Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
19 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 19 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 12:57 am

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτονόητο είναι ότι δεν συμμετέχεις σε μυστήρια, αν δεν έχεις βαπτιστεί. Τώρα, αν το κάνει κανείς από άγνοια ή πονηριά, τι να πω...Άλλος θα τον κρίνει, όχι εγώ.

ardo μου
αυτά που αναφέρεις είναι εκκλησιαστικά μυστήρια, όχι προλήψεις ούτε δεισιδαιμονίες. Όποιος θέλει τα ακολουθεί ελεύθερα, όπως κάνουν όλοι οι θρησκευόμενοι άνθρωποι. Ανοιχτόμυαλοι και στενόμυαλοι δόξα τω Θεώ υπάρχουν σε όλους τους χώρους και σε όλες τις πεποιθήσεις Smile

27ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 1:21 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="bonheur"
ardo μου
αυτά που αναφέρεις είναι εκκλησιαστικά μυστήρια, όχι προλήψεις ούτε δεισιδαιμονίες. Όποιος θέλει τα ακολουθεί ελεύθερα, όπως κάνουν όλοι οι θρησκευόμενοι άνθρωποι. Ανοιχτόμυαλοι και στενόμυαλοι δόξα τω Θεώ υπάρχουν σε όλους τους χώρους και σε όλες τις πεποιθήσεις Smile [/quote]


ακριβως έτσι!!! μην τα ισοπεδωσουμε όλα τωρα....αν εσυ δεν πιστευεις η δεν θελεις απλα μην τα ακολουθησεις....αλλα οχι και δεισιδαιμονίες...μην τρελαθουμε κιολας!!

28ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 1:21 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bonheur έγραψε:Αυτονόητο είναι ότι δεν συμμετέχεις σε μυστήρια, αν δεν έχεις βαπτιστεί. Τώρα, αν το κάνει κανείς από άγνοια ή πονηριά, τι να πω...Άλλος θα τον κρίνει, όχι εγώ.

ardo μου
αυτά που αναφέρεις είναι εκκλησιαστικά μυστήρια, όχι προλήψεις ούτε δεισιδαιμονίες. Όποιος θέλει τα ακολουθεί ελεύθερα, όπως κάνουν όλοι οι θρησκευόμενοι άνθρωποι. Ανοιχτόμυαλοι και στενόμυαλοι δόξα τω Θεώ υπάρχουν σε όλους τους χώρους και σε όλες τις πεποιθήσεις Smile

Θα συμφωνησω μαζι σου ΑΠΟΛΥΤΑ... Οι ανθρωποι συχνα μπερδευουν αυτα που λεει η εκκλησια με την παραδοση... Κι αυτο το κανουν απο αγνοια... Η γνωση ειναι δυναμη... Και σαφως οι ξενοι δεν παθαινουν τιποτα επειδη δεν κανουν αυτα που λεει η δικια μας θρησκεια γιατι πολυ απλα κανουν αυτα που λεει η δικια τους θρησκεια και ο δικος τους πολιτισμος γενικα... Εχω ξαδερφια στο εξωτερικο που ειναι καθολικοι και ακολουθουν στα παιδια τους οτι οριζει η καθολικη εκκλησια και οτι οριζει η Καναδεζικη κουλτουρα... Αλλα ακολουθουν - πιστευουν...
Αλλωστε η πιστη σε κατι ανωτερο ειναι φυσικη αναγκη του ανθρωπου... Οπως ειπε και ο Βολταιρος "Κι αν ακόμη δεν υπήρχε Θεός, θα έπρεπε να τον εφεύρουμε".... Και κατακριθηκε ως αθεος...

29ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 2:03 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια μου, συγνώμη που ανακατεύομαι αλλά ακούστηκε κάπως αυτό που είπατε... Και ομολογώ πως και εμένα με "πείραξε". Τα πιστεύω κάθε ανθρώπου δεν είναι δεισιδαιμονίες. Σίγουρα, όπως κάθε θρησκεία, έτσι και η δική μας, έχει κάποια στοιχεία που πολλοί (παλιότεροι) παρερμήνευσαν ή ερμήνευσαν όπως τους βόλευε για διάφορους λόγους. Δεν σημαίνει όμως ότι όλο το περιεχόμενο της θρησκείας μας είναι προλήψεις. Δεν προσπαθώ να την πω σε κανέναν, έτσι; Μην παρεξηγηθώ! Απλά ήθελα κι εγώ να τοποθετηθώ να "υπερασπιστώ" κατά κάποιο τρόπο τα πιστεύω μου.

Για να απαντήσω τώρα στο αρχικό πόστ. Από όσο ξέρω δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα από τη στιγμή που έχει γίνει ονοματοδοσία. Δεν θα μπορεί να συμμετέχει όμως σε κανένα μυστήριο της εκκλησίας. Ούτε στους αγιασμούς, ούτε στους σχολικούς εκκλησιασμούς. Και αυτό γιατί η εκκλησία μας έχει 7 μυστήρια. Αν αναιρέσουμε το ένα σημαίνει ότι αναιρούμε και όλα τα άλλα.

30ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 3:01 am

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
elena25 έγραψε:Κορίτσια μου, συγνώμη που ανακατεύομαι αλλά ακούστηκε κάπως αυτό που είπατε... Και ομολογώ πως και εμένα με "πείραξε". Τα πιστεύω κάθε ανθρώπου δεν είναι δεισιδαιμονίες. Σίγουρα, όπως κάθε θρησκεία, έτσι και η δική μας, έχει κάποια στοιχεία που πολλοί (παλιότεροι) παρερμήνευσαν ή ερμήνευσαν όπως τους βόλευε για διάφορους λόγους. Δεν σημαίνει όμως ότι όλο το περιεχόμενο της θρησκείας μας είναι προλήψεις. Δεν προσπαθώ να την πω σε κανέναν, έτσι; Μην παρεξηγηθώ! Απλά ήθελα κι εγώ να τοποθετηθώ να "υπερασπιστώ" κατά κάποιο τρόπο τα πιστεύω μου.

Για να απαντήσω τώρα στο αρχικό πόστ. Από όσο ξέρω δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα από τη στιγμή που έχει γίνει ονοματοδοσία. Δεν θα μπορεί να συμμετέχει όμως σε κανένα μυστήριο της εκκλησίας. Ούτε στους αγιασμούς, ούτε στους σχολικούς εκκλησιασμούς. Και αυτό γιατί η εκκλησία μας έχει 7 μυστήρια. Αν αναιρέσουμε το ένα σημαίνει ότι αναιρούμε και όλα τα άλλα.

31ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 3:05 am

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
abouna έγραψε:
elena25 έγραψε:Κορίτσια μου, συγνώμη που ανακατεύομαι αλλά ακούστηκε κάπως αυτό που είπατε... Και ομολογώ πως και εμένα με "πείραξε". Τα πιστεύω κάθε ανθρώπου δεν είναι δεισιδαιμονίες. Σίγουρα, όπως κάθε θρησκεία, έτσι και η δική μας, έχει κάποια στοιχεία που πολλοί (παλιότεροι) παρερμήνευσαν ή ερμήνευσαν όπως τους βόλευε για διάφορους λόγους. Δεν σημαίνει όμως ότι όλο το περιεχόμενο της θρησκείας μας είναι προλήψεις. Δεν προσπαθώ να την πω σε κανέναν, έτσι; Μην παρεξηγηθώ! Απλά ήθελα κι εγώ να τοποθετηθώ να "υπερασπιστώ" κατά κάποιο τρόπο τα πιστεύω μου.

Για να απαντήσω τώρα στο αρχικό πόστ. Από όσο ξέρω δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα από τη στιγμή που έχει γίνει ονοματοδοσία. Δεν θα μπορεί να συμμετέχει όμως σε κανένα μυστήριο της εκκλησίας. Ούτε στους αγιασμούς, ούτε στους σχολικούς εκκλησιασμούς. Και αυτό γιατί η εκκλησία μας έχει 7 μυστήρια. Αν αναιρέσουμε το ένα σημαίνει ότι αναιρούμε και όλα τα άλλα.
στην δικη μου περιπτωση το παιδακι μου ειναι Χριστιανος και μπορει και κοινωναει και συμμετεχει σε ολα γιατι βαπτιστηκε.αλλωστε να ξαναπω οτι ο ιερεας με "φωτισε" λογω των προβληματων....επισης θα σας φερω ενα ακομα παραδειγμα,οσοι παιρουν αξιωματα στις εκκλησιες π.χ. Χριστοδουλος η ακομα και οι καλογριες αλλαζουν τα ονοματα τους καμια φορα για να ειναι πιο Χριστιανικα,καταλαβαινετε τι εννοω? μπορει να εχει βαπτιστει Λεμονια αλλα οταν γινει καλογρια λεγεται Αδερφη Μαρια.

32ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 3:09 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
abouna έγραψε:
abouna έγραψε:
elena25 έγραψε:Κορίτσια μου, συγνώμη που ανακατεύομαι αλλά ακούστηκε κάπως αυτό που είπατε... Και ομολογώ πως και εμένα με "πείραξε". Τα πιστεύω κάθε ανθρώπου δεν είναι δεισιδαιμονίες. Σίγουρα, όπως κάθε θρησκεία, έτσι και η δική μας, έχει κάποια στοιχεία που πολλοί (παλιότεροι) παρερμήνευσαν ή ερμήνευσαν όπως τους βόλευε για διάφορους λόγους. Δεν σημαίνει όμως ότι όλο το περιεχόμενο της θρησκείας μας είναι προλήψεις. Δεν προσπαθώ να την πω σε κανέναν, έτσι; Μην παρεξηγηθώ! Απλά ήθελα κι εγώ να τοποθετηθώ να "υπερασπιστώ" κατά κάποιο τρόπο τα πιστεύω μου.

Για να απαντήσω τώρα στο αρχικό πόστ. Από όσο ξέρω δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα από τη στιγμή που έχει γίνει ονοματοδοσία. Δεν θα μπορεί να συμμετέχει όμως σε κανένα μυστήριο της εκκλησίας. Ούτε στους αγιασμούς, ούτε στους σχολικούς εκκλησιασμούς. Και αυτό γιατί η εκκλησία μας έχει 7 μυστήρια. Αν αναιρέσουμε το ένα σημαίνει ότι αναιρούμε και όλα τα άλλα.
στην δικη μου περιπτωση το παιδακι μου ειναι Χριστιανος και μπορει και κοινωναει και συμμετεχει σε ολα γιατι βαπτιστηκε.αλλωστε να ξαναπω οτι ο ιερεας με "φωτισε" λογω των προβληματων....επισης θα σας φερω ενα ακομα παραδειγμα,οσοι παιρουν αξιωματα στις εκκλησιες π.χ. Χριστοδουλος η ακομα και οι καλογριες αλλαζουν τα ονοματα τους καμια φορα για να ειναι πιο Χριστιανικα,καταλαβαινετε τι εννοω? μπορει να εχει βαπτιστει Λεμονια αλλα οταν γινει καλογρια λεγεται Αδερφη Μαρια.


Με συγχωρείς! Μπερδεύτηκα! Δεν απαντούσα στο αρχικό πόστ λοιπόν, απαντούσα στην κοπέλα που ρώτησε τι γίνεται όταν δεν κάνεις βάπτιση παρά μόνο ονοματοδοσία!

33ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 4:07 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
abouna έγραψε:[.επισης θα σας φερω ενα ακομα παραδειγμα,οσοι παιρουν αξιωματα στις εκκλησιες π.χ. Χριστοδουλος η ακομα και οι καλογριες αλλαζουν τα ονοματα τους καμια φορα για να ειναι πιο Χριστιανικα,καταλαβαινετε τι εννοω? μπορει να εχει βαπτιστει Λεμονια αλλα οταν γινει καλογρια λεγεται Αδερφη Μαρια.


δεν τα αλλαζουν για να ειναι πιο χριστιανικα!!! οσοι γινονται καλογεροι ΄΄απαρνιουνται΄΄ τον παλιο τους εαυτο και ΄΄ξαναβαφτιζονται΄΄ κατα καποιο τροπο ..ειναι μεσα στο τελετουργικο της χειροτονιας και το κανουν ολοι υποχρεωτικα...δεν ειναι θεμα επιλογης...

34ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 4:12 am

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ γιατί είμαστε τόσο θερμόαιμες σ’ αυτό το φόρουμ! Και γιατί όλο πάμε αλλου γι αλλού;;; (τρελές είμαστε, ότι θέλουμε κάνουμε!)


Ardo, εγώ σου απάντησα ως προς την πρακτική πλευρά του θέματος περί βάφτισης και σου είπα πως στην πολιτική, ‘κοσμική’ ζωή του, το παιδί σου δεν θα έχει καμιά επίπτωση. Σου είπα επίσης, πως κι εγώ δεν βάφτισα το δικό μου. Και ζήτησα από τους γύρω μου να σεβαστούν αυτή μου την επιλογή.

Θα συμφωνείς λοιπόν φαντάζομαι πως είναι σημαντικό να σεβόμαστε τις επιλογές και τις πεποιθήσεις του άλλου. Δεν θα χαρακτήριζα ‘δεισιδαιμονίες’ κλπ τις πρακτικές καμιάς θρησκείας , είτε αυτή λέγεται χριστιανική βάφτιση, είτε μωαμεθανικό σουνέτ, είτε διαβατήριο έθιμο φυλής του Αμαζονίου!


Και ναι, το θέμα το άνοιξε η abouna από την οποία περιμένουμε μια γραφική περιγραφή των όσων συνέβησαν στην βάφτιση!!! Τι έκανε η πεθερά; Τι φορούσε; Πως σκέφτεσαι να την δολοφονήσεις;;;
ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566 ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566 ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566

35ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 4:30 am

effiek

effiek
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλέ γιατί να μη μπορεί να παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο αν θέλει κάποιος που δεν έχει βαπτιστεί, από τη στιγμή που απαραίτητο δικαιολογητικό είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης και όχι βάπτισης...

36ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 4:34 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
effiek έγραψε:Καλέ γιατί να μη μπορεί να παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο αν θέλει κάποιος που δεν έχει βαπτιστεί, από τη στιγμή που απαραίτητο δικαιολογητικό είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης και όχι βάπτισης...

κανονικα καποιος αβαφτιστος δεν μπορει να συμμετεχει σε κανενα μυστηριο της εκκλησιας...οποτε θρησκευτικα αμα το δεις ..οχι δεν μπορει να παντρευτει με θρησκευτικο γαμο...
το οτι μπορει να μην τον ρωτησουν ..οκ ..αλλα θα ειναι σαν να μην εγινε το μυστηριο...αν θελει να το κανει απλα για τζερτζελο ...
απο την αλλη οσοι δεν βαφτιζονται ειναι συνηθως αθεοι ..οποτε γιατι να θελουν να κανουν θρησκευτικο??

37ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 4:42 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
effiek έγραψε:Καλέ γιατί να μη μπορεί να παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο αν θέλει κάποιος που δεν έχει βαπτιστεί, από τη στιγμή που απαραίτητο δικαιολογητικό είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης και όχι βάπτισης...

Στην ληξιαρχικη πραξη γεννησεις αναφερει θρησκευμα, εχω εδω μπροστα μου του γιου μου. Να προσθεσω οτι χρειαζεται και πιστοποιητικο αγαμιας απο την ενορια αυτου που ενδιαφερετε να παντρευτει αρα δυσκολο για καποιον που δεν ειναι καν Χριστιανος. Στον πολιτικο χρειαζεται απλα μια υπευθυνη δηλωση που να αναφερει οτι δεν υπαρχει κολλημα ως προς τον γαμο.

38ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 4:44 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Neni έγραψε:Αχ γιατί είμαστε τόσο θερμόαιμες σ’ αυτό το φόρουμ! Και γιατί όλο πάμε αλλου γι αλλού;;; (τρελές είμαστε, ότι θέλουμε κάνουμε!)


Ardo, εγώ σου απάντησα ως προς την πρακτική πλευρά του θέματος περί βάφτισης και σου είπα πως στην πολιτική, ‘κοσμική’ ζωή του, το παιδί σου δεν θα έχει καμιά επίπτωση. Σου είπα επίσης, πως κι εγώ δεν βάφτισα το δικό μου. Και ζήτησα από τους γύρω μου να σεβαστούν αυτή μου την επιλογή.

Θα συμφωνείς λοιπόν φαντάζομαι πως είναι σημαντικό να σεβόμαστε τις επιλογές και τις πεποιθήσεις του άλλου. Δεν θα χαρακτήριζα ‘δεισιδαιμονίες’ κλπ τις πρακτικές καμιάς θρησκείας , είτε αυτή λέγεται χριστιανική βάφτιση, είτε μωαμεθανικό σουνέτ, είτε διαβατήριο έθιμο φυλής του Αμαζονίου!


Και ναι, το θέμα το άνοιξε η abouna από την οποία περιμένουμε μια γραφική περιγραφή των όσων συνέβησαν στην βάφτιση!!! Τι έκανε η πεθερά; Τι φορούσε; Πως σκέφτεσαι να την δολοφονήσεις;;;
ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566 ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566 ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566

Η Νενι εχει δικιο ας κανουμε λιγο κους κους... Θα ηθελα κι εγω να μαθω πως ακριβως επενεβησαν στο ονομα... θα ηθελα λεπτομερειες... οχι απο κοτσομπολιο...

39ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 4:47 am

effiek

effiek
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
nopi30 έγραψε:
Neni έγραψε:Αχ γιατί είμαστε τόσο θερμόαιμες σ’ αυτό το φόρουμ! Και γιατί όλο πάμε αλλου γι αλλού;;; (τρελές είμαστε, ότι θέλουμε κάνουμε!)


Ardo, εγώ σου απάντησα ως προς την πρακτική πλευρά του θέματος περί βάφτισης και σου είπα πως στην πολιτική, ‘κοσμική’ ζωή του, το παιδί σου δεν θα έχει καμιά επίπτωση. Σου είπα επίσης, πως κι εγώ δεν βάφτισα το δικό μου. Και ζήτησα από τους γύρω μου να σεβαστούν αυτή μου την επιλογή.

Θα συμφωνείς λοιπόν φαντάζομαι πως είναι σημαντικό να σεβόμαστε τις επιλογές και τις πεποιθήσεις του άλλου. Δεν θα χαρακτήριζα ‘δεισιδαιμονίες’ κλπ τις πρακτικές καμιάς θρησκείας , είτε αυτή λέγεται χριστιανική βάφτιση, είτε μωαμεθανικό σουνέτ, είτε διαβατήριο έθιμο φυλής του Αμαζονίου!


Και ναι, το θέμα το άνοιξε η abouna από την οποία περιμένουμε μια γραφική περιγραφή των όσων συνέβησαν στην βάφτιση!!! Τι έκανε η πεθερά; Τι φορούσε; Πως σκέφτεσαι να την δολοφονήσεις;;;
ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566 ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566 ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566

Η Νενι εχει δικιο ας κανουμε λιγο κους κους... Θα ηθελα κι εγω να μαθω πως ακριβως επενεβησαν στο ονομα... θα ηθελα λεπτομερειες... οχι απο κοτσομπολιο...

αχ ναι δώσε μας καμία ζουμερή πληροφορία! Very Happy [b]

40ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 4:50 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
effiek έγραψε:Καλέ γιατί να μη μπορεί να παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο αν θέλει κάποιος που δεν έχει βαπτιστεί, από τη στιγμή που απαραίτητο δικαιολογητικό είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης και όχι βάπτισης...


Από τη στιγμή που έχεις παρακάμψει ένα μυστήριο της εκκλησίας (και νομίζω το μεγαλύτερο, αφού με αυτό γίνεσαι Χριστιανός) νομίζω πως είναι λογικό να μην μπορείς να συμμετέχεις και στα υπόλοιπα. Αν δηλαδή δεν είσαι Χριστιανός, για ποιο λόγο να παντρευτείς με θρησκευτικό γάμο; Τι αξία θα έχει; Νομίζω καμία. Είναι σαν εμείς που είμαστε Χριστιανοί να θέλουμε να κάνουμε καθολικό γάμο. Για ποιο λόγο; Και το ίδιο ισχύει και με τα άλλα μυστήρια. Αν δηλαδή εσύ δεν είσαι Χριστιανός για ποιο λόγο να βαφτίσεις κάποιο παιδάκι; Αφού αυτό το μυστήριο δεν το υποστηρίζεις πρώτος εσύ. Θα μπορούσε δηλαδή ένας Μουσουλμάνος να βαφτίσει κάποιον Χριστιανό;

Επίσης, τον θρησκευτικό γάμο τον κάνεις για να ευλογηθείς από τον Θεό. Η τελετουργία δηλαδή αυτόν το σκοπό έχει. Δεν έχει να κάνει με το νομικό μέρος. Απλά για να τα συνοψίσει η κοινωνία, στο τέλος του μυστηρίου, υπογράφεις και το χαρτί και είσαι πλέον καλυμμένος και στα μάτια της κοινωνίας.

Τελειώνοντας θέλω να πω πως κανένας εδώ δεν είναι για να κρίνει κανέναν. Το λέω αυτό για να μην παρεξηγηθώ. Κάθε άνθρωπος κάνει αυτό που νιώθει πως είναι καλύτερο για τον εαυτό του. Και είναι απολύτως κατανοητό και ΣΕΒΑΣΤΟ!

41ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 4:55 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:
Στην ληξιαρχικη πραξη γεννησεις αναφερει θρησκευμα, εχω εδω μπροστα μου του γιου μου. Να προσθεσω οτι χρειαζεται και πιστοποιητικο αγαμιας απο την ενορια αυτου που ενδιαφερετε να παντρευτει αρα δυσκολο για καποιον που δεν ειναι καν Χριστιανος. Στον πολιτικο χρειαζεται απλα μια υπευθυνη δηλωση που να αναφερει οτι δεν υπαρχει κολλημα ως προς τον γαμο.

Να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία; Εγώ δεν έχω παιδάκια ακόμη και γι' αυτό δεν ξέρω. Πώς γράφουν στη ληξιαρχική πράξη γέννησης θρήσκευμα αφού το παιδάκι δεν έχει βαφτιστεί ακόμη; Απλά σε ρωτάνε και τους λες τι έχεις σκοπό να κάνεις;

42ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 6:22 am

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nopi30 έγραψε:
effiek έγραψε:Καλέ γιατί να μη μπορεί να παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο αν θέλει κάποιος που δεν έχει βαπτιστεί, από τη στιγμή που απαραίτητο δικαιολογητικό είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης και όχι βάπτισης...

Στην ληξιαρχικη πραξη γεννησεις αναφερει θρησκευμα, εχω εδω μπροστα μου του γιου μου. Να προσθεσω οτι χρειαζεται και πιστοποιητικο αγαμιας απο την ενορια αυτου που ενδιαφερετε να παντρευτει αρα δυσκολο για καποιον που δεν ειναι καν Χριστιανος. Στον πολιτικο χρειαζεται απλα μια υπευθυνη δηλωση που να αναφερει οτι δεν υπαρχει κολλημα ως προς τον γαμο.
Το θρησκευμα αναφερεται μονο διπλα στα ονοματα των γονιων του παιδιου διπλα απο το παιδι δεν αναφερει θρησκευμα ..δες την καλυτερα μαλλον μπερδευτηκες ..διοτι πως ξερουν απο το ληξιαρχο τι θα κανεις εσυ με το παιδι σου!

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

43ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 6:48 am

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
nopi30 έγραψε:
Neni έγραψε:Αχ γιατί είμαστε τόσο θερμόαιμες σ’ αυτό το φόρουμ! Και γιατί όλο πάμε αλλου γι αλλού;;; (τρελές είμαστε, ότι θέλουμε κάνουμε!)


Ardo, εγώ σου απάντησα ως προς την πρακτική πλευρά του θέματος περί βάφτισης και σου είπα πως στην πολιτική, ‘κοσμική’ ζωή του, το παιδί σου δεν θα έχει καμιά επίπτωση. Σου είπα επίσης, πως κι εγώ δεν βάφτισα το δικό μου. Και ζήτησα από τους γύρω μου να σεβαστούν αυτή μου την επιλογή.

Θα συμφωνείς λοιπόν φαντάζομαι πως είναι σημαντικό να σεβόμαστε τις επιλογές και τις πεποιθήσεις του άλλου. Δεν θα χαρακτήριζα ‘δεισιδαιμονίες’ κλπ τις πρακτικές καμιάς θρησκείας , είτε αυτή λέγεται χριστιανική βάφτιση, είτε μωαμεθανικό σουνέτ, είτε διαβατήριο έθιμο φυλής του Αμαζονίου!


Και ναι, το θέμα το άνοιξε η abouna από την οποία περιμένουμε μια γραφική περιγραφή των όσων συνέβησαν στην βάφτιση!!! Τι έκανε η πεθερά; Τι φορούσε; Πως σκέφτεσαι να την δολοφονήσεις;;;
ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566 ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566 ονοματοδοσια - Σελίδα 2 186566

Η Νενι εχει δικιο ας κανουμε λιγο κους κους... Θα ηθελα κι εγω να μαθω πως ακριβως επενεβησαν στο ονομα... θα ηθελα λεπτομερειες... οχι απο κοτσομπολιο...
χαχαχα κοριτσια πραγματικα τα γεγονοτα ειναι για πολλα κλαμματα αλλα τωρα που το μοιραστηκα μαζι σας με κανετε να γελαω...εχει περασει και ενας χρονος! λοιπον οντως θελω να την δολοφονησω αλλα δεν θελω να χαλασω την ζωη μου Very Happy θα σας τα πω πιο μετα αλλα για να καταλαβετε για τι ανθρωπους μιλαμε,εχουν ενα χρονο να μας δουν και να μας μιλησουν(και τα παιδια επισης)και να σκεφτειτε οτι δεν ξερουν για το ονομα οτι αλλαξε!απλως και πριν ετσι γινοταν,ερχονταν στο γαμο,σε γιορτες,βαφτισεις κτλ μονο για αναστατωση....ο αντρας μου εχει μεγαλωσει με την αδερφη του,ντανταδες κτλ και δεν εχει καμια σχεση με αυτα τα σουργελα που τον εφεραν στη ζωη.δυστυχως το παραδεχετε και η πεθερα μου,δεν ειχε ποτε το μητρικο ενστικτο,εεε αυτο το καταλαβαμε...και σκεφτειτε ηρθαν στην εκκλησια με απειλες κ βλαστημιες και του βαλαμε το ονομα και απο τοτε δεν τον ξαναειδαμε.την επομενη της βαπτισης ο αντρας μου μου ειπε"ψαξε τροπο να αλλαξουμε το ονομα"πιστευα οτι δεν γινεται αλλα ο ιερεας με βοηθησε.το ονομα το κρατησαμε αλλα οχι επειδη ειναι του πεθερου μου αλλα της Παναγιας! Αλεξης-Πναγιωτης λοιπον! ονοματοδοσια - Σελίδα 2 50580

44ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 6:54 am

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη


Να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία; Εγώ δεν έχω παιδάκια ακόμη και γι' αυτό δεν ξέρω. Πώς γράφουν στη ληξιαρχική πράξη γέννησης θρήσκευμα αφού το παιδάκι δεν έχει βαφτιστεί ακόμη; Απλά σε ρωτάνε και τους λες τι έχεις σκοπό να κάνεις; [/quote]
συνηθως το ονομα το παιρνει με την βαπτιση,αν ομως πιο πριν κανεις ονοματοδοσια το θρησκευμα μενει κενο μεχρι να το βαφτισεις.οταν κανεις ονοματοδοσια συμπληρωνεις υπευθυνη δηλωση με το ονομα.ε και για το θρησκευμα το χαρτι δινεις,της βαπτισης.εμας ηταν ανωτερα βια...και μαζι με το χαρτι της βαπτισης δωσαμε και το χαρτι με το ονομα! Very Happy

45ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 7:57 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lidiaki έγραψε:
nopi30 έγραψε:
effiek έγραψε:Καλέ γιατί να μη μπορεί να παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο αν θέλει κάποιος που δεν έχει βαπτιστεί, από τη στιγμή που απαραίτητο δικαιολογητικό είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης και όχι βάπτισης...

Στην ληξιαρχικη πραξη γεννησεις αναφερει θρησκευμα, εχω εδω μπροστα μου του γιου μου. Να προσθεσω οτι χρειαζεται και πιστοποιητικο αγαμιας απο την ενορια αυτου που ενδιαφερετε να παντρευτει αρα δυσκολο για καποιον που δεν ειναι καν Χριστιανος. Στον πολιτικο χρειαζεται απλα μια υπευθυνη δηλωση που να αναφερει οτι δεν υπαρχει κολλημα ως προς τον γαμο.
Το θρησκευμα αναφερεται μονο διπλα στα ονοματα των γονιων του παιδιου διπλα απο το παιδι δεν αναφερει θρησκευμα ..δες την καλυτερα μαλλον μπερδευτηκες ..διοτι πως ξερουν απο το ληξιαρχο τι θα κανεις εσυ με το παιδι σου!

Το ειδα καλυτερα, ειναι αυτο που εχω απο πριν βαπτιστει και εχει μια παυλα δυπλα στη φραση ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΒΑΠΤΙΣΗΣ. Οταν τον βαπτισαμε πηγαμε στο ληξιαρχιο με το χαρτι απο την εκκλησια και το εγραψαν οτι ειναι βαπτισμενο μαζι με την ημερομηνια...

46ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 10:52 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Υποθετω οτι δικαστικη αποφαση θα θελει αν σε εχουν βαφτισει κι εχεις παει και στο ληξιαρχειο να δηλωσεις το ονομα και μετα θες να αλλαξεις η να σβυσεις το ονομα...Εμενα πχ.με βαφτισαν Αντωνια ποτε δεν με εχουν φωναξει ομως...Ειμαι μονο στα χαρτια.Ολοι με ξερουν κ με φωναζουν Τατιανα..Οταν ρωτησα δικηγορο για να βγαλω το Αντωνια και να βαλω το Τατιανα μου ειπαν οτι δε γινεται και μονο σα δευτερο μπορει να μπει και να δωσω κ 500 ευρω...[πριν 2-3χρονια που ειχα ρωτησει]
Μηπως αλλαξε κατι και κοιμαμαι ορθια????Γιαυτο ρωταω....

47ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 12:21 pm

ardo

ardo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
το θέμα "θρησκευτικές πεποιθήσεις" είναι πολύ προσωπικό και κανείς δεν έχει δικαίωμα να επηρεάσει κανέναν. Απλά εθεσα μια ερώτηση για τα διαδικαστικα΄αν δεν βαφτίσεις το παιδί σου.Λυπάμαι αν παρεξηγήθηκε, δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση, ούτε με νοιάζουν οι πεποιθησεις των άλλων...Και αναφορικά με τη λέξη "δεισιδαιμονίες" που σχολιάστηκε, φυσικά και δεν εννοούσα τα μυστήρια αλλά τη γενικότερη στάση ζωής και τις πεπαλαιωμένες αντιλήψεις και κοινωνικές νόρμες, που αφορούν μη θρησκευτικά θέματα όπως πχ.το αβάφτιστο παιδί είναι "στιγματισμένο", ο αβάφτιστος δεν μπορεί να παρευρεθεί σε εκκλησία ούτε ως επισκέπτης, αν βγεις πριν τις 40 μέρες της λεχωνίας θα είσαι "καταραμένη" και τέτοιες αντιλήψεις που ακούω από τη γιαγιά μου...
Ρeace λοιπόν!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

48ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 12:30 pm

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ardo έγραψε:το θέμα "θρησκευτικές πεποιθήσεις" είναι πολύ προσωπικό και κανείς δεν έχει δικαίωμα να επηρεάσει κανέναν. Απλά εθεσα μια ερώτηση για τα διαδικαστικα΄αν δεν βαφτίσεις το παιδί σου.Λυπάμαι αν παρεξηγήθηκε, δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση, ούτε με νοιάζουν οι πεποιθησεις των άλλων...Και αναφορικά με τη λέξη "δεισιδαιμονίες" που σχολιάστηκε, φυσικά και δεν εννοούσα τα μυστήρια αλλά τη γενικότερη στάση ζωής και τις πεπαλαιωμένες αντιλήψεις και κοινωνικές νόρμες, που αφορούν μη θρησκευτικά θέματα όπως πχ.το αβάφτιστο παιδί είναι "στιγματισμένο", ο αβάφτιστος δεν μπορεί να παρευρεθεί σε εκκλησία ούτε ως επισκέπτης, αν βγεις πριν τις 40 μέρες της λεχωνίας θα είσαι "καταραμένη" και τέτοιες αντιλήψεις που ακούω από τη γιαγιά μου...
Ρeace λοιπόν!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

Κοιταξε να δεις,εγω δεν ειμαι παντρεμενη κι εκανα παιδι εκτος γαμου.Δε με ενοιαξε τι θα πει ο καθενας και για το σχολειο κτλ,αφου ο συντροφος μου το αναγνωρισε ειμαστε κομπλε..
Οσο για την βαφτιση το εκνανα μονο και μονο γιατι τον εταξα τον μικρο..Αλλιως κι εκει απλη ονοματοδοσια θα εκανα..Αλλα κι απο την αλλη θα ηθελα να εχει το νονο του και τα δωρακια του...Αν και σκεφτομαι οτι κ εκει σιγα τα ωα...

49ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 12:31 pm

abouna

abouna
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tatijana έγραψε:Υποθετω οτι δικαστικη αποφαση θα θελει αν σε εχουν βαφτισει κι εχεις παει και στο ληξιαρχειο να δηλωσεις το ονομα και μετα θες να αλλαξεις η να σβυσεις το ονομα...Εμενα πχ.με βαφτισαν Αντωνια ποτε δεν με εχουν φωναξει ομως...Ειμαι μονο στα χαρτια.Ολοι με ξερουν κ με φωναζουν Τατιανα..Οταν ρωτησα δικηγορο για να βγαλω το Αντωνια και να βαλω το Τατιανα μου ειπαν οτι δε γινεται και μονο σα δευτερο μπορει να μπει και να δωσω κ 500 ευρω...[πριν 2-3χρονια που ειχα ρωτησει]
Μηπως αλλαξε κατι και κοιμαμαι ορθια????Γιαυτο ρωταω....

δεν ξερω να σου πω σε αυτη την ηλικια τι γινεται,αλλα μπορεις να πας στο ληξιαρχειο που εχεις δηλωθει και να το ρωτησεις.εστω να γραφτει στην ταυτοτητα σου δευτερο Very Happy

50ονοματοδοσια - Σελίδα 2 Empty Απ: ονοματοδοσια Τετ Οκτ 05, 2011 12:42 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ardo έγραψε:το θέμα "θρησκευτικές πεποιθήσεις" είναι πολύ προσωπικό και κανείς δεν έχει δικαίωμα να επηρεάσει κανέναν. Απλά εθεσα μια ερώτηση για τα διαδικαστικα΄αν δεν βαφτίσεις το παιδί σου.Λυπάμαι αν παρεξηγήθηκε, δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση, ούτε με νοιάζουν οι πεποιθησεις των άλλων...Και αναφορικά με τη λέξη "δεισιδαιμονίες" που σχολιάστηκε, φυσικά και δεν εννοούσα τα μυστήρια αλλά τη γενικότερη στάση ζωής και τις πεπαλαιωμένες αντιλήψεις και κοινωνικές νόρμες, που αφορούν μη θρησκευτικά θέματα όπως πχ.το αβάφτιστο παιδί είναι "στιγματισμένο", ο αβάφτιστος δεν μπορεί να παρευρεθεί σε εκκλησία ούτε ως επισκέπτης, αν βγεις πριν τις 40 μέρες της λεχωνίας θα είσαι "καταραμένη" και τέτοιες αντιλήψεις που ακούω από τη γιαγιά μου...
Ρeace λοιπόν!!!! Very Happy Very Happy Very Happy


Δεν παρεξηγήθηκε βρε, απλά όσο να πεις, με τον γραπτό λόγο δε βγάζεις πάντα το νόημα που πρέπει. Γι' αυτό είπαμε αυτά που είπαμε για να το ξεκαθαρίσουμε και να αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις. Εννοείται πως ο καθένας έχει τις πεποιθήσεις του. Και φυσικά, όπως σε κάθε θρησκεία έτσι και στη δική μας, υπάρχουν οι δεισιδαιμονίες. Το τι θα κάνεις όμως με το παιδάκι σου αφορά εσένα και τον άντρα σου αποκλειστικά και κανείς δεν λέει το αντίθετο! Οπότε, όλα καλά, σωστά;

ΥΓ: Δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω πως κάποιος αβάπτιστος δεν απαγορεύεται να παρευρίσκεται σε εκκλησία. Ούτως ή άλλως κανείς δεν ελέγχει αν αυτός που μπαίνει στην εκκλησία είναι Χ.Ο. Εδώ στην Αθήνα μάλιστα, έχω δει πολλές φορές στην εκκλησία ανθρώπους από μη χριστιανικές χώρες. Και μια χρονιά το δικό μας Πάσχα είχε συμπέσει με των Καθολικών και είχαν έρθει στην εκκλησία κάποιοι Καθολικοί και το γιορτάσαμε όλοι μαζί.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Παρόμοια θέματα

-

» Ονοματοδοσια και βαπτιση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις