Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια μόλις υπολόγιζα την ισόχρονη άδειά μου και να τώρα που έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα.
Εγώ πήρα το 6μηνο και κάθισα και 22μέρες που είναι η άδειά μου.
Γέννησα στις 3/12/10.
Στις 14 περίπου του Σεπτέμβρη λοιπόν έληξε το 6μηνο κι επειδή το μειωμένο ωράριο δεν με βολεύει καθόλου, ήρθα σε συμφωνία με το μπος "3-2"
Δηλαδή 3μέρες έρχομαι, 2 μέρες κάθομαι.
Ευτυχώς είναι η φύση της δουλειάς μου τέτοια που μπορώ να έχω αυτό το "ευέλικτο" πρόγραμμα.
Αν όμως με ρωτούσατε, ναι, θα προτιμούσα να είμαι σπίτι με τη μπεμπίτσα μου.

Μάγια, επειδή τις περισσότερες φορές θέλουμε απλά αυτό που δε μπορούμε να έχουμε, θα σου πω πως, (υποθετικά μιλώντας αφού δε σε γνωρίζω) αν είχες τη μαμά σου ή την πεθερά σου, δε θα τις ήθελες. Για χ,ψ και ω λόγους...
Πάντα θέλουμε το κάτιτις καλύτερο.
Δε μπορούμε να κάτσουμε καθόλου?
Λέμε: "αχ να'χα 10μέρες άδεια!"
Καθόμαστε 10 μέρες?
Λεμε: "αχ να'ταν 20!"
Παίρνουμε 500ευρώ μισθό?
"αχ να'χα 1000!"
Παίρνουμε 1000?
"αχ να ήμουν διευθυντής να πηγαίνω ότι ώρα γουστάρω και να βάζω τα πόδια πάνω στο γραφείο!" κ.ο.κ.

Τες πα. Εγώ όσο κι αν δε γουστάρω την πεθερά μου (κι είναι πολλά αυτά που έχω γράψει στις "θανάσιμες") προτιμώ να μου το κρατάει αυτή, για να μην το ταλαιπωρώ το παιδάκι μου, κατά τον τρόπο που περιγράφουν κι αλλες μανούλες (πρωινό ξύπνημα, "ξένες" γυναίκες κτλ) αλλά πραγματικά, αν ήταν στο χέρι μου κι αν μπορούσα, ή αν προτιμάτε καλύτερα: αν είχα την πολυτέλεια να παρατείνω το χρόνο παραμονής μου στο σπίτι, πραγματικά θα το έκανα.

Κι αυτά ήταν τα λόγια της κοπέλας που άνοιξε το θέμα.
Γιαυτό καλά θα κάνει η prozak να μην παρερμηνεύει.
Ξαναδιάβασα τα ποστ από 10φορές το καθένα για να βρω πού έχει αφήσει να εννοηθεί κάτι τέτοιο η κοπέλα που άνοιξε το θέμα, αλλά πραγματικά δεν είδα/κατάλαβα τίποτα τέτοιο...

Αυτά από μένα.
Α! Συνεχίζοντας το 2ήμερο, θα επιστρέψω στη δουλειά ΚΑΝΟΝΙΚΑ (δηλαδή 5ήμερο) την 1η του Ιουνίου 2012.
Αν τώρα σε αυτές τις ημέρες προσθέσω και τις 22 εργάσιμες της άδειας του 2012 που δικαιούμαι... ουουουουουου!! Έχω να κάτσω πολύ ακόμα! Χα!
Φιλιά σε όλες!

????????


Επισκέπτης
Tziz έγραψε:Κορίτσια μόλις υπολόγιζα την ισόχρονη άδειά μου και να τώρα που έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα.
Εγώ πήρα το 6μηνο και κάθισα και 22μέρες που είναι η άδειά μου.
Γέννησα στις 3/12/10.
Στις 14 περίπου του Σεπτέμβρη λοιπόν έληξε το 6μηνο κι επειδή το μειωμένο ωράριο δεν με βολεύει καθόλου, ήρθα σε συμφωνία με το μπος "3-2"
Δηλαδή 3μέρες έρχομαι, 2 μέρες κάθομαι.
Ευτυχώς είναι η φύση της δουλειάς μου τέτοια που μπορώ να έχω αυτό το "ευέλικτο" πρόγραμμα.
Αν όμως με ρωτούσατε, ναι, θα προτιμούσα να είμαι σπίτι με τη μπεμπίτσα μου.

Μάγια, επειδή τις περισσότερες φορές θέλουμε απλά αυτό που δε μπορούμε να έχουμε, θα σου πω πως, (υποθετικά μιλώντας αφού δε σε γνωρίζω) αν είχες τη μαμά σου ή την πεθερά σου, δε θα τις ήθελες. Για χ,ψ και ω λόγους...
Πάντα θέλουμε το κάτιτις καλύτερο.
Δε μπορούμε να κάτσουμε καθόλου?
Λέμε: "αχ να'χα 10μέρες άδεια!"
Καθόμαστε 10 μέρες?
Λεμε: "αχ να'ταν 20!"
Παίρνουμε 500ευρώ μισθό?
"αχ να'χα 1000!"
Παίρνουμε 1000?
"αχ να ήμουν διευθυντής να πηγαίνω ότι ώρα γουστάρω και να βάζω τα πόδια πάνω στο γραφείο!" κ.ο.κ.

Τες πα. Εγώ όσο κι αν δε γουστάρω την πεθερά μου (κι είναι πολλά αυτά που έχω γράψει στις "θανάσιμες") προτιμώ να μου το κρατάει αυτή, για να μην το ταλαιπωρώ το παιδάκι μου, κατά τον τρόπο που περιγράφουν κι αλλες μανούλες (πρωινό ξύπνημα, "ξένες" γυναίκες κτλ) αλλά πραγματικά, αν ήταν στο χέρι μου κι αν μπορούσα, ή αν προτιμάτε καλύτερα: αν είχα την πολυτέλεια να παρατείνω το χρόνο παραμονής μου στο σπίτι, πραγματικά θα το έκανα.

Κι αυτά ήταν τα λόγια της κοπέλας που άνοιξε το θέμα.
Γιαυτό καλά θα κάνει η prozak να μην παρερμηνεύει.
Ξαναδιάβασα τα ποστ από 10φορές το καθένα για να βρω πού έχει αφήσει να εννοηθεί κάτι τέτοιο η κοπέλα που άνοιξε το θέμα, αλλά πραγματικά δεν είδα/κατάλαβα τίποτα τέτοιο...

Αυτά από μένα.
Α! Συνεχίζοντας το 2ήμερο, θα επιστρέψω στη δουλειά ΚΑΝΟΝΙΚΑ (δηλαδή 5ήμερο) την 1η του Ιουνίου 2012.
Αν τώρα σε αυτές τις ημέρες προσθέσω και τις 22 εργάσιμες της άδειας του 2012 που δικαιούμαι... ουουουουουου!! Έχω να κάτσω πολύ ακόμα! Χα!
Φιλιά σε όλες!

Καλησπέρα Tziz μου!!Εν τω μεταξύ..εγώ απλά άνοιξα ένα θέμα ροτώντας για το 6μηνο του ΟΑΕΔ.Πως από το ένα θέμα δημιουργήθηκε ένα άλλο, ιδέα δεν έχω!Τουλάχιστον ξέρω και καταλαβαίνω πως δεν το δημιούργησα εγώ!Πάντως για άλλη μια φορά, θέλω να τονίσω σε οποιαδήποτε κοπέλα που είναι έτοιμη ή έχει ήδη παρεξηγηθεί πως η δική μου γνώμη είναι αυτή και 2 μηνών βρέφος δεν το αφείνω στα χέρια κανενός είτε είναι οι γονείς μου, τα πεθερικά μου η οποιοσδήποτε άλλος.Και στη τελική...ποιος θα το θηλάζει?Οι γονείς μου και τα πεθερικά μου;(αν με αξιώσει ο Θεός α μπορέσω να θηλάσω!!!)
Αυτά τα λίγα πάλι από εμένα...

????????


Επισκέπτης
Tziz έγραψε:
Α! Συνεχίζοντας το 2ήμερο, θα επιστρέψω στη δουλειά ΚΑΝΟΝΙΚΑ (δηλαδή 5ήμερο) την 1η του Ιουνίου 2012.
Αν τώρα σε αυτές τις ημέρες προσθέσω και τις 22 εργάσιμες της άδειας του 2012 που δικαιούμαι... ουουουουουου!! Έχω να κάτσω πολύ ακόμα! Χα!
Φιλιά σε όλες!

Αν ισχύει όντως το 6μηνο εγώ είναι να πάω στην δουλειά τον Αύγουστο του 2012.Λες να μου δώσουν και εμένα την άδειά μου;Συν το ότι μου χρωστάνε και 56 ώρες εργασίας(είμαι 4ωρη και 6ήμερο!!!)Αν πάνε όλα καλά, με βλέπω κλείνω σχεδόν χρόνο μέχρι να ξαναδουλέψω! Επιστροφή στην εργασία ύστερα από γέννα..Πότε;Βοήθεια!!!! - Σελίδα 2 215994

siren


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz συμφωνω απολυτα με ολα οσα ειπες... Respect

LayElDi σε καταλαβαινω οσο δεν φανταζεσαι και δεν θα πω τιποτα αλλο...

Οσο για το 6μηνο που ευχομαι να ισχυει αν δεν σου δωσει οτι σου χρωσταει ο εργοδοτης ωρες, αδειες, τις 56 τις 63 τα παντα μεχρι κ τον μηνα που θα πας για το 6μηνο δεν στο κανουν.(εννοω οτι απαιτειται απο τον οαεδ να σου δωσει οτι σου χρωσταει πριν αρχισει) θα στα πουνε ολα εκει μην ανησυχεις. Επιστροφή στην εργασία ύστερα από γέννα..Πότε;Βοήθεια!!!! - Σελίδα 2 417472

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΧΩΡΙΖΟΝΤΕ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΑ ΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Ν ΑΚΝΤΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ!ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ... ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΧΑΛΑΣΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΞΕΣΚΑΣΩ ΜΙΑ ΜΕΡΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΣΑΝΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΝΕ ΦΕΡΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ! ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.. ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΠΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΩΡΑΡΙΟ ΑΓΟΡΑΣ!!! ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΝ ΚΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ! ΒΓΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ 1.5 ΧΡΟΝΩΝ!!! ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΡΥΘΜΟ!

????????


Επισκέπτης
*



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LayElDi στις Τετ Φεβ 29, 2012 11:43 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διαγραφή δημοσιεύσεων)

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LayElDi έγραψε:Καλησπέρα Tziz μου!!...
Πάντως για άλλη μια φορά, θέλω να τονίσω σε οποιαδήποτε κοπέλα που είναι έτοιμη ή έχει ήδη παρεξηγηθεί πως η δική μου γνώμη είναι αυτή και 2 μηνών βρέφος δεν το αφείνω στα χέρια κανενός είτε είναι οι γονείς μου, τα πεθερικά μου η οποιοσδήποτε άλλος.Και στη τελική...ποιος θα το θηλάζει?Οι γονείς μου και τα πεθερικά μου;(αν με αξιώσει ο Θεός α μπορέσω να θηλάσω!!!)
Αυτά τα λίγα πάλι από εμένα...
Στην περίπτωση του θηλασμού, η μόνη λύση είναι το θήλαστρο. Θα πρέπει κάποια μανούλα να βγάζει το γαλατάκι με το θήλαστρο και να το αποθηκεύει ώστε να του το δίνουν με το μπιμπερό.

Και θα συμφωνήσω κι εγώ στο ότι το μωρό μου ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Ήμουν μόλις 10-15 ημερών λεχώνα και ΑΠΕΛΥΣΑΝ τον άντρα μου από τη δουλειά. (πρέπει να σας το είχα γράψει και τότε).
ΔΕΝ πτοήθηκα. Δε με χάλασε. Έτσι κι αλλιώς ήμουν τόσο χάλια που ήθελα τον άντρα μου ΣΥΝΕΧΕΙΑ δίπλα μου κι αυτό το γεγονός με ανακούφισε. Μου είπε πως πρώτη φορά βλέπει άνθρωπο να χαίρεται τόσο πολύ επειδή ο σύντροφός του απολύθηκε! χαχαχαχα!
Λοιπόν, ΗΞΕΡΑ μέσα μου, ο άντρας μου θα κάνει ότι χρειαστεί για να μη μας λείψει τίποτα. Τα βγάλαμε πέρα με τα επιδόματα του ΙΚΑ, την αποζημίωση του άντρα μου και το ταμείο ανεργίας. ΝΑΙ. Τα βγάλαμε πέρα. (Και μένουμε και στο νοίκι.) Κι όταν ήρθε η ώρα, ο άντρας μου βρήκε δουλειά. Και στην ανάγκη θα έβρισκε και 2η προκειμένου να μπορώ να είμαι σπίτι για να φροντίζω το μωρό μας. Σκεφτείτε πως εγώ δε θήλαζα. Πού να θήλαζα κιόλας!

Λοιπόν, ίσως για κάποιους να μην υπάρχει η επιλογή, αλλά για κάποιους άλλους υπάρχει. Όπως επίσης, κάποιοι, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ τις επιλογές και τις ευκαιρίες, γιατί απλά έχουν τη "δύναμη" να το κάνουν...

LayElDi έγραψε:
Tziz έγραψε:
Α! Συνεχίζοντας το 2ήμερο, θα επιστρέψω στη δουλειά ΚΑΝΟΝΙΚΑ (δηλαδή 5ήμερο) την 1η του Ιουνίου 2012.
Αν τώρα σε αυτές τις ημέρες προσθέσω και τις 22 εργάσιμες της άδειας του 2012 που δικαιούμαι... ουουουουουου!! Έχω να κάτσω πολύ ακόμα! Χα!
Φιλιά σε όλες!

Αν ισχύει όντως το 6μηνο εγώ είναι να πάω στην δουλειά τον Αύγουστο του 2012.Λες να μου δώσουν και εμένα την άδειά μου;Συν το ότι μου χρωστάνε και 56 ώρες εργασίας(είμαι 4ωρη και 6ήμερο!!!)Αν πάνε όλα καλά, με βλέπω κλείνω σχεδόν χρόνο μέχρι να ξαναδουλέψω! Επιστροφή στην εργασία ύστερα από γέννα..Πότε;Βοήθεια!!!! - Σελίδα 2 215994

Αν τα μετρήσεις τόσο είναι. Χρόνος.
Εσύ βέβαια που είσαι με ημιαπασχόληση δεν ξέρω πώς μετράει, αλλά σκέψου μία σαν εμένα:
56 (άδεια κύησης - δε στο μετράω αυτό γιατί είναι ΠΡΙΝ.)
63 (άδεια λοχείας = 2 μήνες)
22 (ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ άδεια - 1 μήνας)
6 μήνες από τον ΟΑΕΔ
3,5 μήνες ΠΕΡΙΠΟΥ η ισόχρονη άδεια (αντί του μειωμένου ωραρίου)
Το σύνολο 12 μήνες!
Κι αν αλλάξει και το έτος (όπως στη δική μου περίπτωση) και προσθέσουμε και την άδεια των 22 ημερών! ουού!

siren έγραψε:Tziz συμφωνω απολυτα με ολα οσα ειπες... Respect

LayElDi σε καταλαβαινω οσο δεν φανταζεσαι και δεν θα πω τιποτα αλλο...

Οσο για το 6μηνο που ευχομαι να ισχυει αν δεν σου δωσει οτι σου χρωσταει ο εργοδοτης ωρες, αδειες, τις 56 τις 63 τα παντα μεχρι κ τον μηνα που θα πας για το 6μηνο δεν στο κανουν.(εννοω οτι απαιτειται απο τον οαεδ να σου δωσει οτι σου χρωσταει πριν αρχισει) θα στα πουνε ολα εκει μην ανησυχεις. Επιστροφή στην εργασία ύστερα από γέννα..Πότε;Βοήθεια!!!! - Σελίδα 2 417472

siren δε νομίζω πως είναι απαραίτητο να πάρεις τα πάντα όλα (από τον εργοδότη) πριν το 6μηνο... Μόνο την άδεια λοχείας από το ΙΚΑ αρκεί να δηλώσεις.
Βέβαια δεν είμαι και πολύ σίγουρη γιαυτό που σου λέω, αλλά αν για παράδειγμα εγώ δεν ήθελα να πάρω την άδειά μου (τις 22) ώστε να την έχω για αργότερα (καβάτζα) ή να θέλω να τη "σπάσω" (μια βδομάδα τώρα, μια τον άλλο μήνα κ.ο.κ.) τι θα κάνουν στον ΟΑΕΔ? Θα μου πουν, δεν παίρνεις το 6μηνο? Λίγο "κουφό" μου κάνει, αλλά έτσι κι αλλιώς το Δημόσιο "κουφό" δεν είναι??? χαχαχαχαχαχα!

????????


Επισκέπτης
*



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LayElDi στις Τετ Φεβ 29, 2012 11:43 am, 1 φορά

siren


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμενα κοριτσια ετσι μου ειχανε πει απο το οαεδ πρωτα θα παρεις οτι αδεια σου αναλογει ή σου χρωσταει μεχρι και την ημερα που ξεκινας το εξαμηνο. Ουτως ή αλλιως οταν ξαναγυρισεις στην δουλεια παλι 22 ημερες αδειας θα εχεις Wink

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
siren έγραψε:Εμενα κοριτσια ετσι μου ειχανε πει απο το οαεδ πρωτα θα παρεις οτι αδεια σου αναλογει ή σου χρωσταει μεχρι και την ημερα που ξεκινας το εξαμηνο. Ουτως ή αλλιως οταν ξαναγυρισεις στην δουλεια παλι 22 ημερες αδειας θα εχεις Wink

Ναι αλλά η σειρά με την οποία παίρνεις τις μέρες σου δεν έχει σημασία.
Ακόμα και το εξάμηνο μπορείς να το πάρεις με τη ΛΗΞΗ της ισόχρονης.
Εγώ πχ θα μπορούσα πρώτα να πάρω τους 3,5 μήνες και μετά να πάω στον ΟΑΕΔ.
Τουλάχιστον από όσα έχω διαβάσει στο ιντερνετ.
Έπειτα, ούτε το 6μηνο υποχρεούσαι να το πάρεις ολόκληρο. Μπορείς να κάνεις διακοπή ανά πάσα στιγμή (μετά βέβαια δε μπορείς να το "συνεχίσεις". Άπαξ και το διέκοψες, γειά σας) Η αδερφή μου, επειδή την πίεζαν από τη δουλειά της λόγω και 2ης εγκυμονούσας (ταυτόχρονα) πήρε μόνο τους 3 μήνες (εγώ της είπα πως έκανε βλακεία, αλλά τι ανάγκη έχει αυτή? αφού έχει τη μανούλα να της κρατάει το παιδί? όχι σαν εμένα που το αφήνω στην πεθερά Crying or Very sad )

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις