Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμεις νοικιαζουμε μονοκατοικια μιας και ειμαστε σε χωριο με πολυ κρυο και υγρασια φουλ. Σκεφτομαστε να βαλουμε μεσα στο σπιτι σομπα ξυλα που θα συνδεεται στα καλοριφερ. Την σομπα την βαζει μεσα στο σπιτι ή εξω στο λεβιτοστασιο. Εμεις λενε για μεσα. Το κοστος ειναι 700ευρω η σομπα-λεβιτας ας την πυμε εστι και δεν εξρω ποσο θα κοστισει η εγκατασταση (σωλινες, εργατικα) Η Λυση Πελετ ειναι καλη αλλα για μικρα σπιτια διαμερισματα πχ 70-80 τετρ. το κοστος μιας πελετ σομπας ειναι η πιο φτηνη που βρηκαμε 1700! Ενας τονος πελετ στην περιοχη μας κοστιζει 250ευρω. Σαν τιμη ειναι σουπερ γιατι με 2 τονους εισαι καλυμμενους για ολο το χειμωνα αλλα το κοστος της σομπας ειναι πολυ μεγαλο. βεβαια αν μετακομοισεις την παιρνεις και φευγεις SmileΤο πατρελαιο παντως δεν θα το αναψουμε φετος. Προς το παρον εχω τον κληματισμο και ευτυχως το παιδι μου εμαθε απο νωρις στις χαμηλες θερμοκρασιες και δεν θελει την πολυ ζεστη. Στον υπνο του βαζω παντα υπνοσακο φλις για να ειναι ησυχη. Την μερα γκρινιαζω για παντοφλες και του φοραω χοντρες φορμες. Υπομονη κοριτσια...τι αλλο?

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΠ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΚΟΡΡΙΤΣΙΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚ@Τ@..ΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ..

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΧ ΝΑΙ ΡΕ ΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ!!!ΝΑ ΧΑ ΔΙΚΟΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΤΑΝ ΑΛΛΙΩΣ ΑΛΛΑ ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΣΚΑΤΑ ΜΑΤΑ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ!ΚΑΙ ΣΕ ΞΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΣ
900 ΕΥΡΩ ΜΙΣΘΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια να ρωτησω κατι?Τι πιστευετε ειναι καλυτερο για να βαλω στο παιδικο δωματιο?Αιρκοντισιον δν θελω γτ εχω ακουσει οτι δν ειναι κι οτι καλυτερο κ συν τοις αλλοις η κορη μου εχει ατοπικη κ μας εχουν πει οτι δν πολυκανει.
Τωρα ερχεται κι το μωρο,κι ηθελα να βαλω κατι στο παιδικο,αν κ το αιρκοντισιον του σαλονιου ζεσταινει το παιδικο γτ ειναι σχεδον στο σαλονι τ παιδικο ενω το δικο μας πιο μακρια.Σκεφτηκα προσωρινα να αναβω το αιρκοντισιον κι να ζεσταινω το χωρο κι μετα να το σβηνω,η μεγαλη δν εχει προβλημα,ισα ισα ειναι θερμοαιμη,αλλα το μωρο θα κρυωνει.
Αχαυτο το διαμερισμα,καλο χρυσο,αλλα με τη θερμανση αν δν μπορεις να βαλεις ενα τζακι,δυσκολα.Με ενα τζακι το συνδεεις κι με αγωγους κτλ κι ολα καλα.

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:Κοριτσια να ρωτησω κατι?Τι πιστευετε ειναι καλυτερο για να βαλω στο παιδικο δωματιο?Αιρκοντισιον δν θελω γτ εχω ακουσει οτι δν ειναι κι οτι καλυτερο κ συν τοις αλλοις η κορη μου εχει ατοπικη κ μας εχουν πει οτι δν πολυκανει.
Τωρα ερχεται κι το μωρο,κι ηθελα να βαλω κατι στο παιδικο,αν κ το αιρκοντισιον του σαλονιου ζεσταινει το παιδικο γτ ειναι σχεδον στο σαλονι τ παιδικο ενω το δικο μας πιο μακρια.Σκεφτηκα προσωρινα να αναβω το αιρκοντισιον κι να ζεσταινω το χωρο κι μετα να το σβηνω,η μεγαλη δν εχει προβλημα,ισα ισα ειναι θερμοαιμη,αλλα το μωρο θα κρυωνει.
Αχαυτο το διαμερισμα,καλο χρυσο,αλλα με τη θερμανση αν δν μπορεις να βαλεις ενα τζακι,δυσκολα.Με ενα τζακι το συνδεεις κι με αγωγους κτλ κι ολα καλα.

Δεν είναι καιρός για έξοδα μανούλα, και από τη στιγμή που λες ότι ζεσταίνεται το παιδικό θα σου έλεγα να μην κάνεις τίποτα παραπάνω. Το μωρό θα είναι όλη την ημέρα με τυλιγμένο με κουβερτούλες και όταν μεγαλώσει θα το ντύνεις κανονικά, θα του βάζεις και μια ζακετούλα. Μην ξεχνάς ότι τα μωρά έχουν ανώτερη θερμοκρασία από εμας. Αρκεί στο χώρο να μην έχεις υγρασία.
Η ιδανική θερμοκρασία για τα μωρά έχω διαβάσει ότι είναι 18-22 βαθμούς και όχι 25 που έχουν μερικοί στο σπίτι τους. Η αλλαγή θερμοκρασίας είναι που αρρωσταίνει τα παιδιά και όχι το κρύο και όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά τόσο πιο ευαίσθητα γίνονται τα παιδιά.

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:Κοριτσια να ρωτησω κατι?Τι πιστευετε ειναι καλυτερο για να βαλω στο παιδικο δωματιο?Αιρκοντισιον δν θελω γτ εχω ακουσει οτι δν ειναι κι οτι καλυτερο κ συν τοις αλλοις η κορη μου εχει ατοπικη κ μας εχουν πει οτι δν πολυκανει.
Τωρα ερχεται κι το μωρο,κι ηθελα να βαλω κατι στο παιδικο,αν κ το αιρκοντισιον του σαλονιου ζεσταινει το παιδικο γτ ειναι σχεδον στο σαλονι τ παιδικο ενω το δικο μας πιο μακρια.Σκεφτηκα προσωρινα να αναβω το αιρκοντισιον κι να ζεσταινω το χωρο κι μετα να το σβηνω,η μεγαλη δν εχει προβλημα,ισα ισα ειναι θερμοαιμη,αλλα το μωρο θα κρυωνει.
Αχαυτο το διαμερισμα,καλο χρυσο,αλλα με τη θερμανση αν δν μπορεις να βαλεις ενα τζακι,δυσκολα.Με ενα τζακι το συνδεεις κι με αγωγους κτλ κι ολα καλα.

Δεν είναι καιρός για έξοδα μανούλα, και από τη στιγμή που λες ότι ζεσταίνεται το παιδικό θα σου έλεγα να μην κάνεις τίποτα παραπάνω. Το μωρό θα είναι όλη την ημέρα με τυλιγμένο με κουβερτούλες και όταν μεγαλώσει θα το ντύνεις κανονικά, θα του βάζεις και μια ζακετούλα. Μην ξεχνάς ότι τα μωρά έχουν ανώτερη θερμοκρασία από εμας. Αρκεί στο χώρο να μην έχεις υγρασία.
Η ιδανική θερμοκρασία για τα μωρά έχω διαβάσει ότι είναι 18-22 βαθμούς και όχι 25 που έχουν μερικοί στο σπίτι τους. Η αλλαγή θερμοκρασίας είναι που αρρωσταίνει τα παιδιά και όχι το κρύο και όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά τόσο πιο ευαίσθητα γίνονται τα παιδιά.

Κι γω αυτο σκεφτομαι,οτι δν ειναι καιρος για εξοδα.Καλα το σιγουρο ειναι οτι επειδη ημαστε σε νησι την υγρασια δν την γλιτωνουμε,κι στο δωματιο μου εχουμε πολυ,το παιδικο το χτυπαει ολη μερα ηλιος απο μπρος κι απο πλαγια.Ειναι στην γωνια της πολυκατοικιας το παιδικο,κι ειμαι ησυχη.Θα παρουμε κι εναν αφυγραντηρα να τραβαει την υγρασια,κι αναγκαστικα θα την παλεψουμε,εμεις για το δωματιο εχουμε ενα μικρο αεροθερμο,σκυλι ομως,ζεσταινει παααααρα πολυ.Οπως μας κανανε,δν εχουμε κι πολλες επιλογες.Αφου φετος σκεφτηκα κ τη λυση του ποδοσακου,για το νεογεννητο.

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoula_24xr έγραψε:Κοριτσια να ρωτησω κατι?Τι πιστευετε ειναι καλυτερο για να βαλω στο παιδικο δωματιο?Αιρκοντισιον δν θελω γτ εχω ακουσει οτι δν ειναι κι οτι καλυτερο κ συν τοις αλλοις η κορη μου εχει ατοπικη κ μας εχουν πει οτι δν πολυκανει.
Τωρα ερχεται κι το μωρο,κι ηθελα να βαλω κατι στο παιδικο,αν κ το αιρκοντισιον του σαλονιου ζεσταινει το παιδικο γτ ειναι σχεδον στο σαλονι τ παιδικο ενω το δικο μας πιο μακρια.Σκεφτηκα προσωρινα να αναβω το αιρκοντισιον κι να ζεσταινω το χωρο κι μετα να το σβηνω,η μεγαλη δν εχει προβλημα,ισα ισα ειναι θερμοαιμη,αλλα το μωρο θα κρυωνει.
Αχαυτο το διαμερισμα,καλο χρυσο,αλλα με τη θερμανση αν δν μπορεις να βαλεις ενα τζακι,δυσκολα.Με ενα τζακι το συνδεεις κι με αγωγους κτλ κι ολα καλα.
Κι εμενα εχει ατοπικη αλλα η παιδιατρος δεν μου απαγορεψε το κληματιστικο Shocked Εγω θα βαλω στο δωματιο του γιατι με το μωρο θα το χρειαστω σιγουρα. Εμενα και τζακι αναβε η μαμα μου με το μωρο δεν ειχαμε προβλημα, που λενε οτι δεν κανει. Αλλα το δικο μας ειανι με τζαμι μπροστα

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δν μου τοχει πει ο γιατρος,αλλα ετσι ακουσα,προφανως δν ισχυει.Αλλα γενικως εχω ακουσει οτι δν ειναι οτι καλυτερο το κλιματιστικο στα παιδικα δωματια.

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:Δν μου τοχει πει ο γιατρος,αλλα ετσι ακουσα,προφανως δν ισχυει.Αλλα γενικως εχω ακουσει οτι δν ειναι οτι καλυτερο το κλιματιστικο στα παιδικα δωματια.

Δεν είναι οτι καλύτερο για κανέναν όχι μόνο για παιδιά.
Ο λόγος είναι ότι ξηραίνει την ατμόσφαιρα αφού όμως λες ότι έχεις υγραντήρα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ίδιο άλλωστε κάνουν και τα καλοριφέρ. Επίσης όταν τα συντηρείς κάθε χρόνο είσαι εντάξει μιας και τα φίλτρα που μαζεύουν τα σωματίδια με τις ακαθαρσίες καθαρίζονται.
Αν τακτοποιήσεις αυτά τα δύο ζητήματα πιστεύω ότι μπορείς να λειτουργήσεις με ασφάλεια το κλιματιστικό ακόμα και στο παιδικό.

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΣΕ ΒΟΥΝΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ?ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ Κ ΓΡΑΦΕΙ 80%.ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ?

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΣΕ ΒΟΥΝΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ?ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ Κ ΓΡΑΦΕΙ 80%.ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ?

Καλέ έγινα τώρα και ο ειδικός της θέρμανσης χα, χα...
Υπ' όψιν αυτά που ξέρω είναι από αυτά που διαβάζω κατά καιρούς δεν τα ξέρω από ειδικότητα.
Τώρα για το 80% από τι ξέρω είναι λίγο τσιμπημένο για υγρασία μέσα στο σπίτι. Εσύ χρειάζεσαι κάτι να σου τραβήξει την υγρασία. Οι γνώσεις μου δε φτάνουν παραπέρα... πρέπει να το ψάξω... Rolling Eyes

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
desT έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΣΕ ΒΟΥΝΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ?ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ Κ ΓΡΑΦΕΙ 80%.ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ?

Καλέ έγινα τώρα και ο ειδικός της θέρμανσης χα, χα...
Υπ' όψιν αυτά που ξέρω είναι από αυτά που διαβάζω κατά καιρούς δεν τα ξέρω από ειδικότητα.
Τώρα για το 80% από τι ξέρω είναι λίγο τσιμπημένο για υγρασία μέσα στο σπίτι. Εσύ χρειάζεσαι κάτι να σου τραβήξει την υγρασία. Οι γνώσεις μου δε φτάνουν παραπέρα... πρέπει να το ψάξω... Rolling Eyes

ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΡΥΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΥ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ Κ ΠΟΣΙΜΟ ΝΕΡΟ.ΛΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΕΞΠΕΡ ΑΜΑ ΜΑΘΕΙΣ Κ ΑΥΤΟ.ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΑΕΙ Κ 60 Ή 70 ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. Rolling Eyes

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:Δν μου τοχει πει ο γιατρος,αλλα ετσι ακουσα,προφανως δν ισχυει.Αλλα γενικως εχω ακουσει οτι δν ειναι οτι καλυτερο το κλιματιστικο στα παιδικα δωματια.

Δεν είναι οτι καλύτερο για κανέναν όχι μόνο για παιδιά.
Ο λόγος είναι ότι ξηραίνει την ατμόσφαιρα αφού όμως λες ότι έχεις υγραντήρα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ίδιο άλλωστε κάνουν και τα καλοριφέρ. Επίσης όταν τα συντηρείς κάθε χρόνο είσαι εντάξει μιας και τα φίλτρα που μαζεύουν τα σωματίδια με τις ακαθαρσίες καθαρίζονται.
Αν τακτοποιήσεις αυτά τα δύο ζητήματα πιστεύω ότι μπορείς να λειτουργήσεις με ασφάλεια το κλιματιστικό ακόμα και στο παιδικό.

Υγραντηρα δν εχω,αφυγραντηρα θελω να παρω γτ υπαρχει υγρασια στο σπιτι.

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είδες Μίνα; Άλλος μας έλυσε την απορία.
Ευχαριστούμε Μανούλα!
Υπάρχει υγραντήρας και αφυγραντήρας.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα.
Εσύ χρειάζεσαι από τον δεύτερο.
Το υγρόμετρο που έχω στο σπίτι δείχνει ότι οι φυσιολογικές τιμές υγρασίας πρέπει να είναι 40-60% . Βγάλε τα συμπεράσμα σου.
Αν μάθω κάτι καινούργιο θα το δημοσιεύσω κατευθείαν. Cool

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
desT έγραψε:Είδες Μίνα; Άλλος μας έλυσε την απορία.
Ευχαριστούμε Μανούλα!
Υπάρχει υγραντήρας και αφυγραντήρας.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα.
Εσύ χρειάζεσαι από τον δεύτερο.
Το υγρόμετρο που έχω στο σπίτι δείχνει ότι οι φυσιολογικές τιμές υγρασίας πρέπει να είναι 40-60% . Βγάλε τα συμπεράσμα σου.
Αν μάθω κάτι καινούργιο θα το δημοσιεύσω κατευθείαν. Cool

ΩΧ..Κ ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ ΜΥΡΙΖΟΜΑΙ.ΚΡΙΜΑ Κ ΗΤΑΝ Κ ΔΩΡΟ.

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
desT έγραψε:Είδες Μίνα; Άλλος μας έλυσε την απορία.
Ευχαριστούμε Μανούλα!
Υπάρχει υγραντήρας και αφυγραντήρας.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα.
Εσύ χρειάζεσαι από τον δεύτερο.
Το υγρόμετρο που έχω στο σπίτι δείχνει ότι οι φυσιολογικές τιμές υγρασίας πρέπει να είναι 40-60% . Βγάλε τα συμπεράσμα σου.
Αν μάθω κάτι καινούργιο θα το δημοσιεύσω κατευθείαν. Cool

ΩΧ..Κ ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ ΜΥΡΙΖΟΜΑΙ.ΚΡΙΜΑ Κ ΗΤΑΝ Κ ΔΩΡΟ.

Πλάκα πλάκα μπήκα από περιέργεια σε ένα σαιτ τώρα και είδα ότι ο φθηνότερος κυμαίνεται στα 150-170 Ευρώ. Να μην πω καλύτερα για τους ακριβότερους... Shocked

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
desT έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
desT έγραψε:Είδες Μίνα; Άλλος μας έλυσε την απορία.
Ευχαριστούμε Μανούλα!
Υπάρχει υγραντήρας και αφυγραντήρας.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα.
Εσύ χρειάζεσαι από τον δεύτερο.
Το υγρόμετρο που έχω στο σπίτι δείχνει ότι οι φυσιολογικές τιμές υγρασίας πρέπει να είναι 40-60% . Βγάλε τα συμπεράσμα σου.
Αν μάθω κάτι καινούργιο θα το δημοσιεύσω κατευθείαν. Cool

ΩΧ..Κ ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ ΜΥΡΙΖΟΜΑΙ.ΚΡΙΜΑ Κ ΗΤΑΝ Κ ΔΩΡΟ.

Πλάκα πλάκα μπήκα από περιέργεια σε ένα σαιτ τώρα και είδα ότι ο φθηνότερος κυμαίνεται στα 150-170 Ευρώ. Να μην πω καλύτερα για τους ακριβότερους... Shocked

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ Μ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΗΗΝ ΚΑΡΔΙΑ?ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΩΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ Ε?

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
desT έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
desT έγραψε:Είδες Μίνα; Άλλος μας έλυσε την απορία.
Ευχαριστούμε Μανούλα!
Υπάρχει υγραντήρας και αφυγραντήρας.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα.
Εσύ χρειάζεσαι από τον δεύτερο.
Το υγρόμετρο που έχω στο σπίτι δείχνει ότι οι φυσιολογικές τιμές υγρασίας πρέπει να είναι 40-60% . Βγάλε τα συμπεράσμα σου.
Αν μάθω κάτι καινούργιο θα το δημοσιεύσω κατευθείαν. Cool

ΩΧ..Κ ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ ΜΥΡΙΖΟΜΑΙ.ΚΡΙΜΑ Κ ΗΤΑΝ Κ ΔΩΡΟ.

Πλάκα πλάκα μπήκα από περιέργεια σε ένα σαιτ τώρα και είδα ότι ο φθηνότερος κυμαίνεται στα 150-170 Ευρώ. Να μην πω καλύτερα για τους ακριβότερους... Shocked

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ Μ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΗΗΝ ΚΑΡΔΙΑ?ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΩΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ Ε?


Δν ειχα δει την προηγουμενη απαντηση.
Ο υγραντηρας ειναι για τα μερη οπου εχει πολυ ξηρασια για να υγραινεται λιγο τοσπιτι,κι ο αφυγραντηρας το αντιθετο.Μαλιστα ο αφυγραντηρας εχει σαν κουβα,κι γεμιζει εκει την υγρασια που τραβαει απο το σπιτι κι τον αερα.
Για οποιον εχει υγρασια σπιτι του,ειναι απο τις καλυτερες επενδυσεις,κ συνηθως 170-200 κανουν οι φθηνοτεροι για σπιτι 50-70 ασχετα που γραφουν για παραπανω δν κανει.Για σπιτι 100 τρτ ισως χρειαστει κι 2 εμεις λογω υγρασιας σπιτιου κι νησιου θελουμε 2.
Λογω οικονομικων ας παρουμε πρωτα τον 1,κι βλεπουμε κι για 2ρον.

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoula_24xr έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
desT έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
desT έγραψε:Είδες Μίνα; Άλλος μας έλυσε την απορία.
Ευχαριστούμε Μανούλα!
Υπάρχει υγραντήρας και αφυγραντήρας.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα.
Εσύ χρειάζεσαι από τον δεύτερο.
Το υγρόμετρο που έχω στο σπίτι δείχνει ότι οι φυσιολογικές τιμές υγρασίας πρέπει να είναι 40-60% . Βγάλε τα συμπεράσμα σου.
Αν μάθω κάτι καινούργιο θα το δημοσιεύσω κατευθείαν. Cool

ΩΧ..Κ ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ ΜΥΡΙΖΟΜΑΙ.ΚΡΙΜΑ Κ ΗΤΑΝ Κ ΔΩΡΟ.

Πλάκα πλάκα μπήκα από περιέργεια σε ένα σαιτ τώρα και είδα ότι ο φθηνότερος κυμαίνεται στα 150-170 Ευρώ. Να μην πω καλύτερα για τους ακριβότερους... Shocked

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ Μ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΗΗΝ ΚΑΡΔΙΑ?ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΩΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ Ε?


Δν ειχα δει την προηγουμενη απαντηση.
Ο υγραντηρας ειναι για τα μερη οπου εχει πολυ ξηρασια για να υγραινεται λιγο τοσπιτι,κι ο αφυγραντηρας το αντιθετο.Μαλιστα ο αφυγραντηρας εχει σαν κουβα,κι γεμιζει εκει την υγρασια που τραβαει απο το σπιτι κι τον αερα.
Για οποιον εχει υγρασια σπιτι του,ειναι απο τις καλυτερες επενδυσεις,κ συνηθως 170-200 κανουν οι φθηνοτεροι για σπιτι 50-70 ασχετα που γραφουν για παραπανω δν κανει.Για σπιτι 100 τρτ ισως χρειαστει κι 2 εμεις λογω υγρασιας σπιτιου κι νησιου θελουμε 2.
Λογω οικονομικων ας παρουμε πρωτα τον 1,κι βλεπουμε κι για 2ρον.

ΑΚΡΙΒΩΣ..Κ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΜΑΛ...ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΙ ΔΩΡΟ ΘΕΛΩ Κ ΕΙΠΑ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΤΟ ΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ Κ ΕΧΕΙ Κ ΚΑΝΑ 80ΑΡΙ... ΠΩΣ ΘΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ?ΠΙΚΡΑ!!! - Σελίδα 2 585182

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια εγώ μένω σε μονοκατοικία με ενοίκιο και τις επόμενες μέρες περιμένω να έρθει ο μάστορας να μου περάσει τζάκι... Από πέρυσι όμως βάλαμε ξυλόσομπα και πραγματικά είδα τη διαφορά της ζέστης που κάνει το ξύλο... Έχουμε βέβαια κ καλοριφέρ κ κλιματιστικό αλλά πέρυσι τα χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα.. Στα πολύ μεγάλα κρύα.. Προτείνω λοιπόν τη ζέστη του ξύλου είτε σε τζάκι είτε σε σόμπα κ φυσικά το ξύλο συμφέρει πολύ περισσότερο οικονομικά..

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ μένω στο Ολυμπιακό χωριό παρόλο που ανήκουμε στην Αττική επειδή με την Πάρνηθα είμαστε δίπλα κάνει πολύ κρύο .Να φανταστείτε ότι το πρωί στις 8 μπορεί να δείχνει και 7 βαθμούς αυτή την περίοδο καλά για την καρδιά του χειμώνα δεν μιλάμε η θερμοκρασία πέφτει κάτω απο το 0 και σε συνδυασμό με τν υγρασία και τον τρελό άνεμο επειδή είναι ανοιχτά κάνει ψοφόκρυο .
Εδώ λοιπόν έχουμε Φυσικό αέριο και ειλικρινά συμφέρει αφού για όλο το χειμώνα δηλαδή 6 μήνες δίνουμε περίπου δώσαμε 300 ευρώ περίπου . Το κάθε δωμάτιο έχει δικό του σώμα και το βάζουμε το πρωί απο της 12,00 - 5 το απόγευμα και μετά απο της 7 μέχρι της 1,00 και την άλλη μέρα το σπίτι κρατιέται ζεστό . Βέβαια αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό ότι τα χωρίσματα μας είναι με γυψοσανίδα και δεν έχει απώλεια .
Το φυσικό αέριο συμφέρει και ως προς την άποψη ότι έχεις πάντα ζεστό νερό .
Ακόμα και με ενοίκιο να είναι ένα σπίτι αν υπάρχει δίκτυο είναι καλό να πειστεί ο ιδιοκτήτης να το βάλει .
΄Οσο έμενα στο Αιγάλεω είχα 2 κλιματιστικά επειδή όμως ξεραίνουν την ατμόσφαιρα είχα πάρει και μια kerozan η οποία κάλυπτε όλο το σπίτι και βάζαμε πετρέλαιο κάθε 5 μέρες απο 20 ευρω αν θυμάμαι καλά και την ανάβαμε περίπου 5 ώρες την ημέρα .

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλη λυση τοτε κ η κεροζαν.Εδω ροδο δν λειτουργει ακομα το φυσικο αεριο.Καποτ δουλευα σε μια διαφημιστικη εταιρεια που ηταν να εκπροσωπησει το φυσικο αεριο στην ροδο,αλλα μετα παραιτηθηκα κ δν ξερω αν ηρθε εντελη το φ.α.
Χτες που αναψαμε το κλιματιστικο απο τις 7μεχρι τις 11,εκαιγε το σπιτι,το ξεχασαμε ανοικτο κ στις 1,το δωματιο μεσα ηταν φουρνος.Οποτε πιστευω οτι φετος την παλευουμε.
Κι ακομα δν εχω στρωσει κ τα χαλια μου ειναι απο αυτα τα χοντρα.
Γτ αν πατησω το ποδι μου χωρις παντοφλα κατω εγκεφαλικο,ειναι μαρμαρο κ εχει γινει παγακι.

Σοφία Ρ.

Σοφία Ρ.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η καλύτερη λύση για εμένα είναι η υπέρυθρη θέρμανση. Είναι θερμαντικά σώματα που λειτουργούν με ρεύμα αλλά είναι πολύ οικονομικά. Για ένα σπίτι 80 τ.μ. θέλεις περίπου 400 ευρώ το εξάμηνο, τίποτα δηλαδή σε σχέση με το πετρέλαιο. Φυσικά έχει κόστος αγοράς, ωστόσο κάνεις απόσβεση αμέσως. Για όσες ενδιαφέρονται πληκτρολογείστε στο google "υπέρυθρη θέρμανση" και θα μάθετε περισσότερες πληροφορίες. Αξίζει από κάθε πλευρά

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σχετικά με τον αφυγραντήρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Χρειάζεται εγκατάσταση (όπως π.χ. το κλιματιστικό) ή υπάρχουν και φορητοί υγραντήρες? Εγώ θέλω να βάλω ένα στο παιδικό δωμάτιο γιατί μένουμε σε νησί και έχει πάρα πολύ υγρασία σε σημείο που οι τοίχοι να πετάνε μούχλες.. Rolling Eyes

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsipita!! έγραψε:Σχετικά με τον αφυγραντήρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Χρειάζεται εγκατάσταση (όπως π.χ. το κλιματιστικό) ή υπάρχουν και φορητοί υγραντήρες? Εγώ θέλω να βάλω ένα στο παιδικό δωμάτιο γιατί μένουμε σε νησί και έχει πάρα πολύ υγρασία σε σημείο που οι τοίχοι να πετάνε μούχλες.. Rolling Eyes

Οι αφυγραντηρες δν χρειαζονται εγκατασταση,ειναι σαν τα αεροθερμα,εχουν κι εναν κουβα κι μαζευουν την υγρασια.Εαν εχεις υγρασια,προτεινω συντομα να το βαψεις το δωματιο κι να περασεις κι αντιμουχλικα κ ναχεις εναν αφυγραντηρα συνεχεια.Αλλα αν εχεις τοση ενεργη υγρασια,θα αδειαζεις συνεχως,αλλα κανει καλη δουλεια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις