Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
119 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 119 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 15]

176ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 8:45 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Vivian έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
αυτό είναι όλα..η διαφορά είναι στον εγωισμό μας να παραδεχτούμε πως καναμε ένα λάθος..όποιος το παραδεχετε και το μετανοιωνει...το εξομολογείτε και τότε ειναι σαν να μην το έκανε..
τόσο απλά!


Μαλιστα... Δηλαδη εαν κανω φόνο το μετανιωσω, το εξομολογηθω ειναι σαν να μην το εκανα;; Τοσο απλά;

Ουτε που το φανταζομουν!

Αυτό θα έλεγα με πιο πολλές λέξεις!!!
Έχω κι'αλλες ενστάσεις αλλά θα τα πω πιο μετά που θα έρθει ο σύζυγος γιατί το μικράκι αλωνίζει ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 534787

177ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 8:54 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαλιστα.
Κοριτσια δεν χουμε ολες σαν σημειο αναφορας στην ζωη μας την εκκλησια κ την θρησκεια,να σας το υπενθυμισω.
Υπαρχει κ η κριση η προσωπικη, η ικανοτητα να κανεις αυτοκριτικη για το αν εκανες λαθος ή οχι,χωρις να σε συμβουλευει καποιος.
Φανταζομαι bou-boukitsa γραφοντας αυτο* αναφερεσαι στους πιστους που ακολουθουν το τυπικο κ στους πιστους που δεν το ακολουθουν,κ οχι σε απιστους.

*"η διάφορα αυτού που έχει πνευματικό ..απο αυτόν που δεν έχει είναι οτι δεν προσπαθεί να χαϊδέψει τα αυτιά του και να παρουσιάσει αυτα που κάνει ως σωστά..ούτε την εκκλησία ως λάθος επειδή ετσι θα τον βόλευε..
λέει οκ είμαι λάθος τωρα ...θα προσπαθήσω να επανορθώσω.."



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Τρι Νοε 15, 2011 9:01 am, 1 φορά

178ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 8:55 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
elena25 έγραψε:

Επειδή λες πως δεν τα ξέρεις γιατί δεν έχεις ασχοληθεί, θέλω να σου πω πως κανένας από αυτούς που ασχολείται δεν είναι αναμάρτητος. Έχω κάνει πολιτικό γάμο και ξέρω και αποδέχομαι πως αυτή μου η προσωρινή επιλογή για την εκκλησία είναι λάθος και θα δεχτώ την συνέπεια που έχει αυτή η πράξη μου, να μην μπορώ δηλαδή να βαφτίσω ένα παιδί.


Και εσύ το θεωρείς σωστό αυτό? Δηλαδή επειδή για προσωπικούς λόγους αποφάσισες να παντρευτείς πολιτικά να μην σου επιτραπεί να κοινωνήσεις ή να βαπτίσεις το παιδί σου?


Προσωπικά εγώ το θεωρώ σωστό και λογικό. Όλα τα πράγματα στη ζωή μας έχουν κάποιους κανόνες. Εμείς επιλέγουμε τι θα κάνουμε και έχουμε τις ανάλογες συνέπειες. Έτσι και στη θρησκεία. (Εντωμεταξύ, έχουμε κάνει το ποστ πολύχρωμο! Χαχαχαχα!)

Υποκρίτρια θα ήμουν εφόσον αν έκανα ό,τι έκανα ήθελα να μην έχω επιπτώσεις.

Μα μίλησα καθαρά για εμένα. Δεν πιστεύω πως εσύ δεν τα πιστεύεις αυτά που κάνει ή φέρεσαι υποκριτικά. Για την δική μου θέση σου μιλάω.


Ναι βρε, το κατάλαβα αυτό.


Αν όμως ο πνευματικός μου μου έλεγε να μην κοινωνήσω θα το δεχόμουν χωρίς παράπονα γιατί αυτό θα ήταν το σωστό. Επειδή ξέρει όμως για ποιο λόγο έκανα πολιτικό γάμο και ξέρει αν πιστεύω και επίσης ξέρει ότι στα σχέδιά μου είναι ο θρησκευτικός γάμος, μου επιτρέπει κάποια πράγματα που απαγορεύονται σε όσους κάνουν πολιτικό γάμο εκ πεποιθήσεως.

Κάτσε ρε συ, "...αν σου έλεγε ο πνευματικός σου..."? δηλαδή εσύ δεν ξέρεις αν έχεις κάνει κάτι μεμπτό? Αν είσαι καλός άνθρωπος? Δηλαδή αν σου έλεγε πως είσαι κακή χριστιανή & άνθρωπος θα τον πίστευες επειδή είναι κληρικός?


Πρώτον, δε σου λένε κάτι τέτοιο. Οι πνευματικοί-εξομολογητές είναι ένα πράγμα όπως οι ψυχολόγοι. Δεν είναι εκεί για να σε κρίνουν, απλά σε συμβουλεύουν. Και φυσικά κανείς δε σε αναγκάζει να κάνεις ή να μην κάνεις κάτι. Του λες αυτό που σε βαραίνει (άρα γνωρίζεις ότι έχεις κάνει κάτι άσχημο) και εκείνος σου λέει τι θα έπρεπε να κάνεις. Αν θέλεις το ακολουθείς. Αν μου έλεγε για παράδειγμα, "μην κοινωνήσεις" και εγώ πήγαινα και κοινωνούσα δε θα γινόταν και τίποτα! Δε θα με έβαζαν φυλακή ας πούμε. Πολλές φορές απλά, θέλουμε τη συμβουλή κάποιου που γνωρίζει καλύτερα από εμάς ένα θέμα. Όπως κάνουμε με τους γιατρούς για παράδειγμα.


Επίσης θέλω να σου πω, πως εννοείται πως αυτοί που πιστεύουν κάνουν αμαρτίες!

Απο τι εννοείτε? Αφού η πίστη και οι δέκα εντολές είναι σαφείς


Είναι σαφής αλλά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς ακριβώς, sorry! Δηλαδή θεωρείς που υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν κάνει καμία αμαρτία; Που δεν έχουν παραβιάσει καμία από τις δέκα εντολές; Αυτό εννοούσες;

Και εννοείται πως δεν νηστεύουν σε όλες τις νηστείες και πως κάνουν άσχημα πράγματα.

και μου λες πως όλοι αυτοί αν έχουν πνευματικό και κάνουν άσχημα πράγματα, όλα εξομαλύνονται δια μαγείας?


Ως δια μαγείας όχι. Αν έχεις μετανιώσει όμως για την άσχημη πράξη σου και ζητήσεις συγχώρεση, ό,τι μα ό,τι και αν έχεις κάνει θα σου συγχωρηθεί. Αρκεί να έχεις μετανιώσει πραγματικά. Αυτό τουλάχιστον λένε τα Ευαγγέλια και η θρησκεία.

Είναι άνθρωποι και όχι Θεός. Μόνο ο Θεός κατέχει το απόλυτο. Αν ήμασταν όλοι αναμάρτητοι και άψογοι δεν θα χρειαζόμασταν τη θρησκεία.

Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, δεν χρειαζόμαστε εμείς την θρησκεία, η θρησκεία χρειάζεται εμάς. Είναι δημιούργημα του ανθρώπου ο Θεός και πλέον με τα συμφέροντα των παππάδων έχει σταματήσει να εξυπηρετεί τους λόγους εφεύρεσής του. Μιλάνε για το τυπικό μέρος και έχουν αφήσει έξω το ουσιαστικό.

Σέβομαι την άποψή σου, ότι ο Θεός είναι δημιούργημα του ανθρώπου, δεν την συμμερίζομαι όμως. Όσο για τα συμφέροντα που υπάρχουν τα βλέπω και εγώ και συμφωνώ. Απλά εγώ προσωπικά δεν αναιρώ τη θρησκεία επειδή κάποιοι πατάνε πάνω σε αυτή για να έχουν κέρδος. Είναι η άποψή μου όμως αυτή. Σέβομαι το δικαίωμα κάθε ανθρώπου να έχει άλλη άποψη! (άντε, σας το επιτρέπω!)


179ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 8:57 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
αυτό είναι όλα..η διαφορά είναι στον εγωισμό μας να παραδεχτούμε πως καναμε ένα λάθος..όποιος το παραδεχετε και το μετανοιωνει...το εξομολογείτε και τότε ειναι σαν να μην το έκανε..
τόσο απλά!


Μαλιστα... Δηλαδη εαν κανω φόνο το μετανιωσω, το εξομολογηθω ειναι σαν να μην το εκανα;; Τοσο απλά;

Ουτε που το φανταζομουν!


..αν το μετανιώσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ όμως μπορεί να σε συγχωρέσει ο Θεός !!!.....όχι άμα λες οκ θα κάνω ότι θέλω και μετά θα το εξομολογηθώ...

για όποιον όμως δέχεται τα λάθη του και μετανοιώσει αληθινά.. ναι είναι τόσο απλό!!! Very Happy Very Happy

εδώ συγχώρεσε τον ληστή πάνω στο σταυρό (θυμαστε απο το σχολειο?) και μάλιστα ηταν ο πρώτος που μπήκε στον παράδεισο......

180ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 9:01 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Μαλιστα.
Κοριτσια δεν χουμε ολες σαν σημειο αναφορας στην ζωη μας την εκκλησια κ την θρησκεια,να σας το υπενθυμισω.
Υπαρχει κ η κριση η προσωπικη, η ικανοτητα να κανεις αυτοκριτικη για το αν εκανες λαθος ή οχι.
Φανταζομαι bou-boukitsa γραφοντας αυτο* αναφερεσαι στους πιστους που ακολουθουν το τυπικο κ στους πιστους που δεν το ακολουθουν,κ οχι σε απιστους.

*"η διάφορα αυτού που έχει πνευματικό ..απο αυτόν που δεν έχει είναι οτι δεν προσπαθεί να χαϊδέψει τα αυτιά του και να παρουσιάσει αυτα που κάνει ως σωστά..ούτε την εκκλησία ως λάθος επειδή ετσι θα τον βόλευε..
λέει οκ είμαι λάθος τωρα ...θα προσπαθήσω να επανορθώσω.."


δεν είμαι σίγουρη οτι κατάλαβα τι με ρωτας...
αλλά αυτοί που δεν ακολουθούν το τυπικό με τους άπιστους πρακτικά τελείως ειναι στην ίδια μοίρα..

181ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 9:04 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Μαλιστα.
Κοριτσια δεν χουμε ολες σαν σημειο αναφορας στην ζωη μας την εκκλησια κ την θρησκεια,να σας το υπενθυμισω.
Υπαρχει κ η κριση η προσωπικη, η ικανοτητα να κανεις αυτοκριτικη για το αν εκανες λαθος ή οχι.
Φανταζομαι bou-boukitsa γραφοντας αυτο* αναφερεσαι στους πιστους που ακολουθουν το τυπικο κ στους πιστους που δεν το ακολουθουν,κ οχι σε απιστους.

*"η διάφορα αυτού που έχει πνευματικό ..απο αυτόν που δεν έχει είναι οτι δεν προσπαθεί να χαϊδέψει τα αυτιά του και να παρουσιάσει αυτα που κάνει ως σωστά..ούτε την εκκλησία ως λάθος επειδή ετσι θα τον βόλευε..
λέει οκ είμαι λάθος τωρα ...θα προσπαθήσω να επανορθώσω.."


Συμφωνώ μαζί σου Λίτσα. Εννοείται πως δεν έχουμε σαν σημείο αναφοράς την εκκλησία και τη θρησκεία. Δε θα είχε νόημα για εμένα προσωπικά αυτό μόνο του. Όπως είπα και στην Ευγενία, όταν κάνω κάτι άσχημο, ξέρω πως είναι άσχημο, δε χρειάζεται να μου το πει κάποιος. Και δεν είναι καμία θρησκόληπτη, απλά πιστεύω στο Θεό και προσπαθώ να τα έχω καλά με τον εαυτό μου.

Απλά λέμε πως η εκκλησία, όπως και το σχολείο, όπως και πολλά άλλα στη ζωή μας, έχουν κανόνες. Κάτι που σε εμάς μπορεί να φαίνεται σωστό και λογικό μπορεί για την εκκλησία να είναι λάθος.

182ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 9:09 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ωραια,μου απαντησες σε αυτο που ρωτησα κ ας μην ηταν σαφες για σενα Very Happy
Τωρα θελω να ρωτησω κατι ακομα,να επιμεινω μαλλον,στην ορκομωσια ειναι παροντες κ ιερεις ,σωστα (δεν το γνωριζω αφου στην δικη μου σχολη δεν εχουμε τελετη παρομοια)? Αυτοι αναγκαστικα ειναι εκει?


183ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 9:14 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τώρα απαγορεύεται να ορκιζόμαστε; Αυτό δεν το ήξερα...

184ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 9:18 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Τώρα απαγορεύεται να ορκιζόμαστε; Αυτό δεν το ήξερα...

Λενιω κανε μια αναδρομη Laughing στις πιο πισω σελιδες.
Ενδιαφερον θεμα αλλα κουραστηκα Razz Razz

περιμενω να μου πει η Bouboukitsa τι γινεται με την ορκομωσια κ την παρουσια ιερεα. Smile

185ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 9:20 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Απλά λέμε πως η εκκλησία, όπως και το σχολείο, όπως και πολλά άλλα στη ζωή μας, έχουν κανόνες. Κάτι που σε εμάς μπορεί να φαίνεται σωστό και λογικό μπορεί για την εκκλησία να είναι λάθος.
Συμφωνω, αλλα η όλη αντιφαση βρισκεται στο από πού ακριβως βγηκαν αυτοι οι κανονες. Ειναι τα λογια του Ιησου? Ειναι το πώς εκλαμβανουμε εμεις τα λόγια του Ιησου? Ειναι το πώς εξέλαβαν καποιο επιτήδειοι τα λόγια του Ιησου? Αυτο δεν ειναι και πολύ σαφες, κι εχει δεχτει και πολλές αλλαγές όσο πέρασαν τα χρονια, δημιουργωντας μεγαλύτερα χασματα μεταξυ θρησκων μη θρησκων, χριστιανων, πιστων και λοιπών ποιμνίων..

186ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 9:23 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:.... και λοιπών ποιμνίων..


χαχαχαχχαχα μ αρεσε αυτο Laughing

187ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 9:27 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Ωραια,μου απαντησες σε αυτο που ρωτησα κ ας μην ηταν σαφες για σενα Very Happy
Τωρα θελω να ρωτησω κατι ακομα,να επιμεινω μαλλον,στην ορκομωσια ειναι παροντες κ ιερεις ,σωστα (δεν το γνωριζω αφου στην δικη μου σχολη δεν εχουμε τελετη παρομοια)? Αυτοι αναγκαστικα ειναι εκει?




στην σχολή εννοείς??..δεν το εχω δει...εμάς στην ορκωμοσία δεν υπήρχε ιερέας...ηταν ο πρόεδρος της σχολής ..καθηγητές..μια τελετή...και απλα μετά σηκώνουν ολοι τα χεριά και επαναλαμβάνουν κάποια λόγια που διαβάζει συνήθως ο αριστούχος..που έχει βγάλει μεγαλύτερο πτυχίο..
αν όντως αλλού υπάρχουν ιερείς..δεν το ξέρω..

πάντως στη σχολη, στον αέρα ορκίζεσαι(καταλαβαίνεις τι λεω..οχι σε ευαγγέλιο η κατι..)

188ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 9:48 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μεγάλο θέμα άνοιξε και σίγουρα υπάρχουν πολλές απόψεις.θεωρητικά επάνω σε αυτό το θέμα όλες οι απόψεις είναι σωστές δεν μπορεί κανείς να κρίνει τα πιστεύω του άλλου.
Ας ξεκινήσω με το πολιτικό γάμο :δεν νομίζω οποιαδήποτε κοπέλα να μπορούσε να κάνει θρησκευτικό γάμο και να μην το έκανε οι λόγοι που οδηγούν σε πολιτικό γάμο είναι καθαρά οικονομικοί και κοινωνικοί γιατί κακά τα ψέματα μπορεί να λέμε ότι μπορούμε να κάνουμε ένα γάμο στην εκκλησία αλλά όλες θέλουμε το νυφικό τους στολισμούς και όλα όσα ακολουθούν . Υπάρχει και το ενδεχόμενο να κάνεις πολιτικό επειδή ο σύντροφος σου δεν είναι χριστιανός συμβαίνει και αυτό δεν μπορούμε λοιπόν να κρίνουμε και να πούμε σε κάποια κοπέλα επειδή έκανε πολιτικό γάμο ότι είναι λιγότερο Χριστιανή από εμένα που έκανα. Από τη στιγμή που η πολιτεία της Ελλάδας δέχτηκε τον πολιτικό γάμο θα έπρεπε και η εκκλησία να δεχτεί αλλά η εκκλησία έχει διαχωρίσει τη θέση της απο το κράτος . Αν η εκκλησία ήθελε σε αυτές τις δύσκολες στιγμές που περνάει η χώρα θα μπορούσε να βοηθήσει αλλά ....
Παντού υπάρχουν μελανά σημεία έτσι και στους χώρους της εκκλησίας , υπάρχουν ιερείς που κάνουν σωστά το λειτούργημα τους και άλλοι όχι ..
Δεν πιστεύω στην εξομολόγηση δεν θεωρώ ότι με το να εξομολογηθώ κάτι και να μου δώσει ο ιερέας έναν κανόνα να μου απαγορέψει κάτι ότι θα έχω έρθει στο σωστό δρόμο , η θα με κάνει λιγότερο ένοχη ..Στα μάτια του Θεού μόνο κρίνετε ο καθένας κατά τη δική μου γνώμη .
Έγινε αναφορά ότι εκεί που δίνουμε τόσα λεφτά σε στολισμούς και τα σχετικά να τα δώσουμε στον νεωκόρο ; για ποιο λόγο ; αν θέλω να τα δώσω θα τα δώσω σε κάποιον φτωχό ο νεωκόρος και ο κάθε ένας μέσα στο χώρο της εκκλησίας πληρώνεται δεν με απασχολεί τη παίρνει και αν υποθέσουμε ότι δεν παίρνουν (όντως υπάρχουν ) πάνε και βοηθούν επειδή το θέλουν .
Τώρα θεωρώ ότι και μόνο που κάποιος που θέλει να γίνει ανάδοχος η εκκλησία θα πρέπει να αγκαλιάσει τον άνθρωπο αυτό και όχι να τον διώχνει .

189ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 10:09 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πρώτον, δε σου λένε κάτι τέτοιο. Οι πνευματικοί-εξομολογητές είναι ένα πράγμα όπως οι ψυχολόγοι. Δεν είναι εκεί για να σε κρίνουν, απλά σε συμβουλεύουν. Και φυσικά κανείς δε σε αναγκάζει να κάνεις ή να μην κάνεις κάτι. Του λες αυτό που σε βαραίνει (άρα γνωρίζεις ότι έχεις κάνει κάτι άσχημο) και εκείνος σου λέει τι θα έπρεπε να κάνεις. Αν θέλεις το ακολουθείς. Αν μου έλεγε για παράδειγμα, "μην κοινωνήσεις" και εγώ πήγαινα και κοινωνούσα δε θα γινόταν και τίποτα! Δε θα με έβαζαν φυλακή ας πούμε. Πολλές φορές απλά, θέλουμε τη συμβουλή κάποιου που γνωρίζει καλύτερα από εμάς ένα θέμα. Όπως κάνουμε με τους γιατρούς για παράδειγμα.



Έσβησα τα παραπάνω γιατί με κάλυψες, και συνεχίζουμε το ουράνιο τόξο με τα υπόλοιπα χαχαχαχαχα Razz
Αφού λοιπόν υπάρχουν οι ψυχολόγοι και μπορούμε προσευχή να κάνουμε μόνοι μας & αφού μπορούμε να κρίνουμε κάτι που μας βαραίνει αν είναι σωστό ή λάθος, οι πνευματικοί δεν είναι πλεονασμός? Rolling Eyes



Επίσης θέλω να σου πω, πως εννοείται πως αυτοί που πιστεύουν κάνουν αμαρτίες!

Απο τι εννοείτε? Αφού η πίστη και οι δέκα εντολές είναι σαφείς


Είναι σαφής αλλά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς ακριβώς, sorry! Δηλαδή θεωρείς που υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν κάνει καμία αμαρτία; Που δεν έχουν παραβιάσει καμία από τις δέκα εντολές; Αυτό εννοούσες;

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ενοχλήσει τον πλησίον τους για κανένα λόγο. Δεν μιλάω απαραίτητα για χριστιανούς, γιατί υπάρχουν και άνθρωποι αξιολογότατοι διαφορετικής θρησκείας. Οπότε ναι, αυτό εννοώ Very Happy

Και εννοείται πως δεν νηστεύουν σε όλες τις νηστείες και πως κάνουν άσχημα πράγματα.

και μου λες πως όλοι αυτοί αν έχουν πνευματικό και κάνουν άσχημα πράγματα, όλα εξομαλύνονται δια μαγείας?


[font=Verdana][color=#4b0082]Ως δια μαγείας όχι. Αν έχεις μετανιώσει όμως για την άσχημη πράξη σου και ζητήσεις συγχώρεση, ό,τι μα ό,τι και αν έχεις κάνει θα σου συγχωρηθεί. Αρκεί να έχεις μετανιώσει πραγματικά. Αυτό τουλάχιστον λένε τα Ευαγγέλια και η θρησκεία.

Ελενάκι να το βράσω να μετανοιώσει αυτός που βίασε εκείνη την κοπέλα μπροστά στα παιδιά της. Να βράσω και αυτόν μαζί. και όχι δεν θέλω κανένας πνευματικός και κανένας θεός να τον κάνει να αισθανθεί καλύτερα. ΔΕΝ του συγχωρείτε αυτό που έκανε, όσες μετάνοιες και να κάνει, όσες φορές και να εξομολογηθεί, όσες φορές και να κοινωνήσει.
Το ότι είναι άνθρωπος και απλά ενέδωσε στις επιθυμίες του ΔΕΝ το δέχομαι. Δεν έχει το δικαίωμα αυτό.-


bou-boukitsa γράφεις: "πάντως στη σχολη, στον αέρα ορκίζεσαι(καταλαβαίνεις τι λεω..οχι σε ευαγγέλιο η κατι..)"

καταλαβαίνεις και μόνη σου πως αυτό που γράφεις είναι τουλάχιστον οξύμωρο. Δηλαδή ο όρκος δεν πιάνει? τζάμπα τον κάνουν έτσι για να περάσει η ώρα? scratch

Nena έγραψε:
Συμφωνω, αλλα η όλη αντιφαση βρισκεται στο από πού ακριβως βγηκαν αυτοι οι κανονες. Ειναι τα λογια του Ιησου? Ειναι το πώς εκλαμβανουμε εμεις τα λόγια του Ιησου? Ειναι το πώς εξέλαβαν καποιο επιτήδειοι τα λόγια του Ιησου? Αυτο δεν ειναι και πολύ σαφες, κι εχει δεχτει και πολλές αλλαγές όσο πέρασαν τα χρονια, δημιουργωντας μεγαλύτερα χασματα μεταξυ θρησκων μη θρησκων, χριστιανων, πιστων και λοιπών ποιμνίων..

Τι ωραία που τα γράφεις ρε συ Νένα...
Very Happy Very Happy Very Happy

190ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 10:23 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:[

bou-boukitsa γράφεις: "πάντως στη σχολη, στον αέρα ορκίζεσαι(καταλαβαίνεις τι λεω..οχι σε ευαγγέλιο η κατι..)"

καταλαβαίνεις και μόνη σου πως αυτό που γράφεις είναι τουλάχιστον οξύμωρο. Δηλαδή ο όρκος δεν πιάνει? τζάμπα τον κάνουν έτσι για να περάσει η ώρα? scratch

[α...
Very Happy Very Happy Very Happy

δεν ξερω αν ειναι οξυμωρο...δεν εννούσα κατι..εγω προσωπικα ετσι ορκιστικα..στο αμφιθεατρο της σχολης ..σηκωνουν ολοι τα χερια ψηλα και επαναλαμβανουν τον ορκο....
την επεξηγηση την εκανα για να πως πως οντως δεν χρειαζοταν ιερεασ οπως με ρωτησαν..

191ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 11:10 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
erwtoulis έγραψε:zitisa apo ton papa na mpo ego k o antras mou pou eimaste politika pantremenoi k mou to apeklise. Zeugaria den kanei na baftizoun lene, oi an exoun baftisei tote den mporoun na pantreftoun logo koumparias. Dextike o papas na kratisei o antras mou to paidi osi ora einai to pisteuo ktl . alla meta moni telios. I tha allakseis eklisia k den tha poun ooti prokite na pantreftoun, i tha to baftisei enas apo tous duo.

Σας επιασε κοροιδα προφανως ο συγκεκριμενος.Γτ στην κορη μου νονοι μπηκαν ζευγαρι παντρεμενο κανονικα.
Κι εχω ακουσει πολλα ζευγαρια να βαφτιζουν παιδια.Αλλη μια παραξενια των παπαδων

Τωρα για το ολο θεμα..Πιστευω οτι μονο κ μονο το γεγονος οτι θελει καποιος να βαφτισει το παιδι του δν θα επρεπε καν να ζητανε τπτ αλλο περα των πιστοποιητικων για τα διαδικαστικα.Το θεμα τους δν ειναι το παιδι να βαφτιστει?Στο μονο που φυσικα συμφωνω ειναι οι νονοι ναναι ορθοδοξοι.Κατα τα αλλα κι ανηλικα εχω δει να βαφτιζουνε κι πολιτικα παντρεμενοι κι παντρεμενοι μεταξυ τους κι απολων των ειδων.
Οσον αφορα το θεμα της πιστης κ της θρησκειας κτλ...Δν θα σχολιασω καν.Γτ ειναι προσωπικες αποψεις που κατοπιν συζητησεως μπορει να ξεφυγουν.

192ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 11:15 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:


Έσβησα τα παραπάνω γιατί με κάλυψες, και συνεχίζουμε το ουράνιο τόξο με τα υπόλοιπα χαχαχαχαχα Razz
Αφού λοιπόν υπάρχουν οι ψυχολόγοι και μπορούμε προσευχή να κάνουμε μόνοι μας & αφού μπορούμε να κρίνουμε κάτι που μας βαραίνει αν είναι σωστό ή λάθος, οι πνευματικοί δεν είναι πλεονασμός? Rolling Eyes


Προσωπικά εγώ δεν τους θεωρώ πλεονασμό. Επειδή πιστεύω στο Θεό και μου αρέσει να κάνω συζητήσεις θρησκευτικού περιεχομένου, μου αρέσει πολύ να συζητάω με τον πνευματικό μου. Δε θα μπορούσε να μου προσφέρει κάτι ανάλογο ο ψυχολόγος. Το ίδιο φαντάζομαι συμβαίνει και με τους περισσότερους πιστούς. Δηλαδή ο ψυχολόγος, δε θα μπορούσε να μου απαντήσει στις θρησκευτικές μου "ανησυχίες" ούτε να μου δώσει κάποιες εξηγήσεις που χρειάζομαι.


Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ενοχλήσει τον πλησίον τους για κανένα λόγο. Δεν μιλάω απαραίτητα για χριστιανούς, γιατί υπάρχουν και άνθρωποι αξιολογότατοι διαφορετικής θρησκείας. Οπότε ναι, αυτό εννοώ Very Happy

Και εγώ πιστεύω αυτό που λες, ότι δηλαδή υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι σε όλες τις θρησκείες. Μάλιστα η θρησκεία μας λέει πως δεν έχουν σημασία τα θρησκευτικά πιστεύω με τα οποία έχει μεγαλώσει ένας άνθρωπος, αρκεί να ζει ενάρετα. Μέχρι στιγμής είχα την εντύπωση πως όλοι μας έχουμε "αμαρτήσει" κάποια στιγμή στη ζωή μας. Άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο. Δεν μπορώ όμως να διαφωνήσω σε αυτό μαζί σου, ίσως έχεις δίκιο. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι κρύβει στην ψυχή του ο κάθε άνθρωπος οπότε εδώ πάω πάσο!


Ελενάκι να το βράσω να μετανοιώσει αυτός που βίασε εκείνη την κοπέλα μπροστά στα παιδιά της. Να βράσω και αυτόν μαζί. και όχι δεν θέλω κανένας πνευματικός και κανένας θεός να τον κάνει να αισθανθεί καλύτερα. ΔΕΝ του συγχωρείτε αυτό που έκανε, όσες μετάνοιες και να κάνει, όσες φορές και να εξομολογηθεί, όσες φορές και να κοινωνήσει.
Το ότι είναι άνθρωπος και απλά ενέδωσε στις επιθυμίες του ΔΕΝ το δέχομαι. Δεν έχει το δικαίωμα αυτό.-


Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ μαζί σου. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να συγχωρήσω τέτοιου είδους εγκλήματα. Εγώ όμως είμαι άνθρωπος. Ο Θεός αυτόν τον άνθρωπο αν μετανιώσει πραγματικά θα τον συγχωρήσει. Εγώ δεν μπορώ. Αυτό είναι και η διαφορά μας με το Θεό.

Άσχετο αλλά εδώ και ώρα έχουμε καταφέρει να κάνουμε μια πολιτισμένη και ήρεμη συζήτηση! Μπράβο μας!

193ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 11:16 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ θα επιμείνω: Είναι όντως δεδομένο ότι η θρησκεία απαγορεύει τον όρκο;

194ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 11:30 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Εγώ θα επιμείνω: Είναι όντως δεδομένο ότι η θρησκεία απαγορεύει τον όρκο;
Ελενα, κατά Ματθαίον 5, 33-37

O όρκος

33“ Aκούσατε επίσης, πως δόθηκε στους αρχαίους η εντολή: Nα μην αθετήσεις τους όρκους σου, αλλά να αποδώσεις στον Kύριο όσα ορκίστηκες.
34 Eγώ όμως σας λέω να μην ορκιστείτε καθόλου? μήτε στον ουρανό, γιατί είναι θρόνος του Θεού?
35 μήτε στη γη, γιατί είναι ακουμπιστήρι των ποδιών του? μήτε στα Iεροσόλυμα, γιατί είναι πόλη του μεγάλου βασιλιά.
36 Mήτε στο κεφάλι σου να ορκιστείς, γιατί δεν μπορείς ούτε μια τρίχα του να την κάνεις άσπρη ή μαύρη.
37 O λόγος σας λοιπόν να σημαίνει ναι, όταν λέτε ναι, και όχι, όταν λέτε όχι, γιατί καθετί πέρα απ’ αυτά πηγάζει από τον πονηρό”.


Και στην ελληνιστική

33 Πάλιν ἠκούσατε ὅτι ἐρρέθη τοῖς ἀρχαίοις, Οὐκ ἐπιορκήσεις, ἀποδώσεις δὲ τῷ κυρίῳ τοὺς ὅρκους σου.
34 ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν μὴ ὀμόσαι ὅλως· μήτε ἐν τῷ οὐρανῷ, ὅτι θρόνος ἐστὶν τοῦ θεοῦ·
35 μήτε ἐν τῇ γῇ, ὅτι ὑποπόδιόν ἐστιν τῶν ποδῶν αὐτοῦ· μήτε εἰς Ἱεροσόλυμα, ὅτι πόλις ἐστὶν τοῦ μεγάλου βασιλέως· 36 μήτε ἐν τῇ κεφαλῇ σου ὀμόσῃς, ὅτι οὐ δύνασαι μίαν τρίχα λευκὴν ποιῆσαι ἢ μέλαιναν.
37 ἔστω δὲ ὁ λόγος ὑμῶν ναὶ ναί, οὒ οὔ· τὸ δὲ περισσὸν τούτων ἐκ τοῦ πονηροῦ ἐστιν.


Από την επί του όρους ομιλία

195ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 11:35 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω δε διαβασα το θεμα ολοκληρο,θα το διαβασω αυριο.εχω ομως να πω το εξης: αφου η εκκλησια δεν δεχεται τους ορκους γιατι ορκιζεται η κυβερνηση στο ευαγγελιο?ή γιατι παρισταται εκπροσωπος της εκκλησιας σε ορκομωσιες στρατιωτικων-αστυνομικων κτλ κτλ.... scratch scratch scratch scratch
απλα μια σκεψη...

196ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 11:38 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:


Έσβησα τα παραπάνω γιατί με κάλυψες, και συνεχίζουμε το ουράνιο τόξο με τα υπόλοιπα χαχαχαχαχα Razz
Αφού λοιπόν υπάρχουν οι ψυχολόγοι και μπορούμε προσευχή να κάνουμε μόνοι μας & αφού μπορούμε να κρίνουμε κάτι που μας βαραίνει αν είναι σωστό ή λάθος, οι πνευματικοί δεν είναι πλεονασμός? Rolling Eyes


Προσωπικά εγώ δεν τους θεωρώ πλεονασμό. Επειδή πιστεύω στο Θεό και μου αρέσει να κάνω συζητήσεις θρησκευτικού περιεχομένου, μου αρέσει πολύ να συζητάω με τον πνευματικό μου. Δε θα μπορούσε να μου προσφέρει κάτι ανάλογο ο ψυχολόγος. Το ίδιο φαντάζομαι συμβαίνει και με τους περισσότερους πιστούς. Δηλαδή ο ψυχολόγος, δε θα μπορούσε να μου απαντήσει στις θρησκευτικές μου "ανησυχίες" ούτε να μου δώσει κάποιες εξηγήσεις που χρειάζομαι.

Πραγματικά δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν έχω κάνει τέτοιου είδους συζήτηση, αν και θα με ενδιέφερε να μιλήσω με έναν κληρικό χωρίς παρωπίδες και μανία για να με πατρονάρει. Θα με ενδιέφερε για να μπορώ να βρω επιχειρήματα να του αντικρούσω Razz Razz (Πλάκα κάνω φυσικά)
Όμως με καλύπτει απόλυτα αυτό που μου λες Very Happy
Εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω ποτέ, αλλά για σένα λειτουργεί και το σέβομαι απόλυτα αυτό.


[/color][/font]
Ελενάκι να το βράσω να μετανοιώσει αυτός που βίασε εκείνη την κοπέλα μπροστά στα παιδιά της. Να βράσω και αυτόν μαζί. και όχι δεν θέλω κανένας πνευματικός και κανένας θεός να τον κάνει να αισθανθεί καλύτερα. ΔΕΝ του συγχωρείτε αυτό που έκανε, όσες μετάνοιες και να κάνει, όσες φορές και να εξομολογηθεί, όσες φορές και να κοινωνήσει.
Το ότι είναι άνθρωπος και απλά ενέδωσε στις επιθυμίες του ΔΕΝ το δέχομαι. Δεν έχει το δικαίωμα αυτό.-


Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ μαζί σου. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να συγχωρήσω τέτοιου είδους εγκλήματα. Εγώ όμως είμαι άνθρωπος. Ο Θεός αυτόν τον άνθρωπο αν μετανιώσει πραγματικά θα τον συγχωρήσει. Εγώ δεν μπορώ. Αυτό είναι και η διαφορά μας με το Θεό.

Δε θέλω ρε συ, δεν το ανέχομαι, πως να το πω διαφορετικά? Κόρη έχω και δεν το ανέχομαι κανένας θεός να εξιλεώσει αυτό το καθίκι.

Αυτή η μεγαλοψυχία που λες εσύ, εγώ θα την πω κατευθυνόμενη σκέψη. Φαντάσου τι εγκλήματα θα υπήρχαν απουσία της Θείας Δίκης. Εδώ τώρα που υπάρχουν τόοοοοσες θεότητες και δεν λείπουν οι φόνοι, η παιδεραστία, οι βιασμοί...
Φαντάσου να μην υπήρχε. American Bar θα το είχαμε κάνει Razz Razz
Πέραν της πλάκας, καταλαβαίνεις τι εννοώ Very Happy


Άσχετο αλλά εδώ και ώρα έχουμε καταφέρει να κάνουμε μια πολιτισμένη και ήρεμη συζήτηση! Μπράβο μας!

Αφού κάνουμε διάλογο και καμμία δεν προσπαθεί να μειώσει ή να εκνευρίσει ή να ειρωνευτεί την άλλη.
Πραγματικά με ενδιαφέρει η άποψή σου Very Happy


Για το άλλο που ρωτάς δεν ξέρω... Δεν κάνεις εσύ μια ερώτηση να μας ενημερώσεις κιόλας? Very Happy
[/quote]

197ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 11:39 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:εγω δε διαβασα το θεμα ολοκληρο,θα το διαβασω αυριο.εχω ομως να πω το εξης: αφου η εκκλησια δεν δεχεται τους ορκους γιατι ορκιζεται η κυβερνηση στο ευαγγελιο?ή γιατι παρισταται εκπροσωπος της εκκλησιας σε ορκομωσιες στρατιωτικων-αστυνομικων κτλ κτλ.... scratch scratch scratch scratch
απλα μια σκεψη...
Ευα, το ευαγγελιο απαγορευει τον ορκο, η Εκκλησία το δεχεται. Ειναι μια απο τις περιπτωσεις διαφορετικής ερμηνείας των γραφων μαλλον...

198ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 11:45 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α κι επισης να πω δν θυμαμαι ποια το εγραψε,οτι εγω προσωπικα εχω γνωρισει κοπελες που παντρευτηκαν παρθενες απο επιλογη.
Επειδη δν ειναι πολλες δν σημαινει οτι δν υπαρχουν κιολας.
Οποτε το προγαμιαιες σχεσεις δν ειναι δεδομενο.

199ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 11:46 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Ευάκι έγραψε:εγω δε διαβασα το θεμα ολοκληρο,θα το διαβασω αυριο.εχω ομως να πω το εξης: αφου η εκκλησια δεν δεχεται τους ορκους γιατι ορκιζεται η κυβερνηση στο ευαγγελιο?ή γιατι παρισταται εκπροσωπος της εκκλησιας σε ορκομωσιες στρατιωτικων-αστυνομικων κτλ κτλ.... scratch scratch scratch scratch
απλα μια σκεψη...
Ευα, το ευαγγελιο απαγορευει τον ορκο, η Εκκλησία το δεχεται. Ειναι μια απο τις περιπτωσεις διαφορετικής ερμηνείας των γραφων μαλλον...

τι να πω μπορει!καλως η κακως ολα αυτα τα θεματα δε μπορει να τα εξηγησουν ουτε οι μεγαλυτεροι θεολογοι!ειναι δυσβατα μονοπατια και οδηγουν σε πολλα μπερδεματα!

200ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 8 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 11:52 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoula_24xr έγραψε:Α κι επισης να πω δν θυμαμαι ποια το εγραψε,οτι εγω προσωπικα εχω γνωρισει κοπελες που παντρευτηκαν παρθενες απο επιλογη.
Επειδη δν ειναι πολλες δν σημαινει οτι δν υπαρχουν κιολας.
Οποτε το προγαμιαιες σχεσεις δν ειναι δεδομενο.

Εγώ το είχα πει Very Happy
Και εγώ ξέρω κοπέλες που όχι μόνο είναι παρθένες αλλά δεν έχουν κάνει σχέση, ούτε καν έχουν φιληθεί με άντρα, (29 & 30 χρονών, δύο είναι) αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας, άλλο λέγαμε Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις