Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
208 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 208 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

PECENIA


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Frezyderm ή chicco αφρόλουτρο και σαμπουάν. Weleda ή sudocrem κρέμα για το σύγκαμα. Είμαι περισσότερο ευχαριστημένη από Frezyderm και Weleda.
Στο μαιευτήριο θα σου δώσουν δειγματάκια. Μπορείς να τα δοκιμάσεις 2-3 μέρες και στη συνέχεια να αποφασίσεις ποια θα χρησιμοποιήσεις.
Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! Smile

karpouzaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπέρα. Το κοριτσάκι μας είναι 3,5μηνων.πριν φύγουμε απο τη κλινική ο παιδιατρός που την παρακολουθεί και τώρα μου είπε ποια να πάρω : το σαμπουαν αφρόλουτρο λαδάκι frezyderm. είναι λίγο ακριβά (στη Χίο δε ξέρω αλλού) αλλά είναι πολύ καλα. Καθε τόσο έπειδή έχουμε λίγη νινιδα έχουμε το σαπούνι της seba med. αλοιφή για την αλλαγή πάνας sudocrem.Μαλιστα στο κουτί που μας έδωσαν δώρο είχε τησ Johnson λεβάντα δείγμα και έμας μας έκανε ερεθισμό.

tsiki

tsiki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τα προϊόντα της frezyderm τα χρησιμοποιησα και εγώ στο πρώτο μου παιδί, είναι πολύ καλά αλλά ειναι και ακριβά.Αυτό που χρησιμοποίησα στα αλλα δυό παιδιά στον 1ο χρ ειναι το top to toe της Johnson...καλό και οικονομικό Wink

praxagora


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
emeis eixame spyrakia kai xrisimopoioume akoma kai twra sampouan frezyderm ( lew na parw tis apivita twra pia ) kai tin katapliktiki seira tis aderma (ADERMA EXOMEGA gia atopiki dermatitida paroti den exoume !!!eimaste apla ligo eyaisthitoulides) se afrloutro kai krema swmatos afou ta eidika tis frezyderm den mas ekanan tpt gia ta ypoloipa fissan proderm bepanthol oute logos akoma ...kai sudocream ston pwpo mas !! Shocked Shocked Shocked

30ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ ΚΑΙ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ - Σελίδα 2 Empty ελαιόλαδο για νεογέννητο Παρ Ιουν 18, 2010 10:06 pm

mamaole

mamaole
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα,

εμείς χρησιμοποιούμε προιόντα της WELEDA και είμαστε πολύ ευχαριστημένες, είναι πολύ φιλικά για την επιδερμίδα του μωρού. Αν και για νεογέννητο καλό είναι σκέτο νεράκι τις περισσότερες φορές και αγνό ελαιόλαδο. Είναι πολύ ευαίσθητη η επιδερμίδα τους και εδώ που τα λένε δε βρωμίζουν κιόλας, μόνο ο πωπούλης τους. Εμένα μου είχε κάνει εντύπωση ότι αρχικά η παιδίατρος μου είχε πει ότι δε χρειάζεται και κάθε μέρα μπάνιο, γιατί μέχρι και το νερό είναι επιθετικό για το δερματάκι τους με τόσα χημικά που έχει!

popi.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εμείς τη σειρά της frezyderm χρησιμοποιούμε. Σαμπουάν, αφρόλουτρο, λαδάκι και κρέμα συγκάματος είχα πάρει. Δεν έχουν parabens. Απλά επειδη τις πρώτες μέρες είχε συγκαεί λίγο το πωπουδάκι του, πήρα τη sudocrem και είναι πολύ καλή. Από τοτε ούτε που κοκκίνισε ξανά! Επίσης πήρα και το σαμπουάν της bepanthol να δοκιμάσω και είναι πολύ καλό, με ωραία αλλά όχι έντονη μυρωδιά. Μάλλον με αυτό θα συνεχίσω γιατί είναι και πιο οικονομικό.

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγω της frezyderm χρησιμοποιω την σειρα atoprel καθως εχουμε και εκζεμα και εχουμε δει μεγαλη βελτιωση! Laughing

μαρσυ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
σαμπουαν-αφρολουτρο της hydrovit και την αντιστοιχη κρεμουλα για αλλαγη πανας!Αν και να σου πω την αληθεια το μασαζακι με απλο ελαιολαδο στην περιοχη της πανας ειναι το καλυτερο.

elenaki85

elenaki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όλγα έγραψε:
oneirena έγραψε:έχετε συσκευασία απο το Proderm για να μου πείτε αν έχει paraben? ξέρω είμαι υπερβολική....αλλά φοβάμαι πολύ με αυτά που διαβάζω! Μια κοπέλα μου είπε για τα καλλυντικά weleda. τα έχει δοκιμάσει κανείς???

Δυστυχώς τα proderm έχουν parabens...

δεν εχουν κοριτσια τα proderm, parabens.βεβαια την συσκευασια που διαβασα με τα συστατικα δεν εγραφε και οταν τα κοιταγα μαζι και της chicco και της johnson ειδα οτι αυτα ειχαν,αλλα κια μια αλλη κοπελα που ηταν στα ραφια και εψαχνε μαζι με εμενα,με διαβεβαιωσε οτι το εχει ψαξει πολυ και τα proderm δεν εχουν....τωρα δεν ξερω αν δεν τα γραφουν ξεκαθαρα τα συστατικα,και τα γραφουν με αλλες ονομασιες για αν μην ειναι εμφανη σε ολο το κοινο... Rolling Eyes Rolling Eyes

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
frezyderm αφρόλουτρο κ σαμπουάν δαγκωτό!!!! Και για κρέμα μόνο sudocrem, η οποία κάνει θαύματα!!! ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ ΚΑΙ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ - Σελίδα 2 417472

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
florentiab έγραψε:Λίγο πριν γύρισα από το φαρμακείο όπου αγόρασα το αντιηλιακό της frezyderm (25ευρώ) και είχα αυτή τη συζήτηση με τη φαρμακοποιό. Aπό τη ημέρα που γεννήθηκε η Δανάη της βάζω μόνο frezyderm. Είναι λίγο τσιμπημένα σε τιμή όμως αξίζουν. Ειδικά η κρέμα η attoprel για την ατοπική δερματίτιδα είναι καταπληκτική. Είναι φυτικά και αποτελεσματικά. Στο κάτω κάτω χαλάμε τόσα σε βλακείες για το μωρό μας να μη χαλάσουμε τίποτα παραπάνω?

την κρεμα την attoprel την βανουμε κ μεις!!!
ειναι οντως καταπληκτικη!!! η μικρη μου δεν εχει ατοπικη δερματιτιδα αλλα τον χειμωνα τα μαγουλακια της ηταν λιγο ξεραμενα κ μας συστησε η παιδιατρος αυτη....το δερματακι της ηταν μεταξενιο κ απιστευτα μαλακο!!!

https://www.youtube.com/cretanvenus

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμείς χρησιμοποιούμε της Mustela απ'όταν ήταν νεογέννητο μέχρι και σήμερα...9 μήνες μετά

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια ηθελα να ρωτησω εχτες πηρα το σαμπουαν της frezyderm γιατι εχει η κορη μου σπυρακια και θελω να τη λουζω με αυτο (εχει και πολυ μαλλι) μπορω με αυτο να πλενω και το σωματακι της ??? ηθελα να παρω και το bath αλλα ειναι ακριβα τα ατιμα!

monchichi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Βρε κορίτσια ξέρω οτι έχει πολύ καιρό να απαντηθει αυτό το θέμα γιαυτό και γράφω για να ανανεώνονται οι πληροφορίες και να ξέρουμε που βαδιζουμε. Ειμαι 5 μηνών και έχω ξεκινήσει να ψαχνω το θέμα των σαμπουαν μωρου απο νωρίς και διεξοδικά. Καταληγω στα εξής υστερα απο προσωπική έρευνα στο ιντερνετ:
Weleda:αρχικά τα συμπαθησα όμως ανακάλυψα οτι η λανολίνη που είχε σε μία κρέμα θηλών ήταν ζωικης προέλευσης και οχι φυτικής (η ζωική είναι σαν λίπος υπολευκη παχύρευστη, ενώ η φυτική ειναι ΠΑΝΤΑ υγρής μορφης)
johnsons:Προσφατα έγινε καταγγελεια απο τον EWG ωστε να αφαιρέσουν απο τα συστατικά τους στοιχεία φορμόλδεϊδης και τρικλοζάνη -καρκινογόνα...
Και υπάρχουν πολλά για όλες τις εταιρείες στα ράφια των φαρμακείων και super marker.Δεν τα γράφω για να δυσφημίσω αλλά για να μας αφυπνίσω!
Απο το απορρυπαντικο ρούχων μέχρι το λαδάκι που αλείφουμε τα μωρα είναι μες στα χημικά.Και μη μου πείτε η ετικέτα δεν το γράφει γιατι οι εταίρείες είναι πιο εξυπνες απο εμας και τα κωδικοποιουν....
Πήρα λοιπόν το κλασικο ελαιόλαδο που το έχουμε απλώχερα και το έβαλα σε ένα σκούρο άδειο μπουκάλι με 2 χούφτες χαμομηλάκι απτον κήπο μας και λίγο αιθέριο έλαιο λεβάντα. Αυτο οταν γεννησω θα το στραγγιξω και θα αλείφω το μωρο μου. Αντι για ταλκ νισεστε..
Αφρόλουτρο? Λίωνω πράσινο σαπουνάκι...
Πείτε με περίεργη αλλά με κούρασε η αγορά των χημικών..

Roxani Lina

Roxani Lina
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Η frezyderm έχει πολύ ωραία βρεφική σειρά και η Apivita επίσης. Χρησιμοποίησα και τα δύο ήμουν πολύ ευχαριστημένη! Ελληνικές εταιρείες και οι δύο δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις αντίστοιχες ξένες.

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Haydrovit για μπάνιο και frezyderm για την περιοχη της πάνας..Λίγο ακριβά αλλά καλά.

tinag

tinag
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΗΣ SEBA MED ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΔΕΡΜΑΤΑΚΙ ΟΝΕΙΡΟ ΑΧ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ !!!!!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Roxani Lina έγραψε:Η frezyderm έχει πολύ ωραία βρεφική σειρά και η Apivita επίσης. Χρησιμοποίησα και τα δύο ήμουν πολύ ευχαριστημένη! Ελληνικές εταιρείες και οι δύο δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις αντίστοιχες ξένες.


ελληνικες και πανακριβες!

monchichi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια αυτην την εταιρεία την έχει δοκιμάσει καμία σας?
www.bioplasis.com
Έιναι λέει ελληνικη εταιρεία και απο οτι εψαξα έχει αρκετα καλές τιμές. Το κυριοτερο βέβαια είναι οτι ΔΕΝ έχει χημικά και τέτοια ΚΑΘΟΛΟΥ.
Αν κάποια την έχει δοκιμάσει πειτε μου σχόλια να ξέρω.

monchichi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Επίσης κοιτουσα τα προιόντα της Aveeno που κάποιες κοπέλες εδω έχουν γράψει καλά σχόλια. Όλο για την βρώμη αναφέρει όμως κάνενας λόγος για πιστοποιησεις! επίσης στην ιστοσελίδα τους κατω κατω λέει johnson&johnson όπου αυτη η εταιρεία εχει φαει προστημο για την φορμαλδεϋδη και κάτι άλλο καρκινογόνο που είχε μέσα. www.ewg.org αυτη η ιστοσελίδα με βοηθάει αρκετα πάντως.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ξεκινω με φισαν και μετα προδερμ. καλα το προδερμ οτι αλλο και να υπαρχει δεν το αλλαζω απο μυρωδια. θυμιζει νινι!!

machorigi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμείς ξεκινήσαμε με fresyderm από το μαιευτήριο αλλά, ήταν ασύμφορα οικονομικά. Πολύ ακριβά για ελληνικά προϊόντα!!! Μιλήσαμε με τον γιατρό και μας έδωσε δείγματα της Novalou, τα παραγγείλαμε και ξεκινήσαμε αρχικά , με το σαμπουάν που το χρησιμοποιούμε και σαν αφρόλουτρο-2 σε 1!!! Τέλειο κορίτσια!
Η δε, ενυδατική της σειράς μυρίζει μωρό και ξετρελλαθήκαμε. Για την αλλαγή της πάνας χρησιμοποιούμε Novalou Protective κι επιτέλους βρήκαμε κάτι που δεν είναι στόκος (όπως τα περισσότερα) κι είναι ό,τι πρέπει για το τρυφερό δερματάκι του μωρού μας.

.katerinasmurf.

.katerinasmurf.
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
machorigi έγραψε:Εμείς ξεκινήσαμε με fresyderm από το μαιευτήριο αλλά, ήταν ασύμφορα οικονομικά. Πολύ ακριβά για ελληνικά προϊόντα!!! Μιλήσαμε με τον γιατρό και μας έδωσε δείγματα της Novalou, τα παραγγείλαμε και ξεκινήσαμε αρχικά , με το σαμπουάν που το χρησιμοποιούμε και σαν αφρόλουτρο-2 σε 1!!! Τέλειο κορίτσια!
Η δε, ενυδατική της σειράς μυρίζει μωρό και ξετρελλαθήκαμε. Για την αλλαγή της πάνας χρησιμοποιούμε Novalou Protective κι επιτέλους βρήκαμε κάτι που δεν είναι στόκος (όπως τα περισσότερα) κι είναι ό,τι πρέπει για το τρυφερό δερματάκι του μωρού μας.
οντως αυτη η κρεμουλα για την αλαγη ειναι πολυ καλη εγω χρησιμοποιουσα τη σουντοκρεμ και πριν 3 βδομαδες το παιδι αρχισε να κοκκινιζει και εβγαζε και λιγο αιμα πηρα τη παιδιατρο και μου εδωσε αυτη τη κρεμα και περασε

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εχει καμια κοπελα αποψη για αυτη τη σειρα;
http://www.aveeno.gr/products/category/baby-care

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις