Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
28 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 28 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Razz Razz μου το είχε πει και η παιδίατρος να μην του δίνω γάλα στο ενδιάμεσο της μέρας (γιατί ζήταγε συνέχεια) ώστε να φάει! το αποτέλεσμα? κοίτα την φωτό από κάτω! το βούτηξε ένα βράδυ μόλις το έφερε ο πατέρας του, χειμώνας ήταν τότε, τίποτα δεν άλλαξε όμως ακόμα! Razz

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Uploaded with ImageShack.us

το μόνο που έκανε η πείνα ήταν να πέσουμε στο ψωμί! Razz Razz

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία έγραψε:Razz Razz μου το είχε πει και η παιδίατρος να μην του δίνω γάλα στο ενδιάμεσο της μέρας (γιατί ζήταγε συνέχεια) ώστε να φάει! το αποτέλεσμα? κοίτα την φωτό από κάτω! το βούτηξε ένα βράδυ μόλις το έφερε ο πατέρας του, χειμώνας ήταν τότε, τίποτα δεν άλλαξε όμως ακόμα! Razz

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Uploaded with ImageShack.us

το μόνο που έκανε η πείνα ήταν να πέσουμε στο ψωμί! Razz Razz
χαχαα απιστευτος ο μικρος ολα τα λεφτα . χιχιχι

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
είδες! Razz Razz και για να μην ξεχνάμε το θεματάκι εδώ, μπορεί να μειώσουν το φαγητό(καλή ώρα) αλλά το σταμάτημα του μούλτι επιβάλλετε!

puccarina

puccarina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμένα το αγοράκι μου είναι 11μηνών και προσπαθώ και εγώ να κόψω το μούλτι στο μεσημεριάνο μόνο γιατί στην φρουτόκρεμα προτιμώ να φάει περισσότερο έστω και αλεσμένο...Η παιδίατρος μου είχε πεί πως το παιδί δείχνει πως είναι έτοιμο να κόψει το αλεσμένο όταν δείχνει ενδιαφέρον για το φαί που τρώμε εμείς και ο δικός μου εδώ και κανα μήνα σκ@τ@ να τρώμε θέλει να φάει και αυτός...Η αλήθεια είναι πως έχουμε 8 δόντια και ετοιμάζονται και άλλα...είναι βέβαια τα μπροστά δηλαδή οι κοπτήρες οπότε στο μάσημα δεν πάιζουν κανένα μα κανένα ρόλο...Το μισό και λιγότερο φαγάκι του το λιώνω με το πιρούνι και του το δίνω μπουκιτσα μπουκίτσα με τα χέρια μου (ούτε Ινδός να ήταν μόνο έτσι το δέχεται και καταλαβαίνει πως αυτό το μασάμε και δεν το καταπίνουμε κατευθείαν με αποτέλεσμα να μην πνίγεται...)επειδή όμως πεινάει και κουράζεται με το μάσημα (ο θεός να το κάνει μάσημα τα μισά πάνε μάλλον αμάσητα κάτω αν και προσπαθεί) το υπόλοιπο το αλέθω για να γεμίσει και το στομαχάκι...ελπίζω μέχρι να πάμε διακοπές να τα έχουμε καταφέρει γιατί κακά τα ψέματα το άλεσμα είναι δεσμευτικό!!!

ioanna

ioanna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΜΑΜΑΔΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙΑ.ΕΓΩ ΕΔΙΝΑ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ.ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΕΛΙΩΝΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΚΟΒΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ.

veni


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
και εμενα τα ιδια..18 μηνων και ενω τρωει τοστ κουλουρακια μπισκοτα κριτσινα αλλα το φαγητο και το φρουτο λιωμενα!! ακομα και λιγο να εχει το φτυνει!!! ακομα και τα μακαρονια ή τις φακες.
ουτε πατατα βραστη που λεει ο λογος! μονο καμια τηγανιτη που εχει δοκιμασει αλλα μην φανταστει 1-2-3 και τελος!
μονο τον τραχανα τον τρωει κανονικα..
η γιατρος μου ειπε πως δεν πειραζει γιατι εμενα ειναι και μικροκαμωμενος οποτε οτι φαμε παραπανω καλο θα ειναι και να μην τον πιεσω..οποτε περιμενω ποτε θα το παρει αποφαση!!!!

http://www.blade.gr

Rita


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
veni έγραψε:και εμενα τα ιδια..18 μηνων και ενω τρωει τοστ κουλουρακια μπισκοτα κριτσινα αλλα το φαγητο και το φρουτο λιωμενα!! ακομα και λιγο να εχει το φτυνει!!! ακομα και τα μακαρονια ή τις φακες.
ουτε πατατα βραστη που λεει ο λογος! μονο καμια τηγανιτη που εχει δοκιμασει αλλα μην φανταστει 1-2-3 και τελος!
μονο τον τραχανα τον τρωει κανονικα..
η γιατρος μου ειπε πως δεν πειραζει γιατι εμενα ειναι και μικροκαμωμενος οποτε οτι φαμε παραπανω καλο θα ειναι και να μην τον πιεσω..οποτε περιμενω ποτε θα το παρει αποφαση!!!!


Αχ βρε Βένη εγώ το έχω άγχος! τρώει κουλουράκια, ψωμί, ένα ολόκληρο τόστ, πατάτες, αγγούρι ένα μικρό ολοκληρο, τυροπιτάκια!...φρούτο και μεσημεριανό ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

τι να κάνουμε; να περιμενουμε απλά;
τον άφησα 10 ημέρες χωρίς μεσημεριανό - ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
οι φιλες μου μου λένε να μην του έδινα ούτε το απογευματινό γιαούρτι, αλλά τον λυπήθηκα!

ας περιμένουμε.....

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια αυτό χρειάζεται σωστή προετοιμασία από πριν!

Δε μπορεί το παιδί να χει συνηθίσει μια ορισμένη υφή στην τροφή του και ξαφνικά να του επιβάλλετε να μάθει να μασάει!

Καταρχήν το παιδί εμείς το βάζαμε στο καρεκλάκι του την ώρα που τρώγαμε και μας παρακολουθούσε!Να αισθάνεται οτι συμμετέχει!

Οταν ξεκίνησε τα φρούτα,του έδινα με το χέρι μου μπανάνα λιωμένη αν τύχαινε κατά τη διάρκεια της μέρας να τρώω εγώ!

Αργότερα με τα λαχανικά,αν είχαμε φαγητό με πατάτα ή λαχανικό του πατούσα με το πιρούνι και δοκίμαζε!Ας είχε φάει το δικό του αλεσμένο!Αυτο ξεκίνησε από 7 μηνών!

Κάποια στιγμή άρχισε να τρώει με λιγότερη ευχαρίστηση το δικό του αλεσμένο φαγητό και έδειχνε ενδιαφέρον για το δικό μας!

Ετσι ξεκίνησα τις σούπες του να τις πατάω με το πιρούνι!Απο 10 μηνών δηλαδή τα τρώει πατημένα με το πιρούνι και δόντια είχε τα δυο κάτω που μόλις είχαν αρχισει να φαίνονται,δηλαδή τίποτα!Μόνο το μοσχάρι το περνάω στο μούλτι και μετά το ρίχνω μέσα στα πατημένα λαχανικά!

Εδώ και 20 μέρες έχω αρχίσει να του δίνω μαγειρεμένα κανονικά φαγητά(παστίτσιο,σπανακόρυζο,γεμιστα.....)Απλά φροντίζω να είναι ανάλατα!

Και εκείνος δείχνει ενδιαφέρον γιατί δε προλαβαίνει να βαρεθεί και εγώ το βρίσκω πιο εύκολο!Το φαγητό στην ουσία είναι το ίδιο,αλλά αλλάζει η υφή και ο τρόπος μαγειρέματος!

Στο χέρι δεν ήξερε να τρώει,επειδή ποτέ δεν έβαζε ούτε τα παιχνίδια στο στόμα!Ετσι,όταν του έδινα μπισκοτάκι βρεφικό εκείνος το κράταγε με τις ώρες κι έπαιζε!

Αρχισα να του το κρατάω εγώ και να τον ταίζω,ωσπου προχθές όταν είδε το μπισκότο,άνοιξε το στόμα του!Του το έβαλα στο χέρι και το έσπρωξα προς το στόμα του!Λίγο αδέξια στην αρχή,αλλά τελικά κατάφερε κι έμαθε να τρώει το μπισκότο του μόνος του!

Σήμερα του έδινα κουλούρι Θεσ/κης και επειδή σταμάτησα,μου το βούτηξε απ το χέρι και άρχισε να το τρωει μόνος του!!!!!Να πω οτι αυτή τη στιγμή έχει βγάλει μισά τα 2 πάνω δόντια!Δηλ 4 δόντια μόνο!

Αυτό που θέλω να πω,είναι οτι ολα τα παιδιά μπορούν να μασήσουν ανεξαρτήτως πόσα δόντια έχουν!
Στο εξωτερικό δεν αλέθουν καθόλου!Τι δηλαδή αυτά τα μωρά είναι πιο έξυπνα?Οχι απλά οι μητέρες τα φέρνουν σε επαφή από νωρίς με την τροφή κι εκείνα τη συνηθίζουν πιο εύκολα!


Οι μανούλες που ήδη τα χουν βρει σκούρα,μπορούν να ξεκινήσουν αφήνοντας κάποιο κομματάκι άλεστο στο φαγητό,και σιγά σιγά να αλέθουν όλο και πιο λίγο το φαι,ωσπου κάποια στιγμή θα περασουν στο πατημένο με το πιρούνι!

Θέλει γερά νεύρα και πολλή υπομονή.Μπορεί να του κάτσει αρχικά,να κάνει εμετό αλλά εσείς πάντα με ηρεμία θα το βοηθήσετε να το συνηθίσει!Ναι μπορεί να μειωθεί η ποσότητα του φαγητού,άλλωστε σκεφτείτε οτι για το στομάχι είναι πιο εύπεπτο το αλεσμένο,ενώ με το στέρεο χορταίνεις πιο γρήγορα!

Δε συμφωνώ να αφήσω το παιδί να πνιγεί για να μάθει!Μπορεί να τρομάξει!

Αλλά δε συμφωνώ και να το έχω μέχρι τα 3 ή τα 4 να τρώει αλεσμένα!Δεν είναι καλό και για το ίδιο το παιδί γιατί αηδιάζει!!!!

Συγνώμη για το σεντόνι!
Δε θέλω να προσβάλλω καμία,άλλωστε κάθε μανούλα και μόνο αυτή ξέρει το καλύτερο για το μωρό της!Απλά πρέπει να είστε τόσο σχοαστικές,όσο και τότε που περάσατε απ το γάλα,στο φαγητό!

veni


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ολα αυτα μολλυ μου τα κανω και τα εκανα απο πιο πριν..και μπανανα στο χερακι(η μιση λιωνει στο χερι επιτηδες και βρισκεται στο πατωμα) και το σ/κ τρωμε οιλοι μαζι στο καρεκλακι και του δινω ψωμακι και μπισκοτα απο πριν τον χρονο παιδικα..και πατημενα με πισρουνι λαχανικα και κομματακια φρουτα αλλα...το μεσημεριανο ΔΕΝ!
θα αρχισω σ/κ να του φτιαχνω διαφορα να δουμε..

http://www.blade.gr

Rita


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πέστα Βένυ μου γιατί νοιώθω τελείως άχρηστη! Όλα τα κάνω ! το μεσημεριανό με τίποτα! Και νηστικό τον άφησα 10 μέρες! αλλά το απόγευμα δεν μου πήγαινε η καρδιά κλκαι του έδινα γιαουρτάκι, τόστ κλπ!

Ο γιατρός σας τι λεει;

veni


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ο γιατρος μας ειπε να μην τον πιεζουμε γιατι θελουμε να τρωει..ειναι 18μηνων και 9.5 κιλα 79.5 ποντους..οποτε οτι φαμε κερδος ειναι..

http://www.blade.gr

Rita


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
veni έγραψε:ο γιατρος μας ειπε να μην τον πιεζουμε γιατι θελουμε να τρωει..ειναι 18μηνων και 9.5 κιλα 79.5 ποντους..οποτε οτι φαμε κερδος ειναι..

αχ εμενα τίποτα δεν με σώζει. είναι 19 μηνών σχεδόν και 13 κιλά!

θα αρχίσω το ΣΚ (για΄τι καθημερινές η μαμά μου δεν τα καταφέρνει) να του δίνω μισό αλεσμ΄νο και μέσα κομματάκια μη αλεσμένο! θα το φτύσει! αλλά ς; δούμε!

veni


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ριτα τι εγινε?κανεναν νεο?

εγω δοκιμασα το φαγητο σε στυλ κροκετας..
το αλεσα το ανακατεψα με αλευρακι και φρυγανια και το εβαλα στο γκριλ να γινει σαν κεφτεδακι..λιγο λιγο του εδινα εφαγε 3!!!!!!! αλλα μετα ειδε στο τραπεζι το ψωμι και σταματησε Sad Sad Sad

μετα αφου ειχε χαζοφαει πεινουσε και γκρινιαζε και δεν ηξερε τι ηθελε και τσαντιζοτανε και δεν ετρωγε τιποτα μεχρι που χλαπακιασε την κρεμα... ε, δεν μπορω τι να κανω??

μεχρι και τα βραδυα ξυπναει ξανα γιατι πειναει!!!!!!! Sad Sad

το αποφασισα..σ/κ θα του δινω μονο κομματια και στυλ κροκετας και μακαρονια που εφαγε και απο αυτα(αλλα μονο κατι στρογγυλα μεγαλα ενα ενα με το χερι)
και βλεπουμε....... Shocked

http://www.blade.gr

nadina


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και εμενα τα ηθελε λιωμενα ολα. (στισ 19 θα γινει 19 μηνων)και ξεκινησαμε το παιχνιδι. βαλε λιγα μακαρονια η πατατεσ σε μικρα κομματακια και αστο ζουζουνι να τα πιασει με το χερακι του νατα φαει!!(να εισαι παντα διπλα) μεσα σε μια βδομαδα τον εκανα να τρωει κανονικα τα λαχανικα και το κρεασ το ψιλοκοβω !!! Very Happy
εμεισ ομωσ εχουμε αλο προβλημα ΔΕΝ τρωει με τιποτα τα φρουτα αν δεν ειναι πολτοποιημενα!! του δινω μπανανα να δοκιμασει και συχενεται,ουτε πατημενα ΤΙΠΟΤΑ!! Τα τρώει ακόμα λιωμένα στο multi! ΣΟΣ πείτε καμμιά ιδέα! - Σελίδα 3 215994

veni


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
του δινω κομματακια τετοια αλλα θα φαει 5-6..φαι ειναι αυτο?μετα γκρινιαζει γιατι πειναει και δεν ξερει τι θελει..εκτος απο μακαρονια-πατατες τι αλλο του εβαζες στην αρχη? σημερα του εδινα φασολακια μικρα μικρα..με τιποτα!!!!!!!!
ετσι που σκεφτομαι να του δινω μονο μακρονια πατατες και οσο τρωει μεχρι να φαει κανονικα...μηπως ετσι πρεπει?
τρωει λιγοτερο τωρα?

http://www.blade.gr

nadina


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εγω οτι φαγητο του φτιαχνω προσπαθω να εχει ζουμακι ωστε οπωσ τα κοβω κομματακια και του τα δινω να μπορει να τα μασησει ποιο ευκολα! παντωσ σαν ποσοτηα ειναι μικροτερη απο αυτο που του εδεινα οταν τα ετρωγε αλλεσμενα!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

veni


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω δεν μπορω να το κανω αυτο αφου θελει να τα πιανει μονος του..αχχχχ δεν ξερω!!!!!

http://www.blade.gr

melina_


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ είχα δοκιμάσει να του δίνω κομματάκια κομματάκια να τα πιάνει με το χέρι του και να τα τρώει. Από 6 μηνών σχεδόν του έδινα μαλακά φρούτα να τρώει μόνος του, ή ντομάτα ή ψωμί να μασουλάει. Μετά δοκίμασα αντί για μούλτι να τα λιώνω με το πιρούνι και αργότερα ακόμα αν δεν ήθελε να φάει κάτι, δεν του το έβαζα στο πιάτο του, αλλά του έδινα από το δικό μου, δίνοντάς του την εντύπωση ότι "κλέβει" από το φαγητό της μαμάς που είναι για μεγάλους, και όχι για μωρά! Επίσης με είχε βολέψει να του δίνω ένα κουτάλι στο χέρι να παλεύει μόνος του, και παράλληλα να του δίνω εγώ με ένα άλλο κουτάλι! Αλλά και σε εμάς όταν περάσαμε από τα λιωμένα στα στέρεα, η ποσότητα που έτρωγε μειώθηκε αισθητά!

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΡΩΝΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΛΕΣΜΕΝΑ. ΕΜΕΝΑ ΟΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3,5 ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΤΟΥ ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΕΣΜΕΝΑ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΩ. javascript:emoticonp('flower')

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γνώμη μου... Δε θέλει άγχος και πίεση!

Δε θα πάνε φαντάροι τα αγόρια σας ή νυφούλες στην εκκλησία τα κορίτσια μας και θα τρώνε ακόμα αλεσμένα!

Το Μαράκι τρώει τα φαγητά της πατημένα με το πηρούνι από τότε που είχε.. κανένα δόντι, αλλά ούλα κοφτερά σαν ξυράφια! Razz

Ε και? Και να άλεθα ακόμα, δε θα με πεέραζε, αρκεί να έτρωγε τα φαγητά της.

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα σας πω κατι να γελασετε!η μαμα μου εχει ενα κολλημα,εχει κατι ξαδερφια ειναι μεγαλοι βεβαια τωρα σχεδον 40ετων αλλα δεν εχει ξεχασει οτι καιτα δυο αυτα αγορια τρωγανε αλεσμενη τροφη μεχρι 12 χρονω!!! Shocked
Ετσι σε μενα και την αδερφη μου απο τον 6 μηνα μας εδινε δειλα δειλα μη λιωμενες τροφες να μασουλαμε,απο φοβο μην καταντησουμε σαν τα ξαδερφια της χα χα χα !!

Εγω με την μπεμπα κανω το ιδιο ασχετα με το περιστατικο που ανεφερα.Μεχρι να λιωσω τα φρουτα της δινω μικρα κομματακια στο στομα απο φρουτα και αυτη τα φερνει βολτα με τα 2 δοντακια τα οποια εχει απο 5 μηνων και τα τρωει μια χαρα.Το ιδιο κανω και με το κυριως φαγητο της της δινω μια μεγαλη ποσοτητα αλεσμενο και στο τελος της δινω με το χερι μου κομματακια πατατουλα,κολοκυθακι κτλ.εχει λειτουργησει.
Ενταξει οπως μας παει δεν θα τρελαθω κιολας,ασε που ψωμακι 'η μπισκοτακι τα αφηνω πανω στο τραπεζακι της και το τσακωνει τσουκου τσουκου το τρωει!

vikimama

vikimama
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
poloi lene pws to paidi efxaristiete to faghto otan to kanei mono tou

mhn ta piezete katholou balte sto piataki to meshmeri pou trwte oloi mazi an oxi mazi sas to faghto tou sto piataki tou me ti koutaaki h to pirounaki mhn ta fobaste allwste hsaste dipla kai afhste to eleythero....
na kserete pws taha bazete panta perisotero faghto to miso tha katalhksh sto stomazi kai to miso sto patwma h kollhmeno ston toixo........deikste katanohsh afhste to na paizei me to faghto tou kai na trwei sunxronws.....


o dikos mou etsi trwei monos tou apo 13 mhnwn twra alla koma mazeuw apo to patwma h mpainei gia mpanio kapaki.......thelei hremia kai na to deite polu xalara

oh mummy

oh mummy
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Έχω μια απορία. Γιατί πειράζει που τρώνε μέχρι μεγαλούτσικα τα αλεσμένα; Εμένα κορίτσια είναι 13 μηνών κι επειδή μου βγάζει το λάδι για να φάει (5 μπουκιές στον αέρα και μισή στο στόμα...) και όσο μεγαλώνει τόσο πιο δύσκολη γίνεται, προτιμώ να τα αλέθω ακόμα γιατί όσο νά'ναι περισσότερο θα φάει από να της βάλω μπροστά της μακαρόνια και να τα τρώει ένα ένα μόνη της γιατί δεν ανοίγει το στόμα με τίποτα παρά μόνο αν το πάρει το φαγητό μόνη της και το φάει!! Shocked Shocked Περιττό να σας πω πως γίνεται το πάτωμα γύρω από το καρεκλάκι αλλά και η ίδια! Λούζεται στο φαγητό! Αλλωστε το ίδιο είναι να φάει μισή μπανάνα και το ίδιο 4 φρούτα αλεσμένα; Αν ήταν στρουμπουλή δε θα το συζητούσα άλλα αφού είναι μικροκαμωμένη προτιμώ να κρατήσω ακόμα τα αλεσμένα και αναλόγως τι έχω στο τραπέζι της δίνω και κανένα μεζεδάκι στο χέρι να το φάει μόνη της. Πήγα σήμερα να της δώσω ρύζι από γεμιστά. Με τίποτα δεν άνοιγε το στόμα! Μόνη της πήρε καναδυό ρυζάκια (!) και τα έφαγε. Αυτό ήταν το φαγητό της. Έτσι έφτιαξα πάλι κοτόσουπα, την άλεσα και, με μάχη πάντα, έφαγε. Αρκεί που τρώει κι ας τα αλέθω ακόμα...

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ego pisteuo oti mexri 2,5 xronon den yparxi provlima na trone ta alesmena..isa isa pairnoun oles tis vitamines afou trone oli ti posotita..eidika ama den exoun dontia eine poly epikindino..i dikia mou pou exi xronisi den exi dontia k tis ta dino ola alesmena k den akouo kanenan pou mou leei oti de kano kala..tha to synexiso..kserete kanena pou na megalose kai na min efage kanonika??kapia stigmi apo mona tous tha varethoun k de tha theloun allo alesmena!!polles fores to idio to paidi mas dini na katalavoume ti prepi na kanoume!!

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμεις με το που εκλεισε το χρονο σιγα σιγα μια τις ρα εδινα αλεσμενα τα πιο σκληρα φαγητα και αλλα φαγητα τα παταγα μετο πιρουνι.σιγα σιγα εφαγε και κοματακια κυριως τα φρουτα και γενικα ητανε μια ευκολη διαδικασια η αληθεια ειναι οτι δεν τρωει την ποσοτητα που ετρωγε με τα λιομενα και την φρουτοκρεμα καμια φορα προσπαθω να την δινω αλεσμενη γιατι ετσι τρωει πιο πολλα φρουτα.Μην ανχωνεσαι και μην τον πιεζεις δεν ειναι πολυ μεγαλος για κομματακια.Εξαλλου θα στο δειξει και μονος του ποτε θα το θελει.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις