Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ονοματοδοσια Empty ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 6:00 am

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
"Η ονοματοδοσία αποτελεί την αποκλειστική διαδικασία κτήσης ονόματος νεογνού, απαιτείται ακόμη και επί ήδη δηλωθείσης (ή ταυτοχρόνως δηλουμένης) βαπτίσεως, και προϋποθέτει σε κάθε περίπτωση εξουσιοδότηση του απόντος γονέως. Αντίθετα, η καταχώριση βάπτισης έχει ως αποκλειστικό αποτέλεσμα την αναγραφή θρησκεύματος και ουδόλως επιδρά στο ήδη δηλωθέν (ή ταυτοχρόνως δηλούμενο) όνομα, ενώ πράγματι μπορεί να γίνει χωρίς εξουσιοδότηση γονέως ή ακόμη και με πρωτοβουλία άλλων προσώπων απαριθμουμένων στο άρθρο 26 παρ. 2 ν. 344/76
ειμαι θρησκευομενο ατομο και σε καμια περιπτωση δεν προσβαλω τα Αγια...ομως αναγκαστηκα να κανω ονοματοδοσια οταν τα πεθερικα μου με την βια μεσα στην εκκλησια μας αναγκασαν να βαπτισουμε τον γιο μας αλλο ονομα! μας χαλασαν το ιερο αυτο μυστηριο και ποτε δεν το ξεχναω αλλα ευτυχως υπαρχει Θεος! ετσι μου ειπε ο ιερεας την επομενη μερα που του εδειξα την ονοματοδοσια...σκεφτειτε τι περασαμε.γιατι καποια πραγματα ειναι αρκετα σοβαρα,εστω και ενα ονομα.. pirat

2ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 6:06 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αλλιως τον βαφτισατε και μετα κανατε ονοματοδοσια για να παρει αλλο ονομα???και τωρα αγνοειται την βαφτιση??

3ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 6:13 am

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το ονομα της βαπτισης γραφτηκε δευτερο.τον λενε Αλεξη-Παναγιωτη.ετσι κι αλλιως στο ληξιαρχειο οταν πας να δηλωσεις το παιδι δεν γραφει ονομα βαπτισης,αλλα ονομα ονοματοδοσιας.μου το εδειξε η υπαλληλος εκει γιατι με εβλεπε διστακτικη και μου ειπε πως αυτα ειναι καθημερινα θεματα γι'αυτους,πολλα ζευγαρια πια κανουν αυτο και ξεμπερδευουν με τσακωμους.ειναι κατι που μπορεις να το κανεις απο την 3η μερα που το δηλωνεις.που να τα ηξερα κι εγω...

4ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 7:20 am

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συγνώμη που δεν κατάλαβα αλλά τι έκαναν την ώρα της βάφτισης;Αφού ο νουνός λέει το όνομα,δασκάλεψαν τον νουνό να πει άλλο;

5ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 10:29 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγω δεν καταλαβα...Ειπατε στην εκκλησια τι ονοματα και στην ονοματοδοσια τι????Και θελει και τους δυο γονεις?

Σορυ αλλα δε καταλαβα..

6ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 11:19 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το μυστήριο της βάπτισης δεν έχει καμία σχέση με το όνομα. Απλά τώρα τα έχουν συνοψίσει. Συνεπώς δεν αγνοούν την βάπτιση, το παιδάκι είναι χριστιανός πια. Απλά έχει δύο ονόματα.

Σωστά κατάλαβα;

7ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 11:36 am

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια, η ονοματοδοσία με το θρήσκευμα δεν έχουν σχέση. Από άγνοια πολλοί ιερείς αλλά και από ( πως να το πω; ) παράδοση ( ; ) ζητούσαν να είναι χριστιανικό το όνομα για να έχει προστάτη-άγιο το παιδί.
Η εκκλησία έχει για την ονοματοδοσία ευχή για την 8η μέρα και ένας γνωστός μου ιερέας μου είπε ότι σε μια βάφτιση έγινε το εξής: όταν είπε ..και το όνομα αυτού.. είπε ο νονός καταλάθος το δικό του όνομα!!! Οπότε όταν το επανέλαβε ο ιερέας είδε που μαγκώθηκαν όλοι και κάποια στιγμή ρώτησε τί έγινε. Μόλις του είπαν, ρώτησε: Γιατί δε το λέτε τόση ώρα ότι το μωρό το λένε αλλιώς; Και συνέχισε την βάφτιση με το σωστό όνομα. Έτσι απλά!!!

8ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 12:09 pm

eiralis

eiralis
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κι εμείς κάναμε ονοματοδοσία στη μικρή για να της βγάλουμε διαβατήριο. Και σε λίγες μέρες την βαφτίζουμε.
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
Η βάφτιση γίνεται για το θρήσκευμα και όχι για το όνομα όπως νόμιζα κι εγώ μέχρι πρόσφατα.
Απλά στην περίπτωση που γίνει ονοματοδοσία, το όνομα θεωρείται τετελεσμένο, ακόμα και αν στη βάφτιση ακουστούν δύο ονόματα, δεν αλλάζει παρά μόνο με δικαστική απόφαση.

9ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 12:13 pm

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eiralis έγραψε:Κι εμείς κάναμε ονοματοδοσία στη μικρή για να της βγάλουμε διαβατήριο. Και σε λίγες μέρες την βαφτίζουμε.
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
Η βάφτιση γίνεται για το θρήσκευμα και όχι για το όνομα όπως νόμιζα κι εγώ μέχρι πρόσφατα.
Απλά στην περίπτωση που γίνει ονοματοδοσία, το όνομα θεωρείται τετελεσμένο, ακόμα και αν στη βάφτιση ακουστούν δύο ονόματα, δεν αλλάζει παρά μόνο με δικαστική απόφαση.

Α,ναι?Γινεται αυτο???Δε νομιζω να γινεται...Γινεται?

10ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 12:27 pm

eiralis

eiralis
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δεν ξέρω την διαδικασία, αλλά γίνεται.

11ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 12:29 pm

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δε νομιζω οτι μπορεις να αφαιρεσεις οτ ονομα που εχει ακουστει στην εκκλησια...Μονο να προσθεσεις....Αυτο ξερω εγω..Με δικαστικη αποφαση..

12ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 1:24 pm

eiralis

eiralis
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το είχα διαβάσει στο internet, τότε που ψάχναμε τα περί ονοματοδοσίας.
Λες να κατάλαβα λάθος? Μπορεί.. Rolling Eyes

13ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 1:54 pm

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
η ονοματοδοσια ειναι η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ μεθοδος να δωσεις ονομα.η βαπτιση δινει θρησκευμα.σε αλλες χωρες πχ Αμερικη,οταν δηλωνεις το παιδι την τριτη μερα του δινεις ονομα.ασχετα πως θα βαπτιστει.η ονοματοδοσια γινεται πριν η μετα την βαπτιση,οποτε θες.το παιδι μπαινει στην κολυμπηθρα με χριαστιανικο ονομα αλλα το ποια θα ειναι η ταυτοτητα του ειναι αλλο.μπορει να θες να το φωναζεις με χαιδευτικο ονομα,για να μην γραφεται αλλιως στην ταυτοτητα και αλλιως το φωναζουν.anyway εμεις το καναμε,το μαθαμε και απλως ηθελα να το πω γιατι δεν πιστευω οτι ειμαι η μονη που αντιμετωπιζει προβλημα με ονοματα-βαπτιση-γονεις-πεθερικα.Α και μην ξεχναμε,το θρησκευμα μπορει να ειναι αλλο,το παιδι ομως χρειαζεται ονομα Very Happy

14ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 2:04 pm

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tatijana έγραψε:Δε νομιζω οτι μπορεις να αφαιρεσεις οτ ονομα που εχει ακουστει στην εκκλησια...Μονο να προσθεσεις....Αυτο ξερω εγω..Με δικαστικη αποφαση..
δεν χρειαζεται δικαστικη αποφαση,μπορεις να το σβησεις,να προσθεσεις.εξαλλου στη σελιδα που συμπληρωνεται το ονομα απο την ληξιαρχο,δεν γραφει"ονομα βαπτισης"αλλα"ονοματοδοσιας"απλως οταν πας να δηλωσεις την βαπτιση εννοειται οτι το ονομαζεις ετσι και γι'αυτο δεν σε ρωτανε.δεν μπαινουν σε αυτη την διαδικασια,σου λεει για να το βαπτισες ετσι αυτο ειναι το ονομα του.ελα ομως που δεν ισχυει παντα.....

15ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 2:14 pm

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
elena25 έγραψε:Το μυστήριο της βάπτισης δεν έχει καμία σχέση με το όνομα. Απλά τώρα τα έχουν συνοψίσει. Συνεπώς δεν αγνοούν την βάπτιση, το παιδάκι είναι χριστιανός πια. Απλά έχει δύο ονόματα.

Σωστά κατάλαβα;
πολυ καλα καταλαβες...
μπορει να θες να το φωναζεις Στρουμφιτα Very Happy μπορεις να το κρατησεις η οχι της βαπτισης,να το κανεις χαιδευτικο.εγω το κρατησα γιατι το καναμε μετα την βαπτιση.αν η ονοματοοσια γιναι πριν το ονομα της βαπτισης δεν γραφεται,το χαρτι το θελουν για να δηλωσουν θρησκευμα

16ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 10:20 pm

ardo

ardo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρε κορίτσια, γνωρίζει κάποιος αν δεν βαφτίσει το παιδί του αλλά του κάνει μόνο ονοματοδοσία, τί συνέπειες μπορεί να έχει αυτό στην ελληνική πραγματικότητα;
Εννοώ όχι το "σούσουρο" των συγγενών, αλλά με τα χαρτιά του παιδιού, την εγγραφή του στο σχολείο κτλ....

17ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 10:34 pm

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημερα.η Ελληνικη πραγματικοτητα ειναι παντα πουριτανη και στενομυαλη.οσον αφορα τα συγγενικα προσωπα εγω εχω αντιμετωπισει πολλα προβληματα αλλα ειμαστε ενωμενοι με τον αντρα μου και δεν μας επηρεαζουν .οσο αφορα το σχολειο κτλ δεν συμβαινει τιποτα,εχει ονομα το παιδι σου με τον πιο νομιμο τροπο!μπες στο google και πατα ονοματοδοσια.φιλια και καλημερα flower

18ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 10:38 pm

ardo

ardo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ευχαριστώ Αbouna για την άμεση απάντηση.Η αλήθεια είναι πως εμείς δεν θέλουμε να βαφτίσουμε το μωρό, λόγω πεποιθήσεων.Απλά δεν ξέρω τί συνέπειες μπορεί να έχει αυτό σε "τυπικό" επίπεδο, γραφειοκρατίας κτλ.
Είχα ακούσει τραγικά πράγματα, ότι πχ.δεν το γράφουν στο δημοτικό σχολείο αν ει΄ναι αβάφτιστο, αλλά μου φαινόταν πολύ τραβηγμένο....Βέβαια, Ελλάς το μεγαλείο σου, όλα γίνονται εδώ!!! Respect Respect

19ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 10:43 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ζητούν καμία απόδειξη θρησκεύματος, για να γράψουν το παιδάκι στο σχολείο ή σε οποιαδήποτε δραστηριότητα. Το μόνο εμπόδιο που θα είχε στη ζωή του θα ήταν να θέλει αργότερα να κάνει θρησκευτικό γάμο ή να γίνει κουμπάρος σε εκκλησία και φυσικά δεν θα μπορεί, γιατί δεν θα είναι ορθόδοξος.Γενικά δεν θα μετέχει σε κανένα μυστήριο.
Οπότε, μην ανησυχείς.

20ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 10:46 pm

ardo

ardo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τέλεια!!!Σε ευχαριστώ και πάλι!
(μου φαίνεται λίγο φασιστικό να επιλέξω εγώ το θρήσκευμα του παιδιού μου και με το ζόρι να το χρίσω Χριστιανό.Το ρώτησε κανείς αν θέλει να είναι; Αν αποφασίσει να γίνει, ας βαφτιστεί "κατά τα δέοντα", όταν μεγαλωσει).Αυτό υποστηρίζω...
Καλημέρα mommy of two!Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και ....μη μασάς πουθενά!!! \ I love you I love you

21ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 11:40 pm

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bonheur έγραψε:Δεν ζητούν καμία απόδειξη θρησκεύματος, για να γράψουν το παιδάκι στο σχολείο ή σε οποιαδήποτε δραστηριότητα. Το μόνο εμπόδιο που θα είχε στη ζωή του θα ήταν να θέλει αργότερα να κάνει θρησκευτικό γάμο ή να γίνει κουμπάρος σε εκκλησία και φυσικά δεν θα μπορεί, γιατί δεν θα είναι ορθόδοξος.Γενικά δεν θα μετέχει σε κανένα μυστήριο.
Οπότε, μην ανησυχείς.

Και αυτο σχετικο ειναι για να γινω νονα δε μου ζητησαν κανενα χαρτι που να δειχνει οτι ειμαι ορθοδοξη και οταν βαφτισα τον γιο μου στους νονους του παλι το ιδιο...Μονο στο γαμο αν του χρειαστει αλλα και παλι μεχρι τοτε μπορει να παντρευονται ολοι με πολιτικο...

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

22ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τρι Οκτ 04, 2011 11:50 pm

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
μα αν τελικα δεν βαπτιστει Χριστιανος γιατι να θελει να παντρευτει σαν Χριστιανος? ειναι απλο.... επισης επειδη το θρησκευμα δεν ειναι υποχρεωση αλλα δικαιωμα μπορει ο καθενας να βαφτισει η να παντρεψει με οποιο θρησκευμα.αλλα επαναλαμβανω αν δεν ειναι Χριστιανος μονο αυτος μπορει να αποφασισει αν θα μπει σε Εκκλησια,που μαλλον οχι,ειναι αυτονοητο.οπως ενας Χριστιανος δεν θα εμπαινε σε Τζαμι Very Happy

23ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 12:04 am

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ardo έγραψε:ευχαριστώ Αbouna για την άμεση απάντηση.Η αλήθεια είναι πως εμείς δεν θέλουμε να βαφτίσουμε το μωρό, λόγω πεποιθήσεων.Απλά δεν ξέρω τί συνέπειες μπορεί να έχει αυτό σε "τυπικό" επίπεδο, γραφειοκρατίας κτλ.
Είχα ακούσει τραγικά πράγματα, ότι πχ.δεν το γράφουν στο δημοτικό σχολείο αν ει΄ναι αβάφτιστο, αλλά μου φαινόταν πολύ τραβηγμένο....Βέβαια, Ελλάς το μεγαλείο σου, όλα γίνονται εδώ!!! Respect Respect

Δεν θα έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Όλα αυτά τα χαζά που ακούμε (και θα ακούσεις μπόλικα σύντομα) ή πια δεν ισχύουν ή δεν ίσχυαν ποτέ και απλώς συντηρούνται ως μύθοι από συμφέρον ή άγνοια. Το μόνο που μπορεί να αντιμετωπίσει, είναι αυτό που σου έγραψαν και πιο πάνω, αν θα θελήσει να κάνει κάτι που να έχει σχέση με την εκκλησία, πχ, να παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο, αλλά μπορεί να βαφτιστεί και τότε. Έχω γνωρίσει ζευγάρι στη Αμερική που ο σύζυγος αποφάσισε να βαφτιστεί στα 40 του και ξαναπαντρεύτηκαν τότε!

Και εμείς ονοματοδοσία κάναμε, για τους ίδιους λόγους με σένα. Και έχω και δυο παιδικούς φίλους που δεν βαπτίστηκαν ποτέ, το σχολείο δεν το γλίτωσαν! (αν και, όπως λέει και ο άντρας μου: ‘θα υπάρχει σχολείο μέχρι τότε;’

24ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 12:40 am

ardo

ardo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ευχαριστώ κορίτσια για τις εμπειρίες σας!Ημουν προβληματισμένη με αυτό το θέμα αρκετά.... Εχω βαρεθεί να ακούω όλες αυτές τις δεισιδαιμονίες και τις προκαταλήψεις: ευχές-μισές ευχές-1/4 ευχής-βαφτίσια-σαραντισμός-τρισάγια-ευχέλαια κτλ.Δηλ. στις άλλες χώρες που δεν τα κάνουν αυτά, τί πάθαν τα παιδάκια τους;;;;
τέλος πάντων! καλημερούδια μανουλίτσες και εγκυούλες!! I love you

25ονοματοδοσια Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 12:50 am

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ardo έγραψε:ευχαριστώ κορίτσια για τις εμπειρίες σας!Ημουν προβληματισμένη με αυτό το θέμα αρκετά.... Εχω βαρεθεί να ακούω όλες αυτές τις δεισιδαιμονίες και τις προκαταλήψεις: ευχές-μισές ευχές-1/4 ευχής-βαφτίσια-σαραντισμός-τρισάγια-ευχέλαια κτλ.Δηλ. στις άλλες χώρες που δεν τα κάνουν αυτά, τί πάθαν τα παιδάκια τους;;;;
τέλος πάντων! καλημερούδια μανουλίτσες και εγκυούλες!! I love you
χαχαχα καλα τα λες! επισης να θυμομαστε να ειμαστε Θεοσεβουμενοι και οχι Θεοφοβουμενοι! να ανοιξουμε λιγο τα μυαλα μας για να παει λιγο μπροστα αυτη η χωρα και να αφησουμε τα παιδια μας να γινουν ελευθεροι ανθρωποι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Ονοματοδοσια και βαπτιση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις