Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια καλημερα!

Ειναι καιρος τωρα..(για να μην πω χρονια).σχεδον απο οταν εγινα μαμα δηλαδη που μου λειπει μονιμα υπνος!! μερικες φορες ειμαι τοσο κουρασμενη που δεν αντεχω ουτε να κανω ενα μπανιο ...και για να αντεξω το ριχνω στο φαγητο..

ξερετε τι αλλο θα μπορουσε να βοηθησει για να μην τρωμε οτι να ειναι ..? πως μπορεις να παρεις την απαραιτητη ενεργεια χωρις να το ριξεις στους καφεδες και τις σοκολατες??
βιταμινες ισως??

εσεις τι κανετε???/

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κανα τριημερο με τον αντρα κ το καμα σουτρα ανταμα? φανταζομαι ετσι θα εφευγε κ η κουραση κ η ενταση και ολα!
αλλα....πουντο??

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η αληθεια ειναι οτι δε το εχω παθει ποτε.δε ξερω βεβαια σε λιγο που θα γινω και επισημως μαμα πως θα ειναι (υποθετω καπως ετσι).
παντως το οτι τρως ο,τι βρεθει μπροστα σου σιγουρα δε σε ξεκουραζει,αντιθετα σε γεμιζει τοξινες που μαλλον τα κανει τα πραγματα χειροτερα γιατι αν προστιθενται και κιλα τοτε εχεις κουραζεσαι και ψυχικα εκτος απο σωματικα.
βρες μια προσφορα στο www.soby.gr μιας περιποιησης και κανε ενα δωρο στον εαυτο σου.μασαζ,περιποιηση κατι...γιατι κατι μου λεει οτι εχεις παραμελησει λιγο τον εαυτο σου .οσο παραλογο κι αν ακουγεται εμενα με ξεκουραζει(ψυχικα) η ασκηση και κυριως το αερομπικ .σωματικα:κοιμησουουου!!!!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σε καταλαβαινω απολυτα. Κι εγω οπως κι εσυ νιωθω. Δεν εχουμε καμια βοηθεια με τη μικρη στο σπιτι, εγω δουλευω 7-3 και οταν γυριζω στο σπιτι και η μικρη απο τον παιδικο, εχουμε μονο ενα απογευμα για να ειμαστε μαζι.Που αυτο σημαινει τρεξιμο φυσικα αποπισω της. Το βραδυ οταν κοιμαται, ερχεται το μαγειρεμα για την αλλη μερα, το πλυντηριο και ολες οι δουλειες που πρεπει να γινουν. Συν τοις αλλοις ειμαι και παλι εγκυος. Ακομα εχω αντοχες αλλα δνε ξερω μεχρι που θα αντεξω. Μπανιο κανω το πρωι στις 6.30 πριν παω για δουλεια και εννοειται οτι για την ωρα εχω ξεχασει γυμναστηριο, εξοδους και πραγματα που κανω για μενα. Προσπαθω μια φορα την εβδομαδα να βγαινω με μια φιλη μου ή με μια παρεα για να γεμιζω τις μπαταριες μου-αν εχω αντοχες. Οσο για το φαγητο, εγω εχω παθει το αντιθετο, ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ να φαω. Γιατι το μεσημερι στις 3 πρεπει να παρω τη μικρη απο τον παιδικο, να την ετοιμασω, να την κοιμησω, παει η ωρα 4. Τρωω στο ποδι για να προλαβω να κοιμηθω λιγο μεχρι τις 5 που θα ξυπνησει παλι. Με το τρεξιμο συχνα δεν προλαβαινω να φαω και το ξεχναω κιολας. Με βλεπω συντομα με υπερκοπωση.

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συμφωνω με το λιτσακο οτι μια φορα το τριμηνο ισως χρειαζεται ενα τριημερο χαλαρωσης και ξεκουρασης με καθε κοστος.. Αλλιως δε βγαινει η ζωη.. τι να πω..

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η ασκηση ειναι ωραια ιδεα ...ελεγα να παω κανα γυμναστηριο (αν και ως τωρα το βαριομουν)...αλλά που χρονος???
το πρωι εχω 2 μωρα σπιτι και το απογευμα γυρναει ο αντρας μου και η μεγαλη απο σχολειο οποτε ακομη χεοροτερα...πως να του αφησω 3 παιδια να φυγω??
..και οταν επιτελους κοιμουνται θελω να δω τον καλο μου...δεν λεει να παω γυμναστηριο ..ετσι δεν ειναι??

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:η ασκηση ειναι ωραια ιδεα ...ελεγα να παω κανα γυμναστηριο (αν και ως τωρα το βαριομουν)...αλλά που χρονος???
το πρωι εχω 2 μωρα σπιτι και το απογευμα γυρναει ο αντρας μου και η μεγαλη απο σχολειο οποτε ακομη χεοροτερα...πως να του αφησω 3 παιδια να φυγω??
..και οταν επιτελους κοιμουνται θελω να δω τον καλο μου...δεν λεει να παω γυμναστηριο ..ετσι δεν ειναι??
το ιδανικοτερο ειναι να βρεις μια δραστηριοτητα να κανεις μαζι με τον αντρα σου! κατι που θα αρεσει κ στους δυο...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ έχω ένα παιδάκι και ενταξει κουράζομαι γιατί όλη την ώρα τρέχω πίσω του και μαζεύω αλλά το βράδυ κοιμόμαστε καλά και ξεκουράζομαι... Οπότε δεν ξέρω πως είναι να είσαι χρόνια κουρασμένος. Η κούρασή σου αν καταλαβαίνω είναι πιο πολύ ψυχική έτσι; Γιατί το σώμα μετά απο καιρό μαθαίνει να υπακούει και προσαρμόζεται. Δηλαδή, ενώ στην αρχή με το μωρό πονούσα παντού και ειδικά στα ΄χέρια, πα΄ρα πολύ (όπως όλες οι μανούλες άλλωστε), μια μέρα ξύπνησα και ήμουν καλά! Άρα υποθέτω πως έχεις κουραστεί πνευματικά περισσότερο και νιώθεις σαν να μην έχεις ενέργεια έτσι; Νομίζω πως ο τρόπος αντιμετώπισης είναι να κάνεις πράγματα για εσένα, πράγματα που να σε ευχαριστούν να σε ξεκουράζουν και να σε διασκεδάζουν ή να σε χαλαρώνουν. Εμένα ας πούμε μου αρέσουν οι κατασκευές όλων των ειδών. Για μένα είναι ψυχοθεραπευτικό και πηγή ενέργειας. Αν μπορείς να κλέψεις χρόνο από κάπου και από κάτι, αφιερωσέ τον σε κάτι που σου αρεσει. Ένα άλλο που κάνουμε με τον άντρα μου για να νιώσουμε όπως παλιά είναι το εξής. Όταν κοιμάται ο Γιάννης, παίζουμε παιχνίδια στο playstation, παρέα όπως κάναμε παλιά! Είμαστε 2 μεγάλα παιδιά και εμείς, χαχαχα! Ή και επιτραπέζια. Όταν ήμουν έγκυος παίζαμε παντομίμα αλλά επειδή τα έκανα πολύ παραστατικά, με είχε φοβηθεί το μάτι του και δεν ξαναπαίξαμε,χαχα! Επίσης, αν σε ευχαριστεί βάψε τα νύχια σου ή κάνε κάτι για το σώμα σου. Ότι σε ευχαριστεί. Νιώσε ή γυναίκα ή παιδί! Το ίδιο καλά αποτελέσματα θα έχεις και με τα δύο! Και αν πάλι δεν έχεις καθόλου μα καθόλου χρόνο, πρόσεξε την διατροφή σου που είναι πηγή ενέργειας και η σωστή τροφή δίνει σωστή ενέργεια!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Εγώ έχω ένα παιδάκι και ενταξει κουράζομαι γιατί όλη την ώρα τρέχω πίσω του και μαζεύω αλλά το βράδυ κοιμόμαστε καλά και ξεκουράζομαι... Οπότε δεν ξέρω πως είναι να είσαι χρόνια κουρασμένος. Η κούρασή σου αν καταλαβαίνω είναι πιο πολύ ψυχική έτσι; Γιατί το σώμα μετά απο καιρό μαθαίνει να υπακούει και προσαρμόζεται. Δηλαδή, ενώ στην αρχή με το μωρό πονούσα παντού και ειδικά στα ΄χέρια, πα΄ρα πολύ (όπως όλες οι μανούλες άλλωστε), μια μέρα ξύπνησα και ήμουν καλά! Άρα υποθέτω πως έχεις κουραστεί πνευματικά περισσότερο και νιώθεις σαν να μην έχεις ενέργεια έτσι; Νομίζω πως ο τρόπος αντιμετώπισης είναι να κάνεις πράγματα για εσένα, πράγματα που να σε ευχαριστούν να σε ξεκουράζουν και να σε διασκεδάζουν ή να σε χαλαρώνουν. Εμένα ας πούμε μου αρέσουν οι κατασκευές όλων των ειδών. Για μένα είναι ψυχοθεραπευτικό και πηγή ενέργειας. Αν μπορείς να κλέψεις χρόνο από κάπου και από κάτι, αφιερωσέ τον σε κάτι που σου αρεσει. Ένα άλλο που κάνουμε με τον άντρα μου για να νιώσουμε όπως παλιά είναι το εξής. Όταν κοιμάται ο Γιάννης, παίζουμε παιχνίδια στο playstation, παρέα όπως κάναμε παλιά! Είμαστε 2 μεγάλα παιδιά και εμείς, χαχαχα! Ή και επιτραπέζια. Όταν ήμουν έγκυος παίζαμε παντομίμα αλλά επειδή τα έκανα πολύ παραστατικά, με είχε φοβηθεί το μάτι του και δεν ξαναπαίξαμε,χαχα! Επίσης, αν σε ευχαριστεί βάψε τα νύχια σου ή κάνε κάτι για το σώμα σου. Ότι σε ευχαριστεί. Νιώσε ή γυναίκα ή παιδί! Το ίδιο καλά αποτελέσματα θα έχεις και με τα δύο! Και αν πάλι δεν έχεις καθόλου μα καθόλου χρόνο, πρόσεξε την διατροφή σου που είναι πηγή ενέργειας και η σωστή τροφή δίνει σωστή ενέργεια!

καλά τα λες...
παλια καναμε διαφορα με τον αντρα μου...μεχρι παζλ φιαχναμε...τωρα ομως δεν γινεται γιατι τα παιδια θα μας το διαλυσουν...
και ξερεις κατι? πιο πολυ σωματικη ειναι η κουραση..γιαυτο το ριχνω στο φαι ...σαν να ζηταει ο οργανισμος μου καυσιμα....ψυχικα μπορει να κουραζομαι καποια στιγμη αλλα για λιγο....το ξεπερναω ...δεν μου λειπει το να βγαινω κλπ....μου λειπει υπνος και χρονος με τον αντρα μου μονοι μας...
ειναι αυτο που λενε πως η μερα θα επρεπε να εχει παραπανω ωρες...
δεν προλαβαινω να τα κανω ολα και να ξεκουραστω κιολας...και βλεπω κατι μαμαδες ξεκουραστες και στην τριχα ολη την ωρα και απορω!!πως τα καταφερνουν??? scratch scratch

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:Κοριτσια καλημερα!

Ειναι καιρος τωρα..(για να μην πω χρονια).σχεδον απο οταν εγινα μαμα δηλαδη που μου λειπει μονιμα υπνος!! μερικες φορες ειμαι τοσο κουρασμενη που δεν αντεχω ουτε να κανω ενα μπανιο ...και για να αντεξω το ριχνω στο φαγητο..

ξερετε τι αλλο θα μπορουσε να βοηθησει για να μην τρωμε οτι να ειναι ..? πως μπορεις να παρεις την απαραιτητη ενεργεια χωρις να το ριξεις στους καφεδες και τις σοκολατες??
βιταμινες ισως??

εσεις τι κανετε???/

εγω παντως οτι κι εσυ μπουμπουκιτσα μου τρωω!!!!!!!! γιαυτο ειπαμε με τον αντρα μου να καθιερωνουμε ενα ταξιδακι καθε χειμωνα 2-3 μερουλες μονοι μας να ξεφευγουμε λιγο αλλα με τα λεφτα που μας ζητανε καθε λιγο και λιγακι δεν το βλεπω να γινεται πραξη!!!!!! ισως αμα μεγαλωσουνε λιγο ακομη τα παιδια και γινουν λιγο ανξαρτητα να υπαρχει περισσοτερος χρονος! υπομονη μανουλες! Very Happy

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμείς θυμόμαστε όλες τις φορές που καθόμασταν βαριεστημένοι με καφέ (και τσιγάρο …αχχχ…) και δεν είχαμε τι να κάνουμε και βαριόμασταν τη ζωή μας, και νιώθαμε κενοί και λέγαμε ‘τι ωραία θα ήταν να είχαμε 1-2 παιδάκια’.

Σε κάνει να νιώθεις καλύτερα αν υπενθυμίζεις στον εαυτό σου πως η σημερινή σου κατάσταση ήταν το χθεσινό σου όνειρο.
(πως τα λέω έτσι;!)

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ έχω ένα παιδάκι και ενταξει κουράζομαι γιατί όλη την ώρα τρέχω πίσω του και μαζεύω αλλά το βράδυ κοιμόμαστε καλά και ξεκουράζομαι... Οπότε δεν ξέρω πως είναι να είσαι χρόνια κουρασμένος. Η κούρασή σου αν καταλαβαίνω είναι πιο πολύ ψυχική έτσι; Γιατί το σώμα μετά απο καιρό μαθαίνει να υπακούει και προσαρμόζεται. Δηλαδή, ενώ στην αρχή με το μωρό πονούσα παντού και ειδικά στα ΄χέρια, πα΄ρα πολύ (όπως όλες οι μανούλες άλλωστε), μια μέρα ξύπνησα και ήμουν καλά! Άρα υποθέτω πως έχεις κουραστεί πνευματικά περισσότερο και νιώθεις σαν να μην έχεις ενέργεια έτσι; Νομίζω πως ο τρόπος αντιμετώπισης είναι να κάνεις πράγματα για εσένα, πράγματα που να σε ευχαριστούν να σε ξεκουράζουν και να σε διασκεδάζουν ή να σε χαλαρώνουν. Εμένα ας πούμε μου αρέσουν οι κατασκευές όλων των ειδών. Για μένα είναι ψυχοθεραπευτικό και πηγή ενέργειας. Αν μπορείς να κλέψεις χρόνο από κάπου και από κάτι, αφιερωσέ τον σε κάτι που σου αρεσει. Ένα άλλο που κάνουμε με τον άντρα μου για να νιώσουμε όπως παλιά είναι το εξής. Όταν κοιμάται ο Γιάννης, παίζουμε παιχνίδια στο playstation, παρέα όπως κάναμε παλιά! Είμαστε 2 μεγάλα παιδιά και εμείς, χαχαχα! Ή και επιτραπέζια. Όταν ήμουν έγκυος παίζαμε παντομίμα αλλά επειδή τα έκανα πολύ παραστατικά, με είχε φοβηθεί το μάτι του και δεν ξαναπαίξαμε,χαχα! Επίσης, αν σε ευχαριστεί βάψε τα νύχια σου ή κάνε κάτι για το σώμα σου. Ότι σε ευχαριστεί. Νιώσε ή γυναίκα ή παιδί! Το ίδιο καλά αποτελέσματα θα έχεις και με τα δύο! Και αν πάλι δεν έχεις καθόλου μα καθόλου χρόνο, πρόσεξε την διατροφή σου που είναι πηγή ενέργειας και η σωστή τροφή δίνει σωστή ενέργεια!

καλά τα λες...
παλια καναμε διαφορα με τον αντρα μου...μεχρι παζλ φιαχναμε...τωρα ομως δεν γινεται γιατι τα παιδια θα μας το διαλυσουν...
και ξερεις κατι? πιο πολυ σωματικη ειναι η κουραση..γιαυτο το ριχνω στο φαι ...σαν να ζηταει ο οργανισμος μου καυσιμα....ψυχικα μπορει να κουραζομαι καποια στιγμη αλλα για λιγο....το ξεπερναω ...δεν μου λειπει το να βγαινω κλπ....μου λειπει υπνος και χρονος με τον αντρα μου μονοι μας...
ειναι αυτο που λενε πως η μερα θα επρεπε να εχει παραπανω ωρες...
δεν προλαβαινω να τα κανω ολα και να ξεκουραστω κιολας...και βλεπω κατι μαμαδες ξεκουραστες και στην τριχα ολη την ωρα και απορω!!πως τα καταφερνουν??? scratch scratch

Μπουμπού μου εσύ είχες και την μετακόμιση, δεν είναι και λίγο πράγμα... Και τις μαμάδες που είναι στην τρίχα τις θαυμάζω αλλά η αψεγάδιαστη εικονα τους με βάζει σε σκέψεις. Έχεις 3 παιδιά και ξέρεις γιατί είσαι συνέχεια μαζί τους και μεγαλώνουν κοντά σου. Από κάπου θυσιάζουν που εσύ δεν θα θυσίαζες και βρίσκουν χρόνο για τον εαυτό τους. Δεν λέω σε καμία περίπτωση να αφήσει μια γυναίκα τον εαυτό της. Μπορούμε όλες να είμαστε εμφανίσιμες και μετά τα παιδιά. Φαντάζομαι πως μιλάς για ακραία πράγματα πχ εκείνες τις γυναίκες που είναι στην τρίχα πρωι μεσημέρι βράδυ, με τα τεράστια βαμμένα αψεγάδιαστα νύχια για παράδειγμα. Ε, άμα έχεις παιδί ή παιδιά, νύχι τέτοιο δεν μπορείς να διατηρήσεις, χαχα! Ούτε και μαλλί κομμωτηρίου! Και δεν κατακρίνω όσες το έχουν απλά επειδή στην ζωή όλα είναι θέμα πρωτεραιοτήτων ο κάθε άνθρωπος επενδύει τον χρόνο του σε διαφορετικές δραστηριότητες. Αυτό είναι όλο. Γενικά, συμβιβασμοί γίνονται. Δηλαδή από τότε που γέννησα επειδή βαριέμαι τα κομμωτήρια πάω μόνο 2 φορές το χρόνο και έχω γυρίσει και τα μαλλιά μου στο φυσικό τους χρωμα για να μην φτάνει η ρίζα στον ώμο. Έχω γίνει πιο γήινη θα έλεγα. Δηλαδή, βάφομαι λιγότερο, ενώ μου αρέσει πολύ η διαδικασία, δεν βάφω πια τα μαλλιά μου ενώ παλιά έκανα ανταύγειες και τελευταία φορά που έβαψα τα νύχια μου με ένα διάφανο μανό ήταν στην βάπτιση του γιου μου πριν 3 μήνες. Και δεν με χαλάει καθόλου όλο αυτό να σου πω την αλήθεια. Μου αρέσουν τα μαλλιά μου έτσι. Μετά την γέννα έκανα μια φορά ανταύγειες πάλι αλλά κάτι με χαλούσε και δεν ήξερα τι... Νιώθω καλά με την τωρινή μου εικόνα πλέων. Μπορεί πια να μην έχω το 3ωρο για να ετοιμαστώ για έξοδο όμως σε 1 ώρα κάτι καταφέρνω. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως το παν είναι να νιώθεις καλα με τον εαυτό σου και κατ επέκταση και με τον άντρα σου! Ε, και καποια στιγμή που τα παιδιά μεγαλώνουν πιστεύω πως κάπου εκεί ξεκουράζεσαι και βρίσκεις και χρόνο και διάθεση για παραπάνω καλλωπισμο, χαχα! Smile Είναι μεγάλη η διαφορά του πριν και μετά το ξέρω κι ας έχω ακόμα 1 μόνο παιδάκι. Εγώ άλλαξα ριζικά από μέσα προς τα έξω. Πιο πολύ δηλαδή εσωτερικές είναι οι αλλαγές σε εμένα παρά εξωτερικές. Πριν ήμουν αφεντικο και υπηρέτης του εαυτού μου ενω τώρα έχω άλλο αφεντικό και υπηρέτη, μικρό σε μέγεθος αλλά πολύ ξεχωριστό και σημαντικό. Έχει ουσία όλο αυτό για εμένα. Σιγά μην κάθομαι να ασχολούμε με τις τρίχες μου για ώρες όπως παλιά! Καλά όλα αυτά αλλά δεν έχουν νόημα για εμένα πια. Νιώθω γυναίκα χωρίς το ομορφο χρωματιστό νύχι που είχα πριν. Δεν ξέρω που πως και πότε μου συνέβη αλλά είμαι πιο σίγουρη για τον εαυτό μου από ότι ήμουν παλιά... Κρίση των 30; Δεν ξέρω...
Εκεί που θέλω αυτή την φορά να καταλήξω είναι πως δεν πειράζει που είσαι κουρασμένη, είναι απόλυτα λογικο και είσαι φυσιολογική! Μην απαιτείς απο τον εαυτό σου να κάνει πράγματα που και δεν έχεις χρόνο να τα κάνεις αλλά δεν είναι και του στυλ σου! Και επειδή η ομορφιά πηγάζει από μέσα μας ΠΑΝΤΑ άσχετα απο την πρώτη εντύπωση που εχουμε για κάποιον που διαψεύδεται συχνά όταν τον γνωρίζουμε, μην είσαι πολύ απαιτητική με τον εαυτό σου! Οι άνθρωποι που σε αγαπούν σε αγαπούν για όλα αυτά που είσαι! Και είπαμε, κάποια στιγμή τα παιδιά μεγαλώνουν και θα ξεκουραστείς επιτέλους! Smile Θα ξεκουραστείς και θα καμαρώνεις τα δημιουργήματά σου! Δεν είναι και λίγο, πως να το κάνουμε; Wink

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Neni έγραψε:
Σε κάνει να νιώθεις καλύτερα αν υπενθυμίζεις στον εαυτό σου πως η σημερινή σου κατάσταση ήταν το χθεσινό σου όνειρο.
(πως τα λέω έτσι;!)


χαχα..πραγματικα τα λες τέλεια!!!χαχ..
και να φανταστεις πως στο ονειρο ειχα πολυ περισσοτερα απο 3 παιδακια που εχω τωρα!!!!....χαχαχαχαχχα...ακομη γελαω γιατι το εθεσες πολυ ωραια.... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:

χαχα..πραγματικα τα λες τέλεια!!!χαχ..
και να φανταστεις πως στο ονειρο ειχα πολυ περισσοτερα απο 3 παιδακια που εχω τωρα!!!!....χαχαχαχαχχα...ακομη γελαω γιατι το εθεσες πολυ ωραια.... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Πόσα είχες δηλαδή;;;;
Αυτό δεν ήταν όνειρο, υπερπαραγωγή ήταν... το 'Μπεν Χούρ'!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="MariaM"][quote="bou-boukitsa"]
MariaM έγραψε:. Φαντάζομαι πως μιλάς για ακραία πράγματα πχ εκείνες τις γυναίκες που είναι στην τρίχα πρωι μεσημέρι βράδυ, με τα τεράστια βαμμένα αψεγάδιαστα νύχια για παράδειγμα. Ε, άμα έχεις παιδί ή παιδιά, νύχι τέτοιο δεν μπορείς να διατηρήσεις, χαχα! Ούτε και μαλλί κομμωτηρίου!
........................................................................! Και είπαμε, κάποια στιγμή τα παιδιά μεγαλώνουν και θα ξεκουραστείς επιτέλους! Smile Θα ξεκουραστείς και θα καμαρώνεις τα δημιουργήματά σου! Δεν είναι και λίγο, πως να το κάνουμε; Wink


ναι δε λεω να εισαι παρατημενη τελειως...δεν ειμαι ετσι...νομιζω..χαχα..οχι δεν ειμαι σιγουρα...αλλά δεν ειμαι και ξεκουραστη...αυτο μπορει να φανει π.χ.στο προσωπο η απλα καποια στιγμη να νοιωθεις πως δεν μπορεις πρεπει να ξαπλωσεις 5 λεπτα χωρις διακοπες..χωρις να ξυπνησει κανενα τους...αυτο μονο..

και συμφωνω πως αργοτερα θα καμαρωνουμε για τα παιδακια μας!..μακαρι!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:Κοριτσια καλημερα!

Ειναι καιρος τωρα..(για να μην πω χρονια).σχεδον απο οταν εγινα μαμα δηλαδη που μου λειπει μονιμα υπνος!! μερικες φορες ειμαι τοσο κουρασμενη που δεν αντεχω ουτε να κανω ενα μπανιο ...και για να αντεξω το ριχνω στο φαγητο..

ξερετε τι αλλο θα μπορουσε να βοηθησει για να μην τρωμε οτι να ειναι ..? πως μπορεις να παρεις την απαραιτητη ενεργεια χωρις να το ριξεις στους καφεδες και τις σοκολατες??
βιταμινες ισως??

εσεις τι κανετε???/

εγω παντως οτι κι εσυ μπουμπουκιτσα μου τρωω!!!!!!!! γιαυτο ειπαμε με τον αντρα μου να καθιερωνουμε ενα ταξιδακι καθε χειμωνα 2-3 μερουλες μονοι μας να ξεφευγουμε λιγο αλλα με τα λεφτα που μας ζητανε καθε λιγο και λιγακι δεν το βλεπω να γινεται πραξη!!!!!! ισως αμα μεγαλωσουνε λιγο ακομη τα παιδια και γινουν λιγο ανξαρτητα να υπαρχει περισσοτερος χρονος! υπομονη μανουλες! Very Happy

δεν ειμαι η μονη τελικα που τρωει ε?...
ανακουφιστικο!!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ έχω ένα παιδάκι και ενταξει κουράζομαι γιατί όλη την ώρα τρέχω πίσω του και μαζεύω αλλά το βράδυ κοιμόμαστε καλά και ξεκουράζομαι... Οπότε δεν ξέρω πως είναι να είσαι χρόνια κουρασμένος. Η κούρασή σου αν καταλαβαίνω είναι πιο πολύ ψυχική έτσι; Γιατί το σώμα μετά απο καιρό μαθαίνει να υπακούει και προσαρμόζεται. Δηλαδή, ενώ στην αρχή με το μωρό πονούσα παντού και ειδικά στα ΄χέρια, πα΄ρα πολύ (όπως όλες οι μανούλες άλλωστε), μια μέρα ξύπνησα και ήμουν καλά! Άρα υποθέτω πως έχεις κουραστεί πνευματικά περισσότερο και νιώθεις σαν να μην έχεις ενέργεια έτσι; Νομίζω πως ο τρόπος αντιμετώπισης είναι να κάνεις πράγματα για εσένα, πράγματα που να σε ευχαριστούν να σε ξεκουράζουν και να σε διασκεδάζουν ή να σε χαλαρώνουν. Εμένα ας πούμε μου αρέσουν οι κατασκευές όλων των ειδών. Για μένα είναι ψυχοθεραπευτικό και πηγή ενέργειας. Αν μπορείς να κλέψεις χρόνο από κάπου και από κάτι, αφιερωσέ τον σε κάτι που σου αρεσει. Ένα άλλο που κάνουμε με τον άντρα μου για να νιώσουμε όπως παλιά είναι το εξής. Όταν κοιμάται ο Γιάννης, παίζουμε παιχνίδια στο playstation, παρέα όπως κάναμε παλιά! Είμαστε 2 μεγάλα παιδιά και εμείς, χαχαχα! Ή και επιτραπέζια. Όταν ήμουν έγκυος παίζαμε παντομίμα αλλά επειδή τα έκανα πολύ παραστατικά, με είχε φοβηθεί το μάτι του και δεν ξαναπαίξαμε,χαχα! Επίσης, αν σε ευχαριστεί βάψε τα νύχια σου ή κάνε κάτι για το σώμα σου. Ότι σε ευχαριστεί. Νιώσε ή γυναίκα ή παιδί! Το ίδιο καλά αποτελέσματα θα έχεις και με τα δύο! Και αν πάλι δεν έχεις καθόλου μα καθόλου χρόνο, πρόσεξε την διατροφή σου που είναι πηγή ενέργειας και η σωστή τροφή δίνει σωστή ενέργεια!

καλά τα λες...
παλια καναμε διαφορα με τον αντρα μου...μεχρι παζλ φιαχναμε...τωρα ομως δεν γινεται γιατι τα παιδια θα μας το διαλυσουν...
και ξερεις κατι? πιο πολυ σωματικη ειναι η κουραση..γιαυτο το ριχνω στο φαι ...σαν να ζηταει ο οργανισμος μου καυσιμα....ψυχικα μπορει να κουραζομαι καποια στιγμη αλλα για λιγο....το ξεπερναω ...δεν μου λειπει το να βγαινω κλπ....μου λειπει υπνος και χρονος με τον αντρα μου μονοι μας...
ειναι αυτο που λενε πως η μερα θα επρεπε να εχει παραπανω ωρες...
δεν προλαβαινω να τα κανω ολα και να ξεκουραστω κιολας...και βλεπω κατι μαμαδες ξεκουραστες και στην τριχα ολη την ωρα και απορω!!πως τα καταφερνουν??? scratch scratch

ζηταει καυσιμα σιγουρα το σωμα σου, τα φρουτα βοηθουν αρκετα,ειναι ζαχαρη κ σου δινει ενεργεια.Μη φανταστεις οτι θα σαι ξεκουραστη ε? Αλλα θα νιωθεις ευεξια (καααποια στιγμη μεσα στη μερα Razz )Εγω το χα ριξει στην coca cola,την περιορισα πολυ γιατι τελικα δεν χανω βαρος με αυτη την μ@μακια!ενω φαγητο τρωω μια φορα την μερα και τσιμπαω κανενα φρουτο η λαχανικο την υπολοιπη (δεν προλαβαινω,δεν εχω κ διαθεση να φαω,νιωθω πτωμα). Επιμενω να πιστευω οτι το ταξιδακι με τον αντρα μονο θα με ξεκουραζε!
αν μπορεις να πας γυμναστηριο (που ειπε μια κοπελα πιο πανω) καντο! Μια φορα την εβδομαδα εστω, και αυτο θα σου φερει ευεξια.
Κατα τ'αλλα "ο Θεος μαζι σου" Razz γιατι μεχρι να μεγαλωσουν κι αλλο δεν σε βλεπω να ξεκουραζεσαι Rolling Eyes

Μαρακι ειναι ζορι η αϋπνια!δεν ηρεμει το σωμα,3 χρονια κοιμαμαι με διακοπες (ειναι νυχτοπουλια τα μικρα,οπως κ της bou-boukitsas φανταζομαι..).Μεγαλο θεμα ο υπνος.

Maya κουραγιο (κατα το "Μανα κουραγιο")!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nένι πραγματικά το έθεσες πολύ ωραία!!!

Μπουμπουκίτσα πόσο είναι τα παιδάκια σου;

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Nένι πραγματικά το έθεσες πολύ ωραία!!!

Μπουμπουκίτσα πόσο είναι τα παιδάκια σου;

ειναι 5χρ,,2χρ...και 7 μηνων...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
MariaM έγραψε:Nένι πραγματικά το έθεσες πολύ ωραία!!!

Μπουμπουκίτσα πόσο είναι τα παιδάκια σου;

ειναι 5χρ,,2χρ...και 7 μηνων...

Ωχ σε καταλαβαίνω όσο μπορώ με την φαντασία μου... Εμένα είναι 19 μηνών και είναι και ένας αλλά τρέχω τουλάχιστον προς μία κατεύθυνση, χαχα! Είναι λογικό να κουράζεσαι, υπομονη! Και πραγματικά οι μαμάδες με τόσο μικρά παιδιά είναι τουλάχιστον ηρωίδες στα δικά μου μάτια...

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μετα απο οσα διαβασα παραπανω καταλαβα τι με περιμενει...και θυμηθηκα και ενα τραγουδι:ειμαι η μαιρη παναγιωταρα....
αληθεια θα μπορουσε καποια κοπελα να με βοηθησει για το πως θα μπορουσα να το ανεβασω απο το youtube εδω στο forum γιατι ειμαι λιγο ασχετη;

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kaatrin έγραψε:μετα απο οσα διαβασα παραπανω καταλαβα τι με περιμενει...και θυμηθηκα και ενα τραγουδι:ειμαι η μαιρη παναγιωταρα....
αληθεια θα μπορουσε καποια κοπελα να με βοηθησει για το πως θα μπορουσα να το ανεβασω απο το youtube εδω στο forum γιατι ειμαι λιγο ασχετη;

λες ε??..ταιριαζει οντως!!..
να σου πω δεν εχω ιδεα πως τα ανεβαζουν εδω τα τραγουδια...
κατα τα αλλα πριν λιγο εβλεπα φωτο με την γυναικα του Μπεκαμ.....
με το εικοσαποντο..ισως και παραπανω(πραγματικα δεν ξερω πως περπαταει..)...αδυνατη σαν δεκαπενταχρονο ...πολυ κομψη οντως.....και πολυ φιαγμενη....μεχρι γλυκια θα την ελεγα...
και...ΠΡΟΣΟΧΗ..
αγκαλια με το 4 (ΤΕΤΑΡΤΟ!!!) παιδί της!!!!!

δεν εχω λογια!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Victoria Beckham and baby Harper hit the shops AGAIN in seven-inch heels
www.dailymail.co.uk

αυτο ειναι και το λινκ για την φωτο!!

24Οταν η Κούραση σε ...Τελειώνει...??!!! Empty http://forum.eimaimama.gr/t7779-topic Παρ Σεπ 16, 2011 6:05 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ TONOTIL PLUS.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΝΑ SPA,ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣΑΖ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΥΧΕΡΕΙΑ.ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΧΑΛΑΡΩΤΙΚΟ.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Neni έγραψε:Εμείς θυμόμαστε όλες τις φορές που καθόμασταν βαριεστημένοι με καφέ (και τσιγάρο …αχχχ…) και δεν είχαμε τι να κάνουμε και βαριόμασταν τη ζωή μας, και νιώθαμε κενοί και λέγαμε ‘τι ωραία θα ήταν να είχαμε 1-2 παιδάκια’.

Σε κάνει να νιώθεις καλύτερα αν υπενθυμίζεις στον εαυτό σου πως η σημερινή σου κατάσταση ήταν το χθεσινό σου όνειρο.
(πως τα λέω έτσι;!)



Αυτό το λέει συνέχεια ο άντρας μου!!!!Θυμάσαι,μου λέει,πως περνάγαμε χωρίς το παιδάκι μας???Πολλές φορές βαριόμασταν κιόλας χαχα,οπως τα λες!!!Καλό είναι πιστεύω να τα θυμόμαστε αυτά τα "πριν",καμιά φορά!!!


Kaatrin,πατάς απάντηση κανονικά και από πάνω έχει διάφορα σχεδιάκια.Εσύ πατάς ένα φιλμάκι που έχει.Μετά youtube και βρίσκεις ό,τι θέλεις.Κάνεις αντιγραφή συντόμευσης επάνω στην μπάρα.Μετά επικόλληση και το οκ και ξανά επικόλληση εδώ στο πλαίσιο της απάντησης.Ελπίζω να τα είπα καλά.Καλή επιτυχία!!!Περιμένω να ακούσω την Μαίρη!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις