Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
72 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 72 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
για πεστε καμια ιδεα για σαλατες
εχω φρεσκα μανιταρια
πολυχρωμη σαλατα με διαφορα
και καλαμποκι
και παρμεζανα
λετε να ψησω τα μανιταρια και να τα ριξω απο πανω
την εκανα χτες με μπαλσαμικο και ηταν χαλια
λεω σημερα να κανω με μελι λαδι μουσταρδα και λιγο μπαλσαμικο

2διαφορες συνταγες για σαλατες Empty http://forum.eimaimama.gr/t8122-topic Τρι Οκτ 04, 2011 10:54 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΟ ΜΠΑΛΣΑΜΙΚΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΗ ΓΕΥΣΗ Κ ΜΥΡΩΔΙΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΣΑΛΑΤΕΣ ΒΑΖΩ ΛΕΜΟΝΙ.
ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΣΑΛΑΤΑ ΕΙΝΑΙ...ΨΙΛΟΚΟΜΕΝΟ ΜΑΡΟΥΛΙ,ΜΕ ΦΡΕΣΚΟ ΔΥΟΣΜΟ,ΨΙΛΟΚΟΜΕΝΑ ΚΡΕΜΜΥΔΑΚΙΑ ΣΕ ΜΑΓΕΘΟΣ ΡΕΒΙΘΙΟΥ,ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ,ΕΛΙΕΣ ΚΑΛΑΜΩΝ Κ ΦΡΕΣΚΟΣΤΗΜΕΝΟ ΛΕΜΟΝΑΚΙ.ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥ ΔΥΟΣΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΜΥΡΩΔΙΑ Κ ΓΕΥΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ.ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΣΑΛΑΤΑ.

διαφορες συνταγες για σαλατες 536304

stefanakos

stefanakos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω κάνω μια πολυ ωραια σαλατα με πατατα βραστή ή μακαρονακια βιδες. με αγγουρακι τουρσι τόνο μαγιονέζα λάδι λεμόνι ή λάδι ξύδι πιπεριες γίνεται πολυ ωραία

http://hawk-girl.blogspot.com/

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω κανω δυο που μας αρεσουν πολυ....στη μια βαζω μαρουλι,τονο,μαγιονεζα,αβοκαντο....και στην αλλη φαρφαλες,αναμεικτα λαχανικα,μαγιονεζα τονο.... Very Happy

αγαπη 25

αγαπη 25
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
spapastamou έγραψε:εγω κανω δυο που μας αρεσουν πολυ....στη μια βαζω μαρουλι,τονο,μαγιονεζα,αβοκαντο....και στην αλλη φαρφαλες,αναμεικτα λαχανικα,μαγιονεζα τονο.... Very Happy



σοφακι την δευτερη σαλατα την φτιαχνω και εγω μονο που δεν βαζω μαγιονεζα αλλα λαδοξιδο!!και γινεται τοσοοοοο νοστιμη!! Razz Razz

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω στις σαλάτες βάζω οτι υπάρχει στο ψυγειο Razz Razz Razz

εχετε δοκιμάσει να βάλετε μήλο μέσα στη σαλάτα? με το μπαλσάμικο ταιριάζει πολύ!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Εγω στις σαλάτες βάζω οτι υπάρχει στο ψυγειο Razz Razz Razz

εχετε δοκιμάσει να βάλετε μήλο μέσα στη σαλάτα? με το μπαλσάμικο ταιριάζει πολύ!


πράσινη σαλάτα, πράσινο μήλο, μέλι, καρύδια και μπαλσάμικο ταιριάζουν τέλεια

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αγαπη 25 έγραψε:
spapastamou έγραψε:εγω κανω δυο που μας αρεσουν πολυ....στη μια βαζω μαρουλι,τονο,μαγιονεζα,αβοκαντο....και στην αλλη φαρφαλες,αναμεικτα λαχανικα,μαγιονεζα τονο.... Very Happy



σοφακι την δευτερη σαλατα την φτιαχνω και εγω μονο που δεν βαζω μαγιονεζα αλλα λαδοξιδο!!και γινεται τοσοοοοο νοστιμη!! Razz Razz



μμμμ...καλο ακουγεται,θα το δοκιμασω κι ετσι... διαφορες συνταγες για σαλατες 587529 επισης ξερω κι αλλη μια τη θυμηθηκα τωρα....λοιπον εχει πεννες,μαρουλι,ντοματα,ζαμπον,αυγο και οποιο κιτρινο τυρακι σας αρεσει σε κυβακια(εγω βαζω τρικαλινο που λατρευω....!!!)και απο πανω μια πολυ ωραια σος που εχει τα εξης:μια κουταλια της σουπας μαγιονεζα,μια κουταλια κετσαπ,ενα σφηνακι ουισκυ....καλο ανακατεμα και το ριχνουμε πανω στην σαλατιτσα μας...!!! Very Happy



spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:
Nena έγραψε:Εγω στις σαλάτες βάζω οτι υπάρχει στο ψυγειο Razz Razz Razz

εχετε δοκιμάσει να βάλετε μήλο μέσα στη σαλάτα? με το μπαλσάμικο ταιριάζει πολύ!


πράσινη σαλάτα, πράσινο μήλο, μέλι, καρύδια και μπαλσάμικο ταιριάζουν τέλεια


μμμμμ....ακουγεται πολυ νοστιμη....!!!θα την δοκιμασω.... Wink

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
Nena έγραψε:Εγω στις σαλάτες βάζω οτι υπάρχει στο ψυγειο Razz Razz Razz

εχετε δοκιμάσει να βάλετε μήλο μέσα στη σαλάτα? με το μπαλσάμικο ταιριάζει πολύ!


πράσινη σαλάτα, πράσινο μήλο, μέλι, καρύδια και μπαλσάμικο ταιριάζουν τέλεια

Τρελαινομαι για τετοια σαλατα!!! Σε συνδοιαμο με ροκα ειναι μιαμ-μιαμ!!!!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω πετάω και κανενα μηλο μέσα στο ταψι με τις πατατες φουρνου..

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Εγω πετάω και κανενα μηλο μέσα στο ταψι με τις πατατες φουρνου..

Δεν τις κανει τελειες;;; Ο ανδρας μου οταν του ειπα 1η φορα οτι θα βαλω μηλο αρχισε τα εγω δεν τρωω και τετοια και τωρααα γλυφει τα δαχτυλα του χαχαχαχα!!!!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα μου αρεσουν τα αρνισια παίδακια! αυτα σαλατα γινονται!??? scratch
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μουστάρδα, βαλσάμικο και λίγο ελαιόλαδο. τα ανακατεύω όλα μαζί σε ένα μπωλάκι και γίνεται υπέροχη σως για σαλάτα λάχανο, καρότο, πιπεριές ψιλοκομμένες

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:εμενα μου αρεσουν τα αρνισια παίδακια! αυτα σαλατα γινονται!??? scratch
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Χαχαχα νυσταγμενο παιδάκια ονειρευεσαι;;; Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:
mama katerina έγραψε:εμενα μου αρεσουν τα αρνισια παίδακια! αυτα σαλατα γινονται!??? scratch
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Χαχαχα νυσταγμενο παιδάκια ονειρευεσαι;;; Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz

αχαχαχαχα Laughing Laughing Laughing

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:
Nena έγραψε:Εγω πετάω και κανενα μηλο μέσα στο ταψι με τις πατατες φουρνου..

Δεν τις κανει τελειες;;; Ο ανδρας μου οταν του ειπα 1η φορα οτι θα βαλω μηλο αρχισε τα εγω δεν τρωω και τετοια και τωρααα γλυφει τα δαχτυλα του χαχαχαχα!!!!
Χαχαχαχ, εμενα δεν το πηραν χαμπάρι μεχρι που εγλειψαν το ταψι Razz
Μια σως που ειχα δοκιμασει, αλλά δεν εχω πετυχει ΠΟΤΕ μου ηταν μπαλσαμικο με μελι. Μου αρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ οταν τη δοκιμασα, αλλά οταν προσπάθησα να τη φτιάξω δεν μπορώ να πω ότι ξετρελλάθηκα..

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Vivian έγραψε:
Nena έγραψε:Εγω πετάω και κανενα μηλο μέσα στο ταψι με τις πατατες φουρνου..

Δεν τις κανει τελειες;;; Ο ανδρας μου οταν του ειπα 1η φορα οτι θα βαλω μηλο αρχισε τα εγω δεν τρωω και τετοια και τωρααα γλυφει τα δαχτυλα του χαχαχαχα!!!!
Χαχαχαχ, εμενα δεν το πηραν χαμπάρι μεχρι που εγλειψαν το ταψι Razz
Μια σως που ειχα δοκιμασει, αλλά δεν εχω πετυχει ΠΟΤΕ μου ηταν μπαλσαμικο με μελι. Μου αρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ οταν τη δοκιμασα, αλλά οταν προσπάθησα να τη φτιάξω δεν μπορώ να πω ότι ξετρελλάθηκα..


τέλεια σως αυτή με το μπαλσάμικο και το μέλι. πρέπει να παίξεις με την αναλογία και να την ανακατέψεις καλά

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Vivian έγραψε:
Nena έγραψε:Εγω πετάω και κανενα μηλο μέσα στο ταψι με τις πατατες φουρνου..

Δεν τις κανει τελειες;;; Ο ανδρας μου οταν του ειπα 1η φορα οτι θα βαλω μηλο αρχισε τα εγω δεν τρωω και τετοια και τωρααα γλυφει τα δαχτυλα του χαχαχαχα!!!!
Χαχαχαχ, εμενα δεν το πηραν χαμπάρι μεχρι που εγλειψαν το ταψι Razz
Μια σως που ειχα δοκιμασει, αλλά δεν εχω πετυχει ΠΟΤΕ μου ηταν μπαλσαμικο με μελι. Μου αρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ οταν τη δοκιμασα, αλλά οταν προσπάθησα να τη φτιάξω δεν μπορώ να πω ότι ξετρελλάθηκα..

Εγω μεσα στο μπαλσαμικο και το μελι βαζω ελαχιστο νερακι γιατι αλλιως μου βγαινει σαν χυλος Shocked Shocked Shocked Shocked !!!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Την εχω ξαναγραψει κατα καιρους σε διαφορα θεματα,αλλα αφου λετε για σαλατες δν θα παραλειψω.

Λοιπον για την κοτοσαλατα
ενα στηθος κοτοπουλο
ενα πακετο αναμεικτα λαχανικα
1-2 πρασινα μηλα
1-2 κρεμμυδια
1πιπερια απο ολα τα χρωματα
πατατες
μαιντανος
μαγιονεζα


Λοιπον βαζουμε το στηθος κοτοπουλο να βρασει σε αλλη κατσαρολα τα αναμεικτα λαχανικα να βραζουν με ελαχιστο αλατι,κι οσο βραζουν ξεφλουδιζουμε τις πατατες κι τις τριβουμε στον τριφτη τυριων,κατω απ τον τριφτη αντι πιατο θα βαλετε να καθαρο ποτηροπανο,μολις τριψετε ολες τις πατατες τις κλεινετε στο ποτηροπανο κ τις στυβετε στον νεροχυτη να βγαλουν τα ζουμια τους.Τηγανιζετε αλλα προσοχη γτ επειδη ειναι πολυ λεπτοκομμενες καιγονται ευκολα.
Σε μια λεκανη η ενα βαθυ μπολ ψιλοκοβεται τις πιπεριες τα κρεμμυδια τα μηλα(ολα σε κυβακια) ριχνετε τα λαχανικα τα βρασμενα, τον μαιντανο κ ψιλοκοβετε κ το κοτοπουλο κ το ριχνετε μεσα κ την μιση ποσοτητα της πατατας,αλατι πιπερι οσο θελετε κι ελαχιστο ελαιολαδο κι βαζετε με τ ματι λιγη λιγη μαγιονεζα αναλογως το γουστο σας.Ανακατευετε καλα ολα τα υλικα καλα με τ χερι,κι στην πιατελα πουθα σερβιρετε στολιζετε γυρω γυρω την υπολοιπη τηγανιτη πατατα-τσιπς.

swsw

swsw
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΛΟΙΠΟΝ, ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΣΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ "ΑΛΟΙΦΗ" ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΒΟΡΕΙΟΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΥΠΟΥ ΜΕΛΙΤΖΑΝΟΣΑΛΑΤΑ, ΤΖΑΤΖΙΚΙ ΚΛΠ.. ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ ΚΟΙΝΩΣ.. ΤΗΝ ΕΦΑΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΑΒΕΡΝΑΚΙ ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ! ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ!! ΛΟΙΠΟΝ:
-ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙ ΜΙΚΡΟ, ΤΡΥΦΕΡΟ ΚΑΙ ΩΜΟ (ΣΤΟΝ ΤΡΦΤΗ)
-ΓΙΑΟΥΡΤΙ
-ΑΝΙΘΟ
-ΦΡΕΣΚΟ ΔΥΟΣΜΟ
-ΚΑΡΥΔΙ
-ΛΑΔΙ
-ΑΛΑΤΙ
ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ!
διαφορες συνταγες για σαλατες 315810 διαφορες συνταγες για σαλατες 315810 διαφορες συνταγες για σαλατες 315810

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σαλάτα με ζυμαρικά :
1 πακέτο βρασμένα ζυμαρικά της αρεσκείας μας (εμένα μου αρέσουν βίδες η φιογκάκι η πένες )
1/4 γκούντα σε κύβους
1/4 ζαμπόν η γαλοπούλα σε κύβους
2-3 φέτες μπέικον σε κύβους
Πιπεριές χρωματιστές σε κύβους
1 γιαούρτι γιαούρτι
3 κουταλιές μαγιονέζα
τριμμένο τυρί
Αφού έχουμε βράσει τα ζυμαρικά τα βάζουμε σε πιατέλα και κόβουμε τα υλικά σε κύβους και τα βάζουμε τα ανακατεύουμε και ενώνουμε το γιαούρτι με τη μαγιονέζα και το ρίχνουμε από πάνω . Διατηρείτε στο ψυγείο για ένα 24ωρο .

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σαλάτα Κουνουπίδι
Παίρνω 1 κουνουπίδι ΩΜΟ, το πλενω καλά και το χωρίζω σε μπουκετάκια αρκετά μικρά. Το βάζω στο μπωλ, και φτιάχνω λαδοξυδο με αλατοπίπερο με το οποίο το περιχύνω. Το αφήνω να σταθεί λίγη ώρα για να πάρει γεύση το κουνουπίδι. Μου τρέχουν τα σάλια μόνο που το σκέφτηκα..

Σαλάτα σπανάκι
Ανακατεύω σπανάκι φύλλα (ωμό, πλυμμένο, υπάρχει σε σακούλα έτοιμο στο Βασιλόπουλο, στα σαλατικά) με ντοματίνια κομμένα στη μέση. Εγώ το τρώω έτσι με σως από μπαλσάμικο και λάδι, αλλά μπορούμε να προσθέσουμε ψιλοκομμένο προσιούτο, παρμεζάνα και κομματάκια αβοκάντο..

Σαλάτα με σουρίμι(καβουριού)
Κόβω το σουρίμι σε κυβάκια και το ρίχνω σε κομμένη σαλάτα μαρούλι, κόβω μέσα και φέτες ντομάτας. Ρίχνω μια σως από μαγιονέζα, κέτσαπ, λεμόνι και λάδι να βγει η γνωστή 'ροζ' σως που πάει παντού.

Παντζαροσαλάτα.
Κόβω παντζάρια σε κύβους. Ανακατεύω μια κούπα γιαούρτι με μισή κούπα μαγιονέζα, ρίχνω λίγο λάδι και ξύδι. Οι αναλογιες στο γιαουρτι και στη μαγιονεζα ειναι αναλογα το ποση 'σως' θελουμε και αν θελουμε βαζουμε περισσοτερη μαγιονεζα, αλλα ειναι πιο παχυντικο. Ριχνουμε μεσα και τριμμενο καρυδι.

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maya έγραψε:Σαλάτα Κουνουπίδι
Παίρνω 1 κουνουπίδι ΩΜΟ, το πλενω καλά και το χωρίζω σε μπουκετάκια αρκετά μικρά. Το βάζω στο μπωλ, και φτιάχνω λαδοξυδο με αλατοπίπερο με το οποίο το περιχύνω. Το αφήνω να σταθεί λίγη ώρα για να πάρει γεύση το κουνουπίδι. Μου τρέχουν τα σάλια μόνο που το σκέφτηκα..

Σαλάτα σπανάκι
Ανακατεύω σπανάκι φύλλα (ωμό, πλυμμένο, υπάρχει σε σακούλα έτοιμο στο Βασιλόπουλο, στα σαλατικά) με ντοματίνια κομμένα στη μέση. Εγώ το τρώω έτσι με σως από μπαλσάμικο και λάδι, αλλά μπορούμε να προσθέσουμε ψιλοκομμένο προσιούτο, παρμεζάνα και κομματάκια αβοκάντο..

Σαλάτα με σουρίμι(καβουριού)
Κόβω το σουρίμι σε κυβάκια και το ρίχνω σε κομμένη σαλάτα μαρούλι, κόβω μέσα και φέτες ντομάτας. Ρίχνω μια σως από μαγιονέζα, κέτσαπ, λεμόνι και λάδι να βγει η γνωστή 'ροζ' σως που πάει παντού.

Παντζαροσαλάτα.
Κόβω παντζάρια σε κύβους. Ανακατεύω μια κούπα γιαούρτι με μισή κούπα μαγιονέζα, ρίχνω λίγο λάδι και ξύδι. Οι αναλογιες στο γιαουρτι και στη μαγιονεζα ειναι αναλογα το ποση 'σως' θελουμε και αν θελουμε βαζουμε περισσοτερη μαγιονεζα, αλλα ειναι πιο παχυντικο. Ριχνουμε μεσα και τριμμενο καρυδι.
to κουνουπιδι ωμο?αβραστο?

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
pana έγραψε:
Maya έγραψε:Σαλάτα Κουνουπίδι
Παίρνω 1 κουνουπίδι ΩΜΟ, το πλενω καλά και το χωρίζω σε μπουκετάκια αρκετά μικρά. Το βάζω στο μπωλ, και φτιάχνω λαδοξυδο με αλατοπίπερο με το οποίο το περιχύνω. Το αφήνω να σταθεί λίγη ώρα για να πάρει γεύση το κουνουπίδι. Μου τρέχουν τα σάλια μόνο που το σκέφτηκα..

Σαλάτα σπανάκι
Ανακατεύω σπανάκι φύλλα (ωμό, πλυμμένο, υπάρχει σε σακούλα έτοιμο στο Βασιλόπουλο, στα σαλατικά) με ντοματίνια κομμένα στη μέση. Εγώ το τρώω έτσι με σως από μπαλσάμικο και λάδι, αλλά μπορούμε να προσθέσουμε ψιλοκομμένο προσιούτο, παρμεζάνα και κομματάκια αβοκάντο..

Σαλάτα με σουρίμι(καβουριού)
Κόβω το σουρίμι σε κυβάκια και το ρίχνω σε κομμένη σαλάτα μαρούλι, κόβω μέσα και φέτες ντομάτας. Ρίχνω μια σως από μαγιονέζα, κέτσαπ, λεμόνι και λάδι να βγει η γνωστή 'ροζ' σως που πάει παντού.

Παντζαροσαλάτα.
Κόβω παντζάρια σε κύβους. Ανακατεύω μια κούπα γιαούρτι με μισή κούπα μαγιονέζα, ρίχνω λίγο λάδι και ξύδι. Οι αναλογιες στο γιαουρτι και στη μαγιονεζα ειναι αναλογα το ποση 'σως' θελουμε και αν θελουμε βαζουμε περισσοτερη μαγιονεζα, αλλα ειναι πιο παχυντικο. Ριχνουμε μεσα και τριμμενο καρυδι.
to κουνουπιδι ωμο?αβραστο?

μαλιστα, ωμο, αβραστο, καλα πλυμμενο. Σε μικρα μπουκετακια μεγεθους μπουκιας. Τιγκα στη βιταμινη. Συνταγη του πεθερου μου, αυτο τρωω τωρα γιατι το εκανα ορεξη που το εγραψα το πρωι και εχω προσθεσει στο λαδοξιδο λιγη σκονη σκορδου.. Very Happy Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις