Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
36 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 36 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 11]

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Ας σταματησει ο πόλεμος μεταξυ αυτων που θηλάζουν εναντια σε αυτες που δεν θηλάζουν, και το ποια ειναι καλύτερη μάνα. Δεν ειναι εκει το θέμα μας...
αμην..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:συμφωνω Νενα.
οσον αφορα το βιολογικο και το συμβατικο κα ιτο μεταλαγμενο- δεν εχει αποδειχθει ακομη τιποτα γιατι ειναι νωρις-
ωστοσο- η λογικη λεει οτι το βιολογικο ειναι καλυτερο. ετσι δεν ειναι?


λοιπον παιδια διαβαζα καπου τις προαλλες στην Θεσσαλια που ειναι ο καμπος κ ψεκαζουν ασυστολα εχουν αυξηθει οι καρκινοι,τα προβληματα γονιμοτητας,κ ο αυτισμος(αυτο το τελευταιο δεν ξερουν αν σχετιζεται αμεσα με τους ψεκασμους). Οποτε...οταν μιλαμε για συμβατικα προϊοντα υπαρχουν ερευνες που δειχνουν τον κινδυνο.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
Nena έγραψε:
Ας σταματησει ο πόλεμος μεταξυ αυτων που θηλάζουν εναντια σε αυτες που δεν θηλάζουν, και το ποια ειναι καλύτερη μάνα. Δεν ειναι εκει το θέμα μας...
αμην..

αμην πραγματικα και ελεος πια!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
koukida έγραψε:συμφωνω Νενα.
οσον αφορα το βιολογικο και το συμβατικο κα ιτο μεταλαγμενο- δεν εχει αποδειχθει ακομη τιποτα γιατι ειναι νωρις-
ωστοσο- η λογικη λεει οτι το βιολογικο ειναι καλυτερο. ετσι δεν ειναι?


λοιπον παιδια διαβαζα καπου τις προαλλες στην Θεσσαλια που ειναι ο καμπος κ ψεκαζουν ασυστολα εχουν αυξηθει οι καρκινοι,τα προβληματα γονιμοτητας,κ ο αυτισμος(αυτο το τελευταιο δεν ξερουν αν σχετιζεται αμεσα με τους ψεκασμους). Οποτε...οταν μιλαμε για συμβατικα προϊοντα υπαρχουν ερευνες που δειχνουν τον κινδυνο.

οποτε ειτε εγω που θηλαζω φαω τα χορταρακια ειτε η αγελαδιτσα παλι κινδυνευει το παιδι μου !!

τωρα αληθεια για τον αυτισμο να υσχειει ;;;;

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οταν γέννησα τον μεγάλο μου γίο...10 μέρες νωρίτερα..γεννήθηκε και η ανιψιά μου (της κουνιάδας μου, που όμως είχα σαν αδελφή)

Γεννήθηκε πολύ πρόωρη και μόλις 950γραμ. Εγώ θήλαζα τον μικρό μου...
Η μικρή μας έμεινε 2,5 μήνες στην εντατική, μετά τον πρώτο μήνα μια γιατρός μας είπε " ΑΧ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕ"
δηλαδή....ΟΛΕΣ ΟΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΛΠ που τις δίναν εκει μέσα....δεν ήταν καλύτερα του θηλασμού!!!!!!
Νομίζω αυτό...λέει πολλά!!!

Τοτε προθυμοποιήθηκα, επειδή είχα πολύ γάλα...να περάσω απο ενα σωρό εξετασεις ιατρικές, για να μπορέσω να τη θηλάσω εγώ (μια και η κουνιάδα μου το είχε κόψει αναγκαστικά η κοπέλα...1 μήνα χωρίς μωρό)

Η ΟΥΣΙΑ ΟΜΩΣ όπως μας είπε η γιατρός δεν ήταν μόνο το ΓΑΛΑ....αλλά Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ που θα περνούσε μέσα απο αυτό!!!

.............................

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:
litsakos έγραψε:
koukida έγραψε:συμφωνω Νενα.
οσον αφορα το βιολογικο και το συμβατικο κα ιτο μεταλαγμενο- δεν εχει αποδειχθει ακομη τιποτα γιατι ειναι νωρις-
ωστοσο- η λογικη λεει οτι το βιολογικο ειναι καλυτερο. ετσι δεν ειναι?


λοιπον παιδια διαβαζα καπου τις προαλλες στην Θεσσαλια που ειναι ο καμπος κ ψεκαζουν ασυστολα εχουν αυξηθει οι καρκινοι,τα προβληματα γονιμοτητας,κ ο αυτισμος(αυτο το τελευταιο δεν ξερουν αν σχετιζεται αμεσα με τους ψεκασμους). Οποτε...οταν μιλαμε για συμβατικα προϊοντα υπαρχουν ερευνες που δειχνουν τον κινδυνο.

οποτε ειτε εγω που θηλαζω φαω τα χορταρακια ειτε η αγελαδιτσα παλι κινδυνευει το παιδι μου !!

τωρα αληθεια για τον αυτισμο να υσχειει ;;;;

τωρα θυμηθηκα το ειχε θεμα ο Κουλογλου σε μια εκπομπη του. Για τον αυτισμο δεν το επιβεβαιωνουν.
Κινδυνευει λιγοτερο αν θηλασεις,υποθετω.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:
litsakos έγραψε:λοιπον παιδια διαβαζα καπου τις προαλλες στην Θεσσαλια που ειναι ο καμπος κ ψεκαζουν ασυστολα εχουν αυξηθει οι καρκινοι,τα προβληματα γονιμοτητας,κ ο αυτισμος(αυτο το τελευταιο δεν ξερουν αν σχετιζεται αμεσα με τους ψεκασμους). Οποτε...οταν μιλαμε για συμβατικα προϊοντα υπαρχουν ερευνες που δειχνουν τον κινδυνο.

οποτε ειτε εγω που θηλαζω φαω τα χορταρακια ειτε η αγελαδιτσα παλι κινδυνευει το παιδι μου !!

τωρα αληθεια για τον αυτισμο να υσχειει ;;;;
Οποτε εφόσον τα βλαβερα του χορτου δεν τα γλιτωνεις ουτως ή άλλως, ερχομαστε πάλι στο θεμα να θηλάσεις ή όχι!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:
........... ερχομαστε πάλι στο θεμα να θηλάσεις ή όχι!

Πραγματικά, πόσο με θλίβει που ειναι πάντα αυτό το θέμα...
Έχω καταντήσει γραφική, το ξέρω, αλλά πραγματικά με θλίβει όλο αυτό.
Ίσως και γιαυτό να παθιάζομαι όταν ακούω/ διαβάζω λάθος απόψεις πάνω στο θέμα του θηλασμού που ουσιαστικά αποπροσανατολίζουν τις καινούριες ή μέλλουσες μαμάδες.... Rolling Eyes

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
NAI!!!!!!!! ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!

ΕΛΕΟΣ......Η ΦΥΣΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ..ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ!!!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συγγνώμη, το θέμα είναι "να θηλάσεις ή όχι"?

Νόμιζα ότι το θέμα αφορούσε προσωπικές εμπειρίες σχετικές με το ανοσοποιητικό των παιδιών που θηλάζουν ή θήλασαν! Γιατί πρέπει πάντα να το γυρνάμε στο αν είναι καλή μια μαμά που θηλάζει ή δε θηλάζει?

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Rinoula έγραψε:Συγγνώμη, το θέμα είναι "να θηλάσεις ή όχι"?

Νόμιζα ότι το θέμα αφορούσε προσωπικές εμπειρίες σχετικές με το ανοσοποιητικό των παιδιών που θηλάζουν ή θήλασαν! Γιατί πρέπει πάντα να το γυρνάμε στο αν είναι καλή μια μαμά που θηλάζει ή δε θηλάζει?


Γιατί πάντα κάποια έτσι το καταλαβαίνει το όλο θέμα και αρχίζει να γράφει επ αυτού, οπότε προς τα εκεί κατευθύνεται και η κουβέντα.

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σας ευχαριστω ολες οσες απαντησατε στην ερωτηση μου.... Τι να κανω ειμαι απο τη φυση μου ατομο που ψαχνω και δεν τρωω οτι μου σερβιρουν... Ειμαι υπερ του θυλασμου αλλα... με ενα μεγαλο αλλα.... οταν και η ιδια η μαμα ακολουθει σωστη και ισορροπιμενη διατροφη... Διαφωνει καμια μαζι μου σε αυτο;
Δεν μπορει να δεχτει η λογικη μου το να θηλαζεις και να καπνιζεις π.χ. ή το να πινεις αναψυκτικα... Νομιζω οτι αυτο που θα επρεπε να πουμε ολοι απο την αρχη ειναι ΝΑΙ στον θηλασμο αλλα υπο καποιες προυποθεσεις... για να ωφελεισει το παιδι και οντως να θωρακισει το ανοσοποιητικο.... Με αυτον τον τροπο ενθαρυνουμε οσες κοπελες θηλαζουν ή θελουν να θηλασουν...
Απ' οτι καταλαβα παιζουν πολλα ρολο στο θεμα της αρρωστιας...
Εγω τον δικο μου τον θηλασα 20 μερες ετρωγα ΜΟΝΟ υγειηνα... ουτε σοκολατες ουτε αναψυκτικα ουτε καφεδες... μονο μια ισοροπημενη διατροφη... Δεν θα γραψω γιατι σταματησα τον θηλασμο για να μην κατηγορηθω οτι μπορει να αποθαρυνω κοπελες που σκεφτονται να θηλασουν ( αυτο ειναι δημοκρατια!!!!;;;;Wink
Και επισης κουραστηκα... ωωω ναι κουραστηκα να με κατηγορειτε.... Βαρεθηκα .... ευχαριστω οσες κοπελες μου συμπαρασταθηκαν σε δυσκολες στιγμες τα τελευταια σχεδον 2 χρονια... Αλλα το να μπορω να πω τη γνωμη μου χωρις καποιος να με κατηγορεισει ή να προσπαθησει να μου αποδειξει οτι ειμαι λαθος παει πολυ κουραστηκα... Καλη συνεχεια...

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rinoula έγραψε:Συγγνώμη, το θέμα είναι "να θηλάσεις ή όχι"?

Νόμιζα ότι το θέμα αφορούσε προσωπικές εμπειρίες σχετικές με το ανοσοποιητικό των παιδιών που θηλάζουν ή θήλασαν! Γιατί πρέπει πάντα να το γυρνάμε στο αν είναι καλή μια μαμά που θηλάζει ή δε θηλάζει?


Σ' ευχαριστω που με συμπληρωσες... Respect ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 3 417472

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το βλέπω τοοοοόσες μέρες και έχω ξεστραβωθεί.

θΗλασμος, θΗλασμος, θΗλασμος.

Από το ρήμα θΗλαζω

Ήτα, ήτα, ήτα, ήτα.

Ευχαριστώ.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:Σας ευχαριστω ολες οσες απαντησατε στην ερωτηση μου.... Τι να κανω ειμαι απο τη φυση μου ατομο που ψαχνω και δεν τρωω οτι μου σερβιρουν... Ειμαι υπερ του θυλασμου αλλα... με ενα μεγαλο αλλα.... οταν και η ιδια η μαμα ακολουθει σωστη και ισορροπιμενη διατροφη... Διαφωνει καμια μαζι μου σε αυτο;
Δεν μπορει να δεχτει η λογικη μου το να θηλαζεις και να καπνιζεις π.χ. ή το να πινεις αναψυκτικα... Νομιζω οτι αυτο που θα επρεπε να πουμε ολοι απο την αρχη ειναι ΝΑΙ στον θηλασμο αλλα υπο καποιες προυποθεσεις... για να ωφελεισει το παιδι και οντως να θωρακισει το ανοσοποιητικο.... Με αυτον τον τροπο ενθαρυνουμε οσες κοπελες θηλαζουν ή θελουν να θηλασουν...
Απ' οτι καταλαβα παιζουν πολλα ρολο στο θεμα της αρρωστιας...
Εγω τον δικο μου τον θηλασα 20 μερες ετρωγα ΜΟΝΟ υγειηνα... ουτε σοκολατες ουτε αναψυκτικα ουτε καφεδες... μονο μια ισοροπημενη διατροφη... Δεν θα γραψω γιατι σταματησα τον θηλασμο για να μην κατηγορηθω οτι μπορει να αποθαρυνω κοπελες που σκεφτονται να θηλασουν ( αυτο ειναι δημοκρατια!!!!;;;;Wink
Και επισης κουραστηκα... ωωω ναι κουραστηκα να με κατηγορειτε.... Βαρεθηκα .... ευχαριστω οσες κοπελες μου συμπαρασταθηκαν σε δυσκολες στιγμες τα τελευταια σχεδον 2 χρονια... Αλλα το να μπορω να πω τη γνωμη μου χωρις καποιος να με κατηγορεισει ή να προσπαθησει να μου αποδειξει οτι ειμαι λαθος παει πολυ κουραστηκα... Καλη συνεχεια...

Εγω διαφωνώ, πειράζει? Καλό είναι να τρώει η μητέρα υγιεινά αλλά δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για το θηλασμό. Αυτά που είναι να δώσει στο μωρό θα τα δώσει, και θα τα στερηθεί ο δικός της οργανισμός. Σαφώς και καλό είναι να μην καπνίζουμε και να μην πίνουμε καφέδες (και αλκοόλ κτλ.) αλλά τα αντισώματα στα οποί κυρίως αναφέρεσαι ό,τι και να τρώμε θα τα δώσουμε.

Επίσης δεν κατάλαβα ποια ακριβώς σε κατηγόρησε γιατί εγώ καμία κατηγορία δεν είδα και πάλι σε αυτό το θέμα. Είδα μαμάδες να λένε ότι δεν είναι κακό να μη θηλάσεις αλλά καμία να ισχυρίζεται το αντίθετο. Επιτέλους, ας σταματήσει αυτό.

Δε θα αρνηθούμε τα οφέλη του θηλασμού και τα επιστημονικά δεδομένα, αλλά νομίζω ότι γενικά υπάρχει στήριξη και κατανόηση, όχι κατηγορίες.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
nopi30 έγραψε:Σας ευχαριστω ολες οσες απαντησατε στην ερωτηση μου.... Τι να κανω ειμαι απο τη φυση μου ατομο που ψαχνω και δεν τρωω οτι μου σερβιρουν... Ειμαι υπερ του θυλασμου αλλα... με ενα μεγαλο αλλα.... οταν και η ιδια η μαμα ακολουθει σωστη και ισορροπιμενη διατροφη... Διαφωνει καμια μαζι μου σε αυτο;
Δεν μπορει να δεχτει η λογικη μου το να θηλαζεις και να καπνιζεις π.χ. ή το να πινεις αναψυκτικα... Νομιζω οτι αυτο που θα επρεπε να πουμε ολοι απο την αρχη ειναι ΝΑΙ στον θηλασμο αλλα υπο καποιες προυποθεσεις... για να ωφελεισει το παιδι και οντως να θωρακισει το ανοσοποιητικο.... Με αυτον τον τροπο ενθαρυνουμε οσες κοπελες θηλαζουν ή θελουν να θηλασουν...
Απ' οτι καταλαβα παιζουν πολλα ρολο στο θεμα της αρρωστιας...
Εγω τον δικο μου τον θηλασα 20 μερες ετρωγα ΜΟΝΟ υγειηνα... ουτε σοκολατες ουτε αναψυκτικα ουτε καφεδες... μονο μια ισοροπημενη διατροφη... Δεν θα γραψω γιατι σταματησα τον θηλασμο για να μην κατηγορηθω οτι μπορει να αποθαρυνω κοπελες που σκεφτονται να θηλασουν ( αυτο ειναι δημοκρατια!!!!;;;;Wink
Και επισης κουραστηκα... ωωω ναι κουραστηκα να με κατηγορειτε.... Βαρεθηκα .... ευχαριστω οσες κοπελες μου συμπαρασταθηκαν σε δυσκολες στιγμες τα τελευταια σχεδον 2 χρονια... Αλλα το να μπορω να πω τη γνωμη μου χωρις καποιος να με κατηγορεισει ή να προσπαθησει να μου αποδειξει οτι ειμαι λαθος παει πολυ κουραστηκα... Καλη συνεχεια...

Καλησπέρα!
Καμία δεν κατηγόρησε καμία για το τί έκανε, τουλάχιστον εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο!
Το γιατί σταμάτησες να θηλάζεις λειτούργησε σε εσένα και αφού το έκανες με δική σου απόφαση, αν κάποια βρεθεί να σε κατηγορήσει ή να σου προσάψει κάτι, γιατί να ασχοληθείς? Γιατί να αισθανθείς πως πρέπει να απολογηθείς για αυτή σου την επιλογή?
Τώρα αυτό που λες για τον θηλασμό και την σωστή διατροφή θα συμφωνήσω μόνο σε ότι αφορά νικοτίνη και αλκοόλ.
Όλα τα άλλα απλά δεν επηρρεάζουν το γάλα. Αντίθετα είναι πληροφορίες απο παραπληροφορημένους παιδιάτρους που δυσκολεύουν τον θηλασμό για να προωθήσουν το ξένο γάλα.
Δηλαδή, η μαμά που θηλάζει ΔΕΝ πρέπει να αλλάξει σε τίποτα τις διατροφικές της συνήθειες. Η μόνη περίπτωση που πρέπει και επιβάλλεται να περιορίσει απο την διατροφή της ομάδες τροφών είναι ΜΟΝΟ όταν έχει κάποια διαπιστωμένη αλλεργία το μωρό.-
Αυτό λοιπόν που θα έπρεπε να προωθήσουμε όλες μας είναι να ενημερώνουμε τις νέες μαμάδες ή αυτές που θέλουν να θηλάσουν γιατί δυστυχώς το αν θα θηλάσει ή όχι ένα μωρό είναι καθαρά θέμα τύχης.

Τελειώνοντας, καμμία δεν έκρινε την επιλογή καμμίας μαμάς πως θα θρέψει το παιδί της. Στο ότι δεν ήθελες έρευνες να στηρίξουμε αυτά που λέμε είχαμε μια ένσταση, αλλά και πάλι, όπως είδες σου απαντήσαμε γιατί αυτό είναι το όλο θέμα.
Βέβαια μπορεί να μιλάς και για άλλο θέμα και να παρερμήνευσα εγώ, απλά αν αναφέρεσαι εδώ, καμία επίκριση δεν υπάρχει.

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω που τωρα ειδα το θεματακι να απαντησω το εξης
και τα 2 μου παιδια τα θηλασα 9 μηνες το καθενα.ο γιος μου δεν αρρωστησε ποτε αν εξαιρεσει κανεις την αλλεργικη ρινιτιδα που τον πιανει οπως και τον αντρα μου και ολο του το σοι(εδω κολλαει ανετα το "γ@μω το σοι σου")καθε ανοιξη.ειναι 5 χρονων και δεν εχει παρει ποτε αντιβιωση.η κορη μου ειναι 2 χρονων κι επισης δεν αρρωστησε ποτε,μονο μια φορα εκανε γαστρεντεριτιδα κι αυτο γιατι δεν την ειδα ποτε βουτηξε το σαλαμακι του μεγαλου απο το πιατο και ηταν μονο 6 μηνων.η σαλμονελλα εκανε παρτυ!αλλα και παλι με συνεχεις θηλασμους δε δωσαμε αντιβιωση.
ελπιζω να βοηθησα και ελπιζω το θεμα να εξελιχθηκε ομαλα και να μη καταληξει σε πολεμο παλι για το τι ειναι το σωστοτερο-υγειινοτερο-ιδανικοτερο-μητρικοτερο κτλ κτλ κτλ Wink

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermom έγραψε:Το βλέπω τοοοοόσες μέρες και έχω ξεστραβωθεί.

θΗλασμος, θΗλασμος, θΗλασμος.

Από το ρήμα θΗλαζω

Ήτα, ήτα, ήτα, ήτα.

Ευχαριστώ.

εγω βλεπω το μηνυμα σου κι εχω ξεστραβωθει...
γιατι τοσο εντονο δε καταλαβα?υπαρχει καποια διαφορα στην ερωτηση που κανει η νοπη αμα το γραψει σωστα ή λαθος??αμα θηλαζεις δεν αρρωσταινουν τα παιδια ενω αμα θυλαζεις αρρωσταινουν?στην τελικη ας της εστελνες ενα πμ κι ας μην εκανες την κοπελα να νιωσει αβολα.....

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:.. Τι να κανω ειμαι απο τη φυση μου ατομο που ψαχνω και δεν τρωω οτι μου σερβιρουν...
Καλα κανεις και την ψαχνεις, καταλαβαινεις ομως οτι εδω το δειγμα ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρο για να σου δωσει αξιοπιστα αποτελεσματα, ε?

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μα αμφισβητουμε τα δειγματα των ερευνων που καλυπτουν ενα μεγαλο φασμα ανθρωπων και κραταμε το γκάλοπ στο φορουμ?
αντε κ εγραψα εγω οτι το 7 μηνων μωρο μου δεν εχει αρρωστησει ποτε -που εκανε μικτη διατροφη απο τον 2ο μηνα κ μετα. so what?
τα παιδια μας ειναι πολυ μικρα και πολυ λιγα για να βγαλουμε συμπερασματα βαση των δικων μας εμπειριων. δεν υπαρχει μετρο σύγκρισης.
αυτο πιστευω εγω και επισης βρε κοριτσια κουβεντα κανουμε- δεν μαλωσε κανεις κανενα- ετσι δεν ειναι?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:Σας ευχαριστω ολες οσες απαντησατε στην ερωτηση μου.... Τι να κανω ειμαι απο τη φυση μου ατομο που ψαχνω και δεν τρωω οτι μου σερβιρουν... Ειμαι υπερ του θυλασμου αλλα... με ενα μεγαλο αλλα.... οταν και η ιδια η μαμα ακολουθει σωστη και ισορροπιμενη διατροφη... Διαφωνει καμια μαζι μου σε αυτο;
Δεν μπορει να δεχτει η λογικη μου το να θηλαζεις και να καπνιζεις π.χ. ή το να πινεις αναψυκτικα... Νομιζω οτι αυτο που θα επρεπε να πουμε ολοι απο την αρχη ειναι ΝΑΙ στον θηλασμο αλλα υπο καποιες προυποθεσεις... για να ωφελεισει το παιδι και οντως να θωρακισει το ανοσοποιητικο.... Με αυτον τον τροπο ενθαρυνουμε οσες κοπελες θηλαζουν ή θελουν να θηλασουν...
Απ' οτι καταλαβα παιζουν πολλα ρολο στο θεμα της αρρωστιας...
Εγω τον δικο μου τον θηλασα 20 μερες ετρωγα ΜΟΝΟ υγειηνα... ουτε σοκολατες ουτε αναψυκτικα ουτε καφεδες... μονο μια ισοροπημενη διατροφη... Δεν θα γραψω γιατι σταματησα τον θηλασμο για να μην κατηγορηθω οτι μπορει να αποθαρυνω κοπελες που σκεφτονται να θηλασουν ( αυτο ειναι δημοκρατια!!!!;;;;Wink
Και επισης κουραστηκα... ωωω ναι κουραστηκα να με κατηγορειτε.... Βαρεθηκα .... ευχαριστω οσες κοπελες μου συμπαρασταθηκαν σε δυσκολες στιγμες τα τελευταια σχεδον 2 χρονια... Αλλα το να μπορω να πω τη γνωμη μου χωρις καποιος να με κατηγορεισει ή να προσπαθησει να μου αποδειξει οτι ειμαι λαθος παει πολυ κουραστηκα... Καλη συνεχεια...

Νοπη αν ειχες διαβασει τις ερευνες που αποφευγεις θα ειχες διαβασει οτι αυτα που γραφεις κ εχω τονισει με κοκκινο δεν αποτελουν αντενδειξεις για τον θηλασμο...δεν θα αναλυσω περαιτερω,αν σε ενδιαφερει ευχαριστως να το κανω.

Αυτα που πρασινισα (ολο χρωματιζω σημερα...) ειλικρινα δεν καταλαβα πως κολλανε στην συζητηση μας....

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermom έγραψε:Το βλέπω τοοοοόσες μέρες και έχω ξεστραβωθεί.

θΗλασμος, θΗλασμος, θΗλασμος.

Από το ρήμα θΗλαζω

Ήτα, ήτα, ήτα, ήτα.

Ευχαριστώ.

Η διορθωση παντα καλο κανει. Smile

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
supermom έγραψε:Το βλέπω τοοοοόσες μέρες και έχω ξεστραβωθεί.

θΗλασμος, θΗλασμος, θΗλασμος.

Από το ρήμα θΗλαζω

Ήτα, ήτα, ήτα, ήτα.

Ευχαριστώ.

Η διορθωση παντα καλο κανει. Smile

διορθωση ναι λιτσα μου αλλα αυτο καταντα επιθεση...υπαρχουν και τα πμ...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευάκι έγραψε:

διορθωση ναι λιτσα μου αλλα αυτο καταντα επιθεση...υπαρχουν και τα πμ...

Καταλαβαίνω πως το λες Ευάκι αλλά και εσύ εδώ εξέφρασες την δυσαρέσκειά σου για αυτό που είπε η κοπέλα και όχι με πιμι Very Happy

Συμφωνώ με την Λίτσα, μόνο καλό κάνει η διόρθωση ΕΡΕΥΝΑ : ΘΥΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ - Σελίδα 3 417472

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Ευάκι έγραψε:

διορθωση ναι λιτσα μου αλλα αυτο καταντα επιθεση...υπαρχουν και τα πμ...

Καταλαβαίνω πως το λες Ευάκι αλλά και εσύ εδώ εξέφρασες την δυσαρέσκειά σου για αυτό που είπε η κοπέλα και όχι με πιμι Very Happy

Συμφωνώ με την Λίτσα, μόνο καλό κάνει η διόρθωση [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

εγω επιτηδες το εγραψα εδω και οχι σε πμ γιατι ηθελα να δει πως ειναι να σε προσβαλουν με μια δημοσια παρατηρηση... Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις