Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
105 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 105 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Πεμ Αυγ 18, 2011 5:06 am

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω αυτο που ξερω ειναι οτι λογω κουρασης και αυξημενων απαιτησεων, το μεγαλωμα ενος παιδιου( ποσο μαλλον 2 και 3) δεν ειναι ευκολη υποθεση. το να χασεις τον ελεγχο ειναι πολυ ευκολο και καθημερινο φαινομενο. εννοειται οτι ολες οι μαμαδες καποια στιγμη ξεφευγουμε και μας ερχεται να κανουμε κι εγω δεν ξερω τι!
απλα αυτες οι ιστοριες που μπορει να ειναι και αληθινες νομιζω οτι μπορουν να χωθουν στο βαθος του μυαλου μας και να μας αποτρεψουν απο βεβιασμενες κινησεις..οσο σκληρες κι αν ειναι, καποιο μηνυμα περνουν.. ολο και καποια μαμα μπορει να επηρεασουν..ετσι δεν ειναι;

27ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Πεμ Αυγ 18, 2011 5:10 am

τζενη

τζενη
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
titikos έγραψε:εγω αυτο που ξερω ειναι οτι λογω κουρασης και αυξημενων απαιτησεων, το μεγαλωμα ενος παιδιου( ποσο μαλλον 2 και 3) δεν ειναι ευκολη υποθεση. το να χασεις τον ελεγχο ειναι πολυ ευκολο και καθημερινο φαινομενο. εννοειται οτι ολες οι μαμαδες καποια στιγμη ξεφευγουμε και μας ερχεται να κανουμε κι εγω δεν ξερω τι!
απλα αυτες οι ιστοριες που μπορει να ειναι και αληθινες νομιζω οτι μπορουν να χωθουν στο βαθος του μυαλου μας και να μας αποτρεψουν απο βεβιασμενες κινησεις..οσο σκληρες κι αν ειναι, καποιο μηνυμα περνουν.. ολο και καποια μαμα μπορει να επηρεασουν..ετσι δεν ειναι;
ΚΑΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ...ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΧΤΥΠΟΥΝ ΠΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ.Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.

28ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Πεμ Αυγ 18, 2011 5:14 am

salomaki85

salomaki85
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
etoile! έγραψε:Παιδια κουφαθηκα, ουτε εγω το ηξερα!!!!
Παντως με τιμωριες μαθαινουν πιο καλα τα παιδια!! Εγω ετσι εγινα ανθρωπος και στεκομουν σουζα στον πατερα μου!!!
Ε, καλα, τη μαμα την ειχα λιγο γραμμενη, γιατι ενω εβαζε τιμωριες, μετα με λιγο κλαμμα μου τις εβγαζε!!! Χιχιχιχι Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

asxeto....gename mazi....me to alo...ti exeis?????/

29ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Τρι Αυγ 30, 2011 5:59 am

mangio

mangio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια αυτο που λέτε είναι δηλαδή εξακριβωμένο? Προχτες για πρωτη φορα επαιξα ξυλιές στο χερακι του μωρού μου( Embarassed ), αλλά δε φαντάστηκα πόσο σοβαρό ειναι.Ειχα τύψεις εννοείται και ευτυχως που είδα το θέμα!

30ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Τρι Αυγ 30, 2011 6:02 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγώ δεν το ήξερα! Πάντως καλό είναι να προσπαθούμε να ελέγχουμε τον εαυτό μας και να μη ρίχνουμε ξυλιές στα παιδιά. Δεν είναι κακοποίηση μόνο το να το μαυρίσεις στο ξύλο, και "μία στον πωπό" να του ρίξεις, το έδειρες. Οι γονείς μου δε με έδειραν ποτέ ούτε τιμωρία με έβαλαν και μια χαρά άνθρωπος έγινα! Και η τιμωρία συζητιέται κατα πόσο είναι λύση. Σίγουρα κάποιες φορές θα ξεφύγουμε αλλά οφείλουμε να ελέγχουμε τα νεύρα μας.

31ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Τρι Αυγ 30, 2011 6:06 am

mangio

mangio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ προσωπικά δεν το έκανα από τα νεύρα μου, δεν πήγα για να το δείρω.Επειδή πείραζε τον κάδο σκουπιδιών, ήθελα να δείξω( με λάθος τρόπο, το αναγνωρίζω) οτι δεν τον ακουμπάμε. Δεν το έκανα για τιμωρία, μου ήρθε εκείνη τη στιγμη αυθόρμητα. Απλά θα το ξέρω πλέον ότι είναι σοβαρό το θέμα.

32ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty . Παρ Σεπ 16, 2011 2:43 am

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΑΝ ΜΑΣ ΞΕΦΥΓΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΧΑΛΙΑ.ΕΓΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΚΟΠΑΝΗΣΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΥΝΑΤΑ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ ΣΕ ΦΤΝΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ ΚΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ ΑΝ ΤΟΝ ΧΤΥΠΗΣΩ ΓΙΝΟΜΑΙ ΡΑΚΟΣ. ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΕΧΩ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΕΤΣΙ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑΚΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΜΠΡΙΖΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΧΤΥΠΑΩ ΠΡΑΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΣΥΝΗΘΕΙΟ.ΘΕΟΣ ΝΑ ΦΥΛΑΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ.ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΟΠΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!! Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΦΑΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΘΑ ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΣΑΤΙΣΤΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ
No

33ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 3:00 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ θα πω την άποψή μου για το ξύλο γενικά ανεξάρτητα απο το σημείο.
Το ξύλο το μόνο που προσφέρει είναι εκτόνωση σε αυτόν που το ρίχνει. Αυτός που το τρώει μαθαίνει να υπακούει από φόβο και όχι απο σεβασμό και κατανόηση. Μαθαίνουμε στο παιδί ότι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό και ότι ο δυνατός κερδίζει. Έτσι είναι φυσικό και επόμενο κάποια στιγμή να μας μιμηθει απέναντι σε έναν αδύναμο. Δεν έχει σημασία αν έχουμε δίκιο ή άδικο. Χάνουμε το δίκιο μας όταν σηκώνουμε χέρι. Το παιδί δεν αναγνωρίζει το λάθος του. Απλά λυγίζει. Έτσι, χωρίς να εξετάσει αν έχει δικιο θα σηκώσει και εκείνο με την σειρά του το χέρι του στον αδύναμο για να διεκδικήσει κάτι είτε του ανήκει δικαιωματικά είτε όχι. Αυτή ήταν η άποψή μου για το ξύλο στα παιδιά.

34ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 3:04 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρια συμφωνω με την αποψη σου

35ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 3:05 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Εγώ θα πω την άποψή μου για το ξύλο γενικά ανεξάρτητα απο το σημείο.
Το ξύλο το μόνο που προσφέρει είναι εκτόνωση σε αυτόν που το ρίχνει. Αυτός που το τρώει μαθαίνει να υπακούει από φόβο και όχι απο σεβασμό και κατανόηση. Μαθαίνουμε στο παιδί ότι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό και ότι ο δυνατός κερδίζει. Έτσι είναι φυσικό και επόμενο κάποια στιγμή να μας μιμηθει απέναντι σε έναν αδύναμο. Δεν έχει σημασία αν έχουμε δίκιο ή άδικο. Χάνουμε το δίκιο μας όταν σηκώνουμε χέρι. Το παιδί δεν αναγνωρίζει το λάθος του. Απλά λυγίζει. Έτσι, χωρίς να εξετάσει αν έχει δικιο θα σηκώσει και εκείνο με την σειρά του το χέρι του στον αδύναμο για να διεκδικήσει κάτι είτε του ανήκει δικαιωματικά είτε όχι. Αυτή ήταν η άποψή μου για το ξύλο στα παιδιά.

είμαι απόλυτα σύμφωνη!

36ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 3:49 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:Εγώ θα πω την άποψή μου για το ξύλο γενικά ανεξάρτητα απο το σημείο.
Το ξύλο το μόνο που προσφέρει είναι εκτόνωση σε αυτόν που το ρίχνει. Αυτός που το τρώει μαθαίνει να υπακούει από φόβο και όχι απο σεβασμό και κατανόηση. Μαθαίνουμε στο παιδί ότι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό και ότι ο δυνατός κερδίζει. Έτσι είναι φυσικό και επόμενο κάποια στιγμή να μας μιμηθει απέναντι σε έναν αδύναμο. Δεν έχει σημασία αν έχουμε δίκιο ή άδικο. Χάνουμε το δίκιο μας όταν σηκώνουμε χέρι. Το παιδί δεν αναγνωρίζει το λάθος του. Απλά λυγίζει. Έτσι, χωρίς να εξετάσει αν έχει δικιο θα σηκώσει και εκείνο με την σειρά του το χέρι του στον αδύναμο για να διεκδικήσει κάτι είτε του ανήκει δικαιωματικά είτε όχι. Αυτή ήταν η άποψή μου για το ξύλο στα παιδιά.

Συμφωνώ απόλυτα Μαρία, τα είπες πάρα πολύ σωστά και πάρα πολύ ωραία!

Όμως εγώ συμφωνώ και με την πρόταση: "Μικρό κώλο δεν έδειρες, μεγάλο δεν ορίζεις" Πραγματικά πιστεύω πως ισχύει. Εννοείτε πως δεν χτυπάμε όποτε μας καπνίσει αλλά δεν πρέπει το παιδί να ακούσει?
Η κόρη μου είναι 13 μηνών και δεν ακούει..
Της μιλάμε και μας γράφει κανονικά, συνεχίζει αυτό που έκανε. Καταλαβαίνω φυσικά πως είναι μωρό και δεν μπορεί να αντιδρά σαν μεγάλος άνθρωπος αλλά...
Να σας πω ένα περιστατικό, το λουλούδι μου όπου σταθεί και όπου βρεθεί πιάνει πράγματα απο κάτω και τα βάζει στο στόμα της. Της έχουμε μιλήσει και εγώ και ο μπαμπάς της πάρα πολλές φορές, Της το παίρνω απο το χεράκι αυτό που πάει να φάει και συνεχίζει το παιχνίδι μέχρι που μετά απο 5 sec θα βρει κάτι άλλο να βάλει στο στόμα της! Την μαλώνουμε και ξανά τα ίδια. Σκουπίζω 5 φορές την ημέρα & άλλες τόσες σφουγγαρίζω και όμως πάντα βρίσκει κάτι ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 679259 ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 679259
Μια μέρα λοιπόν με είχε γονατίσει, Μέχρι σκαθάρι πήγε να πιάσει να φάει απο την βεράντα! & μετά απο 2 δευτερόλεπτα την βλέπω πάνω απο μια γλάστρα κάτι να μασάει! Πανικόβλητη η μάνα πάω να της ανοίξω το στόμα να δω τι έχει και μου πατάει μια δαγκωνιά, αίμα έτρεξε... Με ρήμαξε, αφού το θυμάμαι και πονάω.
Πραγματικά της έριξα δύο στα μπούτια & την μάλωσα πολύ, όχι μόνο γιατί δεν ακούει, θα πάθει και τίποτα με όλα αυτά που βάζει στο στόμα της.
Δεν νομίζω να έπαθε κάτι απο τις δύο ξυλιές, όμως, στην ηλικία που είναι ούτε και θυμάται γιατί και αν είχε φάει ποτέ ξύλο.

37ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 3:53 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ θα πω την άποψή μου για το ξύλο γενικά ανεξάρτητα απο το σημείο.
Το ξύλο το μόνο που προσφέρει είναι εκτόνωση σε αυτόν που το ρίχνει. Αυτός που το τρώει μαθαίνει να υπακούει από φόβο και όχι απο σεβασμό και κατανόηση. Μαθαίνουμε στο παιδί ότι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό και ότι ο δυνατός κερδίζει. Έτσι είναι φυσικό και επόμενο κάποια στιγμή να μας μιμηθει απέναντι σε έναν αδύναμο. Δεν έχει σημασία αν έχουμε δίκιο ή άδικο. Χάνουμε το δίκιο μας όταν σηκώνουμε χέρι. Το παιδί δεν αναγνωρίζει το λάθος του. Απλά λυγίζει. Έτσι, χωρίς να εξετάσει αν έχει δικιο θα σηκώσει και εκείνο με την σειρά του το χέρι του στον αδύναμο για να διεκδικήσει κάτι είτε του ανήκει δικαιωματικά είτε όχι. Αυτή ήταν η άποψή μου για το ξύλο στα παιδιά.

Συμφωνώ απόλυτα Μαρία, τα είπες πάρα πολύ σωστά και πάρα πολύ ωραία!

Όμως εγώ συμφωνώ και με την πρόταση: "Μικρό κώλο δεν έδειρες, μεγάλο δεν ορίζεις" Πραγματικά πιστεύω πως ισχύει. Εννοείτε πως δεν χτυπάμε όποτε μας καπνίσει αλλά δεν πρέπει το παιδί να ακούσει?
Η κόρη μου είναι 13 μηνών και δεν ακούει..
Της μιλάμε και μας γράφει κανονικά, συνεχίζει αυτό που έκανε. Καταλαβαίνω φυσικά πως είναι μωρό και δεν μπορεί να αντιδρά σαν μεγάλος άνθρωπος αλλά...
Να σας πω ένα περιστατικό, το λουλούδι μου όπου σταθεί και όπου βρεθεί πιάνει πράγματα απο κάτω και τα βάζει στο στόμα της. Της έχουμε μιλήσει και εγώ και ο μπαμπάς της πάρα πολλές φορές, Της το παίρνω απο το χεράκι αυτό που πάει να φάει και συνεχίζει το παιχνίδι μέχρι που μετά απο 5 sec θα βρει κάτι άλλο να βάλει στο στόμα της! Την μαλώνουμε και ξανά τα ίδια. Σκουπίζω 5 φορές την ημέρα & άλλες τόσες σφουγγαρίζω και όμως πάντα βρίσκει κάτι ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 679259 ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 679259
Μια μέρα λοιπόν με είχε γονατίσει, Μέχρι σκαθάρι πήγε να πιάσει να φάει απο την βεράντα! & μετά απο 2 δευτερόλεπτα την βλέπω πάνω απο μια γλάστρα κάτι να μασάει! Πανικόβλητη η μάνα πάω να της ανοίξω το στόμα να δω τι έχει και μου πατάει μια δαγκωνιά, αίμα έτρεξε... Με ρήμαξε, αφού το θυμάμαι και πονάω.
Πραγματικά της έριξα δύο στα μπούτια & την μάλωσα πολύ, όχι μόνο γιατί δεν ακούει, θα πάθει και τίποτα με όλα αυτά που βάζει στο στόμα της.
Δεν νομίζω να έπαθε κάτι απο τις δύο ξυλιές, όμως, στην ηλικία που είναι ούτε και θυμάται γιατί και αν είχε φάει ποτέ ξύλο.


Και μετά από αυτό σταμάτησε να βάζει πράγματα στο στόμα? Μη ζητάμε από ΜΩΡΑ να πάψουν να είναι μωρά. Αυτό που κάνει το παιδί σου είναι φυσιολογικό για την ηλικία της, όπως είναι φυσιολογικό να μην καταλαβαίνει το μη. Τα παιδιά θέλουν συνεχή επιτήρηση για να προλαμβάνουμε τους κινδύνους και όχι να τα μαλώνουμε επειδή δεν τους καταλαβαίνουν. Δε λέω να μην πεις το όχι ή να μην το μαλώνεις ποτέ, αλλά μην περιμένουμε πράγματα που δε γίνονται.

38ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 3:58 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Rinoula έγραψε:
Και μετά από αυτό σταμάτησε να βάζει πράγματα στο στόμα? Μη ζητάμε από ΜΩΡΑ να πάψουν να είναι μωρά. Αυτό που κάνει το παιδί σου είναι φυσιολογικό για την ηλικία της, όπως είναι φυσιολογικό να μην καταλαβαίνει το μη. Τα παιδιά θέλουν συνεχή επιτήρηση για να προλαμβάνουμε τους κινδύνους και όχι να τα μαλώνουμε επειδή δεν τους καταλαβαίνουν. Δε λέω να μην πεις το όχι ή να μην το μαλώνεις ποτέ, αλλά μην περιμένουμε πράγματα που δε γίνονται.

Ναι, τώρα ότι πιάνει μου το δίνει πρώτα.
Καλέ δεν εννοώ να σταματήσει το μωρό μου να είναι μωρό & αν είδες παραπάνω λέω πως πίσω της τρέχω ολη μέρα. Είναι ζωηρό μωρό και καθόλου δεν με πειράζει. Το ξέρω πως πέρασα τα όρια με τις δύο ξυλιές στα μπούτια όμως η μικρή κατάλαβε πως έκανε κάτι πολύ κακό, γιαυτό και το σταμάτησε. Επίσης, δεν θέλω να προλαμβάνω κάθε κίνδυνο, & θα παίξει και θα χυπήσει και θα κάνει μελανιές, αλλά δεν θα βάλει το χέρι στην πρίζα, δεν θα φάει παπούτσια & δεν θα δαγκώσει.

39ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:03 am

Rwxanh

Rwxanh
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμένα ο δικός μου είναι 10 μηνών και κάνει κι αυτός το ίδιο, ότι βρίσκει το βάζει στο στόμα. Αλλά δεν τον έχω δείρει ποτέ κι αυτό γιατί πιστεύω ότι δεν καταλαβαίνει ακόμα ο κακομοιρούλης. Του φωνάζω, του λέω μη κακό και γουρλώνω και τα μάτια (χιχι) και με κοιτάζει αυτόματα σταματώντας ότι κι αν κάνει. Δηλαδή στους 13 μήνες θα καταλαβαίνει αν τον δείρω? Το μόνο που κάνω είναι όταν πάει για ύπνο και χτυπιέται σαν τον τρελό επειδή τον έχουν πιάσει τα νεύρα του, του κάνω μπαμ μπαμ και ακουμπαώ το πάμπερς όχι ξυλιές απλά λίγο να ακουστεί και ηρεμεί. Τι να πώ απλά νομίζω ότι και να τον δείρω δεν καταλαβαίνει τόσο μικρούλης (εκτός του ότι είμαι εναντίον). Αντίθετα αν υψώσω τη φωνή ακούει και ξαφνιάζεται.

40ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:05 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ θα πω την άποψή μου για το ξύλο γενικά ανεξάρτητα απο το σημείο.
Το ξύλο το μόνο που προσφέρει είναι εκτόνωση σε αυτόν που το ρίχνει. Αυτός που το τρώει μαθαίνει να υπακούει από φόβο και όχι απο σεβασμό και κατανόηση. Μαθαίνουμε στο παιδί ότι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό και ότι ο δυνατός κερδίζει. Έτσι είναι φυσικό και επόμενο κάποια στιγμή να μας μιμηθει απέναντι σε έναν αδύναμο. Δεν έχει σημασία αν έχουμε δίκιο ή άδικο. Χάνουμε το δίκιο μας όταν σηκώνουμε χέρι. Το παιδί δεν αναγνωρίζει το λάθος του. Απλά λυγίζει. Έτσι, χωρίς να εξετάσει αν έχει δικιο θα σηκώσει και εκείνο με την σειρά του το χέρι του στον αδύναμο για να διεκδικήσει κάτι είτε του ανήκει δικαιωματικά είτε όχι. Αυτή ήταν η άποψή μου για το ξύλο στα παιδιά.

Συμφωνώ απόλυτα Μαρία, τα είπες πάρα πολύ σωστά και πάρα πολύ ωραία!

Όμως εγώ συμφωνώ και με την πρόταση: "Μικρό κώλο δεν έδειρες, μεγάλο δεν ορίζεις" Πραγματικά πιστεύω πως ισχύει. Εννοείτε πως δεν χτυπάμε όποτε μας καπνίσει αλλά δεν πρέπει το παιδί να ακούσει?
Η κόρη μου είναι 13 μηνών και δεν ακούει..
Της μιλάμε και μας γράφει κανονικά, συνεχίζει αυτό που έκανε. Καταλαβαίνω φυσικά πως είναι μωρό και δεν μπορεί να αντιδρά σαν μεγάλος άνθρωπος αλλά...
Να σας πω ένα περιστατικό, το λουλούδι μου όπου σταθεί και όπου βρεθεί πιάνει πράγματα απο κάτω και τα βάζει στο στόμα της. Της έχουμε μιλήσει και εγώ και ο μπαμπάς της πάρα πολλές φορές, Της το παίρνω απο το χεράκι αυτό που πάει να φάει και συνεχίζει το παιχνίδι μέχρι που μετά απο 5 sec θα βρει κάτι άλλο να βάλει στο στόμα της! Την μαλώνουμε και ξανά τα ίδια. Σκουπίζω 5 φορές την ημέρα & άλλες τόσες σφουγγαρίζω και όμως πάντα βρίσκει κάτι ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 679259 ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 679259
Μια μέρα λοιπόν με είχε γονατίσει, Μέχρι σκαθάρι πήγε να πιάσει να φάει απο την βεράντα! & μετά απο 2 δευτερόλεπτα την βλέπω πάνω απο μια γλάστρα κάτι να μασάει! Πανικόβλητη η μάνα πάω να της ανοίξω το στόμα να δω τι έχει και μου πατάει μια δαγκωνιά, αίμα έτρεξε... Με ρήμαξε, αφού το θυμάμαι και πονάω.
Πραγματικά της έριξα δύο στα μπούτια & την μάλωσα πολύ, όχι μόνο γιατί δεν ακούει, θα πάθει και τίποτα με όλα αυτά που βάζει στο στόμα της.
Δεν νομίζω να έπαθε κάτι απο τις δύο ξυλιές, όμως, στην ηλικία που είναι ούτε και θυμάται γιατί και αν είχε φάει ποτέ ξύλο.


Εντάξει σίγουρα δεν έπαθε τίποτα αλλά το υποσυνείδητο είναι αυτό που λειτουργεί αργότερα και εκεί που περνάνε τα βιώματα αργότερα. Σίγουρα είναι μια κίνηση στιγμιαία αυτή που έκανες χωρίς να την σκεφτείς και δεν σε αδικώ σε καμία περίπτωση. Απλά τα όρια μπαίνουν σε αυτή την ηλικία και λίγο αργότερα. Δηλαδή είναι απόλυτα φυσικό ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία να είναι περίεργο για τα πάντα και να αδυνατεί να υπακούσει. Μεγαλώνοντας όμως μαθαίνουν το όχι και το μη, το καλο και το κακό. Και αν θες να τις δείξεις ότι η πράξη της έχει επιπτώσεις και ότι δεν θα την ανεχθείς υπάρχει τρόπος. Την ξερεις καλά και θα βρεις το κουμπί της. Εμένα πχ. ο δικός μου όταν σήκωσε χέρι επάνω μου πριν καιρό μπήκε τιμωρία στο πάρκο του. Πρέπει να ήταν σε αυτή την ηλικία. Και όσο κι αν δεν παίρνει απο λόγια κατάλαβε από τον τόνο της φωνής μου, από τον τρόπο που τον κοιτούσα και ισως απο συγκεκριμένες λέξεις που αναγνώριζε. Και έκατσε εκεί με εμένα να τον αγνοώ για να καταλάβει ότι του είχα θυμώσει για κάτι που είχε κάνει. Και είμαι σίγουρη πως την πρώτη φορά που το έκανα αυτό δεν ήταν σίγουρος τι είχε κάνει οπότε μόλις τον έβγαλα πολύ απλά με δοκίμασε! Δηλαδή, σήκωσε ξανά το χέρι και με χτυπησε πιο σιγά αυτή την φορά. Έκανα ακριβώς τα ίδια και εγώ και το εμπέδωσε. 1, 2, 3 με την 5η το θυμόταν. Όταν είχε νεύρα σήκωνε χέρι να χτυπήσει αλλά το θυμόταν αμέσως και το κατέβαζε. Κατάλαβε πως μια τέτοια συμπεριφορά δεν ηταν αποδεκτή απο εμένα και πως ήταν πέρα απο τα όρια που του έθετα. Οπότε τελειωσε και το πρόβλημα. Κάθε φορά που τον έβαζα στο πάρκο, του έλεγα: "θα κάτσεις εδώ γιατί χτύπησες την μαμά. Η μαμά δεν σε χτυπάει ποτέ!" Αν το είχα χτυπήσει κάποια φορά, τι θα του έλεγα; Πιστεύω λοιπόν πως καλό είναι να απορρίπτουμε την βία ακόμα και όταν την δεχόμαστε απο τα παιδιά μας. Δηλαδή, είμαι σίγουρη επειδή ξέρω το παιδί μου, πως αν τον έδερνα έστω και λίγο αφού είχε σηκώσει το χέρι του (αντιγράφοντας δηλαδή την δική του συμπεριφορά), θα το ξαναέκανε γιατί είναι πολύ αντιδραστικός! Το χειρότερο για το δικό μου παιδί είναι η αδιαφορία μου και όχι το ξύλο. Με την αδιαφορία μου δεν βρίσκει απάντηση στις προκλήσεις του. Δεν βρίσκει απλά κανέναν να τσακωθεί όταν το έχει ανάγκη, αυτό είναι το δικό μας κουμπί.

41ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:10 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Rwxanh έγραψε:Εμένα ο δικός μου είναι 10 μηνών και κάνει κι αυτός το ίδιο, ότι βρίσκει το βάζει στο στόμα. Αλλά δεν τον έχω δείρει ποτέ κι αυτό γιατί πιστεύω ότι δεν καταλαβαίνει ακόμα ο κακομοιρούλης. Του φωνάζω, του λέω μη κακό και γουρλώνω και τα μάτια (χιχι) και με κοιτάζει αυτόματα σταματώντας ότι κι αν κάνει. Δηλαδή στους 13 μήνες θα καταλαβαίνει αν τον δείρω? Το μόνο που κάνω είναι όταν πάει για ύπνο και χτυπιέται σαν τον τρελό επειδή τον έχουν πιάσει τα νεύρα του, του κάνω μπαμ μπαμ και ακουμπαώ το πάμπερς όχι ξυλιές απλά λίγο να ακουστεί και ηρεμεί. Τι να πώ απλά νομίζω ότι και να τον δείρω δεν καταλαβαίνει τόσο μικρούλης (εκτός του ότι είμαι εναντίον). Αντίθετα αν υψώσω τη φωνή ακούει και ξαφνιάζεται.

Τι να σου πω, εσύ μπορείς να ξέρεις για το παιδί σου.
Εγώ απο τις αντιδράσεις της δικιάς μου έχω καταλάβει πως τα πάντα καταλαβαίνουν, απλά τα αντιλαμβάνονται -εννοείτε- διαφορετικά απο εμάς τους ενήλικες. Δηλαδή δεν μπορεί να καταλάβει το ότι κάτι μπορεί να καίει & εννοείτε δεν θα κάψεις το παιδί για να του το μάθεις, αλλά αν του πεις οτι με αυτό μπορεί να πονέσει το χεράκι του, θα καταλάβει. Εγώ έχω παρατηρήσει πως αν της λέω λέξεις μικρές και της δείχνω κιόλας καταλαβαίνει τα πάντα

42ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:17 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:

Εντάξει σίγουρα δεν έπαθε τίποτα αλλά το υποσυνείδητο είναι αυτό που λειτουργεί αργότερα και εκεί που περνάνε τα βιώματα αργότερα. Σίγουρα είναι μια κίνηση στιγμιαία αυτή που έκανες χωρίς να την σκεφτείς και δεν σε αδικώ σε καμία περίπτωση. Απλά τα όρια μπαίνουν σε αυτή την ηλικία και λίγο αργότερα. Δηλαδή είναι απόλυτα φυσικό ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία να είναι περίεργο για τα πάντα και να αδυνατεί να υπακούσει. Μεγαλώνοντας όμως μαθαίνουν το όχι και το μη, το καλο και το κακό. Και αν θες να τις δείξεις ότι η πράξη της έχει επιπτώσεις και ότι δεν θα την ανεχθείς υπάρχει τρόπος. Την ξερεις καλά και θα βρεις το κουμπί της. Εμένα πχ. ο δικός μου όταν σήκωσε χέρι επάνω μου πριν καιρό μπήκε τιμωρία στο πάρκο του. Πρέπει να ήταν σε αυτή την ηλικία. Και όσο κι αν δεν παίρνει απο λόγια κατάλαβε από τον τόνο της φωνής μου, από τον τρόπο που τον κοιτούσα και ισως απο συγκεκριμένες λέξεις που αναγνώριζε. Και έκατσε εκεί με εμένα να τον αγνοώ για να καταλάβει ότι του είχα θυμώσει για κάτι που είχε κάνει. Και είμαι σίγουρη πως την πρώτη φορά που το έκανα αυτό δεν ήταν σίγουρος τι είχε κάνει οπότε μόλις τον έβγαλα πολύ απλά με δοκίμασε! Δηλαδή, σήκωσε ξανά το χέρι και με χτυπησε πιο σιγά αυτή την φορά. Έκανα ακριβώς τα ίδια και εγώ και το εμπέδωσε. 1, 2, 3 με την 5η το θυμόταν. Όταν είχε νεύρα σήκωνε χέρι να χτυπήσει αλλά το θυμόταν αμέσως και το κατέβαζε. Κατάλαβε πως μια τέτοια συμπεριφορά δεν ηταν αποδεκτή απο εμένα και πως ήταν πέρα απο τα όρια που του έθετα. Οπότε τελειωσε και το πρόβλημα. Κάθε φορά που τον έβαζα στο πάρκο, του έλεγα: "θα κάτσεις εδώ γιατί χτύπησες την μαμά. Η μαμά δεν σε χτυπάει ποτέ!" Αν το είχα χτυπήσει κάποια φορά, τι θα του έλεγα; Πιστεύω λοιπόν πως καλό είναι να απορρίπτουμε την βία ακόμα και όταν την δεχόμαστε απο τα παιδιά μας. Δηλαδή, είμαι σίγουρη επειδή ξέρω το παιδί μου, πως αν τον έδερνα έστω και λίγο αφού είχε σηκώσει το χέρι του (αντιγράφοντας δηλαδή την δική του συμπεριφορά), θα το ξαναέκανε γιατί είναι πολύ αντιδραστικός! Το χειρότερο για το δικό μου παιδί είναι η αδιαφορία μου και όχι το ξύλο. Με την αδιαφορία μου δεν βρίσκει απάντηση στις προκλήσεις του. Δεν βρίσκει απλά κανέναν να τσακωθεί όταν το έχει ανάγκη, αυτό είναι το δικό μας κουμπί.

Δεν έχεις καθόλου άδικο Μαρία & σαν βάση συμφωνώ απόλυτα, όμως αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως στην πράξη, μια ξυλιά σε μικρή ηλικία, την περίοδο που πρέπει να μπούν όρια στο παιδί δεν είναι καταστροφική. Εννοείτε δεν είναι η καλύτερη μέθοδος, όμως αν γίνει με σύνεση και έχοντας γνώση του τι κάνεις, γιατί το κάνεις & εξηγήσεις μετά στο παιδί, θα είναι αποτελεσματική.
Εννοείτε πως δεν έχω ξαναδείρει την μικρή και πως δεν έχω στόχο στο μέλλον να της προκαλώ μελανιές, αλλά ξέρει πλέον πως η μαμά θα πει κατι και πως αν δεν το ακούσει δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει το δικό της με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο.

43ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:36 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:

Εντάξει σίγουρα δεν έπαθε τίποτα αλλά το υποσυνείδητο είναι αυτό που λειτουργεί αργότερα και εκεί που περνάνε τα βιώματα αργότερα. Σίγουρα είναι μια κίνηση στιγμιαία αυτή που έκανες χωρίς να την σκεφτείς και δεν σε αδικώ σε καμία περίπτωση. Απλά τα όρια μπαίνουν σε αυτή την ηλικία και λίγο αργότερα. Δηλαδή είναι απόλυτα φυσικό ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία να είναι περίεργο για τα πάντα και να αδυνατεί να υπακούσει. Μεγαλώνοντας όμως μαθαίνουν το όχι και το μη, το καλο και το κακό. Και αν θες να τις δείξεις ότι η πράξη της έχει επιπτώσεις και ότι δεν θα την ανεχθείς υπάρχει τρόπος. Την ξερεις καλά και θα βρεις το κουμπί της. Εμένα πχ. ο δικός μου όταν σήκωσε χέρι επάνω μου πριν καιρό μπήκε τιμωρία στο πάρκο του. Πρέπει να ήταν σε αυτή την ηλικία. Και όσο κι αν δεν παίρνει απο λόγια κατάλαβε από τον τόνο της φωνής μου, από τον τρόπο που τον κοιτούσα και ισως απο συγκεκριμένες λέξεις που αναγνώριζε. Και έκατσε εκεί με εμένα να τον αγνοώ για να καταλάβει ότι του είχα θυμώσει για κάτι που είχε κάνει. Και είμαι σίγουρη πως την πρώτη φορά που το έκανα αυτό δεν ήταν σίγουρος τι είχε κάνει οπότε μόλις τον έβγαλα πολύ απλά με δοκίμασε! Δηλαδή, σήκωσε ξανά το χέρι και με χτυπησε πιο σιγά αυτή την φορά. Έκανα ακριβώς τα ίδια και εγώ και το εμπέδωσε. 1, 2, 3 με την 5η το θυμόταν. Όταν είχε νεύρα σήκωνε χέρι να χτυπήσει αλλά το θυμόταν αμέσως και το κατέβαζε. Κατάλαβε πως μια τέτοια συμπεριφορά δεν ηταν αποδεκτή απο εμένα και πως ήταν πέρα απο τα όρια που του έθετα. Οπότε τελειωσε και το πρόβλημα. Κάθε φορά που τον έβαζα στο πάρκο, του έλεγα: "θα κάτσεις εδώ γιατί χτύπησες την μαμά. Η μαμά δεν σε χτυπάει ποτέ!" Αν το είχα χτυπήσει κάποια φορά, τι θα του έλεγα; Πιστεύω λοιπόν πως καλό είναι να απορρίπτουμε την βία ακόμα και όταν την δεχόμαστε απο τα παιδιά μας. Δηλαδή, είμαι σίγουρη επειδή ξέρω το παιδί μου, πως αν τον έδερνα έστω και λίγο αφού είχε σηκώσει το χέρι του (αντιγράφοντας δηλαδή την δική του συμπεριφορά), θα το ξαναέκανε γιατί είναι πολύ αντιδραστικός! Το χειρότερο για το δικό μου παιδί είναι η αδιαφορία μου και όχι το ξύλο. Με την αδιαφορία μου δεν βρίσκει απάντηση στις προκλήσεις του. Δεν βρίσκει απλά κανέναν να τσακωθεί όταν το έχει ανάγκη, αυτό είναι το δικό μας κουμπί.

Δεν έχεις καθόλου άδικο Μαρία & σαν βάση συμφωνώ απόλυτα, όμως αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως στην πράξη, μια ξυλιά σε μικρή ηλικία, την περίοδο που πρέπει να μπούν όρια στο παιδί δεν είναι καταστροφική. Εννοείτε δεν είναι η καλύτερη μέθοδος, όμως αν γίνει με σύνεση και έχοντας γνώση του τι κάνεις, γιατί το κάνεις & εξηγήσεις μετά στο παιδί, θα είναι αποτελεσματική.
Εννοείτε πως δεν έχω ξαναδείρει την μικρή και πως δεν έχω στόχο στο μέλλον να της προκαλώ μελανιές, αλλά ξέρει πλέον πως η μαμά θα πει κατι και πως αν δεν το ακούσει δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει το δικό της με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο.

Kαταλαβαίνω τι εννοείς. Θα μπορούσα και εγώ να συμφωνήσω με αυτό όμως κρατώ μια επιφύλαξη. Μπορεί να μην είναι όντως καταστροφική. Όμως πιστεύω πως τα άμεσα αποτελέσματα που έχει μπορεί να είναι καλά όμως μακροχρόνια νομίζω πως είναι άσχημα. Δεν μιλάω φυσικά για ένα μεμονομένο περιστατικό που δεν είσαι διατεθειμένη και να επαναλάβεις, έτσι; Μιλάω για εκείνους τους γονείς που το χρησιμοποιούν αυτό σαν μέθοδο για πάνω απο 1 φορές, άρα το υιοθετούν κατά κάποιο τρόπο σαν έσχατη λύση. Λέω δηλαδή ότι μπορεί να λύνει το πρόβλημα τώρα όμως αργότερα δημιουργεί αλλα μεγαλύτερα ίσως. Και έχουμε γνώση πως τα παιδιά από την στιγμή που γεννιούνται ακόμα και η εμπειρία του τοκετού γι αυτά τα επηρεάζει. Μπορεί δηλαδή να μην θυμούνται κάποια πράγματα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα έχουν ζήσει. Εγώ πχ δεν θυμάμαι την μαμά μου να με δέρνει αλλά ξέρω πως έχω φάει ξύλο. Μετα την πλήρωσε ο μικρότερος αδερφός μου βέβαια... Νομίζω πως στα παιδιά επειδή η λογική αργεί να έρθει, είναι πολύ εύκολο να αποκτίσουν απωθημένα και να τα εξωτερικεύσουν με την πρώτη ευκαιρία. Μπορεί κάτι σε εμάς που είμαστε ενήλικες να μοιάζει μικρό και ασήμαντο αλλα ένα παιδί με την αθώα παιδικη ψυχη που έχει, μπορεί να επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό. Όπως είπα μιλάω για τις περιπτώσεις που πέφτει ξύλο και όχι για μεμονομένα περιστατικά γιατί άνθρωποι είμαστε, έτσι; Απλά πιστεύω πως για ολα τα προβλήματα υπάρχει καλύτερη λύση από το ξύλο. Για εμένα το ξύλο είναι κακό. Και με την δική μου λογική δεν μπορώ να σταματήσω ένα κακό κάνοντας ένα άλλο. Το πολύ πολύ δηλαδή να σταματήσω εκείνο το κακό και να δημιουργήσω ένα άλλο κακό. Το αποτέλεσμα καλό δεν θα είναι.

(Πώς τα λέω έτσι όμως ε; Χαχαχα!)

44ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:43 am

ToucH3D

ToucH3D
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα Μαμάδες,
Διάβασα το θέμα και θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο το ξύλο στα παιδιά είτε πρόκειται για πολύ είτε πρόκειται για λίγο. Είναι καθαρή επιβολή του δυνατού προς τον αδύνατο!
Προσωπικά δεν με έχουν δείρει ποτέ οι γονείς μου και ποτέ δεν θεώρησα ότι μπορούσα να κάνω ότι θέλω. Η πειθαρχεία, κυρίως για προστασία του εαυτού του παιδιού, μπορεί να επιβληθεί και με πολύ πιο καλούς και αποδοτικούς τρόπους.
ΟΧΙ ένα παιδί δεν μαθαίνει αν το δείρεις! ΟΧΙ μια γυναίκα δεν υπακούει αν την δείρεις! ΟΧΙ ένας άνδρας δεν συμμορφώνεται αν τον δείρεις! Είναι ακριβώς το ίδιο είτε πρόκειται για μεγάλους είτε για μικρούς ανθρώπους.

Η γυναίκα μου μία φορά έδειρε την μικρή μας και όχι πολύ και ίσως να είχε και δίκιο αλλά με το που σήκωσε το χέρι της το έχασε. Έχω μαλώσει αλλά και βάλει τιμωρία την κόρη μου (1’ λεπτό καθισμένη κάπου, ενώ πριν και μετά την τιμωρία της εξηγώ ήρεμα το γιατί) αλλά να την δείρω το θεωρώ τουλάχιστον απαίσιο. Αυτό που είχα πει στην γυναίκα μου ήταν απλά ότι δεν ανέχομαι κανένας να δέρνει το παιδί μου ακόμα και αν αυτός ο κάποιος είναι η μάνα του παιδιού. Παραδειγματικά τις το είχα θέσει έτσι: Σίγουρα ως άνδρας έχω περισσότερη μυϊκή δύναμη από την γυναίκα μου αν σε κάτι διαφωνεί μαζί μου ή έχει διαφορετική αντίληψη από εμένα για τα πράγματα τότε να την συνετίσω και εγώ με την σειρά μου δέρνοντάς την? Μα θα είναι για το καλό της (!) για να μάθει (!)

Παροτρύνω λοιπόν όλες τις μαμάδες και τους μπαμπάδες να σκεφτούν το εαυτό τους μπροστά σε ένα «γίγαντα» διπλάσιου ή και τριπλάσιου μεγέθους από αυτούς να σηκώνει το χέρι του με διάθεση για μία απλή ξυλιά… τι συναισθήματα τους προκαλεί αυτή η εικόνα?

45ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:46 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία κατα βάση συμφωνούμε με μια μικρή διαφορά (όπως πάντα άλλωστε Razz Razz Razz )

Συμφωνώ απόλυτα το ότι το πολύ ξύλο μόνο κακά αποτελέσματα μπορεί να έχει, όμως δεν μπορώ να χαρακτηρίσω καμμία μέθοδο σωφρονισμού κακιά και να σου εξηγήσω το λόγο.
Αν υποθέσουμε πως ένας γονιός φωνάζει για να τον ακούσει το παιδί του, πάλι λάθος μηνύματα δεν περνάει?
Νομίζω πως η καλύτερη μέθοδος είναι αυτή που ταιριάζει καλύτερα στο κάθε παιδί, όπως πολύ σωστά είπες εσύ προηγουμένως.
Δηλαδή ξέρω πως στην δικιά μου αυτή η μία ξυλιά δεν είχε αντίθετα αποτελέσματα, όμως στο δικό σου παιδί μπορεί να ήταν καταστροφική (λέω το δικό σου παιδί, χωρίς να εννοώ το δικό σου παιδί, καταλαβαίνεις πως το εννοώ)

Οπότε το θέμα είναι να αφουγκράζεσαι το παιδί και τις ανάγκες του & φυσικα να μαθαίνεις απο τα λάθη σου σαν γονιός Rolling Eyes Rolling Eyes

46ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:48 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ToucH3D έγραψε:Καλησπέρα Μαμάδες,
Διάβασα το θέμα και θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο το ξύλο στα παιδιά είτε πρόκειται για πολύ είτε πρόκειται για λίγο. Είναι καθαρή επιβολή του δυνατού προς τον αδύνατο!
Προσωπικά δεν με έχουν δείρει ποτέ οι γονείς μου και ποτέ δεν θεώρησα ότι μπορούσα να κάνω ότι θέλω. Η πειθαρχεία, κυρίως για προστασία του εαυτού του παιδιού, μπορεί να επιβληθεί και με πολύ πιο καλούς και αποδοτικούς τρόπους.
ΟΧΙ ένα παιδί δεν μαθαίνει αν το δείρεις! ΟΧΙ μια γυναίκα δεν υπακούει αν την δείρεις! ΟΧΙ ένας άνδρας δεν συμμορφώνεται αν τον δείρεις! Είναι ακριβώς το ίδιο είτε πρόκειται για μεγάλους είτε για μικρούς ανθρώπους.

Η γυναίκα μου μία φορά έδειρε την μικρή μας και όχι πολύ και ίσως να είχε και δίκιο αλλά με το που σήκωσε το χέρι της το έχασε. Έχω μαλώσει αλλά και βάλει τιμωρία την κόρη μου (1’ λεπτό καθισμένη κάπου, ενώ πριν και μετά την τιμωρία της εξηγώ ήρεμα το γιατί) αλλά να την δείρω το θεωρώ τουλάχιστον απαίσιο. Αυτό που είχα πει στην γυναίκα μου ήταν απλά ότι δεν ανέχομαι κανένας να δέρνει το παιδί μου ακόμα και αν αυτός ο κάποιος είναι η μάνα του παιδιού. Παραδειγματικά τις το είχα θέσει έτσι: Σίγουρα ως άνδρας έχω περισσότερη μυϊκή δύναμη από την γυναίκα μου αν σε κάτι διαφωνεί μαζί μου ή έχει διαφορετική αντίληψη από εμένα για τα πράγματα τότε να την συνετίσω και εγώ με την σειρά μου δέρνοντάς την? Μα θα είναι για το καλό της (!) για να μάθει (!)

Παροτρύνω λοιπόν όλες τις μαμάδες και τους μπαμπάδες να σκεφτούν το εαυτό τους μπροστά σε ένα «γίγαντα» διπλάσιου ή και τριπλάσιου μεγέθους από αυτούς να σηκώνει το χέρι του με διάθεση για μία απλή ξυλιά… τι συναισθήματα τους προκαλεί αυτή η εικόνα?

Συμφωνώ απόλυτα! Αυτό ήθελα να πω και εγώ. Ότι με τον φόβο δεν μαθαίνουμε τον σεβασμό και την πειθαρχία. Απλά είναι λάθος τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος. Δεν "σβηνουμε" το πρόβλημα βάζοντας στην θέση του ένα μεγαλύτερο.

47ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:54 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ToucH3D έγραψε:Καλησπέρα Μαμάδες,
Διάβασα το θέμα και θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο το ξύλο στα παιδιά είτε πρόκειται για πολύ είτε πρόκειται για λίγο. Είναι καθαρή επιβολή του δυνατού προς τον αδύνατο!
Προσωπικά δεν με έχουν δείρει ποτέ οι γονείς μου και ποτέ δεν θεώρησα ότι μπορούσα να κάνω ότι θέλω. Η πειθαρχεία, κυρίως για προστασία του εαυτού του παιδιού, μπορεί να επιβληθεί και με πολύ πιο καλούς και αποδοτικούς τρόπους.
ΟΧΙ ένα παιδί δεν μαθαίνει αν το δείρεις! ΟΧΙ μια γυναίκα δεν υπακούει αν την δείρεις! ΟΧΙ ένας άνδρας δεν συμμορφώνεται αν τον δείρεις! Είναι ακριβώς το ίδιο είτε πρόκειται για μεγάλους είτε για μικρούς ανθρώπους.

Η γυναίκα μου μία φορά έδειρε την μικρή μας και όχι πολύ και ίσως να είχε και δίκιο αλλά με το που σήκωσε το χέρι της το έχασε. Έχω μαλώσει αλλά και βάλει τιμωρία την κόρη μου (1’ λεπτό καθισμένη κάπου, ενώ πριν και μετά την τιμωρία της εξηγώ ήρεμα το γιατί) αλλά να την δείρω το θεωρώ τουλάχιστον απαίσιο. Αυτό που είχα πει στην γυναίκα μου ήταν απλά ότι δεν ανέχομαι κανένας να δέρνει το παιδί μου ακόμα και αν αυτός ο κάποιος είναι η μάνα του παιδιού. Παραδειγματικά τις το είχα θέσει έτσι: Σίγουρα ως άνδρας έχω περισσότερη μυϊκή δύναμη από την γυναίκα μου αν σε κάτι διαφωνεί μαζί μου ή έχει διαφορετική αντίληψη από εμένα για τα πράγματα τότε να την συνετίσω και εγώ με την σειρά μου δέρνοντάς την? Μα θα είναι για το καλό της (!) για να μάθει (!)

Παροτρύνω λοιπόν όλες τις μαμάδες και τους μπαμπάδες να σκεφτούν το εαυτό τους μπροστά σε ένα «γίγαντα» διπλάσιου ή και τριπλάσιου μεγέθους από αυτούς να σηκώνει το χέρι του με διάθεση για μία απλή ξυλιά… τι συναισθήματα τους προκαλεί αυτή η εικόνα?

Καλησπέρα Μπαμπά,
Νομίζω πως δεν είναι τό ίδιο να δείρεις εσύ την γυναίκα σου, μιλάμε για το να βάλεις όρια σε ένα παιδάκι με μία ξυλιά. Η γυναίκα σου, θεωρούμε οτι ξέρει ήδη ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος, στο παιδάκι σου πρέπει να το μάθεις.
Για το επόμενο που λες, τα ίδια συναισθήματα που θα προκαλούσε και η φωνή απο έναν γίγαντα & το κυνηγητό με ένα γίγαντα & το παιχνίδι μαζί του.
Τα πάντα έχουν τη χροιά που τους δίνουμε. Αν σε κυνηγάει ένας γίγαντας για να σε δείρει, τι διαφορές έχει με το να σε κυνηγάει για να παίξετε στα μάτια ενός μικρού παιδιού?
Το point μου λοιπόν είναι συγκεκριμένο & το έχω αναλύσει παραπάνω Very Happy Very Happy

48ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:55 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Μαρία κατα βάση συμφωνούμε με μια μικρή διαφορά (όπως πάντα άλλωστε Razz Razz Razz )

Συμφωνώ απόλυτα το ότι το πολύ ξύλο μόνο κακά αποτελέσματα μπορεί να έχει, όμως δεν μπορώ να χαρακτηρίσω καμμία μέθοδο σωφρονισμού κακιά και να σου εξηγήσω το λόγο.
Αν υποθέσουμε πως ένας γονιός φωνάζει για να τον ακούσει το παιδί του, πάλι λάθος μηνύματα δεν περνάει?
Νομίζω πως η καλύτερη μέθοδος είναι αυτή που ταιριάζει καλύτερα στο κάθε παιδί, όπως πολύ σωστά είπες εσύ προηγουμένως.
Δηλαδή ξέρω πως στην δικιά μου αυτή η μία ξυλιά δεν είχε αντίθετα αποτελέσματα, όμως στο δικό σου παιδί μπορεί να ήταν καταστροφική (λέω το δικό σου παιδί, χωρίς να εννοώ το δικό σου παιδί, καταλαβαίνεις πως το εννοώ)

Οπότε το θέμα είναι να αφουγκράζεσαι το παιδί και τις ανάγκες του & φυσικα να μαθαίνεις απο τα λάθη σου σαν γονιός Rolling Eyes Rolling Eyes

Εγώ μίλησα για τον εαυτό μου και είπα πως για εμένα το ξύλο είναι κακό. Επειδή όμως είναι υποκειμενικό, δεν το γενικεύω. Όμως για εμένα θα παραμείνει κακό σαν μέθοδος σωφρονισμού γιατί το θεωρώ αντιπαιδαγωγικό. Για εμένα ξαναλέω, ο τρόπος που βλέπω το ξύλο είναι αυτός, αυστηρός και κάθετος. Και δεν αφήνω κατ' επέκταση και στον εαυτό μου περιθώρια να το εφαρμόσει. Στους άλλους μπορώ να δώσω ελαφρυντικά. Στον εαυτό μου όχι.

49ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 4:58 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
Εγώ μίλησα για τον εαυτό μου και είπα πως για εμένα το ξύλο είναι κακό. Επειδή όμως είναι υποκειμενικό, δεν το γενικεύω. Όμως για εμένα θα παραμείνει κακό σαν μέθοδος σωφρονισμού γιατί το θεωρώ αντιπαιδαγωγικό. Για εμένα ξαναλέω, ο τρόπος που βλέπω το ξύλο είναι αυτός, αυστηρός και κάθετος. Και δεν αφήνω κατ' επέκταση και στον εαυτό μου περιθώρια να το εφαρμόσει. Στους άλλους μπορώ να δώσω ελαφρυντικά. Στον εαυτό μου όχι.

Μαρία, έχεις ακριβώς ίδιες απόψεις με τον άντρα μου ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 215994
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, όπως καταλαβαίνω και εκείνον Laughing Laughing

50ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 Empty Απ: ξυλιες στα χερακια Παρ Σεπ 16, 2011 5:07 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
MariaM έγραψε:
Εγώ μίλησα για τον εαυτό μου και είπα πως για εμένα το ξύλο είναι κακό. Επειδή όμως είναι υποκειμενικό, δεν το γενικεύω. Όμως για εμένα θα παραμείνει κακό σαν μέθοδος σωφρονισμού γιατί το θεωρώ αντιπαιδαγωγικό. Για εμένα ξαναλέω, ο τρόπος που βλέπω το ξύλο είναι αυτός, αυστηρός και κάθετος. Και δεν αφήνω κατ' επέκταση και στον εαυτό μου περιθώρια να το εφαρμόσει. Στους άλλους μπορώ να δώσω ελαφρυντικά. Στον εαυτό μου όχι.

Μαρία, έχεις ακριβώς ίδιες απόψεις με τον άντρα μου ξυλιες στα χερακια - Σελίδα 2 215994
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, όπως καταλαβαίνω και εκείνον Laughing Laughing

Χαχαχαχα! Εγώ ευτυχώς έχω τις ίδιες με τον δικό μου σε αυτά τα θέματα γιατί θα είχαμε άλλα...θέματα χαχαχαχα! Όποιος πειράξει τρίχα απο το παιδί μου τον έφαγα, χαχαχαα! Πάλι καλά... τυχερός είναι ο άντρας μου γιατί θα παίζαμε ξύλο μεταξύ μας στο τέλος! Laughing Laughing Laughing

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις