Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
111 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 111 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26ωριμες μανουλες - Σελίδα 2 Empty Απ: ωριμες μανουλες Σαβ Οκτ 22, 2011 4:09 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλα τα λεςΒανια,νομιζω καποια στιγμη ειχε ανοιχτει ενα παρομοιο θεμα με την ηλικια μητροτητας,εγω το βλεπω ως εξης οτι πρωτον δν μπορεις να κρινεις χωρις να ξερεις,γτ δν ξερεις ποσα χρονια μια γυναικα ταλαιπωρειται για να κανει παιδι,κι να καταληξει σαυτη την ηλικια.Αν γινεται ετσι μπραβο σε οσες εχουν το κουραγιο να κανουν παιδια ανω των 40.Αλλα το να ακουω απο καποια που για λογους καριερας κι οτι δν θελουν παιδια ακομα,κανουν εκτρωσεις,κι μετα τα 40-45 θελουν παιδια κι τα κανουν,εκει δν μαρεσει,βεβαια ο καθενας στη ζωη του κανει οτι θελει σιγουρα,εγω την αποψη μου λεω,αλλα μου ακουγεται καπως στην 2ρη περιπτωση να γινεις μανα μετα τα 40.Αλλα οταν κανεις το πρωτο στα 30 κ φτανεις 40 ναχεις το 4ρτο,δν υπαρχει λογος να σε κρινει κανεις.Εδω που τα λεμε,οποια ηλικια κ να κανεις δν υπαρχει λογος να σε κρινει,ο τροπος σκεψης ειναι κατακριτεος.
Εγω προσωπικα δν θακανα παιδι σαυτη τη ηλικια κι γιαυτο τον λογο επιδιωξα να κανω παιδι νεα,γτ ηθελα να χαρω την οικογενεια κ να εχω χρονο στη ζωη μου να χορτασω τα παιδια μου κι αν μου δοθει η ευκαιρια κι τα εγγονια.Αν εκανα στα 40,60φευγα θα πηγαινε 20χρ κ κοντα 70 να δω εγγονι,οπως η συγχωρεμενη πεθερα μου ξεκινησε να κανει παιδια 35χρ κι οταν συγχωρεθηκε ειχε δει εγγονια αλλα δν μπορουσε να τα χορτασει κ να τα παιζει.Κ γενικως νομιζω οτι οι περισσοτερες γυναικες εχουν περισσοτερη ενεργεια οσο ειναι μικρες,υπαρχουν κ εξαιρεσεις.

27ωριμες μανουλες - Σελίδα 2 Empty Απ: ωριμες μανουλες Σαβ Οκτ 22, 2011 4:31 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι μανούλα θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα όσα λες .
Η κάθε γυναίκα κάνει τις επιλογές της και παίρνει στο τέλος και το αποτέλεσμα της επιλογής της.
Εγώ πιστεύω ότι παιδί μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα και με μια καριέρα (εκτός και αν είσαι μοντέλο )έχω φίλη που είναι γιατρός και έκανε 2 παιδάκια ταυτόχρονα με την ειδικότητα της .
Θα συμφωνήσω ότι όσο πιο νέα έχεις και περισσότερες δυνάμεις -αλλά σίγουρα είναι και θέμα χαρακτήρα και νοοτροπίας . Και βέβαια τα παιδιά θέλουν πιο νέους γονείς και είναι κρίμα να αφήνουμε τα παιδιά μόνα τους σε σημαντικές περιόδους της ζωής τους και δεν μιλάω για το θάνατο αυτό είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να το σταματήσει αλλά να ο πατέρας μου όταν ήμουν εγώ στα 15 εκείνος 53 και δεν μπορούσε να καταλάβει τα δικά μου θέλω και ένιωθα άσχημα που της φίλης μου ο πατέρας ήταν 40 είχε άλλη νοοτροπία , το βλέπω και με την αδερφή μου είναι 46 και οι γιοί της 22 και 21 και είναι μια χαρά.

28ωριμες μανουλες - Σελίδα 2 Empty Απ: ωριμες μανουλες Σαβ Οκτ 22, 2011 5:02 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:Καλα τα λεςΒανια,νομιζω καποια στιγμη ειχε ανοιχτει ενα παρομοιο θεμα με την ηλικια μητροτητας,εγω το βλεπω ως εξης οτι πρωτον δν μπορεις να κρινεις χωρις να ξερεις,γτ δν ξερεις ποσα χρονια μια γυναικα ταλαιπωρειται για να κανει παιδι,κι να καταληξει σαυτη την ηλικια.Αν γινεται ετσι μπραβο σε οσες εχουν το κουραγιο να κανουν παιδια ανω των 40.Αλλα το να ακουω απο καποια που για λογους καριερας κι οτι δν θελουν παιδια ακομα,κανουν εκτρωσεις,κι μετα τα 40-45 θελουν παιδια κι τα κανουν,εκει δν μαρεσει,βεβαια ο καθενας στη ζωη του κανει οτι θελει σιγουρα,εγω την αποψη μου λεω,αλλα μου ακουγεται καπως στην 2ρη περιπτωση να γινεις μανα μετα τα 40.Αλλα οταν κανεις το πρωτο στα 30 κ φτανεις 40 ναχεις το 4ρτο,δν υπαρχει λογος να σε κρινει κανεις.Εδω που τα λεμε,οποια ηλικια κ να κανεις δν υπαρχει λογος να σε κρινει,ο τροπος σκεψης ειναι κατακριτεος.
Εγω προσωπικα δν θακανα παιδι σαυτη τη ηλικια κι γιαυτο τον λογο επιδιωξα να κανω παιδι νεα,γτ ηθελα να χαρω την οικογενεια κ να εχω χρονο στη ζωη μου να χορτασω τα παιδια μου κι αν μου δοθει η ευκαιρια κι τα εγγονια.Αν εκανα στα 40,60φευγα θα πηγαινε 20χρ κ κοντα 70 να δω εγγονι,οπως η συγχωρεμενη πεθερα μου ξεκινησε να κανει παιδια 35χρ κι οταν συγχωρεθηκε ειχε δει εγγονια αλλα δν μπορουσε να τα χορτασει κ να τα παιζει.Κ γενικως νομιζω οτι οι περισσοτερες γυναικες εχουν περισσοτερη ενεργεια οσο ειναι μικρες,υπαρχουν κ εξαιρεσεις.


θα συμφωνήσω πως αν μια γυναίκα έχει κάνει 10 εκτρώσεις επειδή δεν τη βόλευε ενα παιδί νωρίτερα..και μετά δυσκολεύεται να κάνει άλλο και φτάνει οριακά να κάνει ένα,,,αυτή είναι άξια της μοίρας της..
αλλα το αλλο με τα εγγονια δεν ειναι πραγματικο..οκ θεωρητικα αν τα κανεις τα παιδια μικρος θα προλαβεις να τα μεγαλωσεις ..να δεις εγγονια..ισως και δισεγγονα...αλλα ποιος υπογραφει οτι και αλλος που θα τα κανει στα 18 η στα 20 θα προλαβει να τα μεγαλωσει??..ξερει κανεις τα σχέδια του Θεού??η αν θα ζει αύριο???

υ.γ. όλο αυτό τώρα μου θύμισε ενα παιδικό μου φίλο που όταν ήμασταν παιδάκια έλεγε..θα παντρευτώ συνομήλικη γυναικά για να πεθάνουμε μαζί!!!...αγνότητα και αφέλεια της ηλικίας...να είναι καλά!!

29ωριμες μανουλες - Σελίδα 2 Empty Απ: ωριμες μανουλες Σαβ Οκτ 22, 2011 5:37 am

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κορίτσια τα παιδιά δεν ειναι παιχνίδια!
για να φερεις παιδί στον κόσμο και να το μεγαλώσεις υπεύθυνα πρεπει οπωσδήποτε να είσαι ώριμη μανούλα !! --ασχέτως ηλικίας!-
Πριν να αποκτήσω τα μικρά μου νόμιζα πως ήταν έυκολη υπόθεση(πάντα τα λάτρευα τα μικρά και ασχολιόμουν) μα δεν είναι καθόλου εύκολη! Πρεπει να εχεις πολλές αρετές για να μεγαλώσεις παιδάκι ευτυχισμένο!
Πρέπει να είσαι ώριμος ώς άνθρωπος, πρέπει να έχεις λύσει τα ψυχολογικά σου ώς κοπέλα, πρέπει να είσαι σίγουρη για τον ευατό σου και τα θέλω σου, πρέπει να εισαι συνειδητοποιημένος γονιός, πρέπει να αφιερωνεις το είναι σου σε κάποιον άλλο, πρέπει να σκέφτεσαι πρώτα το μωράκι σου και μετά τον εαυτό σου.....πολλά ακόμη που θεωρώ πολλοί που γίνονται γονείς μικροί εν μία νυκτί ουτε που έχουν μπει στη διαδικασία να σκεφτόυν τί σημαίνει το να μεγαλώνεις εναν άνθρωπο.....Για αυτό και οι παππουδες αναλαμβανουν δράση σε πολλές περιπτώσεις!
Για αυτό τους λές μικι μου πως είναι γιος και είναι πολύ ευτυχισμένος ... Laughing

30ωριμες μανουλες - Σελίδα 2 Empty Απ: ωριμες μανουλες Σαβ Οκτ 22, 2011 6:22 am

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
manoula_24xr έγραψε:

Κι οποιος πει τπτ κρατα μια καρτουλα ψυχιατρου κ δδωστου,κι πες ειχα μια γνωστη με την ιδια ξινιλα κι αυτος την βοηθησε,ελπιζω να σ βοηθησει το ιδιο.

Αντε κανεις δν κοιταει τη παρτη του πια ελεος

συνονόματη, Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect

31ωριμες μανουλες - Σελίδα 2 Empty Απ: ωριμες μανουλες Κυρ Οκτ 23, 2011 4:21 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Ναι μανούλα θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα όσα λες .
Η κάθε γυναίκα κάνει τις επιλογές της και παίρνει στο τέλος και το αποτέλεσμα της επιλογής της.
Εγώ πιστεύω ότι παιδί μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα και με μια καριέρα (εκτός και αν είσαι μοντέλο )έχω φίλη που είναι γιατρός και έκανε 2 παιδάκια ταυτόχρονα με την ειδικότητα της .
Θα συμφωνήσω ότι όσο πιο νέα έχεις και περισσότερες δυνάμεις -αλλά σίγουρα είναι και θέμα χαρακτήρα και νοοτροπίας . Και βέβαια τα παιδιά θέλουν πιο νέους γονείς και είναι κρίμα να αφήνουμε τα παιδιά μόνα τους σε σημαντικές περιόδους της ζωής τους και δεν μιλάω για το θάνατο αυτό είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να το σταματήσει αλλά να ο πατέρας μου όταν ήμουν εγώ στα 15 εκείνος 53 και δεν μπορούσε να καταλάβει τα δικά μου θέλω και ένιωθα άσχημα που της φίλης μου ο πατέρας ήταν 40 είχε άλλη νοοτροπία , το βλέπω και με την αδερφή μου είναι 46 και οι γιοί της 22 και 21 και είναι μια χαρά.


Αυτο εννοω ακριβως. Very Happy

[quote="bou-boukitsa"]
manoula_24xr έγραψε:Καλα τα λεςΒανια,νομιζω καποια στιγμη ειχε ανοιχτει ενα παρομοιο θεμα με την ηλικια μητροτητας,εγω το βλεπω ως εξης οτι πρωτον δν μπορεις να κρινεις χωρις να ξερεις,γτ δν ξερεις ποσα χρονια μια γυναικα ταλαιπωρειται για να κανει παιδι,κι να καταληξει σαυτη την ηλικια.Αν γινεται ετσι μπραβο σε οσες εχουν το κουραγιο να κανουν παιδια ανω των 40.Αλλα το να ακουω απο καποια που για λογους καριερας κι οτι δν θελουν παιδια ακομα,κανουν εκτρωσεις,κι μετα τα 40-45 θελουν παιδια κι τα κανουν,εκει δν μαρεσει,βεβαια ο καθενας στη ζωη του κανει οτι θελει σιγουρα,εγω την αποψη μου λεω,αλλα μου ακουγεται καπως στην 2ρη περιπτωση να γινεις μανα μετα τα 40.Αλλα οταν κανεις το πρωτο στα 30 κ φτανεις 40 ναχεις το 4ρτο,δν υπαρχει λογος να σε κρινει κανεις.Εδω που τα λεμε,οποια ηλικια κ να κανεις δν υπαρχει λογος να σε κρινει,ο τροπος σκεψης ειναι κατακριτεος.
Εγω προσωπικα δν θακανα παιδι σαυτη τη ηλικια κι γιαυτο τον λογο επιδιωξα να κανω παιδι νεα,γτ ηθελα να χαρω την οικογενεια κ να εχω χρονο στη ζωη μου να χορτασω τα παιδια μου κι αν μου δοθει η ευκαιρια κι τα εγγονια.Αν εκανα στα 40,60φευγα θα πηγαινε 20χρ κ κοντα 70 να δω εγγονι,οπως η συγχωρεμενη πεθερα μου ξεκινησε να κανει παιδια 35χρ κι οταν συγχωρεθηκε ειχε δει εγγονια αλλα δν μπορουσε να τα χορτασει κ να τα παιζει.Κ γενικως νομιζω οτι οι περισσοτερες γυναικες εχουν περισσοτερη ενεργεια οσο ειναι μικρες,υπαρχουν κ εξαιρεσεις.


θα συμφωνήσω πως αν μια γυναίκα έχει κάνει 10 εκτρώσεις επειδή δεν τη βόλευε ενα παιδί νωρίτερα..και μετά δυσκολεύεται να κάνει άλλο και φτάνει οριακά να κάνει ένα,,,αυτή είναι άξια της μοίρας της..
αλλα το αλλο με τα εγγονια δεν ειναι πραγματικο..οκ θεωρητικα αν τα κανεις τα παιδια μικρος θα προλαβεις να τα μεγαλωσεις ..να δεις εγγονια..ισως και δισεγγονα...αλλα ποιος υπογραφει οτι και αλλος που θα τα κανει στα 18 η στα 20 θα προλαβει να τα μεγαλωσει??..ξερει κανεις τα σχέδια του Θεού??η αν θα ζει αύριο???

[color=red]Ολα αυτα υποθετικα τα λεμε μπουμπουκιτσα με βαση τα θελω μας κι τον τροπο σκεψης μας,οπως το λες εσυ τοτε,ισως καποιοι να κωλυονται να κανουν παιδια γτ ισως οταν ειναι 4 εετων παθουν κανα ατυχημα κι μεινουν ορφανα τα παιδια.Το θελημα του Θεεου θα γινει οτι κι να πιστευουμε εμεις.
Αλλα παιρνω παραδειγμα τον παππου μου,ειναι 78,κι εχει 16εγγονια,1δισεγγονο τη κορη μου κι θεου θελοντος θα γνωρισει κ το 2ρο δισεγγονο του.Γευτηκε τη χαρα του να κανει παιδια,10εκανε,κι τωρα βλεπει την οικογενεια του να μεγαλωνει κι την απολαμβανει κ εμεις τον εχουμε κοντα μας.Μαυτη τη λογικη το σκεφτομαι,γτ οποτε μαζευομαστε πανω ολοι μαζι,κι ειδικα οταν τον φωναζει προπαππου η κορη μου,το χαμογελο του κ η χαρα του τα αναιρει ολα.




kalliopitsa έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:

Κι οποιος πει τπτ κρατα μια καρτουλα ψυχιατρου κ δδωστου,κι πες ειχα μια γνωστη με την ιδια ξινιλα κι αυτος την βοηθησε,ελπιζω να σ βοηθησει το ιδιο.

Αντε κανεις δν κοιταει τη παρτη του πια ελεος

συνονόματη, Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect


ωριμες μανουλες - Σελίδα 2 328109 ωριμες μανουλες - Σελίδα 2 328109 ωριμες μανουλες - Σελίδα 2 328109

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις