Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
26 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 26 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Τετ Αυγ 24, 2011 11:52 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τα λόγια σας!

Μαρία μου, θα σου πω ξανά πως από τα όσα έχω γράψει (και είναι πολύ λίγα, πίστεψέ με) έχεις καταλάβει ακριβώς τι άνθρωπος είναι η μαμά μου. Δεν είναι κακιά, το ξέρω απλά δεν έχει τον τρόπο να είναι μάνα.

Νόπη μου, μιας και έχουμε το ίδιο "πρόβλημα" εμείς οι δύο, είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνουμε ακριβώς η μία την άλλη, πώς νιώθει. Και σκεφτόμουν κι εγώ να ξεκινήσω συνεδρίες με ψυχολόγο μόλις φτιάξουν λίγο τα οικονομικά μας. Πραγματικά, θέλω πολύ να βελτιωθεί η σχέση μου μαζί της, θέλω επιτέλους να γίνουμε μάνα και κόρη, ή έστω να καταλάβω για ποιο λόγο δεν μπορούμε να είμαστε.

Κορίτσια, πραγματικά, την αγαπάω πολύ τη μάνα μου και θα ήθελα να τη βοηθήσω γιατί έχει όντως περάσει πολλά. Και με πληγώνει αφάνταστα το ότι με κάνει να νιώθω ότι δε με αγαπάει. Είναι αλλιώς να τρως απόρριψη από οποιονδήποτε άλλο, στην τελική το ξεπερνάς και πας παρακάτω, και είναι τελείως διαφορετικό να σε απορρίπτει η ίδια σου η μάνα. Τότε είναι μια τεράστια πληγή στο είναι μου. Ειδικά, όταν βλέπω μανάδες-ύαινες έτοιμες να κατασπαράξουν όποιον κάνει κακό ή πει κακό λόγο για το παιδί της. Η δικιά μου, αν μπορούσε θα κατασπάραζε εμένα!

Δε ζητάω πολλά, έναν καλό λόγο μόνο και να νιώθω ότι με αγαπάει γιατί τώρα δεν το νιώθω αυτό. Ή έστω να καταλάβω γιατί δε μπορεί να με αγαπήσει.

Ασούλα μου, λυπάμαι πολύ για τη μανούλα σου. Δε θα ήθελα με τίποτα να είμαι στη θέση σου και καταλαβαίνω πόσο πονεμένη πρέπει να είσαι. Σίγουρα θα σου φαίνονται εγωιστικά αυτά που λέω για τη δικιά μου μανούλα και πολλές φορές να ξέρεις πως το μετανιώνω. Σκέφτομαι κι εγώ κάθε φορά που λέω κάτι κακό για εκείνη πως αν πάθει κάτι θα έχω τρομερές τύψεις μετά. Είμαι όμως άνθρωπος και θέλω πού και πού να ξεσπάω, να τα βγάζω από μέσα μου και να παίρνω δύναμη.

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον σας, πραγματικά το εκτιμώ πάρα πολύ. Με κάνετε και νιώθω όμορφα με τη συμπαράστασή σας! Χίλια ευχαριστώ!

27Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty http://forum.eimaimama.gr/t7411-topic Τετ Αυγ 24, 2011 10:05 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΕΝΑ...
ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΗΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ,ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΙΜΟ ΚΟΡΙΤΣΙ Κ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΑΝΟΥΛΑ Κ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ.
ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΜΗΠΩΣ Κ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΑΠ΄ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ.

28Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Πεμ Αυγ 25, 2011 1:49 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerina780 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΕΝΑ...
ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΗΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ,ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΙΜΟ ΚΟΡΙΤΣΙ Κ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΑΝΟΥΛΑ Κ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ.
ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΜΗΠΩΣ Κ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΑΠ΄ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ.


Κατερίνα μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Πραγματικά, το να γίνω καλή μάνα και να έχω μια χαρούμενη και ισορροπημένη οικογένεια, είναι η προτεραιότητά μου στη ζωή, το ίδιο και του άντρα μου. Και ίσως αυτό είναι που κάνει τη μαμά μου να τρώγεται με τα ρούχα της. Εκείνη βλέπεις, είχε ως προτεραιότητα πάντα τη δουλειά και τα χρήματα και εμάς μας άφηνε σε δεύτερη μοίρα. Σήμερα, όντας πιο ήρεμη, μπορώ να καταλάβω την επιλογή της. Όχι να τη συμμεριστώ, απλά να την καταλάβω. Κάθε άνθρωπος κάνει τις επιλογές του, το ίδιο έκανε και εκείνη. Τώρα το αν της βγήκε σε καλό ή σε κακό το ξέρει μόνο εκείνη. Όσο για την ανωτερότητα που λες Κατερίνα μου, φοβάμαι πως κάποια στιγμή ίσως μου τελειώσει και ίσως τελειώσει και η υπομονή όλων όσων είναι γύρω της και μείνει μόνη της. Δε θέλω να συμβεί αυτό αλλά δεν ξέρω αν μπορώ συνεχίσω να ανέχομαι κάποια πράγματα και κάποιες συμπεριφορές. Και εν πάσει περιπτώσει, ελπίζω να είμαι μόνο εγώ που δε θα θέλω πια σχέσεις μαζί της και όχι όλοι οι υπόλοιποι. Ούτως ή άλλως για μένα δε θα τη νοιάξει και πολύ! Χαχαχαχα! Έχω διάθεση αυτοσαρκασμού σήμερα!

29Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Πεμ Αυγ 25, 2011 3:32 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:

Κατερίνα μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Πραγματικά, το να γίνω καλή μάνα και να έχω μια χαρούμενη και ισορροπημένη οικογένεια, είναι η προτεραιότητά μου στη ζωή, το ίδιο και του άντρα μου. Και ίσως αυτό είναι που κάνει τη μαμά μου να τρώγεται με τα ρούχα της. Εκείνη βλέπεις, είχε ως προτεραιότητα πάντα τη δουλειά και τα χρήματα και εμάς μας άφηνε σε δεύτερη μοίρα. Σήμερα, όντας πιο ήρεμη, μπορώ να καταλάβω την επιλογή της. Όχι να τη συμμεριστώ, απλά να την καταλάβω. Κάθε άνθρωπος κάνει τις επιλογές του, το ίδιο έκανε και εκείνη. Τώρα το αν της βγήκε σε καλό ή σε κακό το ξέρει μόνο εκείνη. ...

Νομίζω Ελενάκι μου είναι ολοφάνερο ότι εψαχνε διέξοδο απο την οικογενειακη της ζωή και προτιμουσε να δουλεύει για να ξεχνιεται. Λαθος βέβαια όταν εχεις 2 παιδιά να φέρεσαι σαν να τα παραμελείς, αλλά έτσι είναι. Μερικά πράγματα δεν τα επελεξε, της προεκυψαν στην πορεια (την συμπεριφορα του πατερα σου εννοώ) και αυτό δεν ηξερε πως να το διαχειριστεί. Δεν την δικαιολογώ εννοείται γιατί όταν κάνεις παιδιά παύεις να εισαι εσύ το παιδί όσο χρονών και να εισαι (δεν ξέρω αν ήταν μικρή) και ωριμαζεις με το ζόρι, γιατί καποιος πιο μικρός και πιο αδύναμος εξαρτάται απο εσενα. Νομιζω πως τα ξέρει όλα αυτά η μαμά σου και πιστεύω πως καταβάθως είναι γεμάτη με ενοχές και αυτές ακόμα την πληγώνουν και την κάνουν επιθετική απέναντι σε εσένα και σε όλους. Σ' αγαπαει σίγουρα, απλά με λάθος τρόπο. Έτσι έμαθα λόγω των καταστάσεων να αγαπαει. Μόνο με το να νοιάζεται, να αγχώνεται, να απαιτεί και να κρίνει. Σκλήρυνε με τα χρόνια. Ξερω οτι καταλαβαίνεις όσα σου λέω. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ψυχολογική υποστήριξη χρειαζεται η μαμα΄σου περισσότερο απο εσένα γιατί αυτό θα έλυνε αυτοματως το δικό σου πρόβλημα και δεν θα χρειαζόταν να χτίσεις εσύ άμυνες με την βοήθεια ψυχολόγου ώστε να μην πληγώνεσαι απο την στάση της. Η μαμα ειναι σταθερή αξία και μας επηρεαζει λίγο ή πολύ με όσα λέει. Ξέρω βέβαια ότι πολύ πιθανο να μην δεχθεί να δει εκείνη ψυχολογο και να το παρεξηγήσει κιόλας. Θα βοηθούσε πολύ πάντως την σχέση σας αν πηγαίνατε μαζί. Εγώ πιστεύω ότι όταν γίνεις μανούλα θα καλυψεις ένα μεγάλο κενό μεσα σου και θα εισαι πολυ γλυκιά και τρυφερή με το παιδάκι σου!

30Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Πεμ Αυγ 25, 2011 4:08 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ Μαράκι μου είναι ότι δεν έχει καν καταλάβει ότι είναι μάνα. Μια ζωή μας είχε παρκαρισμένα στη γιαγιά μας και στον παππού μας με τη δικαιολογία ότι εκείνη δουλεύει. Εντάξει. δούλευε, αλλά δούλευε όπως όλος ο κόσμος. Δεν τη θυμάμαι ποτέ πάντως να περνάει τον ελεύθερο χρόνο της με μας. Πάντα ήταν πολύ κουρασμένη και την ενοχλούσαμε.

Και ξέρεις, είναι πολύ νέα και είμαστε πάρα πολύ κοντά στην ηλικία. Με έκανε στα 18 της, τώρα είναι 43. Αλλά δεν προσπάθησε ποτέ να με πλησιάσει. Όσο για τη συμπεριφορά του πατέρα μου, εκείνος από την αρχή της είχε δείξει τι ήταν. Όλοι της έλεγαν να μην τον παντρευτεί. Ούτε εκείνος ήθελε να την παντρευτεί, απλά λόγω εγκυμοσύνης τον πίεσε και τελικά έγινε ο γάμος. Οπότε δεν μπορεί να παρασύρθηκε, ούτε της βγήκαν στην πορεία τα κουσούρια του. Έκανε μια πολύ συνειδητή επιλογή.

Μπορώ να τη δικαιολογήσω για αρκετά πράγματα. Θα μπορούσα να δικαιολογήσω και όλη τη συμπεριφορά της όσο ήταν με τον πατέρα μου. Δεν μπορώ όμως να τη δικαιολογήσω γιατί ακόμη και τώρα που η ζωή της έχει φτιάξει, που ζει τη ζωή που δεν είχε ζήσει μέχρι τώρα, να γίνεται όλο και χειρότερη προς όλους. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πως θα τη βοηθούσε πολύ να δει έναν ψυχολόγο αλλά όπως είπες και μόνη σου, η αντίδρασή της θα είναι τέτοια που δεν τολμάω ούτε να της το προτείνω!

Αλλά όποτε τα σκέφτομαι όλα αυτά και προσπαθώ να εξηγήσω καταστάσεις το μόνο στο οποίο καταλήγω είναι ότι κάθε άνθρωπος κάνει τις επιλογές του και στο τέλος μένει με αυτές. Ελπίζω μόνο να δει με κάποιον τρόπο τα λάθη της και να κάνει κάτι για να αλλάξει η ζωή της. Γιατί πραγματικά θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη!

31Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Πεμ Αυγ 25, 2011 5:34 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ είδες τι εχει συμβεί; Η μαμα σου τυφλώθηκε απο έρωτα στα 18 της και δεν εβλεπε καθαρά ότι χαντακώνεται με το να παντρευτεί έναν τέτοιο άνθρωπο... Και στα 18 είμαστε ενήλικοι μεν αλλά πολύ λίγοι άνθρωποι είναι ικανοί να πάρουν σημαντικές αποφάσεις για το μέλλον τους. Η μαμα σου βιάστηκε να παντρευτεί για να κρατήσει τον πατέρα σου. 43 χρονων είναι πολύ νεα ακόμα! Έκανε πραγματα για τα οποια δεν ήταν ακόμα ώριμη και έτοιμη. Τα έκανε με λάθος κίνητρο που ηταν να μην χασει τον πατέρα σου. Ξερεις πόσες γυναικες τυφλώνονται απο έρωτα και βαζουν τον άντρα τους σε πρώτη μοίρα πάνω απο τα παιδιά τους; Έχω παράδειγμα που ο αντρας ξυλοφόρτωνε οικογενειακώς την γυναίκα του και τα 3 παιδάκια και σε έναν μεγάλο τσακωμό όταν ο άντρας τα μάζεψε και έφυγε, η μανα ετρεχε πίσω απο το αυτοκίνητο κλαίγοντας και παρακαλώντας τον να γυρισει! Αυτόν που έδειρε ασχημα τα ίδια της τα παιδιά... Εκτος από το ξυλο στην γυναικα και τα παιδιά του, είχε δείρει και την πεθερά του επειδη μια φορά που ακουσε την κόρη της να φωναζει κατεβηκε να δει αν ειναι καλά και τις άρπαξε και αυτη από τον 'αντρα'... Και εννοειται πως το κέρατο πάει συννεφο και το ξερει η κοπέλα.

Δεν ξέρω αν ο έρωτας είναι αυτό που οδήγησε την μαμα σου να κάνει νωρίς οικογένεια γιατί με όσα λες μάλλον νιωθει πως χάλασε την ζωή της και έχασε τα καλύτερα χρόνια της. Νομιζω δηλαδή πως τυφλώθηκε και στόχος της ηταν να κρατήσει τον έρωτά της μη αναλογιζόμενη το κόστος. Η μαμά σου βλέπει τον εαυτο της στα 18 της, σε εσένα. Δεν ειναι ότι δεν σε αγαπάει, γιατί δεν γινεται να μην σε αγαπάει. Απλά ίσως να νιώθει πως αν μπορούσε να ελέγξει τα συναισθήματά της θα προτιμούσε να μην νιωθει πολλά απο αυτα γιατί ενιωθε πιεση απο αυτά. Σας αγαπούσε αλλά λόγω ανωριμοτητας η αγάπη αυτή εκδηλωνοταν σαν υποχρέωση ίσως...
Νομίζω λοιπόν οτι η επιλογή που έκανε δεν ηταν συνειδητή. Στα 18 είσαι ενηλικος για πρώτη φορά. Είσαι ικανος για ορισμένα πράγματα που κάνουν οι ενηλικοι, για βραχυπρόθεσμες ευθύνες αλλά ο θάνατος μοιάζει τόσο μακρινος και νομίζεις πως η ζωή είναι μπροστά σου που έχεις μια ενεργεια που πρέπει να εκτονωσεις. Σπάνια ένας 18χρονος σκέφτεται σοβαρά τον στόχο της ζωής του. Συνηθως προτιμά να 'χασει' λίγο το χρόνο του και να διασκεδάσει. Η μαμά σου έγκυος (καταλάθως ή εσκεμένα, δεν ξέρω) στα 18 της βρήκε την ευκαιρια να κρατήσει για πάντα τον μεγάλο της έρωτα, ισως και την πρώτη της αγάπη. Αν ηταν 25 ή 30 ή 35 τότε θα έλεγα πως ναι, η επιλογη της ήταν πιο συνειδητη. Με το κοριτσίστικο μυαλο της πίστευε πως μπορεί να αλλάξει έναν ανθρωπο. Και τελικά μαλλον αλλαξε η ίδια, είδε την ζωή της να παίρνει άλλη τροπή και μια μέρα ξύπνησε! Είδε πόσο γρήγορα είχαν συμβεί όλα και ποσα λάθη είχε κάνει. Δεν νομίζω πως εσύ και ο αδερφός σου θεωρειστε λάθος απο εκείνη. Νομίζω πως δεν θα σας αλλαζε με τίποτα ακόμα κι αν δεν ήταν ικανη να σας σταθεί σαν μανα. Ακομα δηλαδή και αν μπορούσε να ξαναζήσει την ζωή της εσεις θα είσασταν μέσα και πάλι. Απλά τώρα βλέπει τα χρόνια που έχασε. Έχει γινει πιο σκληρή. Το συναίσθημα την οδήγησε σε λάθος επιλογές και δεν θέλει να δώσει πια χώρο και αξία σε συναισθηματισμούς. Γι' αυτό δεν δίνει αξία στα δικά σου συναισθήματα. Εισαι μικρή εσύ δεν ξερεις... κατά την γνώμη της. Νομίζω πως το χασμα ειναι μεγάλο και δεν θέλει να δει καθαρά. Φοβάται να δει καθαρά και φοβάται μην χαλάσει η εικονα που με κοπο έχτισε για τον εαυτό της. Και για εσένα φοβάται ότι βιάζεσαι όπως βιάστηκε και εκείνη.

32Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Παρ Αυγ 26, 2011 1:44 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το πιο πιθανό είναι να σκέφτεται όπως ακριβώς μου περιγράφεις Μαρία μου. Με βάση όμως αυτά που ζω καθημερινά μαζί της και βλέποντας τον τρόπο που συμπεριφέρεται, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως απλά είναι τρομερά εγωίστρια. Δεν την νοιάζει αν κάνω το σωστό, τη νοιάζει μόνο να κάνω αυτό που θέλει εκείνη. Και θα σου πω ένα περιστατικό που είχε συμβεί παλιότερα.

Όταν είχα περάσει στη σχολή μου της το ανακοίνωσα με πολύ μεγάλη χαρά γιατί ήταν κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ. Εκείνη την εποχή όμως εκείνη έκανε τρομερούς καυγάδες με τον πατέρα μου και είχε πει ότι θα τον αφήσει και θα φύγει (αφήνοντας τον αδερφό μου στη γιαγιά και στον παππού). Μόλις εγώ της ανακοίνωσα μέσα στη χαρά την επιτυχία μου τι νομίζεις ότι μου είπε; Δε θα το βρεις. Μου είπε: Και τι χαίρεσαι; Θες να πας; Εγώ λέω να μην πας για σπουδές, να πάμε μαζί κάπου, έστω και στη Φλώρινα που πέρασες και να δουλέψουμε γιατί έχουμε ανάγκη. Αλλά τις σπουδές μην τις σκέφτεσαι.

Εντάξει, εννοείται ότι κάναμε έναν τεράστιο καυγά και σταμάτησα να της μιλάω για 7 μήνες. Εγώ πήγα για σπουδές, δεν την επιβάρυνα καθόλου οικονομικά, έκανα τα χαρτιά μου για την εστία και έμεινα εκεί τα πρώτα δύο χρόνια. Ξέρεις τι με ενοχλεί πάρα πολύ; Ότι είναι τόσο πολύ "για τα μάτια του κόσμου". Όπως είπα ξανά, στα 5 χρόνια που ήμουν φοιτήτρια, είναι ζήτημα αν θα μου έστειλε 1000 ευρώ. Στον κόσμο όμως λέει ότι με σπούδασε. Και εγώ σαν χαζή δε μιλάω γιατί δε θέλω να την προσβάλλω, δεν θέλω να την κάνω να νιώσει άσχημα, δε θέλω να τη ντροπιάσω μπροστά στον κόσμο.

Μέχρι και στον άντρα μου με κακολογεί. Εντάξει, δε θέλω να την αδικήσω, δε λέει τίποτα τρομερά πράγματα αλλά πετάει τα καρφιά της ότι είμαι τεμπέλα, ανοικοκύρευτη κτλ. Φυσικά ο άντρας μου δε μασάει, ξέρει τι είμαι στα σχεδόν 7 χρόνια που είμαστε μαζί και της τη λέει κιόλας όταν την ακούει να με κακολογεί. Το θέμα όμως είναι πως δε σκέφτεται το καλό μου.

Και το άλλο κουλό που κάνει είναι πως έχει θεοποιήσει τη χειρωνακτική εργασία. Αν δηλαδή κάποιος δεν κουράζεται σωματικά στη δουλειά του δεν κουράζεται γενικά! Απαξιώνει οποιοδήποτε άλλο είδος εργασίας.

Εν πάσει περιπτώσει, αυτά είναι απλά παραπτώματα μπροστά σε αυτά που με πληγώνουν πραγματικά. Ελπίζω κι εύχομαι να μπορέσει κάποια στιγμή να με καταλάβει και να γίνουμε επιτέλους μάνα και κόρη!

33Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Παρ Αυγ 26, 2011 2:49 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ Ελένη μου όπως ειναι η μαμα σου ηταν η γιαγιά μου, η μαμά της μαμας μου! Ομως ετσι ηταν και η ζωη της και ειχε και αυτη η ιδια μια μανα δερβεναγα! Για να σου δώσω να καταλαβεις, η γιαγια μου παντρεύτηκε 28 χρονων και απο πεισμα. Γεροντοκορη για την εποχη. Η μανα της δεν ηθελε να την παντρεψει για να τους γηροκομίσει! Ετσι λοιπον βρηκε τον παππου μου και τον παντρευτηκε. Κι ας της είπαν ολοι οτι δεν είναι απο καλή οικογενεια. Δεν ταίριαξαν ποτε οπως καταλαβαινεις. Εκαναν 3 παιδια, 2 αγορια και 1 κορίτσι. Το τι ψυχολογικό πολεμο κανει μονο στην μανα μου, δε λέγεται! Και εκεινη της ειχε πει να σταματησει το σχολειο και να παει να δουλεψει στο εργοστασιο οταν η μαμα μου ηταν 15 γιατι τα γραμματα ηταν μονο για τα αγορια. Ενας ανθρωπος που δεν ξερει τι σημαίνει πνευματικη εργασία δεν φτανει το μυαλό του να καταλάβει. Και εννοειται πως και η μανα μου ητα μια ζωη τεμπελα και ανοικοκυρευτη... Rolling Eyes
Η μονη διαφορά ειναι οτι η μαμά μου της απαντουσε καταλλήλως και τις χαλούσε το όνειρο στο οποίο ζούσε και με τα χρονια η γιαγιά μου καπως την φοβόταν την μάνα μου. Κάτι είχε πει κάποια στιγμή η γιαγιά μπροστά στην μαμά μου και σε τρίτους και πρόσβαλλε την μάνα μου. Η μαμά μου απαντησε και επειδη η γιαγια μου ενιωσε εκτεθημένη και προσβεβλημένη άρχισε να την χαρακτηρίζει άσχημα. Σηκώθηκε και η μάνα μου και έφυγε. Έσπασε η μάνα μου το πόδι της και η γιαγιά δεν εριξε τα μουτρα της να πάρει τηλεφωνο το ίδιο της το παιδι. Όταν η γιαγιά όμως αρρωστησε την πηρε η μαμα μου να δει αν ειναι καλά και αρχισε τότε η γιαγια μου να της δικαιολογειται και να της ζητάει συγνωμη και να της λέει να μην την παρεξηγεί. Σε άλλους όμως τα παρουσίασε αλλιως! Είπε ότι τάχα η μαμά μου πηγε γονατιστή-παρακαλώ, να της ζητησει συγνωμη!!! Ειναι να τρελαίνεσαι δηλαδή! 'Ανθρωποι θύματα του υπερμετρου εγωισμού τους!
Εσυ καλά εκανες και σπούδασες και αν θες την συμβουλη μου μην την αφηνεις να σε συκοφαντεί και να σε ταπεινωνει! Βάζε την στην θέση της με το να λες απλά την αλήθεια και άσε την να τρωγεται με τα ρούχα της! Ίσως να αρχίσει να προσέχει περισσότερο, που ξερεις; Δεν εχεις τίποτα να χάσεις. Αρκει να μην της μιλήσεις άσχημα γιατι μετά θα νιώθεις τύψεις.
Το αποτέλεσμα στην δική μας περίπτωση; Η γιαγιά μου πέθανε περίπου πριν 3 μήνες στο σπίτι μας. Δεν μπορούσε να συντηρήσει πια τον εαυτό της και η μαμά μου την πρόσεχε σαν μικρό παιδί. Βλέπεις η μαμά μου περίμενε να ακούσει μια καλή κουβεντα απο το στόμα της. Τώρα στο τέλος άκουσε αρκετές καλές κουβέντες, αλλά η γιαγιά μου ήταν κυκλοθυμικη. Την μια μερα ήταν καλή και την αλλη όχι. Δεν είχε αλζχάιμερ. Στον κοσμο ελεγε ότι η μαμά μου την εκμεταλλευοταν και την κρατούσε εκεί για να της τρώει την σύνταξη... ενώ η σύνταξή της δεν έφτανε ούτε στο μισό για τα έξοδά της πλέων. Η μαμά μου ακόμα δεν εχει ξεπεράσει τον θάνατό της γιατι όπως λενε"μάνα είναι μόνο μία", οποια κι αν ειναι αυτή.
Εγώ δεν έχω παράπονο απο την γιαγιά μου. Σαν παιδί της ειχα αδυναμία και ηταν πολυ τρυφερή μαζι μου. Έδωσε σε εμένα πολυ αγάπη που δεν ηξερε πως να δώσει στην κόρη της. Μου έλεγε ιστοριες, μου διηγόταν βιους αγίων και με έπαιρνε μαζί της σε μοναστήρια που πήγαινε. Απλά το μονο που της καταλογίζω ήταν που μου κατηγορουσε τα ξαδερφια μου και μου ελεγε πως μου εχει αδυναμια ενω δεν ήταν κάτι που επεδίωκα και είμαι σίγουρη ότι το ίδιο θα έκανε και στα ξαδέρφια μου όταν δεν ημουν μπροστά.
Αυτά. Πολλά σου είπα και δεν ξέρω και κατα πόσο σε ενδιαφέρουν. Συγχωρεσέ με αν σε κούρασα. Απλα η μαμα σου μου θύμισε πολυ την γιαγιά μου. Η μαμα μου ευτυχως δεν ακολούθησε το παράδειγμα της. Εχει και αυτη τις ιδιοτροπιες της, αλλά ειναι λογικος άνθρωπος.

34Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Παρ Αυγ 26, 2011 3:03 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δε με κούρασες καθόλου Μαρία μου, ίσα ίσα, η ιστορία της μαμάς σου μου έδωσε ένα δείγμα του μέλλοντός μου!Χαχαχα!

Παλιά της απαντούσα συνέχεια, δεν άφηνα τίποτα να πέσει κάτω στην κυριολεξία. Απλά τώρα δεν μπορώ να το κάνω για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι με φιλοξενεί στο σπίτι της και νομίζω πως από τη στιγμή που είμαι εδώ είμαι υποχρεωμένη να παίζω με τους δικούς της κανόνες. Ο δεύτερος είναι πως όπως ξαναείπα, έχει "ξαναφτιάξει" τη ζωή της με έναν πολύ καλό άνθρωπο και του έχει παρουσιάσει κάποια γεγονότα εντελώς διαφορετικά από ό,τι έγιναν, αυτός για να καταλάβεις νομίζει πως ήταν η μάνα ηρωίδα που στάθηκε στα παιδιά της, έκανε θυσίες για αυτά και έμενε σε έναν γάμο που την τυραννούσε μόνο και μόνο για να μη χάσουν τα παιδιά της τον πατέρα τους. Κάτι που φυσικά είναι πέρα για πέρα ψέμα. Θα μπορούσα κάλλιστα να της απαντώ συνέχεια και να ξαλαφρώνω κιόλας αλλά εδώ δεν ήρθα για να της χαλάσω την καινούρια της ζωή. Είμαι σίγουρη πως αν ανοίξω το στόμα μου και ακούσει ο άντρας της πώς έγιναν πραγματικά τα πράγματα θα αλλάξει εντελώς η γνώμη του για εκείνη. Έτσι κι εγώ αναγκάζομαι να τα καταπίνω όλα για να μη της χαλάσω αυτό που ζει. Αν και νομίζω πως είναι πολύ κοντά στο να το χαλάσει μόνη της. Μόνο σε ό,τι αφορά τον άντρα μου δεν σηκώνω κουβέντα. Όταν κάνει κάτι που τον προσβάλλει δε λογαριάζω τίποτα. Γιατί αυτός είναι ο μοναδικός άνθρωπος που ήταν δίπλα μου όταν δεν είχα κανέναν άλλον, αυτός είναι ο μοναδικός που μου έχει σταθεί και σαν μάνα και σαν πατέρας και σαν φίλος και όλα. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ από κανέναν να τον μειώσει, να τον προσβάλλει και να τον πληγώσει. Και νομίζω πως το έχει καταλάβει και η ίδια και μετράει πολύ τα λόγια της απέναντί του.

35Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Παρ Αυγ 26, 2011 3:22 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είναι αυτό που λένε οτι και ο αγιος φοβερα θέλει... Κάνε λίγη υπομονή να γυρίσει ο άντρας σου και φυγετε απο εκει μέσα. Τους γονείς δεν τους επιλέγουμε. Τον άνθρωπο όμως που θα περασουμε το μεγαλύτερο ισως μερος της ζωής μας τον επιλέγουμε! Εσύ έκανες την επιλογη σου και είναι ότι καλύτερο. Για να τον έχεις τόσο ψηλά σημαίνει οτι και εκείνος σου έχει δωσει πολλά συναισθήματα και χάδια που τα έχεις αναγκη. Φανταζομαι πως όταν κουρνιάζεις στην αγκαλιά του θα νιώθεις σαν μικρό παιδί ε; Διατηρήστε αυτή την ομορφη σχέση που εχετε ακομα κι όταν αποκτήσετε παιδάκια! Ακομα κι όταν τα παιδιά φύγουν και μείνετε δύο γεροντάκια! Ο ένας πρεπει να βλέπει μονο την ψυχη του άλλου και όχι την εμφάνιση και η ψυχή δεν γερνάει. Εγώ με τον άντρα μου είμαστε μαζί 10 χρόνια. Μονο στις φωτογραφιες μας συνειδητοποιώ ότι έχει αλλάξει αλλά έχω πάντα την αίσθηση οτι όσο μεγαλώνει ομορφαίνει! Καλά πιπίνι είναι ακόμα (για να κάνουμε και πλάκα) 30 χρονων, αλλά είμαστε μαζί απο όταν ήταν 20. Και έχω κάνει και ένα γιο που είναι ίδιος με τον μπαμπά του και πολύ το χαίρομαι που τον έχω διπλό, χαχα! Το δεύτερο παιδί θελει ο άντρας μου να είναι κορίτσι και να μοιαζει σε εμένα γιατί θα ήθελε να με γνωριζει από όταν ήμουν μικρή! Shocked Shocked Shocked Θέλει ένα κοριτσακι να τον φωναζει μπαμπά σαν αυτό που βλέπει στις παιδικές μου φωτογραφίες... Σου εύχομαι σύντομα να φτιάξετε μια όμορφη οικογένεια με δυνατούς δεσμούς γιατί εκτός του ότι το έχεις ανάγκη κοριτσάκι μου, το αξίζεις κιόλας!

36Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Παρ Αυγ 26, 2011 3:38 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία μου για τα καλά σου λόγια!

Η αλήθεια είναι πως έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα όπως τα λες! Εμείς είμαστε μαζί 6 χρόνια και 8 μήνες. Μέσα σε αυτά λοιπόν τα χρόνια έχω πάρει όση αγάπη μου έλειπε όσο μεγάλωνα από τη μαμά μου. Ίσως και αυτός είναι ο λόγος που την ανέχομαι τώρα και δε μιλάω. Όταν με γνώρισε ήμουν 18 και ήταν 21. Με έκανε να νιώσω ασφάλεια για πρώτη φορά στη ζωή μου. Με έκανε να αφεθώ. Με πολλή προσπάθεια βέβαια και αφού μου απέδειξε άπειρες φορές πως αξίζει την αγάπη μου.

Αυτό που λες για τα παιδιά το κάνουμε κι εμείς. Ακόμα δεν το είδαμε δηλαδή εμείς, Γιάννη το βαφτίσαμε! Εγώ θέλω αγόρι και να είναι ίδιο με εκείνον και ο άντρας μου θέλει κορίτσι ίδιο με εμένα!

Πάντως η αλήθεια είναι πως θέλουμε γρήγορα ένα παιδάκι να μας ολοκληρώσει (αν και πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα). Και θέλουμε να πιστεύουμε πως αν με το καλό μας το δώσει ο Θεός θα διατηρήσουμε και τη σχέση μας όπως είναι τώρα και ίσως ακόμη πιο δεμένη και αγαπημένη (αν είναι δυνατόν αυτό, γιατί γίνεται να τον αγαπήσω περισσότερο;; πού θα φτάσει πια!) γιατί έχουμε συνειδητοποιήσει και οι δύο πως για να είναι ένα παιδάκι ευτυχισμένο πρέπει πρώτα να είναι ευτυχισμένοι οι γονείς του.

Άντε, να τελειώσει αυτό το παλιοναυτικό, να φύγουμε από δω, να γυρίσουμε στις δουλειές μας και να κάνουμε τη ζωή μας όπως παλιά και ακόμα καλύτερα! Και όλο αυτό που ζούμε τώρα να μας φαίνεται σαν ένα κακό όνειρο!

37Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Παρ Αυγ 26, 2011 3:47 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία μου για τα καλά σου λόγια!

Η αλήθεια είναι πως έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα όπως τα λες! Εμείς είμαστε μαζί 6 χρόνια και 8 μήνες. Μέσα σε αυτά λοιπόν τα χρόνια έχω πάρει όση αγάπη μου έλειπε όσο μεγάλωνα από τη μαμά μου. Ίσως και αυτός είναι ο λόγος που την ανέχομαι τώρα και δε μιλάω. Όταν με γνώρισε ήμουν 18 και ήταν 21. Με έκανε να νιώσω ασφάλεια για πρώτη φορά στη ζωή μου. Με έκανε να αφεθώ. Με πολλή προσπάθεια βέβαια και αφού μου απέδειξε άπειρες φορές πως αξίζει την αγάπη μου.

Αυτό νομίζω πως είναι το πρόβλημα της μαμάς σου. Ταυτίστηκε με εσένα και φοβάται ότι θα κάνεις τα λάθη της.

Αυτό που λες για τα παιδιά το κάνουμε κι εμείς. Ακόμα δεν το είδαμε δηλαδή εμείς, Γιάννη το βαφτίσαμε! Εγώ θέλω αγόρι και να είναι ίδιο με εκείνον και ο άντρας μου θέλει κορίτσι ίδιο με εμένα!

Χαχαχα, τι σύμπτωση και το δικό μας Γιάννη τον λένε, χαχαχα! Προαποφασισμενο βεβαια πολυ πριν μεινω εγκυος, πριν ακομα καν παντρευτουμε! Wink

Πάντως η αλήθεια είναι πως θέλουμε γρήγορα ένα παιδάκι να μας ολοκληρώσει (αν και πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα). Και θέλουμε να πιστεύουμε πως αν με το καλό μας το δώσει ο Θεός θα διατηρήσουμε και τη σχέση μας όπως είναι τώρα και ίσως ακόμη πιο δεμένη και αγαπημένη (αν είναι δυνατόν αυτό, γιατί γίνεται να τον αγαπήσω περισσότερο;; πού θα φτάσει πια!) γιατί έχουμε συνειδητοποιήσει και οι δύο πως για να είναι ένα παιδάκι ευτυχισμένο πρέπει πρώτα να είναι ευτυχισμένοι οι γονείς του.

Γίνεται!!! Οταν θα βλεπεις ενα πλασμα φτιαγμενο απο εσας τους 2 θα τον λατρεψεις κι αλλο!


Άντε, να τελειώσει αυτό το παλιοναυτικό, να φύγουμε από δω, να γυρίσουμε στις δουλειές μας και να κάνουμε τη ζωή μας όπως παλιά και ακόμα καλύτερα! Και όλο αυτό που ζούμε τώρα να μας φαίνεται σαν ένα κακό όνειρο!

Το ευχομαι! Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 417472

38Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Παρ Αυγ 26, 2011 3:56 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ Μαρία μου! Εύχομαι και σε σένα ό,τι καλύτερο!

Και γενικότερα σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το πρόβλημά μου και με έκανες να νιώσω πολύ καλύτερα.

Και φυσικά ευχαριστώ και όλες τις κοπέλες που μου δώσανε τις συμβουλές τους! Ξέρετε όταν ένα πρόβλημα μοιράζεται, γίνεται μικρότερο!

Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου!

39Γίνεται;;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γίνεται;;;; Παρ Αυγ 26, 2011 4:06 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να σαι καλά Ελενακι μου! Όπως τα λες ειναι, οταν μοιραζεται ένα πρόβλημα γινεται μικρότερο!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις