Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
102 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 102 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γεια σας κορίτσια! Θέλω να σας πω τον πόνο μου γιατί θα σκάσω.
Η δική μου πεθερά κάθε τόσο εφευρίσκει κάτι καινούριο για να μας ανακατέψει και να μας δημιουργήσει πρόβλημα.
Τους τελευταίους μήνες άρχισε να φέρνει στον μικρό μας, είναι 4 χρονών, απίστευτα πολλά δώρα. Κάθε ΣαβΚυρ που πάμε του έχει τρία ή τέσσερα δώρα μεγάλα, όχι ψιλοπράγματα και συνέχεια τον ρωτάει τί θέλει για την επόμενη φορά και του τάζει λαγούς με πετραχίλια. ότι του λέμε εμείς όχι του το τάζει στα κρυφά.Θα μου πείτε πού είναι το κακκό?
Ο μικρός τα έχει χάσει, δεν ξέρει με τί να πρωτοπαίξει και ζητάει όλο και περισσότερα και από εμάς. Του δημιουργεί την ψυχολογία ότι μπορεί και πρέπει να παίρνει ό,τι θέλει. Μας ζητάει κάθε μέρα να τον πάμε βόλτα σε παιχνιδάδικα να δει τα παιχνίδια και μετά φωνάζει και κλαίει γιατί δεν του παίρνουμε κάτι. Σα κακομαθημένο! Ενώ εμείς δεν τον μεγαλώνουμε έτσι.
Της μίλησε ο άντρας μου, μετά από τα χίλια ζόρια βέβαια, γιατί δεν άντεξε κ αυτός ,τον έγραψε αρχικά...( κάνει πάντα το δικό της ) και μετά από τα πολλά σταματησε για λίγο και χθες μας έκανε ολόκληρη κουβέντα ότι της στερούμε τη χαρά της και δεν είναι κακό.. Θα ξαναρχίσει δηλαδή τα ίδια...
Τί να κάνω για να μη μου γίνει σκατομαθημένο???? Πώς να το αντιμετωπίσω??

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πες της οτι φερεται πολυ εγωιστικά απέναντι στο παιδί γιατί βάζει την χαρά της πάνω από την ψυχική υγειά του παιδιού. Πες της ότι η αγάπη δεν κερδίζεται με υλικά ανταλλάγματα αλλά αντίθετα του διδάσκει να είναι συμφεροντολόγος. Αν παρόλ' αυτα συνεχίσει, φτάστε και εσεις στα άκρα. Όσο αυτή φέρεται με τον ίδιο τροπο τόσο πιο αραίά θα βλέπει το παιδί!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν υπαρχει άλλος τροπος απο το να της δωσετε να καταλαβει οτι κανει 'παρασιτα' στην ανατροφη του παιδιου.
δεν λεω καλα τα δωρα- αλλα η αγαπη δεν εκδηλωνεται μονο αποτα υλικα αγαθα-
δωστε της να καταλαβει γιατι αλλιως δεν νομιζω να γλιτωσει το παιδακι σου...

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bouboulina έγραψε:Γεια σας κορίτσια! Θέλω να σας πω τον πόνο μου γιατί θα σκάσω.
Η δική μου πεθερά κάθε τόσο εφευρίσκει κάτι καινούριο για να μας ανακατέψει και να μας δημιουργήσει πρόβλημα.
Τους τελευταίους μήνες άρχισε να φέρνει στον μικρό μας, είναι 4 χρονών, απίστευτα πολλά δώρα. Κάθε ΣαβΚυρ που πάμε του έχει τρία ή τέσσερα δώρα μεγάλα, όχι ψιλοπράγματα και συνέχεια τον ρωτάει τί θέλει για την επόμενη φορά και του τάζει λαγούς με πετραχίλια. ότι του λέμε εμείς όχι του το τάζει στα κρυφά.Θα μου πείτε πού είναι το κακκό?
Ο μικρός τα έχει χάσει, δεν ξέρει με τί να πρωτοπαίξει και ζητάει όλο και περισσότερα και από εμάς. Του δημιουργεί την ψυχολογία ότι μπορεί και πρέπει να παίρνει ό,τι θέλει. Μας ζητάει κάθε μέρα να τον πάμε βόλτα σε παιχνιδάδικα να δει τα παιχνίδια και μετά φωνάζει και κλαίει γιατί δεν του παίρνουμε κάτι. Σα κακομαθημένο! Ενώ εμείς δεν τον μεγαλώνουμε έτσι.
Της μίλησε ο άντρας μου, μετά από τα χίλια ζόρια βέβαια, γιατί δεν άντεξε κ αυτός ,τον έγραψε αρχικά...( κάνει πάντα το δικό της ) και μετά από τα πολλά σταματησε για λίγο και χθες μας έκανε ολόκληρη κουβέντα ότι της στερούμε τη χαρά της και δεν είναι κακό.. Θα ξαναρχίσει δηλαδή τα ίδια...
Τί να κάνω για να μη μου γίνει σκατομαθημένο???? Πώς να το αντιμετωπίσω??

εγω παλι δεν το βρισκω κακο ολα λυνονται με συζητηση! κι εμενα η μανα μου και η πεθερα μου τα ιδια κανουν στη μεγαλη μου ομως αυτη γνωριζει απο μικρη πως "εμεις" σαν οικογενεια ειμαστε αλλο και αλλο ειναι οι γιαγιαδες και οι παππουδες.. εμας δεν μας ζηταει ουτε απαιτει αλλα απο τη μανα μου εχει ζητησει επειδη της παιρνει και να σου πω αυτο τους ευχαριστει στο κατω κατω γιαυτους η χαρα ειναι τα παιδια μας μηπως και εμας δεν μας κακομαθε η γιαγια μας γιαυτο κα παντα θα τη θυμομαστε!!!! εσυ απλα εξηγησε στον μικρο πως ειναι 2 διαφορετικα πραγματα να μαθει να τα ξεχωριζει!!! μπορει να ειμαι και λαθος αλλα αυτο πιστευω!!!!

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η γνώμη μου είναι πως αν δε θέλετε να την πληγώσετε εξηγήστε της όμορφα πως ναι μεν καταλαβαίνετε ότι το κάνει από αγάπη αλλά το παιδί έχει μπερδευτεί, δεν ξέρει με ποιο παιχνίδι να πρωτοπαίξει αφού δεν προλαβαίνει να βαρεθεί κάποιο και κατευθείαν του δίνει κάποιο άλλο και έτσι πάνε και τα χρήματά της χαμένα.

Με αυτόν τον τρόπο χάνουν την αξία τους τα παιχνίδια νομίζω. Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή και κάποιος μου έφερνε ένα παιχνίδι τρελαινόμουν από τη χαρά μου. Αυτό γινόταν όμως μια φορά στο τόσο, δηλαδή γιορτές, γενέθλια, Χριστούγεννα και Πάσχα. Αν γινόταν κάθε εβδομάδα δε θα είχε καμία αξία, δεν θα ήταν κάτι που θα το περίμενα με την ίδια ανυπομονησία και ούτε θα το χαιρόμουν το ίδιο.

Rwxanh

Rwxanh
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αφού θέλει να χαλάσει τα λεφτά της για το παιδί γιατί δεν της λέτε να του ανοίξει ένα λογαριασμό και να τα πάρει το παιδί όταν γίνει 18? Εμένα η γιαγά μου αυτό έκανε και τα βρήκα μπροστά μου. Η ακόμα μπορείτε να της πείτε να κάνει π.χ. μια ασφάλεια στο παιδί ζωής που είναι και σημαντική. Εμένα οι δικοί μου αυτό έκαναν στην αρχή και τους είπα ότι αν θέλω κάτι θα τους το ζητάω. Έτσι αντί για να φέρνουν ένα σωρό αηδίες πάμε μαζί βόλτα στα μαγαζιά και του παίρνουμε ότι έχει ανάγκη.

popibar

popibar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω θεωρω οτι επειδη ειναι πεθερα δεν μπορεις να πεις και πολλα, παρα να παρεξηγηθεις και να μαλωσετε κιολας...
Ισως αν εξηγουσες στο παιδι ησυχα και ωραια οτι αφού του παίρνει οσα παιχνιδια θελει η γιαγια...τοτε δεν θα του παιρνετε καθολου εσεις παιχνιδια....Και αν ζηταει κατι πες του να το ζητησει απο την γιαγια οταν την δει...Και ετσι θα γλιτωνετε κι εσεις τα εξοδα....χχαχαχχαχαχα..
Τωρα το τι ειναι εφικτο απο αυτα που σου λεω ειναι σχετικο..αλλα λεω εγω τώρα..μπορει και να πιασει..
Παντως εμας μικρα η 'καλη' μας η γιαγια μολις γυριζε τη πλατη η μαμα μου μας ελεγε 'θα παρω ενα μαχαιρι και θα σκοτωσω την μανα σας' για πλακα και καλα, ή μας ελεγε βρισιες..μας εδινε ζαχαρη να φαμε...επειδη ομως οταν γυρνουσαμε σπιτι η μαμα μας κουβεντιαζε και μας ελεγε οτι ειναι λαθος αυτα κτλ. ξεραμε κι εμεις τι επρεπε να κανουμε...και γιναμε και γ..μω τα παιδια...χιχιχιχιχιχιιχ!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rwxanh έγραψε:Αφού θέλει να χαλάσει τα λεφτά της για το παιδί γιατί δεν της λέτε να του ανοίξει ένα λογαριασμό και να τα πάρει το παιδί όταν γίνει 18? Εμένα η γιαγά μου αυτό έκανε και τα βρήκα μπροστά μου. Η ακόμα μπορείτε να της πείτε να κάνει π.χ. μια ασφάλεια στο παιδί ζωής που είναι και σημαντική. Εμένα οι δικοί μου αυτό έκαναν στην αρχή και τους είπα ότι αν θέλω κάτι θα τους το ζητάω. Έτσι αντί για να φέρνουν ένα σωρό αηδίες πάμε μαζί βόλτα στα μαγαζιά και του παίρνουμε ότι έχει ανάγκη.

Τέλεια ιδέα!

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
elena25 έγραψε:Η γνώμη μου είναι πως αν δε θέλετε να την πληγώσετε εξηγήστε της όμορφα πως ναι μεν καταλαβαίνετε ότι το κάνει από αγάπη αλλά το παιδί έχει μπερδευτεί, δεν ξέρει με ποιο παιχνίδι να πρωτοπαίξει αφού δεν προλαβαίνει να βαρεθεί κάποιο και κατευθείαν του δίνει κάποιο άλλο και έτσι πάνε και τα χρήματά της χαμένα.

Με αυτόν τον τρόπο χάνουν την αξία τους τα παιχνίδια νομίζω. Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή και κάποιος μου έφερνε ένα παιχνίδι τρελαινόμουν από τη χαρά μου. Αυτό γινόταν όμως μια φορά στο τόσο, δηλαδή γιορτές, γενέθλια, Χριστούγεννα και Πάσχα. Αν γινόταν κάθε εβδομάδα δε θα είχε καμία αξία, δεν θα ήταν κάτι που θα το περίμενα με την ίδια ανυπομονησία και ούτε θα το χαιρόμουν το ίδιο.


Έχεις απόλυτο δίκιο! Κ εγώ έτσι τα θυμάμαι τα δώρα γιατί τα περιμέναμε...
Του έχει χαλάσει τελείως αυτή τη χαρά! Πέρισυ τα Χριστούγεννα του είχε φέρι τόσα πράγματα που όταν ήρθε ο Άγιος Βασίλης δεν κατάλαβε τίποτα. Ούτε με χαρά το περίμενε ούτε του έκανε καμία εντύπωση. Κ ήταν ακόμα στην αρχή. το ίδιο συμβαίνει και σε γιορτές και γενέθλια...
Της το είπα, ότι του χαλάει τη πραγματική του χαρά αλλά δε θέλει να καταλάβει,δεν νομίζω ότι τη νοιάζει τί λέμε. Κάνει πάντα αυτό που θέλει αυτή. Ή θέλει απλά να μας πάει κόντρα και να δημιουργεί πρόβλημα και δε βρίσκει τίποτα άλλο...

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Oταν γεννηθηκε η μικρη ημουνα κατηγορηματικη,δωρα μονο σε γενεθλια γιορτες κι χριστουγεννα.Κι το σεβαστηκαν ολοι,τους μονους που θα αφηνα να το κανουν ηταν η οικογενεια του αντρα μου επειδη μενουν μακρια,αλλα αυτοι ουτε κι απο μακρια δν θυμουντεε τη γιορτη ποσο μαλλον να στειλουν κ δωρο.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν νομιζω πως την ενδιαφερει πραγματικα το παιδι...μαλλον να το ΄΄αγορασει΄΄ θελει...οταννυπαρχει πραγματικη αγαπη δεν χρειαζονατι τοσα δωρα..σαν ΄΄δωροδοκια΄΄..ετσι δεν είναι???
παντως επειδη ειναι πεθερα δεν μπορεις να πεις πολλα γιατι μαλλον θα κανει τα αντιθετα..εμενα ετσι κανει..
ισως η αδιαφορια ειναι μια λυση!!

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ενα μικρο παιδακι δεν ειναι σε θεση να καταλαβει και να διαχωρισει οτι η γιαγια μου κανει ολα τα χατηρια και οι γονεις οχι αλλα και μεταξυ μας δεν το "συμφερει" κιολας. Και γιατι να εχουμε απαιτηση απο ενα παιδακι να καταλαβει κατι τετοιο οταν και οι μεγαλοι δεν χαμπαριαζουν. Αφου της μιλησε ο γιος της και παλι δεν χαμπαριαζει τοτε δεν θα το βλεπει. Και εμεις προσπαθουμε να βαζουμε ενα οριο στα δωρα γιατι απο οκτωβρη μεχρι και το πασχα πεφτουν ολες οι γιορτες και τα γενεθλια μαζι και ειναι γεματος δωρα που ουτε τα ευχαριστιεται αλλα και ουτε προλαβαινει να παιξει και με ολα. Εμενα το χειροτερο προβλημα μου ειναι η θεια μου επειδη δεν ειναι παντρεμενη και δεν εχει παιδια του κανει ολα τα χατηρια. Εχουμε ξεκαθαρισει σε ολους οτι το παιδι ειναι δικο μας και εμεις βαζουμε τους ορους σε οποιον αρεσει σε οποιον δεν αρεσει...λυπαμαι.

τζενη

τζενη
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bouboulina έγραψε:Γεια σας κορίτσια! Θέλω να σας πω τον πόνο μου γιατί θα σκάσω.
Η δική μου πεθερά κάθε τόσο εφευρίσκει κάτι καινούριο για να μας ανακατέψει και να μας δημιουργήσει πρόβλημα.
Τους τελευταίους μήνες άρχισε να φέρνει στον μικρό μας, είναι 4 χρονών, απίστευτα πολλά δώρα. Κάθε ΣαβΚυρ που πάμε του έχει τρία ή τέσσερα δώρα μεγάλα, όχι ψιλοπράγματα και συνέχεια τον ρωτάει τί θέλει για την επόμενη φορά και του τάζει λαγούς με πετραχίλια. ότι του λέμε εμείς όχι του το τάζει στα κρυφά.Θα μου πείτε πού είναι το κακκό?
Ο μικρός τα έχει χάσει, δεν ξέρει με τί να πρωτοπαίξει και ζητάει όλο και περισσότερα και από εμάς. Του δημιουργεί την ψυχολογία ότι μπορεί και πρέπει να παίρνει ό,τι θέλει. Μας ζητάει κάθε μέρα να τον πάμε βόλτα σε παιχνιδάδικα να δει τα παιχνίδια και μετά φωνάζει και κλαίει γιατί δεν του παίρνουμε κάτι. Σα κακομαθημένο! Ενώ εμείς δεν τον μεγαλώνουμε έτσι.
Της μίλησε ο άντρας μου, μετά από τα χίλια ζόρια βέβαια, γιατί δεν άντεξε κ αυτός ,τον έγραψε αρχικά...( κάνει πάντα το δικό της ) και μετά από τα πολλά σταματησε για λίγο και χθες μας έκανε ολόκληρη κουβέντα ότι της στερούμε τη χαρά της και δεν είναι κακό.. Θα ξαναρχίσει δηλαδή τα ίδια...
Τί να κάνω για να μη μου γίνει σκατομαθημένο???? Πώς να το αντιμετωπίσω??
ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΣΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΑΥΤΗ ΘΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ!ΑΦΗΝΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΥΣΤΕΡΑ ΑΝΕΒΑΖΕ ΤΑ ΣΤΟ ΠΑΤΑΡΙ Π.Χ.ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗΣΕ ΟΤΙ ΕΣΕΙς ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ τελος!ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΔΙΝΕ ΤΑ ΣΕ ΟΡΦΑΝΟΤΡΟΦΕΙΑ,ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΘΑ ΞΕΧΝΑΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΙ ΕΧΕΙ,ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΑΡΕΘΗΚΕ.ΜΟΛΙς ΜΑΘΕΙ Η ΠΕΘΕΡΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗς ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΗς ΠΡΟΣΦΟΡΑς ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΟ Κακομαθαίνουν το παιδί... βοήθεια 587529

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Rwxanh έγραψε:Αφού θέλει να χαλάσει τα λεφτά της για το παιδί γιατί δεν της λέτε να του ανοίξει ένα λογαριασμό και να τα πάρει το παιδί όταν γίνει 18? Εμένα η γιαγά μου αυτό έκανε και τα βρήκα μπροστά μου. Η ακόμα μπορείτε να της πείτε να κάνει π.χ. μια ασφάλεια στο παιδί ζωής που είναι και σημαντική. Εμένα οι δικοί μου αυτό έκαναν στην αρχή και τους είπα ότι αν θέλω κάτι θα τους το ζητάω. Έτσι αντί για να φέρνουν ένα σωρό αηδίες πάμε μαζί βόλτα στα μαγαζιά και του παίρνουμε ότι έχει ανάγκη.


Νομίζεις ότι δεν το σκέφτηκα?
Του έχουμε ανοίξει λογαριασμό και της το είπαμε, να του βάζει Χριστούγεννα και γιορτές ή όποτε θέλει αλλά δεν έδωσε καμία σημασία, ούτε να το ακούσει.
Της είπα να του παίρνει πιο χρήσιμα πράγματα,όπως ρούχα κλπ, συμφώνησε αρχικά, πήρε ρούχα και βιβλία αλλά μετα πάλι τα ίδια.
Δείχνει πρόθυμη μπροστά στους αλλους,το γιο ,τον άντρα της να του πάρει ότι της πεις αλλά τελικά... ότι θέλει αυτή.
Μετά από τόσα που της εξηγήσαμε με ωραίο τρόπο, νομίζω ότι δρα καθαρά εγωιστικά και δεν σκέφτεται καν ότι μπορεί να έχουμε δίκιο. Δείχνει να πιστεύει ότι απλά θέλουμε να της πάμε κόντρα και γιαυτό συνεχίζει ακάθεκτη. Και ο μικρός την πληρώνει...

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Δεν ξέρω τι αλλο να σκεφτώ. Είχα ηρεμήσει γιατί έλειπε, ξεχάστηκε και είχε αραιώσει .
Αλλά τώρα μας μίλαγε με πάθος να μας πείσει ότι άκουσον, άκουσον Shocked "το παιδί καταλαβαίνει ότι έχεις λεφτά οπότε γιατί να μην του πάρεις ότι θέλει? " και το κλασσικό "στα παιδιά μας δεν είχαμε να πάρουμε..." ( γιαυτο έγιναν και normal άνθρωποι. ..το παιδάκι τί φταίει? )
Το κορυφαίο,σε αυτό που μου λέτε με το ορφανοτροφείο μας το είπε μόνη της!!! "Εγω θα του παίρνω παιχνίδια, γιατί αυτή είναι η χαρά των παπούδων που δεν το βλέπουν συχνά" - δηλαδή 1 φορά την εβδομάδα,τόσο το βλέπει - "και εσείς μετά από λίγο να του τα κρύβετε ή να τα δίνετε σε φτωχά παιδάκια!"
Σημειωτέον είχε φέρει και μια φίλη της να την υποστηρίζει στην κουβέντα.
Ποιό το νόημα? Εξηγήστε μου και εμένα..

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Οτι εναλλακτικες και να τις δωσετε ειναι απο τις γιαγιαδες που στην τελικη θα κανουν οτι θελουν εκεινες. Αν εσυ και ο αντρας σου συμφωνειτε τουλαχιστον και μπορει να την αντιμετωπισει της ξεκοβεις οτι δεν βλεπει παιδι. Πολυ καλη η ιδεα να τα κρυβεις και μετα να τα δινεις σε παιδακια που δεν εχουν. Και εγω σκεφτομαι καθε φορα που τον φορτωνουν τα παιδακια που δεν εχουν και το θεωρω πολυ αδικο γιατι το μονο που καταφερνουν ειναι να μην εκτιμουν αυτο που εχουν. Εγω του εχω μαζεψει πολλα απο τα παιχνιδια του και κανονιζα να τα παω σε καποιο υδριμα αλλα εμεινα και τα φυλαξα για το δευτερο.

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bouboulina έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Δεν ξέρω τι αλλο να σκεφτώ. Είχα ηρεμήσει γιατί έλειπε, ξεχάστηκε και είχε αραιώσει .
Αλλά τώρα μας μίλαγε με πάθος να μας πείσει ότι άκουσον, άκουσον Shocked "το παιδί καταλαβαίνει ότι έχεις λεφτά οπότε γιατί να μην του πάρεις ότι θέλει? " και το κλασσικό "στα παιδιά μας δεν είχαμε να πάρουμε..." ( γιαυτο έγιναν και normal άνθρωποι. ..το παιδάκι τί φταίει? )
Το κορυφαίο,σε αυτό που μου λέτε με το ορφανοτροφείο μας το είπε μόνη της!!! "Εγω θα του παίρνω παιχνίδια, γιατί αυτή είναι η χαρά των παπούδων που δεν το βλέπουν συχνά" - δηλαδή 1 φορά την εβδομάδα,τόσο το βλέπει - "και εσείς μετά από λίγο να του τα κρύβετε ή να τα δίνετε σε φτωχά παιδάκια!"
Σημειωτέον είχε φέρει και μια φίλη της να την υποστηρίζει στην κουβέντα.
Ποιό το νόημα? Εξηγήστε μου και εμένα..

Συφνωμη αλλα την θεωρω απαραδεκτη. 1ον ολοι οι παπουδες και οι γιαγιαδες τα βλεπουν μια φορα την εβδομαδα και καποιο πιο αραια. 2ον αμα εχεις λεφτα τα βαζεις σε ενα λογαριασμο. 3ον αν λοιπον δεν την πειραζει να παιζει μαζι τους για λιγο και μετα να τα δινετε σε αλλα παιδια ας τα δινει κατευθειαν σε εσας και μετα εσεις να τα ξεχωριζετε. 4ον το οτι ετσι κανουν καποιοι και βγαζουν νορμαλ παιδια ειναι τελειως υποκιμενικο το νορμαλ.
Ειλικρινα sorry αλλα εχω φουντωσει, ειναι και οι ορμονες στιν τσιτα και δεν θελω και πολυ

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χωρίς να θέλω να τη δικαιολογήσω, πιστεύω πως ίσως φέρεται έτσι γιατί έχει καταλάβει πως διαφωνείτε κάθετα μαζί της και νιώθει πως θέλετε να την απομακρύνετε από το παιδάκι σας. Και γι' αυτό ίσως προσπαθεί τώρα να το "δωροδοκήσει" ούτως ώστε αν εσείς αποφασίσετε να μην την αφήνετε να βλέπει το εγγόνι της να μη σας αφήσει το ίδιο το παιδί να το κάνετε αυτό. Νομίζει πως αγοράζοντάς του δώρα, αγοράζει και την αγάπη του. Που εν μέρει ίσως και να συμβαίνει αυτό. Γιατί τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν τους απώτερους σκοπούς των μεγάλων, καταλαβαίνουν μόνο ό,τι βλέπουν. Όταν μεγαλώσουν λίγο, μόνο τότε μπορούν να δουν τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω πόσο είναι το παιδάκι σας, υποθετικά μιλάω.

Εγώ είμαι της γνώμης να μην κάνετε ακραίες κινήσεις, όπως να στερήσετε από τη γιαγιά το εγγονάκι της. Όπως και να το κάνουμε, το αγαπάει. Απλά ίσως νιώθει και αυτή ανασφάλεια. Αυτό το "επειδή τα παιδιά μας δεν είχανε, ας έχουν τα εγγόνια μας" το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές. Κρίμα που δεν καταλαβαίνουν πόσο κακό κάνουν με αυτόν τον τρόπο αντί για καλό.

Μια καλή λύση είναι αυτό που πρότεινε μια κοπέλα, να κρατάς εσύ τα παιχνίδια και να του δίνεις από ένα να παίζει μέχρι να βαρεθεί και μετά το επόμενο, ή όποτε κρίνετε εσείς σωστό.

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το παιδάκι μας είναι 4 και έχει μπερδευτεί. Μας ρωτάει γιατί η γιαγια μου κάνει τόσα δώρα? Όταν τον ρωτάει επίμονα τί άλλο να του φέρει της απαντά δεν ξέρω,έχω πολλά αλλά αυτή επιμένει και του τάζει το πιο μεγάλο, το πιο... κλπ
Θέμα να μη το βλέπει δεν υπήρξε ποτέ γιατί παρότι το είπε ο άντρας μου όταν της μίλαγε και τον έγραφε κανονικά,εγώ το θεώρησα ακραίο. Δεν θέλω να τους στεναχωρήσω,είμαι σίγουρη ότι το αγαπάνε.
Και λέω θα το αγνοήσω και θα βαρεθεί, θα περάσει. Περνάει λίγος καιρός, ηρεμώ.
Αλλά όταν βλέπω το μικρό να φέρεται άσχημα (..τους κοιτάει όλους στα χέρια "τί μου έφερες" και ζητάει όλο και περισσότερα )σα τα κακομαθημένα, και να μην έχει τη χαρά κάτι να περιμένει στις γιορτές πχ.. στεναχωριέμαι.
Δεν ξέρω τί να κάνω. Και μετά φυσικά τσαντίζομαι μαζί της που για το καπρίτσιο της έπεμβαίνει στην διαπαιδαγώγηση του παιδιού μου!
Γιατί δεν αγοράζει αυτή κατευθείαν πράγματα και δώρα για φτωχά παιδάκια? Αφού θέλει να ξοδεύει.
Αλλά ότι και να πω απλά θα φανώ κακιά.
Α, το λέει και μπροστά στο παιδί " γιατί να μη του φέρω κάτι, δεν πειράζει." Δηλάδη τί? Να δείξει στο παιδί ότι αυτή είναι καλή και εμείς , οι γονείς του, οι κακοί που δεν την αφήνουμε να του κάνει δωρα.
Όσο το σκέφτομαι,φουντώνω.
Θα με σκάσει αυτή η γυναίκα! Μου χαλάει το παιδί και εγώ προσπαθώ να τη λογικέψω ευγενικά...
Τί να κάνω? Και να τα δίνω, που δε θέλει το παιδί, θα εξακολουθεί ο μικρός να πιστεύει πως ότι θέλουμε μπορούμε να το αγοράσουμε. Που είναι ΛΑΘΟΣ.
Τί να κάνω?
(Σας κούρασα,αλλά είμαι να σκάσω...)

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Προφανώς ό,τι και να της πείτε δεν προκειται να αλλάξει γνώμη, και ειδικά τώρα που πείσμωσε! Η καλύτερη λύση είναι αυτο με τον λογαριαμό, αλλα αφου δεν έπιασε, δεν θα πιάσει ουτε κάτι άλλο αντίστοιχο. Κατανοώ την κατάσταση, και είναι εξαιρετικά "σπαστικό" να λες κάτι και ο άλλος να κάνει του κεφαλιού του, οταν αυτο το κάτι αφορά εσένα κ την οικογένειά σου, και ειδικότερα το παιδί σου!
Σε κάθε περίπτωση, για να ξέρει τη θέση σας, πείτε της ότι το κάνει μόνο και μόνο για τον δικό της εγωισμό και τη δική της ευχαρίστηση, ότι κάνει κακό στο παιδί, και ότι στο παιδί δεν μένει το παιχνίδι που θα αγοράσει αλλα ο χρόνος που περνάει μαζί της.

Το θέμα είναι πώς θα συμβιβαστείτε (?) με την κατάσταση της ανεξέλεγκτης προσφοράς δώρων. Γιατι δεν το χρησιμοποιείτε αυτο προς όφελος σας? Πχ πειτε της, μια φορά που θα του δώσει 2-3 δώρα μαζεμένα, "αχ, πολύ ωραίο, αλλά έχει ήδη ένα ίδιο, ξέρεις τι δεν έχει? ένα τραινάκι" πχ. Ή οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι ή βιβλίο ή επιπλάκι για το δωμάτιό του. Γραφειάκια με καρεκλίτσες για παράδειγμα, ή πουφ ή σκαμπουδακια ή πίνακες με κιμωλία.. Ή ρούχα? Και αργότερα μπορεί να του αγοράζει σχολικά αντικείμενα, τσαντουλες, τετράδια κτλ, ισως με την κατάλληλη σπόντα απο εσάς, αν πιάνει σπόντες Razz

Στην τελική, μπορείτε να πετάξετε ένα παιχνίδι στα σκουπίδια μια μέρα που θα έρθει σπίτι σας, για να το δει μπας και καταλάβει ότι πετάει τα λεφτά της (διαφωνώ με το να πετάμε τα παιχνίδια όταν μπορουμε να τα χαρίσουμε αλλά το προτείνω μόνο για παραδειγματισμό). Επίσης, μπορείτε να αφήνετε τα παιχνίδια στη γιαγια, να τα έχει όταν θα ξαναπάει να παιξει (βεβαια θα του έχει αγοράσει άλλα Rolling Eyes ).

Από ότι κατάλαβα δεν έχει κάποιο πρόβλημα η γιαγια με το εγγόνι, ή εσείς με την πεθερά, και ούτε εμένα μου φαίνεται σωστό να σταματήσετε τις επισκέψεις στη γιαγια. Μόνο ως έσχατη λύση και σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις θα το σκεφτόμουν. Μπορείτε όμως να το χρησιμοποιησετε ως απειλή (κουφια λόγια δηλαδη, αλλα ποτέ δεν ξέρεις).

Πιθανότατα να τα εχετε προσπαθήσει ήδη όλα αυτα, ή να ξέρετε ότι δεν θα πιάσουν με το άτομο που έχετε να κάνετε. Σε αυτην την περίπτωση συμφωνώ με την Κατερίνα που είπε ότι "η γιαγια κάνει αυτο, εμείς δεν το κάνουμε", αρκει το παιδί να καταλάβει τη διαφορά και να μάθει να ξεχωρίζει πού τον παίρνει και πού όχι.

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αφου εχει το θρασος να τα λεει κ μπροστα στο παιδι γυρνα κ πες της οτι εμεις δεν δειχουμε την αγαπη μας στο παιδι μας με δωρα. Το παιδι το δικο μας θα μαθει να νοιαζεται και να αγαπαει τους αλλους ΧΩΡΙΣ ανταλλαγματα. αν εχεις κενα αγαπης στην καρδια σου κ θελεις να τα γεμισεις παρε το παιδι κ πηγαινετε τα δωρα κ τα παιχνιδια σε ενα ορφανοτροφειο για να δωσετε λιγη χαρα κ σε εκεινα τα παιδακια.

αμαν αυτο το κακο με το ανακατεμα ολη την ωρα...τα μεγαλωσατε τα παιδια σας κυριες μου (μαμαδες + πεθερες) αφηστε μας να μεγαλωσουμε τα δικα μας επιτελους!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bouboulina έγραψε:...το λέει και μπροστά στο παιδί " γιατί να μη του φέρω κάτι, δεν πειράζει."
Πειράζει και παραπειράζει να της πείτε. Συμφωνώ με τη jojomama που είπε
...γυρνα κ πες της οτι εμεις δεν δειχουμε την αγαπη μας στο παιδι μας με δωρα...

και μπροστά της κι εσυ να της πεις οτι το παιδι κοιταει τους αλλους στα χερια, σαν "ζητιανάκι" (πιάνει αυτη η έκφραση στους μεγαλύτερους).
Οταν ρωτάει το παιδι γιατι δεν φερνουν δωρα οι άλλοι, πες οτι μονο η γιαγια το κάνει αυτο, οτι δεν ειναι σωστό, και ότι δεν ειναι καλο να κάνεις σε καποιον τόσα πολλά δωρα.
Το παιδι θα καταλάβει περισσότερα απο σενα που σε εχει κάθε μέρα, παρα απο τη γιαγια που το βλέπει μια φορά τη εβδομάδα.

23Κακομαθαίνουν το παιδί... βοήθεια Empty http://forum.eimaimama.gr/t7441-topic Παρ Αυγ 26, 2011 7:04 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΘΕΡΑ.
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ Κ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ,ΔΗΛ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙ Κ ΚΛΑΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΦΤΑΙΩ Κ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΥΧΝΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΔΩΡΟ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΕΣΤΩ Κ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΛΕΑΣΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΓΙΟΡΤΑΖΑΜΕ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ Κ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ,ΠΗΓΑΜΕ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ Κ ΔΕΝ ΤΗΣ ΠΗΡΕ ΟΥΤΕ ΣΟΚΟΛΑΤΕΝΙΟ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ,ΤΙΠΟΤΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΕΙΛΗΚΡΙΝΕΣΤΑΤΑ.
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΘΕΡΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΠΡΑΤΕΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ,ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΑ ΣΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ Κ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΟΥ,ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Κ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ,ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΕΓΓΟΝΙ ΤΗΣ.ΑΠΛΑ ΕΣΕΙΣ ΠΕΙΤΕ ΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Κ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΗ,ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΛΕΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Κ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΓΓΟΝΑΚΙ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΘΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ.

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nena έγραψε:Προφανώς ό,τι και να της πείτε δεν προκειται να αλλάξει γνώμη, και ειδικά τώρα που πείσμωσε! Η καλύτερη λύση είναι αυτο με τον λογαριαμό, αλλα αφου δεν έπιασε, δεν θα πιάσει ουτε κάτι άλλο αντίστοιχο. Κατανοώ την κατάσταση, και είναι εξαιρετικά "σπαστικό" να λες κάτι και ο άλλος να κάνει του κεφαλιού του, οταν αυτο το κάτι αφορά εσένα κ την οικογένειά σου, και ειδικότερα το παιδί σου!
Σε κάθε περίπτωση, για να ξέρει τη θέση σας, πείτε της ότι το κάνει μόνο και μόνο για τον δικό της εγωισμό και τη δική της ευχαρίστηση, ότι κάνει κακό στο παιδί, και ότι στο παιδί δεν μένει το παιχνίδι που θα αγοράσει αλλα ο χρόνος που περνάει μαζί της.

Το θέμα είναι πώς θα συμβιβαστείτε (?) με την κατάσταση της ανεξέλεγκτης προσφοράς δώρων. Γιατι δεν το χρησιμοποιείτε αυτο προς όφελος σας? Πχ πειτε της, μια φορά που θα του δώσει 2-3 δώρα μαζεμένα, "αχ, πολύ ωραίο, αλλά έχει ήδη ένα ίδιο, ξέρεις τι δεν έχει? ένα τραινάκι" πχ. Ή οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι ή βιβλίο ή επιπλάκι για το δωμάτιό του. Γραφειάκια με καρεκλίτσες για παράδειγμα, ή πουφ ή σκαμπουδακια ή πίνακες με κιμωλία.. Ή ρούχα? Και αργότερα μπορεί να του αγοράζει σχολικά αντικείμενα, τσαντουλες, τετράδια κτλ, ισως με την κατάλληλη σπόντα απο εσάς, αν πιάνει σπόντες Razz

Στην τελική, μπορείτε να πετάξετε ένα παιχνίδι στα σκουπίδια μια μέρα που θα έρθει σπίτι σας, για να το δει μπας και καταλάβει ότι πετάει τα λεφτά της (διαφωνώ με το να πετάμε τα παιχνίδια όταν μπορουμε να τα χαρίσουμε αλλά το προτείνω μόνο για παραδειγματισμό). Επίσης, μπορείτε να αφήνετε τα παιχνίδια στη γιαγια, να τα έχει όταν θα ξαναπάει να παιξει (βεβαια θα του έχει αγοράσει άλλα Rolling Eyes ).

Από ότι κατάλαβα δεν έχει κάποιο πρόβλημα η γιαγια με το εγγόνι, ή εσείς με την πεθερά, και ούτε εμένα μου φαίνεται σωστό να σταματήσετε τις επισκέψεις στη γιαγια. Μόνο ως έσχατη λύση και σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις θα το σκεφτόμουν. Μπορείτε όμως να το χρησιμοποιησετε ως απειλή (κουφια λόγια δηλαδη, αλλα ποτέ δεν ξέρεις).

Πιθανότατα να τα εχετε προσπαθήσει ήδη όλα αυτα, ή να ξέρετε ότι δεν θα πιάσουν με το άτομο που έχετε να κάνετε. Σε αυτην την περίπτωση συμφωνώ με την Κατερίνα που είπε ότι "η γιαγια κάνει αυτο, εμείς δεν το κάνουμε", αρκει το παιδί να καταλάβει τη διαφορά και να μάθει να ξεχωρίζει πού τον παίρνει και πού όχι.

Ευχαριστώ πολύ!
Πρόβλημα συγκεκριμένο δεν έχουμε. Βέβαια η πεθερά μου είναι ο τύπος που όλο και κάτι βρίσκει για να μας "ανακατέψει". Τα περισσότερα πηγάζουν από το ότι έχει την τάση να θέλει να κανονίζει τη ζωή όλων αυτή. Αλλά με ήρεμο τρόπο ,δεν την αφήνουμε να επεμβαίνει. Αλλά οι περισσότερες πεθερές αυτό δεν κάνουν?
Αυτό όμως επειδή αφορά το παιδί δεν παλεύεται εύκολα. Οι συμβουλές πάντα βοηθάνε. Ευχαριστώ!!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...Οι συμβουλές πάντα βοηθάνε...

To μόνο εύκολο εδώ μέσα είναι οι συμβουλές Razz Razz Razz
Κοίτα, κι εγώ έχω ένα θέμα με την πεθερά (όχι τίποτα σοβαρό), διότι κάθε φορά που ο Αλέξανδρος, ο μεγάλος μου (ειναι 4 ετών) πάει εκει κάνει ό,τι δεν κάνει εδω πέρα. Παίζει με την μπάλα στο σαλόνι πχ, ή πετάει τα παιχνίδια του ψηλά, ή τσιρίζει, ή δεν μαζεύει τα αυτοκινητάκια του όταν παίζει, και τέτοια και η πεθερά του λέει δεν πειράζει ( Mad Mad Mad ). Εγώ δεν τον αφήνω στο σπίτι να τα κάνει όλα αυτα. Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει καποιος σωματικός κίνδυνος, και απο τη στιγμή που το παιδί καταλαβαίνει, τον αφήνω, και χαίρεται και το παιδί και η πεθερά μου, και τα έχουμε όλα καλά και όμορφα (οκ, πετάω και τη μπηχτή μου καμια φορά Wink ). Επειδή δεν έχω κανενα άλλο θέμα με την πεθερά μου (δεν χωνεται, δεν μας κάνει τη ζωή μαρτύριο, δεν απαιτεί να βγαλουμε το όνομά της) το όλο σκηνικό δεν με ενοχλει ιδιαιτερα. Ο μικρός ξέρει όμως ότι στο σπίτι μας δεν πετάμε τη μπάλα στο σαλόνι, και μαζεύουμε τα παιχνίδια μας κτλ, ενώ στης γιαγιάς είμαστε πιο χαλαροί. Και του το λέω, οχι μόνο για το σπίτι της πεθεράς μου, αλλά και για άλλα σπίτια που πηγαίνουμε, εδω δεν μας αφήνουν να κάνουμε αυτο, ή εδώ μπορείς να κάνεις αυτο.
Η δική σου φάση είναι λίγο διαφορετική, διοτι επηρεάζει το παιδί και με τους γύρω του. Το ότι περιμένει δώρα απο όλους, και το ότι η πεθερά σου είναι και λίγο επεμβατική απο ότι κατάλαβα δεν κάνει τα πράγματα εύκολα. Αν μιλήσεις στο παιδί σου μπορεις να καταλάβεις πώς το βλέπει, έχει πλέον την ωριμότητα να κάνει μια τέτοια συζητηση. Και να του πεις οτι ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο να δείχνει την αγάπη του, εσυ τον αγκαλιάζεις και του λές παραμύθια το βραδυ, η γιαγια του φέρνει παιχνίδια.

Πριν ενα μήνα ο Αλέξανδρος έκλεισε τα 4, και οι γονείς μου με ρώτησαν τι δώρο να του κάνουν. Τους είπα καλύτερα χρήματα, στην κατάστασή μας, θα πιάσουν τόπο, παιχνίδια έχει άπειρα, ρουχα επίσης.
Σήμερα έπιασε ο Αλέξανδρος τη μάνα μου και της λέει: "Γιαγιά, του χρονου που θα κλεισω τα 5 θα μου κάνεις δωρο? Φέτος δεν μου έκανες!" Shocked Η μάνα μου του λέει ότι έδωσε χρήματα σε μένα και ότι με αυτα τα χρήματα του πήραμε ρουχα, βιβλία, παπούτσια... Και ο Αλέξανδρος απαντάει "Ναι, αλλα εκείνη τη μέρα δεν μου έδωσες καμια σακούλα και κανενα κουτι με δώρο" (το τι τύψεις αισθάνομαι δε λέγεται... Κακομαθαίνουν το παιδί... βοήθεια 534787 Κακομαθαίνουν το παιδί... βοήθεια 534787 Κακομαθαίνουν το παιδί... βοήθεια 534787 )
Είχα υποτιμήσει την ανάγκη του παιδιου για δώρα, σίγουρα δεν είναι ίδιο με τη δική σου κατάσταση, αλλά στην τελική ασε την γιαγια να κάνει το γούστο της, εσύ συνέχισε να της λές ότι διαφωνείς, και δείξε στο παιδί σου εσύ τι ακριβώς είναι το λογικό και τι μπορεί να περιμένει απο τους ανθρώπους, ότι κανονικά τα δώρα τα παίρνουμε 2-3 φορές το χρόνο κι όχι κάθε βδομάδα. Πιστεύω ότι θα το καταλάβει στην ηλικία που βρίσκεται.
Κακομαθαίνουν το παιδί... βοήθεια 417472 Κακομαθαίνουν το παιδί... βοήθεια 417472 Κακομαθαίνουν το παιδί... βοήθεια 417472

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις