Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
68 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 68 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Δευ Σεπ 05, 2011 11:05 am

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια θα ηθελα τη βοηθεια σας...απο μικρη ηλικια τα χερια μου ειναι μονιμως ιδρωμενα. μη σας φαινεται αστειο ή ασημαντο. η κατασταση ειδικα τωρα το καλοκαιρι δεν υποφερεται. σαν παιδι οταν εγραφα πανω σε τετραδιο παντα εβαζα ενα χαρτομαντηλο κατω απο τη παλαμη μου γιατι ο ιδρωτας εβγαζε το μελανι απο τις σειρες του τετραδιου και γινοταν χαμος, οταν οδηγαω σταζει πανω στα ποδια μου ο ιδρωτας, δε μπορω να δωσω μια χειραψια γιατι γινομαι ρεζιλι, ακομα και το παιδι δε μπορω να το πιασω με γυμνα χερια γιατι το κανω μουσκεμα καθε φορα που θα το ταισω πρεπει να εχω ενα σεντονακι. οι γιατροι που εχω παει λενε οτι δεν ειναι κατι που θεραπευεται αλλα θελω να το ψαξω κ αλλο. μηπως γνωριζετες κανεναν καλο δερματολογο στη θεσνικη?

2ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Δευ Σεπ 05, 2011 11:51 am

alstxr

alstxr
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!ΓΙΑ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΨΑΧΤΗΚΕΣ;ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΣΥΜΜΑΘΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ.ΑΥΤΗ ΒΕΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΤΗ!ΜΙΛΑΜΕ ΤΟ ΠΕΤΣΙ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ!!!

3ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Δευ Σεπ 05, 2011 11:59 am

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ναι το εχω ψαξει και δεν ειναι απο αυτο...

4ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Δευ Σεπ 05, 2011 2:33 pm

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
και εμένα δεν είναι θυροειδής.
πάντως είναι πολύ ενοχλητικό όταν πάω να δώσω μια χειραψία ή να ακουμπήσω κάπου...

5ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Δευ Σεπ 05, 2011 3:04 pm

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
παρηγορο το γεγονος οτι δεν ειμαι μονη!τι θα κανουμε βρε λενακι?το χεις ψαξει σε κανα γιατρο?

6ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Δευ Σεπ 05, 2011 3:25 pm

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κι εγώ έχω ακριβώς το ίδιο σιχαμένο πρόβλημα εδώ και χρόνια!!!!!
Εμένα ιδρώνουν πολύ και οι πατούσες μου. Δεν μπορώ να βάλω πέδιλα ή σαντάλια χωρίς λουράκι γιατί γλυστράω !!!!!
Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό όμως!! Και ο γιατρός μου έχει πει ότι είναι από αυτό!!!! Διαφορετικά δεν ξέρω από τι μπορεί να προκαλείται!!!!

7ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 1:23 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχεις πμ! Very Happy

8ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:09 am

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κι εγώ έτσι είμαι βρε κορίτσια από μικρή. δεν ξέρω αν σας έχει τύχει αλλά σε περιόδους μεγάλου άγχους έχει τύχει και να στάζουν ως το πάτωμα...... Embarassed Embarassed Embarassed σοβαρολογώ όμως. και στο λεωφορείο.... χάλια!
δεν το έψαξα για θυροειδή είναι αλήθεια. από τί άλλο μπορεί να είναι;;;

9ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:11 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα παντως ηταν ορμονικο και απο τοτε παπαλα ..

10ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:20 am

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamavivo έγραψε:εμενα παντως ηταν ορμονικο και απο τοτε παπαλα ..

το "από τότε¨ τί ακριβώς προσδιορίζει;;;; Very Happy Very Happy Very Happy

11ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:23 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχω ακούσει γι'αυτό!!


παραθέτω εδώ κάποια πραγματάκια που έχω αποθηκευμένα στο λάπτοπ μου..


· έχει μια συνιστώσα κληρονομικής υφής, εφόσον οι υπεριδρωσικοί έχουν στατιστικά περισσότερους στενούς συγγενείς με υπεριδρωσία από ό,τι τα φυσιολογικής εφίδρωσης άτομα
· δεν σχετίζεται με αιματολογικά προβλήματα, εφόσον η γενική εξέταση αίματος δεν αποκάλυψε σημαντικές διαφορές μεταξύ υπεριδρωσικών και μη
· δεν προκαλείται από δυσλειτουργία του θυρεοειδούς, εφόσον οι τιμές των θυρεοειδικών ορμονών των υπεριδρωσικών ατόμων ήταν φυσιολογικές
· δεν είναι αποτέλεσμα διαβήτη ή υπογλυκαιμίας, εφόσον οι τιμές των επιπέδων της γλυκόζης στο αίμα ήταν φυσιολογικές για τα υπεριδρωσικά άτομα
· δεν σχετίζεται με διαταραχές της συγκέντρωσης ηλεκτρολυτών στο αίμα, εφόσον οι σχετικές τιμές ήταν φυσιολογικές για τα υπεριδρωσικά άτομα
· δεν είναι αποτέλεσμα κάποιου νευρολογικού προβλήματος, εφόσον η τυπική νευρολογική εξέταση δεν αποκάλυψε πρόβλημα και κανένα υπεριδρωσικό άτομο δεν μας ανέφερε πρόβλημα αυτής της φύσης
· δεν προκαλείται από ανισορροπία των σκελών του Αυτόνομου Νευρικού Συστήματος, εφόσον η ανάλυση της μεταβλητότητας του καρδιακού ρυθμού δεν αποκάλυψε στατιστικά σημαντικές διαφορές μεταξύ υπεριδρωσικών και μη
· δεν μπορεί να θεωρηθεί πως οφείλεται σε υπερλειτουργία των Συμπαθητικών ινών που περνάνε από τα Θ2,3 Συμπαθητικά γάγγλια και λόγω του παραπάνω ευρήματος όσο και του γεγονότος πως ο βραχίονας των υπεριδρωσικών δεν εμφανίζει υπεριδρωσία, αντίθετα η εφίδρωσή του ήταν ασυσχέτιστη με εκείνη της παλάμης
· δεν είναι αποτέλεσμα μεγαλύτερης πυκνότητας ιδρωτοποιών αδένων, εφόσον οι υπεριδρωσικοί παρουσίασαν μικρότερη πυκνότητα ιδρωτοποιών αδένων στις παλάμες από τους φυσιολογικούς (η διαφορά ήταν στατιστικά ασήμαντη)
· σχετίζεται με διαφορές προσωπικότητας. Οι υπεριδρωσικοί παρουσίασαν υψηλότερες τιμές νευρωτισμού στο τεστ του Eysenck και στις κλίμακες της κατάθλιψης, ψυχασθένειας και κοινωνικής ενδοστρέφειας του Minnesota Multifasic Personality Inventory, χωρίς σε καμιά κλίμακα να αγγίζουν τα όρια των ψυχιατρικών αρρώστων
· δεν μπορεί να θεωρηθεί αποτέλεσμα διαρκών αιφνιδιασμών, εφόσον ανάμεσα στους υπεριδρωσικούς υπάρχουν άτομα που δεν αποκρίνονται καθόλου σε αιφνιδιαστικό ηχητικό ερέθισμα (οι υπεριδρωσικοί αποκρίνονται στατιστικά σημαντικά υψηλότερα από τα φυσιολογικά άτομα σε αιφνιδιαστικά ερεθίσματα)
· δεν είναι αποτέλεσμα θετικής ενισχυτικής ανάδρασης, εφόσον εκδηλώνεται κι όταν ακόμα το υπεριδρωσικό άτομο δεν έχει καμιά πληροφορία σε σχέση με τον βαθμό εφίδρωσης των παλαμών του
· εκδηλώνεται εντονότερα, με ανάλογο τρόπο που εκδηλώνεται η εφίδρωση στα φυσιολογικά άτομα, όταν υπάρχει όφελος από την ύγρανση των παλαμών (φυλλομέτρηση) σε σχέση με περιπτώσεις, όπου η ύγρανση αυτή προκαλεί βλάβη (δακτυλικά αποτυπώματα)
· όταν είναι χρήσιμη (φυλλομέτρηση με τα δάκτυλα) δεν εξοικειώνεται ώστε να σταματάει μετά από κάποιες επαναλήψεις (όπως συμβαίνει π.χ. μετά από όμοιους κρότους)
· δεν μπορεί να θεωρηθεί πως προκαλείται από μυϊκή προσπάθεια, εφόσον απουσία δυσφορίας δεν εκδηλώνεται υπεριδρωσία (οι υπεριδρωσικοί αποκρίνονται στατιστικά σημαντικά υψηλότερα από τα φυσιολογικά άτομα, όταν βρεθούν σε συνθήκες μυϊκής έντασης)
· εκδηλώνεται σε συνθήκες ψυχονοητικής έντασης των υπεριδρωσικών, αν όμως επιτευχθεί υψηλή χαλάρωση (νοητική αριθμητική, χωρίς ομιλία και σε χαλαρή στάση) δεν εκδηλώνεται υπεριδρωσία
· εκδηλώνεται σε κάθε περίπτωση συνδυασμού ψυχονοητικής και μυϊκής έντασης. Αυτός ο συνδυασμός φαίνεται να είναι η ικανή και αναγκαία συνθήκη για την εκδήλωση της.

12ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:26 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα παρουσιάσω στη συνέχεια συνοπτικά τις διεθνώς χρησιμοποιούμενες μεθόδους για την αντιμετώπιση της υπεριδρωσίας των παλαμών. Ορισμένες από αυτές μπορεί να εφαρμοστούν και για την υπεριδρωσία των πελμάτων. Όπως θα φανεί από την παρουσίαση, το ποια μέθοδο θα επιλέξει το κάθε υπεριδρωσικό άτομο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως από το πόσο ριζική θεραπεία θέλει να πετύχει, πόσο είναι διατεθειμένο να ρισκάρει την πιθανότητα να πάθει άλλες βλάβες, πόσο ικανό είναι να κοπιάσει, πόσο θέλει να βελτιώσει την υγεία του γενικά ή να απαλλαγεί από την υπεριδρωσία μόνο κλπ.


1. Γαγγλιοεκτομή. Αφορά βασικά στον χειρισμό της υπεριδρωσίας των παλαμών και του προσώπου. Συνίσταται στη χειρουργική αφαίρεση των 2 και 3 θωρακικών (Θ2,3) Συμπαθητικών γαγγλίων, για τη θεραπεία της υπεριδρωσίας των παλαμών και του (Θ2) για τη θεραπεία της υπεριδρωσίας του προσώπου. Από τα γάγγλια αυτά, όπως έχουμε αναφέρει στο κεφάλαιο για τη φυσιολογία, περνάνε οι ίνες του Συμπαθητικού σκέλους του Αυτόνομου Νευρικού Συστήματος, οι οποίες νευρώνουν μεταξύ άλλων και τους ιδρωτοποιούς αδένες των παλαμών και του προσώπου. Ο ασθενής απαλλάσσεται από την υπεριδρωσία των παλαμών ριζικά, στις πλείστες των περιπτώσεων. Η μέθοδος αυτή, αν και είναι η δραστικότερη που υπάρχει, είναι πολύ παρεμβατική και μπορεί να έχει σοβαρές παρενέργειες. Σχεδόν σε όλους τους εγχειρισμένους εμφανίζεται υπεριδρωσία σε άλλα μέρη του σώματος βασικά στα πέλματα. Μπορεί να εμφανιστεί γευστική εφίδρωση, κατά την οποία το άτομο ιδρώνει στο πρόσωπο, μόλις φάει κάτι σχετικά ερεθιστικό. Είναι δυνατό να εμφανιστεί χρόνια νευραλγία. Σημαντικές πιθανότητες υπάρχουν επίσης να εμφανίσει το εγχειρισμένο άτομο το σύνδρομο Horner, πτώση δηλαδή των βλεφάρων του. Λιγότερες πιθανότητες έχει να εμφανίσει πνευμοθώρακα, που συνίσταται σε συγκέντρωση αέρα στον χώρο ανάμεσα στο τοίχωμα του θώρακα και του πνεύμονα, που επιφέρει πόνο και δύσπνοια.


2. Φαρμακολογικά. Πολλές ουσίες έχουν δοκιμαστεί με στόχο τον περιορισμό ή την εξάλειψη της υπεριδρωσίας των παλαμών και των πελμάτων. Τα αντιχολινεργικά φάρμακα, αυτά δηλαδή που θα εμπόδιζαν την ακετυλχολίνη να δράσει στην περιοχή των ιδρωτοποιών αδένων, για να τους ενεργοποιήσει, μπορεί να έχουν πολύ σοβαρές παρενέργειες και δεν συνίστανται. Η φορμαλδεΰδη, η γλουταλδεΰδη, η μεθεναμίνη, το ζιρκόνιο, άλατα ψευδαργύρου και ιδιαίτερα άλατα αλουμινίου είναι μερικές ανθιδρωτικές ουσίες που έχουν χρησιμοποιηθεί. Όλες προκαλούν σοβαρούς ερεθισμούς και για άλλες έχει δειχθεί πως η μακροχρόνια χρήση τους οδηγεί σε λειτουργικές και ανατομικές καταστροφές τους ιδρωτοποιούς αδένες. Η ένεση αλλαντοτοξίνης (botulinum toxin) είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική, αφού μπορεί σε 2-3 ημέρες να διακόψει την εφίδρωση στις περιοχές που γίνεται. Εκτός όμως της οδύνης της ένεσης, μπορεί να προκαλέσει έως και παράλυση μυών. Γι αυτό τον λόγο την επιχειρούν κύρια στις μασχάλες όπου είναι δυσκολότερο να συμβεί κάτι τέτοιο.


3. Ιοντοφόρεση. Έχει μέχρι σήμερα χρησιμοποιηθεί διεθνώς στις περιπτώσεις υπεριδρωσίας παλαμών, πελμάτων και μασχαλών. Την έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία και σε μια περίπτωση υπεριδρωσίας μετώπου. Κατά τις διαδικασίες της ιοντοφόρεσης το υπεριδρωσικό άτομο βυθίζει τις παλάμες (ή τα πέλματα) του σε δύο λεκάνες που περιέχουν νερό της βρύσης χωρίς καμιά φαρμακευτική ουσία (για τις μασχάλες ή το μέτωπο φτιάχνονται ειδικά ηλεκτρόδια που έρχονται σε επαφή με το δέρμα μέσω βρεγμένης γάζας). Στις λεκάνες αυτές τοποθετούνται οι δύο πόλοι ηλεκτρικής πηγής που ρυθμίζουμε να δημιουργεί ρεύμα της τάξης των 10-25 mA. Θα πρέπει να σημειωθεί πως η διέλευση ρεύματος 100-200 mA μπορεί να είναι θανατηφόρα και γι αυτό κάποιος θα πρέπει να ξέρει πολύ καλά τις τιμές που μπορεί να πάρει το ρεύμα που χρησιμοποιεί, προτού επιχειρήσει αυτή τη διαδικασία, ιδιαίτερα αν τροφοδοτείται από το δίκτυο κι όχι από μπαταρίες. Το ρεύμα αφήνεται να περνάει για 15-30 λεπτά. Μετά από λίγες διαδικασίες η υπεριδρωσία μειώνεται αισθητά και μετά από 10-12 διακόπτεται τελείως. Δεν είναι γνωστό πώς η μέθοδος καταφέρνει να διακόπτει την υπεριδρωσία. Εικάζεται πως επιφέρει μάλλον αποδιοργάνωση της λειτουργίας των ιδρωτοποιών αδένων, χωρίς να τους καταστρέφει, είτε πως προκαλεί πρόσκαιρη αλλοίωση κάποιων πρωτεϊνών αναγκαίων για τη λειτουργία τους. Το σίγουρο πάντως είναι πως μόνιμη βλάβη δεν προκαλείται, εφόσον μετά από ένα διάστημα η λειτουργία επανεμφανίζεται κανονικά. Αυτό μάλιστα θεωρείται και το μεγαλύτερο αρνητικό της μεθόδου. Χρειάζεται να επαναλαμβάνεται, σε συχνότητα περίπου μια φορά τη βδομάδα, για να μην ανακάμψει η υπεριδρωσία. Πρόβλημα επίσης αποτελεί το γεγονός πως η διέλευση του ηλεκτρικού ρεύματος γίνεται αισθητή και ενίοτε ενοχλεί και τρομάζει. Συχνά επιφέρει ερεθισμό με κοκκίνισμα των χειριζόμενων επιφανειών, που όμως μπορεί να παρέλθει με τη χρήση βαζελίνης.


4. Βιοανάδραση. Γενικά η μέθοδος συνίσταται στην προσπάθεια του ατόμου να μάθει να ελέγχει τον βαθμό εφίδρωσης των παλαμών του με τη βοήθεια οργάνων που του αποκαλύπτουν τις μεταβολές που συμβαίνουν, ενόσω το άτομο εκτελεί διάφορα καθήκοντα με διαφορετικούς τρόπους. Συνήθως το άτομο βλέπει τις μεταβολές αυτές στην οθόνη του υπολογιστή, μπορεί όμως η συσκευή να είναι φορητή και να αισθητοποιεί τις μεταβολές με ηχητικό ή φωτεινό σήμα. Το άτομο αναγνωρίζοντας βαθμιαία και με την παρέμβαση του ειδικού πότε πετυχαίνει μείωση της εφίδρωσης των παλαμών του, μαθαίνει να ελέγχει την εκδήλωση της υπεριδρωσίας. Αυτό γίνεται αφενός με συνειδητές συμπεριφορικές μεταβολές, αφετέρου ανεπίγνωστα. Όπως δηλαδή όταν με εξάσκηση μαθαίνουμε ισορροπία στο ποδήλατο, χωρίς να μπορούμε να πούμε τι είναι αυτό που τώρα κάνουμε και που δεν μπορούσαμε να το κάνουμε πριν, όταν δεν μπορούσαμε να σταθούμε. Σημαντική συνεισφορά της μεθόδου είναι ακόμη πως παρέχει στο άτομο συστηματικότερη γνώση για το ποιο γεγονός ή ποια σκέψη είναι ικανά να το οδηγήσουν στην εκδήλωση της υπεριδρωσίας. Έτσι μπορεί να συνειδητοποιήσει πράγματα της ψυχολογίας του και να παρέμβει ανάλογα. Το κέρδος από τη συνολική βελτίωση της συμπεριφοράς, για να ελεγχθεί η εφίδρωση των παλαμών, και από την αυτογνωσία που προκύπτει μπορεί να είναι σημαντικό. Η μέθοδος δεν έχει παρενέργειες. Σημαντικό μειονέκτημά της είναι το ότι απαιτεί προσπάθεια για μήνες ή χρόνια από το ίδιο το άτομο. Μειονέκτημα επίσης, αλλά και προσόν της, είναι το ότι η λειτουργία παραμένει πάντα εκεί. Δεν έχουν κοπεί τα νευρικά σήματα, δεν έχουν καταστραφεί οι ιδρωτοποιοί αδένες. Έτσι από τη μια η υπεριδρωσία μπορεί πάντα να επανεκδηλωθεί σε κάποια κρίσιμη στιγμή, από την άλλη μπορεί πάντα να λειτουργεί σαν ένας καλός δείκτης του βαθμού αυτοελέγχου του ατόμου.


5. Ψυχοθεραπεία. Στη βιβλιογραφία αναφέρονται και κάποιες περιπτώσεις επιτυχημένου χειρισμού της υπεριδρωσίας με ψυχοθεραπεία. Είναι προφανές πως τα αποτελέσματα της μεθόδου επί της υπεριδρωσίας δεν είναι άμεσα και η χρονική διάρκεια για να φανούν θα πρέπει να είναι από μεγάλη έως απεριόριστη. Για αυτό είναι μάλλον απίθανο να επιλεγεί από κάποιο υπεριδρωσικό άτομο για την αντιμετώπιση της υπεριδρωσίας μόνο. Από την άλλη μεριά όμως κάποιου είδους ψυχοθεραπευτική αγωγή σίγουρα θα βοηθούσε υποστηρικτικά όποιον θα επέλεγε κάποια μέθοδο πέραν εκείνης της γαγγλιοεκτομής. Ειδικά στην περίπτωση που το άτομο νιώθει πως έχει κάποιο πρόβλημα ψυχιατρικής υφής που θα πρέπει να χειριστεί, θα ήταν έξυπνο να δει την υπεριδρωσία σαν μια καλή αφορμή και δείκτη, για να ζητήσει τη συνδρομή κάποιου ψυχοθεραπευτή.

13ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:28 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kalliopitsa έγραψε:
mamavivo έγραψε:εμενα παντως ηταν ορμονικο και απο τοτε παπαλα ..

το "από τότε¨ τί ακριβώς προσδιορίζει;;;; Very Happy Very Happy Very Happy
οτι εκανα θεραπεια και παπαλα

14ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:29 am

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
πολύ ενδιαφέρον, λιλυ!!! ευχαριστούμε! ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 379767 ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 379767 ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 379767
τί σχολή έχεις τελειώσει και είσαι τόσο ενημερωμένη στα ιατρικά θέματα;;

15ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:29 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
1 στους 20 έχει αυτό το πρόβλημα και ακούγεται ότι υπάρχει μια καινούργια μέθοδος με εφαρμογή botox στην περιοχή του προβλήματος με πολύ καλά αποτελέσματα που κοστίζει περίπου 300 ευρώ!

16ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:31 am

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lilliput έγραψε:1 στους 20 έχει αυτό το πρόβλημα και ακούγεται ότι υπάρχει μια καινούργια μέθοδος με εφαρμογή botox στην περιοχή του προβλήματος με πολύ καλά αποτελέσματα που κοστίζει περίπου 300 ευρώ!

γίνεται εδώ στην Ελλάδα; ποιός γιατρός αναλαμβάνει; τί ειδικότητα δηλαδη;

17ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:32 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kalliopitsa έγραψε:πολύ ενδιαφέρον, λιλυ!!! ευχαριστούμε! ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 379767 ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 379767 ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 379767
τί σχολή έχεις τελειώσει και είσαι τόσο ενημερωμένη στα ιατρικά θέματα;;

Τελειώνω σε λίγο καιρό τη μαιευτική αλλά διαβάζω κάθε μέρα τουλάχιστον ένα 2ωρο ιατρικά βιβλία.. δε θέλω να το παινευτώ αλλά την δική μου βιβλιοθήκη πολλοί γιατροί θα την ζήλευαν.. Razz

18ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:35 am

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lilliput έγραψε:
kalliopitsa έγραψε:πολύ ενδιαφέρον, λιλυ!!! ευχαριστούμε! ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 379767 ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 379767 ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 379767
τί σχολή έχεις τελειώσει και είσαι τόσο ενημερωμένη στα ιατρικά θέματα;;

Τελειώνω σε λίγο καιρό τη μαιευτική αλλά διαβάζω κάθε μέρα τουλάχιστον ένα 2ωρο ιατρικά βιβλία.. δε θέλω να το παινευτώ αλλά την δική μου βιβλιοθήκη πολλοί γιατροί θα την ζήλευαν.. Razz

συγχαρητήρια!!! χαίρομαι πολύ να βλέπω τους ανθρώπους που ασχολούνται με τον κλάδο της υγείας να ενημερώνονται και μην κάνουν τη δουλειά τους μόνο από αγγαρεία..... ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 50580 ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 50580 ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 50580

19ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:38 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kalliopitsa έγραψε:
Lilliput έγραψε:1 στους 20 έχει αυτό το πρόβλημα και ακούγεται ότι υπάρχει μια καινούργια μέθοδος με εφαρμογή botox στην περιοχή του προβλήματος με πολύ καλά αποτελέσματα που κοστίζει περίπου 300 ευρώ!

γίνεται εδώ στην Ελλάδα; ποιός γιατρός αναλαμβάνει; τί ειδικότητα δηλαδη;

Δερματολόγος.Υπάρχουν πολλοί εδώ στη χώρα μας που αναλαμβάνουν.
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα κλινικής μελέτης που διοργάνωσε Ελληνική Δερματολογική και Αφροδισιολογική Εταιρεία, η θεραπεία με BOTOX δρα σε σύντομο χρονικό διάστημα και διαρκεί κατά μέσο όρο επτά μήνες.
Οι πάσχοντες, στους οποίους χορηγήθηκε το φάρμακο ανταποκρίθηκαν σε ποσοστό 95% την πρώτη εβδομάδα. Η βασικότερη ανεπιθύμητη ενέργεια που παρατηρήθηκε ήταν η αύξηση της μη μασχαλιαίας εφίδρωσης στο 4,5% των πασχόντων. Η μελέτη εκτίμησε επίσης, τις επιδράσεις της πρωτοπαθούς μασχαλιαίας υπεριδρωσίας στην καθημερινή ζωή των ασθενών, πριν τη λήψη της θεραπείας και τέσσερις εβδομάδες μετά. Διαπιστώθηκε ότι πολλοί από τους πάσχοντες αντιμετωπίζουν ψυχολογικά και επαγγελματικά προβλήματα και ότι η θεραπεία με BOTOX βελτίωσε σημαντικά την ποιότητα ζωής τους τέσσερις εβδομάδες μετά την έναρξη της θεραπείας.

20ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 2:43 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το δερµατολογικό τµήµα του ΜΗΤΕΡΑ σίγουρα κάνει αυτό το botox,μπορείς να ενημερωθείς εκεί αν μένεις Αθήνα!

21ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 5:32 am

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εμένα ιδρώνουν ΚΑΙ οι πατούσες μου. ενώ γενικά δεν έχω πρόβλημα εφίδρωσης σε άλλα σημεία του σώματος μου.
δεν το έχω ψάξει να πω την αλήθεια,μήπως πρέπει να το ψάξω σιγά σιγά?(κάλλιο αργά παρά ποτε...)

22ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 5:35 am

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
επίσης τον χειμώνα τα χέρια μου είναι πάρα πολύ ξηρά και ξεφλουδίζουν και σκάνε...

23ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 7:11 am

boulitsa

boulitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Angie_77 έγραψε:Κι εγώ έχω ακριβώς το ίδιο σιχαμένο πρόβλημα εδώ και χρόνια!!!!!
Εμένα ιδρώνουν πολύ και οι πατούσες μου. Δεν μπορώ να βάλω πέδιλα ή σαντάλια χωρίς λουράκι γιατί γλυστράω !!!!!
Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό όμως!! Και ο γιατρός μου έχει πει ότι είναι από αυτό!!!! Διαφορετικά δεν ξέρω από τι μπορεί να προκαλείται!!!!

καλε το ιδιο προβλημα εχω κ εγω!κ με τα χερια αλλα εκεινο με τα ποδια ειναι σπαστικο γιατι προχωραω σιγα-σιγα σαν κλωσα για να μην γλιστρησω..αλλα δεν το εχω ψαξει ποτε γιατι το ιδιο θεμα εχει κ η μητερα μου κ νομιζα οτι ειναι κληρονομικο..

24ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 7:18 am

boulitsa

boulitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αγγελικημαρια έγραψε:κοριτσια θα ηθελα τη βοηθεια σας...απο μικρη ηλικια τα χερια μου ειναι μονιμως ιδρωμενα. μη σας φαινεται αστειο ή ασημαντο. η κατασταση ειδικα τωρα το καλοκαιρι δεν υποφερεται. σαν παιδι οταν εγραφα πανω σε τετραδιο παντα εβαζα ενα χαρτομαντηλο κατω απο τη παλαμη μου γιατι ο ιδρωτας εβγαζε το μελανι απο τις σειρες του τετραδιου και γινοταν χαμος, οταν οδηγαω σταζει πανω στα ποδια μου ο ιδρωτας, δε μπορω να δωσω μια χειραψια γιατι γινομαι ρεζιλι, ακομα και το παιδι δε μπορω να το πιασω με γυμνα χερια γιατι το κανω μουσκεμα καθε φορα που θα το ταισω πρεπει να εχω ενα σεντονακι. οι γιατροι που εχω παει λενε οτι δεν ειναι κατι που θεραπευεται αλλα θελω να το ψαξω κ αλλο. μηπως γνωριζετες κανεναν καλο δερματολογο στη θεσνικη?


κ εγω οπως απαντησα σε μια κοπελα παραπανω εχω το ιδιο προβλημα ακριβως..κ το παιδι που πιανω μου λεει μαμα κρυωνω..κ τον χειμωνα εχω παγωμενα χερια κ ποδια..ακκα δεν το εχω ψαξει ομως..τωρα αναρωτιεμαι μηπως θα επρεπε?αλλα κ η μητερα εχει το ιδιο κ τα τελευταια χρονια μια γιατρος την εβαλε να κανει εξετασεις για θυροειδη κ τελικα ειχε κ παιρνει χαπι..ωχ,,μηπως εχω κ εγω κ πρεπει να ψαχτω?καλιο αργα παρα ποτε οπως ειπε κ μια αλλη κοπελα..


μηπως ξερετε αν ο θυροειδης παιζει ρολο για τις παλινδρομες?εγω οταν εκανα την μετρηση την εβδομαδα που εχασα το παιδι ηταν 4.12..ηταν φυσιολογικο για εγκυμοσυνη γιατι ο γιατρος δεν μου εθιξε κατι τετοιο γιαυτο..σορυ για το μεγαλο ποστ αλλα αχγωθηκα τωρα κ με αυτο.. confused

25ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Empty Απ: ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Τρι Σεπ 06, 2011 7:45 am

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΧ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ!!! ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...
ΧΕΡΙΑ-ΠΟΔΙΑ ΓΛΙΣΤΡΑΝΕ ΣΑ ΤΟ ΦΙΔΙ Shocked Shocked Shocked
ΠΗΓΑ Κ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...
ΕΚΑΝΑ Κ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΥΡΟΕΙΔΗ Κ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ!!!
ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗ ΠΑΝΤΟΦΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΣΤΙΚΟ Mad Mad Mad

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις