Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
646 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 646 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα!επειδη βλεπω πολλες πατε σε συμβεβλημενες με το ταμειο σας.μπορει να μου προτεινει καποια παιδιατρο με τον οπαδ ανατολικη θεσσαλονικη?

http://stefxon@gmail.com

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nena1988 έγραψε:Σημερα το πρωι πηγα τον μικρο για εμβολιο,λιγο πριν ο γιατρος μου εδινε οδηγιες για την διατροφη του και γυρναει και μου λεει να ενταξω στη διατροφη του δημητριακα,εγω δεν καταλαβα και του λεω τι εννοειτε γιατρε γιατι εχω δει μια κρεμα δημητριακων στο καταστημα βιολογικων που ψωνιζω,και μου σηκωνει εναν καυγα μονο που δεν με εδειρε,οτι και καλα τι πραγματα ειναι αυτα που του λεω θα παθει τιποτα το παιδι μου απο αυτα τα βιολογικα που δεν ξερω τι εχουν μεσα ειναι τιγκα στη σογια και να δωσω φαριν λακτε και οτι θα παθει καμια αλεργια και δεν θα ξερω απο που την επαθε και να πεταει τα χαρτομαντηλα απο τα χερια του με μισος να χτυπαει το χερι στο γραφειο και εγω εμεινα Ειμαι πολυ στεναχωρημενη με την συμπεριφορα του παιδιατρου... - Σελίδα 3 606100 μ@λ@κ@ς,λεω ενταξει γιατρε συγνωμη μια ερωτηση εκανα γιατι δεν καταλαβα τι εννοουσατε,μου λεει εννοουσα φαριν λακτε που εχει και με δημητριακα,και του λεω συγνωμη αλλα ο μικρος δεν εφαγε τιποτα σε σκονη μεχρι τωρα του τα κανω ολα εγω,δεν μπορειτε να μου δωσετε μια εναλακτικη αλλη για 3ο γευμα?(τωρα του δινω λιγα λαχανικα για απογευμα) ΟΧΙ μου λεει θα φαει φαριν λακτε!!Κοριτσια,ειμαι πολυ στεναχωρημενη με την συμπεριφορα του και δεν ειναι η πρωτη φορα που μιλαει ετσι,ειναι αποτομος καποιες φορες και ειδικα οταν πηγαινω μονη χωρις τον αντρα μου..Με πειραξε πολυ η σταση του γιατι εγω με τον παιδιατρο θελω να μπορω να συνενοηθω να κανουμε διαλογο,αυτον ωρες ωρες φοβαμαι να του μιλησω!!Σκεφτομαι να τον αλλαξω αλλα απο την αλλη κολαω γιατι μας βλεπει απο τοτε που γεννηθηκε ο μικρος,εσεις τι θα κανατε στη θεση μου?

ορθα κοφτα! θα τον αλλαζα! δεν ειναι δυνατον να φοβασαι να μιλησεις...

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stefaniandreas έγραψε:καλησπερα!επειδη βλεπω πολλες πατε σε συμβεβλημενες με το ταμειο σας.μπορει να μου προτεινει καποια παιδιατρο με τον οπαδ ανατολικη θεσσαλονικη?

Δυστυχώς όσοι γνώριζα έχουν φύγει από το δημόσιο, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι κάποιοι από αυτούς αναφέρονται ακόμη στο σάιτ του ΟΠΑΔ.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nena1988 έγραψε:Σημερα το πρωι πηγα τον μικρο για εμβολιο,λιγο πριν ο γιατρος μου εδινε οδηγιες για την διατροφη του και γυρναει και μου λεει να ενταξω στη διατροφη του δημητριακα,εγω δεν καταλαβα και του λεω τι εννοειτε γιατρε γιατι εχω δει μια κρεμα δημητριακων στο καταστημα βιολογικων που ψωνιζω,και μου σηκωνει εναν καυγα μονο που δεν με εδειρε,οτι και καλα τι πραγματα ειναι αυτα που του λεω θα παθει τιποτα το παιδι μου απο αυτα τα βιολογικα που δεν ξερω τι εχουν μεσα ειναι τιγκα στη σογια και να δωσω φαριν λακτε και οτι θα παθει καμια αλεργια και δεν θα ξερω απο που την επαθε και να πεταει τα χαρτομαντηλα απο τα χερια του με μισος να χτυπαει το χερι στο γραφειο και εγω εμεινα Ειμαι πολυ στεναχωρημενη με την συμπεριφορα του παιδιατρου... - Σελίδα 3 606100 μ@λ@κ@ς,λεω ενταξει γιατρε συγνωμη μια ερωτηση εκανα γιατι δεν καταλαβα τι εννοουσατε,μου λεει εννοουσα φαριν λακτε που εχει και με δημητριακα,και του λεω συγνωμη αλλα ο μικρος δεν εφαγε τιποτα σε σκονη μεχρι τωρα του τα κανω ολα εγω,δεν μπορειτε να μου δωσετε μια εναλακτικη αλλη για 3ο γευμα?(τωρα του δινω λιγα λαχανικα για απογευμα) ΟΧΙ μου λεει θα φαει φαριν λακτε!!Κοριτσια,ειμαι πολυ στεναχωρημενη με την συμπεριφορα του και δεν ειναι η πρωτη φορα που μιλαει ετσι,ειναι αποτομος καποιες φορες και ειδικα οταν πηγαινω μονη χωρις τον αντρα μου..Με πειραξε πολυ η σταση του γιατι εγω με τον παιδιατρο θελω να μπορω να συνενοηθω να κανουμε διαλογο,αυτον ωρες ωρες φοβαμαι να του μιλησω!!Σκεφτομαι να τον αλλαξω αλλα απο την αλλη κολαω γιατι μας βλεπει απο τοτε που γεννηθηκε ο μικρος,εσεις τι θα κανατε στη θεση μου?

θα τον αλλαζα χωρις 2η σκεψη. Πως σου φερεται ετσι?Στο κατω κατω δεν αμφισβητησες ιατρικο θεμα,θεμα διατροφης ειναι,εχεις δικαιωμα να επιλεξεις εναν πιο υγιεινο τροπο διατροφης του παιδιου σου. Θα μπορουσε να συζητησει μαζι σου για τα συν της κρεμας που προτεινει,θα επρεπε μαλλον να συζητησει,το επιβαλλουν οι κανονες συμπεριφορας.Δεν εισαι ανοητη,και ειναι παιδι σου κ ευθυνη δικη σου στο κατω κατω,δεν ειναι δικη του!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Με τον όρο βιολογικά εννοούμε τα προϊόντα που παράχθηκαν χωρίς φάρμακα και χημικά. Δεν νομίζω να κάνουν τόσο κακό. Δεν μιλάμε για μεταλλαγμένα, σωστά; Εντάξει, γίνεται λίγο χαμός με τις τιμές αλλά αν ξέρεις από πού τα παίρνεις και εμπιστεύεσαι τον παραγωγό δεν νομίζω πως χρειάζεται να είμαστε τόσο καχύποπτοι.

Προσωπική μου πάντα γνώμη!

καταρχας δεν ειναι τριπλες οι τιμες....ποση διαφορα εχουν οι κρεμες της Holle απο τις αλλες nestle,νουνου,γιωτης?
Τα βιολογικα γιαουρτακια teddy ειναι φθηνοτερα απο τα επιδορπια advance της ΔΕΛΤΑ.
Ακομα καλυτερα αν φτιαξει η μαμα λαχανοσουπα πχ αντι για κρεμα ποσο πιο οικονομικα θα της ερθει??
Υπαρχουν παραγωγοι που δεν εχουν τις τιμες του green farm ας πουμε,απο εκει που ψωνιζω μαναβικη -βιολογικα- μου ερχεται κατι παραπανω απο την λαϊκη τα συμβατικα. Εχει πιστοποιηση για βιολογικη καλλιεργεια. Εννοειται τα ζητησα να τα δω ολα τα χαρτια του.Οποτε....
απατες θα γινονται δεν αμφιβαλλω,ειχε ακουστει ενα σκανδαλο στην Γαλλια χρονια πριν.Κ ποσα ακουγονται για τα συμβατικα που πουλανε στα σουπερ???
Ελενα δεν απανταω σε σενα,σαν αφορμη εβαλα την απαντηση σου Smile

υγ και τα βιολογικα δεν περιεχουν ολα σογια...καλαμποκι βρισκεις,κεχρι βρισκεις,φαγοπυρο βρισκεις,ρυζι,κους κους,αστρακι,βρωμη,σιταρι κτλκτλ

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Απαράδεκτος ο γιατρός σου! Άλλαξέ τον και βρες κάποιον να μπορείς να συνεργαστείς μαζί του. Ακόμα κι αν πρέπει να τον πληρώνεις, κόψε από κάπου αλλού αλλά να είσαι ήσυχη.

Όσο για τα βιολογικά, δε διαφωνώ ότι πολλές φορές μπορεί να μην είναι πραγματικά αγνά αλλά αν δεν έχει φυτοφάρμακα ένα φυτό δε σημαίνει ότι ειναι άρρωστο όπως και αν το έχουν τιγκάρει στα φάρμακα, μπορεί πάλι να είναι σε άθλια κατάσταση. Οι αρρώστειες των φυτών δε μεταδίδονται στον άνθρωπο. Τα φάρμακα τα βάζουν για να έχουν τη μέγιστη παραγωγή και όχι για να εξαλείψουν τους κινδύνους για τον άνθρωπο.
Δεν έχω πώρωση με τα βιολογικά, λαχανικά ας πούμε παίρνω συνήθως απλά από τη λαϊκή, αλλά κρέμες έδινα βιολογικές γιατί είναι οι μόνες που βρήκα χωρίς γάλα και χωρίς γλυκαντικά. Όλα του σούπερ μάρκετ έχουν μέσα διάφορα, ενώ τα βιολογικά είναι σκέτο ψημένο δημητριακό αλεσμένο.
Ο παιδίατρος μπορεί να νευριάζει γιατί οι βιολογικές κρέμες δε στέλνουν τους γιατρούς ταξιδάκια και δεν τους δίνουν επιταγούλες όπως πολλές γνωστές εταιρίες βρεφικών τροφίμων...
συμφωνω,
να προσθεσω κατι που μου ελεγε ενας γεωπονος,καποια στιγμη φετος στην Κρητη εμφανιστηκε μια καμπια (σα να λαεω παραμυθι ειναι αχχα) η tuta absoluta (οχι δεν ειναι μπουζουκοβια,ειναι καμπια)
http://www.agro-help.com/2010/02/tuta-absoluta.html . Οι συμβατικες καλλιεργειες για να σωθουν θα επρεπε να ψεκαστουν με ισχυρα χημικα,οι βιολογικες λογω του οτι εχουν διαφορα μαμουνια θα εκανα την δουλεια αυτα τα μαμουνια. Ελπιζω να το εξηγησα κατανοητα. Πως θα αντιδρασει μακροπροθεσμα ο οργανισμος μας σε αυτα τα χημικα....?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξερω αν γνωριζετε, αλλα υπαρχουν καλλιεργητες οι οποιοι αγοραζουν ειδικα εντομα για τις καλλιέργειες, τα οποια τρωνε τα βλαβερα εντομα. τις προαλλες μιλουσα με εναν καλλιεργητη βιολογικών και ελεγε οτι εισαγει πασχαλιτσες (ω, ναι!) διοτι τρωνε την ψειρα των φυτων, τη μελίγκρα πχ..
Ως ιδεα τα βιολογικα ειναι η ιδανικη κατασταση στην οποια θα επρεπε να βρισκονται τα διαφωορα φρουτα κ λαχανικα. Το θεμα ειναι κατα πόσο ειναι 100% βιολογικα. Δεν εναφερομαι σε περιπτωσεις απατης, αυτο ειναι κατακριτεο. Αλλά όσες προφυλαξεις και να παρει ένας καλλιεργητης, δεν μπορει να ελέγξει το εδαφος το οποιο μπορει να ειναι μολυσμενο απο άλλα χημικά, το νερο ποτισματος, τον υδροφορο οριζοντα.
Αλλά εφόσον αυτο ισχυει για όλα τα τροφιμα, στην ουσια τα βιολογικα εχουν τα λιγοτερα προσθετα διοτι δεν εχουν τα φυτοφαρμακα.
Αυτο δεν το ξερει ο γιατρος?

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω θα αλλαζα γιατρο. εδω προχθες την πηρα κ εκανε βεντετιλικια και θα την αλλαξω και ασ μας παρακολουθει απο νεογεννητα. λεφτα της δινω. δεν κανουμε χαρη σε κανενα. και ανα εχει νευρα ο γιατρος σου να ξεσπασει αλλου. μανουλα εισαι κ εχεις τις ανησυχιες σου. εγω παντωσ απο 6 μηνων του δινω γιαουρτι και δεν επαθε τπτ. απλα στα βιολογικα δε βρηκα αυτα που ειναι για 6 μηων παιδια γτ ειναι ειδικα. τωρα ειναι στηνκριση σου τι θα του δωσεις. μπορεις να φτιαξεις φρουτοκρεμα με μπισκοτα που εχεις φτιαξει εσυ με αλευρι, μπεικιν, χυμο πορτοκαλι, λαδι και ζαχαρη. απλο και γευστικο!

http://stardustwork.blogspot.com

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις