Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
33 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 33 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Τετ Σεπ 21, 2011 11:49 pm

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tsiph.. τι ομορφα που τα λες...

27Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Τετ Σεπ 21, 2011 11:50 pm

tsiph

tsiph
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nopi30 έγραψε:
Συμφωνω μαμαΡενα μαζι... ετσι ειναι... Εγω προχθες τσακωθηκα με οτν αντρα μου γιατι δεν ειχαμε λεφτα για να βαλει βενζινη να παει στη δουλει και μαλιστα η αρχη του καβγα εγινε μπροστα στο παιδι... Την αλλη μερα καθησαμε ηρεμα και ωραια και σηζητησαμε για το τι πρεπει να κανουμε για να μας φτανουν τα λεφτα μεχρι το τελος του μηνα... Αγκαλιαστηκαμε και ο αντρας μου μου ειπε πως αν ημαστε μαζι μπορουμε να τα καταφερουμε... Αυτο δεν το ειχαν κανει ΠΟΤΕ οι γονεις μου ΠΟΤΕ... Αυτο θελω να ειναι διαφορετικο στη δικια μου οικογενεια... Για να γινει αυτο θα πρεπει να προσπαθουμε συνεχεια, αλλωστε οι σχεσεις θελουν συνεχια δουλεια... Και το μονο που πραγματικα μας κανει ευτυχισμενους ειναι η οικογενεια...

Το ίδιο λέω συνέχεια στον άντρα μου και ευτυχώς το καταλαβαίνει. Έφυγα από ένα σπίτι που οι γκρίνιες και οι τσακωμοί υπήρχαν σε κάθημερινή βάση όχι αναίτια. Αν υπάρχει αγάπη όμως πόσο αλλάζουν τα πράγματα...

Σούλα σε ένα μέρος συμφωνώ μαζί σου και ελπίζω να γίνει το μεγάλο μπαμ...

28Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Τετ Σεπ 21, 2011 11:50 pm

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο,δουλευαμε και οι δυο περνουσαμε πραγματικα πολυ καλα και δεν εννοω μπουζουκια και τετοια,πηγαναμε τις διακοπουλς μας, καθε κυριακη εξω για φαγητο,τους καφεδες μας αρκετα συχνα το ντυσιμο μας,και βαζαμε και ποσα λεφτα στην ακρη,μετα εμενα με απολυουν,μενω εγκυος οπα λεμε ωρα να μαζευομαστε κοβουμε τις διακοπες ετσι και αλλιως η θαλασσα μες στα ποδια μας ηταν,περνει ο αντρας μου μηχανακι και κυκλοφορει με αυτο μες στην πολη και στην δουλεια του και σε αγκαροδουλειες που τον στελνω,γλυτωνουμε ποσα λεφτα απο εκει,κοβουμε το φαγητο εξω και αρκουμαστε σε ενα καφε 1-2 φορες την εβδομαδα,τωρα εχουμε και το μωρο δοξα το θεο δεν εχει ακομα εξοδα γιατι θηλαζω δεν εχω να πληρωνω γαλατα,τις πανες τους τις περνω παντα οταν εχει προσφορα μπολικα κομματια,στελνουν και οι παπουδες κανα φραγκο του περνω και ρουχαλακια μεχρι στιγμης καλα ειμαστε,ο χειμωνας ειναι δυσκολος που ερχεται πληρωουμε 300 ευρω νοικι και αλλα 200 περιπου ισως και παραπανω κοινοχρηστα με το πετρελαιο στα υψη ποσο θα πληρωσουμε ουτε ξερω και τους κοβουν και λεφτα,κοριτσια αφηστε να πανε μας εχει παρει η κατρκακυλα.. Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 911307


* ΝΕΝΑ το αρθρο που ειχες ανεβασει τα λεει ολα το εχω στειλει παντου

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

29Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Τετ Σεπ 21, 2011 11:52 pm

stefanakos

stefanakos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
nopi30 έγραψε:Αριστινα εγραψες ολα οσα σκεφτομαι κι εγω τον τελευταιο καιρο... Δεν ειναι μονο τα λεφτα που δεν φτανουν ειναι η αδικια, η δυστηχια, η γκρινια κι εγω παλι λεω Δοξασι ο Θεος που μενω στην πεθερα μου... Ναι το ξερω πως ειναι δυσκολο αλλα δεν βγαινουμε... πραγματικα δεν θα ειχαμε να φαμε τωρα αν νοικιαζαμε... Κι ευχαριστω το Θεο που εστω γι' αυτη την χρονια θα μπορεσουμε να επιβιωσουμε...
Κλαιω για τα ονειρα που δεν εχω το δικαιωμα να κανω... Δεν θελω περιουσιες, δεν θελω λεφτα στην τραπεζα, δεν θελω σπιτι δικο μου, θελω με τα λεφτα που περνει ο αντρας μου να μπορω να ζω αξιοπρεπως και να μεγαλωσω το παιδι μου χωρις στερησεις...
Και μετα σκεφτομαι... τελικα τι ειναι ευτυχια;;;; Τα λεφτα;;; Η δουλεια;;; Τα πργματα που αγοραζουμε με τα λεφτα;;;; Τι ειναι ρε παιδια ευτυχια;;;
Ξερεις τι με κανει να ξεχνιεμαι;;; Ο γιος μου... το πρωι που ξυπναω και τον ετοιμαζω για το σχολειο... το απογευμα που τον παω για προπονηση (να ναι καλα η πεθερα μου)... Μηπως ευτυχια ειναι το να ειμαι με την οικογενεια μου; Να χαμογελαμε ακομη κι αν δεν εχουμε λεφτα, να καθομαστε γυρω απο το τζακι ( καλη ιδεα ειχε ο συγχωρεμενος πεθερος μου) χωρις ηλεκτρικο και να λεμε ιστοριες απο τοτε που καναμε τρελες.... Να μαζευομαστε παρεες στα σπιτια και με τα λιγα που εχουμε να λεμε ανεκδοτα και να γελαμε και να περναμε καλα... Πρεπει να βρουμε τροπους να επιβιωσουμε παιδες πρεπει να βρουμε τροπο να συνεχισουμε τη ζωη μας...
ισως αυτη η κριση ειναι σταλμενη απο τον θεο για να επαναπροσδιορισουμε τις αξιες της ζωης, ισως για να σταματησουμε να ειμαστε απληστοι να αρχισουμε να ενδιαφερομαστε για τον διπλανό μας, για εμενα ευτυχια είναι να είμαι με τους ανθρωπους που αγαπω και να εχω ένα πιατο φαγητο και ρουχα για να ντυθω καθως και ένα κεραμιδι πανω απο το κεφαλι μου με ή χωρις λεφτα αυτο πιστευω

http://hawk-girl.blogspot.com/

30Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Τετ Σεπ 21, 2011 11:54 pm

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΨΩΝΙΖΑ, ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ, ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΕΣ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΡΙΣΕ ΚΑΝΕΙΣ. ΔΟΥΛΕΥΑ. ΤΩΡΑ ΗΡΘΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ -ΑΣ ΜΗΝ ΒΡΙΣΩ- ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΝΝΟΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΥΛΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΔΕΝ ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΤΕΙ Τ Ι Π Ο Τ Α. ΜΑΣ ΚΛΕΨΑΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ. ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΣΧΕΔΙΑΖΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ.'Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΣΠΙΤΙ, ΟΧΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ' ΛΕΓΑΜΕ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ.
ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΔΙΑΚΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ? ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΑΠΟ ΦΥΣΗ... ΑΛΛΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΑΛΛΟ. ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΜΜΕΣΑ, ΧΘΕΣ ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ....

31Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Τετ Σεπ 21, 2011 11:58 pm

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαμακα μου έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΨΩΝΙΖΑ, ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ, ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΕΣ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΡΙΣΕ ΚΑΝΕΙΣ. ΔΟΥΛΕΥΑ. ΤΩΡΑ ΗΡΘΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ -ΑΣ ΜΗΝ ΒΡΙΣΩ- ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΝΝΟΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΥΛΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΔΕΝ ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΤΕΙ Τ Ι Π Ο Τ Α. ΜΑΣ ΚΛΕΨΑΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ. ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΣΧΕΔΙΑΖΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ.'Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΣΠΙΤΙ, ΟΧΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ' ΛΕΓΑΜΕ.ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ.
ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΔΙΑΚΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ? ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΑΠΟ ΦΥΣΗ... ΑΛΛΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΑΛΛΟ. ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΜΜΕΣΑ, ΧΘΕΣ ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ....
Respect Θα συμφωνησω και με αυτη την αποψη

32Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Τετ Σεπ 21, 2011 11:59 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsiph έγραψε:Αλλά ρε κορίτσια ένα πραγμα της έλεγα πάντα και το λέω ακόμα, το πιστεύω μου δίνει δύναμη. Έχει ο Θεός! Κανέναν δεν αφήνει έτσι. Και κάθε πρωί που ξυπνάω τον ευχαριστώ γιατί κοιμήθηκα σε μαλακό στρώμα, το μωρό μου κοιμόταν ντυμένο και προστατευμένο από το κρύο, είμαι κάτω από μια σκεπή και μέσα σε 4 τοίχους, αναπνέω, δεν είμαι άρρωστη και στο ψυγείο μου, υπάρχει φαγητό.
Κι εγω το ιδιο σκέφτομαι τσιπι μου, και οταν με ρωτανε τι κάνω, απαντάω "καλά, δόξα τω Θεω". Γιατι όντως θα μπορουσε να ειναι χειρότερα. Πάντα υπάρχουν χειρότερα.
Αυτο όμως δεν πρέπει να μας εμποδίζει να προσπαθούμε για το καλύτερο. Δε σημαίνει οτι εγω θα κάτσω να φάω το παλούκι αδιαμαρτύρητα. Το ξέρω οτι υπάρχουν άνθρωποι που πεινάνε. Έρχονται και στην πόρτα του σπιτιου μου, έδινα ένα κομμάτι ψωμί, κανενα σακούλι φακές, κανένα ευρώ, κανένα ρούχο. Τις προάλλες βρέθηκα να μην έχω τίποτα να δώσω. δεν είχαμε όυτε ένα πακέτο μακαρόνια στο σπίτι. Και με αυτο δεν εννώ ότοι δεν έχουμε να φάμε, αλλά ότι πλέον ψωνίζουμε μόνο όταν τελειώσει το φαγητό, πλέον δεν έχουμε την πολυτέλεια να βάλουμε στην άκρη.
Αν αυτο δε λέει κάτι, τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω...

33Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 12:03 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tsiph έγραψε:Στην ίδια συναισθηματική κατάσταση είμαι και εγώ... Ελπίζω τουλάχιστον να μην κόψουν το επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ που περιμένω να ξεκινήσει από τον επόμενο μήνα. Εγώ είχα τα τελευταία 10 χρόνια περίπου που ζούσα στο πατρικό μου με τεράστια οικονομικά προβλήματα. Παρακάλαγα τη μαμά μου να με γράψει νυχτερινό λύκειο να πιάσω δουλειά το πρωί αλλά δεν με άφηνε. Το σχολείο σου να κοιτάξεις μου έλεγε. Φροντιστήριο; Μόνο στη γ' λυκειου μια ώρα τη βδομάδα σε 2 μαθήματα κατεύθυνσης και αυτά με το ζόρι... Πήγα σε μια σχολή που δεν μου άρεσε γιατί ήξερα ότι έπρεπε να περάσω στη πόλη μού ή κάπου κοντά να πηγαινοέρχομαι. Έπιασα κατευθείαν μια περιστασιακή δουλειά με ελεεινά χρήματα την οποία έχω μέχρι σήμερα με ελάχιστα καλύτερες απολαβές. Σαν φοιτήτρια έβγαζα τη μια κάρτα μετά την άλλη, για να βοηθήσω τους δικούς μου, να μπορώ να πηγαίνω στην άλλη πόλη που σπούδαζα με 20 ευρώ στην τσέπη μην τύχει κάτι... Υπήρχαν μέρες που γύρναγα από τη δουλειά και δεν υπήρχα ψωμί γιατί δεν είχε λεφτά να πάρει. Ξέρετε τι μου είπε όταν παντρεύτηκα; Όσο ήσουν εδώ και ψώνιζες κάτι κάναμε τώρα θα μας κόψει η πείνα. Πριν λίγες μέρες από το υστέρημά μου πήγα και της ψώνισα γιατί υπήρχαν μέρες που την έβγαζαν με πατάτες τηγανιτές...

Η μαμά μου αυτή τη στιγμή μου χρωστάει σχεδόν όσα χρωστάω εγώ αλλά συνεχίζω να την βοηθάω ακόμα και αν όσα λεφτά μπαίνουν στο σπίτι μου πάνε στις τράπεζες. Το ρεύμα και το νερό της είναι απλήρωτο και δυστυχως δεν μπορω να τη βοηθήσω περισσότερο. Έχω φτάσει στο σημείο να μην πηγαίνω σπίτι της για να μη βλέπω τη στεναχώρια τους. Ο μπαμπάς άνεργος γιατί η οικοδομή έχει πεθάνει. Παραπονιέμαι στον άντρα μου γιατί ο πατέρας του έρχεται κάθε μέρα από τη δουλειά του να αλλάξουν αμάξι και είναι όλο αχ και βαχ. Συνεχίζουν δηλαδή να με πληγώνουν...

Αλλά ρε κορίτσια ένα πραγμα της έλεγα πάντα και το λέω ακόμα, το πιστεύω μου δίνει δύναμη. Έχει ο Θεός! Κανέναν δεν αφήνει έτσι. Και κάθε πρωί που ξυπνάω τον ευχαριστώ γιατί κοιμήθηκα σε μαλακό στρώμα, το μωρό μου κοιμόταν ντυμένο και προστατευμένο από το κρύο, είμαι κάτω από μια σκεπή και μέσα σε 4 τοίχους, αναπνέω, δεν είμαι άρρωστη και στο ψυγείο μου, υπάρχει φαγητό.

Δεν με νοιάζουν τα λεφτά. Περισσότερο απ' όλα με ενοχλεί η κατάθλιψη που προσπαθούν να μας περάσουν και η απομάκρυνση από τον Θεό. Σε πείσμα τους εγώ θα συνεχίσω να χαμογελάω και να Δοξολογώ και να Ευχαριστώ το Θεό γιατί ζω.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ!

Respect Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ζησεις ηρεμες ευτυχισμενες μερες με το μωρακι σου και γιατι οχι να μεγαλωσει και η οκογενεια σου... Πραγματικα με εκανες να κλαψω... Εχεςι δικιο πολυ δικιο...

34Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 12:10 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="stefanakos"][quote="nopi30"]
ισως αυτη η κριση ειναι σταλμενη απο τον θεο για να επαναπροσδιορισουμε τις αξιες της ζωης, ισως για να σταματησουμε να ειμαστε απληστοι να αρχισουμε να ενδιαφερομαστε για τον διπλανό μας, για εμενα ευτυχια είναι να είμαι με τους ανθρωπους που αγαπω και να εχω ένα πιατο φαγητο και ρουχα για να ντυθω καθως και ένα κεραμιδι πανω απο το κεφαλι μου με ή χωρις λεφτα αυτο πιστευω

Θα συμφωνησω και με αυτη την αποψη... μετα την καταιγιδα παντα βγαινει το ουρανιο τοξο...

35Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 12:11 am

tsiph

tsiph
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
tsiph έγραψε:Αλλά ρε κορίτσια ένα πραγμα της έλεγα πάντα και το λέω ακόμα, το πιστεύω μου δίνει δύναμη. Έχει ο Θεός! Κανέναν δεν αφήνει έτσι. Και κάθε πρωί που ξυπνάω τον ευχαριστώ γιατί κοιμήθηκα σε μαλακό στρώμα, το μωρό μου κοιμόταν ντυμένο και προστατευμένο από το κρύο, είμαι κάτω από μια σκεπή και μέσα σε 4 τοίχους, αναπνέω, δεν είμαι άρρωστη και στο ψυγείο μου, υπάρχει φαγητό.
Κι εγω το ιδιο σκέφτομαι τσιπι μου, και οταν με ρωτανε τι κάνω, απαντάω "καλά, δόξα τω Θεω". Γιατι όντως θα μπορουσε να ειναι χειρότερα. Πάντα υπάρχουν χειρότερα.
Αυτο όμως δεν πρέπει να μας εμποδίζει να προσπαθούμε για το καλύτερο. Δε σημαίνει οτι εγω θα κάτσω να φάω το παλούκι αδιαμαρτύρητα. Το ξέρω οτι υπάρχουν άνθρωποι που πεινάνε. Έρχονται και στην πόρτα του σπιτιου μου, έδινα ένα κομμάτι ψωμί, κανενα σακούλι φακές, κανένα ευρώ, κανένα ρούχο. Τις προάλλες βρέθηκα να μην έχω τίποτα να δώσω. δεν είχαμε όυτε ένα πακέτο μακαρόνια στο σπίτι. Και με αυτο δεν εννώ ότοι δεν έχουμε να φάμε, αλλά ότι πλέον ψωνίζουμε μόνο όταν τελειώσει το φαγητό, πλέον δεν έχουμε την πολυτέλεια να βάλουμε στην άκρη.
Αν αυτο δε λέει κάτι, τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω...

Κοπέλα μου γλυκεία δεν λέω να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα ότι έρχεται. Αλλά δεν ξέρω σε αυτή τη φάση έτσι όπως μας έχουν στριμώξει τι άλλο θα μπορούσα με να κάνουμε. Ίσως να βγούμε στους δρόμους όπως είπε η Σούλα αλλά να σκοτώσεις ποιόν; Τους πολιτικούς; Ίδιοι και χειρότεροι θα ανέβουν μετά. Ακόμα και εσύ να ανέβεις (μη με παρεξηγήσεις για αυτό που θα πω) ίδια και χειρότερη θα γίνεις. Όχι γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας σου αλλα γιατί αυτές οι κωλοκαρέκελς στην Ελλάδα ισοδυναμούν με φάγωμα και ποίος δεν θέλει να φάει όσα περισσότερα μπορεί;


Εγώ πάντωςέχω μια άρνηση στο να ακούω ειδήσεις και να μαθαίνω τι γίνεται. Προτιμώ να ξαπλώνω με τον γιό μου στο κρεββάτι και να καμαρώνω τις προσπάθειες του να με ξετρελάνει με τις άναρθρες κραυγούλες του!

36Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 12:17 am

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[

Εγώ πάντωςέχω μια άρνηση στο να ακούω ειδήσεις και να μαθαίνω τι γίνεται. Προτιμώ να ξαπλώνω με τον γιό μου στο κρεββάτι και να καμαρώνω τις προσπάθειες του να με ξετρελάνει με τις άναρθρες κραυγούλες του![/quote]



Εγω να δεις αρνηση που την εχω!!!
Ειδησεις εχω να δω κανα χρονο!!
τα βασικα που πρεπει να ξερω και με αφορουν μου τα λεει ο αντρας μου!2-3 φορες που ετυχε να δω, με πηρε πολυ απο κατω. Επομενως.. οτι με χαλαει το βγαζω απο τη ζωη μου. Οτι ειναι να γινει θα γινει!

37Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 12:23 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tsiph έγραψε:
Nena έγραψε:
tsiph έγραψε:

Κοπέλα μου γλυκεία δεν λέω να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα ότι έρχεται. Αλλά δεν ξέρω σε αυτή τη φάση έτσι όπως μας έχουν στριμώξει τι άλλο θα μπορούσα με να κάνουμε. Ίσως να βγούμε στους δρόμους όπως είπε η Σούλα αλλά να σκοτώσεις ποιόν; Τους πολιτικούς; Ίδιοι και χειρότεροι θα ανέβουν μετά. Ακόμα και εσύ να ανέβεις (μη με παρεξηγήσεις για αυτό που θα πω) ίδια και χειρότερη θα γίνεις. Όχι γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας σου αλλα γιατί αυτές οι κωλοκαρέκελς στην Ελλάδα ισοδυναμούν με φάγωμα και ποίος δεν θέλει να φάει όσα περισσότερα μπορεί;


Εγώ πάντωςέχω μια άρνηση στο να ακούω ειδήσεις και να μαθαίνω τι γίνεται. Προτιμώ να ξαπλώνω με τον γιό μου στο κρεββάτι και να καμαρώνω τις προσπάθειες του να με ξετρελάνει με τις άναρθρες κραυγούλες του!

Θα ξανασυμφωνησω μαζι σου... Εγω σημερα διαγραφηκα απο οποιαδηποτε σελιδα στο facebook μου εστελνε ενημερωσεις απο τα μετρα που θα λαβει η κυβερνηση... Τελος δεν με νοιαζει, οπως λες κι εσυ, ο αντρας μου θα μου λεει τα διασταυρωμενα νεα και αυτα που ισχυουν και ολα τα αλλα αι στο καλο...

38Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 12:31 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsiph έγραψε:...Ακόμα και εσύ να ανέβεις (μη με παρεξηγήσεις για αυτό που θα πω) ίδια και χειρότερη θα γίνεις...
Συμφωνώ, ειχαμε μια συζητηση χτες με τον αντρα μου και καταλήξαμε ότι η εξουσία ειναι που διαφθείρει, μπορει να εχεις τις καλύτερες προθέσεις πριν πολιτευτείς, αλλά άπαξ και μπεις στο συνάφι τους, συμπεριφέρεσαι όπως αυτοι, είτε διότι αναγκάζεσαι, είτε διότι έχεις το μέλι στα δάχτυλα και θες να το φας..
Ακουγεται μοιρολατρικο, αλλά πιστεύω ετσι είναι. Γι'αυτο υποστηρίζω μια πιο αμεσοδημοκρατική αντιμετωπιση της όλης φάσης.. Δεν ξέρω πώς αυτο είναι εφικτό βεβαια, στα λόγια όλα είναι δυνατά.. Αλλά δεν εχουμε και πολλά να χάσουμε πλέον.

39Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 12:33 am

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ωραια τα λετε αλλα εγω να ρωτησω το αλλο!ποιος θα διεκδικησει τα δικαιωματα μου?δεν πρεπει να κανω κ εγω κατι? για το παιδι μου οχι για μενα! κ οχι με τη καθοδηγηση κομματων, για μη παρεξηγηθω. κατι να γινει να ακουστει η φωνη μας. ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΩ ΒΡΕ ΧΑΙΒΑΝΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗ ΔΩΣΩ???ΠΩΣ ΘΑ ΖΕΣΤΑΝΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ?ΔΕΝ ΕΧΩ Κ ΤΖΑΚΙ Η ΚΑΨΕΡΗ!ΣΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΕ Η ΕΙΣΦΟΡΑ ΡΕ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ????ΠΕΘΑΝΕ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΕΝΟΣ ΑΘΛΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑΣ Κ ΤΩΡΑ Κ ΑΠ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΛΕΦΤΑ ΖΗΤΑΤΕ?ΟΥΦ! ΕΥΤΥΧΩΣ Ανοιξατε το θεμα!να σημειωσω οτι συμφωνα με την εφοριακο η εισφορα του συμπεθερου θα πρεπει να πληρωθει απ τον κληρονομο, δηλαδη τον γαμπρο μου, γιατι λεει επρεπε να πεθανει πριν κανει φορολογικη δηλωση.ναι ναι ναι! οπως τακουσατε!ετσι ακριβως ειπε!

40Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 1:06 am

tsiph

tsiph
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αχ εγώ πάντως είμαι τυχερή στο θέμα του πετρελαίου. Το σπίτι που μένουμε δεν έχει ούτε τζάκι, ούτε καλοριφέρ! Χι χι χί! Κουβερτούλες, ένα μικρό αερόθερμο που δεν τραβάει πολύ και το air-condition που ούτε αυτό τραβάει πολύ! Και πολλά πουλοβεράκια!

41Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 1:19 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Στα λιγα αρκουμε εδω και 12 χρονια που ειμαι με τον αντρα μου και δεν με πειραζει καθολου μια χαρα,ποτε δεν εκανα την ζωη...απλα τωρα σκεφτεσαι οτι αν δεν πληρωσω θα μου παρουν το σπιτι!Τι γινεται οταν πνιγεσαι στα χρεη και αυτοι ολο σου κοβουν???Και δυστηχως ολο καποια γκρινια ξεκιναει...και σκεφτεσαι τι θα ακολουθησει ποσα θα μας κοψουν?το μελλον των παιδιων....ηταν μια γρηγορη απαντηση σε κατι που διαβασα απο μια απαντηση μιας φιλης θα επανελθω...

42Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 1:46 am

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
διαβαζω και παρηγοριεμαι οτι δεν ειμαστε οι μονοι...οτι ολοι στην ιδια μοιρα ειμαστε...και συγνωμη ποιος μηλησε για μπουζουκια???εδω παλευουμε για τα βασικα πλακα κανεις???και ναι οκ να μαθουμε να ζουμε κ με τα λιγα,αλλα γιατι????οταν οαντρας μου φευγει για δουλεια στις 6 κ γυρναει 8-9 το βραδι ψοφιος απτη κουραση,γιατι να ζουμε τσιμα-τσιμα γιατι να στερουμαστε αφου ξεπατωνεται γιατι να μην φτανουν??εγω αφου εχω σπουδασει γιατι η μονη δουλεια που βρισκω ειναι πωλητρια με 700ε??ολα αυτα τα γιατι με στεναχωρουν κ με τσαντηζουν.γιατι ενω εχουμε ολες τις προοπτικες για μια ανετη ζωη,να μην την εχουμε ?γιατι ετσι θελουν καποιοι και γιατι εμεις το δεχομαστε...ουφ!δεν συνεχιζω γιατι σκαω...αει συχτηρ μηνπω τιποτα χειροτερο...

43Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 1:50 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτο ειναι κορτιτσια μου κι εγω ειμαι πολυ αισιοδοξος ανθρωπος ολο χαμογελα και ποτε μα ποτε οταν με ρωτανε αν ειμαι καλα δεν απαντω αρνητικα παντα λεω Δοξα το Θεο καλα και ετσι ειναι ειμαι γερη και το παιδακι μου Δοξα το Θεο και ο αντρας μου αλλα ειναι πολυ αγχωτικος τοσο που φοβαμαι οτι κατι θα παθει εχει βουλιαξει στην στενοχωρια και το αγχος....οσο και να θελω να αισιοδοξησω δεν μπορω οταν τον βλεπω ετσι...εγω ετσι προχωραω στην ζωη μου παντα με το εχει ο Θεος ειλικρινα σας μιλαω και ειμαι σιγουρη οτι κανεναν δεν αφηνει και ποτε δεν μας αφησε! αλλα η καθημερινοτητα με τρομαζει τα πρβ τα συνεχομενα....και δικαιοσυνη πουθενα ουτε μια διεξοδο δεν βλεπω...
Για το παιδι μου φοβαμαι για την οικογενεια που δεν βλεπω να μεγαλωνει...γενικα για τα ονειρα που μας διαγραφουν...
Αχ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΑΡΙΑ μου αχ!
Νενα μου τι εχεις στο μυαλο σου για πες!
tsiph μου οπως ακριβως μεγαλωσα εγω με μπολικα πουλοβερακια και φορμουλες α και αεροθερμο χα χα χα....μια χαρα ειλικρινα αλλα υπηρχε ονειρο για κατι καλυτερο τοτε...τωρα?
Ευχομαι ολοψυχα κατι να γινει να διορθωθουμε ολα...
Να στε καλα κοριτσια μου κι εσεις και οι οικογενειες σας....ολα να πανε καλα!

44Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 1:53 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειναι να μην σκας και να μην συγχιζεσαι moroulou μου! Crying or Very sad

45Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 2:38 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:ι ο αντρας μου μου ειπε πως αν ημαστε μαζι μπορουμε να τα καταφερουμε... .

αυτο μου λεει κ ο αντρας μου συχνα Smile

Σούλα έγραψε:
mamarena έγραψε:Ωχ Σουλακι!!!
τα πες και ξεθυμανες!!! Κατι ειναι κι αυτο!
Κοιτα..στα περισσοτερα θα συμφωνησω μαζι σου. Ετσι ειναι τα πραγματα δυστυχως, και ο Θεος να μας φυλαει μη γινουν χειροτερα. Στο μονο που θα διαφωνησω μαζι σου, ειναι σε αυτο που λες για τα χωρια. Εγω θα προτεινα σε ολους ανεπιφυλαχτα και εφοσων υπαρχει δυνατοτητα να επιστρεψουν στα χωρια τους! Μενω επαρχια και η ζωη εδω δε συγκρινεται με τη ζωη στην Αθηνα. Αλλοι ρυθμοι..πιο χαλαροι. Πιο φτηνη ζωη. Κι εδω ειναι δυσκολα, αλλα καμια σχεση με την Αθηνα. στην Αθηνα ειναι αναπνοη και ευρω..


Αχ μαμάρένα δεν αμφιβάλω πως είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα στα χωριά...
στο δικό μου το χωριό όμως τα πράγματα είναι ΧΑΛΙΑ..κάθε φορά που πάω σκάω και φεύγω σαν μαραμένη παπαρούνα!!
ο μπαμπάς μου είναι τεχνίτης,μάρμαρα,πλακάκια,τζάκια...έχει να πάρει δουλειά από πέρσυ..και δεν είναι ο μόνος οι περισσότεροι έτσι είναι εκεί γιατί δούλευαν με την οικοδομή,όμως πάτωσε εντελώς!!!
αχ ας βάλει ο θεός το χέρι του..
ας μας δώσει υπομονή και ελπίδα..

και στο χωριο της γιαγιας μου δεν υπαρχουν δουλειες.φετος το καλοκαιρι που την επισκεφτηκαμε οποιον εβρισκα χωρις καν να ρωτησω μου λεγε το ιδιο "ολα καλα μονο που δεν εχουμε πια δουλειες εδω στο χωριο"..

αγγελικημαρια έγραψε: γιατι λεει επρεπε να πεθανει πριν κανει φορολογικη δηλωση.ναι ναι ναι! οπως τακουσατε!ετσι ακριβως ειπε!

Shocked Shocked Shocked

46Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 3:45 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsiph έγραψε:Στην ίδια συναισθηματική κατάσταση είμαι και εγώ... Ελπίζω τουλάχιστον να μην κόψουν το επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ που περιμένω να ξεκινήσει από τον επόμενο μήνα. Εγώ είχα τα τελευταία 10 χρόνια περίπου που ζούσα στο πατρικό μου με τεράστια οικονομικά προβλήματα. Παρακάλαγα τη μαμά μου να με γράψει νυχτερινό λύκειο να πιάσω δουλειά το πρωί αλλά δεν με άφηνε. Το σχολείο σου να κοιτάξεις μου έλεγε. Φροντιστήριο; Μόνο στη γ' λυκειου μια ώρα τη βδομάδα σε 2 μαθήματα κατεύθυνσης και αυτά με το ζόρι... Πήγα σε μια σχολή που δεν μου άρεσε γιατί ήξερα ότι έπρεπε να περάσω στη πόλη μού ή κάπου κοντά να πηγαινοέρχομαι. Έπιασα κατευθείαν μια περιστασιακή δουλειά με ελεεινά χρήματα την οποία έχω μέχρι σήμερα με ελάχιστα καλύτερες απολαβές. Σαν φοιτήτρια έβγαζα τη μια κάρτα μετά την άλλη, για να βοηθήσω τους δικούς μου, να μπορώ να πηγαίνω στην άλλη πόλη που σπούδαζα με 20 ευρώ στην τσέπη μην τύχει κάτι... Υπήρχαν μέρες που γύρναγα από τη δουλειά και δεν υπήρχα ψωμί γιατί δεν είχε λεφτά να πάρει. Ξέρετε τι μου είπε όταν παντρεύτηκα; Όσο ήσουν εδώ και ψώνιζες κάτι κάναμε τώρα θα μας κόψει η πείνα. Πριν λίγες μέρες από το υστέρημά μου πήγα και της ψώνισα γιατί υπήρχαν μέρες που την έβγαζαν με πατάτες τηγανιτές...

Η μαμά μου αυτή τη στιγμή μου χρωστάει σχεδόν όσα χρωστάω εγώ αλλά συνεχίζω να την βοηθάω ακόμα και αν όσα λεφτά μπαίνουν στο σπίτι μου πάνε στις τράπεζες. Το ρεύμα και το νερό της είναι απλήρωτο και δυστυχως δεν μπορω να τη βοηθήσω περισσότερο. Έχω φτάσει στο σημείο να μην πηγαίνω σπίτι της για να μη βλέπω τη στεναχώρια τους. Ο μπαμπάς άνεργος γιατί η οικοδομή έχει πεθάνει. Παραπονιέμαι στον άντρα μου γιατί ο πατέρας του έρχεται κάθε μέρα από τη δουλειά του να αλλάξουν αμάξι και είναι όλο αχ και βαχ. Συνεχίζουν δηλαδή να με πληγώνουν...

Αλλά ρε κορίτσια ένα πραγμα της έλεγα πάντα και το λέω ακόμα, το πιστεύω μου δίνει δύναμη. Έχει ο Θεός! Κανέναν δεν αφήνει έτσι. Και κάθε πρωί που ξυπνάω τον ευχαριστώ γιατί κοιμήθηκα σε μαλακό στρώμα, το μωρό μου κοιμόταν ντυμένο και προστατευμένο από το κρύο, είμαι κάτω από μια σκεπή και μέσα σε 4 τοίχους, αναπνέω, δεν είμαι άρρωστη και στο ψυγείο μου, υπάρχει φαγητό.

Δεν με νοιάζουν τα λεφτά. Περισσότερο απ' όλα με ενοχλεί η κατάθλιψη που προσπαθούν να μας περάσουν και η απομάκρυνση από τον Θεό. Σε πείσμα τους εγώ θα συνεχίσω να χαμογελάω και να Δοξολογώ και να Ευχαριστώ το Θεό γιατί ζω.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ!

Εδω κοντευουν να κοψουν προνοιακα επιδοματα αναπηρων....Οι τυποι δεν παιζονται απλα...
Και ναι να ζησουμε με τα λιγα,αλλα το θεμα ειναι οτι σε λιγο ουτε αυτα θα εχουμε γιατι αμα γινει σταση πληρωμων εκει θελω να μας δω....Τα μπουζουκια ποιος τον νοιαζει?Εδω δε θα εχουμε για τσιχλες...Γιαυτο λεω τι θα μας ξημερωσει αυριο με τα λαμογια τοσα χρονια και ειδικα αυτη η κυβερνηση μας ισοπεδωσε...

47Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 4:01 am

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κ εγω θα πω οτι ΦΟΒΑΜΑΙ..φοβαμαι τις μερες που θα ερθουν φοβαμε οτι μπορει να φτασω στο σημειο να πειναει το παιδι μου κ να μην εχω να το ταισω .οτι θα μεγαλωσει κ δεν θα μπορω να το μορφωσω με αποτελεσμα να χαραμιστει κ το παρον κ το μελλον του!οτι μπορει να αναγκαστει μεγαλονωντας να φυγει μακρια μου για να γλυτωσει.κ πολλααααααα αλλαααααα..οτι θα χρειαστουν κατι μπορει να χρειαστει καποιος για την υγεια του(φτου φτου)κ να μην μπορεις να το αντιμετωπισεις!!!!!αλλα απο την αλλη ελπιζω ελπιζω ελπιζω!μονο αυτο μας εμεινε!

48Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 4:07 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...εχω κ τον πατερα μου καθε 3 κ λιγο "ζητανε νεους για δουλεια σε Αυστραλια κ Ν.Ζηλανδια"...Ε αντε τραβα τοτε! Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 679259 Δεν μας φτανει ο καημος μας?Μου πε κατι και για μειον 30% στο εφαπαξ του...(εννοειται δεν το χει παρει ετσι?) Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 654655

49Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 4:23 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βλεπω το θεμα τοσο καιρο και δεν ξερω τι να γραψω συμφωνω με ολες σας! πιο πολυ για τα παιδια μας φοβαμαι τι κοσμο θα κληρονομησουνε και δεν ειναι μονο τα λεφτα και οι πολεμοι! σκεφτηκατε ποτε την οικολογικη καταστροφη? η γη τσιριζει την εχουμε καταστρεψει ολοσχερως

50Χωρις τιτλο.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Χωρις τιτλο.... Πεμ Σεπ 22, 2011 4:42 am

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tsiph έγραψε:
nopi30 έγραψε:
Συμφωνω μαμαΡενα μαζι... ετσι ειναι... Εγω προχθες τσακωθηκα με οτν αντρα μου γιατι δεν ειχαμε λεφτα για να βαλει βενζινη να παει στη δουλει και μαλιστα η αρχη του καβγα εγινε μπροστα στο παιδι... Την αλλη μερα καθησαμε ηρεμα και ωραια και σηζητησαμε για το τι πρεπει να κανουμε για να μας φτανουν τα λεφτα μεχρι το τελος του μηνα... Αγκαλιαστηκαμε και ο αντρας μου μου ειπε πως αν ημαστε μαζι μπορουμε να τα καταφερουμε... Αυτο δεν το ειχαν κανει ΠΟΤΕ οι γονεις μου ΠΟΤΕ... Αυτο θελω να ειναι διαφορετικο στη δικια μου οικογενεια... Για να γινει αυτο θα πρεπει να προσπαθουμε συνεχεια, αλλωστε οι σχεσεις θελουν συνεχια δουλεια... Και το μονο που πραγματικα μας κανει ευτυχισμενους ειναι η οικογενεια...

Το ίδιο λέω συνέχεια στον άντρα μου και ευτυχώς το καταλαβαίνει. Έφυγα από ένα σπίτι που οι γκρίνιες και οι τσακωμοί υπήρχαν σε κάθημερινή βάση όχι αναίτια. Αν υπάρχει αγάπη όμως πόσο αλλάζουν τα πράγματα...

Σούλα σε ένα μέρος συμφωνώ μαζί σου και ελπίζω να γίνει το μεγάλο μπαμ...


tsip σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!
οικοδομή και ο δικός ο μπαμπάς ε?
σκατά δηλαδή..μια ζωή μέσα στο άγχος και τώρα μέσα στην απελπησία!!!
και θα στεναχωρηθώ εγώ για τους δημοσίους που τους κατέβασαν 100 και 200 και κλαψουρίζουν!!???
και δεν μιλάω για όλο το δημόσιο,για να μην γίνει και καμιά παρεξήγηση::
μιλάω για τα άτομα με τα τριχίλιαρα και βάλε...
μωρέ δεν πάνε να τους κόψουν και τα χέρια!!!
ούτε που θα σκάσω...
εγώ σκάω για την εργατιά,για τα νέα άνεργα άτομα..για εμένα για τον άντρα μου που είμαστε 500 κάτω και αυτά που έμειναν να πέρνουμε είναι για τα δάνεια..και στον ιδιωτικό τομέα παρακαλώ..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις