεν το κανω σωστα?Επισης το αχλαδι το εφαγε το πρωι αλλα ειχα βαλει μεσα και λιγο νερακικαι το ειχα βρασει και εγινε πολυ αραιο και ετσι το ετρωγε,αλλα ειναι σωστο αυτο?
αν θες να γινει χωρις κομματακια βαλε λιγο μπανανα (αν στο επιτρεπει ο παιδιατρος), αν τον βολευει να εχει νερακι μεσα να του το κανεις ετσι τουλαχιστον τωρα στην αρχή που ειναι και μικρακι.

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
zoekopa έγραψε:
nena1988 έγραψε:κοριτσαρες ευχαριστω για τις απαντησεις,αυτες τις δυο τελευταιες μερες δεν τρωει το αχλαδακι του και του το εβρασα και ετσι το τρωει,λετε να χανονται τα θρεπτικα συστατικα του?Του εδωσα και στηθος μετα εφαγε ελαχιστα,βασικα παρατηρω οτι εχουν αλλαξει οι ωρες του,ετρωγε κανονικα καθε 1,5 ωρα και τωρα μπορει να κανει να φαει και 3 ωρες!Λεω σημερα να του βαλω και μηλαρακι μεσα να δουμε θα το φαει. Rolling Eyes Παντως ακομα και η γιαγια μου πο ειναι υπερμαχος του θηλασμου θηλασε και τα 3 της παιδια μεχρι 2 χρονων,μου ειπε πρωτα το στηθος σου και μετα ολα τα αλλα. Smile
Λογικο μου φαινεται να αλλαζει το προγραμμα του, θα δεις που θα μπει σε πιο καλο προγραμμα! και καλα τα λεει η γιαγια σου!!!

βρε κοριτσια ..εγω αν δωσω πρωτα στηθος μετα δεν τρωσει φρουτακι....
αλλα αμα δινω φρουτακι πρωτα τρωει εχτω και λιγο και μετα τρωειμκαι απο το στηθος..
οσες το βαζετε πρωτα στο στηθος πως το σταματατε μετα πριν χορτασει??
εγω πιστευω πως ειναι καλυτερα να το βαζεις μετα απο το φαγακι του στο στηθος σου για να τρωει με ορεξη και μετα θα χαλαρωσει στο στηθος και θα ριξει και κανα υπνακο!! χεχε Ξεκινημα στερεων,τι γινεται με την παραγωγη μου??? 328109

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είχα ακριβώς το ίδιο άγχος με σένα μόλις αρχίσαμε τις τροφές.Στην αρχή που έτρωγε λίγες κουταλίτσες του έδινα στήθος μετά το γεύμα. Μόλις άρχισε να τρώει μεγαλύτερες ποσότητες τον θήλαζα και μετά από μια, μιαμιση ωρίτσα του έδινα φαγητό.

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
noni έγραψε:Είχα ακριβώς το ίδιο άγχος με σένα μόλις αρχίσαμε τις τροφές.Στην αρχή που έτρωγε λίγες κουταλίτσες του έδινα στήθος μετά το γεύμα. Μόλις άρχισε να τρώει μεγαλύτερες ποσότητες τον θήλαζα και μετά από μια, μιαμιση ωρίτσα του έδινα φαγητό.
τελικα ολες τα ιδια αγχη περναμε!!ασχεττο αλλα ειδα στο τικερακι σου οτι μας περνατε μια μερα:!!! χεχεχε!!!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γιατι να ξεκινησεις απο τωρα στερεες? τα μωρα που θηλαζουν, χρειαζονται ΜΟΝΟ γαλα για τους πρωτους 6 μηνες! δε χρειαζεται να ξεκινησεις ακομα στερεες.. Δευτερον. στα μωρα που θηλαζουν δεν ισχυει το πρωι μεσημερι βραδυ, αλλα οποτε το ζητησουν. Μπορεις να του δινεις συμπληρωματικα γαλα μετα απο καθε φαγητο και μαλλον θα το ζηταει κιολας. οσο για την παραγωγη, τιποτα δεν παθαινει.. κι εγω οπως και οι αλλες αγχωνομουν αλλα τωρα που θηλαζουμε 13 μηνες, και τρωει απο ολα και τη θηλαζω μερα παρα μερα, βλεπω οτι τιποτα απολυτως δεν παθαινει η παραγωγη ακομα και τωρα. Αν τη βαλω μερικες φορες την ημερα, εχω πιο πολυ γαλα, αν δεν τη βαλω εχω λιγοτερο. Γενικα δυσκολα τελικα μειωνεται το γαλα οσο το παιδι ζηταει και το βαζεις!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
επειδη ειδα οτι λες οτι δεν τρωει, νομιζω οτι αυτο συμβαινει γιατι το μωρακι ισως να μην ειναι ετοιμο ακομα για στερεες τροφες.. Επαναλαμβανω, γιατι να μην περιμενεις τον 6ο μηνα και να το πιεσεις? Μετα θα ειναι και πιο ωριμο και πιο ευκολο να φαει..

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΑΥΑ μου με βαση το γιατρο μας θα επρεπε ηδη να τρωμε 2 γευματα και να βαλουμε το τριτο μετα τον 6ο,εγω βεβαια δεν του εχω πει τιποτα οτι το ξεκινησα τωρα και το παω σιγα σιγα,του ειπα ομως οτι δεν θα δωσω ετοιματζιδικα και θα αρχισω με φρουτο και μετα για απογευμα λιγο ρυζαλυερο της holle με λιγο μπανανα για γευση και προς το τελος του 6ου θα βαλω και το τριτο γευμα τη σουπιτσα!
Αρα δινουμε πρωτα φρουτακι και μετα στηθος
το γαλατακι μας δεν κοβεται
,εχετε να με συμβουλεψετε κατι αλλο κοριτσια μου,δεκτες οι συμβουλες σας παντα! Wink

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα συμφωνήσω με την Maya ότι μέχρι τον 6ο χρειάζονται μόνο γάλα.
Πιστεύω ότι δυο γεύματα είναι υπεραρκετά. Φυσικά γιατρός δεν είμαι αλλά το τρίτο μπορείς να το καθυστερήσεις λίγο, δηλαδή να τρώτε φρουτόκρεμα και λαχανικά και αργότερα βάζεις και τρίτο.

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zoekopa έγραψε:
noni έγραψε:Είχα ακριβώς το ίδιο άγχος με σένα μόλις αρχίσαμε τις τροφές.Στην αρχή που έτρωγε λίγες κουταλίτσες του έδινα στήθος μετά το γεύμα. Μόλις άρχισε να τρώει μεγαλύτερες ποσότητες τον θήλαζα και μετά από μια, μιαμιση ωρίτσα του έδινα φαγητό.
τελικα ολες τα ιδια αγχη περναμε!!ασχεττο αλλα ειδα στο τικερακι σου οτι μας περνατε μια μερα:!!! χεχεχε!!!
Τρελοζυγάκια!!! Very Happy

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
noni έγραψε:Θα συμφωνήσω με την Maya ότι μέχρι τον 6ο χρειάζονται μόνο γάλα.
Πιστεύω ότι δυο γεύματα είναι υπεραρκετά. Φυσικά γιατρός δεν είμαι αλλά το τρίτο μπορείς να το καθυστερήσεις λίγο, δηλαδή να τρώτε φρουτόκρεμα και λαχανικά και αργότερα βάζεις και τρίτο.

ναι και εγω αυτο πιστευω για αυτο και το αργω οσο μπορω,προς το παρων τρωμε μονο 2 κουταλιες κρεμα το πρωι,απο αυριο θα του βαλω μεσα και μπανανα και πιστευω να τη φαει αφου θα γινει πιο γλυκια,ο θηλασμος εχει ελατωθει,ειμαστε -2 θηλασμους την μερα,και αυτο γιατι αλλαξαν οι ωρες του και αν προσφερω στο 2 οπως πριν δεν θελει,τρωει συνηθως ανα 3ωρο,εκτος αν ειναι καποια φαση και περασει!Οταν γινει 6 μηνων θα αρχισω δειλα δειλα να του βαζω και ρυζαλευρο το απογευμα-noni θελω τη βοηθεια σου σε αυτο σχετικα με το ρυζαλευρο της holle,πως το κανεις,ποιο να παρω και αν το κανεις με δικο σου γαλατακι-και 7 μηνων θα βαλω τη σουπα,δεν θα το πιεσω εγω το παιδι επειδη το θελει ο γιατρος! Twisted Evil

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κατά αρχήν ρυζάλευρο με μπανάνα είναι πιθανόν να σου κάνει δυσκοιλιότητα, δοκίμασε μόνο ρυζάλευρο, Αλλά γιατί να δώσεις;;; Μπορείς να εξακολουθείς να θηλάζεις, ή να δίνεις πάλι φρούτα αν δεν έχει φάει καλά το πρωί ή να αρχίσεις τις χορτόσουπες και μετά από λίγο να δώσεις το απόγευμα ένα σωρό εναλλακτικά γεύματα. Πχ γλυκοπατάτα ψητή, αβοκάντο με λάδι, παξιμάδι μουσκεμένο με ντομάτα και αργότερα και λίγο ανθότυρο. Επίσης αν δεν τρώει τα φρούτα το πρωί δοκίμασε να βάλεις μέσα λίγο γάλα δικό σου. Γενικά στην αρχή τους αρέσει το καινούργιο αλλά όταν καταλάβουν ότι το κουτάλι ήρθε για να μείνει, δεν το θέλουν. όσο για τα κομματάκια πάρε καλύτερο μπλέντερ θα τα βγάλει τα λεφτά του το μόνο σίγουρο. Με ποιο τρόπο σου τα φτύνει τα φρούτα;;; Αν τα σπρώχνει με τη γλώσσα σημαίνει ότι το παιδί δεν είναι έτοιμο για στερεές και προσπαθεί να τα φάει τη κίνηση που πίνει γάλα.

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Dim έγραψε:κατά αρχήν ρυζάλευρο με μπανάνα είναι πιθανόν να σου κάνει δυσκοιλιότητα, δοκίμασε μόνο ρυζάλευρο, Αλλά γιατί να δώσεις;;; Μπορείς να εξακολουθείς να θηλάζεις, ή να δίνεις πάλι φρούτα αν δεν έχει φάει καλά το πρωί ή να αρχίσεις τις χορτόσουπες και μετά από λίγο να δώσεις το απόγευμα ένα σωρό εναλλακτικά γεύματα. Πχ γλυκοπατάτα ψητή, αβοκάντο με λάδι, παξιμάδι μουσκεμένο με ντομάτα και αργότερα και λίγο ανθότυρο. Επίσης αν δεν τρώει τα φρούτα το πρωί δοκίμασε να βάλεις μέσα λίγο γάλα δικό σου. Γενικά στην αρχή τους αρέσει το καινούργιο αλλά όταν καταλάβουν ότι το κουτάλι ήρθε για να μείνει, δεν το θέλουν. όσο για τα κομματάκια πάρε καλύτερο μπλέντερ θα τα βγάλει τα λεφτά του το μόνο σίγουρο. Με ποιο τρόπο σου τα φτύνει τα φρούτα;;; Αν τα σπρώχνει με τη γλώσσα σημαίνει ότι το παιδί δεν είναι έτοιμο για στερεές και προσπαθεί να τα φάει τη κίνηση που πίνει γάλα.

γεια σου,ακομα δεν εδωσα ρυζαλευρο,ειπα να φαει πρωτα φρουτο και μετα σαν απογευμτατινο το ρυζαλευρο,αλλα βλεπω οτι δεν τρωει το φρουτο οποτε δεν θα του το δωσω καθολου και θα δωσω κατευθειαν σουπιτσα.Κοιταξε,ποτε το βγαζει με τη γλωσσα,ποτε κλεινει τελειως τα χειλακια αναλογα τα κεφια,παντως δεν τον πιεζω τον αφηνω να φαει οσο θελει,μια το πολυ δυο κουταλιες τη μερα,σημερα του εκανα σκετη μπανανα και εφαγε λιγο περισσοτερο αρα μηπως δεν του αρεσει η γευση του μηλου-αχλαδι,δεν ξερω τι αλλο να κανω,θα το προσπαθησω μεχρι να μπει στον 6ο που θα μπορει να φαει λαχανικα,ελπιζω εκεινα να τα τρωει!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις