Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
59 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 59 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δε ξερω γιατι αλλα νομιζω οτι θα με κανετε να νιωσω καλυτερα..

Σε γενικες γραμμες ειμαι τοσο μα τοσο ευτυχισμενη! Εμαθα να ευχαριστω το Θεο για οσα μου εχει δωσει, και να ελπιζω καθε μερα για το καλυτερο.. Περασα δυσκολες καταστασεις και τωρα χαιρομαι πολυ για το παραμικρο καλο που εχω..Νιωθω ευλογημενη πραγματικα για τον αντρα μου και το παιδι μου. Μπορει να μην εχω καταφερει τιποτα αλλα καταφερα να εχω την οικογενεια που παντα ονειρευομουν.

Το ερωτημα ειναι, πως μπορω να κρατησω αυτη την ηρεμια που εχω, οταν γυρω μου υπαρχει μαυριλα...

Η μαμα μου..κι ο μπαμπας μου...
Οι δυο ανθρωποι που με εκαναν αυτο που ειμαι σημερα και θα τους αγαπω για παντα με ολη μου την καρδια. στερηθηκαν πολλα για μενα..με αγαπησαν.. αλλα τωρα πια δεν ξερω...

Ο πατερας μου ειναι αρρωστος και μεγαλος ανθρωπος..φαινεται να εχει παραιτηθει από τις χαρες της ζωης, και κανει οτι του λεν οι γιατροι να μην κανει.

Η μαμα μου, μεγαλωνει κι εκεινη και φαινεται να μην μπορει να το παραδεεχτει αφου κι εκεινη κανει οτι μπορει για να κουραζεται και να παραπονιεαι συνεχεια..
Το προβλημα της (το φαινομενικο τουλαχιστον) ειναι ο νεος γαμπρος μας που μενει στο σπιτι της μαμας μου λογω οικονομικων προβληματων. Δε τα παν καλα. Καθε μερα μιλαμε 1 ωρα στο τηλ με τη μαμα και την ακουω να φωναζει.. να κλαιει κι εγω να προσπαθω να την παρηγορω. Αλλες φορες τα βαζει με τον μπαμπα μου που κανει οτι κανει..αλλες με την αδερφη μου.. κι εγω παντα εκει να προσπαθω να ισορροπω τις καταστασεις.
Παει καιρος απο τοτε που πηγαινα στο πατρικο μου με το μωρο και περνουσαμε ωραια.. Τωρα φοβαμαι να μιλησω.. Οι αντιδρασεις της εχουν γινει επικυνδυνες για την ιδια. Δεν ελεγχει τα νευρα της και ξεσπα με το παραμικρο.
Χθες το βραδυ, προσπαθουσα να συνεφερω τον πατερα μου απο μια κριση που ειχε παθει, και του ελεγα..ελα μωρε..τυχαιο γεγονος ηταν..αφου το εχεις ξαναπαθει αρκετες φορες.. Τι ηθελα και το ελεγα.. Αρχισε να οριεται η μανα μου..και μου ελεγε να μη μιλαω εγω και τετοια! Πηρα το παιδι και φυγαμε.

Σημερα την πηρα τηλεφωνο γιατι φοβαμαι και για την υγεια της,κ και αρχισε να κλαιει.. να λεει οτι δεν την αγαπα κανεις, να μας κατηγορει οτι οοολη η οικογενεια ειναι εναντιον της και τετοια ομορφα.. Της ελεγα κι εγω οτι κανενας δεν ειναι απεναντι της και λαθος που το βλεπει ετσι. Συννενοηση φυσικα δεν υπηρξε... Εκεινη που τρεχει για ολους και κανεις δε της δινει σημασια..Νιωθει εντελως μονη και θυμωνει συνεχεια με το παραμικρο!

Δε ξερω πως μπορω να τη βοηθησω..οσα κι αν της ειπα τα γυρναγε. Φοβαμαι τα χειροτερα.
Δε ξερω τι θελω να ακουσω απο σας.. Μαλλον απλα ηθελα καπου να μιλησω...

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΜΠΡΟ Κ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ????????ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΑΤΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΚΕΙ...ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΜΑΣΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ 2 3 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ??

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αναστασια μου.. δε νομιζω το προβλημα να ειναι μονο εκεινος.. Ειναι και τα οικονομικα που τους δυσκολευουν.. ειναι και το προβλημα του πατερα μου.. ειναι και οτι μεγαλωνει και η ιδια και νιωθει τις δυναμεις της να την εγκαταλειπουν.. ειναι πολλα..και ποιος ξερει ακομα ποσα αλλα που δε τα φανταζομαι.
Δε λεω οτι εχει αδικο.. φυσικα και δεν ειναι ευκολο να ζεις με καποιον με το ζορι. Την καταλαβαιονω απολυτα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι αφησε τον εαυτο της να φτασει μεχρι εκει.
Για να ερθει να μεινει σπιτι μου αποκλειεται! 5 λεπτα με τα ποδια μενει μακρυα μας και δεν ερχεται ουτε για καφε τον τελευταιο καιρο με προφαση τις δουλειες του σπιτιου(που ποτε δεν τελειωνουν) Και το οτι δε μπορει να αφησει μονο του τον μπαμπα μου.
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
σε λιγο καιρο, οταν τους το επιτρεψουν τα οικονομικα θα χωρισουν το σπιτι και ελπιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα. Μεχρι τοτε ομως δε νομιζω η μανα μου να τη βγαλει καθαρη...

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamarena έγραψε:Αναστασια μου.. δε νομιζω το προβλημα να ειναι μονο εκεινος.. Ειναι και τα οικονομικα που τους δυσκολευουν.. ειναι και το προβλημα του πατερα μου.. ειναι και οτι μεγαλωνει και η ιδια και νιωθει τις δυναμεις της να την εγκαταλειπουν.. ειναι πολλα..και ποιος ξερει ακομα ποσα αλλα που δε τα φανταζομαι.
Δε λεω οτι εχει αδικο.. φυσικα και δεν ειναι ευκολο να ζεις με καποιον με το ζορι. Την καταλαβαιονω απολυτα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι αφησε τον εαυτο της να φτασει μεχρι εκει.
Για να ερθει να μεινει σπιτι μου αποκλειεται! 5 λεπτα με τα ποδια μενει μακρυα μας και δεν ερχεται ουτε για καφε τον τελευταιο καιρο με προφαση τις δουλειες του σπιτιου(που ποτε δεν τελειωνουν) Και το οτι δε μπορει να αφησει μονο του τον μπαμπα μου.
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
σε λιγο καιρο, οταν τους το επιτρεψουν τα οικονομικα θα χωρισουν το σπιτι και ελπιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα. Μεχρι τοτε ομως δε νομιζω η μανα μου να τη βγαλει καθαρη...

δεν ειμαι σε θεση να σου πω τι να κανεις..ειναι πολυ δυσκολη η κατασταση...επειδη ομως λες οτι δεν προκειται να την βγαλει καθαρη,που σημαινει οτι ενοχλειται μαλλον με την συγκατοικηση ,θα σου ελεγα να σκεφτουν το ζευγαρι να φυγει αμεσα...(ας βρουν μια λυση αμεση).της εχουν πεσει πολλα λογικα και εχει παθει παρακρουση η γυναικα,και το να εχεις αρρωστο στο σπιτι ειναι απο μονο του πολυ βαρυ.η μαμα σου θελει φροντιδα τωρα.θελει ολη σας την προσοχη.ας βοηθησουν και οι συγγενεις ,να βγει λιγο εξω ,να αχοληθει με κατι αλλο ,να ηρεμησει λιγο το κεφαλι της.τα περασα για 2 χρονια με την μαμα μου μετα τον χαμο του μπαμπα μου και ξερω ποσο δυσκολα ειναι να προσαρμοστει σε καταστασεις.οχι μονο αυτη ,ολοι μας. Θεωρω λοιπον οτι οι 2 αδελφες να συνεργαστητε για το καλο της οικογενειας.και να την βοηθησετε.
ποσο χρονων ειναι η μαμα σου?

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχει κουραστεί σίγουρα. Νομίζω πως θέλει να σας πει με αυτό τον τρόπο βοηθήστε μαι και ο γαμπρός να είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα που την έχει φέρει στα όρια της.
Πιστευω πως με 2-3 μέρες δεν θα καταπολεμήστε το πρόβλημα, θα μείνει ο μπαμπάς πίσω και θα έχει την έννοιά του με αποτέλεσμα νευρικότητα και πάλι.
Ποιο βαθιά μήπως κρύβετε κάτι άλλο ;
έγραψες...
''να λεει οτι δεν την αγαπα κανεις, να μας κατηγορει οτι οοολη η οικογενεια ειναι εναντιον της και τετοια ομορφα..''
'Νιωθει εντελως μονη και θυμωνει συνεχεια με το παραμικρο!'

αυτό μου θυμίζει λίγο απο κατάθλιψη.
Γιατρός δεν είμαι αλλά έχω τάσεις κατάθλιψης.



anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΤΑ ΒΑΡΗ ΟΛΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΛΙΓΟ "ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ" ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΛΥΣΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΥΤΗ Κ ΚΟΙΤΑΞΕΙ Κ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΥΤΟ ΤΗΣ..ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ?ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ Κ ΑΠΛΑ ΤΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΞΕΣΠΑΕΙ..ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ...ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ Κ ΕΣΥ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΡΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΥΟΣ ΑΚΟΥΜΕ ΝΑ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑΝΕ!ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ...ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Κ ΕΧΕΙ Κ ΑΥΤΗ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ..ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ!Κ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΑΩ!

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστω βρε κοριτσια.. κι εγω τη φοβαμαι την καταθλιψη.. εχουμε και ιστορικο απο την γιαγια μου..
Λεμονακι μου τι αλλο να κρυβεται? Ειμασταν μια ευτυχισμενη οικογενεια θυμαμαι.. με τα οικονομικα μας προβληματα αλλα μας μεγαλωσαν με πολυ πολυ αγαπη.. Δε ξερω τι να πω..
Ξεκουραση χρειαζεται σιγουρα..και ηρεμια! Αλλα απο μονη της κανει πραγματα για να ειναι χαλια.. Σαν να το προσπαθει ρε παιδακι μου.. Το σπιτι ..το σπιτι.. το σπιτι...
Χανει το νοημα.. εχει ενα σπιτι ΄που γυαλιζει απο καθαριοτητα και μονο ευτυχσμενοι ανθρωποι δε ζουν εκει..

Ανασταια μου εδω και πολυ καιρο την ακουω να μοπυρμουριζι και ειμαι εκει..διπλα της.. Ελεγα οτι το καλυτερο ειναι να μην τα κρατα μεσα της. Αλλα οσο παει και χειροτερευει.. Αρπαζεται με το παραμικρο πια.

mamavivo κοντευει τα 63... μακαρι να γινταν ναεφευγαν..αν μπορουσαν κι εκεινοι θα το ηθελαν.

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Απ' οτι καταλαβαίνω όλα τα περνάνε οι μαμαδες... Και εμένα η δική μου τα τελευταία 2 χρόνια έχει αρχίζει να αλλάζει πάρα πολυ... έχουμε τον μπαμπά μας που έχει πρόβλημα με την καρδιά του και τον έχει πρίξει τον άνθρωπο.. Μην τρως αυτό, μην κάνεις το ένα μην κάνεις το άλλο... ότι και να κάνουμε και εγώ και η αδερφή μου δεν της αρέσει και θέλει πάντα όχι απλά να λέει την αποψή της αλλά να την ακολουθούμε κιόλας.. με αποτέλεσμα να μαλώνουνμε συχνά πυκνά.. Η αλήθεια είναι όμως ότι την καταλαβαίνω γιατί πάντα αυτή είναι ο "σάκος του μποξ" για όλους μας... Και κάτι ανάλογο συμβαίνει και στην δική σου περίπτωση.. απο τη μία ο γαμπρός που δεν πολυσυμπαθεί όπως είπες... Απο την άλλη το πρόβλημα υγείας του πατέρας σου ... Με αποτέλεσμα (και πες μου αν κάνω λάθος) ότι πρόβλημα έχετε εσύ και η αδερφή σου να τα "φορτώνεται" στη μητέρα σου... Έτσι ακριβώς γίνεται και σε μας.. και έρχονται ώρες που νευριάζω πολύ με τα ξεσπάσματά της.. όμως και οι μαμαδες μας είναι άνθρωποι και κάπου πρέπει να ξεσπάσουν.. Γι αυτό το μόνο που έχω να σου πώ είναι Υπομονή... Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά απο το να τις ανεχόμαστε όπως μας έχουν ανεχτεί και αυτές όλα αυτα τα χρόνια...

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
evaggelitsa καπως ετσι ειμαστε κι εμεις! Ειλικρινα! Με τη διαφορα οτι εγω επειδη βλεπω την κατσταση της,αλλα και πριν απο αυτο δεν της φορτωνομουν καθολου!
Δουλευω απο τα 17 μου για να μην τους επιβαρυνω οικονομικα (Κατι το οποιο στιγμη δε μετανιωσα)
Ακομα κι οταν γεννησα και την χρειαζομουν δε ζητουσα βοηθεια με αποτελεσμα να φτασω σε σημειο να κοντευω νατρελαθω εγω, για να μην την επιβαρυνω! Καταλαβαινω τι περναει, (αν και δε καταλαβαινω γιατι δε κανει κατι για να νιωσει καλυτερα) Και δε θελω καθολου να της φορτωνομαι.
Να σκεφτεις το παιδι μου ειναι 3 1/2 ετων, μενουμε σχεδον διπλα και δεν εχει κοιμηθει στη μαμα μου ουτε ενα βραδυ!
Δε ξερω τι να πω.. ειναι απο τις μερες εκεινες που νιωθω οτι δεν υπαρχει λυση..
Κι ουτε μπορω να μην ασχολουμαι.. καποιος μου ειπε κοιτα το παιδακι σου εσυ και την οικογενεια σου..
Μα, οικογενεια μου ειναι κι εκεινοι!

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΧ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ!ΠΟΣΕΣ ΑΝΑΣΦΑΛΙΕΣ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟΣ Κ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ!!!!!!!!ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΦΩΛΙΑ Κ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ!ΓΙΑΥΤΟ ΚΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΤΟΠΟ ΣΤΗΝ ΟΡΓΗ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ!ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ Κ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ !!!!!!!!!!!

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamarena έγραψε:Ευχαριστω βρε κοριτσια.. κι εγω τη φοβαμαι την καταθλιψη.. εχουμε και ιστορικο απο την γιαγια μου..
Λεμονακι μου τι αλλο να κρυβεται? Ειμασταν μια ευτυχισμενη οικογενεια θυμαμαι.. με τα οικονομικα μας προβληματα αλλα μας μεγαλωσαν με πολυ πολυ αγαπη.. Δε ξερω τι να πω..
Ξεκουραση χρειαζεται σιγουρα..και ηρεμια! Αλλα απο μονη της κανει πραγματα για να ειναι χαλια.. Σαν να το προσπαθει ρε παιδακι μου.. Το σπιτι ..το σπιτι.. το σπιτι...
Χανει το νοημα.. εχει ενα σπιτι ΄που γυαλιζει απο καθαριοτητα και μονο ευτυχσμενοι ανθρωποι δε ζουν εκει..

Ανασταια μου εδω και πολυ καιρο την ακουω να μοπυρμουριζι και ειμαι εκει..διπλα της.. Ελεγα οτι το καλυτερο ειναι να μην τα κρατα μεσα της. Αλλα οσο παει και χειροτερευει.. Αρπαζεται με το παραμικρο πια.

mamavivo κοντευει τα 63... μακαρι να γινταν ναεφευγαν..αν μπορουσαν κι εκεινοι θα το ηθελαν.

όταν ψάχνεις την τελειότητα σε πράγματα που δεν χρειάζεται όπως το σπίτι τότε προσπαθείς να καλύψεις τις ανάγκες σου για κάτι που δεν μπορείς να καταφέρεις ή μια κατάστασή που έχασες τον ελέγχο.
Όταν λέω να κρύβετε κάτι εννοώ μήπως φοβάται για τον μπαμπά σου, να προσπάθησε να τον πείσει να προσέχει και δεν τα κατάφερε, να φοβάται να μην μείνει μόνη της και αυτό τις δημιουργεί κατάθλιψη. ίσως επειδή δεν θέλει τον γαμπρό με τον δικό της τρόπο να σκέφτεται οτι η κόρη της την αγνοεί άρα δεν την σέβεται - αγαπά. πολλά μπορεί να είναι θέλει ψάξιμο να δεις τι ακριβώς την ενοχλεί

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εννοείται ότι θα ασχοληθείς και θα σε νοίαζει γιατί όπως λες είναι οικογενειά σου... Τό οτι όπως λες δεν τους φορτώθηκες πολύ απ' ότι καταλαβαίνω εσύ εισαι το δυνατό παιδί τους και απο σένα περιμένουν συμπαράσταση.. Γι αυτό και η μαμα σου ξεσπάει σε σενα... Αυτό που δεν της στέλνεις το παιδί δε νομίζω ότι ειναι καλό, άσχετα που το κάνεις για να μην την επιβαρύνεις.. Νομίζω όμως ότι αν αρχίσει να περνάει λίγο χρόνο με το εγγόνι της ίσως της κάνει καλό γιατί θα ξεχνιέται.. δεν χρειάζεται να μένει το παιδί εκεί.. Αλλα να πηγαίνετε μαζι μια βόλτα ή και μόνη της με το εγγόνι.. Νομίζω ότι λίγο θα ξεχαστεί.. Και είναι πάνω κάτω στην ίδια ηλικία με τη δική μου... Και έχουν το ίδιο θέμα με την καθαριότητα.. Να καθαρίζουν τα καθαρα.. της χρειάζεται πάντως κάτι να ξεχαστεί...

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
1000 αγκαλιες Αναστασια μου εχω για τη μαμα μου.. Σημερα ομως αναρωτιεμαι αν κι αυτες φτανουν...
Εγω που παντα ελεγα οτι μονο η αγαπη .. μομο αγαπη και υγεια να εχουμε και θα τα καταφερουμε..σημερα εχω αρχισει να αμφιβαλλω..

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
anastazia έγραψε:ΑΧ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ!ΠΟΣΕΣ ΑΝΑΣΦΑΛΙΕΣ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟΣ Κ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ!!!!!!!!ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΦΩΛΙΑ Κ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ!ΓΙΑΥΤΟ ΚΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΤΟΠΟ ΣΤΗΝ ΟΡΓΗ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ!ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ Κ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ !!!!!!!!!!!


Και επιμένω ότι όλα τα περνάνε οι μαμάδες...δηλαδή οι γυναίκες..Αυτές γεννάνε, αυτές μεγαλώνουν τα παιδιά, αυτές κρατάνε το σπίτι και την οικογένεια ενωμένη... Κορίτσια νομίζω ότι από αυτή τη φάση θα περάσουμε όλες στο μέλλον και θα θέλουμε από την οικογενειά μας να μας καταλαβαίνει και να μας ανέχεται!!!

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΑΝ Κ ΕΣΕΝΑ Κ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ Κ ΟΙ ΜΕΓΑΛΗ ΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ!!!!!!!!!!ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΑΣΚΟΛΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΕ ΓΙΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ.....

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η μαμα μου με το παιδι ξανανιωσε...

και εχει μια πιο γλυκια κουραση τωρα (λογια δικατης).ο διονυσακος της εκανε καλο πολυ...συμφωνω με την ευαγγελια,ας μην της το αφηνεις αν δεν θες,αλλα βολτιτσα ας τους να πηγαινουν ,να ξελαμπικαρει και αυτη,.

και εγω την μαμα μου δεν την αφηνω με τιποτα ,και υπομενω τις παραξενιες της ,που δεν εχει και πολλες,πιο παραξενη ειμαι εγω.ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΩΩΩΩΩ ΠΟΛΥΥΥΥ και θελω να ειμαι εκει παντα γιαυτην ,οπως ειναι και αυτη!!!

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λεμονακι ποσο δικιο εχεις... Θελει ψαξιμα και συνεχως ψαχνω πραγματα να της πω να νιωσει καλυτερα.. Καμια φορα ομως νιωθω τοσο μα τοσο ανημπορη!

Βγγελιτσα, πηγαινουμε σχεδον καθημερινα και τους βλεπουμε. Και οντως με το παιδι ξεχνιεται.. Ειναι αυτες οι δυσκολες μερες ρε γαμωτο που νιωθω οτι δε μπορω να τους βοηθησω και τρελλαινομαι! Ξερω οτι αυριο μεθαυριο ολα θα ειναι καλυτερα για μενα..για εκεινη ομως?

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamarena έγραψε:Λεμονακι ποσο δικιο εχεις... Θελει ψαξιμα και συνεχως ψαχνω πραγματα να της πω να νιωσει καλυτερα.. Καμια φορα ομως νιωθω τοσο μα τοσο ανημπορη!

Βγγελιτσα, πηγαινουμε σχεδον καθημερινα και τους βλεπουμε. Και οντως με το παιδι ξεχνιεται.. Ειναι αυτες οι δυσκολες μερες ρε γαμωτο που νιωθω οτι δε μπορω να τους βοηθησω και τρελλαινομαι! Ξερω οτι αυριο μεθαυριο ολα θα ειναι καλυτερα για μενα..για εκεινη ομως?
μίλα με έναν νευρολόγο, ας μην το ξέρει η μαμά σου καλύτερα !!!
και βλέπεις. Δεν είναι κακό, μετά απο κάποια ηλικία θέλουμε βοήθεια.
και εγώ πήρα 6 μήνες ηρεμιστικά που έχω τα μισά και χρόνια της μαμά σου.

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamarena έγραψε:Λεμονακι ποσο δικιο εχεις... Θελει ψαξιμα και συνεχως ψαχνω πραγματα να της πω να νιωσει καλυτερα.. Καμια φορα ομως νιωθω τοσο μα τοσο ανημπορη!

Βγγελιτσα, πηγαινουμε σχεδον καθημερινα και τους βλεπουμε. Και οντως με το παιδι ξεχνιεται.. Ειναι αυτες οι δυσκολες μερες ρε γαμωτο που νιωθω οτι δε μπορω να τους βοηθησω και τρελλαινομαι! Ξερω οτι αυριο μεθαυριο ολα θα ειναι καλυτερα για μενα..για εκεινη ομως?


Αφού λες ότι όντως με το παιδί ξεχνιέται καλό είναι να περνάει ακόμα περισσότερο χρόνο μαζί του... Νομίζω ότι άδικα νιώθεις ότι δεν τους βοηθάς... Πιστεύω ότι και μόνο που την ακούς την βοηθάς... Γιατί μιλάει σε κάποιον.. Όπως λες αυριο μεθαύριο όλα θα είναι καλύτερα και πιθανόν η μαμάσου να είναι σε άσχημη ψυχολογία αυτές τις μέρες... Αλλα όλοι μας έχουμε τέτοιες μέρες που ξυπνάμε στραβά και μας φταίνε όλα... Μας περνάει όμως.. Γι αυτό μην αγχώνεσαι.. Νομίζω ότι κάνεις πολύ καλη δουλειά και τους στηρίζεις αρκετα... Very Happy

maraki-baby


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σε καταλαβαινω...περισυ το νοεμβρη διαγνωστηκε η μαμα μου με μια πολυ σοβαρη νευρολογικη παθηση...μας εδωσαν μεσο ορο ζωης..μας ειπαν οτι θα ερθουν πολυ ασχημες καταστασεις να αντιμετωπισουμε εγω κ ο μπαμπας μου κοτι θα χρειαστουμε ψυχολογικη υποστηριξη ολοι μας...
πραγματι μεσα σε ενα χρονο η μαμα μου ηδη βρισκεται σε καροτσακι μην μπορωντας να κουνησει χερια ποδια...την κανουμε μπανιο,την ταιζουμε την βαζουμε σε ειδικο καθισμα τουαλετα κλπ κλπ....εκεινη παιρνει αντικαταθλιπτικα που συνεστησε ο νευρολογος αλλα ουτε εκεινη ουτε ο πατερας μου δεχτηκαν να πανε σε ψυχολογο...αλλα μυαλα...
εγω πηγα με βοηθησε αρχικα αλλα μετα ενιωθα να με πνιγει κ σταματησα...
μεσα σε αυτο το χρονο μου ηρθαν κ πολλα καλα στη ζωη μου...τα οποια ομως λογω της καταστασης της μαμας μου δεν τα χαρηκα οσο θα τα χαιρομουν κανονικα...συζησαμε με τον τοτε φιλο μου σε ενα σπιτι απεναντι απο τους γονεις μου βεβαια γιατι ηθελα να ειμαι κοντα να βοηθαω, παντρευτηκαμε τον ιουνιο και σε 2 βδομαδες περιμενουμε την κορη μας...
ολα αυτα τους εκαναν κ εκεινους να χαρουν βεβαια,ειμαι το μοναχοπαιδι τους...αλλα και οι 2 ειναι πολυ κουρασμενοι..ο μπαμπας μου απο την φροντιδα της μαμας κ του σπιτιου γιατι πλεον κ λογω της εγκυμοσυνης μου τα κανει ολα μονος του και η μαμα μου γιατι δεν μπορει νακανει τιποτα για τον εαυτο της κ γι αμενα...
κατα συνεπεια τσακωνονται συχνα..λενε κουβεντες που δεν τις εννοουν..μου φιανεται οτι κ οι 2 ειναι στα ορια της καταθλιψης...οταν πηγαινω απο εκει κατηγορει ο ενας τον αλλο σε εμενα κ μου ζητανε να κανω κατα καποιο τροπο το διαιτητη...
πλεον αποφευγω να πηγαινω συχνα απο εκει γιατι στεναχωριεμαι παραπολυ εγωιστικο θα μου πειτε αλλα δεν το αντεχω...μετακομισαμε κιολας μακρια τους οχι επιτηδες αλλα λογω καποιων συγκυριων με τη δουλεια του αντρα μου...η μαμα μου θελει να μεινω μαζι τους βγαινοντας απο το μαιευτηριο για να χορτασει το μωρο να το βλεπει...να με προσεχει κ ο μπαμπας μου...αλλα ενω απο τη μια θελω να τους δωσω αυτη τη χαρα (γιατι πλεον η μαμα μου εχει αρχισει κ παιρνει την κατω βολτα κ βλεπουμε να πλησιαζει το τλεος) αλλα πο την αλλη ψυχολογικα θα ειμαι ρακος καθε μερα εκει...κ νιωθω χαλια για ολα αυτα κ για το παιδι που περιμενω οτι του μεταδιδω αυτη τη στεναχωρια...

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΟΙΤΑ Κ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ Κ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦςΕΡΟΝΤΑ ΠΛΕΟΝ..ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙ!ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΓΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ.Κ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΠΟΣΕΣ ΑΓΩΝΙΕΣ ΠΕΡΑΣΑΝ Κ ΑΥΤΟΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΥΟΣ ΝΤΑΝΤΕΨΟΥΜΕ ΣΑΝ ΜΩΡΑ,ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΩΡΟ ΓΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΓΕΡΝΑΕΙ!ΥΠΟΜΟΝΗ.

????????


Επισκέπτης
Η μια λυση ειναι να τους διωξει (στο κατω κατω σπιτι της ειναι!!!) και η αλλη ειναι να παει σε ψυχολογο, να πει τα προβληματα της και να χαλαρωσει (ισως να παρει και καποιο χαπι)...
Ασε και εμενα η μανα μου ετσι ειναι. Εχει σαλταρει με διαφορα που της εχουν τυχει κατα καιρους και της φταινε ολοι και ολα. Αφου σκεφτομαι αμα χρειαστω να αφησω το παιδι εστω για 1 ωρα , τι θα κανω;; Θα μου το τρελανει!!!Και θελω να της πω να παει σε ψυχολογο,αλλα δε ξερω πως...
Δε παλευεται παντως αυτη η κατασταση. Εγω παω να της πω μια γνωμη και τσιριζει σαν υστερικη. Πλεον δε μιλαω.
Ο θεος να βαλει το χερι του!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα κουραγια θα σου πω.Νομιζω κ εγω οτι ενας νευρολογος θα βοηθουσε. Αν της κανατε καποιο δωρακι,μια εκδρομη,κομμωτηριο κατι που να την ευχαριστει τελοσπαντων? Κ μετα να της μιλαγες ηρεμα κ να ελεγες ολα αυτα που γραφεις εδω?Ισως αυτο βοηθουσε,δεν ξερω τι αλλο να πω.Καλη δυναμη παντως..δυσκολο να μεγαλωνεις γονεις.

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μην πεις τιποτα στη μαμα σου.απλα παρε την μια αγκαλια καιπες τησ οτι την αγαπας και ολα μαζι θα τα αντιμετωπισετε. οσο για το γαμπρο οσυ η αδελφη σου πρεπει να κρατησει τις ισορροπιες και να του πει ισως - χωρις να ειναι δουλεια μου να ανακατευτω και συγμωμη που το λεω- να μην νευριαζει τοσο τη μαμα σου γτ στην τελικη σπιτι της μενουν. εδω εγω καμια φορα τη λεω στη μανα μου και ο αντρας μου αμεσως μου θυμιζει οτι ο καθενας σπιτι του κανει οτι θελει γιατι ειναι σπιτι του

http://stardustwork.blogspot.com

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamarena,έτσι όπως περιγράφεις τις καταστάσεις,στο πρώτο ποστ,φαίνεται ξεκάθαρα ότι η μαμά σου πρέπει επειγόντως να επισκεφτεί γιατρό.
Πολλές φορές,σε τέτοια θέματα, η αγάπη μας δεν είναι επαρκής για να καλύψει τα κενά της ψυχής κι αυτό γιατί ο εγκέφαλός παίζει περίεργα παιχνίδια και όσο και να προσπαθεί η μανούλα σου δεν είναι σε θέση να βοηθήσει μόνη της τον εαυτό της,αλλά ούτε κι εσείς να εξαφανίσετε το πρόβλημα.
Όσο και να της μιλάς και να της τονίζεις ότι εδώ υπάρχει πρόβλημα...αν δεν ακολουθήσει φαρμακευτική αγωγή δεν θα καταφέρετε τίποτα.
Χρειάζεται την προσοχή και την αγάπη σας,βέβαια,αλλά όχι μόνο...
Στέκομαι σ'αυτό που είπες ότι τα βάζει με όλους,ότι νιώθει μόνη και κυρίως ότι μπορεί να γίνει επικύνδυνη....
Γι'αυτό προσπάθησε,αρχικά,να την πείσεις να επισκεφτεί έναν νευρολόγο-ψυχίατρο,που θα τον βλέπει σαν φίλο ,ώστε να βγάλει απ'τα ψυχή της όλα αυτά που την τρώνε..αν και πολλές φορές,τα βιώματα δεν παίζουν ρόλο,αλλά θα την βοηθήσει να είναι λίγο πιο χαλαρή,σε συνδιασμό με τα φάρμακα.
Απ'την μεριά σας,η οικογένεια,θα χρειαστεί πολλές φορές να παίξετε τον ρόλο του ψυχολόγου και αυτό σημαίνει ότι...δεν της τονίζετε τα προβλήματα...δεν της πάτε κόντρα....την κάνετε να νιώθει ότι σας είναι απαραίτητη...της προσφέρετε την χαρά απλόχερα....της φτιάχνετε ένα ροζ συννεφάκι....απομακρύνετε ανθρώπους και καταστάσεις που νιώθει ότι την πιέζουν...προσπαθείτε να συμφωνείτε μαζί της σε όλα.... της δείχνετε ότι όλα στην ζωή της κυλούν αρμονικά και τέλος....την κάνετε να αισθανθεί σπουδαία και τυχερή.
Είναι πολύ δύσκολο να ζεις έτσι,το καταλαβαίνω,αλλά θα πρέπει να οπλιστείς με δύναμη για να καταφέρεις να είναι πρώτα εκείνη καλά και ύστερα όλοι οι άλλοι.
Ελπίζω όλα να σας πάνε καλά.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την αλικακι στις Παρ Οκτ 21, 2011 10:47 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : ορθογραφικό λάθος)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις