Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
99 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 99 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 11]

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευάκι έγραψε:
chicken έγραψε:
Ευάκι έγραψε:

διορθωση ναι λιτσα μου αλλα αυτο καταντα επιθεση...υπαρχουν και τα πμ...

Καταλαβαίνω πως το λες Ευάκι αλλά και εσύ εδώ εξέφρασες την δυσαρέσκειά σου για αυτό που είπε η κοπέλα και όχι με πιμι Very Happy

Συμφωνώ με την Λίτσα, μόνο καλό κάνει η διόρθωση [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

εγω επιτηδες το εγραψα εδω και οχι σε πμ γιατι ηθελα να δει πως ειναι να σε προσβαλουν με μια δημοσια παρατηρηση... Very Happy

Τόσα χρόνια γυναίκα, δεν νομίζω πως είμαστε τόσο ευαίσθητες που να μας πειράζει αν κάποιος μας διορθώσει δημόσια ένα ορθογραφικό λάθος.
Έχω γράψει εγώ απο την βιασύνη μου πράγματα που ούτε παιδάκι του δημοτικού δεν θα καταλάβαινε τι λέω Razz Razz

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
chicken έγραψε:
Ευάκι έγραψε:

διορθωση ναι λιτσα μου αλλα αυτο καταντα επιθεση...υπαρχουν και τα πμ...

Καταλαβαίνω πως το λες Ευάκι αλλά και εσύ εδώ εξέφρασες την δυσαρέσκειά σου για αυτό που είπε η κοπέλα και όχι με πιμι Very Happy

Συμφωνώ με την Λίτσα, μόνο καλό κάνει η διόρθωση [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

εγω επιτηδες το εγραψα εδω και οχι σε πμ γιατι ηθελα να δει πως ειναι να σε προσβαλουν με μια δημοσια παρατηρηση... Very Happy

Τόσα χρόνια γυναίκα, δεν νομίζω πως είμαστε τόσο ευαίσθητες που να μας πειράζει αν κάποιος μας διορθώσει δημόσια ένα ορθογραφικό λάθος.
Έχω γράψει εγώ απο την βιασύνη μου πράγματα που ούτε παιδάκι του δημοτικού δεν θα καταλάβαινε τι λέω Razz Razz

ναι αλλα δεν ηρθε ποτε κανεις να σου φωναζει "ητα ητα ητα ητα" λες και ειναι η δασκαλα στο δημοτικο και να σε ταπεινωνει ετσι...κι εν τελει το θεμα δεν την ενδιεφερε,πουθενα δεν υπαρχει μια σχετικη απαντηση,μπηκε μονο και μονο για να υποτιμησει την κοπελα που το ανοιξε...δε σου καθεται καλα στο ματι?οκ το δεχομαι.αλλα για πιο λογο να το πεις?αμα ηταν σωστα γραμμενο θα ηταν αλλιως η ζωη μου?δε θα ηταν ανεργη η αδερφη μου,κουλος ο μπαμπας μου,με αλτσχαιμερ η γιαγια μου,θα ειχαν παραιτηθει οι 300,θα ειχαμε ξανα τους μισθους μας πισω???????????????
ενω αν δε το ελεγε πιθανον να μην ηταν στεναχωρημενη η νοπη τωρα...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευάκι έγραψε:
ναι αλλα δεν ηρθε ποτε κανεις να σου φωναζει "ητα ητα ητα ητα" λες και ειναι η δασκαλα στο δημοτικο και να σε ταπεινωνει ετσι...κι εν τελει το θεμα δεν την ενδιεφερε,πουθενα δεν υπαρχει μια σχετικη απαντηση,μπηκε μονο και μονο για να υποτιμησει την κοπελα που το ανοιξε...δε σου καθεται καλα στο ματι?οκ το δεχομαι.αλλα για πιο λογο να το πεις?αμα ηταν σωστα γραμμενο θα ηταν αλλιως η ζωη μου?δε θα ηταν ανεργη η αδερφη μου,κουλος ο μπαμπας μου,με αλτσχαιμερ η γιαγια μου,θα ειχαν παραιτηθει οι 300,θα ειχαμε ξανα τους μισθους μας πισω???????????????
ενω αν δε το ελεγε πιθανον να μην ηταν στεναχωρημενη η νοπη τωρα...

Με διορθώσαν, αμέ. Γιατί όχι? Αφού είχα κάνει λάθος. Πως θα μάθαινα το σωστό?
Την Νόπη δεν την ξέρω καθόλου και δεν με ευχαριστεί -εννοείτε- οτι στεναχωρήθηκε. Μήπως όμως είναι πιθανό να υπερβάλλει λίγο? Δεδομένου πως είπε πως την κρίνουμε νωρίτερα ενώ δεν είχε συμβεί κάτι αντιστοιχο.
Καταλαβαίνω πως είναι να σε κρίνει κάποιος για κάτι άσχετο, όμως και εγώ αν δω πουθενά "Στις μία θα πάω να δω τον γυναικολόγο μου" θα μπω και θα σχολιάσω "Στη μία ρε παιδιά!". Ακόμα και αν συζητάνε για το σε πόση ώρα βράζουν τα μαυρομάτικα φασόλια...

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
ναι αλλα δεν ηρθε ποτε κανεις να σου φωναζει "ητα ητα ητα ητα" λες και ειναι η δασκαλα στο δημοτικο και να σε ταπεινωνει ετσι...κι εν τελει το θεμα δεν την ενδιεφερε,πουθενα δεν υπαρχει μια σχετικη απαντηση,μπηκε μονο και μονο για να υποτιμησει την κοπελα που το ανοιξε...δε σου καθεται καλα στο ματι?οκ το δεχομαι.αλλα για πιο λογο να το πεις?αμα ηταν σωστα γραμμενο θα ηταν αλλιως η ζωη μου?δε θα ηταν ανεργη η αδερφη μου,κουλος ο μπαμπας μου,με αλτσχαιμερ η γιαγια μου,θα ειχαν παραιτηθει οι 300,θα ειχαμε ξανα τους μισθους μας πισω???????????????
ενω αν δε το ελεγε πιθανον να μην ηταν στεναχωρημενη η νοπη τωρα...

Με διορθώσαν, αμέ. Γιατί όχι? Αφού είχα κάνει λάθος. Πως θα μάθαινα το σωστό?
Την Νόπη δεν την ξέρω καθόλου και δεν με ευχαριστεί -εννοείτε- οτι στεναχωρήθηκε. Μήπως όμως είναι πιθανό να υπερβάλλει λίγο? Δεδομένου πως είπε πως την κρίνουμε νωρίτερα ενώ δεν είχε συμβεί κάτι αντιστοιχο.
Καταλαβαίνω πως είναι να σε κρίνει κάποιος για κάτι άσχετο, όμως και εγώ αν δω πουθενά "Στις μία θα πάω να δω τον γυναικολόγο μου" θα μπω και θα σχολιάσω "Στη μία ρε παιδιά!". Ακόμα και αν συζητάνε για το σε πόση ώρα βράζουν τα μαυρομάτικα φασόλια...

ας μου επιτρεψεις να διαφωνησω!και με οσες σε διορθωσαν.εδω ειναι ενα φορουμ για μαμαδες,δε δωσαμε εξετασεις για να γινουμε δεκτα μελη.ουτε ο πονος μιας μανας ειναι μικροτερος αν ειναι λαθος γραμμενος...ουτε η αγαπη μιας μανας για το παιδι της ειναι μικροτερη αν ειναι ανορθογραφη η μανα...κι αν δεν εχεις κατι να πεις για να βοηθησεις την κοπελα που ειχε ενα προβλημα τουλαχιστον μην την κανεις χειροτερα....και σαφως αλλο να πεις "βρε παιδια με ητα δεν γραφεται?" και αλλο να πεις "ητα ητα ητα ητα εκ του θηλαζω θηλαζω θηλαζω" ελεος...ο τροπος με πειραξε και οχι η διορθωση...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νόπη μου, εγω δεν ειδα να σου επιτεθηκε καμια, ουτε οτι καποια ζητησε εξηγησεις για το πόσο θηλασες. Δεν μας αφορά εξάλλου. Και τη γνωμη σου είπες, και σε ακουσαμε.
Αλλά εδω ειμαστε για να πουμε και πέντε πράγματα, σωστά λαθος, δεν ξέρω, τη γνωμη μας. Συμφωνω οτι η γνωμη μας ειναι υποκειμενικη. Νομίζω αυτο, πιστευω το άλλο, σκεφτομαι εκεινο. Υπάρχουν όμως και κάποιες αντικειμενικές αλήθειες, πώς να το κάνουμε? Ναι ο θηλασμος ωφελει. Κανενας δεν θα σου πει οτι το παιδι σου δεν τρεφεται σωστα αν του δωσεις "ξενο". Αλλά και κανενας δεν θα σου πει οτι το ξένο ειναι καλύτερο απο το μητρικο. Αν περίμενες να ακουσεις αυτο, νομίζω είχες λάθος προσδοκίες. Αλλά πιστεύω οτι απλά ηθελες να δεις κατα πόσο τα παιδια που θήλασαν ειναι όντως άνοσα. Και σου απαντησαμε όλες επ'αυτου.
Επίσης, το ειχα γραψει και στην αρχη, το "δεν πιστεύω σε ερευνες" ειναι λανθασμένο. Επίσης, με ενοχλησε η φράση "δεν τρώω ό,τι μου σερβίρουν". Δηλαδη πιστευεις οτι εμεις που πιστεύουμε στα πλεονεκτηματα του θηλασμου, ειμαστε παραπληροφορημένες? ή κολλημένες???
Σου ξαναλέω, δεν θηλασα τον πρωτο μου γιο, και θηλασα τον δευτερο, για να μη νομίζεις οτι μιλάω εκ του ασφαλούς. Κι εγω πέρασα δυσκολα. Δεν ξέρω πόσο δυσκολα πέρασες εσυ, ισως τα δικά μου να μην ηταν τίποτα μπροστα στα δικά σου (και δεν το λέω ειρωνικά, το εννοώ). Αλλά όταν λες τη γνωμη σου θα πρέπει να περιμένεις οτι και οι άλλοι θα μπορουν αν πουν τη δική τους. Η οποια μπορει και να μη συμφωνει με τη δική σου.
Μη λαμβανετε σαν κατηγορια το οτι διαφωνουμε! Διάλογος γινεται!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="chicken"]
Nena έγραψε:
........... ερχομαστε πάλι στο θεμα να θηλάσεις ή όχι!

Πραγματικά, πόσο με θλίβει που ειναι πάντα αυτό το θέμα...
Έχω καταντήσει γραφική, το ξέρω, αλλά πραγματικά με θλίβει όλο αυτό.
Ίσως και γιαυτό να παθιάζομαι όταν ακούω/ διαβάζω λάθος απόψεις πάνω στο θέμα του θηλασμού που ουσιαστικά αποπροσανατολίζουν τις καινούριες ή μέλλουσες μαμάδες.... Rolling Eyes

για αυτο πρεπει οι μελουσες μαμαδες η οι νεες μαμαδες να κανουν αυτο που τους ευχαριστει ! οτι κιαν ειναι αυτο ....περα απο τον τροπο ταισματος , γενικα στο μεγαλωμα τους !

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:Σας ευχαριστω ολες οσες απαντησατε στην ερωτηση μου.... Τι να κανω ειμαι απο τη φυση μου ατομο που ψαχνω και δεν τρωω οτι μου σερβιρουν... Ειμαι υπερ του θυλασμου αλλα... με ενα μεγαλο αλλα.... οταν και η ιδια η μαμα ακολουθει σωστη και ισορροπιμενη διατροφη... Διαφωνει καμια μαζι μου σε αυτο;
Δεν μπορει να δεχτει η λογικη μου το να θηλαζεις και να καπνιζεις π.χ. ή το να πινεις αναψυκτικα... Νομιζω οτι αυτο που θα επρεπε να πουμε ολοι απο την αρχη ειναι ΝΑΙ στον θηλασμο αλλα υπο καποιες προυποθεσεις... για να ωφελεισει το παιδι και οντως να θωρακισει το ανοσοποιητικο.... Με αυτον τον τροπο ενθαρυνουμε οσες κοπελες θηλαζουν ή θελουν να θηλασουν...
Απ' οτι καταλαβα παιζουν πολλα ρολο στο θεμα της αρρωστιας...
Εγω τον δικο μου τον θηλασα 20 μερες ετρωγα ΜΟΝΟ υγειηνα... ουτε σοκολατες ουτε αναψυκτικα ουτε καφεδες... μονο μια ισοροπημενη διατροφη... Δεν θα γραψω γιατι σταματησα τον θηλασμο για να μην κατηγορηθω οτι μπορει να αποθαρυνω κοπελες που σκεφτονται να θηλασουν ( αυτο ειναι δημοκρατια!!!!;;;;Wink
Και επισης κουραστηκα... ωωω ναι κουραστηκα να με κατηγορειτε.... Βαρεθηκα .... ευχαριστω οσες κοπελες μου συμπαρασταθηκαν σε δυσκολες στιγμες τα τελευταια σχεδον 2 χρονια... Αλλα το να μπορω να πω τη γνωμη μου χωρις καποιος να με κατηγορεισει ή να προσπαθησει να μου αποδειξει οτι ειμαι λαθος παει πολυ κουραστηκα... Καλη συνεχεια...

ωραια δεν θηλασες πολυ πρεπει να σε κρινουμε ;;; ακου να πρεπει να απολογηθεις !!!οταν παυει να ειναι ευχαριστος ο θηλασμος πρεπει να διακοπτεται !

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="valerakievelinaki"]
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:
........... ερχομαστε πάλι στο θεμα να θηλάσεις ή όχι!

Πραγματικά, πόσο με θλίβει που ειναι πάντα αυτό το θέμα...
Έχω καταντήσει γραφική, το ξέρω, αλλά πραγματικά με θλίβει όλο αυτό.
Ίσως και γιαυτό να παθιάζομαι όταν ακούω/ διαβάζω λάθος απόψεις πάνω στο θέμα του θηλασμού που ουσιαστικά αποπροσανατολίζουν τις καινούριες ή μέλλουσες μαμάδες.... Rolling Eyes

για αυτο πρεπει οι μελουσες μαμαδες η οι νεες μαμαδες να κανουν αυτο που τους ευχαριστει ! οτι κιαν ειναι αυτο ....περα απο τον τροπο ταισματος , γενικα στο μεγαλωμα τους !

άλλο θέμα ανέλυα αλλά συνεχίζεις να με αφήνεις με το στόμα ανοικτό & δεν μπορώ να μη σου πω αυτό που σκέφτηκα μόλις!
Ο θηλασμός δεν είναι δικαίωμα της μαμάς, αλλά του παιδιού.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
litsakos έγραψε:
supermom έγραψε:Το βλέπω τοοοοόσες μέρες και έχω ξεστραβωθεί.

θΗλασμος, θΗλασμος, θΗλασμος.

Από το ρήμα θΗλαζω

Ήτα, ήτα, ήτα, ήτα.

Ευχαριστώ.

Η διορθωση παντα καλο κανει. Smile

διορθωση ναι λιτσα μου αλλα αυτο καταντα επιθεση...υπαρχουν και τα πμ...

ποσα να στειλει η ερμη? Razz Razz

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="valerakievelinaki"]
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:
........... ερχομαστε πάλι στο θεμα να θηλάσεις ή όχι!

Πραγματικά, πόσο με θλίβει που ειναι πάντα αυτό το θέμα...
Έχω καταντήσει γραφική, το ξέρω, αλλά πραγματικά με θλίβει όλο αυτό.
Ίσως και γιαυτό να παθιάζομαι όταν ακούω/ διαβάζω λάθος απόψεις πάνω στο θέμα του θηλασμού που ουσιαστικά αποπροσανατολίζουν τις καινούριες ή μέλλουσες μαμάδες.... Rolling Eyes

για αυτο πρεπει οι μελουσες μαμαδες η οι νεες μαμαδες να κανουν αυτο που τους ευχαριστει ! οτι κιαν ειναι αυτο ....περα απο τον τροπο ταισματος , γενικα στο μεγαλωμα τους !

εδω αν μου επιτρεπεις δεν θα συμφωνησω..δεν εινα ιθεμα προσωπικης ευχαριστησης το πως μεγαλωνουμε το παιδι -αλλα το να κανουμε το παν για το καλο του ακομη κ αν δεν μας αρεσει.
δεν εχω τον θηλασμο στο μυαλο μου μονο.
να φερω ενα παραδειγμα? ακραιο αλλα υπαρκτο- υπαρχουν γονεις που τους ευχαριστει να κανουν πραγματα που δεν αρμοζουν στα/μπροστα στα παιδια τους.
αυτο δεν σημαινει οτι ειναι σωστοι.
Rolling Eyes



Έχει επεξεργασθεί από τον/την koukida στις Τρι Οκτ 18, 2011 6:30 am, 1 φορά

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:
nopi30 έγραψε:
Και επισης κουραστηκα... ωωω ναι κουραστηκα να με κατηγορειτε.... Βαρεθηκα .... ευχαριστω οσες κοπελες μου συμπαρασταθηκαν σε δυσκολες στιγμες τα τελευταια σχεδον 2 χρονια... Αλλα το να μπορω να πω τη γνωμη μου χωρις καποιος να με κατηγορεισει ή να προσπαθησει να μου αποδειξει οτι ειμαι λαθος παει πολυ κουραστηκα... Καλη συνεχεια...

ωραια δεν θηλασες πολυ πρεπει να σε κρινουμε ;;; ακου να πρεπει να απολογηθεις !!!οταν παυει να ειναι ευχαριστος ο θηλασμος πρεπει να διακοπτεται !

Ειδες εσυ να την κατακρινει καμια?????? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="chicken"]
valerakievelinaki έγραψε:
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:
........... ερχομαστε πάλι στο θεμα να θηλάσεις ή όχι!

Πραγματικά, πόσο με θλίβει που ειναι πάντα αυτό το θέμα...
Έχω καταντήσει γραφική, το ξέρω, αλλά πραγματικά με θλίβει όλο αυτό.
Ίσως και γιαυτό να παθιάζομαι όταν ακούω/ διαβάζω λάθος απόψεις πάνω στο θέμα του θηλασμού που ουσιαστικά αποπροσανατολίζουν τις καινούριες ή μέλλουσες μαμάδες.... Rolling Eyes

για αυτο πρεπει οι μελουσες μαμαδες η οι νεες μαμαδες να κανουν αυτο που τους ευχαριστει ! οτι κιαν ειναι αυτο ....περα απο τον τροπο ταισματος , γενικα στο μεγαλωμα τους !

άλλο θέμα ανέλυα αλλά συνεχίζεις να με αφήνεις με το στόμα ανοικτό & δεν μπορώ να μη σου πω αυτό που σκέφτηκα μόλις!
Ο θηλασμός δεν είναι δικαίωμα της μαμάς, αλλά του παιδιού.


ναι ειναι δικαιωμα του παιδιου αλλα για να γινει πρεπει να το θελει η μαμα ! γιατι οσο και αν της λεμε για πλεονεκτηματα και ευκολια και ποσο καλο κανει και ολα αυτα που ξερουμε εμεις που θηλασαμε και προσφερομαστε να πληροφορησουμε αν δεν θελει δεν θα θηλασει !!αυτο θελω να πω δεν ξερω αν το καταλαβαινεις !!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:
nopi30 έγραψε:
Και επισης κουραστηκα... ωωω ναι κουραστηκα να με κατηγορειτε.... Βαρεθηκα .... ευχαριστω οσες κοπελες μου συμπαρασταθηκαν σε δυσκολες στιγμες τα τελευταια σχεδον 2 χρονια... Αλλα το να μπορω να πω τη γνωμη μου χωρις καποιος να με κατηγορεισει ή να προσπαθησει να μου αποδειξει οτι ειμαι λαθος παει πολυ κουραστηκα... Καλη συνεχεια...

ωραια δεν θηλασες πολυ πρεπει να σε κρινουμε ;;; ακου να πρεπει να απολογηθεις !!!οταν παυει να ειναι ευχαριστος ο θηλασμος πρεπει να διακοπτεται !

οχι δεν ειδα να την κρινει καμια αλλα εκεινη το ειπε ....και εγω το σχολιασα !

Ειδες εσυ να την κατακρινει καμια?????? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν εχω καταλαβει το νοημα του θεματος ακομη!! ωω ναι εγω η χαζη δεν καταλαβα μη με κραξετε με καποιο ποστ! και σορυ για τα οποιαδηποτε ορθογραφικα κανω ανα καιρους Cool

εγω θηλασα με το ζορι και τα 2 μου κοριτσακια μονο 40 μερες λογω ΓΟΠ... η μεγαλη μου αρρωστησε πρωτη φορα στο προνηπιο και η μικρη δυστυχως αρχισε απο νωρις λογω της μεγαλης που την κολλαει! τιποτα δεν ειναι κανονας σιγουρα το μητρικο γαλα δεν συγκρινεται με το ξενο και αυτο ειναι απολυτως λογικο.. τωρα τι ειναι σωστο τι πρεπει τι δεν πρεπει αυτο ειναι υποκειμενικο και διαφορετικο στα ματια του καθενος και σε τετοια θεματα δεν προκειται να συμφωνησουμε ποτε...



διαβασα προχτες ενα αρθρο της Joan Wolf που φιλοξενησε και η Ολιβια στο μπλογκ της και το παραθετω! νομιζω τα λεει ολα!

“But what I’m against, really, is misinformation and the use of breastfeeding — or not breastfeeding — to make mothers feel bad about themselves.

Some women find breastfeeding deeply rewarding, and for them, breastfeeding is the right choice. Others find that formula-feeding works much better, and for them, breastfeeding is the wrong choice. We all know terrific mothers who formula-feed, and plenty of formula-fed babies are as healthy as those who are breastfed.

Science has not demonstrated that breastfeeding has serious health advantages, and we need to stop making claims that breastfeeding is the only choice for mothers who care about their children“



http://www.eimaimama.gr/2011/01/blog-post_30-6.html

εδω ειναι ολοκληρο το θεματακι και συμφωνω απολυτα!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:
Nena έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:
nopi30 έγραψε:
Και επισης κουραστηκα... ωωω ναι κουραστηκα να με κατηγορειτε.... Βαρεθηκα .... ευχαριστω οσες κοπελες μου συμπαρασταθηκαν σε δυσκολες στιγμες τα τελευταια σχεδον 2 χρονια... Αλλα το να μπορω να πω τη γνωμη μου χωρις καποιος να με κατηγορεισει ή να προσπαθησει να μου αποδειξει οτι ειμαι λαθος παει πολυ κουραστηκα... Καλη συνεχεια...
ωραια δεν θηλασες πολυ πρεπει να σε κρινουμε ;;; ακου να πρεπει να απολογηθεις !!!οταν παυει να ειναι ευχαριστος ο θηλασμος πρεπει να διακοπτεται !
Ειδες εσυ να την κατακρινει καμια?????? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
οχι δεν ειδα να την κρινει καμια αλλα εκεινη το ειπε ....και εγω το σχολιασα !

Σε εμάς δεν απευθυνεται??? Αρα θεωρει οτι εμεις την κατηγορησαμε καπου, αυτο εννοω!

Λες τη γνωμη σου, λεω τη δική μου. Διαφέρουν. Ή εσυ εισαι λάθος ή εγώ. Ίσως και καμια. Για σενα ειμαι λαθος εγω, για μενα εισαι λαθος εσυ. Εμενα δεν με ενοχλει να με θεωρεις λαθος. Εσενα γιατι σε ενοχλει να θεωρω οτι εισαι λαθος καπου?? Σου επιβαλλω τη γνωμη μου??? Όσο δικαιωμα εχεις να λες τη γνωμη σου εχω κι εγω!!! Και οπως ξαναπα, αν διαφωνω δε σημαινει οτι σε κατακρινω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:

ναι ειναι δικαιωμα του παιδιου αλλα για να γινει πρεπει να το θελει η μαμα ! γιατι οσο και αν της λεμε για πλεονεκτηματα και ευκολια και ποσο καλο κανει και ολα αυτα που ξερουμε εμεις που θηλασαμε και προσφερομαστε να πληροφορησουμε αν δεν θελει δεν θα θηλασει !!αυτο θελω να πω δεν ξερω αν το καταλαβαινεις !!

Συνήθως μια μαμά θέλει να θηλάσει. Απο την φύση της θέλει και μπορεί να θρέψει το παιδί της. Σταματάει να θέλει όταν εμείς που θηλάσαμε παρουσιάζουμε τον θηλασμό σαν παιχνιδάκι και εκείνη αισθάνεται ανίκανη να ηρεμήσει ένα μωρό που κλαίει. Γιαυτό σου είπα απο την αρχή να μην προωθείς απόψεις του τύπου "και κοκακόλα να δώσεις στο μωρό θα πιεί" γιατί αυτό κάνει μια μαμά που έχει ένα λεχουδάκι στο σπίτι και κλαίει να κλονιστεί η εμπιστοσύνη της στο γάλα της. Λέγοντάς της πως τα μωρά είναι εύκολα, εκείνη θα ρίξει στον εαυτό της και στο γάλα της το φταίξιμο ενώ μπορεί να συμβαίνουν χίλια δύο πράγματα.
Γιαυτό προσέχουμε τι λέμε για να διασφαλίσουμε και μια χαρούμενη μαμά και ένα χαρούμενο μωρό εμείς που έχουμε λίγο μεγαλύτερα παιδάκια και έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο.

Την ειρωνία στο μήνυμά σου την αντιπαρέρχομαι δημόσια, αλλά αν θες να το παίξουμε έτσι, πολύ ευχαρίστως με προσωπικά μηνύματα.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:

Science has not demonstrated that breastfeeding has serious health advantages, and we need to stop making claims that breastfeeding is the only choice for mothers who care about their children“
[/i]


\

Κατερινα αυτο δεν ισχυει ομως.. Rolling Eyes επιστημονικες αποδειξεις υπαρχουν.
η τελευταια φραση με βρισκει απολυτα συμφωνη!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="chicken"]
valerakievelinaki έγραψε:

ναι ειναι δικαιωμα του παιδιου αλλα για να γινει πρεπει να το θελει η μαμα ! γιατι οσο και αν της λεμε για πλεονεκτηματα και ευκολια και ποσο καλο κανει και ολα αυτα που ξερουμε εμεις που θηλασαμε και προσφερομαστε να πληροφορησουμε αν δεν θελει δεν θα θηλασει !!αυτο θελω να πω δεν ξερω αν το καταλαβαινεις !!

Συνήθως μια μαμά θέλει να θηλάσει. Απο την φύση της θέλει και μπορεί να θρέψει το παιδί της. Σταματάει να θέλει όταν εμείς που θηλάσαμε παρουσιάζουμε τον θηλασμό σαν παιχνιδάκι και εκείνη αισθάνεται ανίκανη να ηρεμήσει ένα μωρό που κλαίει. Γιαυτό σου είπα απο την αρχή να μην προωθείς απόψεις του τύπου "και κοκακόλα να δώσεις στο μωρό θα πιεί" γιατί αυτό κάνει μια μαμά που έχει ένα λεχουδάκι στο σπίτι και κλαίει να κλονιστεί η εμπιστοσύνη της στο γάλα της. Λέγοντάς της πως τα μωρά είναι εύκολα, εκείνη θα ρίξει στον εαυτό της και στο γάλα της το φταίξιμο ενώ μπορεί να συμβαίνουν χίλια δύο πράγματα.
Γιαυτό προσέχουμε τι λέμε για να διασφαλίσουμε και μια χαρούμενη μαμά και ένα χαρούμενο μωρό εμείς που έχουμε λίγο μεγαλύτερα παιδάκια και έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο.

Την ειρωνία στο μήνυμά σου την αντιπαρέρχομαι δημόσια, αλλά αν θες να το παίξουμε έτσι, πολύ ευχαρίστως με προσωπικά μηνύματα.

αχχχχ ειλικρινα δεν ξερω τι να πω ! ολο το παραπανω ειναι στην δικη σου κριση ! και αν υπαρξει αυτο το σεναριο που μολις περιεγραψες τι θα γινει ;;; θα χαλασει ο κοσμος ;;; οτι εχεις να μου πεις πες το εδω και οχι σε πμ !! και δεν παιζω αν ετσι το αντιλαμβανεσαι ! μπορει να μην συμφωνεις με αυτα που λεω αλλα πρεπει να τα σεβαστεις γιατι ειναι η αποψη μου και εχω καθε δικαιωμα να την λεω . αν δεν σου αρεσει απλα μην ασχολησε , μην σχολιαζεις και μην την διαβαζεις γιατι αλλιως θα σκεφτω πως εχεις μια εμπαθεια στο προσωπο μου ! ειμαι μελος 1,5 χρονο εδω και ποτε δεν δημιουργησα προβλημα σε καποιο μελος και ουτε θα το κανω !! ζουμε σε δημοκρατικη χωρα ( νομιζω ?!)

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν μπορουμε να συμφωνουμε με ολους , να ταιριαζουμε με ολους , να ταυτιζομαστε με ολους !!!! ειμαστε ολοι διαφορετικοι και μοναδικοι !

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν δεν σου αρεσει απλα μην ασχολησε , μην σχολιαζεις και μην την διαβαζεις

Σορυ, να καταλαβω, αν δηλαδη εχει ανοιχτει ενα θεμα, κι εμεις διαφωνουμε με κατι που ειπωθηκε στο θεμα αυτο, πρεπει να το βουλώσουμε και να κανουμε πως δεν το ειδαμε??? Πρέπει να απανταμε ΜΟΝΟ οταν συμφωνουμε???
Πειτε το αν ειναι, να μην ασχολουμαστε αδικα.

αν υπαρξει αυτο το σεναριο που μολις περιεγραψες τι θα γινει ;;; θα χαλασει ο κοσμος ;;;
Για τη μαμα που θελει να θηλασει και δεν μπορει λόγω παραπληροφορησης, ναι, χαλάει ο κοσμος.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε: ζουμε σε δημοκρατικη χωρα ( νομιζω ?!)

Νομιζεις οντως Laughing Laughing Laughing
επωληθη αγαπητη μου συμπατριωτισα....

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
εγω θηλασα με το ζορι και τα 2 μου κοριτσακια μονο 40 μερες λογω ΓΟΠ... ...

Κατερινακι εντελως πληροφοριακά θα αναφέρω για τις κοπέλες που μας διαβάζουν πως όταν έχει ένα μωράκι ΓΟΠ το καλύτερο γάλα για να ξεπεραστεί γρηγορότερα το πρόβλημα ειναι το μητρικό και είναι ανώτερο απο οποιοδήποτε αντιαναγωγικό. Επίσης, είναι η μόνη περίπτωση που συστίνεται η χρήση πιπίλας στον θηλασμό για τα μωρά με ΓΟΠ, παρά τον κίνδυνο της σύγχησης θηλών.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:

αχχχχ ειλικρινα δεν ξερω τι να πω ! ολο το παραπανω ειναι στην δικη σου κριση ! και αν υπαρξει αυτο το σεναριο που μολις περιεγραψες τι θα γινει ;;; θα χαλασει ο κοσμος ;;; οτι εχεις να μου πεις πες το εδω και οχι σε πμ !! και δεν παιζω αν ετσι το αντιλαμβανεσαι ! μπορει να μην συμφωνεις με αυτα που λεω αλλα πρεπει να τα σεβαστεις γιατι ειναι η αποψη μου και εχω καθε δικαιωμα να την λεω . αν δεν σου αρεσει απλα μην ασχολησε , μην σχολιαζεις και μην την διαβαζεις γιατι αλλιως θα σκεφτω πως εχεις μια εμπαθεια στο προσωπο μου ! ειμαι μελος 1,5 χρονο εδω και ποτε δεν δημιουργησα προβλημα σε καποιο μελος και ουτε θα το κανω !! ζουμε σε δημοκρατικη χωρα ( νομιζω ?!)

Δεν έχω να σου πω κάτι πέρα απο αυτά που σου λέω. Σου ξαναεξηγώ λοιπόν πως δεν υπάρχει καμία εμπάθεια προς το πρόσωπό σου εσύ με ειρωνεύτικες και σου είπα πως αν θες να το συνεχίσεις έτσι δεν προτίθεμαι να το κάνω δημόσια.
Τώρα για το θέμα μας, τίποτα δεν θα γίνει αν μια μαμά αποφασίσει να δώσει φόρμουλα. Απολύτως τίποτα απο όλα αυτά τα μαγικά που συμβαίνουν με τον θηλασμό.
Τιποτα δεν θα πάθει το παιδί, όπως τίποτα δεν έπαθα και εγώ που δεν με θήλασε η μαμά μου.
Θέλω όμως και προσπαθώ αν μια μαμά έχει πρόβλημα να της το λύσω όπως μπορώ και να συνεχίσει να θηλάζει.
Απόψεις του τύπου: "Μαμά που δεν θήλασε δεν είναι καλή μαμά, Δεν αγαπάει τα παιδιά της" και διάφορες τέτοιες βλακείες με βρίσκουν απόλυτα αντίθετη.
Σε κατατόπισα αρκετά?
Μήπως θες να αου πω και για το ότι η πρώτη αίσθηση που είναι η πιο αναπτυγμένη στα βρέφη είναι αυτή της όσφρησης πολύ απλά για να μπορούν να βρουν τη μαμά τους για να τραφούν?
Ή μήπως είναι για να βρουν το σουβλατζίδικο του Βαγγελη να πάνε να χτυπήσουν ένα πιτόγυρο?
Έλεος πια....

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
mama katerina έγραψε:
εγω θηλασα με το ζορι και τα 2 μου κοριτσακια μονο 40 μερες λογω ΓΟΠ... ...

Κατερινακι εντελως πληροφοριακά θα αναφέρω για τις κοπέλες που μας διαβάζουν πως όταν έχει ένα μωράκι ΓΟΠ το καλύτερο γάλα για να ξεπεραστεί γρηγορότερα το πρόβλημα ειναι το μητρικό και είναι ανώτερο απο οποιοδήποτε αντιαναγωγικό. Επίσης, είναι η μόνη περίπτωση που συστίνεται η χρήση πιπίλας στον θηλασμό για τα μωρά με ΓΟΠ, παρά τον κίνδυνο της σύγχησης θηλών.

Μαρακι μου δεν ειπα πως ειναι κατορθωτο ΕΓΩ ομως που το περασα το παλεψα οσο δεν παει αλλο! η μικρη το ειχε σε μεγαλυτερο βαθμο! τη στιγμη που την ταιζα την ιδια στιγμη μου εκανε εμετο ολο το γαλα και ξαναπειναγε το κλαμα δεν σταματαγε με τιποτα και εβλεπα το μωρο μου να ταλαιπωρειται! και ΣΕ ΜΕΝΑ ηταν καλυτερο το αντιαναγωγικο γιατι επιτελους το μωρο αρχισε να τρωει εβγαζε μεν αλλα οχι στο βαθμο που το εκανε με τον θηλασμο!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
αν δεν σου αρεσει απλα μην ασχολησε , μην σχολιαζεις και μην την διαβαζεις

Σορυ, να καταλαβω, αν δηλαδη εχει ανοιχτει ενα θεμα, κι εμεις διαφωνουμε με κατι που ειπωθηκε στο θεμα αυτο, πρεπει να το βουλώσουμε και να κανουμε πως δεν το ειδαμε??? Πρέπει να απανταμε ΜΟΝΟ οταν συμφωνουμε???
Πειτε το αν ειναι, να μην ασχολουμαστε αδικα.

αν υπαρξει αυτο το σεναριο που μολις περιεγραψες τι θα γινει ;;; θα χαλασει ο κοσμος ;;;
Για τη μαμα που θελει να θηλασει και δεν μπορει λόγω παραπληροφορησης, ναι, χαλάει ο κοσμος.

και βεβαια πρεπει να απανταμε σε ολους υπαρχει ελευθερια λογου ( μαλλον ) τωρα για την παραπληροφορηση ;;; εσυ το λες ετσι δεν σημαινει οτι υσχειει παρ ολα αυτα ειναι η αποψη σου και την δεχομαι ασχετως αν δεν σεβεστε καποιες την δικη μου !

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις