Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

halla

halla
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!

Αυτή τη στιγμή μαγειρεύω μία σαλάτα που οπου την έχω σερβίρει, μου έχουν ζητήσει μετά σε ταπερακι. Την είδα στον Β. Δρίσκα στον ΣΚΑΙ κατα τη γνώμη μου ο καλύτερος μαγειρας στην TV.


500 γραμ. μικρές πατάτες
300 γραμ. σπανάκι πλυμένο και ψιλοκομμένο
2 φρέσκα κρεμμυδάκια
2 κουτ. της σούπας ψιλοκομμένο άνηθο
2 σκελίδες σκόρδο τριμμένο
½ φλιτζάνι μαγιονέζα
½ φλιτζάνι στραγγιστό γιαούρτι
100 γραμ. τριμμένη φέτα
ελαιόλαδο
αλάτι, πιπέρι

Βράστε τις μικρές πατάτες για 20 λεπτά σε αλατισμένο νερό με τις φλούδες τους και στραγγίστε τες.
Κόψτε τες στη μέση και περιχύστε με λίγο ελαιόλαδο όσο είναι ζεστές.
Σοτάρετε σε 3-4 κουταλιές ελαιόλαδο τα φρέσκα κρεμμυδάκια με το σκόρδο και το σπανάκι.
Αλατοπιπερώστε και ανακατέψτε με την φέτα, την μαγιονέζα, το γιαούρτι.
Βάλτε τις πατάτες σε ένα μεγάλο μπολ, ρίξτε το μείγμα με το σοταρισμένο σπανάκι και ανακατέψτε.

Σερβίρεται με κοτόπουλο ψητό ή λουκάνικα και γενικα με κρεατικά!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τονοσαλα.,,,,,
μακαρονια βιδες η φιογκους
τονο
μαγιονεζα
κρεμμυδακι φρεσκο
καλαμποκι
ντοματα
βραζεις τα μακαρωνια και τα αφηνεις να κρυωσουν μετα σε ενα μπολ βαζεις τα μακαρωνια την ντοματα η κομενη σε κυβους η κομμενη σαν σαλατα το κρεμμυδακι οχι πολυ ψυλοκομενο και δεν ειναι υποχρεοτικο βαζεις το καλαμποκι και την μαγιονεζα και τον τονο ανακατευεις και την βαζεις για λιγο στο ψυγειο

πατατοσαλατα
πικλες
πατατες βραστες
καλαμποκι
φρεσκο κρεμμυδι
ανυθος
καπαρι
μαγιονεζα
βραζεις τις πατατες τις ξεφλουδιζεις και τις κοβεις στα 4 και μετα σε κιβακια βαζεις τα υπολιπα υλικα και την μαγιονεζα η μαγιονεζα ειναι 3-4 κουταλιες 2 φρεσκα κρεμμυδακια και λιγο ανυθος καπαρι και ολα και τις πικλες σε μεσαια κομματακια τα ανακατεβεις με το χερι για να μην χαλαση η πατατα...................στο ψυγειο και ειναι τελεια η παγομενη

σαλατα με μπουλγουρ(σιμιγδαλι)
ψυλο σιμιγδαλι
μαιντανος
ντοματα
αγκουρακι
ξερο δυοσμο η φρεσκο
φρεσκ κρεμμυδι
πιπεριες
μαρουλι


βαζεις το συμιγδαλι(μπουλγουρ)σε ενα μπολ με νερο να φουσκοση
κουβε σε κιβακια την ντοματα το αγκουρακι και τις πιπεριες
μετα ψυλοκοβουμε τον μαιντανο ενα ολοκληρο ματσακι
το φρεσκο κρεμμυδακι το μαρουλι ψυλοκομμενο
τα βαζεις σε ενα μπολ ριχνεις αλατι τον ξερο δυοσμο η το φρεσκο βαζεις αλατι λαδι και λεμονακι ενα λεμονι φρεσκο
μετα ανακατεβουμε ριχνουμε και το σιμιγδαλι(μπουλγουρ)και ξανα ανακατεβουμε καλα....τελεια σαλατα και πολυ χορταστικη με εγκυησει στο λεω
κοβου

halla

halla
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
πρέπει να ειναι και οι τρεις τέλειες!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τις εφτιαχνα στο εστιατοριο [που δουλευα ηταν απο τις πιο περιζητητες

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η τελευταία με το μπουλγούρ ή πλιγούρι είναι τέλεια!! Και πολύ δροσιστική και τίγκα στη βιταμίνη!!! Είναι ουσιαστικά το ταμπουλέ. Τώρα που το διάβασα με ενέπνευσες να κάνω σήμερα γιατί τη σκέτη αγγουροντομάτα δεν την τρώω.

Το ταμπουλέ με το χοντρό πλιγούρι είναι αυτό που κάνουν στην Κύπρο, Μέση Ανατολή, Λίβανο κτλ.

Υπάρχει και παρόμοια σαλάτα ταμπουλέ που φτιάχνεται με μαροκινό κουσκους, το οποίο είναι πιο λεπτεπίλεπτο. Δεν είναι ίδιο με το κουσκουσάκι που έχουμε εδώ, που είναι ζυμαρικό και το βράζουμε, είναι ένα λεπτό κουσκούς, που θέλει μόνο μούλιασμα με νερο βραστό και μετά ανακάτεμα με το πλιγούρι για να αφρατέψει. Το βρίσκεις στο Καρφούρ, μάρκα Tipiac. Έχει και έτοιμα μιξ με βότανα π.χ. με ξερό δυόσμο. Δοκιμάστε το, γίνεται σε χρόνο ντετέ και είναι υπέροχο! Το τρώνε πολύ στη Γαλλία (καθώς έχουν πολλούς μαροκινούς και αλγερινούς) και το βρίσκεις και στα σούπερμάρκετ έτοιμο, σαλάτα ταμπουλέ και από πάνω ψητό κοτόπουλο, γαρίδες, σκέτο, είναι πολύ ωραίο!!Smile 

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
σημείωση: αν και εγώ το ξέρω χωρίς μαρούλι, δοκιμάστε το και χωρίς, είναι επίσης ωραίο. όλα τα υπόλοιπα βαζεις

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
IoliAtore έγραψε:σημείωση: αν και εγώ το ξέρω χωρίς μαρούλι, δοκιμάστε το και χωρίς, είναι επίσης ωραίο. όλα τα υπόλοιπα βαζεις
εμενα μου το εμαθε ο με τομαρουλι ο αντρας μου γιατι ειναι συριος και το τρωνε πολυ οι αραβες γενικοτερα αυτη την σαλατα στο ταμπουλε βαζεις και ρεβυθι

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ναι με ρεβίθι πολύ ωραίο θα πρέπει να είναι!!! Αλλά να κάτσεις να βράζεις ρεβίθια μόνο και μόνο για τη σαλάτα; εκτός αν φτιάξεις σούπα και βγάλεις λίγα για να τα βάλεις στη σαλάτα.

στην αγγλία είχε ρεβίθια έτοιμα βρασμένα σε κονσέρβα, πρέπει να ομολογήσω οτι δεν πολυγουστάρω κονσέρβες αλλά αυτά βόλευαν πολύ γιατί σου ερχόταν να φτιάξεις τπτ καμιά σαλάτα με ρεβίθι τσααακ έτοιμα, όχι μουλιασμα και τέτοια. γενικώς μου πάει το ρεβίθι πολύ σε σαλάτες και δίνει και πρωτεΐνες.

ήταν όπως έχει εδώ π.χ. τα κόκκινα φασόλια σε κονσέρβα (τα μεξικάνικα) σκέτα σε νερό, μια χαρά


Αμαααν! πεθύμησα ρεβιθάκια!! Laughing 

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
θα το δοκιμάσω και με μαρούλι αυτή τη σαλάτα που λες, λοιπόν. δεν το ήξερα. εγώ είχα συνηθίσω στο γαλλικό με το κουσκους

Θενκς!Smile 

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
IoliAtore έγραψε:θα το δοκιμάσω και με μαρούλι αυτή τη σαλάτα που λες, λοιπόν. δεν το ήξερα. εγώ είχα συνηθίσω στο γαλλικό με το κουσκους

Θενκς!Smile 
ναι και αντι να βαλεις κουςκους βαλε ψυλο συμηγδαλι η χοντρο βαλε το στο νερο παγωμενο ζεστο δεν εχει σχεση και αστο να φουσκοση ειναι μουρλια εγω την κανω συχνα γιατι ειναι πολυ γρηγορη και πολυ θρεπτικη

ξερω και μια σουπα με γιαουρτι καλα αμα την φας θα παθεις στο εγκυουμε αν θελεις πες μου να στην στιλο

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
freskia mama έγραψε:
IoliAtore έγραψε:θα το δοκιμάσω και με μαρούλι αυτή τη σαλάτα που λες, λοιπόν. δεν το ήξερα. εγώ είχα συνηθίσω στο γαλλικό με το κουσκους

Θενκς!Smile 
ναι και αντι να βαλεις κουςκους βαλε ψυλο συμηγδαλι η χοντρο βαλε το στο νερο παγωμενο ζεστο δεν εχει σχεση και αστο να φουσκοση ειναι μουρλια εγω την κανω συχνα γιατι ειναι πολυ γρηγορη και πολυ θρεπτικη

ξερω και μια σουπα με γιαουρτι καλα αμα την φας θα παθεις στο εγκυουμε αν θελεις πες μου να στην στιλο
γραψε την σουπα ετοιμογεννη μου!!!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον ενα κιλο γιαουρτι στραγκηστο μια κουπα φακιες
2 κουπες ρεβυθεια
3 κολοκιθακι
3 μεσαια κρεμυδι ξερο
3 μεγαλες ντοματα
1 κουταλακι του γλυκου ξερο δυοσμο
και καλο ανακατεμα
και μισο ποτηρακι του κρασιου λαδι ελαιολαδο

λοιπον σε μια κατσαρολα αρεονουμε το γιαουρτι με νερο
βραζουμε λιγο τις φακιες και τα ρεβυθεια
κοβουμε την ντοματα σε κυβους το κολοκυθακι το ιδιο το κρεμυδι το κοβουμε φετες τα βαζουμε στο γιαουρτι και αρχηζουμε να ανακατεβουμε πριν ξεινησει να βραζει το γιαουρτι ανακατεβουμε συναιχεια το πολυ για καμια ωρα να βγαλουνε τα μυροδικα τους ολα αυτα που βαλαμε και 10 λεπτα πριν το κλησουμε βαζουμε και το λαδι

halla

halla
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
IoliAtore έγραψε:Η τελευταία με το μπουλγούρ ή πλιγούρι είναι τέλεια!! Και πολύ δροσιστική και τίγκα στη βιταμίνη!!! Είναι ουσιαστικά το ταμπουλέ. Τώρα που το διάβασα με ενέπνευσες να κάνω σήμερα γιατί τη σκέτη αγγουροντομάτα δεν την τρώω.

Το ταμπουλέ με το χοντρό πλιγούρι είναι αυτό που κάνουν στην Κύπρο, Μέση Ανατολή, Λίβανο κτλ.

Υπάρχει και παρόμοια σαλάτα ταμπουλέ που φτιάχνεται με μαροκινό κουσκους, το οποίο είναι πιο λεπτεπίλεπτο. Δεν είναι ίδιο με το κουσκουσάκι που έχουμε εδώ, που είναι ζυμαρικό και το βράζουμε, είναι ένα λεπτό κουσκούς, που θέλει μόνο μούλιασμα με νερο βραστό και μετά ανακάτεμα με το πλιγούρι για να αφρατέψει. Το βρίσκεις στο Καρφούρ, μάρκα Tipiac. Έχει και έτοιμα μιξ με βότανα π.χ. με ξερό δυόσμο. Δοκιμάστε το, γίνεται σε χρόνο ντετέ και είναι υπέροχο! Το τρώνε πολύ στη Γαλλία (καθώς έχουν πολλούς μαροκινούς και αλγερινούς) και το βρίσκεις και στα σούπερμάρκετ έτοιμο, σαλάτα ταμπουλέ και από πάνω ψητό κοτόπουλο, γαρίδες, σκέτο, είναι πολύ ωραίο!!Smile 
Εχω φτιάξει ταμπουλέ, αλλά μάλλον παραέβαλα μαιντανό, και δεν μου άρεσε πολύ στη γεύση. Το κους κους δεν είναι αυτό που το μουλιάζεις για 2 ώρες στο νερό; Αντί για μαιντανό (που δεν είμαι και τόσο φίλη) υπάρχει κάποιο άλλο μυρωδικό που θα την κάνει πιο γευστική;

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
halla έγραψε:
IoliAtore έγραψε:Η τελευταία με το μπουλγούρ ή πλιγούρι είναι τέλεια!! Και πολύ δροσιστική και τίγκα στη βιταμίνη!!! Είναι ουσιαστικά το ταμπουλέ. Τώρα που το διάβασα με ενέπνευσες να κάνω σήμερα γιατί τη σκέτη αγγουροντομάτα δεν την τρώω.

Το ταμπουλέ με το χοντρό πλιγούρι είναι αυτό που κάνουν στην Κύπρο, Μέση Ανατολή, Λίβανο κτλ.

Υπάρχει και παρόμοια σαλάτα ταμπουλέ που φτιάχνεται με μαροκινό κουσκους, το οποίο είναι πιο λεπτεπίλεπτο. Δεν είναι ίδιο με το κουσκουσάκι που έχουμε εδώ, που είναι ζυμαρικό και το βράζουμε, είναι ένα λεπτό κουσκούς, που θέλει μόνο μούλιασμα με νερο βραστό και μετά ανακάτεμα με το πλιγούρι για να αφρατέψει. Το βρίσκεις στο Καρφούρ, μάρκα Tipiac. Έχει και έτοιμα μιξ με βότανα π.χ. με ξερό δυόσμο. Δοκιμάστε το, γίνεται σε χρόνο ντετέ και είναι υπέροχο! Το τρώνε πολύ στη Γαλλία (καθώς έχουν πολλούς μαροκινούς και αλγερινούς) και το βρίσκεις και στα σούπερμάρκετ έτοιμο, σαλάτα ταμπουλέ και από πάνω ψητό κοτόπουλο, γαρίδες, σκέτο, είναι πολύ ωραίο!!Smile 
Εχω φτιάξει ταμπουλέ, αλλά μάλλον παραέβαλα μαιντανό, και δεν μου άρεσε πολύ στη γεύση. Το κους κους δεν είναι αυτό που το μουλιάζεις για 2 ώρες στο νερό; Αντί για μαιντανό (που δεν είμαι και τόσο φίλη) υπάρχει κάποιο άλλο μυρωδικό που θα την κάνει πιο γευστική;
dystixow to mono myrodiko poy den einai toso entono einai o maintanos
soy lew den milaw gia to kous kous alla gia to symigdalh

halla

halla
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
freskia mama έγραψε:
halla έγραψε:
IoliAtore έγραψε:Η τελευταία με το μπουλγούρ ή πλιγούρι είναι τέλεια!! Και πολύ δροσιστική και τίγκα στη βιταμίνη!!! Είναι ουσιαστικά το ταμπουλέ. Τώρα που το διάβασα με ενέπνευσες να κάνω σήμερα γιατί τη σκέτη αγγουροντομάτα δεν την τρώω.

Το ταμπουλέ με το χοντρό πλιγούρι είναι αυτό που κάνουν στην Κύπρο, Μέση Ανατολή, Λίβανο κτλ.

Υπάρχει και παρόμοια σαλάτα ταμπουλέ που φτιάχνεται με μαροκινό κουσκους, το οποίο είναι πιο λεπτεπίλεπτο. Δεν είναι ίδιο με το κουσκουσάκι που έχουμε εδώ, που είναι ζυμαρικό και το βράζουμε, είναι ένα λεπτό κουσκούς, που θέλει μόνο μούλιασμα με νερο βραστό και μετά ανακάτεμα με το πλιγούρι για να αφρατέψει. Το βρίσκεις στο Καρφούρ, μάρκα Tipiac. Έχει και έτοιμα μιξ με βότανα π.χ. με ξερό δυόσμο. Δοκιμάστε το, γίνεται σε χρόνο ντετέ και είναι υπέροχο! Το τρώνε πολύ στη Γαλλία (καθώς έχουν πολλούς μαροκινούς και αλγερινούς) και το βρίσκεις και στα σούπερμάρκετ έτοιμο, σαλάτα ταμπουλέ και από πάνω ψητό κοτόπουλο, γαρίδες, σκέτο, είναι πολύ ωραίο!!Smile 
Εχω φτιάξει ταμπουλέ, αλλά μάλλον παραέβαλα μαιντανό, και δεν μου άρεσε πολύ στη γεύση. Το κους κους δεν είναι αυτό που το μουλιάζεις για 2 ώρες στο νερό; Αντί για μαιντανό (που δεν είμαι και τόσο φίλη) υπάρχει κάποιο άλλο μυρωδικό που θα την κάνει πιο γευστική;
dystixow to mono myrodiko poy den einai toso entono einai o maintanos
soy lew den milaw gia to kous kous alla gia to symigdalh
χοντρό σιμιγδάλι; Αυτό που φτιάχνουμε τον χαλβα; Γίνεται καλύτερο;

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
halla έγραψε:
freskia mama έγραψε:
halla έγραψε:
IoliAtore έγραψε:Η τελευταία με το μπουλγούρ ή πλιγούρι είναι τέλεια!! Και πολύ δροσιστική και τίγκα στη βιταμίνη!!! Είναι ουσιαστικά το ταμπουλέ. Τώρα που το διάβασα με ενέπνευσες να κάνω σήμερα γιατί τη σκέτη αγγουροντομάτα δεν την τρώω.

Το ταμπουλέ με το χοντρό πλιγούρι είναι αυτό που κάνουν στην Κύπρο, Μέση Ανατολή, Λίβανο κτλ.

Υπάρχει και παρόμοια σαλάτα ταμπουλέ που φτιάχνεται με μαροκινό κουσκους, το οποίο είναι πιο λεπτεπίλεπτο. Δεν είναι ίδιο με το κουσκουσάκι που έχουμε εδώ, που είναι ζυμαρικό και το βράζουμε, είναι ένα λεπτό κουσκούς, που θέλει μόνο μούλιασμα με νερο βραστό και μετά ανακάτεμα με το πλιγούρι για να αφρατέψει. Το βρίσκεις στο Καρφούρ, μάρκα Tipiac. Έχει και έτοιμα μιξ με βότανα π.χ. με ξερό δυόσμο. Δοκιμάστε το, γίνεται σε χρόνο ντετέ και είναι υπέροχο! Το τρώνε πολύ στη Γαλλία (καθώς έχουν πολλούς μαροκινούς και αλγερινούς) και το βρίσκεις και στα σούπερμάρκετ έτοιμο, σαλάτα ταμπουλέ και από πάνω ψητό κοτόπουλο, γαρίδες, σκέτο, είναι πολύ ωραίο!!Smile 
Εχω φτιάξει ταμπουλέ, αλλά μάλλον παραέβαλα μαιντανό, και δεν μου άρεσε πολύ στη γεύση. Το κους κους δεν είναι αυτό που το μουλιάζεις για 2 ώρες στο νερό; Αντί για μαιντανό (που δεν είμαι και τόσο φίλη) υπάρχει κάποιο άλλο μυρωδικό που θα την κάνει πιο γευστική;
dystixow to mono myrodiko poy den einai toso entono einai o maintanos
soy lew den milaw gia to kous kous alla gia to symigdalh
χοντρό σιμιγδάλι; Αυτό που φτιάχνουμε τον χαλβα; Γίνεται καλύτερο;
εγω χρησημοποιο ψυλο γιατι σε φουσκονη γρηγορα αλλα αν θελει χοντρο θα βαλεις πιο λιγο ναι ειναι αυτο που χρησιμοποιουμε στον χαλβα καλη επιτυχεια

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γιώτα πόσο σιμιγδάλι βάζεις?

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
margdimitra έγραψε:Γιώτα πόσο σιμιγδάλι βάζεις?
για 1 ματσακι μαιντανο 1 μεγαλη ντοματα 2 μικρες 2 αγκουρακια 8 φιλα μαρουλι 2 κρεμμυδακια φρεσκα 2 χουφτες σιμιγδαλι το βαζεις στο νερο και μολις φουσκοση το στραγκυζουμε λιγο σε σουροτιρι ψυλο το μικρο του χαμομιλιου

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευχαριστώ!!!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
margdimitra έγραψε:Ευχαριστώ!!!
καλη επιτυχεια

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
freskia mama έγραψε:λοιπον ενα κιλο γιαουρτι στραγκηστο μια κουπα φακιες
2 κουπες ρεβυθεια
3 κολοκιθακι
3 μεσαια κρεμυδι ξερο
3 μεγαλες ντοματα
1 κουταλακι του γλυκου ξερο δυοσμο
και καλο ανακατεμα
και μισο ποτηρακι του κρασιου λαδι ελαιολαδο

λοιπον σε μια κατσαρολα αρεονουμε το γιαουρτι με νερο
βραζουμε λιγο τις φακιες και τα ρεβυθεια
κοβουμε την ντοματα σε κυβους  το κολοκυθακι το ιδιο το κρεμυδι το κοβουμε φετες τα βαζουμε στο γιαουρτι και αρχηζουμε να ανακατεβουμε πριν ξεινησει να βραζει το γιαουρτι ανακατεβουμε συναιχεια το πολυ για καμια ωρα να βγαλουνε τα μυροδικα τους ολα αυτα που βαλαμε και 10 λεπτα πριν το κλησουμε βαζουμε και το λαδι

εννοείται θα την κάνω το συντομότερο - τρελαίνομαι για σούπες!!

halla κουσκους εννοώ αυτό εδώ, το μαροκινό http://www.tipiak.fr/nos-produits/fiche-produit/produit/couscous-fin.html χρειάζεται 10 λεπτά (ΟΥΤΕ) μούλιασμα

όσο για το μαϊντανό, η συνταγή κανονικά έχει μαϊντανό και μάλιστα μπόλικο. το άλλο το ταμπουλε το γαλλικό δλδ μαροκινο δεν έχει μαϊντανό, είναι με αυτό του κουσκους το λεπτό που το βρίσκεις μόνο καρφούρ, και έχει δυόσμο. είναι άλλη συνταγή

freskiamama έχω δοκιμάσει μόνο με πληγούρι που είναι σχετικά χοντρό, δλδ το σπασμένο σιτάρι, με σιμιγδάλι σαν του χαλβά ποτέ δεν το έχω κάνει, θα το δοκιμάσω!! εγω πλιγούρι εννοώ αυτό

http://www.trome.gr/article.php?articleId=2713

έχει διαφορά από το σιμιγδάλι, είναι πολύ πιο χοντρό

θα δοκιμάσω και το δικό σου!

halla

halla
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
IoliAtore έγραψε:
freskia mama έγραψε:λοιπον ενα κιλο γιαουρτι στραγκηστο μια κουπα φακιες
2 κουπες ρεβυθεια
3 κολοκιθακι
3 μεσαια κρεμυδι ξερο
3 μεγαλες ντοματα
1 κουταλακι του γλυκου ξερο δυοσμο
και καλο ανακατεμα
και μισο ποτηρακι του κρασιου λαδι ελαιολαδο

λοιπον σε μια κατσαρολα αρεονουμε το γιαουρτι με νερο
βραζουμε λιγο τις φακιες και τα ρεβυθεια
κοβουμε την ντοματα σε κυβους  το κολοκυθακι το ιδιο το κρεμυδι το κοβουμε φετες τα βαζουμε στο γιαουρτι και αρχηζουμε να ανακατεβουμε πριν ξεινησει να βραζει το γιαουρτι ανακατεβουμε συναιχεια το πολυ για καμια ωρα να βγαλουνε τα μυροδικα τους ολα αυτα που βαλαμε και 10 λεπτα πριν το κλησουμε βαζουμε και το λαδι

εννοείται θα την κάνω το συντομότερο - τρελαίνομαι για σούπες!!

halla κουσκους εννοώ αυτό εδώ, το μαροκινό http://www.tipiak.fr/nos-produits/fiche-produit/produit/couscous-fin.html χρειάζεται 10 λεπτά (ΟΥΤΕ) μούλιασμα

όσο για το μαϊντανό, η συνταγή κανονικά έχει μαϊντανό και μάλιστα μπόλικο. το άλλο το ταμπουλε το γαλλικό δλδ μαροκινο δεν έχει μαϊντανό, είναι με αυτό του κουσκους το λεπτό που το βρίσκεις μόνο καρφούρ, και έχει δυόσμο. είναι άλλη συνταγή

freskiamama έχω δοκιμάσει μόνο με πληγούρι που είναι σχετικά χοντρό, δλδ το σπασμένο σιτάρι, με σιμιγδάλι σαν του χαλβά ποτέ δεν το έχω κάνει, θα το δοκιμάσω!! εγω πλιγούρι εννοώ αυτό

http://www.trome.gr/article.php?articleId=2713

έχει διαφορά από το σιμιγδάλι, είναι πολύ πιο χοντρό

θα δοκιμάσω και το δικό σου!
Ποτέ δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω το πληγούρι, με το κους κους. Παρόλο που ξέρω πως το ένα είναι ζυμαρικό και το άλλο σιτάρι, ποτέ δεν ήξερα ποιο πάει που.

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όπως λες το πλιγουρι είναι σιτάρι, είναι πιο χοντροκομμένο, έχει πιο πολλές φυτικές ίνες.

Απλά το μουλιάζεις.

Το κους κους το ελληνικό είναι κανονικό ζυμαρικό τύπου αστράκι, πεπονάκι, τέλος πάντων μικρό και μαγειρεύεται από ό,τι ξέρω με ντομάτα όπως το κριθαράκι, παραδοσιακά. Το τρώμε πολύ εδώ πάνω (θεσσαλονίκη). Αλλά μπορείς να κάνεις και άλλες συνταγές όπως σαλάτες, κλπ. με διάφορα υλικά. Θέλει όμως βράσιμο

είναι αυτο

http://eri-captaincook.blogspot.gr/2011/10/blog-post_31.html

Το κους κους το ξένο (ισραήλ, μαρόκο κ.λπ.) είναι αυτό που σου έβαλα στο λινκ μάρκα tipiak έρχεται εδώ ελλάδα καρφούρ (δεν ξέρω μπορεί να έχει και ΑΒ), μουλιάζεις 10 λεπτάκια έτοιμο. Το τρως είτε σε αυτήν τη σαλατούλα τύπου ταμπουλε (αλλά με δυόσμο όχι με μαϊντανό), ή το τρως έτσι σκέτο, σαν συνοδευτικό σε πιάτα με κρέας πχ κάτι μαροκινά αρνί με λαχανικά (λέγονται tagine) δες εδώ

http://www.jamieoliver.com/recipes/beef-recipes/beef-tagine

αυτά είναι πολυ βαριά (έχουν κρέας, λαχανικά, ρεβίθια, καμιά φορά και φρούτα πχ ξερά βερίκοκα) και ταιριάζει ένα σκέτο συνοδευτικο όπως αυτό το κουςκους.

ή και με δικά μας πχ κοκκινιστό κρεάς με μελιτζάνες, ταιριάζει πολύ.

Είναι 3 διαφορετικά! SmileVery Happy 

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
όσο για το ποιο πάει πού, ό,τι θέλεις κάνεις με το καθένα. ιδίως με το πλιγούρι και το κουσκουσάκι το ελληνικό, όπου θέλεις τα βάζεις. ξέρεις ότι υπάρχουν (πχ Κρήτη, Πόντο) και φαγητά κανονικά με πληγούρι, με ντομάτα;

το άλλο είναι πιο ελαφρύ και το τρως αντί ρύζι ή στη σαλάτα. δεν μαγειρεύεται

άντε τι συζήτηση μεσημεριάτικά και δεν έχω φάει ακόμη!!Smile 

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το κουσ κους μπορεις να το κανεις και με κοτοπουλο \στο φουρνο
δηλ βραζεις το κοτοπουλο και το βαζεις στο φουρνο μετα να ψυθει τιπ πασπαλισετο με μουσταρδα αρεωμενη με λεμονη και λαδι...............μολις ψυθη το κοτοπουλο σε ενα αλλο ταψακι βαζεις το κους κους οπως την μανεστρα και το ζουμι απο το βρασμενο κοτοπουλο και το ψηνουμε μολις ψυθη και το κους κους οπως ειναι το ταψη βαλτε πανω το κοτοπουλο και σερβηρετε στο τραπεζι οπως ειναι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις