Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
126 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 126 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 15]

26ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 12:33 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

το ειπα σε αλλο θεμα παρομοιο και θα το ξαναπω!!!!
θα σεβαστω οταν με σεβονται και οχι οταν δεν ξερουν οι ιδιοι τι τους γινεται! την εχουν δει αφεντικα και βγαζουμε μονοι τους νομους και κανονες που πας ρε καραμητρο??? ισχυουν για ολες τις εκκλησιες αυτα που ζητας??? αν ναι τοτε οκ και σορυ ..δειξε μου αποφαση ομως που να απαγορευει ολα αυτα που λες! οτι γουσταρει ο καθενας κανει γιαυτο εχει φυγει ο κοσμος απο τις εκκλησιες απο κατι τετοιους! και για να μην τους βαλω ολους στο ιδιο σακι θα πω ναι υπαρχουν και σωστοι παπαδες που κανουν σωστα τη δουλεια τους αλλα οι περισσοτεροι ειναι "για χαρα" και την εχουν δει εξουσια

τα λεφτα ομως πριν απο το μυστηριο δεν ξεχνανε να τα ζητησουν απο τον νονο-κουμπαρο!!! αυτο και αν ειναι παρανομο!!
οι περισσοτεροι ειναι αυτο που λενε
"παρε εσυ θεε και οτι πεσει δικο μας"


27ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 12:41 pm

siren


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mama katerina έγραψε:
το ειπα σε αλλο θεμα παρομοιο και θα το ξαναπω!!!!
θα σεβαστω οταν με σεβονται και οχι οταν δεν ξερουν οι ιδιοι τι τους γινεται! την εχουν δει αφεντικα και βγαζουμε μονοι τους νομους και κανονες που πας ρε καραμητρο??? ισχυουν για ολες τις εκκλησιες αυτα που ζητας??? αν ναι τοτε οκ και σορυ ..δειξε μου αποφαση ομως που να απαγορευει ολα αυτα που λες! οτι γουσταρει ο καθενας κανει γιαυτο εχει φυγει ο κοσμος απο τις εκκλησιες απο κατι τετοιους! και για να μην τους βαλω ολους στο ιδιο σακι θα πω ναι υπαρχουν και σωστοι παπαδες που κανουν σωστα τη δουλεια τους αλλα οι περισσοτεροι ειναι "για χαρα" και την εχουν δει εξουσια

τα λεφτα ομως πριν απο το μυστηριο δεν ξεχνανε να τα ζητησουν απο τον νονο-κουμπαρο!!! αυτο και αν ειναι παρανομο!!
οι περισσοτεροι ειναι αυτο που λενε
"παρε εσυ θεε και οτι πεσει δικο μας"



Συμφωνω απολυτα και υποκλινομαι!!!!!!!!!!!! Respect Respect Respect

Αν ισχυουν ολα αυτα που ζηταει οι αλλες παπαδες τι ειναι μ@λακες και δεν τα ζητανε και θελουν μονο το πιστοποιητικο γεννησης του παιδιου? Ημαρτον!!!

Και οσο για το θεμα των χρηματων που ζητανε δεν εχω να πω κατι παραπανω απο την mamakaterina με καλυψε απολυτα!!!

28ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 12:52 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κορίτσια σας διάβασα όλες...

καταρχην ο ιερεας εχει δικαιβμα να ζητα καποια χαρτια..
τωρα στην συγκεκριμενη περοπτωση και εφοσον δεν εχουν κανει ακομη πολιτικο οι νονοι...ασ παρουν χαρτια ως ελευθεροι...

κατα τα αλλα συμφωνω με όσα είπε η Ελενα...

δεν μπορει να θεωρεις ακυρο και αχρηστο τον θρησκευτικο γαμο αλλα το παιδι να θεωρεις οτι πρεπει να βαφτιστει...ειναι αντιθετα αυτα....

για την εκκλησια με τον πολιτικο δεν θωρησε παντρεμενος...αυτη ηταν η αρχη της ανεκαθεν!!!...γιατι να αλλαξει τωαρ η εκκλησια επειδη δεν βολευει κάποιους??

και την πιτα ολόκληρη και το σκληλο χορτατο..δεν γινεται!!


αυτα

και φυσικα δεν εχω καμια διαθεση για αντιπαραθεση απλα εκφραζω την προσωπικη μου γνωμη...

29ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 12:59 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λεμονάκι έγραψε:τώρα θα το τραβήξω λίγο το θέμα και εγώ....
Σωστός άνθρωπος και Χριστιανός είναι αυτός που τηρεί και τα 7 μυστήρια ;
δλδ αν εγώ τα τηρήσω όλα αυτά αλλά έχω ένα στόμα να !! ;
και μόνο η κακή σκέψη αμαρτία δεν λέει η θρησκεία μας πως είναι ;

το ποδόσφαιρο και η εκκλησία είναι δυο διαφορετικά πράγματα.
Δεν ειναι απαραιτητο να τηρησεις και τα 7 μυστηρια. Υποχρεωτικά είναι τα Μυστήρια του Βαπτίσματος, του Χρίσματος, της Θείας Ευχαριστίας και της Μετανοίας - Έξομολογήσεως. Προαιρετικά είναι, της Ίερωσύνης, του Γάμου και του Ευχελαίου.
Δεχομαι οτι εφοσον πιστευεις σε μια θρησκεια, κανονικα θα πρεπει να τη δεχεσαι όπως ειναι. Δογμα ειναι. Δεν μπορουμε δηλαδη να ασπαζομαστε οτι μας βολεύει και οτι δεν μας βολεύει να το προσπερναμε.
Όμως δεν υπαρχει κοινη "γραμμη" μεταξυ των διαφορων εκκλησιών, ενοριων, παπαδων κτλ. Άλλοι δηλαδη δεχονται ο νονος να ειναι παντρεμενος με πολιτικο γαμο, και άλλοι όχι. Άλλοι τελουν βαφτιση αν οι γονεις δεν ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο γαμο, άλλοι όχι. Άλλοι δεν λαμβανουν υθπόψιν τους τον πολιτικο γάμο, άλλοι τον θεωρουν εως και μοιχεια!!
Νομιζω αυτη η ελλειψη συννενοησης ειναι που δημιουργει τις παρεξηγησεις. Και την όλη γραφειοκρατεια, στην τελικη...

30ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:08 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνώ με τη Νένα. Αν και θεωρώ απαράδεκτο να μη δέχονται κάποιοι να βαφτιστεί ένα παιδί επειδή οι γονείς του είναι παντρεμένοι με πολιτικό. Από όσο ξέρω, απαγορεύεται να το κάνουν αυτό. Δεν μπορείς να τιμωρείς ένα παιδί για τις πράξεις των γονιών. Οι απαγορεύσεις από όσο ξέρω ισχύουν σε ό,τι αφορά στους ίδιους, όχι στα παιδιά τους.

31ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:11 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
elena25 έγραψε:Συμφωνώ με τη Νένα. Αν και θεωρώ απαράδεκτο να μη δέχονται κάποιοι να βαφτιστεί ένα παιδί επειδή οι γονείς του είναι παντρεμένοι με πολιτικό. Από όσο ξέρω, απαγορεύεται να το κάνουν αυτό. Δεν μπορείς να τιμωρείς ένα παιδί για τις πράξεις των γονιών. Οι απαγορεύσεις από όσο ξέρω ισχύουν σε ό,τι αφορά στους ίδιους, όχι στα παιδιά τους.

Έτσι είναι, κώλυμα έχουν μόνο οι νονοί αν δεν έχουν κάνει και θρησκευτικό γάμο.

32ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:12 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Όμως δεν υπαρχει κοινη "γραμμη" μεταξυ των διαφορων εκκλησιών, ενοριων, παπαδων κτλ. Άλλοι δηλαδη δεχονται ο νονος να ειναι παντρεμενος με πολιτικο γαμο, και άλλοι όχι. Άλλοι τελουν βαφτιση αν οι γονεις δεν ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο γαμο, άλλοι όχι. Άλλοι δεν λαμβανουν υθπόψιν τους τον πολιτικο γάμο, άλλοι τον θεωρουν εως και μοιχεια!!

αυτο θεωρω κ εγω το βασικο προβλημα.Απο εκει ξεκιναει.
Ο νονος εχει νοημα να ειναι -αν ειναι- παντρεμενος με θρησκευτικο γαμο.Συμμετεχει στην διαδικασια του χρισματος,που ειναι το μυστηριο που ακολουθει το βαπτισμα.

33ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:12 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Συμφωνώ με τη Νένα. Αν και θεωρώ απαράδεκτο να μη δέχονται κάποιοι να βαφτιστεί ένα παιδί επειδή οι γονείς του είναι παντρεμένοι με πολιτικό. Από όσο ξέρω, απαγορεύεται να το κάνουν αυτό. Δεν μπορείς να τιμωρείς ένα παιδί για τις πράξεις των γονιών. Οι απαγορεύσεις από όσο ξέρω ισχύουν σε ό,τι αφορά στους ίδιους, όχι στα παιδιά τους.


αχ...σωστό ακούγεται αυτό που λες...αλλά ξέρεις τι απαντάνε κάποιοι πνευματικοί??!!

αμαρτίες γονέων παιδεύουσει τέκνα...

34ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:14 pm

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ρε παιδια μην τρελαθουμε τι σχεση εχει ο γαμος με την βαπτιση...???βαφτισμενοι χριστιανοι δεν ειμαστε...???εγω δηλαδη που εχω κανει πολιτικο γαμο γιατι να μην μπορω να βαφτισω το παιδι μου η να γινω νονα...???δεν ειμαι χριστιανη ορθοδοξη...???αρα μπορω να το καθοδηγησω να γινει σωστος χριστιανος....!!!δεν μπορω να καταλαβω που βρισκουν το προβλημα σε αυτο....ειλικρινα Rolling Eyes

35ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:19 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:αμαρτίες γονέων παιδεύουσει τέκνα...

Αυτο, και το "πίστευε και μη ερευνα" ειναι αυτα που δεν μπορω να τα δεχτω με τίποτα ομως! Ειδικα το πρωτο.
Στην ουσια αν εισαι ή οχι παντρεμενος με πολιτικο γαμο, δεν θα επρεπε να νοιαζει την εκκλησια. Γι'αυτους ο πολιτικος γαμος ειναι σαν να μην υπαρχει. Το αν οι νονοι ειναι παντρεμενοι με πολιτικο θα επρεπε να ειναι το ιδιο απο πλευρας εκκλήσιας με το αν οι νονοι ειναι δυο ασχετοι μεταξυ τους ανθρωποι. Αν με καταλαβαινετε.
Το να μη δεχεσαι την ενωση δυο ανθρωπων επειδη εγινε βασει άλλων κανόνων, να ειναι δηλαδη αορατο σε σενα, το θεωρω οριακα αποδεκτο. Το να θεωρεις οποιαδηποτε ένωση δυο ανθρωπων ως μοιχεια (αμαρτια δηλαδη), εκτος κι αν εχει γινει με τους δικους σου κανονες, αυτο ειναι που δεν μου αρεσει.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nena στις Δευ Νοε 14, 2011 1:22 pm, 1 φορά

36ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:20 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...katerina... έγραψε:Πηγα εκκλησια κ εκλεισα ημερομηνια 28/7 τελικα για να χε σαραντησει η
αδεφη μου..ο Παπας ελειπε κ θα με επαιρνε τηλ..κ με πηρε..κ χρειαζονται
τα εξης δικαιολογητικα,

α)Ληξ.πραξη γεν, μωρου την οποια να χω
παει στην ενορια μας κ να μας κνουν μεταβιβαση στην εκει ενορια(εχω
ταξει να το βαφτισω στην Αγ.Αννα Χαλανδρι)

Και οι αναδοχοι
α)Πιστοποιητικο βαπτισης
β)Πιστοποιητικο
οικ.καταστασης ενα μηνα πριν που να λεει οτι ειναι αγαμοι η πεντρεμενοι
μονο με θρησκευτικο αν εχουν κανει πολιτικο δεντους δεχεται η εκκλησια
για νονους
γ)Να ναι ενηλικες
δ)Υπευθυνη δηλωση με το γνησιον της
υπογραφης οτι ειναι ενεργα μελη της εκκλησιας κ δεν ανηκουν σε καποια
αιρεση η παραθρησκευτικη οργανωση

Το προβλημα τωρα..

Το
μωρο θα το βαφτισει η αδερφη μου η μικρη ενηλικη κ ελευθερη μαζι με τον
μελλοντα γαμπρο μου που ομως αναγκαστικα λογω εγκυμοσυνης θα τελεσουν
πολιτικο γαμο και μετα γαμοκ βαφτιση!!

Κ μεις τον θελουμε για
νονο κ εκεινος πολυ!!Κ η θα πρεπει να αλλαξουμε νονο η να ρωτησω αλλη
εκκλησια δηλ την ενορια μου που μας γνωριζει ο Παπας 25 χρονια κ αν
μπορει να κανει τα στραβα ματια(θα τον παρει η μαμα μου το απογευμα)που
αν γινει αυτο δεν θα πραγματοποιησω το ταμα μου..
Και οπως καταλαβαινετε ειμαι σκασμενη!!!!!!!!Κα με πολλα νευρα!!!!!!!!!!

Αυτα!!!!
σας διαβασα ολες και για νε επιστρεψω στο πρωτο ποστ εγω εχω να πω οτι
ειναι θεμα αποκλειστικα της μητροπολης της καθε πολης
δεν ισχυουν αυτα σε καθε πολη/χωριο,γι αυτο και δεν σας ζητανε ολες τα ιδια χαρτια.εγω βαφτισα την μικρη τον απριλιο σε ενα χωριο της κομοτηνης και μου ζητησαν τα ιδια χαρτια που ζητησαν απο την κατερινα.και μαλιστα το χαρτι που ζητουσε ολα αυτα ηρθε ενα μηνα πριν και ευτυχως οι κουμπαροι ηταν παντρεμενοι με θρησκευτικο.διαφορετικα 'η θα ακυρωνα την βαφτιση 'η θα τους εβαζα να παντρευτουν με θρησκευτικο.
παντως αν πας και σε αλλη ενορια που ανηκει στην ιδια μητροπολη,τα ιδια πιστευω θα σου πουνε.

37ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:22 pm

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
Nena έγραψε:
Όμως δεν υπαρχει κοινη "γραμμη" μεταξυ των διαφορων εκκλησιών, ενοριων, παπαδων κτλ. Άλλοι δηλαδη δεχονται ο νονος να ειναι παντρεμενος με πολιτικο γαμο, και άλλοι όχι. Άλλοι τελουν βαφτιση αν οι γονεις δεν ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο γαμο, άλλοι όχι. Άλλοι δεν λαμβανουν υθπόψιν τους τον πολιτικο γάμο, άλλοι τον θεωρουν εως και μοιχεια!!

αυτο θεωρω κ εγω το βασικο προβλημα.Απο εκει ξεκιναει.
Ο νονος εχει νοημα να ειναι -αν ειναι- παντρεμενος με θρησκευτικο γαμο.Συμμετεχει στην διαδικασια του χρισματος,που ειναι το μυστηριο που ακολουθει το βαπτισμα.


Για να τα δούμε λοιπόν σύμφωνα με τους Ιερούς Κανόνες της Εκκλησίας...
Δεν αναφέρεται πουθενά και τίποτα για πολιτικό γάμο... Το μόνο που χρειάζεται είναι ο νονος να είναι Χριστιανός Ορθόδοξος...
Τους κανόνες αυτούς τους το λεγόμενο Πηδάλιον, ορίζεται από την Οικουμενική Σύνοδο...
Η τελευταία Οικομενική Σύνοδος έγινε το 787 μ.Χ. Τοτε δεν υπήρχε ο πολιτικος γάμος!!!!
Απο εκεί και πέρα κανόνας για το πολιτικό γάμο και αν το δέχεται ή όχι η Εκκλησία δεν υπάρχει... Είναι στην κρίση του κάθε κληρικού... Σωστό; Λάθος; έτσι είναι...

38ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:24 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Evaggelitsa 26 έγραψε:...
Η τελευταία Οικομενική Σύνοδος έγινε το 787 μ.Χ. Τοτε δεν υπήρχε ο πολιτικος γάμος!!!!
Απο εκεί και πέρα κανόνας για το πολιτικό γάμο και αν το δέχεται ή όχι η Εκκλησία δεν υπάρχει... Είναι στην κρίση του κάθε κληρικού... Σωστό; Λάθος; έτσι είναι...
Αυτο λέω, στην ουσια για την εκκλησια ο πολιτικος γαμος θα επρεπε να ειναι κατι το ουδετερο.

39ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:24 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εν προκειμένω, μήπως θα ήταν μια λύση να γίνει νονά μόνο η αδελφή της Κατερίνας, αφού δεν έχει παντρευτεί ακόμη ούτε με πολιτικό; Έτσι κι αλλιώς, αργότερα, και ο μέλλων σύζυγος νονός θα θεωρείται.

40ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:24 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:αμαρτίες γονέων παιδεύουσει τέκνα...

Αυτο, και το "πίστευε και μη ερευνα" ειναι αυτα που δεν μπορω να τα δεχτω με τίποτα ομως! Ειδικα το πρωτο.
Στην ουσια αν εισαι ή οχι παντρεμενος με πολιτικο γαμο, δεν θα επρεπε να νοιαζει την εκκλησια. Γι'αυτους ο πολιτικος γαμος ειναι σαν να μην υπαρχει. Το αν οι νονοι ειναι παντρεμενοι με πολιτικο θα επρεπε να ειναι το ιδιο απο πλευρας εκκλήσιας με το αν οι νονοι ειναι δυο ασχετοι μεταξυ τους ανθρωποι. Αν με καταλαβαινετε.
Το να μη δεχεσαι την ενωση δυο ανθρωπων επειδη εγινε βασει άλλων κανόνων το θεωρω αποδεκτο. Το να θεωρεις οποιαδηποτε ένωση δυο ανθρωπων ως μοιχεια (αμαρτια δηλαδη), εκτος κι αν εχει γινει με τους δικους σου κανονες, αυτο ειναι που δεν μου αρεσει.

συμφωνω ... νομιζω ομως το πιστευε και μη ερευνα ειναι παρεξηγημενο εγω παλι βαζω ενα κομα στο μη και το αποδεχομαι... δλδ
πιστευε και μη, ερευνα

41ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:25 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:αμαρτίες γονέων παιδεύουσει τέκνα...

Αυτο, και το "πίστευε και μη ερευνα" ειναι αυτα που δεν μπορω να τα δεχτω με τίποτα ομως! Ειδικα το πρωτο.
Στην ουσια αν εισαι ή οχι παντρεμενος με πολιτικο γαμο, δεν θα επρεπε να νοιαζει την εκκλησια. Γι'αυτους ο πολιτικος γαμος ειναι σαν να μην υπαρχει. Το αν οι νονοι ειναι παντρεμενοι με πολιτικο θα επρεπε να ειναι το ιδιο απο πλευρας εκκλήσιας με το αν οι νονοι ειναι δυο ασχετοι μεταξυ τους ανθρωποι. Αν με καταλαβαινετε.
Το να μη δεχεσαι την ενωση δυο ανθρωπων επειδη εγινε βασει άλλων κανόνων το θεωρω αποδεκτο. Το να θεωρεις οποιαδηποτε ένωση δυο ανθρωπων ως μοιχεια (αμαρτια δηλαδη), εκτος κι αν εχει γινει με τους δικους σου κανονες, αυτο ειναι που δεν μου αρεσει.


Νομίζω πως δεν το θεωρούνε μοιχεία αλλά πορνεία. Και αυτό γιατί σύμφωνα με τις 10 εντολές πορνεία νοείται κάθε σεξουαλική πράξη που γίνεται εκτός γάμου. Εφόσον λοιπόν οι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο δε θεωρούνται παντρεμένοι για την εκκλησία, και εφόσον έχουν σεξουαλικές σχέσεις, θεωρείται πως πορνεύουν.

42ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:26 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
spapastamou έγραψε:εγω δηλαδη που εχω κανει πολιτικο γαμο γιατι να μην μπορω να βαφτισω το παιδι μου η να γινω νονα...???δεν ειμαι χριστιανη ορθοδοξη...???αρα μπορω να το καθοδηγησω να γινει σωστος χριστιανος....!!!δεν μπορω να καταλαβω που βρισκουν το προβλημα σε αυτο....ειλικρινα Rolling Eyes

ελα μου ντε- καπως ετσι χανεται όλη η ουσία...κολλώντας στους θρησκευτικους τυπους..

Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:αμαρτίες γονέων παιδεύουσει τέκνα...

Αυτο, και το "πίστευε και μη ερευνα" ειναι αυτα που δεν μπορω να τα δεχτω με τίποτα ομως! Ειδικα το πρωτο.
Στην ουσια αν εισαι ή οχι παντρεμενος με πολιτικο γαμο, δεν θα επρεπε να νοιαζει την εκκλησια. Γι'αυτους ο πολιτικος γαμος ειναι σαν να μην υπαρχει. Το αν οι νονοι ειναι παντρεμενοι με πολιτικο θα επρεπε να ειναι το ιδιο απο πλευρας εκκλήσιας με το αν οι νονοι ειναι δυο ασχετοι μεταξυ τους ανθρωποι. Αν με καταλαβαινετε.
Το να μη δεχεσαι την ενωση δυο ανθρωπων επειδη εγινε βασει άλλων κανόνων, να ειναι δηλαδη αορατο σε σενα, το θεωρω οριακα αποδεκτο. Το να θεωρεις οποιαδηποτε ένωση δυο ανθρωπων ως μοιχεια (αμαρτια δηλαδη), εκτος κι αν εχει γινει με τους δικους σου κανονες, αυτο ειναι που δεν μου αρεσει.

συμφωνω- ειδικα στα χρωματισμενα!

43ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:27 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bonheur έγραψε:Εν προκειμένω, μήπως θα ήταν μια λύση να γίνει νονά μόνο η αδελφή της Κατερίνας, αφού δεν έχει παντρευτεί ακόμη ούτε με πολιτικό; Έτσι κι αλλιώς, αργότερα, και ο μέλλων σύζυγος νονός θα θεωρείται.


Νομίζω πως μέχρι τη βάφτιση θα έχουν παντρευτεί για να προλάβουν τη γέννα. Κάτι τέτοιο κατάλαβα από τα λεγόμενα της κοπέλας.

44ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:31 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:αμαρτίες γονέων παιδεύουσει τέκνα...

Αυτο, και το "πίστευε και μη ερευνα" ειναι αυτα που δεν μπορω να τα δεχτω με τίποτα ομως! Ειδικα το πρωτο.
Στην ουσια αν εισαι ή οχι παντρεμενος με πολιτικο γαμο, δεν θα επρεπε να νοιαζει την εκκλησια. Γι'αυτους ο πολιτικος γαμος ειναι σαν να μην υπαρχει. Το αν οι νονοι ειναι παντρεμενοι με πολιτικο θα επρεπε να ειναι το ιδιο απο πλευρας εκκλήσιας με το αν οι νονοι ειναι δυο ασχετοι μεταξυ τους ανθρωποι. Αν με καταλαβαινετε.
Το να μη δεχεσαι την ενωση δυο ανθρωπων επειδη εγινε βασει άλλων κανόνων το θεωρω αποδεκτο. Το να θεωρεις οποιαδηποτε ένωση δυο ανθρωπων ως μοιχεια (αμαρτια δηλαδη), εκτος κι αν εχει γινει με τους δικους σου κανονες, αυτο ειναι που δεν μου αρεσει.

συμφωνω ... νομιζω ομως το πιστευε και μη ερευνα ειναι παρεξηγημενο εγω παλι βαζω ενα κομα στο μη και το αποδεχομαι... δλδ
πιστευε και μη, ερευνα
και αυτο ειναι και το σωστο.το ακουσα προσφατα στην τηλ αλλα δεν θυμαμαι απο ποιον.και σκεφτικα οτι τοσα χρονια λαθος μας το μαθανε.

45ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:34 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Νομίζω πως δεν το θεωρούνε μοιχεία αλλά πορνεία. Και αυτό γιατί σύμφωνα με τις 10 εντολές πορνεία νοείται κάθε σεξουαλική πράξη που γίνεται εκτός γάμου. Εφόσον λοιπόν οι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο δε θεωρούνται παντρεμένοι για την εκκλησία, και εφόσον έχουν σεξουαλικές σχέσεις, θεωρείται πως πορνεύουν.
Δικιο εχεις, πορνεια εννοουσα και μου βγηκε το άλλο.. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

46ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:34 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
bonheur έγραψε:Εν προκειμένω, μήπως θα ήταν μια λύση να γίνει νονά μόνο η αδελφή της Κατερίνας, αφού δεν έχει παντρευτεί ακόμη ούτε με πολιτικό; Έτσι κι αλλιώς, αργότερα, και ο μέλλων σύζυγος νονός θα θεωρείται.


Νομίζω πως μέχρι τη βάφτιση θα έχουν παντρευτεί για να προλάβουν τη γέννα. Κάτι τέτοιο κατάλαβα από τα λεγόμενα της κοπέλας.
αν καταλαβα καλα,η αδερφη της ειναι ελευθερη και ο γαμπρος της πρεπει να ειναι απο αλλη αδερφη.

47ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:36 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Evaggelitsa 26 έγραψε:
litsakos έγραψε:
Nena έγραψε:
Όμως δεν υπαρχει κοινη "γραμμη" μεταξυ των διαφορων εκκλησιών, ενοριων, παπαδων κτλ. Άλλοι δηλαδη δεχονται ο νονος να ειναι παντρεμενος με πολιτικο γαμο, και άλλοι όχι. Άλλοι τελουν βαφτιση αν οι γονεις δεν ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο γαμο, άλλοι όχι. Άλλοι δεν λαμβανουν υθπόψιν τους τον πολιτικο γάμο, άλλοι τον θεωρουν εως και μοιχεια!!

αυτο θεωρω κ εγω το βασικο προβλημα.Απο εκει ξεκιναει.
Ο νονος εχει νοημα να ειναι -αν ειναι- παντρεμενος με θρησκευτικο γαμο.Συμμετεχει στην διαδικασια του χρισματος,που ειναι το μυστηριο που ακολουθει το βαπτισμα.


Για να τα δούμε λοιπόν σύμφωνα με τους Ιερούς Κανόνες της Εκκλησίας...
Δεν αναφέρεται πουθενά και τίποτα για πολιτικό γάμο... Το μόνο που χρειάζεται είναι ο νονος να είναι Χριστιανός Ορθόδοξος...
Τους κανόνες αυτούς τους το λεγόμενο Πηδάλιον, ορίζεται από την Οικουμενική Σύνοδο...
Η τελευταία Οικομενική Σύνοδος έγινε το 787 μ.Χ. Τοτε δεν υπήρχε ο πολιτικος γάμος!!!!
Απο εκεί και πέρα κανόνας για το πολιτικό γάμο και αν το δέχεται ή όχι η Εκκλησία δεν υπάρχει... Είναι στην κρίση του κάθε κληρικού... Σωστό; Λάθος; έτσι είναι...

αυτο λεμε.Οι νονοι να ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο.Αφου αυτοι συμμετεχουν στο χρισμα κ στο βαπτισμα. Αυτο ρε παιδια ισχυει αν γινουν νονοι και οι δυο,το ζευγαρι δλδ.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Δευ Νοε 14, 2011 1:37 pm, 1 φορά

48ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:37 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
elena25 έγραψε:
bonheur έγραψε:Εν προκειμένω, μήπως θα ήταν μια λύση να γίνει νονά μόνο η αδελφή της Κατερίνας, αφού δεν έχει παντρευτεί ακόμη ούτε με πολιτικό; Έτσι κι αλλιώς, αργότερα, και ο μέλλων σύζυγος νονός θα θεωρείται.


Νομίζω πως μέχρι τη βάφτιση θα έχουν παντρευτεί για να προλάβουν τη γέννα. Κάτι τέτοιο κατάλαβα από τα λεγόμενα της κοπέλας.
αν καταλαβα καλα,η αδερφη της ειναι ελευθερη και ο γαμπρος της πρεπει να ειναι απο αλλη αδερφη.


Εγώ κατάλαβα πως πρόκειται για ζευγάρι που περιμένουν παιδί και πρόκειται να παντρευτούν πριν γεννήσει η κοπέλα. Λες να τα έκανα σαλάτα;; Δεν αποκλείεται!

49ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:38 pm

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
elena25 έγραψε:
bonheur έγραψε:Εν προκειμένω, μήπως θα ήταν μια λύση να γίνει νονά μόνο η αδελφή της Κατερίνας, αφού δεν έχει παντρευτεί ακόμη ούτε με πολιτικό; Έτσι κι αλλιώς, αργότερα, και ο μέλλων σύζυγος νονός θα θεωρείται.


Νομίζω πως μέχρι τη βάφτιση θα έχουν παντρευτεί για να προλάβουν τη γέννα. Κάτι τέτοιο κατάλαβα από τα λεγόμενα της κοπέλας.
αν καταλαβα καλα,η αδερφη της ειναι ελευθερη και ο γαμπρος της πρεπει να ειναι απο αλλη αδερφη.


Εγώ κατάλαβα πως πρόκειται για ζευγάρι που περιμένουν παιδί και πρόκειται να παντρευτούν πριν γεννήσει η κοπέλα. Λες να τα έκανα σαλάτα;; Δεν αποκλείεται!


Και εγώ αυτό καταλαβα.... Very Happy

50ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Δευ Νοε 14, 2011 1:41 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχουμε μπλεξει ετσι? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις