Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
109 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 109 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
nena1988 έγραψε:
Dim έγραψε:κατά αρχήν ρυζάλευρο με μπανάνα είναι πιθανόν να σου κάνει δυσκοιλιότητα, δοκίμασε μόνο ρυζάλευρο, Αλλά γιατί να δώσεις;;; Μπορείς να εξακολουθείς να θηλάζεις, ή να δίνεις πάλι φρούτα αν δεν έχει φάει καλά το πρωί ή να αρχίσεις τις χορτόσουπες και μετά από λίγο να δώσεις το απόγευμα ένα σωρό εναλλακτικά γεύματα. Πχ γλυκοπατάτα ψητή, αβοκάντο με λάδι, παξιμάδι μουσκεμένο με ντομάτα και αργότερα και λίγο ανθότυρο. Επίσης αν δεν τρώει τα φρούτα το πρωί δοκίμασε να βάλεις μέσα λίγο γάλα δικό σου. Γενικά στην αρχή τους αρέσει το καινούργιο αλλά όταν καταλάβουν ότι το κουτάλι ήρθε για να μείνει, δεν το θέλουν. όσο για τα κομματάκια πάρε καλύτερο μπλέντερ θα τα βγάλει τα λεφτά του το μόνο σίγουρο. Με ποιο τρόπο σου τα φτύνει τα φρούτα;;; Αν τα σπρώχνει με τη γλώσσα σημαίνει ότι το παιδί δεν είναι έτοιμο για στερεές και προσπαθεί να τα φάει τη κίνηση που πίνει γάλα.

γεια σου,ακομα δεν εδωσα ρυζαλευρο,ειπα να φαει πρωτα φρουτο και μετα σαν απογευμτατινο το ρυζαλευρο,αλλα βλεπω οτι δεν τρωει το φρουτο οποτε δεν θα του το δωσω καθολου και θα δωσω κατευθειαν σουπιτσα.Κοιταξε,ποτε το βγαζει με τη γλωσσα,ποτε κλεινει τελειως τα χειλακια αναλογα τα κεφια,παντως δεν τον πιεζω τον αφηνω να φαει οσο θελει,μια το πολυ δυο κουταλιες τη μερα,σημερα του εκανα σκετη μπανανα και εφαγε λιγο περισσοτερο αρα μηπως δεν του αρεσει η γευση του μηλου-αχλαδι,δεν ξερω τι αλλο να κανω,θα το προσπαθησω μεχρι να μπει στον 6ο που θα μπορει να φαει λαχανικα,ελπιζω εκεινα να τα τρωει!
και επειδή ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του θα σου πω αυτό που μου είχε πει ο δικός μου, δεν θα δώσω άλλο γεύμα αν πρώτα δεν φάει τα φρούτα. Βεβαια το γιατι πρέπει να το κάνω έτσι απλά δεν ισχύει. Μου είχε πει οτι αν δεν μάθει τότε να τρώει τα φρούτα δεν θα τα φάει ποτέ. Μπούρδες τη φρουτόκρεμα δεν την έφαγε ποτέ και τώρα που δεν αλέθω κάνει σα τρελή με τα φρούτα. το παιδί απλά δεν γούσταρε το αλεσμένο φρούτο

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nena ρυζάλευρο δεν του έδωσα καθόλου. Απλά έχω πάρει το κεχρί της holle και κάποιες φορές του το δίνω σαν εναλλακτική αλλά προτιμώ να του δίνω και το απόγευμα κάτι που έχω φτιάξει εγώ. Το κεχρί το φτιάχνω με νερό και βάζω μέσα και φρουτάκια και του αρέσει πολύ.
Οι προτάσεις της Dim για απογευματινό είναι σαφώς καλύτερες από τα ρυζάλευρα άσε που μπορεί να μπορεί να σου κάνει δυσκοιλιότητα. Ξεκινημα στερεων,τι γινεται με την παραγωγη μου??? - Σελίδα 2 334590

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τζιφος τιποτα δεν εφαγε και σημερα,δυο κουταλιες και αν!Σιγουρα τα σπιτικα ειναι τα ιδανικα συμφωνω απολυτα DIM και το ρυζαλευρο που θα επερνα τιποτα δεν εχει μεσα ειναι της holle πηγα σημερα στο μαγαζι και το εχει η κοπελα,μπηκα στον πειρασμο να το παρω να δοκιμασω μηπως και φαει ετσι με λιγο μπανανα και γαλατακι μαμας,εκανα το εξης εβαλα λιγο νερακι ζεστο μετα γαλατακι μαμας εριξα μια κουταλια της σουπας γεματη μεσα και μετα ανακατεψα μιση μπανανα,αποτελεσμα εφαγε την πρωτη κουταλια με ευχαριστηση θα ελεγα αλλα το υπολοιπο το εφαγε η μαμα και ηταν νοστιμοτατο μπορω να πω παρολο που δεν ειχε συντηριτικα και ζαχαρη μεσα,βεβαια μετα απο ενα 10 λεπτο εγινε πολυ νερουλο αλλα τρωγοταν,θα ξαναδοκιμασω αυριο παλι-να φαω εγω οχι το μωρο-χαχαχαχαχαχα Ξεκινημα στερεων,τι γινεται με την παραγωγη μου??? - Σελίδα 2 215994

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ε ναι λοιπον σημερα φαγαμε ολη μας την κρεμα,καναμε βεβαια ενα μισαωρακι αλλα την φαγαμε μια μπανανα και ενα αχλαδι, βαλαμε και τα τραγουδακια μας στον υπολογιστη με τα στρουμφακια και φαγαμε!Τελικα μαλλον ηθελε το χρονο του το μωρο μου,ειχατε δικιο,σας ευχαριστω πολυ! Ξεκινημα στερεων,τι γινεται με την παραγωγη μου??? - Σελίδα 2 215994 Ξεκινημα στερεων,τι γινεται με την παραγωγη μου??? - Σελίδα 2 215994 Ξεκινημα στερεων,τι γινεται με την παραγωγη μου??? - Σελίδα 2 215994 Ξεκινημα στερεων,τι γινεται με την παραγωγη μου??? - Σελίδα 2 215994

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
nena1988 έγραψε: ΜΑΥΑ μου με βαση το γιατρο μας θα επρεπε ηδη να τρωμε 2 γευματα και να βαλουμε το τριτο μετα τον 6ο,εγω βεβαια δεν του εχω πει τιποτα οτι το ξεκινησα τωρα και το παω σιγα σιγα,του ειπα ομως οτι δεν θα δωσω ετοιματζιδικα και θα αρχισω με φρουτο και μετα για απογευμα λιγο ρυζαλυερο της holle με λιγο μπανανα για γευση και προς το τελος του 6ου θα βαλω και το τριτο γευμα τη σουπιτσα!
Αρα δινουμε πρωτα φρουτακι και μετα στηθος
το γαλατακι μας δεν κοβεται
,εχετε να με συμβουλεψετε κατι αλλο κοριτσια μου,δεκτες οι συμβουλες σας παντα! Wink

Απλα ολες οι οδηγιες στα παιδιατρικα βιβλια λενε μεχρι τον 6ο γαλα αποκλειστικα (θηλασμος η μη). Οι γιατροι θελουν να προωθησουν τις κρεμουλες οσο το δυνατον νωριτερα γιατι ειναι πολλα τα λεφτα.. γνωμη μου παντα.. δε βρισκω το νοημα γιατι να πιεσεις ενα βρεφος που καλα καλα δε μπορει να καθισει στον πωπο του ουτε να καταπιει (γιατι στην ηλικια αυτη φτυνουν αντανακλαστικα το φαγητο), να φαει κρεμα ..εσυ πολυ καλα κανεις, ουτε κι εγω την ειχα ακουσει τη δικια μου τοτε.. επεμενε και να σταματησω το θηλασμο επισης.. γι αυτο πηγε απο κει που ηρθε

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Maya έγραψε:
nena1988 έγραψε: ΜΑΥΑ μου με βαση το γιατρο μας θα επρεπε ηδη να τρωμε 2 γευματα και να βαλουμε το τριτο μετα τον 6ο,εγω βεβαια δεν του εχω πει τιποτα οτι το ξεκινησα τωρα και το παω σιγα σιγα,του ειπα ομως οτι δεν θα δωσω ετοιματζιδικα και θα αρχισω με φρουτο και μετα για απογευμα λιγο ρυζαλυερο της holle με λιγο μπανανα για γευση και προς το τελος του 6ου θα βαλω και το τριτο γευμα τη σουπιτσα!
Αρα δινουμε πρωτα φρουτακι και μετα στηθος
το γαλατακι μας δεν κοβεται
,εχετε να με συμβουλεψετε κατι αλλο κοριτσια μου,δεκτες οι συμβουλες σας παντα! Wink

Απλα ολες οι οδηγιες στα παιδιατρικα βιβλια λενε μεχρι τον 6ο γαλα αποκλειστικα (θηλασμος η μη). Οι γιατροι θελουν να προωθησουν τις κρεμουλες οσο το δυνατον νωριτερα γιατι ειναι πολλα τα λεφτα.. γνωμη μου παντα.. δε βρισκω το νοημα γιατι να πιεσεις ενα βρεφος που καλα καλα δε μπορει να καθισει στον πωπο του ουτε να καταπιει (γιατι στην ηλικια αυτη φτυνουν αντανακλαστικα το φαγητο), να φαει κρεμα ..εσυ πολυ καλα κανεις, ουτε κι εγω την ειχα ακουσει τη δικια μου τοτε.. επεμενε και να σταματησω το θηλασμο επισης.. γι αυτο πηγε απο κει που ηρθε


εχεις δικιο σε αυτο οι γιατροι μια με τα γαλατα μια με τις κρεμες το μερικαματο να βγαινει μωρε Cool εγω δεν τον ακουσα φυσικα και οπως ειπα και πιο πανω το παω σιγα σιγα με τα γευματα,αν και με τα λεγομενα του θα επρεπε ηδη να τρωγαμε δυο γευματα και να βαζαμε και τριτο μολις γινει 6,αμ δε,οα τρωει μεχτο τοτε το φρουτακι του και μετα φαγακι σιγα! Cool

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις