Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
104 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 104 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Οκτ 26, 2011 4:26 am

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
antonia32 έγραψε:
evvi έγραψε:
antonia32 έγραψε:evvi ειχα παρει απο τα τζαμπο με 2,90 τα 8 δοχεια των 100μλ και με ειχαν βολεψει πολυ. παλια τα ειχαν στους αποστειρωτες κοντα, τωρα τ απηγαν στα ειδη σπιτιου. ριξε μια ματια.
ααχ σε ευχαριστω πολυ!!!! το τζαμπο σωζει οικογενειες Very Happy
Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 417472
ξεχασα να σου πω παλια τα ελεγε δοχεια φυλαξης μητρικου γαλακτος και τωρα τα λεει δοχεια φυλαξης φαγητου. ειναι τα ιδια ομως. τετραγωνα, πλαστικα διαφανα δοχεια, που σφραζιζουν μια χαρα και δεν τρεχει το γαλα. εγω αυτα ειχα και με βολεψαν πιο πολυ απο τα αβεντ γιατι εβαζα γυρω στα 100 μλ με το θηλαστρο και ειχα ενα δοχειο των 180 μλ που μου επιανε χωρο ενω ηταν μισογεματο.

http://stardustwork.blogspot.com

27Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Οκτ 26, 2011 8:13 am

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ MEDELA.ΑΠΟ ΠΑΙΡΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΥΠΕΛΑΚΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ;

28Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Οκτ 26, 2011 8:15 am

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
απο οπου θες. ολα τα κυπελακια αποθηκευουν το γαλα ασχετα με την μαρκα του θηλαστρου. εχει κ η μεντελα κυπελακια αλλα ειναι πιο ακριβα αν θυμαμαι καλα.

http://stardustwork.blogspot.com

29Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Οκτ 26, 2011 8:24 am

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/10/blog-post_30.html

30Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Οκτ 26, 2011 10:08 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
prozak έγραψε:
μετά από λαική απαίτηση (λέμε τώρα χεχε) ανοίγω θέμα για το πως έκανα εγώ αποθήκα γάλακτος, αφού ήξερα ότι πολύ γρήγορα θα επέστρεφα στην δουλειά, αλλά ήθελα, και θέλω να πίνει ο γιος μου μαμίσιο γάλα..
θα ήθελα να διευκρινήσω ότι δεν είμαι ειδική, ότι ό,τι γράφω είναι καθαρά από την εμπειρία μου ως τώρα, κι αν κάποια κοπέλα έχει κάποια καλύτερη ιδέα ή λύση θα ήταν χαρά μου να την γράψει, για να μάθω κι εγώ περισσότερα πάνω σε αυτό το ζήτημα...
Επίσης να τονίσω ότι δεν είναι εύκολο, το αντίθετο μάλιστα είναι αρκετά κουραστικό, ειδικά αν έχεις γυρίσει στην δουλειά, και πρέπει το πρωί που ξυπνάς, εκτός από τον θηλασμό, να αντλήσεις κι ένα μπουκάλι για το επόμενο γεύμα του παιδιού, και στην δουλειά να χωθείς στην τουαλέτα για κάνα τέταρτο για να βγάλεις άλλο ένα.. Εγώ μέχρι τώρα τα καταφέρνω, με πολύ πείσμα, αλλά για να είμαι ειλικρινής μαζί σας μετράω τις μέρες, για να φτάσουμε στους 6 μήνες, να αρχίσει ο μικρός να τρώει και στερεά, και να μειώσει τις ποσότητες που πίνει..
στο θέμα μας τώρα..
πώς κάνουμε αποθήκη..

θα σου πω πως έκανα εγώ αποθήκη:
πρώτα από όλα αγόρασα αυτό κυπελα αποθήκευσης , για να έχω κάπου να τα βάζω, και στη συνέχεια κάθε πρωί έβγαζα με το θήλαστρο 80-100 ml, έγραφα από έξω απο το κυπελλο ημερομηνία και τσουπ στην κατάψυξη..!!
η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ήταν κουραστικό, αφού με δυσκολία έβγαζα 80 ml, αλλά στην πορεία έγινε συνήθεια. Με αυτό τον τρόπο έβαλα 20 κυπελλάκια στην κατάψυξη...!!
και μου φάνηκαν πάρα πολύ χρήσιμα, αφού όταν πήγα πχ. στην κηδεία της γιαγιάς μου στο χωριό και έλειψα μια μέρα, ο Απολλωνάκος δεν στερήθηκε το γάλα του..
Όταν έρθει η ώρα να το ξεπαγώσετε έχετε δύο επιλογές.. Ή το βγάζετε από την κατάψυξη, τον αφήνετε 4-5 ώρες εκτός ψυγείου, και όλα οκ, ή αν βιάζεσται κι έχετε θερμαντήρας , όπως εγώ, το βάζετε στην πιο χαμηλή θερμοκρασία, και ξεπαγώνει σε 15 λεπτα...
Σε καθημερινή βάση, αντλώ ένα μπουκάλι το πρωί, το βάζω στην ψύξη, οπου αντέχει εώς και 24 ώρες, και άλλη μία φορά στην δουλειά.. οπότε το παιδί μου έχει κάθε μέρα 2 μπουκάλια γάλα στο ψυγείο, και την κατάψυξη για έκτακτες ανάγκες..
Και το Σαββατοκύριακο φροντίζω να ανανεώνω την αποθήκη μου..
Τι άλλο..??
Α, ναι στην κατάψυξη αντέχουν μέχρι 6 μήνες, οπότε είναι σημαντικό να γράφετε ημερομηνίες απέξω..
Να σας δώσω να καταλάβετε, εμείς τώρα περνάμε τη φάση που αυξάνονται οι ανάγκες του για γάλα, και θέλει 130-150ml. Εγώ όμως μπορώ να βγάλω 100 άντε 120 με το ζόρι.. Οπότε βγάζω ένα μπουκάλι απο την κατάψυξη, το ξεπαγώνω και προσθέτω από μισό σε κάθε μπουκάλι που έχω βγάλει, οπότε όλα οκ..!!!
ελπίζω να μην σας κούρασα..Ό,τι απορίες έχετε, στείλτε μου μνμ
Άννα Laughing

Prozak, συγχαρητήρια από την καρδιά μου για αυτό που κάνεις, μπορεί να φαίνεται απλό αλλά καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο και κουραστικό και θέλει επιμονή, αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα! και πάλι μπράβο σου..μακάρι όταν είχα την ευκαιρία να το έκανα και γω, γιατί δυστυχώς τα παράτησα γρήγορα με το θηλασμό..

31Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Οκτ 26, 2011 11:23 am

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
λοιπόν, πρώτα από όλα ευχαριστώ από καρδιάς τις κοπέλες που μιλάνε με τόσο καλά και ενθαρυντικά λόγια..!!
Δεν είναι εύκολο, το αντίθετο μάλιστα.. Καθημερινά δέχομαι πίεση από τους γύρω μου, ακόμα και από τον άντρα μου για να δώσω ξένο γάλα.. "Αν δίναμε ξένο θα μπορούσα να σε ξεκουράσω" μου λέει, και ίσως να μην έχει άδικο, αλλά δεν μπορώ να πω ναι..
Τις τελευταίες μέρες δίναμε ένα μπουκάλι ξένο για συμπλήρωμα, αφού το γάλα μου είχε μειωθεί δραματικά.. Έκανα τα πάντα, μαραθώνιες ολονυχτίες, άντληση 3-4 φορές την ημέρα, μπύρα, μαυρομάτικα, σούπες, ό,τι διάβαζα το έκανα. Αλλα το γάλα μου είχε φτάσει στα 80 ml ανα άντληση, όταν το μωρό θέλει 150ml την φορά.. Σχεδόν άδειασα την κατάψυξη, και λύση δεν έβρισκα..
Ώσπου πήρα την μεγάλη απόφαση.. Χτες νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο.. δεν είναι φτηνό, τον πρώτο μήνα 100€, τον 2ο 60€ και τον 3ο 40€..
Ένα πράγμα θα πω μόνο.. ΧΑΛΑΛΙ ..!!!!
Κορίτσια σήμερα έβγαλα 170ml, αβίαστα, ξεκούραστα, όταν τις προηγούμενες μέρες πιεζόμουν να βγάλω 70ml..!!
Θέλω να πιστεύω ότι τις επόμενες μέρες όχι μόνο θα αντικαταστήσω το συμπλήρωμα με δικό μου, αλλά θα ξαναγεμίζω και την κατάψυξη μου..!!

32Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Οκτ 26, 2011 11:30 am

elenikal


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
prozak έγραψε:λοιπόν, πρώτα από όλα ευχαριστώ από καρδιάς τις κοπέλες που μιλάνε με τόσο καλά και ενθαρυντικά λόγια..!!
Δεν είναι εύκολο, το αντίθετο μάλιστα.. Καθημερινά δέχομαι πίεση από τους γύρω μου, ακόμα και από τον άντρα μου για να δώσω ξένο γάλα.. "Αν δίναμε ξένο θα μπορούσα να σε ξεκουράσω" μου λέει, και ίσως να μην έχει άδικο, αλλά δεν μπορώ να πω ναι..
Τις τελευταίες μέρες δίναμε ένα μπουκάλι ξένο για συμπλήρωμα, αφού το γάλα μου είχε μειωθεί δραματικά.. Έκανα τα πάντα, μαραθώνιες ολονυχτίες, άντληση 3-4 φορές την ημέρα, μπύρα, μαυρομάτικα, σούπες, ό,τι διάβαζα το έκανα. Αλλα το γάλα μου είχε φτάσει στα 80 ml ανα άντληση, όταν το μωρό θέλει 150ml την φορά.. Σχεδόν άδειασα την κατάψυξη, και λύση δεν έβρισκα..
Ώσπου πήρα την μεγάλη απόφαση.. Χτες νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο.. δεν είναι φτηνό, τον πρώτο μήνα 100€, τον 2ο 60€ και τον 3ο 40€..
Ένα πράγμα θα πω μόνο.. ΧΑΛΑΛΙ ..!!!!
Κορίτσια σήμερα έβγαλα 170ml, αβίαστα, ξεκούραστα, όταν τις προηγούμενες μέρες πιεζόμουν να βγάλω 70ml..!!
Θέλω να πιστεύω ότι τις επόμενες μέρες όχι μόνο θα αντικαταστήσω το συμπλήρωμα με δικό μου, αλλά θα ξαναγεμίζω και την κατάψυξη μου..!!


Από που το νοικιασες????? ενδιαφερομαι!

33Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Οκτ 26, 2011 1:00 pm

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
http://klinikum.gr/
την μία μέρα τηλεφώνησα, και την άλλη μέρα ήρθε μια κοπέλα στο σπίτι, έκανε επίδειξη, κι επειδή ήμουν στην δουλειά με πήρε τηλέφωνο και μου είπε να περάσω από τα γραφεία να μου τα ξαναδείξουν αν έχω καμιά απορία..!

Άμεση εξυπηρέτηση, ευγενέστατοι όλοι, προς το παρών είμαι πολύ ευχαριστημένη..!! Razz

34Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Πεμ Οκτ 27, 2011 5:59 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια εγω εχω τις medela to swing και με βολεψε παρα πολυ.

οσο για τα κυπελακια που ειπατε των 100μλ εινια λιγα γτ εγω βγαζω ανετα τα 180 που ειναι τα κυπελακια της avent αλλα αν εχει τοση διαφορα στα λεφτα θα γεμιζω δυο δοχεια τι να κανουμε σιγα.

35Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Πεμ Οκτ 27, 2011 6:39 am

elenikal


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω αγορασα σημερα το mini electric της medela

36Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Δευ Δεκ 05, 2011 6:39 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δε ξερω αν πρεπει να το βαλω σε αλλο θεμα αλλα αυτο βρηκα προχειρο.

το γαλα ποσο καιρο διατηρειτε στην καταψυξη ωτην κλασικη του ψυγειου οχι καταψυκτη.

και πως καταλαβαινουμε αν χαλασε?

γτ πηγε να δωσει ο αντρας μου σημερα στο μωρο γαλα που ειχαμε αποψυξει και δεν το επινε με τιποτα απο θερμοκρασια ηταν καλα. και δεν το επινε με τπτ πολυ κλαμα. με το που τον εβαλα να θηλασει ολα καλα.
τι μπορει να εγινε?

37Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Δευ Δεκ 05, 2011 8:10 am

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κορίτσια για πείτε για τον τρόπο απόψυξης γιατί βλέπω να πηγαίνουν χαμένα τόσα σακουλάκια γάλα...
Το βράδυ έβαλα στο ψυγείο δύο σακουλάκια την άλλη μέρα το απογευμα πήγα να τα χρησιμοποιησω στην κρεμούλα τους αλλά είχε ξινίσει!! Και δοκίμασα πρίν, μου φάνηκε γλυκό, μετά απο 10κουταλιές κρέμα δοκίμασα ξανά και ήταν η κρέμα σα χαλασμένο γάλα !!!
Τρόμαξα πάντως !! Shocked

38Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Δευ Δεκ 05, 2011 10:39 pm

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
prozak έγραψε:λοιπόν, πρώτα από όλα ευχαριστώ από καρδιάς τις κοπέλες που μιλάνε με τόσο καλά και ενθαρυντικά λόγια..!!
Δεν είναι εύκολο, το αντίθετο μάλιστα.. Καθημερινά δέχομαι πίεση από τους γύρω μου, ακόμα και από τον άντρα μου για να δώσω ξένο γάλα.. "Αν δίναμε ξένο θα μπορούσα να σε ξεκουράσω" μου λέει, και ίσως να μην έχει άδικο, αλλά δεν μπορώ να πω ναι..
Τις τελευταίες μέρες δίναμε ένα μπουκάλι ξένο για συμπλήρωμα, αφού το γάλα μου είχε μειωθεί δραματικά.. Έκανα τα πάντα, μαραθώνιες ολονυχτίες, άντληση 3-4 φορές την ημέρα, μπύρα, μαυρομάτικα, σούπες, ό,τι διάβαζα το έκανα. Αλλα το γάλα μου είχε φτάσει στα 80 ml ανα άντληση, όταν το μωρό θέλει 150ml την φορά.. Σχεδόν άδειασα την κατάψυξη, και λύση δεν έβρισκα..
Ώσπου πήρα την μεγάλη απόφαση.. Χτες νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο.. δεν είναι φτηνό, τον πρώτο μήνα 100€, τον 2ο 60€ και τον 3ο 40€..
Ένα πράγμα θα πω μόνο.. ΧΑΛΑΛΙ ..!!!!
Κορίτσια σήμερα έβγαλα 170ml, αβίαστα, ξεκούραστα, όταν τις προηγούμενες μέρες πιεζόμουν να βγάλω 70ml..!!
Θέλω να πιστεύω ότι τις επόμενες μέρες όχι μόνο θα αντικαταστήσω το συμπλήρωμα με δικό μου, αλλά θα ξαναγεμίζω και την κατάψυξη μου..!!
Respect Respect

39Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τρι Δεκ 06, 2011 12:39 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
evvi έγραψε:δε ξερω αν πρεπει να το βαλω σε αλλο θεμα αλλα αυτο βρηκα προχειρο.

το γαλα ποσο καιρο διατηρειτε στην καταψυξη ωτην κλασικη του ψυγειου οχι καταψυκτη.

και πως καταλαβαινουμε αν χαλασε?

γτ πηγε να δωσει ο αντρας μου σημερα στο μωρο γαλα που ειχαμε αποψυξει και δεν το επινε με τιποτα απο θερμοκρασια ηταν καλα. και δεν το επινε με τπτ πολυ κλαμα. με το που τον εβαλα να θηλασει ολα καλα.
τι μπορει να εγινε?

τελικα γνωριζει καποια κατι για αυτο το θεμα??

40Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τρι Δεκ 06, 2011 1:15 am

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα αν το ψυγειο σου ειναι καινουργιο και εχει χωριστη καταψυξη μεχρι 6 μηνες μπορεις να διατηρησεις το γαλα.

http://www.worldjamboree.gr

41Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τρι Δεκ 06, 2011 1:25 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
dimitra37 έγραψε:καλημερα αν το ψυγειο σου ειναι καινουργιο και εχει χωριστη καταψυξη μεχρι 6 μηνες μπορεις να διατηρησεις το γαλα.

ναι με χωριστη ειναι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] τετοιου τυπου

αλλα γτ ρε γμτ να μην το πινει?? στεναχωρεθηκα γτ λεω αν λειπω στην δουλεια και δεν το πινει?

42Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τρι Δεκ 06, 2011 1:27 am

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πινει απο το μπιμπερο?

http://www.worldjamboree.gr

43Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τρι Δεκ 06, 2011 1:31 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
dimitra37 έγραψε:πινει απο το μπιμπερο?

ναι εχει πιει κι αλλες φορες δεν εχει προβλημα απ την πρωτη φορα δεν ειχε προβλημα.
εχει τυχει να λειπω και να αφησω γαλα και να το πιει κανονικα.

44Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τρι Δεκ 06, 2011 1:35 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
http://www.pharmeden.gr/product_info.php/chicco-mpimpero-nature-glass-bpa-150ml-p-1034

εχω παρει και αυτα τα μπουκαλια που διευκολυνουν αρκετα.

45Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τρι Δεκ 06, 2011 1:44 am

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
για να εχει χαλασει γαλα στην καταψυξη θα πρεπει αν αποθηκευεις σε σακουλακια, εγω χρησιμοποιω της medela, καπου να εχει σκιστει η' αν εχεις κυπελακια να μην εχει κλεισει καλα το καπακι. μηπως ησουν κοντα στο μωρο γιατι αυτα μυριζουν το βυζι απο μισο μετρο αυτο ειναι αληθεια και για αυτο δεν εφαγε?

http://www.worldjamboree.gr

46Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τρι Δεκ 06, 2011 1:46 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
dimitra37 έγραψε:για να εχει χαλασει γαλα στην καταψυξη θα πρεπει αν αποθηκευεις σε σακουλακια, εγω χρησιμοποιω της medela, καπου να εχει σκιστει η' αν εχεις κυπελακια να μην εχει κλεισει καλα το καπακι. μηπως ησουν κοντα στο μωρο γιατι αυτα μυριζουν το βυζι απο μισο μετρο αυτο ειναι αληθεια και για αυτο δεν εφαγε?

σε κυπελακια το εχω οχι δεν ημουν διπλα.
αχ τι να πω..... ελπιζω να ετυχε!!
γτ αλλιως πρεπει να αφηνω ενα μπουκαλι συμπληρωμα για ωρα αναγκης.

47Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τρι Δεκ 06, 2011 6:30 am

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
evvi έγραψε:
evvi έγραψε:δε ξερω αν πρεπει να το βαλω σε αλλο θεμα αλλα αυτο βρηκα προχειρο.

το γαλα ποσο καιρο διατηρειτε στην καταψυξη ωτην κλασικη του ψυγειου οχι καταψυκτη.

και πως καταλαβαινουμε αν χαλασε?

γτ πηγε να δωσει ο αντρας μου σημερα στο μωρο γαλα που ειχαμε αποψυξει και δεν το επινε με τιποτα απο θερμοκρασια ηταν καλα. και δεν το επινε με τπτ πολυ κλαμα. με το που τον εβαλα να θηλασει ολα καλα.
τι μπορει να εγινε?

τελικα γνωριζει καποια κατι για αυτο το θεμα??

η παιδιατρος μου ειπε στην κλασικη καταψυξη 3 μηνες. όσο για το οτι δεν ετρωγε το αποψυγμενο γαλα μπορει να φταιει το οτι ηθελε απλα να θηλασει εκεινη την ωρα και οχι να πιει μπιμπερο. το αποψυγμενο γαλα ειναι σαν γευση ιδιο με αυτο που θηλαζει απευθειας. Φιλησε μου το αντρακι σου και με τον καιρο θα συνηθισει το μπιμπερο!

http://stardustwork.blogspot.com

48Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Δεκ 14, 2011 5:08 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δε μου λετε τωρα που γυρναω στην δουλεια ποσα κυπελακια να βαλω στην καταψυξη για πω οτι θα ναι καλα? ειναι των 180μλ

και ποσα γαλα πρεπει να βγαζω μετα καθημερινα για να εχει το μωρο για την αλλη μερα? (στην δουλεια δε μπορω να βγαζω)

49Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Δεκ 14, 2011 7:16 am

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εξαρταται το ποσο πινει το παιδι. υπολογισε ποσο θα πινει περιπου οταν λειπεις κ βγαλε τοσο. εμενα πχ επινε 210 οποτε εβγαζα ενα κυπελακι των 180 και ενα των 40, αλλα παντα ειχα και σκονη στο ντουλαπι η ξεπαγωνα και δευτερο κυπελο των 180 γτ δεν ξερεις ποτε τι γινεται. μπορει να πειναει ή να χυθει καποιο κυπελο. τεσπα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενοι. αυτα! φιλησε τον μικρουλη!!!!!!!

http://stardustwork.blogspot.com

50Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως έκανα αποθήκη.... Τετ Δεκ 14, 2011 7:57 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
antonia32 έγραψε:εξαρταται το ποσο πινει το παιδι. υπολογισε ποσο θα πινει περιπου οταν λειπεις κ βγαλε τοσο. εμενα πχ επινε 210 οποτε εβγαζα ενα κυπελακι των 180 και ενα των 40, αλλα παντα ειχα και σκονη στο ντουλαπι η ξεπαγωνα και δευτερο κυπελο των 180 γτ δεν ξερεις ποτε τι γινεται. μπορει να πειναει ή να χυθει καποιο κυπελο. τεσπα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενοι. αυτα! φιλησε τον μικρουλη!!!!!!!

ποσα γευματα πρεπει να βγαζω δε ξερω...γτ εγω θα λειπω απ τις 5 που ξεκιναω για δουλεια μεχρι τις 3. 10 ωρες δλδ ειναι και μακρυα γμτ.
στις 4.30 θα τον σηκωνω λεω στον υπνο του και θα τον ταϊζω μεχρι τις 3 που θα λειπω συνηθως θηλαζει 2-3 φορες.
δεν νομιζω οτι μπορω να αφηνω 3 μπιμπερο γαλα.εχω μπερδευτει.... Πως έκανα αποθήκη.... - Σελίδα 2 911307

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις