Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
28 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 28 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 11]

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι θα ξαναπω και θα ξαναπω και θα ξαναλεω πως δεν παθαινουν τιποτα τα μωρα που δεν θηλαζουν ! αλωστε εμας βολευει ο θηλασμος ενω το μωρο και κοκα κολα να του δωσεις θα την πιει ! το λεω γιατι καποιες μαμαδες νιωθουν ενοχες που δεν θηλασαν ενω στην πραγματικοτητα βρισκονται κοντα στα παιδια τους αξιες και τρυφερες σε ολα τα σταδια της ζωης τους !

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:εγω παλι θα ξαναπω και θα ξαναπω και θα ξαναλεω πως δεν παθαινουν τιποτα τα μωρα που δεν θηλαζουν ! αλωστε εμας βολευει ο θηλασμος ενω το μωρο και κοκα κολα να του δωσεις θα την πιει ! το λεω γιατι καποιες μαμαδες νιωθουν ενοχες που δεν θηλασαν ενω στην πραγματικοτητα βρισκονται κοντα στα παιδια τους αξιες και τρυφερες σε ολα τα σταδια της ζωης τους !

Barbara βολευει κ τα μικρα οσο να το πεις! Ασε που σου λυνει τα χερια με θεματα οπως δοντακια,κολικοι κτλκτλ δεν ξαναλεω για τα μπενεφιτς,τα γνωριζεις ηδη.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:εγω παλι θα ξαναπω και θα ξαναπω και θα ξαναλεω πως δεν παθαινουν τιποτα τα μωρα που δεν θηλαζουν ! αλωστε εμας βολευει ο θηλασμος ενω το μωρο και κοκα κολα να του δωσεις θα την πιει ! το λεω γιατι καποιες μαμαδες νιωθουν ενοχες που δεν θηλασαν ενω στην πραγματικοτητα βρισκονται κοντα στα παιδια τους αξιες και τρυφερες σε ολα τα σταδια της ζωης τους !

Καλό θα ήταν να μην προωθείς μια τέτοια άποψη σε forum με μαμάδες και μέλλουσες μαμάδες....
Ειδικά αυτό που σου έχω υπογραμμίσει με έκανε να μείνω κυριολεκτικά με το στόμα ανοικτό.
Σε κανένα θέμα για τον θηλασμό εγώ τουλάχιστον δεν έχω κρίνει μαμά που επέλεξε και υποστήριξε το να μη θηλάσει και φαντάζομαι πως το παράδειγμα της κοκα κόλα ήταν απλά και μόνο για να ενδυναμώσεις?? τα λεγόμενά σου.
Θα σου μιλήσω και πάλι για εμένα, καθόλου δεν με βόλεψε το να θηλάσω με την έννοια που το εννοείς Very Happy

Φιλικά πάντα Very Happy

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω θα σας πω την προσωπικη μου εμπειρια σαν μια μαμα που θηλασε το ενα παιδι της αποκλειστικα 11 μηνες και το αλλο καθολου (οχι με την θεληση μου δυστυχως)

Κανενα απο τα 2 μου παιδακια δεν αρρωστησε τον 1ο χρονο της ζωης του! Ημουν λιγο υπερπροστατευτικη!

Ομως αυτο που συμβαινει με τον θηλασμο ειναι μαγικο! Συνδεεσαι με το παιδι που θηλαζεις με εναν τροπο συγκλονιστικο! Οσες το εζησαν μπορουν να καταλαβουν!

Οσο αφορα θεματα υγειας ειναι πασγνωστο οτι τα οφελη ειναι παρα πολλα οχι μονο για το παιδι αλλα και για την μητερα με σηνμαντικοτερο ισως την μειωση πιθανοτητων να αποκτησει η μαμα που θηασε καρκινο του μαστου!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοιτα μπορεις να μην το δεχεσαι αλλα ετσι ειναι ! οταν γεννηθει το μωρο αν του βαλεις στο στομα μπιμπερο με κοκα κολα θα το πιει ευχαριστως !! καθως και χυμο πορτοκαλι για να μην φανει πως κανω διαφημηση ! οπως τους δινουν μπουκαλι με ξενο γαλα και το πινουν ευχαριστοτατα ! οτι εμεις βολευομαστε ειναι επισης μια αληθεια τωρα το τι θα λεω σε ενα δημοσιο δημοκρατικο (!) φορουμ ειναι δικαιωμα μου απο την στιγμη που δεν προσβαλω καποιον η δεν επιτειθεμαι ! αν κατι δεν μας αρεσει απο τα λεγομενα του αλλου απλα δεν το υοθετουμε και κανουμε αυτο με το οποιο νιωθουμε εμεις πιο ανετα !

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ 2Ο ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΑΘΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ.
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΥΞΟΥΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Very Happy
ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΘΩ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Very Happy
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ Rolling Eyes

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:εγω παλι θα ξαναπω και θα ξαναπω και θα ξαναλεω πως δεν παθαινουν τιποτα τα μωρα που δεν θηλαζουν ! αλωστε εμας βολευει ο θηλασμος ενω το μωρο και κοκα κολα να του δωσεις θα την πιει ! το λεω γιατι καποιες μαμαδες νιωθουν ενοχες που δεν θηλασαν ενω στην πραγματικοτητα βρισκονται κοντα στα παιδια τους αξιες και τρυφερες σε ολα τα σταδια της ζωης τους !

Barbara βολευει κ τα μικρα οσο να το πεις! Ασε που σου λυνει τα χερια με θεματα οπως δοντακια,κολικοι κτλκτλ δεν ξαναλεω για τα μπενεφιτς,τα γνωριζεις ηδη.

μου αρεσει που με ειπες barbara !!! και εγω ετσι συστηνομαι χεχεχεχε!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την valerakievelinaki στις Δευ Οκτ 17, 2011 7:19 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : ξεχασα να γραψω κατι !)

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΓΑΠΗ@ έγραψε:ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ 2Ο ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΑΘΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ.
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΥΞΟΥΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Very Happy
ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΘΩ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Very Happy
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ Rolling Eyes

keep walking !!! να τα χαιρεσαι και τα δυο !

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:κοιτα μπορεις να μην το δεχεσαι αλλα ετσι ειναι ! οταν γεννηθει το μωρο αν του βαλεις στο στομα μπιμπερο με κοκα κολα θα το πιει ευχαριστως !! καθως και χυμο πορτοκαλι για να μην φανει πως κανω διαφημηση ! οπως τους δινουν μπουκαλι με ξενο γαλα και το πινουν ευχαριστοτατα ! οτι εμεις βολευομαστε ειναι επισης μια αληθεια τωρα το τι θα λεω σε ενα δημοσιο δημοκρατικο (!) φορουμ ειναι δικαιωμα μου απο την στιγμη που δεν προσβαλω καποιον η δεν επιτειθεμαι ! αν κατι δεν μας αρεσει απο τα λεγομενα του αλλου απλα δεν το υοθετουμε και κανουμε αυτο με το οποιο νιωθουμε εμεις πιο ανετα !

Συμφωνώ πως δεν προσβάλλεις και δεν επιτίθεσαι και νομίζω ούτε και εγώ σου απάντησα σε αντίστοιχους τόνους.
Απλά νομίζω πως δεν είναι σωστό, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, να γράφεις έτσι.
Εννοείτε πως είναι δημοκρατικό forum (χωρίς θαυμαστικό) και είναι καλό να ακούγονται κάθε είδους απόψεις Very Happy
Πάντα όμως με προσοχή

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:κοιτα μπορεις να μην το δεχεσαι αλλα ετσι ειναι ! οταν γεννηθει το μωρο αν του βαλεις στο στομα μπιμπερο με κοκα κολα θα το πιει ευχαριστως !! καθως και χυμο πορτοκαλι για να μην φανει πως κανω διαφημηση ! οπως τους δινουν μπουκαλι με ξενο γαλα και το πινουν ευχαριστοτατα ! οτι εμεις βολευομαστε ειναι επισης μια αληθεια τωρα το τι θα λεω σε ενα δημοσιο δημοκρατικο (!) φορουμ ειναι δικαιωμα μου απο την στιγμη που δεν προσβαλω καποιον η δεν επιτειθεμαι ! αν κατι δεν μας αρεσει απο τα λεγομενα του αλλου απλα δεν το υοθετουμε και κανουμε αυτο με το οποιο νιωθουμε εμεις πιο ανετα !

Συμφωνώ πως δεν προσβάλλεις και δεν επιτίθεσαι και νομίζω ούτε και εγώ σου απάντησα σε αντίστοιχους τόνους.
Απλά νομίζω πως δεν είναι σωστό, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, να γράφεις έτσι.
Εννοείτε πως είναι δημοκρατικό forum (χωρίς θαυμαστικό) και είναι καλό να ακούγονται κάθε είδους απόψεις Very Happy
Πάντα όμως με προσοχή

απλα δεν σου αρεσει ο τροπος που γραφω αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι λαθος !

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το μωρο, οχι, δεν θα πιει κοκακολα διοτι δεν θα του αρεσει η όξινη γευση της, ουτε οι μπουρμπουλήθρες με το ανθρακικο. Πιθανον να μπορεσει να πιει ξεθυμασμένη κοκακόλα, ομως δε νομίζω οτι θα υπήρχε οποιαδηποτε έρευνα που να μας έλεγε με σιγουρια...

Αλλά ναι, θα πιει οποιοδηποτε γαλα ή τσαι του δώσεις. Υπαρχουν και οι ειδικές περιπτωσεις σε μωρα που επιλέγουν γαλατα, πχ δεν του αρεσει το ένα και πινει ευχαριστως το άλλο (και το έχω ακουσει σε αρκετες οποτε δεν νομιζω να εμπιπτει στην κατηγορία της εξαίρεσης..).

Αυτο όμως δεν είναι επιχείρημα ουτε για να θηλάσεις, ουτε για να μη θηλάσεις.

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="chicken"]
mommy12585 έγραψε:

.........απλά κάποιες το έχουν και κάποιες όχι δυστυχώς!!


Τι εννοείς με αυτό?
Δεν το κατάλαβα, γιαυτό ζητάω περισσότερες εξηγήσεις...

Μερικές βρίσκουν την άκρη πιο εύκολα με το να θηλάσουν, μπορεί να ευνοεί και το στήθος τους, ενώ άλλες δε μπορούν, δεν το έχουν τόσο πολύ ..αυτό εννοώ...

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΓΩ ΣΑΝ ΝΕΑ ΜΑΜΑ Κ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 2,5 ΜΗΝΩΝ Κ ΚΑΝΩ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΧΩ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΑΝ Κ ΟΧΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΣΤΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ Κ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ.ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΔΕ ΠΑΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΤΠΤ Κ ΔΕ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕ ΣΤΙΨΕΙ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Κ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΜΑΣΤΩΝ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ..

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:
chicken έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:κοιτα μπορεις να μην το δεχεσαι αλλα ετσι ειναι ! οταν γεννηθει το μωρο αν του βαλεις στο στομα μπιμπερο με κοκα κολα θα το πιει ευχαριστως !! καθως και χυμο πορτοκαλι για να μην φανει πως κανω διαφημηση ! οπως τους δινουν μπουκαλι με ξενο γαλα και το πινουν ευχαριστοτατα ! οτι εμεις βολευομαστε ειναι επισης μια αληθεια τωρα το τι θα λεω σε ενα δημοσιο δημοκρατικο (!) φορουμ ειναι δικαιωμα μου απο την στιγμη που δεν προσβαλω καποιον η δεν επιτειθεμαι ! αν κατι δεν μας αρεσει απο τα λεγομενα του αλλου απλα δεν το υοθετουμε και κανουμε αυτο με το οποιο νιωθουμε εμεις πιο ανετα !

Συμφωνώ πως δεν προσβάλλεις και δεν επιτίθεσαι και νομίζω ούτε και εγώ σου απάντησα σε αντίστοιχους τόνους.
Απλά νομίζω πως δεν είναι σωστό, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, να γράφεις έτσι.
Εννοείτε πως είναι δημοκρατικό forum (χωρίς θαυμαστικό) και είναι καλό να ακούγονται κάθε είδους απόψεις Very Happy
Πάντα όμως με προσοχή

απλα δεν σου αρεσει ο τροπος που γραφω αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι λαθος !

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να δεις ακριβώς τι εννοώ. Είναι σαν να σου λέει μια μαμά πως το μωρό της μόλις άρχισε να τρώει φρούτα και δεν μπορεί με τίποτα να φάει το αχλάδι και να της απαντάς πως αφού έχει δόντια, ας φάει στοιφάδο. Εννοείτε πως το μοσχάρι έχει πολλά θρεπτικά συστατικά (όπως και το εμπλουτισμένο γάλα στην περίπτωσή μας τα οποία όμως δεν μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός σε αυτή την ηλικία) αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζεται ένα βρεφάκι. Αυτό που χρειάζεται έχει προνοήσει η φύση για να το πάρει μέσω του σώματος της μητέρας του.
Τόσο απλά Very Happy

Ranou

Ranou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΓΙΑ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΞΕΝΟ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΣΤΗ ΡΟΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ..ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΗΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕ ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΗΜΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΘΗΛΕΣ!!!ΟΜΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ....ΤΩΡΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΣΟ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ...ΓΙΑ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΙΜΑΣΤΕ 4 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΑΣ ΩΣΤΟΣΟ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΕΓΩ ΠΧ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΑΣΘΕΝΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ!ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ Η ΦΥΣΗ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΠΛΑ ΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟΣ Ο ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΜΕ ΣΕ ΔΡΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΕΒΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΟΧΟ Wink

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο το παραδειγμα με το αναψυκτικο δεν το καταλαβα -λειτουργησε ως επιχειρημα για να αποδειξει τι?? Rolling Eyes
- πως οτι κ να δωσεις στο μωρο θα το πιει?
-εχει γινει καποια ερευνα και εδωσαν κοκα κολα στα μωρα κ την ηπιαν?
- αποδεικνυει οτι το μωρο στα πλαισια της πεινας του τρωει ότι να 'ναι και σαυτο το 'ότι να'ναι' συγκαταλέγεται το γαλα της μαμας?

βοηθηστε με να καταλαβω τι συζηταμε ?

θελουμε να αποδειξουμε οτι ο θηλασμός είναι καλος για την προληψη ασθενειων? και πως θα το αποδειξουμε εμεις και οχι οι ερευνες αφου τα δικα μας παιδια ακομη μωρα ειναι.
γιατι να μην εμπιστευτω μια ερευνα που απαριθμει τα καλα του θηλασμου και προερχεται απο τον παγκοσμιο οργανισμο υγείας?
και στο κατω κατω βρε αδερφε -δεν αποδεικνύει οτι το τσιγαρο κανει καλο στην υγεια για να την αμφισβητήσω - σου λεει οτι η μαμα θωρακιζει τον οργανισμο του παιδιου μακροχρόνια και απο άποψη ασθενειων τους σωματος- αλλα και της ψυχης.
πως περιμενετε να αποδειχθει αυτο - αν οχι μεσα απο ερευνες?
Shocked Shocked
οι στατιστικες ερευνες που ως αποτελεσμα δειχνουν οτι το τσιγαρο προκαλει καρδιοαγγειακα νοσηματα και χιλια τοσα αλλα δεν ειναι αποτελεσμα ερευνων ? αυτες τις δεχομαστε ή τις αμφισβητούμε?
τελικα ποιο ειναι το σημειο αμφισβήτησης οσο αφορα στο θηλασμο?



Έχει επεξεργασθεί από τον/την koukida στις Δευ Οκτ 17, 2011 10:39 pm, 1 φορά

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ έχω διδυμάκια.Γέννησα με καισαρική και μπήκαν και τα δύο στη μονάδα θεραπείας νεογνών λόγω βάρους.Η Άννα μου έκατσε μέσα όσες μέρες ήμουν κι εγώ εκεί.Η Βαγγελίτσα μου έκατσε 23 μέρες μέσα και έτσι δεν τις έβαλα στο στήθος μου όταν γέννησα.Όταν πήγα σπίτι με την Άννα την έβαλα 2 φορές.Την έβαζα όμως και έκλαιγα.Τώρα που τα θυμάμαι κλαίω πάλι.Δεν άντεχα στη σκέψη ότι έχει προνόμια που το μικρούλι μου δεν μπορεί να έχει.Επιλόχειος κατάθλιψη λέγεται αυτό αλλά το πάλεψα γιατί έπρεπε.Έβγαζα το γάλα με θήλαστρο και το έδινα και πήγαινα και στο νοσοκομείο της Βαγγελίτσας μου.Δεν τα κατάφερα όμως και σε 10 μέρες στέγνωσα.Αχ πόσα θα άλλαζαν αν σας ήξερα τότε....
Τέλος πάντων, στο θέμα μας,δεν αρρώστησαν καθόλου τον πρώτο ενάμιση χρόνο περίπου.Είχαν πολύ συχνά επαφές με τα ανιψάκια μου (μεγαλύτερα παιδιά και ιώσεις λόγω σχολείου) ακόμα και η μικρή που ήταν λίγο πιο ευαίσθητη λόγω θερμοκοιτίδας.Μετά περάσαμε αρκετές ιώσεις αλλά Δόξα το Θεό τίποτε σοβαρό.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα κοριτσια! Τα προωρακια χρειαζονται το μητρικο γαλα πολυ περισσοτερο απο καποιο τελειομηνο μωρο. Δειτε: https://www.facebook.com/video/video.php?v=10150222867345371

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:αυτο το παραδειγμα με το αναψυκτικο δεν το καταλαβα -λειτουργησε ως επιχειρημα για να αποδειξει τι?? Rolling Eyes
- πως οτι κ να δωσεις στο μωρο θα το πιει?
-εχει γινει καποια ερευνα και εδωσαν κοκα κολα στα μωρα κ την ηπιαν?
- αποδεικνυει οτι το μωρο στα πλαισια της πεινας του τρωει ότι να 'ναι και σαυτο το 'ότι να'ναι' συγκαταλέγεται το γαλα της μαμας?

βοηθηστε με να καταλαβω τι συζηταμε ?

θελουμε να αποδειξουμε οτι ο θηλασμός είναι καλος για την προληψη ασθενειων? και πως θα το αποδειξουμε εμεις και οχι οι ερευνες αφου τα δικα μας παιδια ακομη μωρα ειναι.
γιατι να μην εμπιστευτω μια ερευνα που απαριθμει τα καλα του θηλασμου και προερχεται απο τον παγκοσμιο οργανισμο υγείας?
και στο κατω κατω βρε αδερφε -δεν αποδεικνύει οτι το τσιγαρο κανει καλο στην υγεια για να την αμφισβητήσω - σου λεει οτι η μαμα θωρακιζει τον οργανισμο του παιδιου μακροχρόνια και απο άποψη ασθενειων τους σωματος- αλλα και της ψυχης.
πως περιμενετε να αποδειχθει αυτο - αν οχι μεσα απο ερευνες?
Shocked Shocked
οι στατιστικες ερευνες που δειχνουν οτι το τσιγαρο προκαλει καρδιοαγγειακα νοσηματα και χιλια τοσα αλλα δεν ειναι αποτελεσμα ερευνων? αυτες τις δεχομαστε ή τις αμφισβητούμε?
τελικα ποιο ειναι το σημειο αμφισβήτησης οσο αφορα στο θηλασμο?

Πολυ σωστη τοποθετηση. Ολο το ποστ,ιδιως αυτο με κοκκινα γραμματα θα ηθελα πολυ να το απαντησει οποιος αμφισβητει την προσφορα του θηλασμου.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:
chicken έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:κοιτα μπορεις να μην το δεχεσαι αλλα ετσι ειναι ! οταν γεννηθει το μωρο αν του βαλεις στο στομα μπιμπερο με κοκα κολα θα το πιει ευχαριστως !! καθως και χυμο πορτοκαλι για να μην φανει πως κανω διαφημηση ! οπως τους δινουν μπουκαλι με ξενο γαλα και το πινουν ευχαριστοτατα ! οτι εμεις βολευομαστε ειναι επισης μια αληθεια τωρα το τι θα λεω σε ενα δημοσιο δημοκρατικο (!) φορουμ ειναι δικαιωμα μου απο την στιγμη που δεν προσβαλω καποιον η δεν επιτειθεμαι ! αν κατι δεν μας αρεσει απο τα λεγομενα του αλλου απλα δεν το υοθετουμε και κανουμε αυτο με το οποιο νιωθουμε εμεις πιο ανετα !

Συμφωνώ πως δεν προσβάλλεις και δεν επιτίθεσαι και νομίζω ούτε και εγώ σου απάντησα σε αντίστοιχους τόνους.
Απλά νομίζω πως δεν είναι σωστό, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, να γράφεις έτσι.
Εννοείτε πως είναι δημοκρατικό forum (χωρίς θαυμαστικό) και είναι καλό να ακούγονται κάθε είδους απόψεις Very Happy
Πάντα όμως με προσοχή

απλα δεν σου αρεσει ο τροπος που γραφω αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι λαθος !

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να δεις ακριβώς τι εννοώ. Είναι σαν να σου λέει μια μαμά πως το μωρό της μόλις άρχισε να τρώει φρούτα και δεν μπορεί με τίποτα να φάει το αχλάδι και να της απαντάς πως αφού έχει δόντια, ας φάει στοιφάδο. Εννοείτε πως το μοσχάρι έχει πολλά θρεπτικά συστατικά (όπως και το εμπλουτισμένο γάλα στην περίπτωσή μας τα οποία όμως δεν μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός σε αυτή την ηλικία) αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζεται ένα βρεφάκι. Αυτό που χρειάζεται έχει προνοήσει η φύση για να το πάρει μέσω του σώματος της μητέρας του.
Τόσο απλά Very Happy

ε ωραια , και αν δεν το παρει απο το σωμα της μαμας του τι θα γινει ;;; θα χαλασει ο κοσμος ;;; ειναι υπεροχη αισθηση ο θηλασμος και ακομα πιο ωραιο να βοηθαμε στο θεμα του θηλασμου εμεις που θηλασαμε ........φτανει να μην φανατιζομαστε ! ειμαι ενθερμη υποστηρικτρια του θηλασμου πολυ πριν αποκτησω τα παιδια μου , να φανταστεις περιμενα πως και πως να θηλασω παρα πως και πως να γεννησω ! επεισης εχω συμβουλεψει πολλες μαμαδες χωρις να κοκορευομαι για αυτο ουτε να υπερηφανευομαι για να κερδισω κατι!! αλλα δεν φανατιζομαι , δεν γουσταρω να πω σε μια μαμα πως ΠΡΕΠΕΙ να θηλασεις γιατι ετσι ΠΡΕΠΕΙ !! δεν το εκανα και δεν θα το κανω ποτε ! μια χαρα μεγαλωνουν τα παιδια που δεν θηλασαν !! ο θηλασμος ΠΡΕΠΕΙ να γινετε ΜΟΝΟ οταν η μαμα ΘΕΛΕΙ !! αν δεν θελει δεν πρεπει να θηλαζει ! παλι μαμα θα ειναι και θα αγαπαει το παιδακι της οσο ολες !!

το αναψυκτικο τωρα δεν καταλαβαινω γιατι σας " ενοχλησε " θα μπορουσε να σημεινει : ρυζονερο - ζαχαρονερο , ξενο γαλα , τσαι κλπ που ουτως η αλλως δινουν στα μωρα στα μαιευτηρια ειτε το λενε ειτε οχι οι μαιες !! ας μην κρεμομαστε απο μια λεξη ......

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να προσθεσω οτι (ειναι σχετικο πολυ) οταν πας να παρεις ενα κουταβι απο σοβαρό εκτροφέα- σου λεει ελα να το παρεις οταν θα εχει γινει 3 μηνων- για να εχει πιει πρωτα το γαλα της μαμας του. ετσι σου λεει
δεν αρρωσταινει ευκολα
το προσδόκιμο της ζωης του ανεβαινει- επισης γινεται πιο κοινωνικό και ήρεμο.
αυτα απο τους κτηνίατρους για το θηλασμο.

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου:
Θήλασα τα παιδιά μου(δίδυμα)για δυο μήνες με συμπλήρωμα. Μέχρι τριών ετών δεν αρρώστησαν σχεδόν καθόλου(μόνο κάτι συναχάκια και μια φορά που μου έκαναν ωτίτιδα)! Μόλις πήγαν πρώτη φορά παιδικό (πέρσυ) ήταν άρρωστα σχεδόν κάθε βδομάδα ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 2 534787
Πιστεύω λοιπόν ότι πολλά πράγματα παίζουν ρόλο όσον αφορά τις αρρώστιες όπως για παράδειγμα η επαφή με άλλα παιδιά, η επαφή με το κρύο, η κλρονομικότητα κλπ
Ο θηλασμός σίγουρα βοηθάει όσον αφορά τα αντισώματα (για όσο καιρό τουλάχιστον θηλάζει το μωρό) ωστόσο πιστεύω ότι τα οφέλη του είναι περισσότερο μακροχρόνια και για το παιδί αλλά και για τη θηλάζουσα μαμά.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια, μην τρελλαινεστε σχετικα με το θηλασμο και το αν θα θηλασεις ή όχι. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, υπάρχει όμως αυτο που η φύση προνόησε, και αυτο που ο άνθρωπος δημιουργησε.
Η φυση προνόησε τα μικρά των θηλαστικών να τρεφονται με το γαλα της μαμας τους. Ετσι και ο άνθρωπος. Ειναι το φυσιολογικο. Σε περιπτώσεις που αυτο δεν ειναι εφικτό για τον Α, Β, Γ λόγο, υπάρχει η λύση του τεχνητου γάλατος, ή του τροποποιημένου αγελαδινου (συνήθως) γάλατος. Δεν ειναι ο φυσιολογικός τρόπος σίτησης ενός νεογέννητου ανθρώπου, αλλά δεν είναι λάθος!!! Είναι όμως το αμέσως καλύτερο πράγμα μετα το θηλασμό.
Κανεις δεν ειπε ότι τα μωρα που παιρνουν ξενο γαλα δεν λαμβάνουν αγάπη, ή οτι θα αρρωσταινουν κάθε τρεις και λιγο. Ή μάλλον όσοι το ειπαν δεν εχουν δίκιο. Κανεις όμως δεν μπορει να αμφισβητήσει τα ωφέλη του θηλασμου.
Επίσης, κάπου ειδα γραμμένο οτι μπορεις να πάρεις τα στοιχεία του μητρικου γάλατος και απο άλλες πηγές

και αν δεν το παρει απο το σωμα της μαμας του τι θα γινει ;;; θα χαλασει ο κοσμος ;;;
Ο παιδίατρος μού μου είχε πει οτι τα γάλατα που φτιάχνουν πλεόν ειναι αρίστης ποιότητας, πολύ καλα. Αλλά υπάρχουν ορισμένες ουσίες, κάποια λιπίδια, τα οποία μόνο ο οργανισμός της θηλάζουσας μητέρας μπορεί να τα συνθέσει. Δεν μπορουν να συντεθουν στο εργαστήριο και δεν μπορουν να απομονωθουν από άλλα θηλαστικά για να προστεθουν στο τεχνητο γάλα/τροποποιημένο αγελαδινο. Επομένως, ηδη το "ξενο" υστερει σε μερικά στοιχεία απο το μητρικό. Χωρίς να θελω να το κατηγορήσω, ετσι? Κι εμένα ο μεγαλος με "ξενο" μεγαλωσε.

Τέλος, το σκέφτομαι ως εξής: εχεις το βιολογικό ζαρζαβατικο, και το συμβατικο ζαρζαβατικο. Τρώγωντας το συμβατικο ζαρζαβατικο παιρνεις πανω κατω τις ιδιες βιταμινες και θρεπτικα στοιχεις με το βιολογικό. και κανεις δεν θα σε κατηγορησει για το οτι δεν παιρνεις το βιολογικο. Αλλά ποιο ειναι καλυτερο??? Εσεις τι πιστεύετε???

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω Νενα.
οσον αφορα το βιολογικο και το συμβατικο κα ιτο μεταλαγμενο- δεν εχει αποδειχθει ακομη τιποτα γιατι ειναι νωρις-
ωστοσο- η λογικη λεει οτι το βιολογικο ειναι καλυτερο. ετσι δεν ειναι?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:συμφωνω Νενα.
οσον αφορα το βιολογικο και το συμβατικο κα ιτο μεταλαγμενο- δεν εχει αποδειχθει ακομη τιποτα γιατι ειναι νωρις-
ωστοσο- η λογικη λεει οτι το βιολογικο ειναι καλυτερο. ετσι δεν ειναι?
Το μεταλλαγμενο ειναι εντελως άλλη κατηγορία. Αλλά ναι ρε συ, με βαση τη λογική, αυτο το οποίο εχει φαει τη λιγοτερη επεξεργασια ειναι παντα το προτιμότερο.
Ας σταματησει ο πόλεμος μεταξυ αυτων που θηλάζουν εναντια σε αυτες που δεν θηλάζουν, και το ποια ειναι καλύτερη μάνα. Δεν ειναι εκει το θέμα μας...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις